Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 18
(Read 159668 times)
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #45 - 21.01.2005 at 10:13:05
 
sinjeoka wrote on 21.01.2005 at 09:36:46:
aha še eden, ki misli da je denar od Boga dan, ne pa z lastnim delom zaslužen

dejstvo je, da nam je moznost za delo in da so nam tud rezultati dela dani od Boga.

Quote:
dej povej mi s čim bi ti stimuliral, da bui se bolje, hitreje in kvalitetneje delalo?

pomagat ljudem opaziti/realizirati/priznati zgoraj opisano dejstvo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #46 - 21.01.2005 at 11:20:51
 
Ni toliko problem zaradi razlik v višinah plač.
En direktor si lahko da plačo na nulo, pa bo še vedno bogatel hitreje kot drugi, zaradi visokega lastniškega deleža v firmi.

Večji problem so razlike v nakopičenem bogastvu, ker si 20 procentov ljudi lasti 80 procentov skupaj ustvarjenega bogastva (procenti so karikirani ampak ne prav daleč od resnice)

Zgleda, kot da je pohlep v osnovni instanci še vedno tista edina gonilna sila človeštva.   Tongue


Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #47 - 21.01.2005 at 11:24:46
 
Quote:
Umm, koliko se pa ta UTD razlikuje od splošne davčne olajšave + socialne pomoči, razen seveda za tiste, ki se jim ne da dvignit riti?

bp



UTD ni socialna miloščina, temveč dohodek, ki povečuje socialno pravičnost, saj vsaj deloma pomaga pri izenačevanju socialnih neenakosti, za katere posamezniki niso krivi.

Tukaj gre v prvi vrsti za nepravičnosti pri lastnini, kjer nekateri dobijo lastnino že v zibelko, drugi pa najbrž nikoli ne bodo imeli ničesar. Poleg tega naj bi UTD izenačeval tudi tako imenovane napake genske loterije, kar pomeni samo to, da nikakor nimamo vsi enakih sposobnosti in da na to nismo imeli nobenega vpliva.

Drugo dejstvo je, da ne "proizvajamo" samo takrat, kadar smo za to plačani in da so produktivni tudi nekateri, ki za svoje delo sploh ne prejemajo nobenega dohodka (npr gospodinje).

In tu ne gre za nek kumunizem, v stilu vsem enako, temveč za minimalno izenačevanje: ta, ki nima ničesar, bo to cenil. Nikakor pa UTD ni zastavljen na tak način, da bi pokril vse potrebe - potreba po višjem zaslužku bo vsekakor ostala.

UTD za razliko od sistemske socialne pomoči uvaja avtomatizem in tako krči nepotrebne stroške državne uprave. Davčna olajšava pa je nekaj, o čemer lahko govorimo šele tedaj, ko imamo kaj obdavčiti.

(najbolj bije v oči primer debeloritih tetk, ki izvršujejo podeljevanje teh pomoči, ko pride do take tetke odpuščena delavka, ki je 30 let delala v "intenzivnih delovnih" in s svojo produkcijo redila tetko, nato pa ji tetka reče, naj se nauči loviti ribe in ji vzvišeno odtala socialno miloščino; če še komu ni jasno: tetka ni nikoli nič zares proizvajala, temveč so jo redili tisti, ki proizvajajo, to je dober primer socialne nepravičnosti, ki je narejena sistemsko, katera bi z UTDjem v veliki meri izginila - zadevo bi se najbrž dalo rešiti tudi tehnično in tetke zamenjati z bolj pridnimi računalniki)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #48 - 21.01.2005 at 11:47:41
 
Po stanetu bi se utp oz. dd črpal iz dobička firm, ki bi ga sicer pobrala v obliki davka država, a bi se država hkrat odrekla skušnjavi, da ga ona po lastni presoji razporeja za skupno porabo (to je tudi  za reditev tetk, ki skrbijo  z blagoslovom aktualne poltike za posameznikovo socilano varnost in duševno zdravje). V tem stanetovem smislu bi blo pol manj denarja za paternalizem babušk in več za svobodno razporejanje dnarja s strani  posameznikov. To tud predstavlja po moje eno višjo stopnjo zaupanja v posameznika, ki ga neka postmoderna skupnost  po moje mora nujno izražat. S tem, da skupnost  izkaže eno višjo stopnjo zrelosti,  se tud osebnostno da v njej bolj dozoret
ali vsaj manj stresno kot sicer, če maš nad sabo tudi kot odrasel član cel kup enih skrbnikov, ki boljš kot ti vedo, kaj je dobr zate in za skupnost kot tako.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #49 - 21.01.2005 at 12:05:55
 

Kako bi se UTD reševal je stvar razprave, vsekakor pa bi velik del pridobili z redestribucijo ali ukinitvijo dosedanjih "socialnih" pomoči. Razvitih je že kar nekaj zanimivih modelov - delajo se tudi izračuni.

Mislim, da bi bil avtomatizem boljša rešitev kot tale cela kolobocija z delnicami, s katero bi najbrž samo ustvaril novo področje državne uprave - tega pa že v osnovi nočemo.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #50 - 21.01.2005 at 12:12:16
 
jest res ne razumem
se res nihče ni sposoben postavt vn iz okvira v katerem je ujet?

20 čuka je že kr to ja ...
dovolj za kaj?
za življenje pri stroških ki jih imamo danes?
zazihr da ne.
s stroški kakršni bi bli če bi človek stopu na POT ... delno.

kot sm že napisu, zame ne obstaja človk ki ne dela nič. verjamem da je kje kdo ki si hoče dokazat da je to tko, pa ni.


pravim vzet onim ki imajo preveč ja.
maš problem s tem?
maš preveč?

ne bom filozofije razlagu, kogar zanima naj si poišče, point pa je v tem, da denarja je na svetu mnjogo, je pa skoncentriran pri redkih posameznikih. v tem kešu ki je koncentriran, je problem, on se ne zavrti, modeli namreč ne morejo tolk porabt, niti jim ni namen, njim je namen obdržat to kar majo al pa še povečat.
od tega nastane pomanjkanje denarja v drugih okoljih. bom reku rajši tko, ne denar - dobrine - nekateri jih imajo tolk nagomilanih, da jih ne bodo mogl nikol izrabt, nekateri nimajo niti davčne in stalnega naslova, kjer bi užili dobrino (ki pa je quitak ni) ...

men se o tem več ne zdi vredno razpravljat, men se zdi edin vredno razpravljat kako te spremembe vpeljat v današnjo družbo ...
kdor pa ma s tem še vedno problem, pa naj deluje v smeri iskanja še boljše rešitve ... ne pa zagovarjanja slabih/zastarelih rešitev.


tud kešator, kateremu smo (tud) vzel za udt, bo dubu svoj udt, njega bo sicer popolnoma bolil kurac za udt, ker bo zanj to pljunek v morje ... za nekoga druzga pač ne ... zarad tega druzga to tud delamo ...

mi je res žal da takih ljudi ne poznate zadost, da bi jim začel nameravat človeka dostojnejše življenje. če ne clo sodelovat pri njega ustvarjanu, al pa vsaj nameravanju, al pa vsaj ne bit proti ampak sprejet.

žal!
očitno vam je TV še premal REAL za dojetje ... bo že ...

za kešatorja tega pač ne delamo, on bo vse naredu da bi do tega ne prišlo ...


ne RES ne bi več o socialni pomoči
RES NE



*bolje, hitreje in kvalitetneje delalo*
nekako ni ta tema zdej u igri
to nekateri delamo za denar - optimajzamo delovne procese - to ni cilj utd-ja.
je pa posledica ...




Quote:
Ne Sinjeoka, prav prav dobro vem da denar ni dan od Boga, ampak ga je potrebno z lastnim delom zaslužit.

viš, moja izkušnja pač ni taka
niti pod razno ni treba zaslužit denarja z delom, čak bih mogao reči, če HOČEŠ RES VELIK dnarja zaslužt, ga pač z delom ne moreš, MORAŠ ga zaslužit na račun nekoga drugega, se reče, če drugega nisi zadost izkoristu - jest rečem nategnu - pač nisi mogu prov dost zaslužt - tko pač je! konkurenca und stuff!
odvisno je samo še od subjektivnega pogleda človeka na reč, kolk se obremenjuješ s tem da druge izkoriščaš ...


Lilith wrote on 21.01.2005 at 09:59:52:
Zato je zelo umestno sinjeokino vprašanje, s čim bi sploh še motivirali ljudi za delo, če bi zvišali socialno in še bolj obdavčili višje prihodke.

Grin
s čim le
s čim jih pa zdej?
z egom a ne ... sej u tem je fora ... folk je nađankan, oni sploh ne pomislijo da bi lahko manj delal, so vdani v usodo, sprogramirani kolkr so le lohka ... sestop s kolesa reinkarnacije - za to še slišal niso, k majo tolk polno glavo preživetja (nivo1).
se reče ... dokler bojo ljudje pozdravl svoje egote (nivo4), bo že use tko kt mora bit ...
najprej pa morajo sploh dobit osnovo da sploh pomislijo na to da bi se to dejansko dalo izvest ...

imho










Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #51 - 21.01.2005 at 12:22:33
 
t wrote on 21.01.2005 at 11:24:46:
1.  UTD ni socialna miloščina, temveč dohodek, ki povečuje socialno pravičnost, saj vsaj deloma pomaga pri izenačevanju socialnih neenakosti, za katere posamezniki niso krivi.

2.  Poleg tega naj bi UTD izenačeval tudi tako imenovane napake genske loterije, kar pomeni samo to, da nikakor nimamo vsi enakih sposobnosti in da na to nismo imeli nobenega vpliva.

3.  ta, ki nima ničesar, bo to cenil. Nikakor pa UTD ni zastavljen na tak način, da bi pokril vse potrebe - potreba po višjem zaslužku bo vsekakor ostala.

4.  (najbolj bije v oči primer debeloritih tetk, ki izvršujejo podeljevanje teh pomoči, ko pride do take tetke odpuščena delavka, ki je 30 let delala v "intenzivnih delovnih" in s svojo produkcijo redila tetko, nato pa ji tetka reče, naj se nauči loviti ribe in ji vzvišeno odtala socialno miloščino; če še komu ni jasno: tetka ni nikoli nič zares proizvajala, temveč so jo redili tisti, ki proizvajajo, to je dober primer socialne nepravičnosti, ki je narejena sistemsko, katera bi z UTDjem v veliki meri izginila - zadevo bi se najbrž dalo rešiti tudi tehnično in tetke zamenjati z bolj pridnimi računalniki)


uživaj!

1. Če vsakemu daš UTD, ničesar pa ne narediš glede  npr. vsaj gospodarskega kriminala, kjer se bogatstvo nesorazmerno kopiči, razlike vendarle ostanejo in to celo v enakem razmerju.

2. Napake genske loterije ne moreš popravljati z denarjem. Tem ljudem je potrebno ponuditi pomoč v obliki mreže storitev, ki mu bodo dostopne (tudi finančno, seveda) in med katerimi bo lahko izbiral glede na svoje potrebe, zmožnosti in interese.

3. Ta, ki nima ničesar, ničesar ne ceni, pač pa kritizira, zahteva, pričakuje in niti slučajno ni motiviran za kakšno delo, dokler lahko na račun nepravičnosti in krute usode kaj iztrži od kogarkoli.

4. Je to scenarij za kak srceparajoči holivudski film o resničnih zgodbah z obveznim  srečnim koncem?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #52 - 21.01.2005 at 12:25:29
 
jaz sem danes malo žleht:

en dober quote od kontraverznega Mrkota:
Klasičen primer iluzije nekonfliktnosti je plačevanje delavcev po kolektivnih pogodbah. Zdi se, da pri takih pogodbah vsi dobijo, delavci visoke plače, delodajalci pa mir pred stavkami. No, resnica je malce drugačna. Zaradi individualnih razlik v produktivnosti delavcev bi dobri delavci z individualnimi pogodbami dobili več, slabi pa manj. (Kdor misli, da so zaradi kolektivnih pogodb plače lahko v povprečju trajno višje za vse delavce, ne razume osnov teorije proizvodnje.) Dobri delavci so torej žrtve (!) kolektivnih pogodb in slabih delavcev, slabi, nemotivirani in neustvarjalni delavci pa so de facto izkoriščevalci svojih sindikalnih kolegov. Iluziji nekonfliktnosti, ki jo perpetuirajo sindikati, pa gre zasluga, da se ta izkoriščevalski odnos ne razkrinkava. Zanimivo je tudi, da naši omniprezentni borci za pravičnost ne protestirajo proti temu izkoriščanju.



drugače pa gape ... za razliko od nekaterih jaz v svojem delu čist uživam in mi prav paše delat več kot predpisanih 8 ur ...

...v mojem kolektivu me itak jemljejo kot nekoliko deviantno osebo ... ama jebi ga a ne vsem pa tut ne morem biti všeč ... ama, veš v mojem kolektivu je en kup debeloritih tetk, ki imajo ene 4x večjo plačo kot jaz, pa mene, da jim rito odnašam...

v glavnem ... ker bi vsi dobili tale UDT, plus seveda ker so nekateri vrojeni v dobre službice bi dobili UDT plu službe plus nič dela (s čim bi torej motiviral tetke ... ali pa mojega šefa, da bi tetkam pokazal vrata?)


???????????
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #53 - 21.01.2005 at 12:26:43
 
gape wrote on 21.01.2005 at 12:12:16:
Grin
s čim le
s čim jih pa zdej?



Gape, lej, tak ti bom rekla.
Če bi bila socialna višja, bi jaz mirno pustila službo, pa se pustila vzdrževat od države. Pa hitr ne bi bilo več koga, na čigar žuljih bi se lahk prejemniki pomoči redili, ker bi vsi bili naenkrat kandidati za pomoč. Kapiraš?

Jaz debeloritim tetkam niti malo ne zavidam, kakšno delo opravljajo. Ne bi hotela biti v njihovi koži, ni jim fajn. Ob vsem dreku, ki ga morjo pri delu prenašat pol še zunanji folk po njih pljuva. Jaz njim še najbolj privoščim, da dvignejo roke, pa grejo grupno z današnjim dnem na dopust. Me zanima, kakšna štala bi nastala, če februarja ne bi bile izplačane socialne pomoči. Cela Slovenija bi bila v luftu.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #54 - 21.01.2005 at 12:35:39
 
t wrote on 21.01.2005 at 12:05:55:
Kako bi se UTD reševal je stvar razprave, vsekakor pa bi velik del pridobili z redestribucijo ali ukinitvijo dosedanjih "socialnih" pomoči. Razvitih je že kar nekaj zanimivih modelov - delajo se tudi izračuni.

Mislim, da bi bil avtomatizem boljša rešitev kot tale cela kolobocija z delnicami, s katero bi najbrž samo ustvaril novo področje državne uprave - tega pa že v osnovi nočemo.



uživaj!


čist tko baj d wej..ta sistem so že imeli na Švedskem in so ugotovili, da če so UDT-ji preveliki noben ne dela, če so premejhni ni nobenega socialnega učinka ...


in ideja je v tem, da vsak kao neki dobi, več pa je odvisno od njihovega osebnega prizadevanja .... ama kdo si bo karkoli prizadeval, če bo vedel, da mu bo več kot pol itak pobrala država, da bo nekemu revežu, ki mu stanovanje ni bilo podarjeno dala UDT.

Čist tko baj d wej ... v ZDA so delali analizo kolikšna je uspešnost  prehoda družinskega podjetja iz ene generacije(očeta) na drugo generacijo(sinove) in je bila ugotovitev porazna .... 99% podjetij tega prehoda ne preživi ... tko da ni važno samo roditi se v zibko blaginje, ampak tudi naučiti se s tem premoženjem delat

... če pogledam mlado gardo japijev pri nas ... pa kakšnega sinkota od Zokija, boš videl, da vse kar so se naučili v lajfu je zapravljat keš, ki ga očka domov nosi in pa to, da imajo vsi kupljene diplome, ter da menjajo službe zelo na hitro, ker očetovi prijateljčki ugotavljajo, da je od njih samo škoda ....

tisto "premoženje" pa v roku 5-10 let popapajo davki, če se z njim ustrezno ne ravna ... v končni fazi ... še v vsako bajto ali satnovanje je bilo treba investirat, da se je v njej sploh dalo živet več kot 10 let
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #55 - 21.01.2005 at 12:36:53
 
lola wrote on 21.01.2005 at 12:22:33:
1. Če vsakemu daš UTD, ničesar pa ne narediš glede  npr. vsaj gospodarskega kriminala, kjer se bogatstvo nesorazmerno kopiči, razlike vendarle ostanejo in to celo v enakem razmerju.


Kolikor vem, naj bi imeli v tej državi ljudi, ki so plačani za to, da opravijo s kriminalom.

Nikjer nisem napisal, da bi UTD bil rešitev vseh problemov.

lola wrote on 21.01.2005 at 12:22:33:
2. Napake genske loterije ne moreš popravljati z denarjem. Tem ljudem je potrebno ponuditi pomoč v obliki mreže storitev, ki mu bodo dostopne (tudi finančno, seveda) in med katerimi bo lahko izbiral glede na svoje potrebe, zmožnosti in interese.


S čim pa? Denar je najuniverzalnejše zdravilo. Tole tvoje pisanje pa samo kaže na staro paternalistično miselost poboljševanja ljudi.

Osnova je v tem, da smo vsi svobodni in naj bi vsak zase v skladu s svojo zmotljivostjo odločal o sebi. Kdo pa misliš, da si, da bi recimo ti ali pa neka druga debelorita tetka, ki ni nič manj zmotljiva od kogarkoli, da bi ponujali mreže storitev, ponavadi v obliki možnosti dveh izbir: slabe in slabše.

Seveda UTD ne bi ostal edino, kar bi država nudila, zagotovo bi še vedno marsikaj ohranili: vendar pa zelo selektivno.

lola wrote on 21.01.2005 at 12:22:33:
3. Ta, ki nima ničesar, ničesar ne ceni, pač pa kritizira, zahteva, pričakuje in niti slučajno ni motiviran za kakšno delo, dokler lahko na račun nepravičnosti in krute usode kaj iztrži od kogarkoli.


Še en lep primer paternalizma: tisti , ki nima nič ne more ničesar ceniti?! Ali potem tisti, ki ima vse tudi ceni vse? Klasičen primer razmišljanja polne riti ali sita vrana lačni ne verjame.

Če mene vprašaš, bo ta, ki je lačen, zagotovo bolj cenil košček kruha, kot pa tisti, ki mu je bilo že vse samo po sebi  dano.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #56 - 21.01.2005 at 12:40:39
 
sinjeoka wrote on 21.01.2005 at 12:35:39:
čist tko baj d wej..ta sistem so že imeli na Švedskem in so ugotovili, da če so UDT-ji preveliki noben ne dela, če so premejhni ni nobenega socialnega učinka ...




UTDja niso uvedli še nikjer.

Švedska sociala pa je le dober dokaz zgrešenosti paketne socialne pomoči ne pa dokaz proti UTD.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #57 - 21.01.2005 at 12:41:25
 
Načeloma je po moje tko: koj ko se zažneš ukvarjat s tem, od kje bi blo bolj 'ekonomično', 'pravično' ipd. dnar za temljni dohodek črpat, se začneš spraševat,  če  si slučajno med tistimi, ki jih bo ubedba utp-ja prizadela (prikrjašal pri dobičku od lastnine, ti vzela službo, zamanjšala plačo, vzela pridobljene socialne bonitete, družebeni status...). Po takem sistemu utp po moje nikakor ne more bit uveden po večinskem demokratičnem principu (npr z referendumom). Uvedba utp-ja je zato realna  po moje  edino le v  imenu ljubezni ali vsaj univerzalne solidarnosti, ta predpostavlja  zavest folka že itak  zlo biz unga 4. nivoja po gapetu. Zdej smo pa spet pr tem, da bi utp sicer ziher  prispeval zvišanju zavesti folka, ampak  ga brez zvišanja zvesti folka ni mogoče izvest...
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #58 - 21.01.2005 at 12:47:52
 
t wrote on 21.01.2005 at 12:36:53:
Nikjer nisem napisal, da bi UTD bil rešitev vseh problemov.

S čim pa? Denar je najuniverzalnejše zdravilo. Tole tvoje pisanje pa samo kaže na staro paternalistično miselost poboljševanja ljudi.

Osnova je v tem, da smo vsi svobodni in naj bi vsak zase v skladu s svojo zmotljivostjo odločal o sebi. Kdo pa misliš, da si, da bi recimo ti ali pa neka druga debelorita tetka, ki ni nič manj zmotljiva od kogarkoli, da bi ponujali mreže storitev, ponavadi v obliki možnosti dveh izbir: slabe in slabše.

Seveda UTD ne bi ostal edino, kar bi država nudila, zagotovo bi še vedno marsikaj ohranili: vendar pa zelo selektivno.


Še en lep primer paternalizma: tisti , ki nima nič ne more ničesar ceniti?! Ali potem tisti, ki ima vse tudi ceni vse? Klasičen primer razmišljanja polne riti ali sita vrana lačni ne verjame.

Če mene vprašaš, bo ta, ki je lačen, zagotovo bolj cenil košček kruha, kot pa tisti, ki mu je bilo že vse samo po sebi  dano.


uživaj!


Si pa napisal, da bi UTD takorekoč rešil socialno nepravičnost in neenakost, kar je naravnost pravljično.

Če bi pozorno prebral, bi ne našel v svobodni izbiri glede na svoje zmožnosti kakovostnih in finančno dostopnih storitev paternalizma. Sklepam pa, da veliko stika z genetsko prikrajšanimi ljudmi dosedaj nisi imel, tako da imaš težko predstavo, kako živijo in kaj potrebujejo.

Aha, država bi marsikaj ohranila, vendar selektivno. Opa, torej ji bo dovoljeno selekcionirat? Kaj pa?

To, ali kdo zna cenit ali ne, ni odvisno samo od tega, kaj in koliko ima, pač pa od njegovega značaja, vrednot in tudi od tega, koliko truda je moral vložiti v to, da kaj ima (ali nima).
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Univerzalni temeljni dohodek
Reply #59 - 21.01.2005 at 13:09:56
 
Če sem malo žleht je tale genij s Kranjske sorbone ena navadna rit. Njegove teorije in ideje gredo po načelu, da je zares lahko s tujim kurcem po koprivah tolči.

Mća spremljam že kar nekaj časa in se z njim v marsičem tudi strinjam, vendar pa se je v praksi izkazal kot navaden bedak: po eni strani bi se šel nekega ekzaktnega ekonomista, po drugi strani pa od njega nisem videl še nobenega izračuna: nič številk, svoje rezoniranje največkrat utemeljuje z raziskavami drugih. Lep primer je bilo njegovo teoretično dojemanje zdravstva, bolan primer pa njegov napad na alternativce.

Veliko je imel za povedati o gnilobi Ljubljanske ekonomske fakultete in lapo je znal žaliti starejše ekonomiste, medtem ko je bil ob nečednih početjih dekana svoje fakultete tiho kot rit. Baje, da sedaj kandidira za dekana Kranjske sormone... Ko je postal predsednik "sveta modrecev" pa se je najprej za par mesecev odpravil v Pitsburg. In seveda biti svetovalec, krasna stvar, biti izvajajalec, je pa malo težje (so mu ponudili funkcijo kjer bi lahko kaj naredil), kot že rečeno Mića je zelo uspešen v tem, da s tujmu kurcem tolče po koprivah.

tako kat tale citat:

sinjeoka wrote on 21.01.2005 at 12:25:29:
jaz sem danes malo žleht:

en dober quote od kontraverznega Mrkota:
Klasičen primer iluzije nekonfliktnosti je plačevanje delavcev po kolektivnih pogodbah. Zdi se, da pri takih pogodbah vsi dobijo, delavci visoke plače, delodajalci pa mir pred stavkami. No, resnica je malce drugačna. Zaradi individualnih razlik v produktivnosti delavcev bi dobri delavci z individualnimi pogodbami dobili več, slabi pa manj. (Kdor misli, da so zaradi kolektivnih pogodb plače lahko v povprečju trajno višje za vse delavce, ne razume osnov teorije proizvodnje.) Dobri delavci so torej žrtve (!) kolektivnih pogodb in slabih delavcev, slabi, nemotivirani in neustvarjalni delavci pa so de facto izkoriščevalci svojih sindikalnih kolegov. Iluziji nekonfliktnosti, ki jo perpetuirajo sindikati, pa gre zasluga, da se ta izkoriščevalski odnos ne razkrinkava. Zanimivo je tudi, da naši omniprezentni borci za pravičnost ne protestirajo proti temu izkoriščanju.


Lep primer genijalnosti neke riti: naj mi nekdo pove, kje so delavci plačani po produktivnosti, razen morda na Kranjski Sorboni, tako kot je to lepo pokazal Mićin dekan?

Po eni strani ti bo uvajal minimalne in kolektivne plače, ter omejeval njihovo rast, hkrati pa bo govoril o tem kako bi se bilo dobro individualno dogovarjati.

Ne vem, katero teorijo proizvodnje ima ta genij s Kranjske sorbone v mislih, vendar pa je očitno, da pri proizvodnji naš Mića ni prišel dlje od teorije. Tisti, ki delajo na traku, vsekakor naredijo povsem enako in njihove norme so ponavadi navite do skrajnih meja - sedaj pa bi nekdo uvajal individualne pogodbe, da bojo "bolj pridni" dobili več.

Če gremo na teorijo pogajanj, so pogajanja neka vrste igra, kjer lahko močnejši že v začetku postavlja pravila in v danem primeru je več kot očitno, kdo je tukaj močnejši - mogoče superpridni delavec, ki je prišel podpisati pogodbo o svojem delu? Ideja je seveda mikavna, če bi bila pravila teh individualnih pogajanj dana v naprej in če bi se jih vsi držali. Dokler pa se vse skupaj dogaja v območju razmerij moči, bo šibkejši vedno tisti, ki bo izgubil največ .

Poleg tega pa ali lahko v državi delavec, ki naredi za dva dobi tudi, plačo za dva, če je rast plač omejena?



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 18