Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 
(Read 38283 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #90 - 31.01.2005 at 12:21:37
 
a si zihr, da je gape mislil, da varuješ tale interes:

titud wrote on 31.01.2005 at 11:28:52:
Valjda da branim lastne interese, samo to  ne pomen, da imam samo enga.  Nikol nism samo v eni vlogi, praviloma so te naprotujoče in me spravlajo v shizofreno situacijo če si hkrat ne ustvarjam enga celovitega pogleda, iz katerga pol oblikujem mneja in stališča in na podlagi katerga oblikujem en vrednostni sistem, ki  mi pomga pri odločanju v konkretnih situacijah.

Trenutno mam doma dva študenta in vsaj ta starejši nikakor noče pristajat na takšen skromen študentski standard kot kot ga mu lahko jest nudm in ga strašno mika, da bi 'višek cajta', ki ga mu sistematično nudi faks, potrošu za delo preko ŠS. Jest ga v tem ne podpiram (čeprav bi ga glede na svoj položaj  lahko), ker slutim, da bi bi mu bil  pol na podlagi študenskega dela ustvarjen študenski standrad postal osnova in bi pol 'višek cajta' postal študij in ne več študentsko delo. Že tko bo itak  eno leto zihr načrtno pavziral in  za eno leto zihr podaljšal absolventa, ker si bo to zarad dela preko ŠS lahko omogoču. Njegov študij bo tako trajal najmanj šest let ob stalnem občutku prikrajšanosti in stalnem spraševanju o smisleniosti študija sploh,  čeprav bi po mojem trdnem prepričanju lahko prišel do diplome (ki je, ne se slepit,  prvi cilj študija) ob polnejši  angažiranosti in z dost višjo motiviranostjo za študij  že v treh letih.





jaz ziher ne:

ama ti lahko povem zdravilo mojega očeta, ki je prizkušeno delovalo na meni in bratu ob podobnih popadkih, ki jih ima tvoj sin:

- fotr je mirno povedal, da v trenutku, ko bom izgubila status študenta(ali bila več kot 1 leto absolvent), bom morala doma plačevati najemnino plus sorazmeren del življenjskih stroškov doma, plus povečati participacijo pri domačih opravilih.

Tko da ... svojemu sinu pač pripri pipco in naj si sam perko študentskega dela organizira isti nivo ljafa (seveda brez tvoje subvencije)

p.s. Kolikor jaz poznam dejavnost s katero se ukvarjaš, bi bilo na mestu, da te opozorim: "Študenti, brez statusa nimajo pravice do napotnic"  Grin  Grin  Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #91 - 31.01.2005 at 13:21:53
 
Študent se ma pravico enkrat v svoji študentski karieri prepisat, enkrat  ponavljat letnik, enkrat pavzirat in večinoma tud pol leta ali celo leto podljšat absolveta (se že najde kakšen opravičljiv razlog). Sešteto si vseh teh primerih  lahko poleg rednega štiriletnega študija nabije še skoraj štiri leta, v katerih lahko čist  legalno dela preko študentskega servisa. Po moji oceni  se vsak, ki vsaj pol tega ne izoristi, obnaša neracionalno, čeprav vsaj zame to, da optimalno izkorsitiš, kar ti nudi sistem, ni nujno tud zdravo za osebnostno  rast in razvoj.

Tvoj fotr je imel dober sistem, samo če bi se brat dejasnko odloču pavzirat, bi mu z rednim delom prek ŠS brez problema izpolnu pogoje al  pa bi se pobral na svoje. Sistem to omogoča in  v vlogi fotra lahko bolj mal vplivam na to, kako ga ma moj mulc namen izkoristit. Njegov študij (bivanje v LJ  + boni + prevozi + telefon +žepnina) me zdej stanejo okrog 75.000 tisočakov in to ni glih dnar, ki si ga ne  mogel sin  na mesec zaslužit preko študenta, če bi se odloču ponavljat ali pavzirat. V bistvu bi lahko zaslužu dvakrat tolk in to je tisto, kar ga mami oz. hromi pri motiviranosti za študij.

Študenstki servisi dejsnko živimo na račun pavzerjov, ponavljalcev, študentov ob delu in kar je še tega sivega prostora, ki ga sistem omogoča in ki ga ni mogoče zapret ne da bi se hkrat razkrila prava narava celotnena izobraževalne sitstema. Tle ne gre tolk direktno za davčno,   ekonomsko ali socilano vprašanje ampak za vprašanje kvalitete in smisla  izobraževanja, ki  služi vsem po malem in s tem ničemer drugmu kot samamemu seb. Študenstki servisi  pri tem samo vestno asistiramo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #92 - 31.01.2005 at 13:40:03
 
titud wrote on 31.01.2005 at 13:21:53:
Študenstki servisi dejsnko živimo na račun pavzerjov, ponavljalcev, študentov ob delu in kar je še tega sivega prostora, ki ga sistem omogoča in ki ga ni mogoče zapret ne da bi se hkrat razkrila prava narava celotnena izobraževalne sitstema. Tle ne gre tolk direktno za davčno,   ekonomsko ali socilano vprašanje ampak za vprašanje kvalitete in smisla  izobraževanja, ki  služi vsem po malem in s tem ničemer drugmu kot samamemu seb. Študenstki servisi  pri tem samo vestno asistiramo.
 


HVALA HVALA HVALA

plus - študentski servisi si to lahko privoščite, ker obstaja totalna odsotnost kakršnegakoli inšpekcijskega nadzorstva

aja študentje so pa destimulirani študirat (zakaj pa potem ne grejo raje kar delat) - ojej stupid me (potem je pa treba davke plačevat)

očitno nisi pograjfal sistema mojega fotra - moj fotr, mi je namreč dal vedet, da bom from then on popolnoma odgovorna zase (tudi v bolezni, nesreči ...) in da bom pri polni odgovornosti imela ogromno muk, če bom sploh še hotela doštudirat ...

skozi perspektivo 8 urnega delovnika in vseh domačih obveznosti - je namreč malo šans, da bi zbrala dovolj energije za doštudirat


... bilo je pač na meni ... da določim svoj nabor vrednot ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #93 - 31.01.2005 at 15:03:16
 
sinjeoka wrote on 31.01.2005 at 13:40:03:
HVALA HVALA HVALA

plus - študentski servisi si to lahko privoščite, ker obstaja totalna odsotnost kakršnegakoli inšpekcijskega nadzorstva

aja študentje so pa destimulirani študirat (zakaj pa potem ne grejo raje kar delat) - ojej stupid me (potem je pa treba davke plačevat)

očitno nisi pograjfal sistema mojega fotra - moj fotr, mi je namreč dal vedet, da bom from then on popolnoma odgovorna zase (tudi v bolezni, nesreči ...) in da bom pri polni odgovornosti imela ogromno muk, če bom sploh še hotela doštudirat ...

skozi perspektivo 8 urnega delovnika in vseh domačih obveznosti - je namreč malo šans, da bi zbrala dovolj energije za doštudirat


... bilo je pač na meni ... da določim svoj nabor vrednot ...


Študentje so destimulatirani študirat, ker majo na izbiro, da lahko namesto  študija delajo. Če bi lahko delal samo pod pogoji kot vsi ostali, bi za isto delo kot  ga delajo  zdej glede na svojo kvalifikacijo zaslužli pol manj kot zaslužjo zdej preko ŠS. Če bi ga sveda sploh dobili, ker bi bli zanj prisljeni konkurirat pod istimi pogoji (zavarovanje, pripsevki, davki...) kot vsi ostali.

Kar se nas fotrov tiče nam je bolj ali manj jasno: al bodo  otroc delal al pa bodo študiral, ker  oboje ne gre skup. Zato sem jest v vlogi fotra proti sistemu, ki omogoča študentu delat in študirat oz. delat pod krinko študija. Tak sistem je proti mojim načelom in izkušnjam, čeprav sem v njem prsiljen sodelovat. Kljub temu pa sem  jest sem pripravljen  rušit ŠS, ki mi daje kruh, vendar samo na na  tak način, ki bo hkrat izgrajeval tak izobraževalen sistem, da bo moje otroke  motivaral za študij  sam po seb. Zakaj bi moral jest  odraslemu človeku grozit, da mu bom ukinu podporo, če ne bo študiral, če bi mu blo to lahko skoz sistem, ki ne bo obremenjeval najinih odnosv, samoumevno?
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #94 - 31.01.2005 at 15:29:36
 
titud wrote on 31.01.2005 at 15:03:16:
Zakaj bi moral jest  odraslemu človeku grozit, da mu bom ukinu podporo, če ne bo študiral, če bi mu blo to lahko skoz sistem, ki ne bo obremenjeval najinih odnosv, samoumevno?    


zato, ker so primarno očetje (straši) tisti, ki vzgajajo otroka, ne pa "sistem"

samoumevnost v življenju sodi samo tisto: Treba je umret.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #95 - 31.01.2005 at 19:57:46
 
titud wrote on 31.01.2005 at 11:28:52:
Njegov študij bo tako trajal najmanj šest let ob stalnem občutku prikrajšanosti in stalnem spraševanju o smisleniosti študija sploh,  čeprav bi po mojem trdnem prepričanju lahko prišel do diplome (ki je, ne se slepit,  prvi cilj študija) ob polnejši  angažiranosti in z dost višjo motiviranostjo za študij  že v treh letih.

po drugi strani ... ta diploma ... je jeba ... ljudje ne dobijo službe, ker, treba človeku z diplomo dat 200+ čuka na mesec, pa čeprov, dela delo ki je manj 'vredno', kar se plačila tiče ...
sploh če maš diplomo tm kjer je že sijaj razglabljala na enem drugem threadu ...


socialni minimum je za vsazga neki druzga ... odvisno od stroškov, ki si jih privoščiš, si si jih želel/a v preteklosti, pa ne stroškov ... tistega kar stroške povzroča ...


zakaj bi plenu ljudem hiše, če bi jim pa dnar daju?
B?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #96 - 01.02.2005 at 08:35:45
 
sinjeoka wrote on 31.01.2005 at 15:29:36:
zato, ker so primarno očetje (straši) tisti, ki vzgajajo otroka, ne pa "sistem"

samoumevnost v življenju sodi samo tisto: Treba je umret.


Precej shizofrena je vloga starša vzgojitelja, ki mora sodelovat v sistemu, ki deluje proti njegovim načelom vzgoje, samo zato, da lahko mulcu nudi možnost, da se pastem sistema izogne.

Otroku kot starš  nikol ne bi mogel nudit možnosti, da študira kot študira, če  kot starš ne bi izkoriščal sistema v panogi, ki ji politika  zarad svoje nespobonosti in pragmatičnosti  nudi priviligiran položaj. Enako sem ta sistem izkoriščal, ko sem imel s.p., saj sem prek otrok in ŠS  prikazal maksimalno možno stroškov, ki bi mi jih drgač obdavčli kot dobiček ali pa bi mi prikazovanje stroškov stalo dosti dražje.  Če sistema ne bi izkoriščal kot fotr bi ga bil prisiljen izkoriščat moj otroc z dejanskim delom preko ŠS in jest tle vidm to nemoralnost sistema, ki jo sam s svojo pošteno vzgojo  ne morem nikakor skompenzirat. Otroke v vsakem primeru vzgajam v sistemu, pa če izkoriščam al pa delam proti njemu.  

Se dostkrat  vprašam, če je moje delo etično oz.  ali gre za pohlep ali za preživetje. Se mi zdi, da nikakor ne  morem ozavestitit, da  gre za pohlep, ker sistem pač ne poskrbi za to, da bi realno ovrednotu  šolanje mojih v bistvu odraslih otrok. Pa ni mus tako, da mu bo omogoču zastonj  študij + bivanje v LJ + osnovno ekistenco v času, ko se bo 'posvetu' nabiranju znanja, ampak magari tko, da se mu bo  znanje  kapitaliziralo skoz diplomo/licenco in bi si magari kasnej lahko odplačal kredit, ki bi si ga moral najet za to, da bo odplačal šolnino + stroške bivanja.

Po drugi strani se ti vsako netično delovanje, ki ga podpira sistem,  nekje zaleti v glavo, ker če  mulcu postane samoumevno,   da šolanje  mora plačat tastari,  mu postane samoumevno tud to,
da tastrai  morajo  počet nemoralne stvari,  da mu sploh  omogočjo  študij, torej je tudštuij sam nemomeralen.  Če mene vprašate, jest na našem koncu skor ne poznam tastarih, ki bi mulcu brez vsakih štipendij in drugih socilanih podpor lahko omogočl študij, če sami na tak al drgačen način niso tko priviligiran, da  črpajo dnar iz sistemsko podpiranih jasli na   legalen ali ilegalen način.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #97 - 01.02.2005 at 09:12:19
 
gape wrote on 31.01.2005 at 19:57:46:
po drugi strani ... ta diploma ... je jeba ... ljudje ne dobijo službe, ker, treba človeku z diplomo dat 200+ čuka na mesec, pa čeprov, dela delo ki je manj 'vredno', kar se plačila tiče ...
sploh če maš diplomo tm kjer je že sijaj razglabljala na enem drugem threadu ...


Če bi folk študiral izključno na lastne stroške, bi bil motiviran prit do diplome čimprej in  bi jo bil prisiljen  vzet kot kapital, ki ga bo v naslednjih letih vnovču in si tem povrnu vložek v študij. Tko nekak je po moje uštiman tržno naravnan  ameriški izobraževalni sistem, ki je zlo selektiven in na tak način vzgaja svojo elito.

Če bi folk študiral izključno na javne stroške, ki so pogojeni z uspešnostjo študija oz. so omejeni na čim karajšo in učinkovito  študijsko dobo, pol posameznik  študija ne bi smatral  za matrerialno investicijo, ki bi jo moral dobit čimprej povrnjeno, ampak za  osebno priložnsot za sistematično pridobivanje znanja, ki bi jo blo preprosto neracionalno zavrečt. Pol folk tud ne bi bil neracionalno naduvan s pomebnostjo diplome ampak bi bla ta tretirana kot izhodiščni standard za opravljanje nekaterih zahtevnejših dejavnosti, ki pač zahtevajo določena znanja, ki pa  niso nujno vrednotena več kot delovne mesta, ki zahtevajo manj teoretičnih znanj  in več praktičnih spretnosti. Tak sistem ne vem točno, če sploh kje lavfa, se mu pa vsaj v evropi ziher kje približujejo.

Naš sitem študija je eno shizofreno skrpucalo brez šolnine (redni) in šolnino (izredni), s celotnim zasebnim pokrivanjem stroškov in z delo ali pretežno pretežno državnim subvencioniranjem (študenstki dom, doklade, subvenciniranje prevozov, hrane, državne in zoisove štipendije, študenski servisi..), iz katerega pride folk, ki je ne glede na to, kako je prišel do diplome, po diplomi preprosto predrag glede na svoje zanje in produktivnot. Vsi pa upravičeno pričakujejo od družbe približno  isto, pa če so študirali štiri ali osem let, če so jih financiral tastari ali družba,  če so za kaj uposbljeni ali pa za nč... Ker  manj kot za 200 čuka se pri 25-30 letih preprosto niti ne splača začet delat, ker si kot študent na tak ali drgač način navajen trošit  od  100-150 čuka, ne da bi jih zaslužu v enakopravnih pogojih ti sam ali tvoji tastari.
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #98 - 01.02.2005 at 09:52:27
 
titud wrote on 01.02.2005 at 09:12:19:
Ker  manj kot za 200 čuka se pri 25-30 letih preprosto niti ne splača začet delat, ker si kot študent na tak ali drgač način navajen trošit  od  100-150 čuka, ne da bi jih zaslužu v enakopravnih pogojih ti sam ali tvoji tastari.  

Koliko je povprečna plača večine prebivalcev v Slo?, ali boljše, kolikšne plače so tiste nižje, recimo najnižja zajamčena plača?
Tak, za info..
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija proti obdavcitvi studentskega delo
Reply #99 - 01.02.2005 at 10:11:36
 
V kakšnem konteskstu se to sprašuješ?

S sredno izobrazbo kot npr. trgovec lahko pričakuješ, da boš dobu okrog 20 leta svoje starosti najmanj okrog  100 čuka. Če živiš v bistvu samsko življenje pri tastarih ali študenstki stil s cimrom pa to boš na tak al drgačen način od tastarih lahko potegnu  tja do 30 leta še vsak mesec tja od  50 do 100 čuka, kar je skupaj isto, kar do česar bi moral prit človk z diplomo, ki se pri 30-ih omisli samostoej lajf. Ob tem, da trgovcu že najmanj deset let lafa delovna doba, da si je lahko na kredit kupu avto ali dajal nekaj malega na stran za nakup stanovanja in da je na črno zraven posla lahko tud še kaj zaslužu.

Študenstki servisi zihr kompnezirjao ta povprečen študentov hendikep + tistga, da bo redkokater diplomiranc potegnu ob prvi zaposlitvi 200 čuka oz, da se mu prav res redna oz. ustrezna zaposlitu pogosto odmika v čas po 30-ih. Seveda  študenstki servisi ta hendikep tud generirajo, zato v bistvu ne rešujejo ničesar, kar se ne bi dalo rešit s spremembo izobraževalne politike.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #100 - 01.02.2005 at 13:02:34
 
gape wrote on 31.01.2005 at 19:57:46:
po drugi strani ... ta diploma ... je jeba ... ljudje ne dobijo službe, ker, treba človeku z diplomo dat 200+ čuka na mesec, pa čeprov, dela delo ki je manj 'vredno', kar se plačila tiče ...
sploh če maš diplomo tm kjer je že sijaj razglabljala na enem drugem threadu ...


socialni minimum je za vsazga neki druzga ... odvisno od stroškov, ki si jih privoščiš, si si jih želel/a v preteklosti, pa ne stroškov ... tistega kar stroške povzroča ...


zakaj bi plenu ljudem hiše, če bi jim pa dnar daju?
B?



s siaj sva že razčistili, da delo za družboslovce je, samo ni pa zaposlitev ... po 7 straneh debate verjetno že poznaš razliko med delom in zaposlitvijo?


zakaj bi ljudem plenil hiše/premoženje.

Recimo nekdo, ki prejema udt, tudi  lastnik hiše v kateri je 5 sob. V hiši živi sam (tipični upokojenec ali še bolje upokojenka). Hiša se nahaja v Ljubljani.  Najemnina/sobo z vsemi stroški po trenutnih cenah znaša 40 000 SIT. Recimo da ta tip oddaja 3 odvečne sobe, kar mu na mesec znese 120 000 SIT.

Ali tak tip potrebuje UDT?


Zakaj plenit premoženje?
Ker določene vrste premoženja omogočajo solidno življnjsko rento.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija proti obdavcitvi studentskega delo
Reply #101 - 01.02.2005 at 13:05:49
 
za tituda

s tvojim pisanjem glede šolskega sistema in organizacije socialnih transferjev študentom se čist strinjam.

Dodala bi samo še tole ... mnogo dijakov se odloča za študij brez jasne vizije, kaj želijo v življenju početi. Ti so še posebej dojemljivi za t.i. družboslovne študije, ki so, po mojem mnenju v večini primerov, le podaljševanje srednje šole.
Brez jasne vizije kaj hočeš, pa človeku nobena diploma nič ne pomaga.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija proti obdavcitvi studentskega delo
Reply #102 - 02.02.2005 at 09:13:40
 
Kaj hočeš je precej odvisno od družbeno opredeljenih vrednot.

Če bi bla diploma vrednotena  kot licenca, brez katere opravljanje večine dejavnosti na višjih zahtevnostnih stopnjah znanja enostavno  ne bi bilo mogoče, pol bi bla diploma vrednota sama po seb in bi se cel sistem podredu tej vrednoti. Tle sploh ne bi smelo bit pomembno al gre za tehnične ali družboslovne znanosti, ker bi morale oboje  obranavat človeka celostno. Tle pol tud ne bi smel bit problem z dobivanjem licenc za opravljanje dejavnosti, ki spadajo sedaj v sivo polje alternativnih ved in ki jih sedanji izobraževani sistem čist ignorira glih zato, ker so v primerjavi z mrtvo etablirano stroko dejansko žive in zanimive in jo zato ogrožajo.    

Ker temu ni tko, je študijski staus  privlačen predvsem zato, ker ob  pogosto čisto brezveznem študiju omogoča folku, da počenjo zraven stvari, ki jih zares zanimajo ali pa  preprosto ne počnejo  nč drugega kot  podaljšujejo svojo infantilnost  tja v pozna  leta. Tisti, ki diplomo vzamejo resno in svoj lajf podredijo študiju  pa se dejsnko izpostvljao velikemu tveganju, da  z diplomo ne bodo dosegl osebnostne potrditve sorazmerne trudu, ki  ga je blo treba   vložit  v študij, zato se dost diplomantov  pred tem razočarnajem  zavaruje na način, da tud sami omalovažujejo vrednost svoje diplome.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7