Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 7
(Read 38238 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #15 - 19.01.2005 at 08:45:27
 
Bardo_Thodol wrote on 18.01.2005 at 13:57:31:
Saj ravno zaradi tega, ker se iz študentskega dela kreditira država, ne vidim nobenega pametnega smisla v obdavčenju študentov.

V večjem družbenem interesu je pomoč študentom, da se bodo lažje prebili skozi študentska leta in ne namesto tega polnjenje jalovega državnega proračuna.


Ja, funkcionar je vsak, kdor opravlja kakšno funkcijo (v tem primeru sindikalni in drugi predstavniki študentov).
Odpustiti pa je mogoče tudi uslužbence in to brez odpravnine, pač odvisno od funkcije. (Direktorska funkcija je očitno bolj zaščitena, kot funkcija kakšnega navadnega uradnika)




jaz pa ne vidim nobenega smisla, da bi morali študentje delati, glede na to, da resen študent ima zadosti dela že s samim študijem - jaz sem zato, da se študentski servisi ukinejo, študentom pa v zameno da zadostna štipendija. Študij pa uredi tako, da je tistih rednih 5 let popolnoma brezplačnih - ponavljalcem in pavzerjem pa bi zamrznila štipendijo in nabila šolnine v višini 300.000 SIT/semester - pa bi potem videli koliko je fino vleči študij. (seveda za tiste, ki so imeli resnično opravičljiv vzrok za to, da niso mogli študirat, bi se ta šolnina za določen čas odpustila).

To, da so študentski servisi nujni posredniki med trgom dela in delodajalci je še ena urbana legenda. Za to imamo tudi razne kadrovske agencije in nenazadnje Zavod za zaposlovanje. (recimo Adecco, Profil)

Razliko med funkcionarjem in uradnikom lahko vidiš v angleški humoristični seriji "Da, gospod minister" . ŠOU funkcionarji so voljeni za eno leto na študentskih volitvah - in redkokdo presega starost 30 let - in ti funkcionarčki poberejo le cca 20% sredstev. V nasprotnem primeru so uradniki vsi precej starejši od 35 let.

Razlika med varovanjem položaja uradnika direktorja in njegovo uradnico tajnico je:

v principu nobene - v primeru nekrivdnega prenehanja delovnega razmerja sta oba upravičena do odpravnine v višini 6 kratnika zadnje bruto plače.

V praksi pa obstaja bistvena razlika, ker je višina odpravnine tajnice cca 1.300.000, 00 SIT, višina odpravnine direktorčka pa 48.000.000,00 SIT.

Zakaj naši organi to tolerirajo - to je pač stanje duha v naši državi, plus par let nazaj je bil en sodni primer stevardesa proti Adrii Airways, koder je stevardesa zahtevala plačilo prispevkov za nazaj za 8 let, ko je pri njih delala ... stevardesa je popušila na vsej črti .... bi bilo pa zanimivo, zadevo spravit v Strassbourg - in je po mojem mnenju samo vprašanje časa, kdaj se bo to zgodilo. Ker zadeva je prerasla v sistemsko krizo.


Aja ... pa še primer recimo iz carinske uprave ... oni čistilke najemajo in plačujejo preko servisa - glede na tvojo teorijo, da drugače verjetno sploh ne bi mogle delati - zgolj tole - ali ti misliš, da bi šef carinarnice prejel za metlo? Če ne bi imeli alternative za polovične stroške preko servisa, bi zaposlili svojo čistilko.

Za konec pa samo še tole ... še 1x si preberi NATANČNO moj prvi post v tem threadu - meni se zdi pobiranje dohodnine budalaština prve kategorije in če bi bila jaz študent, bi zahtevala, da začnejo delodajalci plačevati v ZPIZ prispevke meni pa priznavat delovno dobo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #16 - 19.01.2005 at 09:11:31
 
Nikjer nisem napisal, da so študentski servisi nujni.
Ne vidim pa razloga, zakaj bi jih administrativno ukinjal, saj če lahko najdejo svoje mesto na trgu, naj ga pa imajo. Če jim ne bo zneslo, se bodo že sami ukinili. Podobno, kot nima smisla ukinjati turističnih agencij. Dokler jim posel teče in je vse zakonito, naj obstajajo.

Ideja, da naj bi vsi študentje dobili primerno štipendijo je pa le malce preveč utopična. In ker vsi wanabe študentje nimajo bogatih sorodnikov, da bi jim študij financirali, so si pač primorani pomagati tudi s priložnostnimi deli. Nenazadnje, zakaj pa ne? To izkušnjo s(m)o že mnogi skoz dali in nikomur ni zaradi tega padla krona z glave, mnogi pa brez te možnosti sploh ne bi mogli študirati.

Ker torej štipendije za vse uka željne študente ostajajo v sferi neuresničljivih iluzij, bi pa vsaj olajšave pri dohodnini za študentsko delo prav prišle, kar pa ni več tako iluzorno.

Sem za to, da skupnost pomaga tistim, ki si znajo tudi sami pomagati, če si lahko.
Za tiste, ki zase ne mignejo nisti s prstom, pa tudi ne vidim razloga, zakaj bi jim bila družba primorana vse prinesti že postreženo na pladnju.


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #17 - 19.01.2005 at 09:38:47
 
Bardo_Thodol wrote on 19.01.2005 at 09:11:31:
Nikjer nisem napisal, da so študentski servisi nujni.
Ne vidim pa razloga, zakaj bi jih administrativno ukinjal, saj če lahko najdejo svoje mesto na trgu, naj ga pa imajo. Če jim ne bo zneslo, se bodo že sami ukinili. Podobno, kot nima smisla ukinjati turističnih agencij. Dokler jim posel teče in je vse zakonito, naj obstajajo.

Ideja, da naj bi vsi študentje dobili primerno štipendijo je pa le malce preveč utopična. In ker vsi wanabe študentje nimajo bogatih sorodnikov, da bi jim študij financirali, so si pač primorani pomagati tudi s priložnostnimi deli. Nenazadnje, zakaj pa ne? To izkušnjo s(m)o že mnogi skoz dali in nikomur ni zaradi tega padla krona z glave, mnogi pa brez te možnosti sploh ne bi mogli študirati.

Ker torej štipendije za vse uka željne študente ostajajo v sferi neuresničljivih iluzij, bi pa vsaj olajšave pri dohodnini za študentsko delo prav prišle, kar pa ni več tako iluzorno.

Sem za to, da skupnost pomaga tistim, ki si znajo tudi sami pomagati, če si lahko.
Za tiste, ki zase ne mignejo nisti s prstom, pa tudi ne vidim razloga, zakaj bi jim bila družba primorana vse prinesti že postreženo na pladnju.





za razliko od študentskih servisov turistične agencije ne delajo štale na trgu delovne sile in zato ne kreirajo družbene skupine brez socialnih pravic, ki zaslužijo le za golo preživetje - primerjaš in enačiš dve zadevi, ki sta enaki samo v segmentu, da gre za sektor storitev ... potemtakem so frizerski saloni identični turističnim agencijam?

kar se tiče utopičnosti moje ideje za štipendije pa samo tole ... če bi država tretjino BDP-ja, ki se obrača na kvazi-sivem trgu študentskih servisov, obdavčila tako kot moje dohodke, bi se našlo dovolj denarja tudi za štipendiranje študentov, plus število študentov bi se zmanjšalo precej drastično, ker bi mnogo "kvazi študentov, ki so študentje zaradi statusa in večnih študentkov" precej zmanjšalo (seveda ob upoštevanju ostrih kriterijev za določanje statusa študenta)

zaradi dela samega ni še nobenemu krona iz glave padla, zaradi odsotnosti urejenaga socialnega zavarovanja pa so se zgodile že mnoge osebne tragedije. Seveda mnogi naši študentki to vidijo le v kakem Hollywoodskem filmu in zato te okoliščine pripišejo "ameriškemu" sistemu ... tempirana bomba pri nas pa še ni tako zelo očitna, ker je generacija brez socialnih pravic razmeroma mlada - do 35 let in še niso povpraševalci po kakšnih invalidskih penzijah oziroma kakšni dražji zdravstveni oskrbi. Primeri, ko kak pomivalec oken, ki je delala na napotnico drugega,in  pade iz stojala iz 10 štuka, so pri nas še redki. Ama počakaj še 5-8 let, da se ta generacija postara .... potem bomo tudi pri nas lahko snemali zgodbe po principu Michaela Moora

zgodba o študentskih servisih pa ima še eno tragično plat:

- interese delavcev zastopajo sindikati
- interese študentov zastopa ŠOU (oziroma bolj lastne, ker se ŠOU redi od tistih 10%)
- interese na črno zaposlnih pa zastopa v naši družbi ? ? ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #18 - 19.01.2005 at 09:52:56
 
Študentski servis poleg elementa vzpostvljanja politične pasivizacije študentov in inštrumenta prelganja stroškov študija iz države na študente   v socializmu postaja v kapitalizmu še davčni eledorado, ki ga  na lastnem trgu dela  tolerira država in  ki komercialno izkorišča reko 80 koncesionarjev.

Ker je večina dijakov in študentov (vsi razen nekaterih  pavzerjev) zdravstveno zavarovana preko staršev ali partnerjev, njegovo zdravstevno zavrovanje ni strošek dela. Ker študentom itak noben ne plačuje pokojninskega zavarovanja, tud ta delodajalcem ne predstavlja stroška dela. Ker  je država diskriminatorna pri dodelovanju štipendij, se skuša odkupit za to diskriminatornost vsaj z neobdavčevanjem tistih, ki za svoje stroške študija morajo delat, zato tud ne obdavčenje vsaj doslej (in vbistvu tudi poslej) ni strošek dela. Edin pravi strošek dela je v bistvu koncesijska dajatu (12% + 20% DDV na to dajatu), ta kocesijska dajatu pa se itak večinoma  izgubi (7%) v rokah študentskeih organizacij in njihovih funkcionarjev in v dobičkih (5%)  študentskih servisov, zato je edini strošek dela   praktično kupovanje lojalnosti  študenske populacije aktualni politični oblasti. Zato se nobena aktulana politična garnitura ne upa spravit na študentske servise in stem kao na  študente, ker bo s tem izgubila  lojalnost njihovih predstavnikov, oblast pa bo tud sama pred sabo razkrila luknjo, ki jo ustvrja s svojo nikakršno štipendijsko in sploh izobraževalno politiko.

Zato se strinjam sinjeooko, da študent v bistvu ne bi smel bit prilsiljen  delat, če bi želu resno študirat.  Te dve stvari preprosto ne gresta skup. Dražava naj bi pobrala tolk davkov, da bi tistim ki hočjo študirat, omogočla brezplačen dodiplomski študij  + štipendijo vsaj tri leta (mislim da je to v bolonjski deklaraciji). Če pa bi si želu folk naprej študirat, naj si  dnar za študij zasluži tako, da  naj gre nekaj časa delat pod enakimi pogoji kot drugi in naj  medtem prekine študij oz. naj si najde kakšno izredno obliko postdiplomskega študija, ob kateri bo lahko delal in spalčeval študij kot investicijo, ki se mu bo vrnila.  Samo za kaj takega je očitno še prezgodaj, paradoks pa je v tem, da bo za to v bistvu zmerom prezgodaj, dokler bodo študnetske organizacije plačevane od države preko koncesije in ne bodo nikol motivirane državi resnično pokazat, da  s svojo diskriminatorno študentsko politiko dela  škodo njim samim, torej  študentom, ko jih spravlja v eno shizofreno situacijo, ko se ne morejo 100% poistovetit niti študijem   niti z delom  in jih bo ta dvojnost  hromila celo življenje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #19 - 19.01.2005 at 10:25:48
 
Problema, kako se ŠOU redi na račun študentov, se ne da rešiti dosti lažje, kot problema, kako se naprimer sindikati redijo na račun delavcev (koristi od njih pa tudi ni prav dosti več, kot od ŠOU).

V akademski sferi jaz še vedno vidim potrebo po večji svobodi, kot je to na nižjih ravneh šolanja. Z uvajanjem raznih omejitev, kot bi naprimer bila  obvezna prisotnost na predavanjih, redno in v predpisanih rokih opravljanje izpitov in podobno se ne strinjam. Kako si študent razporedi študij in za kako dolgo, je povsem njegova stvar, s tem, da bi bilo potrebno uvesti določeno, vendar vsaj na začetku ne prav pretirano šolnino, ki bi se pa lahko z dolžino podaljševanja študija zaradi mene tudi eksponencialno povečevala.


Kolikor vem študentje ne delajo na črno in so tudi zavarovani, čeprav bi študentska zavarovanja lahko malo bolj izenačili s tistimi za redno zaposlene, ki bi jih pa naj plačal delodajalec. Študent, ki kot pomivalec oken pade z odra, naj bi bil enako zavarovan, kot pomivalec, ki ni študent, če seveda ne dela na črno (kar je pa že drug problem).

Če gledam pragmatično, mi ideja skupnega žaklja iz katerega naj bi se jemalo za štipendije za vse študente enako, v našem okolju nekako ne deluje preveč življensko in po moje ne more učinkovito zaživeti.
Razlike so le prevelike in zakaj bi nekomu iz bogate družine pripadala enaka štipendija, kot nekomu, kjer doma nimajo nič. Ko začnemo pa enkrat delati selekcijo, je treba pa nekako določiti tudi kriterije in  spet smo na začetku enega kroga, v katerem se že stalno vrtimo ...



Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #20 - 19.01.2005 at 10:36:43
 
se čist strinjam s sinjeočko
ko sem mela štipendijo, je znašala točno polovico moje mesečne karte za vlak
na napotnice delam pa že cel lajf
in če ne bi, bi si mogla sp odpret pa pogodbeno delat
zaposlil te pa noben ne bi
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #21 - 19.01.2005 at 10:40:33
 
Bardo_Thodol wrote on 19.01.2005 at 10:25:48:
Problema, kako se ŠOU redi na račun študentov, se ne da rešiti dosti lažje, kot problema, kako se naprimer sindikati redijo na račun delavcev (koristi od njih pa tudi ni prav dosti več, kot od ŠOU).

V akademski sferi jaz še vedno vidim potrebo po večji svobodi, kot je to na nižjih ravneh šolanja. Z uvajanjem raznih omejitev, kot bi naprimer bila  obvezna prisotnost na predavanjih, redno in v predpisanih rokih opravljanje izpitov in podobno se ne strinjam. Kako si študent razporedi študij in za kako dolgo, je povsem njegova stvar, s tem, da bi bilo potrebno uvesti določeno, vendar vsaj na začetku ne prav pretirano šolnino, ki bi se pa lahko z dolžino podaljševanja študija zaradi mene tudi eksponencialno povečevala.


Kolikor vem študentje ne delajo na črno in so tudi zavarovani, čeprav bi študentska zavarovanja lahko malo bolj izenačili s tistimi za redno zaposlene, ki bi jih pa naj plačal delodajalec. Študent, ki kot pomivalec oken pade z odra, naj bi bil enako zavarovan, kot pomivalec, ki ni študent, če seveda ne dela na črno (kar je pa že drug problem).

Če gledam pragmatično, mi ideja skupnega žaklja iz katerega naj bi se jemalo za štipendije za vse študente enako, v našem okolju nekako ne deluje preveč življensko in po moje ne more učinkovito zaživeti.
Razlike so le prevelike in zakaj bi nekomu iz bogate družine pripadala enaka štipendija, kot nekomu, kjer doma nimajo nič. Ko začnemo pa enkrat delati selekcijo, je treba pa nekako določiti tudi kriterije in  spet smo na začetku enega kroga, v katerem se že stalno vrtimo ...






sindikati so pri nas posebno poglavje ...

tvoj problem je, da študij enačiš s pravico ... v bistvu pa je študij privilegij ... oziroma družbena investicija v prihodnost. Investicije pa se opravijo po principu : z najmanjšim vložkom do najvišjegsa učinka ... torej študij nima smisla v neskončnost podaljševat.  Plus študiji so naštimani tako, da se letno obveznost ob neki povprečni prizadevnosti pri študiju da opravit.

Torej ali so študentje bodisi zabiti(zelo malo) bodisi leni ... investicija v ti dve družbeni skupini se ne splača.

Druga stvar ... delo preko študentskega servisa se pri nas ne obravnava pod rubriko sive ekonomije. To kar ti praviš je dobesedno ponavljanje črke zakona ... nekako kot po principu varovanja uradničkov zadeva zgleda zelo pravična (ane vsi dobijo 6 kratno odpravnino)

zdaj se pa vprašaj koliko študentov dejansko dela preko lastnih napotnic in koliko je undercover posojanja napotnic prijateljem, staršem...

Študentsko delo naj bi bilo začasno, projektno, ob začasnem zvišanju obsega dela ... ama če se boš sprehodil po ponudbi dela na ŠS boš ugotovil, da je 90% ponujenega dela za daljši čas, in da delodajalec išče pavzerja, absolventa .... skratka nekoga, ki bi zapolnil stalno delovno mesto...

aja pa še to ... denar, ki ga študentje sami zaslužijo s svojim delom, preko LASTNE napotnice obsega le 20% vsega denarja, ki se pretoči preko nakaznic ŠS. Ostalih 80% pomeni kanaliziranje neobdavčenega denarja iz firme (fiktivno delo in fiktivno zviševanje stroškov) in pa delo preko napotnice nekoga drugega. (dejanski delavec seveda preko napotnice torej ni zavarovan)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #22 - 19.01.2005 at 10:50:40
 
titud wrote on 19.01.2005 at 09:52:56:
Zato se strinjam sinjeooko, da študent v bistvu ne bi smel bit prilsiljen  delat, če bi želu resno študirat.  Te dve stvari preprosto ne gresta skup.  

Sliši se privlačno tudi meni, vendar v praksi trditev, da študij in delo ne gresta skup, preprosto ne zdrži.
Bolj prav bi bilo trditi, da študij in pijančevanje ne gresta skup  Cheesy

Študent, ki je prisiljen delati, bo svoj študij bolj cenil in v interesu mu bo, da ga čimprej zaključi, kot pa študent s polno ritjo, ki ga z obilico prostega časa in s pijančevanjem  pogosteje zapravi, kot študent, ki ob študiju priložnostno tudi dela.



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #23 - 19.01.2005 at 11:04:47
 
sinjeoka wrote on 19.01.2005 at 10:40:33:
sindikati so pri nas posebno poglavje ...

tvoj problem je, da študij enačiš s pravico ... v bistvu pa je študij privilegij ... oziroma družbena investicija v prihodnost. Investicije pa se opravijo po principu : z najmanjšim vložkom do najvišjegsa učinka ... torej študij nima smisla v neskončnost podaljševat.  Plus študiji so naštimani tako, da se letno obveznost ob neki povprečni prizadevnosti pri študiju da opravit.

Torej ali so študentje bodisi zabiti(zelo malo) bodisi leni ... investicija v ti dve družbeni skupini se ne splača.



Pri nas si država s študijem kupuje socialni mir, poleg tega pa priviligirancem ponavadi itaq ni treba študirati - oni si diplome kupijo ali ponaredijo.


sinjeoka wrote on 19.01.2005 at 10:40:33:
Druga stvar ... delo preko študentskega servisa se pri nas ne obravnava pod rubriko sive ekonomije. To kar ti praviš je dobesedno ponavljanje črke zakona ... nekako kot po principu varovanja uradničkov zadeva zgleda zelo pravična (ane vsi dobijo 6 kratno odpravnino)

zdaj se pa vprašaj koliko študentov dejansko dela preko lastnih napotnic in koliko je undercover posojanja napotnic prijateljem, staršem...

Študentsko delo naj bi bilo začasno, projektno, ob začasnem zvišanju obsega dela ... ama če se boš sprehodil po ponudbi dela na ŠS boš ugotovil, da je 90% ponujenega dela za daljši čas, in da delodajalec išče pavzerja, absolventa .... skratka nekoga, ki bi zapolnil stalno delovno mesto...

aja pa še to ... denar, ki ga študentje sami zaslužijo s svojim delom, preko LASTNE napotnice obsega le 20% vsega denarja, ki se pretoči preko nakaznic ŠS. Ostalih 80% pomeni kanaliziranje neobdavčenega denarja iz firme (fiktivno delo in fiktivno zviševanje stroškov) in pa delo preko napotnice nekoga drugega. (dejanski delavec seveda preko napotnice torej ni zavarovan)


In torej bomo zvišali davke tudi vsem zaposlenim, saj delo na črno podpiramo praktično vsi - dovolj je že da greš na kakav v svojo najljubšo oštarijo in tam bo v povprečju vsaj eden od natakarjev ali pomočnikov zaposlen na črno - še brez napotnice. Ali si že kdaj dala klošarju sto tolarjev - podprla si delo na črno.

Torej namesto, da bi sistem te anomalije poiskal in ustrezno ukrepal, bomo plačali vsi?? Nekdo ne opravlja svojega dela!

Nekateri se vozijo skozi rumeno luč pa niso kaznovani, najbolje, da policija takoj razpošlje položnice vsem, ki imamo izpit??

Kar se mene tiče je celotni sistem itaq faliran - moji starši so za svojo penzijo plačevali sami: zakaj se govori, da naj bi jih podpiral jaz s plačevanjem v SPIZovsko mafijo?? In podobna sranja!

Kar se mene tiče, sem že pred desetletjem ugotavljal, da bom delal za tistega, ki mi največ plača, prek posrednikov (če se le da mimo njih), ki mi najmanj poberejo. Če bo kdaj prišlo do presežkov jih bom tudi sam prerazporejal ali ne, kakor bo meni drago.

(za zavarovanje imamo zavarovalnice, v primeru bolezni pa pri nas najbolj zaleže šušteča rezerva na t še bolj pa na e ali d)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #24 - 19.01.2005 at 11:41:11
 
t wrote on 19.01.2005 at 11:04:47:
Torej namesto, da bi sistem te anomalije poiskal in ustrezno ukrepal, bomo plačali vsi?? Nekdo ne opravlja svojega dela!

Nekateri se vozijo skozi rumeno luč pa niso kaznovani, najbolje, da policija takoj razpošlje položnice vsem, ki imamo izpit??

Wink
Kaj češ, ostanki prejšnjega sistema, kjer je bil poudarek na kolektivni odgovornosti (eni ga serjejo, plačamo pa vsi) še vedno strašijo po naši deželi.


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #25 - 19.01.2005 at 11:48:17
 
Bardo_Thodol wrote on 19.01.2005 at 10:25:48:
Problema, kako se ŠOU redi na račun študentov, se ne da rešiti dosti lažje, kot problema, kako se naprimer sindikati redijo na račun delavcev (koristi od njih pa tudi ni prav dosti več, kot od ŠOU).

V akademski sferi jaz še vedno vidim potrebo po večji svobodi, kot je to na nižjih ravneh šolanja. Z uvajanjem raznih omejitev, kot bi naprimer bila  obvezna prisotnost na predavanjih, redno in v predpisanih rokih opravljanje izpitov in podobno se ne strinjam. Kako si študent razporedi študij in za kako dolgo, je povsem njegova stvar, s tem, da bi bilo potrebno uvesti določeno, vendar vsaj na začetku ne prav pretirano šolnino, ki bi se pa lahko z dolžino podaljševanja študija zaradi mene tudi eksponencialno povečevala.


Po moje bi blo treba dodiplomski študij skrajšat na 3 leta tko, da se zmeče ven  nepotrebne stvari pa intenzivira. Vsakomur, ki izpolnjuje pogoje (sprejemni izpit), bi moral omogočit 3 leta zastonj študija + zastonj bivanja v kraju študija + pokritje minimalnih stroškov), to bi la tista dolgoročna  investicija države v zanje svojih državljanov, ki  bi se morala državi povrnt z večjo produktivnostjo. S tem bi pocenil tud študij, saj se množica visokošolskih  prfoksov in njihovih asistentov samo sonči v statusih in kao pedagoških obveznostih do študentov, ki jim  jih zaradi fiktivno vpisanih  nikol ni zreba  izpolnit. Prve tri leta dodiplomskega študija ne rabiš kašne posebne akademske svobode, saj gre več al manj za mal bolj specilaziaran dril. Prava akademska svoboda študija naj bi se itak začela šele po diplomi, prej sistem zaradi svoje kao svobode kar sili posameznika, da jo zlorablja ali pa  sistem z omogočanjem (prisilnega) študentskega dela  sili študentarijo k sitematičnemu zalorabljanju kar sam.  

Šolnine naj bi ble po moje le oblika  zasebne inevsticija v nadstandrdne izobraževalne programe in v postdiplomski študij, ki študentu lahko prinese tud ekstara dobičke. Po  moje bi  tiste posebej nadarjene in talentirane itak odkrile razne fondacije (tud magari državne) in bi jim šolnino + stroške plačevale kot svojo investicijo, tiste , ki bi študij nadaljeval iz lukzuza ali pa kot zasebno investicijo pa naj financirajo tastari ali pa naj si za študij vzamejo kredit ali naj si za študij zaslužjo sami pod enakimi pogoji kot vsi ostali.  



Quote:
Kolikor vem študentje ne delajo na črno in so tudi zavarovani, čeprav bi študentska zavarovanja lahko malo bolj izenačili s tistimi za redno zaposlene, ki bi jih pa naj plačal delodajalec. Študent, ki kot pomivalec oken pade z odra, naj bi bil enako zavarovan, kot pomivalec, ki ni študent, če seveda ne dela na črno (kar je pa že drug problem).


Zdaj se za ta dodaten rizik delodajlcu zaračuna 610 SIT na izdano napotnico.

Quote:
Če gledam pragmatično, mi ideja skupnega žaklja iz katerega naj bi se jemalo za štipendije za vse študente enako, v našem okolju nekako ne deluje preveč življensko in po moje ne more učinkovito zaživeti.
Razlike so le prevelike in zakaj bi nekomu iz bogate družine pripadala enaka štipendija, kot nekomu, kjer doma nimajo nič. Ko začnemo pa enkrat delati selekcijo, je treba pa nekako določiti tudi kriterije in  spet smo na začetku enega kroga, v katerem se že stalno vrtimo ...


Ta selekcija bi se morala začet na postdiplomskem nivoju, ne pa ob koncu osnovne šole. Men gre ful na kurac, da nism dobil nikol nobene štipendije in da jih tud moji otroc ne,  zato ker so prihodki par jurjov nad cenzusem. Če jim sam ne bi mogu omočit študija, itak  ne bi mogli študirat  s tistimi dvajsetimi  jurji republiške  štipendije. Naj študent dobi orenh štipendijo al pa boljš da noben nč. Tistih selektivnih par jurjov štipendije je itak pesek oči in dost bolj  neživljenjskih kot orenh štipendija za manj časa. Naš sedanji štipendijski sistem je življenjski samo  zaradi študenstke politike, ki ga je motivirana vzdrževat pri življenju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #26 - 19.01.2005 at 12:02:14
 
Aja, še to, študsntski status bi moral po moje imet eno avrerolo posvečenosti. Ta prepostvlja en minimalen nivo materialne nedovisnosti tako od tastarih kot od potrebe po občasnem  delu. Človk ne bo zanju nikol znal dat potrebne veljave, če ne dobi občutka, da se od njega da živet.  Študentje tako sedaj bolj naučijo  cenit    mahinicije in clo enostavna fizična/administrativna dela, saj  v večji maeri jamčijo za njegovo ekistenco kot abstraktna znanja. V tem smislu so kljub formalni izobrazbi tud duhovno nezreli.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #27 - 19.01.2005 at 13:15:34
 
titud wrote on 19.01.2005 at 12:02:14:
Aja, še to, študsntski status bi moral po moje imet eno avrerolo posvečenosti.  

Še tega se manjka, da se bodo potem okoli nosili, kot kakšni purani 8)

Dovolj bi bilo že to, da se jim pri dohodnini malo skozi prste pogleda, vsaj toliko, kot upokojencem in da se jih ne bi kaznovalo zaradi izkoriščanja sistemskih napak s strani celih  hord neštudentskih krivinašov.


Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #28 - 19.01.2005 at 14:17:53
 
t wrote on 19.01.2005 at 11:04:47:
Pri nas si država s študijem kupuje socialni mir, poleg tega pa priviligirancem ponavadi itaq ni treba študirati - oni si diplome kupijo ali ponaredijo.



In torej bomo zvišali davke tudi vsem zaposlenim, saj delo na črno podpiramo praktično vsi - dovolj je že da greš na kakav v svojo najljubšo oštarijo in tam bo v povprečju vsaj eden od natakarjev ali pomočnikov zaposlen na črno - še brez napotnice. Ali si že kdaj dala klošarju sto tolarjev - podprla si delo na črno.

Torej namesto, da bi sistem te anomalije poiskal in ustrezno ukrepal, bomo plačali vsi?? Nekdo ne opravlja svojega dela!

Nekateri se vozijo skozi rumeno luč pa niso kaznovani, najbolje, da policija takoj razpošlje položnice vsem, ki imamo izpit??

Kar se mene tiče je celotni sistem itaq faliran - moji starši so za svojo penzijo plačevali sami: zakaj se govori, da naj bi jih podpiral jaz s plačevanjem v SPIZovsko mafijo?? In podobna sranja!

Kar se mene tiče, sem že pred desetletjem ugotavljal, da bom delal za tistega, ki mi največ plača, prek posrednikov (če se le da mimo njih), ki mi najmanj poberejo. Če bo kdaj prišlo do presežkov jih bom tudi sam prerazporejal ali ne, kakor bo meni drago.

(za zavarovanje imamo zavarovalnice, v primeru bolezni pa pri nas najbolj zaleže šušteča rezerva na t še bolj pa na e ali d)

uživaj!


sicer odličen post ama se vidi, da ne poznaš logike našega pokojninskega sistema ...

naši starši so res plačevali svoje penzije ... toda mi imamo model !pay as you go system", kar pomeni, da se prihodki ZPIZ tekoče razporejajo direkt v penzije. Kar pomeni, da so tisto kar so naši starši plačali, naši dedje že pojedli. Denar se pač ni investiral in varčeval.

Tak sistem sicer deluje, če 1 upokojenca futra 5 delavcev ... ama kaj ko je ta sistem začel propadat in smo zdaj na tem, da 1 upokojenca futra 1,5 zaposlenega.

Seveda naši starši so si pravico pridobili in država NE sme posega v že pridobljene pravice (torej varovani standard življenja) ... ker ima ZPIZ negativno bilanco ... država preliva precej davkov v ZPIZ, da fila primanjkljaj.


Varčevati pa je začela na naši generaciji in se nam obeta, da bomo ob relativno visoki prispevni stopnji v ZPIZ dobivali mizerne pokojnine.


in ups, so eni rekli, da bodo pa zasebno varčevali ....

jeh right ... KAD (Kapitalska družba), ki je kao nosilec drugega pokojninskega stebra, ima pri svojem milijardnem premoženju letnega kapitalskega donosa nekaj deset milijonov (kar pomeni, da je donos nižji, kot bi bila vezava istega premoženja kot bančni depozit - in pazi ti to - kljub temu, da so v zadnjih letih obresti padle na zgodovinsko NAJNIŽJO stopnjo) - naša generacija ima očitno še eno odlično naložbo


pa da dokončam zgodbo ... zasebna varčevanja, življenjska zavarovanja, rentna varčevanja so po tanovem obdavčena .... če o pridobljena v času trajanja zakonske zveze, pa so to skupno premoženje ... skratka pokojninsko varčevanje, ki bo obdavčeno na 30% (za razliko od ZPIZ-a, koder je varčevanje neobdavčeno)


plus tisti, ki delajo preko študentov, avtorskih pogodbe ne zaslužijo toliko, da bi še posebej varčevali ... sicer pa btw ... koliko si pa ti prihranil?
Back to top
« Last Edit: 19.01.2005 at 15:21:23 by sinjeoka »  
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Peticija za obdavceno studentsko delo
Reply #29 - 19.01.2005 at 15:19:41
 
Bardo_Thodol wrote on 19.01.2005 at 13:15:34:
Dovolj bi bilo že to, da se jim pri dohodnini malo skozi prste pogleda, vsaj toliko, kot upokojencem in da se jih ne bi kaznovalo zaradi izkoriščanja sistemskih napak s strani celih  hord neštudentskih krivinašov.




tem ki praviš krivinaši so ljudje, ki jih noben noče zaposliti v redno delovno razmerje ... ker delodajalcem tega ni treba ...

za uveljavljanje pravic pa potrebuješ določeno stopnjo organiziranosti teh posameznikov ....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 7