Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9
(Read 65521 times)
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #30 - 18.10.2004 at 22:33:26
 
sinjeoka wrote on 18.10.2004 at 22:16:58:
meni se zdi delitev na Otroka in Odraslega v odraslem človeku zgolj opravičevanje nezrelosti ...


Meni pa ne...vsaj ne v tem določenem primeru,ki sem ga podala...sicer pa to sploh ni opravičevanje nezrelosti po moje,ampak  samo zavedanje,da si deloval iz ES Otroka in ravno zaradi tega zavedanja se lahko potem premakneš v Odraslega(kjer ne deluješ tako,kot si se to naučil v otroštvu skozi svoje dojemanje situacij in dogodkov,niti ne deluješ tako,kot si videl delovati starše,ampak realno oceniš situacijo in nato odreagiraš).Vsaj jst tako razumem te stvari.

Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #31 - 18.10.2004 at 22:55:40
 
sinjeoka wrote on 18.10.2004 at 22:23:33:
Lahko odgovorim zase ... direktno nisem nikoli hotela/želela žaliti nasprotnikove inteligence ... u bistvu vsakega s katerim se spustim v debato jemljem kot nekoga, ki me lahko nekaj nauči ...

Učiti se namreč ne morem od nekoga, ki ima enak pogled na svet, ampak samo od nekoga, ki ima drugačnega ...

zato po defaultu vsakega sogovornika oz. sodebatnika jemljem kot sebi enakega ...

Problem, ki ga imaš z mojim načinom komuniciranja leži drugje ... jaz zmeraj izzivam ljudi, da povedo svoje argumente ... če jih nimajo, potem si o njih res mislim svoje

če imaš občutek, da nekdo žali tvojo inteligenco imaš vso možnost, da dokažeš nasprotno  Wink


Hvala ti za odgovor...
Lahko dokažem nasprotno,seveda...samo tukaj,vsaj zame,obstaja ena caka...in sicer...npr(govorim čist na pamet-imam pa namen v kratkem to tut stestirat...),da imam jst IQ 135 in ga imaš ti recimo 150.Se pravi,jst nisem neumna,niti ti nisi,vendar imam jst v komunikaciji ravno ta občutek,ker ne zmorem glede na svoje znanje parirat tebi.Al pa predstavljaj si,da se zapleteš v debato z Einsteinom.Najbrž bi se tut ti mal počutila,da si neumna(lahko pa da se motim),čeprav si daleč od tega.
V glavnem moj point je v tem,da se tko počutim v komunikaciji z ljudmi,ki mal bolj za moje pojme nasilno/vsiljivo(lahko pa da bi temu nekdo drug rekel tudi samozavestno) izražajo svoje mnenje,povrhu vsega pa so še inteligentni...Npr.,do tega mojega nezaupanja vase in svojo inteligenco pa ne pride,če čutim,da me človek s katerim komuniciram na nek način...ne vem ...spoštuje al kako bi temu rekla,spoštuje moje mnenje in ga ne 'potlači',če se z njim ne strinja(glede tega imam pač podobno mnenje kot Loops,če se ne motim)...
Se pravi,Picola,mal več samozavesti bo treba... Smiley
Aja,pa še nekej,ne...meni se zdi tut pomembno to,da je sogovornik mogoče starejši od mene,bolj izkušen,da mogoče razmišlja na tak način že vrsto let(za razliko od mene,ki sem 21 let bluzila,brez pameti in zavedanja o večini stvareh,se pravi sem šele 3 leta v teh vodah,kot sem sedaj,itd,itd,),tut to mogoče,da ga tista stvar o kateri debatiramo resnično zanima in se je ful poglobil v to, tako da je mogoče logično,da (še) ne znam konkurirat v debati nekomu,ki je pač takšen.Al?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #32 - 19.10.2004 at 00:49:31
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...


No vsaj kolikor zase vem, se mi zdi da je inteligenca neka jako modra zadeva,  vendar pa se mi zdi tudi ...  da je intelegenca nekaj takega, kar bi le težko užalil (se mi zdi podobna reč, kot če bi hotel užaliti krvno skupino, DNK ali kaj podobnega)

vsaj kar se mene tiče...


picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
Zanima pa me nekej...če se tut omenjani počutite,da izražate svoje mnenje na takšen način,kot sem zdej nekej ugotavljala,al ste čisto drugačnega mnenja?


Kot sem že povedal, nimam namena žaliti nekih abstrakcij, temveč se vedno nanašam neposredno na stvar, o kateri pač pišem!



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #33 - 19.10.2004 at 07:45:28
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
Mal se mi je nekej pošajnalo...zdej znam bolj definirat,zakaj se v komunikaciji z ljudmi,ki svoje mnenje izražajo na tak način,kao ti si glup,jst mam prav(vsaj JAZ ga tako dojamem,kar vem zdaj pa je to,da je to  po vsej verjetnosti samo moja precepcija,pa tut če ni, je pa vsaj samo moj problem  (za moje pojme so to t,sinja,lilith,tut bp včasih... pa še kdo bi se našel-oni so konstantni... Wink)...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...


Jaz zase lahko rečem, da ne žalim inteligence sogovornika- pravzaprav inteligenca pri vsem tem nima veliko za iskati. Bolj gre za to, da sem ena tistih, ki so sposobni jasno zavzemati stališča. In se mi zdi, da je to tisto, kar ljudi tolk zmoti.
Jaz če že koga ne spoštujem, potem morda ne spoštujem edino ljudi, ki se me osebno lotevajo in napadajo z raznimi vulgarizmi. Skratka ljudi, ki niso odgovorni do sočloveka.

Pri tebi, Picola, pa imam občutek, kot da se ves čas opravičuješ, da sploh imaš mnenja in stališča. Najbrž je tale razkorak med najinima načinoma (torej: jaz - "to je moje stališče" ...in ti - "a mi dovolite imet stališče") tisto, kar je zate tolk moteče. Bi lahko bilo tako?



Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #34 - 19.10.2004 at 08:36:22
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:55:40:
V glavnem moj point je v tem,da se tko počutim v komunikaciji z ljudmi,ki mal bolj za moje pojme nasilno/vsiljivo(lahko pa da bi temu nekdo drug rekel tudi samozavestno) izražajo svoje mnenje,povrhu vsega pa so še inteligentni...

Aja,pa še nekej,ne...meni se zdi tut pomembno to,da je sogovornik mogoče starejši od mene,bolj izkušen,da mogoče razmišlja na tak način že vrsto let(za razliko od mene,ki sem 21 let bluzila,brez pameti in zavedanja o večini stvareh,se pravi sem šele 3 leta v teh vodah.


Jst sem ugotovila, da ljudje lahko izgledamo eni kot bolj eni kot manj artikulirani. Mogoče ima to kakšno zvezo s peto čakro. Ampak eni se znajo zelo lepo izražati in brez problema tudi količinsko zložit besede ... zelo impresivno. To je ena kvaliteta. Drugi, ki smo bolj emocionalni, zadeve bolj čutimo in enostavno vemo, da je nekaj tako ali drugače, ampak sestavit na mentalnem nivoju nam ni tako lahko kot drugim.

Starost pa tut nima nujno neke zveze s tem. Bolj izkušnje, znanje in kultura.

Picola, menim, da s tem, ko se tukaj izpostavljamo, si nabiramo nekaj, čemur boš drugo leto rekla, sem že štiri leta v tem, nekaj gradiš in se oblikuješ. Čist ok. Tudi ti spadaš po moje med tiste, ki so zelo outspoken, in v bistvu se ne bi niti smeli tako primerjati, kot da bi vsi morali biti enaki.

Ko sem rekla žalitev inteligence sogovornika (primer: sej ti itak ne razumeš), je pri meni povezano s čustveno manipulacijo in patroniziranjem, zato je zaznati še nekaj jeze na to temo, sicer pa vem, da sem ok, pa ti si tut.

Lp.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #35 - 19.10.2004 at 11:07:58
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...
Lahko pa da se seveda motim...


Mene naprimer v debatah malo moti to, da velja edino argument razuma. Če nekaj ni razumsko opredeljeno, ocenjeno, ovrednoteno, pretehtano, argumentirano, ..., izpade neumno, nepravo. Vem, da je tak pač duh časa, razum je zmagal - je nekoč napisal t, ampak mislim, da je dobro do stvari zavzeti tudi intuitivni, emocionalni, iracionalni - karkoli - odnos. Naprimer nečesa ne znaš razumsko ovrednotiti, ti gre pa ta stvar naprimer "na jetra". To pač nekaj pomeni, jetra...žolč...sončni pletež?... to ima nek smisel. Ne more biti vse razum.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #36 - 19.10.2004 at 12:03:50
 
Valentinaa wrote on 19.10.2004 at 11:07:58:
Mene naprimer v debatah malo moti to, da velja edino argument razuma. Če nekaj ni razumsko opredeljeno, ocenjeno, ovrednoteno, pretehtano, argumentirano, ..., izpade neumno, nepravo. Vem, da je tak pač duh časa, razum je zmagal - je nekoč napisal t, ampak mislim, da je dobro do stvari zavzeti tudi intuitivni, emocionalni, iracionalni - karkoli - odnos. Naprimer nečesa ne znaš razumsko ovrednotiti, ti gre pa ta stvar naprimer "na jetra". To pač nekaj pomeni, jetra...žolč...sončni pletež?... to ima nek smisel. Ne more biti vse razum.


ti dam prav Valentina intuicija in neko čustvo sta lahko tudi zelo dobra argumenta ... vendar pa je internet en tak medij, ki jima ne dopušča da bi se kot dober argument uveljavila...

v real lifeu obstajajo ljudje, ki imajo dobro razvit feeling za čutit nekaj ... toda te ljudi je treba dobro poznat
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #37 - 19.10.2004 at 12:16:42
 
Valentinaa wrote on 19.10.2004 at 11:07:58:
Mene naprimer v debatah malo moti to, da velja edino argument razuma.

Po mojem to izhaja iz same narave tovrstne komunikacije. V literaturi se je za najboljši način za podat kompleksno sporočilo in zraven še bolj ali manj natančno posredovat občutke, pokazal roman, kar pomeni tam 300-500 strani. Za en sam vtis in enostavno sporočilo je morda zadosti kratka zgodba. Dosti bolj učinkovita in še bolj natančna je poezija. Upam, da se bo dalo prebrat tudi kaj takega.
Na drugi strani pa se prepovedi niso izkazale kot učinkovite (ne pišite o tem, ker to mene prizadene).
Skratka zelo težko je nekomu, sploh pa skupini ljudi, ki tega ne doživlja, posredovat nek svoj občutek ali čustvo, tako da reveži večinoma ostajamo pri argumentih.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #38 - 19.10.2004 at 12:35:57
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
Mal se mi je nekej pošajnalo...zdej znam bolj definirat,zakaj se v komunikaciji z ljudmi,ki svoje mnenje izražajo na tak način,kao ti si glup,jst mam prav(vsaj JAZ ga tako dojamem,kar vem zdaj pa je to,da je to  po vsej verjetnosti samo moja precepcija,pa tut če ni, je pa vsaj samo moj problem  (za moje pojme so to t,sinja,lilith,tut bp včasih... pa še kdo bi se našel-oni so konstantni... Wink)...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...
Lahko pa da se seveda motim...
Zanima pa me nekej...če se tut omenjani počutite,da izražate svoje mnenje na takšen način,kot sem zdej nekej ugotavljala,al ste čisto drugačnega mnenja?

Dostikrat pa srečaš tudi ljudi, ki se zatekajo v svojo unikatnost in se na ta način poskušajo predstavit kot nerazumljeni ne-občuteni, vse to pa z namenom, da se jim ni treba držati njihovega dela dogovora oz. da bi preložili svoje breme ali svojo odgovornost na drugega.

Ker to ni tako zelo redek pojav, se marsikdo tega tudi naveliča in začne v svojo obrambo insistirat na zelo strogi razmejitvi ali pa pravilih v odnosih. V tem primeru naprimer zaupanje in spoštovanje ne izhaja iz enkratnosti in posebnosti vsakega posameznika, ampak si ga mora ta vsakič sproti in vedno znova prislužiti s svojimi dejanji v konkretni situaciji. Kar pa zna biti seveda ravno tako odveč in nadležno.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #39 - 20.10.2004 at 09:00:23
 
Quote:
Dostikrat pa srečaš tudi ljudi, ki se zatekajo v svojo unikatnost in se na ta način poskušajo predstavit kot nerazumljeni ne-občuteni, vse to pa z namenom, da se jim ni treba držati njihovega dela dogovora oz. da bi preložili svoje breme ali svojo odgovornost na drugega.

Ker to ni tako zelo redek pojav, se marsikdo tega tudi naveliča in začne v svojo obrambo insistirat na zelo strogi razmejitvi ali pa pravilih v odnosih. V tem primeru naprimer zaupanje in spoštovanje ne izhaja iz enkratnosti in posebnosti vsakega posameznika, ampak si ga mora ta vsakič sproti in vedno znova prislužiti s svojimi dejanji v konkretni situaciji. Kar pa zna biti seveda ravno tako odveč in nadležno.

bp


Bp, kaj pa če bi malce obrnili besede, in bi razumeli tako, da ti ljudje pristanejo na svojo unikatnost, ki je še njim samim skrivnost, neznano, mogoče ker so od okolice nerazumljeni ne-občuteni, mogoče kar tako v smislu brisanja osebne zgodovine (Castaneda) zaradi nerazpoložljivosti (posebej pred takšnimi, ki pričakujejo služenje za zaupanje in spoštovanje).

In kaj če je takšna svoboda sploh najvišji vidik odgovornosti?

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #40 - 20.10.2004 at 09:46:41
 
Quote:
Bp, kaj pa če bi malce obrnili besede, in bi razumeli tako, da ti ljudje pristanejo na svojo unikatnost, ki je še njim samim skrivnost, neznano, mogoče ker so od okolice nerazumljeni ne-občuteni, mogoče kar tako v smislu brisanja osebne zgodovine (Castaneda) zaradi nerazpoložljivosti (posebej pred takšnimi, ki pričakujejo služenje za zaupanje in spoštovanje).

Saj z zavedanjem in negovanjem svoje enkratnosti in posebnosti ni prav nič narobe. Celo je verjetno dosti boljše, kot pa konformnost. Problem je samo, kadar to postane izgovor, da preložiš svoje breme na drugega.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #41 - 20.10.2004 at 10:17:40
 
Quote:
Dostikrat pa srečaš tudi ljudi, ki se zatekajo v svojo unikatnost in se na ta način poskušajo predstavit kot nerazumljeni ne-občuteni, vse to pa z namenom, da se jim ni treba držati njihovega dela dogovora oz. da bi preložili svoje breme ali svojo odgovornost na drugega.

Ker to ni tako zelo redek pojav, se marsikdo tega tudi naveliča in začne v svojo obrambo insistirat na zelo strogi razmejitvi ali pa pravilih v odnosih. V tem primeru naprimer zaupanje in spoštovanje ne izhaja iz enkratnosti in posebnosti vsakega posameznika, ampak si ga mora ta vsakič sproti in vedno znova prislužiti s svojimi dejanji v konkretni situaciji. Kar pa zna biti seveda ravno tako odveč in nadležno.

bp


Zanimiv, da občutja unikatnosti, jest bi mu rajš reku induvidualnosti, sploh ne bi bili sposobni zaznavat, če se ne bi hkrat postavli v razmerje do drugega. Občutje unikatnosti torej  ni primarno, ampak izvedeno,  zato ne more izključit drugega, če se noče hkart tud samoukinit. Unikatnost je torej tud odnos,  torej tud občutje samotnosti odnos. Posameznik je enkraten/unikaten  in neponovljiv splet družbenih razmerij enako kot bioloških/genetskih predispozicij, zarad tega je od vseh drugačen  in ravno v  tem je tud vsem drugim enak.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #42 - 20.10.2004 at 14:27:29
 
titud wrote on 20.10.2004 at 10:17:40:
Zanimiv, da občutja unikatnosti, jest bi mu rajš reku induvidualnosti, sploh ne bi bili sposobni zaznavat, če se ne bi hkrat postavli v razmerje do drugega. Občutje unikatnosti torej  ni primarno, ampak izvedeno,  zato ne more izključit drugega, če se noče hkart tud samoukinit. Unikatnost je torej tud odnos,  torej tud občutje samotnosti odnos. Posameznik je enkraten/unikaten  in neponovljiv splet družbenih razmerij enako kot bioloških/genetskih predispozicij, zarad tega je od vseh drugačen  in ravno v  tem je tud vsem drugim enak.

Vendar pa individualnost po mojem vseeno ne sme postati opravičilo za to, da se v nekem odnosu sicer  obnašaš kot svinja.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #43 - 20.10.2004 at 16:40:26
 
Quote:
Vendar pa individualnost po mojem vseeno ne sme postati opravičilo za to, da se v nekem odnosu sicer  obnašaš kot svinja.

bp


Ravno zavedanje, da je induvidulanost u bistvu  odnos, bi moralo preprečevat tovrsten v bistvu otročji  egoizem. Ko otrok namreč razvije sposobnost smozavedanja, dobi očutek,   da je njegov jaz samostojen/nepogojen/avtonomen, zato je v določenem obdobju sposoben brezčutne krutosti tudi do svojih najbližjih.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola2
Guest




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #44 - 21.10.2004 at 06:53:08
 
Lilith wrote on 19.10.2004 at 07:45:28:
Pri tebi, Picola, pa imam občutek, kot da se ves čas opravičuješ, da sploh imaš mnenja in stališča. Najbrž je tale razkorak med najinima načinoma (torej: jaz - "to je moje stališče" ...in ti - "a mi dovolite imet stališče") tisto, kar je zate tolk moteče. Bi lahko bilo tako?


Tut možno...Sej jst tut mislim,da s tem,ko jasno izražaš svoja stališča ni nič narobe,samo včasih pa se mi zdi,da to vseeno postane neka resnica,ki z njo( mogoče, včasih) nima nobene zveze,razen to,da je povedana na takšen način,da izpade kot resnica...Ne vem,če me razumeš,kaj želim povedat...
Mogoče je tut to,da sem še do nedavnega bila pripadnik 'črede',zdej se poskušam bolj individualizirat pa mi gre to mogoče še mal slabo od rok...pa tut v primarni družini nisem nikol smela izražat svojih stališč,če pa sem jih že,so bila zasmehovana...ali pa grobo zavrnjena(ponavadi kot neumna)...Tko da...čist vem,da je to moj problem...kar nazorno nakazuje tut zadnji t-jev odgovor meni o inteligenci,ki sem ga čist ok sprejela(brez povišanega pulza... Smiley) pa čeprav se ni strinjal z mano...Se pravi,me moti način(ki je pri njemu se mi zdi vse prej kot 'prijazen').
Sem pa tut razmišljala,da je 'grob'način komunikacije mogoče 'zdravilo' za ta moj problem,mogoče bi me to utrdilo(je pa tut res,da že dojemam stvari nekoliko drugače tut odkar sem odprla ta topic).
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 9