Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9
(Read 65514 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #15 - 18.10.2004 at 16:49:56
 
picola wrote on 16.10.2004 at 21:26:50:
Pogovarjali smo se o tem,da če imaš visoko samospoštovanje/ dobro samopodobo,da te lahko prizadane le malo stvari,oziroma bolj natančno povedano le ob malo stvareh si lahko prizadet ali užaljen.Moj profesor celo trdi,da njega nobena beseda/žaljivka/človek ne more prizadeti ali užaliti.
Se pravi, prizadanejo me lahko samo stavki,za katere nekje v podzavesti(ponavadi v Otroku) menimo,da so resnični.Če smo prepričani vase,potem vemo in čutimo,da to ni res in smo v sebi kljub žaljivkam mirni.


Po moje se tukaj izhaja iz popolnoma napačnih predpostavk: užaljenost ali prizadetost pač nista samo neki imaginarni kategoriji, kateri bi pripisovali samo nedoraslim in nezrelim osebam.

Užaljenost ali prizadetost pa sta lahko tudi premosorazmerna samospoštovanju ali samopodobi, še posebej, če slednja dva gresta proti samopomembnosti (kar je največkrat dejstvo).

Prav tako pa nisi potegnila nobene ločnice med užaljenostjo in prizadetostjo: užaljenost je duševno stanje, ki meri na čast (čast pa je največkrat kategorija, ki se veže na samopodobo in na samospoštovanje), medtem ko je prizadetost kategorija, ki se veže na neko krivico ali izgubo.

Recimo vsakdo se bo počutil prizadetega, če se mu bo dejansko zgodilo krivica (da bo, na primer nečesa po krivem obdolžen), prizadet bo ob izgubi nečesa, kar je za njega vredno, skoraj zagotovo pa ne bo užaljen (lahko sem prizadet, če mi nekdo povozi psa, zagotovo pa ne bom užaljen). Recimo prizadane te lahko potres, ko ti poruši hišo, le malo pa je teh, ki jih potres tudi užali.

(zato si upam reči, da lahko tvojega profesorja do joka spravi že navadna branjevka - da je globoko trpeča oseba: drugače ne bi izražal takšnih pobožnih želja)

(obstaja tudi druga različica po kateri je tvoj profesor tako samopomemben, da se ga preprosto nič ne dotakne: po tej varjanti je pač že zadavnaj izgubil, saj se je podal med (male) bogove)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #16 - 18.10.2004 at 16:58:32
 
t wrote on 18.10.2004 at 16:49:56:
Po moje se tukaj izhaja iz popolnoma napačnih predpostavk: užaljenost ali prizadetost pač nista samo neki imaginarni kategoriji, kateri bi pripisovali samo nedoraslim in nezrelim osebam.

Užaljenost ali prizadetost pa sta lahko tudi premosorazmerna samospoštovanju ali samopodobi, še posebej, če slednja dva gresta proti samopomembnosti (kar je največkrat dejstvo).

Prav tako pa nisi potegnila nobene ločnice med užaljenostjo in prizadetostjo: užaljenost je duševno stanje, ki meri na čast (čast pa je največkrat kategorija, ki se veže na samopodobo in na samospoštovanje), medtem ko je prizadetost kategorija, ki se veže na neko krivico ali izgubo.

Recimo vsakdo se bo počutil prizadetega, če se mu bo dejansko zgodilo krivica (da bo, na primer nečesa po krivem obdolžen), prizadet bo ob izgubi nečesa, kar je za njega vredno, skoraj zagotovo pa ne bo užaljen (lahko sem prizadet, če mi nekdo povozi psa, zagotovo pa ne bom užaljen). Recimo prizadane te lahko potres, ko ti poruši hišo, le malo pa je teh, ki jih potres tudi užali.

(zato si upam reči, da lahko tvojega profesorja do joka spravi že navadna branjevka - da je globoko trpeča oseba: drugače ne bi izražal takšnih pobožnih želja)

(obstaja tudi druga različica po kateri je tvoj profesor tako samopomemben, da se ga preprosto nič ne dotakne: po tej varjanti je pač že zadavnaj igubil, saj se je podal med bogove)

uživaj!



gut posting veliki T  Wink

meni je tudi padlo v oči, da se učitelj razglaša za neranljivega, samo svojih občutkov nisem znala zlit tako lepo ... si pa zadel tudi moja občutja  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #17 - 18.10.2004 at 17:00:03
 
Mogoče bi lahko definirali, da je užaljenost nekaj, s čimer te drug človek lahko skozi svoj razum verbalno ali z dejanji, ki so delovanje, prizadene ((u)žali), medtem, ko res ne moreš biti užaljen od nečesa in tud nekoga, če gre nekaj skozenj (elementarne nesreče, nesreče, narave, živali..,), ki v sebi ne posedujejo zle misli, kakor jo lahko človek, temveč zgolj so/je.  


Vseeno pa mislim, da bi lahko učitelju dali malo kredita vsaj v tem, da se morda le zaveda, kakšna marioneta bi človek bil, če bi se odzival na vse besede (žaljivke, komplimente...)
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #18 - 18.10.2004 at 17:00:55
 
picola wrote on 17.10.2004 at 21:20:24:
Zdej mi je Sinja jasno,zakaj si v pravniškem poklicu... Wink Wink



v bistvu je tole bila brca v temo ... o svojih motivih za izbiro študija mislim, da na forumu še nisem pisala ...

... vsekakor pa so bili moji motivi skregani z realnostjo ....  Grin  Grin  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #19 - 18.10.2004 at 17:08:02
 
Quote:
Mogoče bi lahko definirali, da je užaljenost nekaj, s čimer te drug človek lahko skozi svoj razum verbalno ali z dejanji, ki so delovanje, prizadene ((u)žali), medtem, ko res ne moreš biti užaljen od nečesa in tud nekoga, če gre nekaj skozenj (elementarne nesreče, nesreče, narave, živali..,), ki v sebi ne posedujejo zle misli, kakor jo lahko človek, temveč zgolj so/je.  



Žalitev je vedno zgolj imaginarna, saj je vezana na predstavo časti ali dobrega imena. (poznam pa tudi nekaj takšnih ljudi, ki so užaljeni, če pada dež ali če pa kaj ni po njihovo).

Seveda pa lahko z žalitvijo tudi prizadanemo dejansko škodo (ne samo psihoško).

Užaljenost pa je zgolj občutek - neko ubogo čustvo prizadetosti (iz katerega pa lahko dobimo ogromno energije, lahko pa nam je tudi ogromno pobere).



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #20 - 18.10.2004 at 17:11:18
 
sinjeoka wrote on 18.10.2004 at 17:00:55:
v bistvu je tole bila brca v temo ... o svojih motivih za izbiro študija mislim, da na forumu še nisem pisala ...

... vsekakor pa so bili moji motivi skregani z realnostjo ....  Grin  Grin  Grin




tvoji motivi najbrž niso bili zelo idealistični  Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #21 - 18.10.2004 at 17:13:24
 
t wrote on 18.10.2004 at 16:49:56:
(zato si upam reči, da lahko tvojega profesorja do joka spravi že navadna branjevka - da je globoko trpeča oseba: drugače ne bi izražal takšnih pobožnih želja)

(obstaja tudi druga različica po kateri je tvoj profesor tako samopomemben, da se ga preprosto nič ne dotakne: po tej varjanti je pač že zadavnaj izgubil, saj se je podal med (male) bogove)

uživaj!


V teh dveh domnevah vidim mnogo dvojnosti. Recimo, kje so zdajle tisti časi, ko smo verjeli A. DeMellu, ki je isto, kot je tale učitelj rekel znal lepo razložit??? Zadnji čas pa imam občutek, da je napadeno vse, da lahko izrazimo še možno gledišče. To bi blo čist ok., če ostalega ne bi diskreditirali kot da ni resnica. Undecided What about priznati in dodati, razgibati, predstaviti svoj pogled? In priznati še enkrat, da smo lahko na podlagi ne-to izrazili svojega?

npr.:
m wrote on 28.02.2004 at 07:59:53:
Ko se vedno manj identificirate z "jazom", boste bolj sproščeni z vsakomer in z vsem. Veste zakaj? Ker se ne bojite več, da bi vas kdo prizadel, ali ne maral. Ne želite več narediti vtisa na kogarkoli. Si predstavljate olajšanje, ko vam ni treba več na nikogar narediti vtisa? Kakšno olajšanje! Sreča, končno. Ne čutite več potrebe ali prisile, da bi razlagali stvari. Tako je prav. Kaj je vendar potrebno razlagati? In ne čutite več potrebe ali prisile, da bi se opravičevali.  

Nihče ni bil podel do vas. Bil je podel do tistega, kar je mislil, da ste, ne do vas. Nihče vas nikoli ne zavrne; zavračajo le tisto, kar mislijo, da ste. To velja tudi za drugo plat. Prav tako vas nihče nikoli ne sprejme. Dokler se ljudje ne prebudijo, sprejemajo ali zavračajo svojo sliko o vas. Izoblikovali so si neko sliko o vas in to sliko sprejemajo ali zavračajo. Kako veličastno se je v to poglabljati. Morda celo nekoliko preveč osvobajajoče. Kako preprosto je ljubiti ljudi, ko to razumete! Kako preprosto je ljubiti vsakogar, če se ne identificirate s predstavami, ki si jih drugi ustvarijo o tem, kaj ste vi ali kaj so sami. Potem jih je lahko imeti rad, imeti rad vsakogar.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #22 - 18.10.2004 at 17:46:12
 
Quote:
V teh dveh domnevah vidim mnogo dvojnosti.


Seveda, saj sta dva primera.

Quote:
Recimo, kje so zdajle tisti časi, ko smo verjeli A. DeMellu, ki je isto, kot je tale učitelj rekel znal lepo razložit???



Jaz De Melu nisem nikoli verjel - ga pa še vedno na vsake toliko z užitkom prebiram. (mi je pač v zabavo, čeprav ničesar ne razlaga)


Quote:
Zadnji čas pa imam občutek, da je napadeno vse, da lahko izrazimo še možno gledišče. To bi blo čist ok., če ostalega ne bi diskreditirali kot da ni resnica. Undecided What about priznati in dodati, razgibati, predstaviti svoj pogled? In priznati še enkrat, da smo lahko na podlagi ne-to izrazili svojega?

npr.:



Uf samo jamranje. Dialektika je pač bitka idej, za pripoznenje, kjer je ena pripoznana, druga pa ne.

Res ne vem kaj je tu slabega, če se nekatere polresnice kot take tudi razkrinkajo?

Na polju idej pač ni prostora za bluzenje, kar tako: kjer obstajajo različne stopnje se vedno uveljavi tista, ki lepše opiše realnost in je manj samoprotislovna.

(res ne vem zakaj bi moral biti popustljiv do neumnosti)



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #23 - 18.10.2004 at 20:51:22
 
sinjeoka wrote on 18.10.2004 at 17:00:55:
v bistvu je tole bila brca v temo ... o svojih motivih za izbiro študija mislim, da na forumu še nisem pisala ...

... vsekakor pa so bili moji motivi skregani z realnostjo ....  Grin  Grin  Grin


btw,nisem pisala o zavestnih,ampak o podzavestnih motivih,sicer pa itak ni važno...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #24 - 18.10.2004 at 20:57:55
 
Quote:
Draga picola,

Nikjer nisem opazil, da bi me poskusila analizirat. Tvoj prvi odgovor pa temelji na večih predpostavkah, ki jih obravnavaš kot dejstva. Žal so te predpostavke napačne.

bp


Ok...maš prav mogoče...sem ti pa že napisala,zakaj sem tut tako odreagirala...ker sem v bistvu s svojim prvim postom želela predvsem vaše osebne izpovedi(da jih primerjam še s svojimi odgovori,da še kej novga pogruntam al pa kr tako brez veze... Smiley),nekje pa sem vedla,da se bo debata razvila v čist drugo smer(in glej že prvi post je bil takšen...)...sicer pa sem potem ugotovila,da je tut ok,kakorkoli se pač že debata razvija,tut če bi govoril o sajenju rožc...so what...
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #25 - 18.10.2004 at 21:03:44
 
sinjeoka wrote on 18.10.2004 at 16:58:32:
gut posting veliki T  Wink

meni je tudi padlo v oči, da se učitelj razglaša za neranljivega, samo svojih občutkov nisem znala zlit tako lepo ... si pa zadel tudi moja občutja  Grin


mislim,da smo se pogovarjal tut o tem...in njegov odgovor je bil takšen:da je normalno neko negativno občutje,če izhaja iz ego stanje Odraslega(če smo že glih pri TA),drugače pa je če izhaja iz Otroka...mi je pa v tem trenutku zelo žal,da ga nisem prosila,da naj mal bolj razloži,kako to razlikujemo...(lahko pa mi pomaga kdo drug...)
in mislim,da je v bistvu mislil,da on (skoraj) nikoli ne odreagira iz ES Otroka(kar je tut Loops mislim da zaštekala na nek način...)
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #26 - 18.10.2004 at 21:06:15
 
t wrote on 18.10.2004 at 16:49:56:
(zato si upam reči, da lahko tvojega profesorja do joka spravi že navadna branjevka - da je globoko trpeča oseba: drugače ne bi izražal takšnih pobožnih želja)

uživaj!


hahahahahahahahaaaaa....itak...

Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #27 - 18.10.2004 at 22:15:42
 
Mal se mi je nekej pošajnalo...zdej znam bolj definirat,zakaj se v komunikaciji z ljudmi,ki svoje mnenje izražajo na tak način,kao ti si glup,jst mam prav(vsaj JAZ ga tako dojamem,kar vem zdaj pa je to,da je to  po vsej verjetnosti samo moja precepcija,pa tut če ni, je pa vsaj samo moj problem  (za moje pojme so to t,sinja,lilith,tut bp včasih... pa še kdo bi se našel-oni so konstantni... Wink)...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...
Lahko pa da se seveda motim...
Zanima pa me nekej...če se tut omenjani počutite,da izražate svoje mnenje na takšen način,kot sem zdej nekej ugotavljala,al ste čisto drugačnega mnenja?
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #28 - 18.10.2004 at 22:16:58
 
picola wrote on 18.10.2004 at 21:03:44:
mislim,da smo se pogovarjal tut o tem...in njegov odgovor je bil takšen:da je normalno neko negativno občutje,če izhaja iz ego stanje Odraslega(če smo že glih pri TA),drugače pa je če izhaja iz Otroka...mi je pa v tem trenutku zelo žal,da ga nisem prosila,da naj mal bolj razloži,kako to razlikujemo...(lahko pa mi pomaga kdo drug...)
in mislim,da je v bistvu mislil,da on (skoraj) nikoli ne odreagira iz ES Otroka(kar je tut Loops mislim da zaštekala na nek način...)



meni se zdi delitev na Otroka in Odraslega v odraslem človeku zgolj opravičevanje nezrelosti ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Kaj vas užali in prizadane?
Reply #29 - 18.10.2004 at 22:23:33
 
picola wrote on 18.10.2004 at 22:15:42:
Mal se mi je nekej pošajnalo...zdej znam bolj definirat,zakaj se v komunikaciji z ljudmi,ki svoje mnenje izražajo na tak način,kao ti si glup,jst mam prav(vsaj JAZ ga tako dojamem,kar vem zdaj pa je to,da je to  po vsej verjetnosti samo moja precepcija,pa tut če ni, je pa vsaj samo moj problem  (za moje pojme so to t,sinja,lilith,tut bp včasih... pa še kdo bi se našel-oni so konstantni... Wink)...no,zdej vem,da je to zato,ker me prizadane kot se je rose izrazla 'žalitev inteligence sogovornika'...
Lahko pa da se seveda motim...
Zanima pa me nekej...če se tut omenjani počutite,da izražate svoje mnenje na takšen način,kot sem zdej nekej ugotavljala,al ste čisto drugačnega mnenja?



Lahko odgovorim zase ... direktno nisem nikoli hotela/želela žaliti nasprotnikove inteligence ... u bistvu vsakega s katerim se spustim v debato jemljem kot nekoga, ki me lahko nekaj nauči ...

Učiti se namreč ne morem od nekoga, ki ima enak pogled na svet, ampak samo od nekoga, ki ima drugačnega ...

zato po defaultu vsakega sogovornika oz. sodebatnika jemljem kot sebi enakega ...

Problem, ki ga imaš z mojim načinom komuniciranja leži drugje ... jaz zmeraj izzivam ljudi, da povedo svoje argumente ... če jih nimajo, potem si o njih res mislim svoje

če imaš občutek, da nekdo žali tvojo inteligenco imaš vso možnost, da dokažeš nasprotno  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9