Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 11 12 13 14 15 
(Read 72701 times)
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #180 - 08.11.2004 at 11:08:27
 
Lilith wrote on 07.11.2004 at 21:47:12:
Res ne govoriš o kvazi šamanih, Snow, ampak pod vse ostalo, kar ti je exo napisal, se pa tudi sama podpišem.


vidim da si preveč resno vzela moj hec v unem drugem topicu, da so duševni bolniki par korakov pred nami

sigurno je veliko bolnikov ki imajo veliko večjo zmožnost dosega "globljih,višjih" nivojev kot mi, sam nikakor ne bi reku da so srečni (al pa ja, če so zadovoljni s svojim stanjem)
Njihov problem pa je da ne znajo bit prizemljeni. Trik je da znaš preklapljati med stanji, da ko meditiraš te lahko odnese zelo daleč, ampak da ko si v družbi si prizemljen in si pri stvari. Ne moreš tavat celo življenje po drugih sferah če si tudi fizično bitje, katerega namen je da enakovredno deluje tudi na fizičnem nivoju. Fajn bi blo da bi enakovredno zavestno delovali na vsih nivojih, sam to je že umetnost Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #181 - 08.11.2004 at 11:42:25
 
gape wrote on 08.11.2004 at 09:26:36:
jest bi 'duševne bolnike', kot jih vi imenujete, ravnotako poslal k šamanu in ne k psihiatru ...

zase lahko rečem, da mi je ta poteza rešila življenje, čeprov vas je kle gor morje, ki preklinjate dan, ko je gape zabičal svojim staršem da u polje pa niti pod razno ne, neglede na to kaj se dogaja!


ti verjamem, ampak pozabljas, da je šaman, h kateremu si sel, uporabil isto tehniko kot bi jo lahko marsikateri izsolan psihoterapevt, kajti ljudje, ki trpijo zaradi nevroze, so zato vecni potrosniki pomirjeval, kar jih utegne celo potegniti v odvisnost, zal pa so tudi stranke šarlatanov, ki so vešči sugestivnih tehnik. Kot že rečeno, te sicer pomagajo sprostiti napetost, ne zdravijo pa nevroze.

Te samanske tehnike, v katere bi lahko vkljucili tudi eksorcizem, izganjalci dosezejo, da se na plano prebijejo le drobci zavrtega motiva, simptomi, za katerimi tici vsa ob konfliktu nakopicena energija, saj nam dejanja, ki so motivirana iz nezavednega in iracionalnega, nam niso le nerazumljiva, ampak je za njimi obicajno tudi silovita energija, ki jo dozivljamo kot obcutke siljenja. Clovek, ki ga mucijo taksne zavrtosti, tava od situacije do situacije, kjer bi utegnil najti olajsanje in praznjenje napetosti. Veliko terapevtskih postopkov temelji na tem ucinku, ampak se tega povecini izogibajo, ker se lotevajo nezavednega konflikta in se tako izogibajo praznjenju napetosti (saj bi potem clovek ne bil vec motiviran za brskanje po sebi). Olajsanje je lahko tako silno doziveto, kot da je res uspelo izgnati demona ali hudica. Vendar pa so taksne katarze kratke sape, ce gre za notranji konflikt. Ker konflikt sam se ne razresi, ampak se le sprosti napetost, zato se energija kmalu pricne ponovno kopiciti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #182 - 08.11.2004 at 11:54:49
 
Quote:
vidim da si preveč resno vzela moj hec v unem drugem topicu, da so duševni bolniki par korakov pred nami

sigurno je veliko bolnikov ki imajo veliko večjo zmožnost dosega "globljih,višjih" nivojev kot mi, sam nikakor ne bi reku da so srečni (al pa ja, če so zadovoljni s svojim stanjem)
Njihov problem pa je da ne znajo bit prizemljeni. Trik je da znaš preklapljati med stanji, da ko meditiraš te lahko odnese zelo daleč, ampak da ko si v družbi si prizemljen in si pri stvari. Ne moreš tavat celo življenje po drugih sferah če si tudi fizično bitje, katerega namen je da enakovredno deluje tudi na fizičnem nivoju. Fajn bi blo da bi enakovredno zavestno delovali na vsih nivojih, sam to je že umetnost Smiley


snowball, ti se nic ne hecaš, ker podobno si že pisal, tako da ne vem, zakaj to izmikanje, saj ce stojis za svojim misljenjem je OK, ampak ne razumem, zakaj potem to omahovanje, ko se ti zazdi, da si ga pa res grobo mimo pihnil, pa se zacnes opravicevati, ces da si se samo "hecal"

O teh tvojih "visjih nivojih" pa, kaj naj recem.... Saj je v redu, da spregovorimo tudi o religioznih vprasanjih in kaj pokramljamo, ampak potem ne vidim razlike med tabo in med enim fanatičnim kristjanom ali islamskih fundamentalistom, ki je dogmatik kot ti, le da tam Palestinec verjame, ce se dvigne v zrak v avtobusu, polnem Izralcev, da bo prisel v nebesa, ti pa govoris v isti simboliki, ko nonstop uporabljas besede, kot so "prizemljeni", "visji nivoji", "fizično bitje"... Razumeš, to je fanatizem, če totalno padeš v to, pa začneš govriti take stvari, da duševni bolniki na višjih sferah in naj bi jih pošiljali k šamanom. Lepo te prosim, snow, pomisli, kaj govoriš, ne pa da imaš recimo za neumnico mene in Lilith, ki je psiholog in bi ti o teh rečeš gotovo vedela več razložiti, ker je v tej stroki, zakaj te je tako "odneslo", da si razum spustil na pašo. Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #183 - 08.11.2004 at 12:53:00
 
Duševni bolnik je pravzaprav "neuspel" mistik.
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #184 - 08.11.2004 at 12:56:59
 
japka wrote on 08.11.2004 at 12:53:00:
Duševni bolnik je pravzaprav "neuspel" mistik.


brez komentarja, ali kvečjemu đizus krajst... ti to resno misliš, ali pa se samo "hecaš"...  Tongue

se ti ne zdi, da je zato stroka, ko na podlagi simptomov dobi človek diganozo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #185 - 08.11.2004 at 13:01:53
 
V šamanskih inicijaciacijskih krizah je mnogo stvari,ki so blizu psihopatološkim pojavom, čeprav šaman ni duševni bolnik. Duhovna izkustva duševnih bolnikov so sicer zelo podobna religijoznim izkustvom mistikov,vendar pa jim manjka čista kvaliteta (samo)zavedanja in kosistentna ego struktura, v katero bi se lahko po končani mistični ekstazi vrnili.

Ali kot pravi Eliade: duševni bolnik je pravzaprav"neuspeli" misitik. Šamani svet duha obvladajo, zmožni pa so ga tudi konstuktivno povezovati zmaterialnim, fizičnim načinom živlenja, česar seveda ne moremo reči zaduševne bolnike, kakor tudi ne za mnoge duhovne iskalce, ki so obtičali na obrobjih duhovnih poti.

Jezusu se kolca Exorcist.
Diagnoze stroke pa itak vemo da so vedno natančne  Roll Eyes
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #186 - 08.11.2004 at 13:14:11
 
Vemo tudi, kako so izgledale ustanove za duševne bolnike pred pojavom stroke. Večinoma kakšni odsluženi gradovi, v njih pa ljudje s široko paleto raznolikih težav (od duševne manj razvitosti do duševnih bolezni) privezani z verigami.

Jaz osebno si ne bi dovolila pacienta pošiljati k šamanom, brez da se mu nudi tudi ustrezna psihiatrična ali psihološka pomoč. Nimam pa nič proti paralelnim oblikam zdravljenja.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #187 - 08.11.2004 at 13:20:48
 
vemo tudi, dokler je vsaka VAS imela svojega šamana, niso rabli nobenih ustanov za nore....
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #188 - 08.11.2004 at 13:35:02
 
japka wrote on 08.11.2004 at 13:01:53:
V šamanskih inicijaciacijskih krizah je mnogo stvari,ki so blizu psihopatološkim pojavom, čeprav šaman ni duševni bolnik. Duhovna izkustva duševnih bolnikov so sicer zelo podobna religijoznim izkustvom mistikov,vendar pa jim manjka čista kvaliteta (samo)zavedanja in kosistentna ego struktura, v katero bi se lahko po končani mistični ekstazi vrnili.

Ali kot pravi Eliade: duševni bolnik je pravzaprav"neuspeli" misitik. Šamani svet duha obvladajo, zmožni pa so ga tudi konstuktivno povezovati zmaterialnim, fizičnim načinom živlenja, česar seveda ne moremo reči zaduševne bolnike, kakor tudi ne za mnoge duhovne iskalce, ki so obtičali na obrobjih duhovnih poti.

Jezusu se kolca Exorcist.
Diagnoze stroke pa itak vemo da so vedno natančne  Roll Eyes


Ja, kdo pa je to spisal? Strokovnjak (psiholog, psihiater, antropolog, sociolog)? Nikakor ne, ker takih resen znanstvenik ne bi pisal, ker bi si pokvaril renome in ga ne bi nihče resno jemal. Tako da tale copy/paste služi le tebi in v nobenem primeru kot objektivno znanstveno dokazilo, ker je že po vsebini versko (new-agersko) tendencionirano in zato subjektivno. Če mi že kopiraš, mi kopiraj članke od resnih ljudi, ampak teh na žalost ne boš našel?
Back to top
 
 
IP Logged
 
2228
Guest




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #189 - 08.11.2004 at 14:18:10
 
"Ja, kdo pa je to spisal? "

A ne bi vsebine malo premislil, in potem komentiral, ne pa da se obešaš na avtorstvo in avtorjevo strokovnost?
(Pred časom si pisal da naziv pred imenom ne šteje toliko ker tudi kdo ki ni Dr. lahko napiše kaj zelo pametnega, zadnje čase so ti pa nazivi glavni keč.)
Wink  Grin


p.s.
Mimogrede, avtor je
resen,
strokovnjak,
dramaturg,
dramatik,
scenarist,
publicist,
gledališki pedagog,
učitelj in terapevt ezoteričnih veščin,
in ja, tudi avtor antropološkega dela.




Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #190 - 08.11.2004 at 15:38:08
 
exodus wrote on 08.11.2004 at 11:54:49:
O teh tvojih "visjih nivojih" pa, kaj naj recem.... Saj je v redu, da spregovorimo tudi o religioznih vprasanjih in kaj pokramljamo, ampak potem ne vidim razlike med tabo in med enim fanatičnim kristjanom ali islamskih fundamentalistom, ki je dogmatik kot ti, le da tam Palestinec verjame, ce se dvigne v zrak v avtobusu, polnem Izralcev, da bo prisel v nebesa, ti pa govoris v isti simboliki, ko nonstop uporabljas besede, kot so "prizemljeni", "visji nivoji", "fizično bitje"... Razumeš, to je fanatizem, če totalno padeš v to, pa začneš govriti take stvari, da duševni bolniki na višjih sferah in naj bi jih pošiljali k šamanom. Lepo te prosim, snow, pomisli, kaj govoriš, ne pa da imaš recimo za neumnico mene in Lilith, ki je psiholog in bi ti o teh rečeš gotovo vedela več razložiti, ker je v tej stroki, zakaj te je tako "odneslo", da si razum spustil na pašo. Tongue


Nič nimam proti strokovnjakom kot Lilith,ampak jaz gledam na te reči na ta način... Kako bo nekdo mene zdravil, če sam ni bil v takšnih stanjih kot jaz? Imajo psihologi in psihiatri kakšne prakse da sami doživijo določena stanja? Če sami niso bili tam, kako bodo pol druge pripeljali od tam ven? To je isto kot da bi prebral kuharsko knjigo in potem učil kuhat. Ne gre a.
Šamani morajo, kot je že 2227 napisal, če hočejo postat šamani, iti skozi taka (za nas) grozljiva (ali pa ne, kot vzameš) stanja da vejo kolko je ura ko se nekomu to dogaja. Plus to da so toliko senzibilni ter čutijo in imajo možnost vpogleda v človeka.

In jaz stojim za tem kar govorim ker se mi dogajajo podobne stvari, zadnje čase celo bolj kontrolirano kot včasih Smiley Niso te izkušnje tako globoke kot jih ima kdo bolj izkušen, ampak dovolj da sem si ustvaril zadostno sliko o stvari. Tako da kar govorim, govorim iz izkustev, ne iz knjig in lastnih razčlenjevanj in filozofiranj kot ti, exo.
Btw, razum ni vedno tako uporaben kot misliš, zato ga ne postavljaj na prvo mesto. Razum velikokrat zajebe vso situacijo. Z razumom se več kot do filozofiranja ne da pridit, za jit malo globlje moraš razum pustit za sabo.
Tako da mal razmisli o tem tvojem razumu Wink

Quote:
V šamanskih inicijaciacijskih krizah je mnogo stvari,ki so blizu psihopatološkim pojavom, čeprav šaman ni duševni bolnik. Duhovna izkustva duševnih bolnikov so sicer zelo podobna religijoznim izkustvom mistikov,vendar pa jim manjka čista kvaliteta (samo)zavedanja in kosistentna ego struktura, v katero bi se lahko po končani mistični ekstazi vrnili.

Ali kot pravi Eliade: duševni bolnik je pravzaprav"neuspeli" misitik. Šamani svet duha obvladajo, zmožni pa so ga tudi konstuktivno povezovati zmaterialnim, fizičnim načinom živlenja, česar seveda ne moremo reči zaduševne bolnike, kakor tudi ne za mnoge duhovne iskalce, ki so obtičali na obrobjih duhovnih poti.


200% true
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #191 - 08.11.2004 at 16:44:37
 
Quote:
p.s.
Mimogrede, avtor je
resen,
strokovnjak,
dramaturg,
dramatik,
scenarist,
publicist,
gledališki pedagog,
učitelj in terapevt ezoteričnih veščin,
in ja, tudi avtor antropološkega dela.




Naj ugibam - Vili Ravnjak?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #192 - 08.11.2004 at 18:45:24
 
japka wrote on 08.11.2004 at 12:53:00:
Duševni bolnik je pravzaprav "neuspel" mistik.


v podporo 2227; tudi sama sem slišala to verzijo, namreč, če se ti zgodijo ene energije, ko si sam na nekem nizkem zavestnem nivoju, potem ne veš kaj bi s tem počel in temu se reče bolnik, ko pa se ti energije zgodijo, ko si "visoko razvit" in veš kaj se ti dogaja, to je pa potem ...

nekako tako.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #193 - 09.11.2004 at 08:28:37
 
Jest bi pa izrazu en dvom v univerzalno možnost zdravljenja s šamanizmom v moderni družbi, ki bi lahko enkovredno konkurirala modernim psihiatričnim metodam. Šamani so bli ponavadi hkrati duhovni/religiozni voditelji in hkrati zdravilci. Obvaldali so sugestivne (nezavedne, ezoterične, duhovne) metode, s katerimi so soustvarjali kohezivne  plemenske skupnosti (s taubiji, zakletvami in   vražami), ki so imeli seveda tud stranske/ patološke  posledice za duševno zdravje posameznika.  Šaman je tako poznal  metode,  kako te psihične pojave pri posamezniku odpravit in ga naredit spet funkcionalnega za skupnost, saj je v bistvu sam pozvročil njegovo disfunkcionalnost. Podobno kot duhovnik ve, kako izgnat hudiča iz z njim obsedenega posameznika, saj  ga je z religioznim dualističnim naukom  borbe dobrega in zla sam vanjga zakodiral. Če si šaman pri zdravljenju pomaga s psihadeliki se jih poslužje zato, ker so bile ponavad  s kolektivno rabo psihadelikov za vzpostavljanje ekstatitične kolektivne pripadnosti te posamične  'obsedenosti' tud povzročene. Šamani so zihr boljš kot današnja zanstvena medicina poznal tud psihične vzroke somatskih obolenj, ker duhovni svet ni bil ločen od fizičnega tko kot je dons oz. so boljš pozanal korespodenco med njima kot jo poznamo dons s to razliko, da teh procesov niso imel ozaveščenih tko kot ji imamo mi dons in vse kar nam po moje preostane je, da te procese skušamo čim bolj ozvestiti in z njimi korigirat  spoznanja moderne psihiatirije, ne pa da se 'igramo' z nekimi starodavnimi šamanskimi metodami, ki so imeli v tednjih skupnostih sicer pomembno vlogo,  danes pa ob nekrtični uporabi lahko pozročajo nove patologije ali pa se za videzom zdraviteljstva prodajajo navadne neškodljive vraže.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #194 - 09.11.2004 at 08:36:29
 
Ja, večina ljudi postavlja center moči izven sebe, torej zaupajo, da jih bo ozdravilo nekaj izven njih. Od tod verovanja v različne oneje. Če torej nekdo že samo verjame, da ga bo neka neškodljiva vraža ozdravila, lahko zadeva celo deluje, četudi na informacijskem nivoju. Placebo & stuff. Da sploh ne omenjam, da energije so in da valda učinkujejo tako in drugače ...
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 ... 11 12 13 14 15