Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 15
(Read 72691 times)
exodus
Ex Member




Napačno svetovanje - depresija
06.10.2004 at 09:25:45
 
Depresija ima pri zdravljenju svoje zakone, še posebej če je je človek imel v svojem življenju travmatsko izkušnjo. Ne da se pričakovati hitrih in učinkovitih rešitev. Ponavadi se ljudem, ki so depresivni, svetuje naslednje: naj se vendar malo bolj zabavajo (pomemben znak depresije pa je zmanjšanje možnosti za užitek), naj bodo bolj aktivni (v depresiji ima človek značilno manj energije), naj bodo bolj družabni (za depresijo je značilno nagnjenost k osamitvi od človeških odnosov), naj mislijo bolj pozitivno (v depresiji so misli negativne). Torej se depresivnim svetuje, nah v trentku ozdravijo. Depresivne ljudi je sicer treba vzpodbujati k svetovanim dejavnostim, vndarle naj bi te aktivnosti začeli načrtovati z zelo majhnimi koraki in zelo postopno. Zelo pomembno za ljudi, ki so depresivni, je to, da je njihova okolica visoko strpna do depresije - da zaradi svoje bolezni niso dodatno zavrnjeni.

Tukaj bi zopet opozoril samozvane "experte" za duševne bolezni, npr. samozvani izvedenci in ostali kvazi duhovneže, ki so "preveč" samozavestni pri interpretacijah raznih duševnih obolenj, da naj ne posegajo preveč v stroko, o kateri se jim le nekaj šajna, ker lahko naredijo več škode kot koristi.  Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #1 - 06.10.2004 at 09:39:28
 
Danes zjutraj sem se na poti v službo ustavil na kokrškem mostu. Kakšnih pet minut sem užival v ptičjem koncertu in opazovanju čaplje, ki je lovila svoj zajtrk.
Sicer sem zamudil v službo...a se je splačalo.
Na moje razpoloženje pa ni kaj prida vplivalo...sem bil že tako ali tako dobre volje.

en bk Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
mad_brilliant
1
*
Offline

There is no evil... only
fear...
Posts: 48

Gender: female
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #2 - 06.10.2004 at 16:24:42
 
In kako pomagati nekomu, ki je depresiven? Ki je depresiven že par let?  Prijatelj ima ta problem in naredila bi vse, da bi mu pomagala... Vem, da mora sam delati na tem, ampak če ga lahko kakorkoli vzpodbudim k temu, bo to že veliko...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #3 - 06.10.2004 at 22:45:42
 
exodus wrote on 06.10.2004 at 09:25:45:
 Ponavadi se ljudem, ki so depresivni, svetuje naslednje: naj se vendar malo bolj zabavajo (pomemben znak depresije pa je zmanjšanje možnosti za užitek), naj bodo bolj aktivni (v depresiji ima človek značilno manj energije), naj bodo bolj družabni (za depresijo je značilno nagnjenost k osamitvi od človeških odnosov), naj mislijo bolj pozitivno (v depresiji so misli negativne).


Exodost, ne vem kje si spet našel neka pavšalna pisanja o tem, kako strokovnjaki baje svetujejo....
Zelo dvomim, da kdo svetuje v stilu "moral bi", ker to ni svetovanje... kaj šele terapija... to je čisto navadno "starševsko" pranje možganov...


Sploh pa mi ni jasno kakšen namen imaš, da karneki pišeš o tem, kar bi se menda dogajalo... ker menda itak ta "on-a" niti ni pravi svetovalec...
Jaz ne vem, kaj bi rad dosegel s tem, da po nepotrebnem PAVŠALNO namiguješ na dvomljive strokovnjake...

Valda, da če nekdo reče nekomu... "moral bi" ni svetovalec!!!!!!!!


O depresiji smo bolj konstruktivno govorili drugje.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #4 - 07.10.2004 at 20:17:47
 
mad_brilliant wrote on 06.10.2004 at 16:24:42:
In kako pomagati nekomu, ki je depresiven? Ki je depresiven že par let?  Prijatelj ima ta problem in naredila bi vse, da bi mu pomagala... Vem, da mora sam delati na tem, ampak če ga lahko kakorkoli vzpodbudim k temu, bo to že veliko...


dokler si sam ne bo hotel pomagat, ne bo pomoje nič iz tega
Back to top
 
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #5 - 07.10.2004 at 21:12:15
 
Quote:
dokler si sam ne bo hotel pomagat, ne bo pomoje nič iz tega

Očitno ne veš kaj to pomeni depresija. To ni dvodnevna žalost, depresija te vzame telesno in duševno. Ljudje, ki so bili "ozdravljeni" pravijo da depresija za sabo pusti globoke rane. Tudi mnenja zakaj nastanejo so od psihiatra do psihiatra, od terapevta do terapevta različna. Je pa res da če imaš vsaj malo volje si lahko vsaj malo olajšaš življenje z depresijo. Ker izjave da je človek sam kriv za nastanek depresije in si noče sam pomagat še bolj vzbudi občutek nemoči pri depresivnežu. Sicer je pa pri depresiji vsak % izboljšanja stanja velik korak. Izboljšanje pa lahko pride čisto spontano zaradi tebi popolnoma neznanega razloga...Sam se tem težavam upiram in edino kar sem dosegel da se mi stanje ne slabša, je dokaj slabo ampak se mi ne slabša, kar mi pomeni velik korak...
Draga Snežena kepa, če je tebi nekaj easy to še ne pomeni da je potem vsem. Če je nekdo z močjo misli premagal raka, to še ne pomeni da bi ga tudi ti...

Back to top
 
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #6 - 07.10.2004 at 21:15:50
 
exodus wrote on 06.10.2004 at 09:25:45:
Tukaj bi zopet opozoril samozvane "experte" za duševne bolezni, npr. samozvani izvedenci in ostali kvazi duhovneže, ki so "preveč" samozavestni pri interpretacijah raznih duševnih obolenj, da naj ne posegajo preveč v stroko, o kateri se jim le nekaj šajna, ker lahko naredijo več škode kot koristi.  Undecided

Se strinjam, nekateri imajo občutek za take stvari, drugi pa samo mislijo da imajo

Enkrat morava skupi enga spit na ex...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #7 - 07.10.2004 at 21:44:39
 
THOR wrote on 07.10.2004 at 21:12:15:
Draga Snežena kepa, če je tebi nekaj easy to še ne pomeni da je potem vsem. Če je nekdo z močjo misli premagal raka, to še ne pomeni da bi ga tudi ti...



Jaz sem Snowballa razumela nekoliko drugače. Ne, da mu je easy premagati depresijo, pač pa, da mora biti "pacient" sam motiviran za zdravljenje. Da nič ne pomaga, če so za njegovo zdravljenje motivirani (samo) njegovi bližnji.
Ker se pač nobenega ne da prisiliti, da si poišče pomoč.

Glede exotovega razmišljanja pa se precej strinjam z vama.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #8 - 07.10.2004 at 23:30:57
 
Lilith wrote on 07.10.2004 at 21:44:39:
Ne, da mu je easy premagati depresijo, pač pa, da mora biti "pacient" sam motiviran za zdravljenje. Da nič ne pomaga, če so za njegovo zdravljenje motivirani (samo) njegovi bližnji.

Kot psihoterapevtka najbrž tudi veš, da ljudje ki so v globoki depresiji zgubijo motivacijo za vsakršno stvar, takega ponavadi res bližnji odpeljejo k kakšni pristojni osebi, ki "zdravi" take "paciente"  Wink. Takim ki jamrajo, takim se ponavadi do neke mere še da pomagati, hudo je pa s takimi ki so zgubili tudi voljo do jamranja. Hudo pa je tudi to ko take osebe dobijo nasvete od napačnih ljudi, kot si odprla topic na temo kako je neka ženska zaradi zelo negativnega odziva na forumu in poporodni depresiji naredila samomor Sad Sad
Back to top
 
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #9 - 08.10.2004 at 08:32:47
 
THOR wrote on 07.10.2004 at 23:30:57:
Kot psihoterapevtka najbrž tudi veš, da ljudje ki so v globoki depresiji zgubijo motivacijo za vsakršno stvar, takega ponavadi res bližnji odpeljejo k kakšni pristojni osebi, ki "zdravi" take "paciente"  Wink. Takim ki jamrajo, takim se ponavadi do neke mere še da pomagati, hudo je pa s takimi ki so zgubili tudi voljo do jamranja.


Glej, če si sam ne želi zdravljenja, zakaj bi ga morali drugi voziti na zdravljenje? Očitno mu je tolk všeč depresija da noče iz nje. Kdor se zaveda da trpi in si želi iz tega, bo tudi  sam neki naredil za to.

Mislil sem pa tako kot je Lilith obrazložila. Kdor ima železno voljo se izkopati iz depresije, se bo, napori drugih mu lahko malček pomagajo, ampak večina teže je na njegovi izbiri/nameri.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #10 - 08.10.2004 at 09:17:29
 
Hm, Saddamovo razmišljanje tudi ima poanto.  V človekovo svobodno voljo zdravljenja /nezdravljenja je v določenih primerih res dobro poseči. Naprimer v primeru, ko gre za nevarnost suicida ali homicida. V takšnih primerih so potrebne prisilne hospitalizacije - le-te pa izhajajo iz predpostavke, da je posameznik tisti hip v stanju zmanjšane prištevnosti - zato se mu praviloma akutno pomaga z medikamenti.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #11 - 08.10.2004 at 09:59:41
 
ja, ampak je razlika če gre sam za trenutek zmanjšane prištevnosti. Če nekdo 1 leto tuhta o samomoru, zakaj mu ne pustit da razmisli, kaj bi raje, al življenje al smrt. Na njemu  mora bit odločitev za kakršnokoli zdravljenje/nezdravljenje. Ko sem jaz včasih razmišljal o tem, sem prišel do zaključka, da je za samomor potrebnega več poguma, kot pa za življenje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #12 - 08.10.2004 at 10:07:30
 
Quote:
ja, ampak je razlika če gre sam za trenutek zmanjšane prištevnosti. Če nekdo 1 leto tuhta o samomoru, zakaj mu ne pustit da razmisli, kaj bi raje, al življenje al smrt. Na njemu  mora bit odločitev za kakršnokoli zdravljenje/nezdravljenje. Ko sem jaz včasih razmišljal o tem, sem prišel do zaključka, da je za samomor potrebnega več poguma, kot pa za življenje.



Se absolutno strinjam s povedanim. Ključni moment je ravno zmanjšana prištevnost - če gre za slednjo, potem se tudi potencialne morilce (in ne samo samomorilce) odvede na prisilno hospitalizacijo.
Če pa gre za jasen premišljen namen - potem se umor kaznuje z zaporom, samomor pa je (vsaj po mojem prepričanju) legitimna človekova pravica odločati o svoji usodi.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Sn0wBall
Ex Member




Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #13 - 08.10.2004 at 10:12:36
 
no in depresija ni momentalna stvar, se pravi ima posameznik na voljo še in še časa da razmisli kaj bo sam s sabo
Back to top
 
 
IP Logged
 
en_bk
5
*****
Offline


Posts: 879

Re: Napačno svetovanje - depresija
Reply #14 - 08.10.2004 at 10:31:50
 
Quote:
Glej, če si sam ne želi zdravljenja, zakaj bi ga morali drugi voziti na zdravljenje? Očitno mu je tolk všeč depresija da noče iz nje.




In potem svizec zavije čokolado... Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 15