Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8 
(Read 49608 times)
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #75 - 05.05.2005 at 00:42:37
 
Steinberg zelo se strinjam s tabo, čeprav jaz ne gledam na stvari tako relativistično. Sam verjetno zelo dobro poznaš definicijo črne magije: "Vsaka magična operacija, ki ni usmerjena k poznavanju in pogovarjanju s svetim angelom varuhom je črna magija."(po spominu) To sicer terja razlago za tiste, ki se ne spoznajo na to področje - bela magija je tako usmerjena samo k spiritualnemu napredovanju (to je mišljeno s pogovorom in poznavanjem svetega angela varuha) in vsak odstop od te poti, torej vsaka uporaba sposobnosti maga, ki ni usmerjena k temu cilju, je črna magija. Sicer je to po mojem mnenju malce preveč ostra definicija, saj jaz ločujem še sivo magijo, ki pa je po mojem pogledu na stvari magična operacija, ki je sicer namenjena za okoristev maga in ne k spiritualnemu napredovanju, vendar s tem mag nikomur ne naredi nič žalega. Čeprav je res da lahko pod tem terminom pojmujemo tudi kaj drugega. No, tako pojmovana siva magija pa se lahko hitro prelevi v črno, tako da je že zaradi tega problematična. Torej prejšnjo definicijo bi bilo treba spremeniti: "Vsaka magična operacija, ki ni usmerjena k poznavanju in pogovarjanju s svetim angelom varuhom je črna magija ali siva magija."

Kar pa hočem povedati je, da se težko strinjam s prevelikim relativizmom. Je sicer morda res, kot je bilo že rečeno, da smo z neke čisto transcendentnega vidika (božjega vidika) vsi eno, konec koncev so tisti, ki si izberejo negativno življensko pot pravzaprav nevedni ali zavedeni. Ampak dokler funkcioniramo kot človeška bitja, ki občutimo bolečino in veselje je težko govoriti da je človek, ki recimo nesebično rešuje življenja nekje na isti ravni kot človek, ki uživa v mučenju in ubijanju svojih žrtev. In vse ezoterične smeri ter tradicije se tudi strinjajo, da ima to, kakšen način življenja si sedaj izberemo posledice tako za to kot za naslednja življenja. Tako jogiji trdijo da lahko uidemo posledicam svojih dejanj le, če se po smrti združimo z bogom, a to črni magi nikakor ne morejo narediti, saj je njihovo delovanje usmerjeno prav proč od njega prav v poudarjanje lažnega egoizma, ki pa je pot stran od naše prave narave in tako tudi stran od boga. Da sploh ne govorim o tem, da lahko takšne relativizacije nekoga, ki še ne ve dovolj o spiritualnosti zavedejo, da si misli, da ni nič narobe če nekomu škoduje.

Spiritualno napredovanje pa vklučuje preobrazbe, preobrazbe samega sebe in tega se črni magi bojijo. Najhujši črni magi so tisti, ki so sprva sledili beli magiji ter po letih in letih treniranja dosegli visoko duhovno stopnjo. Toda ko bi morali narediti odločilen korak in povsem žrtvovati svoj lažni ego za svoj pravi Jaz, se ustrašijo tega koraka in se oklenejo svojega ega. Ta nesposobnost povezati se z višjim jih zaradi njihove visoke duhovne stopnje notranje razvdvoji, kar se sprva kaže kot padec v najhujše oblike črne magije, dokončno pa se to konča z njihovim propadom na vseh nivojih. K sreči so taki primeri zelo redki. Obstajajo pa tudi drugi, manj nevarni črni magi. Toda pomembno je tu razumeti, da je črni mag vedno ločen od Izvira (ali Enega) in zato je kot tak omejen v primerjavi z pravim belim magom, pri kateremu je ta povezava močno vzpostavljena. Ta omejenost črnega maga je tudi njegova najšibkejša točka, ki omogoča da beli mag, ki je dosegel razsvetlenje daleč presega tudi najmočnejše črne mage in jih lahko samo z nekaj kretnjami uniči v kolikor ni drugega izhoda in je to absulutno nujno, pa tudi v tem primeru naredi le to, da črnega maga v resnici pokoplejo njegova lastna zla dejanja, le da se to zgodi nekoliko prej kot bi se drugače.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #76 - 05.05.2005 at 13:13:23
 
Načeloma je dobro ločevati med etičnimi in ontološkimi ter metafizičnimi kategorijami.

Etični kategoriji sta dobro/slabo in ti sta popolnoma relativni in odvisni od vsakega posameznika dokler se ne obrneta proti življenju. - Da je nekaj absolutno slabo lahko rečemo šele tedaj, ko je naperjeno proti življenju kot takemu (pa to ni smrt kot smrt posamčnih bitij ali smrt kot del življenja, temveč dejanja, ki težijo k temu, da bi izničila vse živo). Na polju etike lahko govorimo o dejanjih, pri čemer je jasno, da nekaj, kar je dobro za nekoga, ne more biti dobro za vse. S stališča celote vsega ni nobenega dobrega ali slabega, saj sta to samo nasprotji, ki sta v njem zaobjeti.

Ko smo pri ontologiji ter metafiziki, sicer lahko jemljeno kategoriji dobro/slabo kot metafizični (tako kot Platon, ki na vrh vsega postavi idejo dobrega) vendar bomo pri tem nujno zapadli v vrednotenje materije. Na področju ontologije je bolje govoriti o pozitivnem in negativnem (pri čemer je vrhunska neumnost, vrednotiti, na primer negativni električni naboj (ali črno ali ženski princip) kot slab, pozitivni (ali belo ali moški princip) pa kot dober, saj enega brez drugega ni). Če naj je magija upravljanje in iskanje povezav znotraj celote potem ne more biti nobene barve, barvo (ali neko vrednostno oceno) nato dobijo šele dejanja tistega, ki čara, sa stališča nekih ljudi in so kot taka tudi popolnoma relativna.  



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #77 - 05.05.2005 at 13:26:56
 
t wrote on 05.05.2005 at 13:13:23:
Etični kategoriji sta dobro/slabo in ti sta popolnoma relativni in odvisni od vsakega posameznika dokler se ne obrneta proti življenju.


Saj ne bom rekel, da to ni zanimiv pogled, a bi bilo dobro navesti kakšen dokaz zanj. Drugače je pač le nek pogled nekega posameznika in čisto nič drugega.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #78 - 05.05.2005 at 13:33:18
 
Gama wrote on 05.05.2005 at 13:26:56:
Saj ne bom rekel, da to ni zanimiv pogled, a bi bilo dobro navesti kakšen dokaz zanj. Drugače je pač le nek pogled nekega posameznika in čisto nič drugega.




Če sem lačen in ti ukradem kuro, je to dobro zame, ni pa dobro zate in za tvojo kuro, nekemu neodvisnemu opazovalcu, ki ni ga ni strah za svoje kure ali za moj želodec pa je popolnoma vseeno.

Če sem neumen in se odločim ukiniti vse življenje ni to dobro za nikogar, ker bi z ukinitvijo vsega življenja ukinil tudi sebe.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #79 - 05.05.2005 at 14:02:30
 
t wrote on 05.05.2005 at 13:33:18:
Če sem lačen in ti ukradem kuro, je to dobro zame, ni pa dobro zate in za tvojo kuro, nekemu neodvisnemu opazovalcu, ki ni ga ni strah za svoje kure ali za moj želodec pa je popolnoma vseeno.

Če sem neumen in se odločim ukiniti vse življenje ni to dobro za nikogar, ker bi z ukinitvijo vsega življenja ukinil tudi sebe.



uživaj!

Ja, to res zgleda kot dokaz za relativnost vseh moralnih vrednot. Toda situacija se spremeni, če pogledamo malce globje. Zakaj je nekdo reven - je reven zaradi svojih lastnih napak ali socialne nepravičnosti (ki ga je že z samim rojstvom obsodila ne večno revščino). In zakaj je lastnik kure bogatejši - zaradi lastnega dela ali nepravičnega razdeljevanja privilegijev v družbi, itd. Če neko situacijo natančno preučimo, lahko vidimo ali gre v danem primeru za krivico ali ne. Če recimo vlada v družbi socialna nepravičnost, ki določenim ljudem onemogoča življenje izven revščine, medtem ko pa imajo drugi vse kar si želijo vendar ne zaradi svojih lastnih zaslug, lahko rečemo, da je bila kraja kura pravično dejanje, itd.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #80 - 05.05.2005 at 14:44:56
 
Gama wrote on 05.05.2005 at 14:02:30:
Ja, to res zgleda kot dokaz za relativnost vseh moralnih vrednot. Toda situacija se spremeni, če pogledamo malce globje. Zakaj je nekdo reven - je reven zaradi svojih lastnih napak ali socialne nepravičnosti (ki ga je že z samim rojstvom obsodila ne večno revščino). In zakaj je lastnik kure bogatejši - zaradi lastnega dela ali nepravičnega razdeljevanja privilegijev v družbi, itd. Če neko situacijo natančno preučimo, lahko vidimo ali gre v danem primeru za krivico ali ne. Če recimo vlada v družbi socialna nepravičnost, ki določenim ljudem onemogoča življenje izven revščine, medtem ko pa imajo drugi vse kar si želijo vendar ne zaradi svojih lastnih zaslug, lahko rečemo, da je bila kraja kura pravično dejanje, itd.



Situacija se v ničemer ne spremeni - še vedno obstajajo ista dejstva (tvoja kura, ti in jaz, ki kuro pojem) pa se ocenjevanje v ničemer ne spremeni.

In dobro/slabo, nista moralni vrednoti, temveč etični merili, ki sta s svojo univerzalnostjo nad ostalimi vrednotami ali nevrednotami in merili. (etika je nauk o človekovem delovanju in o dobrem kot takem, morala pa je že neka normirana etika (nek skupek družbenih predpisov); etika je nekakšna ontologija morale)

Relativnost je v stališču, s katerega se ocenjuje neko dejanje (ali vrednoto) kot dobro slabo: recimo v vseh civilizacijahe je umor človeka obravnavan dvojno - če je naš je uboj nekaj slabega, če ni naš je uboj nekaj dobrega...

Še večja je relativnost ocenjevanja biti reven ali bogat (kjer si precej avtomatsko določil po trenutnih kriterijih, kdo je reven in kdo bogat, poleg tega pa si skušal iskati še vzroke in opravičila; lahko bi dejal, da je bogat tisti, ki lahko poje katero kuro hoče, revni pa so tisti, ki lahko jejo samo tistih par svojih kur).

Treba je ločevati tudi med pravičnostjo, ki ponavadi pomeni upoštevanja nekih (družbenih lahko tudi pravnih) norm, in dobroto, ki je nad tem; in seveda med pravim in dobrim - tu se razlika še lepše izkaže, imamo pravo meso in dobro meso, pravo zlato in dobro zlato, pravo klobaso in dobro klobaso, pravo resnico in dobro resnico,...tu se vidi neka nujna normativnost pravega nasproti večji poljubnosti dobrega, ki lahko pravo zaobseže, lahko pa ga tudi izloči stran od sebe. (recimo pravičnost - karkoli že to je - naj bi bila enaka za vse: kazen je lahko pravična za vse ali do vseh, ni pa enako dobra za vse, še posebej ne za tiste, ki jih doleti: nekdo je lahko pravičen, saj z vsemi ravna enako, ni pa nujno tudi dober za vse, če vse enako pretepa in s tem izkazuje svojo pravičnost).


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #81 - 05.05.2005 at 15:22:43
 
Tvoja napaka v zgornjem primeru o kuri, je v tem, da enačiš pravično in dobro in to je tudi razlog, da ne moreš sprejeti mojega protiargumenta. Stvar je v tem, da je tako pojmovano dobro egoistični koncept (kar je dobro zame ni zate), pravičnost pa je nadegoistični in si prizadeva da vsakdo dobi to kar si zasluži. (Seveda pa to ne pomeni, da ne obstajajo tudi druge vrste dobrega, a potem je med temi različnimi vrstami dobrega potrebno potegniti jasno distinkcijo, ne pa jih nekritično zamenjevati, saj gre za različne pojme, kljub temu, da vsakič uporabljamo besedo "dobro".)

Ocenjevanje kdo je reven in bogat v neki državi temelji na primerjavi najpremožnejših in najmanj premožnih v tej državi. Torej mi nič ni treba ocenjevati po trenutnih kriterijih...

t wrote on 05.05.2005 at 14:44:56:
Treba je ločevati tudi med pravičnostjo, ki ponavadi pomeni upoštevanja nekih (družbenih lahko tudi pravnih) norm...


Prava pravičnosti nima nič z družbeni normami.



Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #82 - 05.05.2005 at 15:39:15
 
Gama wrote on 05.05.2005 at 15:22:43:
Tvoja napaka v zgornjem primeru o kuri, je v tem, da enačiš pravično in dobro in to je tudi razlog, da ne moreš sprejeti mojega protiargumenta. Stvar je v tem, da je tako pojmovano dobro egoistični koncept (kar je dobro zame ni zate), pravičnost pa je nadegoistični in si prizadeva da vsakdo dobi to kar si zasluži. (Seveda pa to ne pomeni, da ne obstajajo tudi druge vrste dobrega, a potem je med temi različnimi vrstami dobrega potrebno potegniti jasno distinkcijo, ne pa jih nekritično zamenjevati, saj gre za različne pojme, kljub temu, da vsakič uporabljamo besedo "dobro".)


Če greva od začetka, si ti začel s tem izenačevanjem.

Če bi prebral moj post, kot je bil napisan, bi lahko videl, da delam razliko med dobrim in pravičnim nato v nadaljevanju, kjer sem ti lepo pokazal razliko med dobrim in pravičnim ter med dobroto in pravičnostjo. Medtem ko si ti pripeljal v celo debato še pravičnost, ki je bila za moj preprost primer popolnoma nerelevantna.

Jaz sem govoril o relativnosti ocenjevanja za dobro, ki je  pogojeno s stališčem, medtem ko si ti začel s socialno nepravičnostjo in podobnim.



Gama wrote on 05.05.2005 at 15:22:43:
Ocenjevanje kdo je reven in bogat v neki državi temelji na primerjavi najpremožnejših in najmanj premožnih v tej državi. Torej mi nič ni treba ocenjevati po trenutnih kriterijih...


Trenutni kriteriji so to, kaj sprejemamo za premoženje. Trenutno je to takorekoč samo lastnina.


Gama wrote on 05.05.2005 at 15:22:43:
Prava pravičnosti nima nič z družbeni normami.



Ali lahko to dokažeš, ali pa to samo tako na pamet?




uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #83 - 05.05.2005 at 17:05:46
 
t wrote on 05.05.2005 at 15:39:15:
Če bi prebral moj post, kot je bil napisan, bi lahko videl, da delam razliko med dobrim in pravičnim nato v nadaljevanju, kjer sem ti lepo pokazal razliko med dobrim in pravičnim ter med dobroto in pravičnostjo.


To je sicer res. A jaz še vedno trdim, da je tvoj edini pravi argument za relativnost vseh vrednot in dejanj prav tvoj primer in ta primer dokaže to relativnost le, če nekritično enačimo dobro in pravično, kar pa ni isto kot sem pokazal (in si pokazal na nek način tudi ti).

t wrote on 05.05.2005 at 15:39:15:
Medtem ko si ti pripeljal v celo debato še pravičnost, ki je bila za moj preprost primer popolnoma nerelevantna.


Kako irelevantna? Saj vendar razpravljamo o etiki, te pa ne moremo misliti brez koncepta pravičnosti.

t wrote on 05.05.2005 at 15:39:15:
Jaz sem govoril o relativnosti ocenjevanja za dobro, ki je  pogojeno s stališčem, medtem ko si ti začel s socialno nepravičnostjo in podobnim.


Ti si navedel nek primer in jaz sem navedel drug primer kot odgovor nanj.



t wrote on 05.05.2005 at 15:39:15:
Trenutni kriteriji so to, kaj sprejemamo za premoženje. Trenutno je to takorekoč samo lastnina.


Prepričan sem da bi se lahko z neko racionalno debato zmenili kaj je "premoženje" in na tej osnovi popravljali nepravične razlike.


t wrote on 05.05.2005 at 15:39:15:
Ali lahko to dokažeš?


Seveda. Naj navedem kar primer. Prava pravičnost je to, da vsakdo dobi to, kar mu pripada. Nekdo, ki se je rodil kot suženj nima nič, čeprav mora vseskozi delati, lastnik pa ima vse, čeprav ne dela skoraj ničesar. Zakoni v antiki so označevali takšno stanje kot pravično, čeprav ni bilo, saj suženj ni bil kriv za svoj neenak položaj in si je zaslužil imeti dosti več kot je dejansko imel. Gre za to, da se skozi zgodovino družbene norme kar naprej spreminjajo - kar je pravično sedaj, ni bilo prej in obratno.


uživaj!
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #84 - 05.05.2005 at 18:00:02
 
Gama wrote on 05.05.2005 at 17:05:46:
To je sicer res. A jaz še vedno trdim, da je tvoj edini pravi argument za relativnost vseh vrednot in dejanj prav tvoj primer in ta primer dokaže to relativnost le, če nekritično enačimo dobro in pravično, kar pa ni isto kot sem pokazal (in si pokazal na nek način tudi ti).


Relativnost je najprej že v tem, da ni nekega dobrega ali pravičnega na sebi, temveč lahko vedno rečemo za neko posameznost (recimo ta čovek je pravičen, ker vsakomur da, kar mu pripada ali to dejanje je bilo dobro, ker smo se najedli, čeprav smo ukradli kuro, ti pa bi rekel to dejanje je bilo slabo, ker so mi ukradli kuro - v tem primeru je pač nekdo ni dobil tistega, kar mu je pripadalo, temveč celo izgubil, kar je vsekakor v nasprotju s pravičnostjo - razen če se spustimo na vojni nivo, kjer si kot nasprotna stran dobil še preveč, saj še vedno živiš )

Tu ne gre za opravičevanje z nekimi kvazi socialnimi pravičnostimi, temveč za enostavno situacijo, kura, lačni, in lastniki - še vedno je tu dejanje dobro za tistega, ki se je najedel in slabo za tistega, ki se od te kure ne bo najedel.

Osnova življenja je, da v življenju načeloma ne dobimo tega, kar nam pripada (no ja dobimo možnost živeti in na koncu smrt - to je vsa pravičnost življenja, ki jo imamo vsi živi), temveč si moramo vzeti - vzeti si moramo tudi pravice in tako ima vsak toliko pravic, kolikor ima moči in si jih vzame. In to, ko nekdo dobi, kar mu pripada, drugi pa izgubi to pač ni pravično - ampak tako to je.


Gama wrote on 05.05.2005 at 17:05:46:
Kako irelevantna? Saj vendar razpravljamo o etiki, te pa ne moremo misliti brez koncepta pravičnosti.


Pravičnost je stvar norm - stvar morale. Če grem na tvojo definicijo pravičnosti (da vsak dobi, kar mu pripada), je še vedno potrebno odgovoriti na vprašanje, kaj komu pripada - to pa je norma. Seveda je tudi fenomen katerega se obravava znotraj etike, vendar je šele sekundaren. Osnovno vprašanje etike je kaj je dobro? vsa ostala vprašanja so sekundarna.


Gama wrote on 05.05.2005 at 17:05:46:
Prepričan sem da bi se lahko z neko racionalno debato zmenili kaj je "premoženje" in na tej osnovi popravljali nepravične razlike.

Seveda. Naj navedem kar primer. Prava pravičnost je to, da vsakdo dobi to, kar mu pripada. Nekdo, ki se je rodil kot suženj nima nič, čeprav mora vseskozi delati, lastnik pa ima vse, čeprav ne dela skoraj ničesar. Zakoni v antiki so označevali takšno stanje kot pravično, čeprav ni bilo, saj suženj ni bil kriv za svoj neenak položaj in si je zaslužil imeti dosti več kot je dejansko imel. Gre za to, da se skozi zgodovino družbene norme kar naprej spreminjajo - kar je pravično sedaj, ni bilo prej in obratno.


(sploh pa ni res, da sužnji nimajo nič - sužnji imajo gospodarje: in suženjstvo ni pravično šele z našega stališča - iz naše morale s konca 19. stoletja)

Prava pravičnost je to, da vsak dobi, kar mu pripada

In kaj vsakomur pripada?

Kot si lepo prikazal, je to stvar norm - prava pravičnost ni nič drugegaga kot dosledno sledenje normam, ki pa so odvisne od posameznih dogovorov in moral - torej je tudi "prava pravičnost" odvisna od posameznih dogovorov in kot taka tudi relativna.



uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
miha--
Guest




Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #85 - 05.05.2005 at 18:07:54
 
torej ce preberem steinberga in gamo je

crna magija in bela magija ena in ista stvar, samo uporabljena v razlicne namene.. ?
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #86 - 06.05.2005 at 10:26:11
 
Quote:
torej ce preberem steinberga in gamo je

crna magija in bela magija ena in ista stvar, samo uporabljena v razlicne namene.. ?





Točno to, magija je orodje, kot nož, s katerim režemo hrano, rezljamo ali pa režemo vratove.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #87 - 06.05.2005 at 12:54:33
 
t wrote on 06.05.2005 at 10:26:11:
Točno to, magija je orodje, kot nož, s katerim režemo hrano, rezljamo ali pa režemo vratove.
uživaj!


Konec koncev lahko na stvari tudi tako gledaš, samo dodal bi še da nož lahko uporabljamo tudi za operiranje in s tem reševanje življenj.

t wrote on 05.05.2005 at 18:00:02:
...prava pravičnost ni nič drugegaga kot dosledno sledenje normam, ki pa so odvisne od posameznih dogovorov in moral.


S tem se ne bi strinjal. A naj poudarim, da področje etike ni lahko področje, o tem je bilo napisano ogromno filozofskih razprav in največji filozofi so si s tem belili glave. Če bi hotel še naprej nadaljevati najino debato, bi moral skoraj napisati filozofsko razpravo, za kaj takega pa sem veliko prelen. Sem pa prepričan, da bi midva lahko tako nadaljevala skoraj ad infinitum.

Uživaj!

Back to top
 
 
IP Logged
 
Steinberg
Guest




Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #88 - 06.05.2005 at 20:47:03
 
Gama wrote on 05.05.2005 at 00:42:37:
Steinberg zelo se strinjam s tabo, čeprav jaz ne gledam na stvari tako relativistično. Sam verjetno zelo dobro poznaš definicijo črne magije: "Vsaka magična operacija, ki ni usmerjena k poznavanju in pogovarjanju s svetim angelom varuhom je črna magija."(po spominu) To sicer terja razlago za tiste, ki se ne spoznajo na to področje - bela magija je tako usmerjena samo k spiritualnemu napredovanju (to je mišljeno s pogovorom in poznavanjem svetega angela varuha) in vsak odstop od te poti, torej vsaka uporaba sposobnosti maga, ki ni usmerjena k temu cilju, je črna magija

črno
belo
slabo
dobro
+
-
spredaj
zadaj
spodaj
zgoraj
moški
žanska
noč
dan

dobro slabo
črno belo

dualno, dualizem

korak dalje vidiš da je vseeno

baje
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gama
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 19

Re: Črna magija v Ljubljani
Reply #89 - 07.05.2005 at 00:47:01
 
Quote:
črno
belo
slabo
dobro
+
-
spredaj
zadaj
spodaj
zgoraj
moški
žanska
noč
dan

dobro slabo
črno belo

dualno, dualizem

korak dalje vidiš da je vseeno

baje


Sicer sem sklenil, da ne bom več sodeloval v tej debati, a ker sem tako direktno izvan naj samo eno stvar pripomnim:

Dobro je vedeti kaj se resnično zagovarja s takšnim relativizmom: da je nekdo, ki ubija žrtve zaradi sle po ubijanju enako dober kot nekdo, ki nesebično pomaga sočloveku; da ni nič narobe z ljudožerstvom; da ni nič narobe če tiran surovo zatira cele nacije; da ni nič narobe z vsemi totalitarizmi (tudi verskimi BTW); da ni nič narobe z zlorablanjem otrok, posiljevanjem in otroško prostitucijo; da ni nič narobe če mama ubije svojega sina ali sin mamo; da ni nič narobe če nekdo nekoga celo življenje surovo muči, itd.

In kaj bi bilo če bi se takšna logika uveljavila v družbi nasploh? Seveda bi ukinili zapore in vsi morilci ter prevarantje bi se začeli prosto sprehajati med nami, čisto vse bi bilo dovoljeno... Ljudje bi se pobijali za vsako malenkost... Kmalu bi ljudje videli kako nevzdržna je takšna situacija ter bi se slepo zatekli k religioznemu fanatizmu, ker bi bila to edina stvar, ki bi jim še preostala. Zanimivo pa je, da se je takšen relativizem sprva začel ponujati kot odsvoboditev od vse zlagane morale - no jaz sem pač malce skeptičen glede tega.

Drugače pa vidim, da veliko ljudi, ki se nekoliko ukvarja s spiritualnostjo (vendar premalo) naredi napako in iz svojih mističnih izkušenj, ki jim kažejo, da je vse Eno potegnejo sklep, da je vseeno. Tu pa gre za dve različni stvari. In večina (če ne vsi) spiritualni mojstri preteklosti, so s svojimi dejanji kazali, da jim ni vseeno.

No, sedaj se bom pa res poskušal izvzeti iz nadaljne razprave (upam, da mi bo uspelo). Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 4 5 6 7 8