Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6307 times)
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
zelena črta . osebni prostor . javno
01.09.2004 at 08:35:13
 
Na temo odprto in javno.

A ni to hecn, da moramo v lekarni skoraj vse povedat, tko kot zdravniku, če hočmo tam kej dobit izza pulta.
V lekarni ne moreš bit anonimen kupec z denarjem, ne moreš sam prečekirat labels, ampak moraš urejeni damici vse povedat, kako kašljaš, pa če imaš bolhe, vse.

Sem šla učeri po eno fajn kremico. Je bla ena taka ozka pa akustična lekarna (v takem prostoru je zelena črta nesmiselna), pa pet ljudi not, dve farmacevtki, pa mi trije odjemalci.

Pa vsi smo bili tiho in poslušali kakšne prebavne težave ima kupka. Začelo se je z aloevero, zakaj je v redu pa zakaj ni, pa odvisn, včasih je bolš v obliki tablet, včasih pa tekočina, čist odvisn. Potem sta šli bolj podrobno in na koncu je dobila neki sladkor, ki sicer ne redi, ampak mehča hrano, potem pa moraš še velik vode spit itn.

Kupka se je vmes še ozrla naokoli, da bi poskenirala kdo vse jo posluša, midva pa sva se obzirno pretvarjala, da je ne opaziva.  Shocked

Anyways, tko sem razmišljala, a ni to ena taka nerodna situacija. Vse bi moral bi frej (tuki ne mislim čist resno) al pa vse na recept.  Cheesy

Jst najraj sama pogledam kaj piše v navodilih, pa primem v roke, tko lepo samopostrežno.

V čem je fora pulta? (razen v pubu that is)

Nekak bi blo bl naravno, da ti da zdravila kar zdravnik, kar je pa dodatkov in tega pa ni treba prijaznih posrednic, ja, no, sej vem, mogoče niso vsi pismeni.

Mal sem se navezala na javno, čeprav razlaganje težav v lekarni nima ravno zveze niti z javnim interesom niti z javno obravnavo, pa je kljub temu brez možnosti izbire na nek način javno.

Men se zdi, da bi morale lekarne odjemalcem omogočit večjo zasebnost, recimo, da se namesto zvočno prevodne talne zelene črte postavijo steklena vrata. Pa za ta nadstandard sem pripravljena plačat 10 sit več.  8)

Ene ovire in omejitve so čist brez funkcije. Čemu služi zelena črta, postavljena na razdalji od pulta do prvega čakajočega v vrsti. Tisti za mano pa mi lahko neposredno za ritjo stoji... Nekak ne znam posortirat tole...

Klepet pri frizerju je čist neki druzga, lekarna je pa ena taka čudna avtoritativno prijazna ustanova, kamor po sili razmer prideš in ne po svoji volji vsem navzočim poveš kaj te tare.

A ni to hecn?

Hočem v bistvu vprašat a je zdravje privatna stvar al ni, pa čemu služ označen osebni prostor v javnem prostoru. A ima sploh kakšen pameten namen.

Lp.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #1 - 01.09.2004 at 09:31:18
 
Ni zelena črta neka varnostna razdalja, ki kaže, kje mora človek stat, da ne bi nalezel lekarnarjev?
In lekarnarji baje morjo take stvari spraševat, odkar so take koncesije na zdravila, ker jih ljudem po novem tud svetujejo.
Če vprašaš kakega lekarnarja kaj dela, ti lahko reče tud, da rešuje ljudem življenja, ker imamo precej nevestnih zdravnikov, ki nevestno recepte pišejo.
Da ni zasebnosti, in da si jo včasih zelo želimo, je pa dejstvo Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #2 - 01.09.2004 at 09:45:50
 
Mae wrote on 01.09.2004 at 08:35:13:
Na temo odprto in javno.
A ni to hecn, da moramo v lekarni skoraj vse povedat, tko kot zdravniku, če hočmo tam kej dobit izza pulta.
V lekarni ne moreš bit anonimen kupec z denarjem, ne moreš sam prečekirat labels, ampak moraš urejeni damici vse povedat, kako kašljaš, pa če imaš bolhe, vse.


Ja, hecno je. Not. Hecno ni tudi, da dandanes niti pri zdravniku nimaš zasebnosti, kot bi jo želel in kot bi, mislim da, morala biti zagotovljena. Pri splošni zdravnici, katero sem bla primorana obiskat (in za katero iščem zamenjavo Wink) sta zmeraj najmanj dva mlada praktikanta in pa medicinska sestra pride noter kdaj ji paše. Undecided A je to prav?

Back to top
 
 
IP Logged
 
bogglefreak20
3
***
Offline


Posts: 180

Gender: male
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #3 - 01.09.2004 at 11:06:25
 
Se strinjam, da zasebnosti v lekarnah ni oziroma je okrnjena. Lahko pa iz prve roke povem še to - na infekcijski kliniki delajo raznorazne teste (npr. za virus HIV), pri katerih sestra že vnaprej pove, da se pacienti vodijo preko šifer in številk in da je torej identiteta pacienta zavarovana. Ko pa prideš na vrsto, te pokliče po IMENU IN PRIIMKU! Poleg tega je revežu pred mano na papirje nalepila etiketo z napačnimi osebnimi podatki, torej etiketo s podatki nekoga drugega. Če sam tega ne bi opazil in ji to povedal, bi se njegov test zabeležil pod nekim drugim imenom. Ne bom rekel, da je to stalna praksa, sploh ne, napake se dogajajo, vendar bi vsaj pri prvi varovanju identitete zares poskrbeli za to.
Back to top
 

Beatus, qui venit in nomine Domini!
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #4 - 01.09.2004 at 11:08:42
 
Naj v tem kontekst delim z vami anekdoto - dogodek, ki se mi je zgodil letos v lekarni. Šla sem si po sirup za odvajanje in sem se predhodno pozanimala, kako se mu reče...da ja ne bi stranke v lekarni vedele za moje težave. No, čakam jaz, pred menoj en menca in razlaga lekarnarki o svojih hemoroidih...mi je kar mal hudo zanj...si mislim "svašta, tolk o zasebnosti pri nas", potem pridem na vrsto, povem ime sirupa ("mene pa ne bodo mogli razkrinkat"), pa mi prinese lekarnarka škatlo, čez celo embalažo pa se razteza slika debelega črevesa. Shocked Shocked Shocked   Toliko o zasebosti v lekarni- karkoli že narediš, da bi jo imel- očitno ni dovolj. Undecided
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #5 - 01.09.2004 at 16:35:35
 
Jest mam pa ravno obraten problem, men v javnosti o svojih zdravstvenih, čustvenih in  drugih stanjih in občutjih  sploh ni problem govort ( težje je najt publiko, ki bi jo to zanimal). Kodome v leakrni sem se tako navadu s posebno kapricioznostjo izbirat vpričo cele množice folka, se pa strinjam, da to  ni isto kot  če prideš v lekarno in začneš pred folkom  opisovat bolezenske  simtome hčere ali žene, da bi lekarnarca dala prava zdravilo ali mazivo zanjo.

Drgač pa moj guru vsaj  kar se javnega predočanja svojih občutij  in zdravstevnih stanj (pa še marsičesa drugega tud) tiče, je branko gradišnik. On je  prag  lastne intimnosti/zasebnosti zbil za svetlobno leto pod prag, ki se ga postavlja  naše malomeščanske srenja. Včasih koga sicer proti njegovi volji tudi s sabo potegne, a doslej nism opazu, da bi se kdo od prizadetih temu  javno protivu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #6 - 01.09.2004 at 16:49:06
 
zasebni prostor bo vedno manjši, dokler ne bomo ozavestili da je prostor prostor in da ga omejuje samo osebnost (s svojimi strahovi ipd)
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #7 - 01.09.2004 at 21:03:29
 
Quote:
Pri splošni zdravnici, katero sem bla primorana obiskat (in za katero iščem zamenjavo Wink) sta zmeraj najmanj dva mlada praktikanta in pa medicinska sestra pride noter kdaj ji paše. Undecided A je to prav?



Ja, to je pa res. Pri moji tut. Sicer vedno vpraša: a vas mot, če so študentje tuki ?? ampak to s tako intonacijo, da je skoraj obvezen odgovor: ne, me ne mot.

pol te pa ta študent gleda k deveto čudo, a res, pa bla bla...

sej tile morajo tut nekje neko prakso dobit, ampak mi smo jo dubl, k smo štartal službo, kr sprot, pa je kr v redu izpadl. bi blo drugač, če bi bil to že zdravnik, pa bi te tam pregledvala dva zdravnika, kot pa en zdravnik pa en voajer.  Cheesy

Back to top
« Last Edit: 01.09.2004 at 22:07:02 by Mae »  
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #8 - 01.09.2004 at 21:19:22
 
bogglefreak20 wrote on 01.09.2004 at 11:06:25:
Ko pa prideš na vrsto, te pokliče po IMENU IN PRIIMKU!

In zakaj ne pokličejo po številki? Ta je pa tut dobra. ?%&#!?

Quote:
Ne bom rekel, da je to stalna praksa, sploh ne, napake se dogajajo, vendar bi vsaj pri prvi varovanju identitete zares poskrbeli za to.

Stvar je v tem, da se dogaja PREVEČ napak. Ljudi baš boli. Napake se non stop dogajajo. In non stop se napake odpravljajo. Taka nepopolnost, šlamparija, nevestnost, ignoranca. Kar naprej je potrebno za nekom nekaj popravljat. To jst tut iz prve roke. Ljudje (ne generaliziram) enostavno funkcionirajo tako, da so vodeni in nadzorovani in nič drugače. Pričakovat kakšno samostojnost in zanesljivost je čist iluzorno. Sami amaterji. Dons je važn sam Show-off. Kdor dela se tudi moti, ajd u redu. Nisem popolnoma tolerantna.  Cheesy
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #9 - 01.09.2004 at 22:05:23
 
gape wrote on 01.09.2004 at 16:49:06:
zasebni prostor bo vedno manjši, dokler ne bomo ozavestili da je prostor prostor in da ga omejuje samo osebnost (s svojimi strahovi ipd)

Ja, dobr je tole not padl.

Torej, če bi blo manj osebnosti (z vsemi pripadajočimi pritiklinami), bi blo več prostora. O-sebnost torej zavzema prostor. Torej, če se jih mnogo stiska v vrsti eden za drugim, so to bl na izi ljudje, z manj o-sebnosti (in pripadajočimi pritiklinami) in več ne-o-sebnosti.

Bog ve, če je o osebnosti možno sploh govort z več/manj.

Cheesy
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #10 - 01.09.2004 at 22:21:02
 
titud wrote on 01.09.2004 at 16:35:35:
Kodome v leakrni sem se tako navadu s posebno kapricioznostjo izbirat vpričo cele množice folka.

You are just minding your own business, aren't you.

Sej to je teoretično še najbl prou.  Cheesy

Jst mam raj samopostrežni shoping, ker se lahko tut pol ure odločaš pa izbiraš v nedogled, za pultom ti pa lahko hitr neki sugerirajo, da pospešijo tvoj proces odločanja. Ker včasih še sam ne veš točn, kaj bi, pa ne maram, da mi drugi govorijo, to vam pa paše al pa to je pa dobr za vas. I mean, what do You know ??  Smiley Sej vem, attitude problem.



Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #11 - 01.09.2004 at 22:29:26
 
Lilith wrote on 01.09.2004 at 11:08:42:
čez celo embalažo pa se razteza slika debelega črevesa. Shocked Shocked Shocked   Toliko o zasebosti v lekarni- karkoli že narediš, da bi jo imel- očitno ni dovolj. Undecided

Which reminds me ...

eni tamponi so tko v pisane barve odeti, da bi lahko kdo pomislil, da gre za žele bombone.

Cheesy
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #12 - 03.09.2004 at 08:53:19
 
Mae wrote on 01.09.2004 at 22:05:23:
Ja, dobr je tole not padl.

Torej, če bi blo manj osebnosti (z vsemi pripadajočimi pritiklinami), bi blo več prostora. O-sebnost torej zavzema prostor. Torej, če se jih mnogo stiska v vrsti eden za drugim, so to bl na izi ljudje, z manj o-sebnosti (in pripadajočimi pritiklinami) in več ne-o-sebnosti.

Bog ve, če je o osebnosti možno sploh govort z več/manj.

Cheesy


Tle pri osebnosti po moje greza en paradoks: manj prostora rab zase, močnejše učinkuje na druge in več prostora rab zase, manj vtisa nardi na druge. Tistga,  ki rab dost osebnega prostora, folk rešpetira iz strahu oz. občutka lastne ogroženosti, tistga, ki osebnega prosotora tkorekoč ne rab, pa folk rešpektira zato, ker se jim zbudi do njih en zaščitniški istinkt podobno  kot do majhnega otroka, ki si osebnega prostora sploh še uspel ustvarit. Po moje gandhi tipičen primerek take osebnosti, ki je že zunanjo krhkostjo in skromnostjo vzbujal v folku en rešpekt, da je do njega instinkitvno držal eno spoštljivo distanco.

Ta pojav je treba pripisat dejstvu,  da imajo res velike osebnosti svoj močan  v pliv  na druge zato, ker njihove osebnosti  sidrairajo globoko v arhitetipskih vsebinah, ki so skupne vsem v ljudem, to pa folku vzbudi sposbnost emaptije oz. čutenja, da če bi kdo ogrozu to osebnost bi  blo tko, kot da bi ogrozu najgobje bistvo  vsakega od njih.        
Back to top
 
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #13 - 03.09.2004 at 09:52:56
 
titud wrote on 03.09.2004 at 08:53:19:
Ta pojav je treba pripisat dejstvu,  da imajo res velike osebnosti svoj močan  v pliv  na druge zato, ker njihove osebnosti  sidrairajo globoko v arhitetipskih vsebinah, ki so skupne vsem v ljudem, to pa folku vzbudi sposbnost emaptije oz. čutenja, da če bi kdo ogrozu to osebnost bi  blo tko, kot da bi ogrozu najgobje bistvo  vsakega od njih.        


Jaz bi rekla, da so le dosegli takšno skromnost, da jim je mogoče "vse živo" pripisovat oz. projecirat v njih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: zelena črta . osebni prostor . javno
Reply #14 - 04.09.2004 at 12:19:57
 
bogglefreak20 wrote on 01.09.2004 at 11:06:25:
Ko pa prideš na vrsto, te pokliče po IMENU IN PRIIMKU!


kako pa to sploh zgleda, a je gužva tam v čakalnici, pa kdaj dobiš rezultate, takoj al po pošti.

a prideš tja pa poveš kaj bi rad, al prideš na prou posebno mesto, kjer se že ve kaj bi rad.

excuse my ignorance

Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2