Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 22610 times)
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #30 - 27.09.2004 at 13:45:42
 
t wrote on 27.09.2004 at 12:14:24:
Vsak ima lahko svoje mnenje, dokler ga obdrži zase, ko pa začne "svoje" mnenje izražati na odprtem, pa mora biti pripravljen tudi za to, da se za to svoje mnenje postavi - še posebej v primeru ko gre za vrednostno mnenje o drugih ljudeh!


Mah, mislim, da ima na tem forumu POGOVOROV, lahko vsak svoje mnenje, iz bilokaterih razlogov že. Lahko da se z mnenjem kdo ne strinja, ampak kot tako se pa sprejme kot drugačno mnenje nekoga drugega. Seveda, dokler se s svojim mnenjem ne posiljuje drugih.

Rugelj je pač ena taka osebnost, ki sproža v ljudeh skrajne občutke: you love him or you hate him. Svet pogovorov pa tudi ni taka institucija, kjer se ne bi smelo napisati mnenja z emocionalno podlago, pa terati ljudi na zagovor.

Seveda je to le moje mnenje, in s tem se ni treba nikomur strinjati.
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #31 - 28.09.2004 at 09:34:20
 
Sinjeoka, to je vse lepo in prav pri razumskem razmišljanju. Pri čustveno obarvanem mnenju (predsodku,..., krkoli), katere Rugelj nedvomno vzbuja,  pa argument lahko je ali pa ni podlaga. Odvisno od intenzivnosti vzbujenih čustev. Zdej, če je to egotrip, projeciranje, bilokaj, ni važno, tudi to ima svoj namen. Tudi pri tebi ga je imelo, kot tudi sama pišeš, celo koristilo ti je, kot praviš.

Vse ima svoj namen, tudi negativna čustvena reakcija do Ruglja, tudi neko "kvazi mnenje".
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #32 - 28.09.2004 at 09:45:37
 
sinjeoka wrote on 28.09.2004 at 09:41:40:
evo ravno to pravim, da ima vsaka reakcija na predsodku en namen ... da nas zrevoltira tako daleč, da jo osmislimo

zato se mi zdi vsaka intervencija v smislu " pa dajte dopustit nekomu lastno mnenje" čista neumnost, ker lahko preseka nekaj najbolj naravnega ... učenje




To si se zdaj zavozlala malce Wink

Tud intervencija je naravna. Ne preseka zares učenja, le izgleda tako 8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #33 - 28.09.2004 at 10:11:24
 

Ta reakcija je mogoče en  majhen revolt proti akademskemu totalitarizmu na tem forumu, kjer so mnenja, ki niso samo razumska, torej mnenja  s čustveno podlago, tudi mnenja ki izhajajo iz srca, duše, racionalno zatrta kot neumna.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #34 - 28.09.2004 at 10:27:48
 
Valentinaa wrote on 28.09.2004 at 10:11:24:
Ta reakcija je mogoče en  majhen revolt proti akademskemu totalitarizmu na tem forumu, kjer so mnenja, ki niso samo razumska, torej mnenja  s čustveno podlago, tudi mnenja ki izhajajo iz srca, duše, racionalno zatrta kot neumna.





hočeš reči, da je to revolt ad hoc predsodkov proti pameti - nič novega to se dogaja že vso našo zgodovino in nikoli ni pomenilo nič dobrega

ni panike lahko se gremo tudi sveto inkvizicijo in sežiganje čarovnic

ampak kot je že povedala sinjeoka so ta mnenja ponavadi zgolj predsodki, ki temeljijo na pomanjkanju poznavanja stvari o kateri se razpravlja

(recimo naslov teme tukaj je Rugelj - odnosi med spoloma  ne pa Moje mnenje o Ruglju ali Razprava o akademskem totalitaizmu in srčno čustvenih obarvanih mnenjih)


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #35 - 28.09.2004 at 10:29:36
 
jap. zabredli smo v vode dialoga, argumentov in mnenj. pa dejstev.
ste se potrudl z razlago. jaz se vdam. nimam več kaj dodat.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #36 - 28.09.2004 at 10:39:34
 
Angel, če ti gre Rugelj na k..., ga pošlji v božje rože, brez zadržkov.



t, zdej si pa ti zabredel s temi čarovnicami. OK, pri tebi je vedno razum, ampak, ali nikoli ne doživiš čustvene reakcije? Mogoče pa jo, pa  jo takoj zatreš. Si mogoče čustveno otopel? Mogoče se bi pa ti moral naučiti dati čustvom pot, Angel pa k čustvom priklopiti razum? Ampak saj beseda morati sploh ne sodi sem, bolj beseda dopustiti. Ampak ti t si pač tip, torej prvi je razum. Razumem!   ...   ah, uživaj!

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #37 - 28.09.2004 at 11:32:45
 
Valentinaa wrote on 28.09.2004 at 10:39:34:
t, zdej si pa ti zabredel s temi čarovnicami. OK, pri tebi je vedno razum, ampak, ali nikoli ne doživiš čustvene reakcije? Mogoče pa jo, pa  jo takoj zatreš. Si mogoče čustveno otopel? Mogoče se bi pa ti moral naučiti dati čustvom pot, Angel pa k čustvom priklopiti razum? Ampak saj beseda morati sploh ne sodi sem, bolj beseda dopustiti. Ampak ti t si pač tip, torej prvi je razum. Razumem!   ...   ah, uživaj!




A ni vse samo reakcija - kar se mene tiče mi je dovolj samo užitek, ki mi ga daje nek dialog - užitek pa je najbrž pogojen tudi z določenimi čustvi.

Vendar pa je polje debate vedno polje, kjer bo razum prevladoval - ne glede na čustvene reakcije, ki se ob tem sprožajo.

Če hočeš ali nočeš vseeno moraš priznati, da s čustvi ne moreš početi ničesar (razum je tisti, ki bere in piše, ne pa čustva), čustva so kvečjemu gorivo, s katerimi se poganja in greje ledeno mrzel motor razuma. S čustvi kot takimi pač lahko samo čustvuješ.

Sam pač delam na tem, da bi čustva uporabljal v svojo korist, ne pa da bi ona delala proti meni - če sem zato čustveno otopel pač sem, še vseeno bolje čustvena otopelost, kot pa čustvena nestabilnost.

Saj čustva niso nič drugega kot določeni primarni nagoni preživetja: nagoni, ki so tako osnovni, da brez njih ne moremo ničesar, če pa se jim dokončno prepostimo pa nas lahko edino uničijo, kar se je lepo pokazalo tudi skozi celotno evolucijo - v zadnji fazi je zmagal razum ali preračunjivost, če hočeš.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #38 - 28.09.2004 at 12:03:20
 
t wrote on 28.09.2004 at 11:32:45:
- v zadnji fazi je zmagal razum ali preračunjivost, če hočeš.


uživaj!


Ta zadnja faza je lahko samo vmesna faza.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #39 - 28.09.2004 at 12:12:07
 
Valentinaa wrote on 28.09.2004 at 12:03:20:
Ta zadnja faza je lahko samo vmesna faza.




ne veš -  na polju logosa vedno zmaga razum

poleg tega, pa je edino razum zmožen predvidevanja samo razum se lahko prosto sprehaja po času naprej in nazaj - razum je tisti, ki lahko prdvideva (obstaja tudi nasproten pol razuma, kot preračunjivosti, to je intuicija)

(seveda nas čustva lahko vlečejo nazaj ali pa nas ustavljajo na zdaj, nikoli pa jih ni za naprej)

zadnja faza pa je itaq smrt, te ne premaga nič


uživaj!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #40 - 28.09.2004 at 13:24:36
 
t wrote on 28.09.2004 at 11:32:45:
A ni vse samo reakcija - kar se mene tiče mi je dovolj samo užitek, ki mi ga daje nek dialog - užitek pa je najbrž pogojen tudi z določenimi čustvi.

Vendar pa je polje debate vedno polje, kjer bo razum prevladoval - ne glede na čustvene reakcije, ki se ob tem sprožajo.

Če hočeš ali nočeš vseeno moraš priznati, da s čustvi ne moreš početi ničesar (razum je tisti, ki bere in piše, ne pa čustva), čustva so kvečjemu gorivo, s katerimi se poganja in greje ledeno mrzel motor razuma. S čustvi kot takimi pač lahko samo čustvuješ.

Sam pač delam na tem, da bi čustva uporabljal v svojo korist, ne pa da bi ona delala proti meni - če sem zato čustveno otopel pač sem, še vseeno bolje čustvena otopelost, kot pa čustvena nestabilnost.

Saj čustva niso nič drugega kot določeni primarni nagoni preživetja: nagoni, ki so tako osnovni, da brez njih ne moremo ničesar, če pa se jim dokončno prepostimo pa nas lahko edino uničijo, kar se je lepo pokazalo tudi skozi celotno evolucijo - v zadnji fazi je zmagal razum ali preračunjivost, če hočeš.


Ne vem, ali to velja zame kot žensko (zakaj pa ne?) ali pa zame kot osebnost, večkrat opažam, da moj razum spremlja moje čustveno dogajanje, opazuje, se čudi, nejeverno kima z glavo, preprečiti ali spremeniti čustva pa ne more. Prav tako moj razum ne more vedno ali v takšni meri, kot smatra, da bi bilo prav, vplivati na potek dogodkov in odločitev, ki jih sprožijo ter vodijo predvsem  čustva. Ali sem zato čustveno nestabilna? Mislim, da kljub vsemu ne (še vedno funkcioniram brez večjih težav), zato pa vsaj nisem čustveno otopela.

Povedati želim, da čustva  v primerjavi z razumom niso tako in toliko manjvredna in neupoštevanja vredna. So povsem enakovreden del nas, življenje nam popestrijo, tudi zagrenijo, a kljub vsemu žlahtno obogatijo, dajo nam vsebino in smisel.

In če bi bili na svetu ljudje, ki bi živeli in se odločali zgolj razumsko, brez čustev, ki jih doživljamo, zaradi njih trpimo, smo srečni, jih poklanjamo drug drugemu, se jaz raje, da ne gledam takšnih robotov, preselim na Mars.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #41 - 28.09.2004 at 14:30:40
 
lola wrote on 28.09.2004 at 13:24:36:
Povedati želim, da čustva  v primerjavi z razumom niso tako in toliko manjvredna in neupoštevanja vredna. So povsem enakovreden del nas, življenje nam popestrijo, tudi zagrenijo, a kljub vsemu žlahtno obogatijo, dajo nam vsebino in smisel.



Nisem zapisal, da so čustva v primerjavi z razumom manjvredna, temveč samo, da se izkazalo, da na dolgi rok razum zmaga. Mogoče bi moral dodati, da so začimba.

Vsekakor pa čustva ne dajejo nobenega smisla: lahko dajejo vsebino, lahko čustvom pripišemo smisel, vendar pa je razum tisti, ki daje smisel, samo razum lahko daje smisel, saj je smisel sam po sebi razumska kategorija. Skratka, čustva imajo toliko smisla, kolikor jim ga pripiše razum.


lola wrote on 28.09.2004 at 13:24:36:
In če bi bili na svetu ljudje, ki bi živeli in se odločali zgolj razumsko, brez čustev, ki jih doživljamo, zaradi njih trpimo, smo srečni, jih poklanjamo drug drugemu, se jaz raje, da ne gledam takšnih robotov, preselim na Mars.



Pri tem popolnoma pozabljaš, da so čustveni odzivi še kakšno stopnjo niže, mogoče ne toliko robotski kot živalski. Če bi se ljudje odzivali samo na podlagi čustev, bi se  počutil kot v raju: bil bi popoln gospodar vsega.


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #42 - 28.09.2004 at 14:46:29
 
t, izgleda pač, da moški drugače razmišljate (a nisem to že nekje slišala  Smiley ). Jaz ne razmišlam tako in ne mislim, da si ti zato zmagal. Live and let die!

Nekoč je bil matriarhat, potem je patriarhat zmagal. Samo, a smo ljudje zaradi tega res zmagal? (To ni vprašanje, ampak retorično vprašanje.)
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #43 - 28.09.2004 at 15:06:20
 
t wrote on 28.09.2004 at 14:30:40:
Vsekakor pa čustva ne dajejo nobenega smisla: lahko dajejo vsebino, lahko čustvom pripišemo smisel, vendar pa je razum tisti, ki daje smisel, samo razum lahko daje smisel, saj je smisel sam po sebi razumska kategorija. Skratka, čustva imajo toliko smisla, kolikor jim ga pripiše razum.

Pri tem popolnoma pozabljaš, da so čustveni odzivi še kakšno stopnjo niže, mogoče ne toliko robotski kot živalski. Če bi se ljudje odzivali samo na podlagi čustev, bi se  počutil kot v raju: bil bi popoln gospodar vsega.


Praviš, da čustva niso manjvredna, jih pa hkrati uvrščaš na stopnjo nižje, na živalski nivo  ??? S tem jih razvrednotiš, jim daješ pomen, nevreden človeka (in razuma).

Naj še pojasnim: tudi sama se ne odločam zglolj in le čustveno. Tudi razum pride (kdaj pa kdaj  Wink) do besede, in sodelovanje nekako "steče".

Da pa je smisel zgolj razumska kategorija, s tem se ne strinjam.  Govorim o smislu življenja, o smislu, ki ga iščem, ko se odločam za ali proti (pa ne na volitvah) npr. za partnersko zvezo, otroka, ... Tukaj lahko še tako racionaliziram, pa bodo razum preglasovala čustva.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Rugelj - odnosi med spoloma
Reply #44 - 28.09.2004 at 16:13:41
 
lola wrote on 28.09.2004 at 15:06:20:
Praviš, da čustva niso manjvredna, jih pa hkrati uvrščaš na stopnjo nižje, na živalski nivo  ??? S tem jih razvrednotiš, jim daješ pomen, nevreden človeka (in razuma).


Pa saj je tudi preračunljivost del nagonov - tako kot čustva: ostaja pa dejstvo, da smo ljudje predvsem s svojo preračunljivostjo in razumom prišli na vrh: ne pa s čustvi. Tako pač je.


lola wrote on 28.09.2004 at 15:06:20:
Da pa je smisel zgolj razumska kategorija, s tem se ne strinjam.  Govorim o smislu življenja, o smislu, ki ga iščem, ko se odločam za ali proti (pa ne na volitvah) npr. za partnersko zvezo, otroka, ... Tukaj lahko še tako racionaliziram, pa bodo razum preglasovala čustva.



Smisel je pač zgolj razumska kategorija in tudi tu nikaj: samo ljudje smo tisti, ki dajemo stvarem smisel in to s svojim razumom. Živlkjenju dajemo smisel, ki ga seveda lahko naknadno čustveno obarvamo. Na volitvah se lahko odločamo  tudi na podlagi čustev, ki jih imamo do neke stranke ali kandidata. In seveda lahko razum preglasujejo čustva. Vendar pa je vprašanje če je to najbolje - vsekakor pa ni razumno.


(tudi če rečeš, da so čustva edini smisel življenja lahko takšen smisel podaš edino skozi jezikovni medij, ki je v domeni razuma: ko nečemu določiš nek smisel to vedno lahko storiš edino z razumom, čeprav mu nasprotuješ)


uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4