Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 45342 times)
THOR
2
**
Offline


Posts: 89

Gender: male
Re: Anksioznost
Reply #45 - 26.08.2004 at 21:11:25
 
gape wrote on 26.08.2004 at 19:48:44:
ti že veš anksiozni ...

Gape, če verjameš v "tretje oko" pač verjemi, nevarno je to za ljudi, ki imajo podobne težave, če nasedejo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Anksioznost
Reply #46 - 09.10.2004 at 11:49:48
 
Ko večkrat omenjamo izraz "tesnoba", naj na kratko opišem to stanje: tesnoba (aksioznost) je difuzno neprijetno stanje čustvene napetosti, ki jo pogosto spremljajo znaki vzdraženosti avtonomnega živčevja (razbijanje srca, glavobol, bolečina v prsih, slabost, nemir, potenje itd.). Tesnoba in strah sta podobni stanji z naslednjo pomembno razliko: strah je odziv na znano, nekonfliktno, zunanjo grožnjo. Tesnoba pa je odgovor na grožnjo, ki ni dobro znana, razvidna, lahko nastane brez zunanjega sprožilnega dogodka in se povezuje z neko intrapsihično razdvojenostjo (konfliknostjo v samem človeku). Tesnoba ni motnja sama po sebi, ampak jo občasno izkušamo vsi, posebej kot vnaprejšen strah pred grozečo situacijo (na primer ločitev mlajših otrok od staršev ob vstopu v šolo, izpit.) Ljudje imamo tudi sicer genetsko in osebnostno podlago za raven tesnobe; nekateri imajo že gensko določeno višjo raven tesnobnosti kot drugi. Ko tesnoba naraste do te mere, da povzroča hudo duševno in telesno trpljenje ter človeka močno ovira pri vsakdanjem življenju, govorimo o bolezenski tesnobi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Tinkara
Guest




Re: Anksioznost
Reply #47 - 24.02.2005 at 13:17:25
 
Živjo,
opisala bom svojo izkušnjo s paničnimi napadi, ki so se začeli dobro leto nazaj. Psihiater mi je seveda ponudil zdravila, ki pa sem jih odklonila zaradi stranskih učinkov in nadaljevala zdravljenje pri psihologu. Ta me je vpeljal v svet avtogenega treninga (ki meni ni bil všeč in sem namesto tega izvajala obred čiščenja čaker-stvar je samo, da se greš stvari, ki te sprostijo), vsak dan sem kolesarila, začela sem meditacijo in spremenila negativni način razmišljanja na pozitivni. Napadi panike so se nehali po približno 3 mesecih, še vedno pa so se nadaljevale tesnobne težave. Pri prijateljici sem spoznala psihologinjo, ki zdravi s psihoanalizo. Začela sem pri njej in to je nekaj čisto drugega kot pogovori pri naših navadnih psihologih, ki samo poslušajo tvoje težave in te po 10 minutah vržejo ven iz pisarne (seveda najprej pobere denar). Sedaj po pol leta psihoanalize (kjer 1 uro analiziraš sebe, dogodke, ki te težijo ali pa sosedovo mačko, če želiš) so se stvari pri meni že zelo odprle in vem, da sem na poti popolnega ozdravljenja. Moje izkušnja s psihoanalizo je zelo pozitivna in vem, da bom z njeno pomočjo našla sebe (delno se sedaj po pol leta že prepoznavam - svoj jaz, ki sem ga potlačila nekam globoko). V kombinaciji s stvarmi, ki me veselijo je to pot iz pekla.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exodus
Ex Member




Re: Anksioznost
Reply #48 - 24.02.2005 at 15:39:44
 
Quote:
Živjo,
opisala bom svojo izkušnjo s paničnimi napadi, ki so se začeli dobro leto nazaj. Psihiater mi je seveda ponudil zdravila, ki pa sem jih odklonila zaradi stranskih učinkov in nadaljevala zdravljenje pri psihologu. Ta me je vpeljal v svet avtogenega treninga (ki meni ni bil všeč in sem namesto tega izvajala obred čiščenja čaker-stvar je samo, da se greš stvari, ki te sprostijo), vsak dan sem kolesarila, začela sem meditacijo in spremenila negativni način razmišljanja na pozitivni. Napadi panike so se nehali po približno 3 mesecih, še vedno pa so se nadaljevale tesnobne težave. Pri prijateljici sem spoznala psihologinjo, ki zdravi s psihoanalizo. Začela sem pri njej in to je nekaj čisto drugega kot pogovori pri naših navadnih psihologih, ki samo poslušajo tvoje težave in te po 10 minutah vržejo ven iz pisarne (seveda najprej pobere denar). Sedaj po pol leta psihoanalize (kjer 1 uro analiziraš sebe, dogodke, ki te težijo ali pa sosedovo mačko, če želiš) so se stvari pri meni že zelo odprle in vem, da sem na poti popolnega ozdravljenja. Moje izkušnja s psihoanalizo je zelo pozitivna in vem, da bom z njeno pomočjo našla sebe (delno se sedaj po pol leta že prepoznavam - svoj jaz, ki sem ga potlačila nekam globoko). V kombinaciji s stvarmi, ki me veselijo je to pot iz pekla.



psiholog nič ne računa - to si malo zamešala pojme, ki so si zelo različni: psiholog - psihiater - psihoterapevt

Edini, ki tu računa je psihoterapevt, kolikor mi je znano. Je pa res, da verjetno noben od teh nima "čarobne palčke" za ozdravitev. Stvar ni tako enostavna, kot če te recimo zob boli, greš k zobozdravniki in ti ga zaplombira ali izruje, da te potem več ne boli. Psiha je zelo kompleksna zadevica in se razlikuje od človeka do človeka, tako kot osebnost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
petrapetra
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 5

Re: Anksioznost
Reply #49 - 25.02.2005 at 08:47:40
 
Tinkara super je slišat nekaj tko pozitivnega... Jest se še vedno prebijam iz denva v dan... Vem, da nekej delam narobe... (teško se odločam za spremembe, nisem navajena poslušat svojih želja ampak jih odrivam, strašno se bojim delat napake, vsaka stvar me prizadane itd.)
Strinjam se s tabo, da je stvar v tem, da počneš stvari,ki so ti všeč in te veselijo ter da se soočaš s strahom... In rekreacija...važno, da si skos aktiven in v družbi ljudi
Tinkara, morm rečt d si me spravla v zlo dobro voljo...
upam, da se boš še kej oglasila,

LP
Petra
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Anksioznost
Reply #50 - 25.02.2005 at 10:37:58
 
Psihoterapija je itak zakon, sploh razvojno analitična psihoterapija.... ampak učinkuje bolj na dolgi rok. Kratkoročno se pa da z medikamenti kar nekaj narediti.

Prejšnji teden sem se vrnila s posveta, na katerem je psihiater Marušič povedal, da se vse preveč depresij ne prepozna in se jih zdravi kot anksioznost z anksiolitiki. Kar je seveda čisto mimo, ker te za en dan dvigne, ko je razpolovni čas mimo pa si spet v badu. Pa še odvisen postaneš. Antidepresivi pa sicer potrebujejo nekaj časa, da pričnejo učinkovat (cca. mesec in pol), ampak potem se zadeva stabilizira in tudi, ko se medikamente preneha jemati, je praviloma stanje stabilno.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Tinkara
Guest




Re: Anksioznost
Reply #51 - 28.02.2005 at 13:38:20
 
Exodus,
iz lastnih izkušenj ti povem, da je razlika med 3 osebami, ki jih navajaš po moji grobi oceni približno takšna:
- psihiater: z mano je porabil 5 min, v tem času je napisal recept, povedal da se brez zdravil ne bom mogla pozdraviti. Kasneje ob vsaki kontroli mi ni mogel verjeti, da sem lahko napredovala brez zdravil  
- psiholog: z mano je porabila 15 min. Naučila me je avtogenega treninga in poslušala moje tarnanje in za to računala 4.000 SIT.
- psiholog (psihoanaliza) se z mano ukvarja od 45 min do 1 ure...odvisno kako teče pogovor in računa 6.000 SIT.
Moram ti povedati, da je pri meni psihiater pred približno 4 meseci zaključil zdravljenje. Pač nisem jemala zdravil in tudi panični napadi so se nehali. Seveda po potrebi lahko pridem nazaj kadarkoli:)) Nehali so se panični napadi, niso pa se umirili tesnoba, strah....To se je počasi začelo umirjati s psihoanalizo. Seveda nisem ozdravljena. Mislim,da tako kot alkoholiki nikoli ne bom. Zaradi tega bom celo življenje morala delati stvari, ki MENE veselijo (ne druge, ker jaz sem ena oseba, ki želi vsem ustrečt), meditirati, se gibati v naravi in predvsem vem, da bom s psihoanalizo našla moj PRAVI JAZ. Ta tudi je povzročil moje panične napade, ker sem delala stvari proti sebi, ki meni niso bile všeč, pa vendar sem hotela ustrečt ljudem okoli sebe.

Vsem, ki imajo podobne težave priporočam internetno stran:
http://www.panic-attacks.co.uk/

Pri meni je šel napredek bistveno naprej, ko sem začela prepoznavati sam panični napad in posledice paničnega napada. Prvih 5 mesecev sem imela za posledico paničnega napada strah pred množico ljudi in strah pred odprtimi prostori. Vem, da  pri enem od prvih paničnih napadov nisem stopila iz stanovanja 4 dni. Vendar so se stvari normalizirale v nekaj dneh, kar je zelo hitro, če pomislim, da nekateri ljudje (tudi v Sloveniji) ne stopijo iz stanovanja nekaj let.

Lilith iprav imaš, da zdravila pomagajo na kratek rok in verjamem da pomagajo. Vendar sem se bala, da bodo povzročila stranske učinke in strah me je bilo, da se bodo v začetni fazi stopnjevali panični napadi, kot me je opozoril psihiater.  Na daljši rok pa pomaga meditacija (ali molitev ali obred čiščenja čaker ali avtogeni trening...po želji, ker ljudje smo različni), gibanje v naravi ali branje knjige (ljudje smo različni)...

Pač moja zgodba je takšna, da mi je v prvi fazi za umirjanje paničnih napadov pomagala meditacija, kolesarenje, gibanje v naravi (ljubezen mojega psa mi ni pomagala, ker najprej moraš imeti sam sebe rad, da prepoznavaš ljubezen drugega, ljubezni do sebe pa še vedno ne čutim tako kot bi morala). Zdravljenje pri psihiatru in psihologu sem končala pred 3 meseci in od takrat obiskujem psihoanalizo.  V začetni fazi sem se obranila tudi na homeopatijo, ki pa mi v tem primeru ni pomagala.
V naslednji fazi zdravljenja pa mi psihoanaliza pomaga v veliki meri. Pred 14 dnevi sem se ponovno znašla v situaciji, ki pri meni povzroči panični napad. Vendar je bil napad tako kratek in njegova intenzivnost tako majhna, da niti ne zasluži, da ga kvalificiram kot panični napad. Tudi posledice so trajale samo en dan. Torej vem,da je prava pot preko psihoanalize. Zavedam pa se, da bom celo življenje morala paziti, da bom sebe postavila na prvo mesto, celo življenje se bom učila protistresnih tehnik. To ne pomeni, da bežim od stresnih situacij, ker tega se v življenju ne moremo izogniti.
Želim, da se oglasi še kdo, ki ima tako pozitivne izkušnje kot jaz in vsem, ki v tem trenutku trpite želim, da pridete v čim krajšem času iz tega!
Tinkara


Back to top
 
 
IP Logged
 
petrapetra
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 5

Re: Anksioznost
Reply #52 - 01.03.2005 at 09:56:02
 
Tinkara!
Zelo sem vesela takih mejlov, ki so res pozitivni in me spravijo v dobro voljo.
Mislim, da je pri anksioznostih ravno v tem, da se bolj zmenimo za želje drugih kot svoje. Priznam meni je težko sploh odkriti kaj si želim. In to je verjetno res treba trenirati celo življenje.
Bom vesela še kakšnega linka, ki se ukvarja s to problematiko, ampak zgolj na praktičnem nivoju.  Moj problem je tudi v tem, da ne mine dan, da ne bi premišljevala o anksioznosti... Strah me je tudi, da imam depresijo in potem zapadem v še bolj negativno razmišljanje. Ko delam stvari, ki so mi všeč, takih občutkov ni...
Ogromno mi pomaga pogovor. Tudi s psihologinjo, še bolj pa z nekom, ki ima iste težave.
Back to top
 
 
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: Anksioznost
Reply #53 - 01.03.2005 at 21:15:48
 
Lilith wrote on 25.02.2005 at 10:37:58:
Psihoterapija je itak zakon, sploh razvojno analitična psihoterapija.... ampak učinkuje bolj na dolgi rok. Kratkoročno se pa da z medikamenti kar nekaj narediti.

Prejšnji teden sem se vrnila s posveta, na katerem je psihiater Marušič povedal, da se vse preveč depresij ne prepozna in se jih zdravi kot anksioznost z anksiolitiki. Kar je seveda čisto mimo, ker te za en dan dvigne, ko je razpolovni čas mimo pa si spet v badu. Pa še odvisen postaneš. Antidepresivi pa sicer potrebujejo nekaj časa, da pričnejo učinkovat (cca. mesec in pol), ampak potem se zadeva stabilizira in tudi, ko se medikamente preneha jemati, je praviloma stanje stabilno.



Lilith,zanima me ,če kaj poznaš realitetno terapijo in kakšno mnenje imaš o njej. Meni se zdi zelo v redu pa še na kratki rok deluje.
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Anksioznost
Reply #54 - 02.03.2005 at 11:00:51
 
Glasserja je res užitek brati - kako na easy zmeraj reši primere.
Pri vsaki terapiji se je po moje treba zavedati, kakšen je njen domet, pa kateri klienti so jo sposobni sprejeti. Realitetno vidim med t.i. bolj površinskimi...zelo funkcionalno uporabno na kratki rok, a brez vsake garancije, da ne bodo aktualni notranji konflikti po drugih kanalih pridrli iz nezavednega. Zato je zame uporabna le pri določeni vrsti klientov in z določeno vrsto težav.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Tinkara
Guest




Re: Anksioznost
Reply #55 - 02.03.2005 at 14:07:42
 
Petrapetra,
veliko knjig na to temo sem prebrala in tudi jaz sem pogrešala praktične izkušnje s tega področja. Jaz ti lahko povem nekaj "fint" iz lastnih izkušenj napr.: Ko sem čutila napetost in čedalje večjo tesnobo sem zaposlila razumski del možganov z branjem knjige, včasih tudi z glasnim branjem časopisa, knjige... Nekajkrat me je zagrabila tesnoba v avtu in tam sem si  pela. Izbrano sem imela najljubšo pesem, ker ko se začne napad čustvenega dela možganov, razumski del težko izbira pesem. Seveda moraš v vsakodnevnem življenju brisati negativno razmišljanje in ga nadomestiti s pozitivnim (napr.:šef me je grdo pogledal zato, ker me ne mara nadomestiš s pozitivnim, da ima šef težak dan zaradi prečute noči itd). KO sem imela težavo z izhodom iz stanovanja sem si nataknila na glavo kapo, vzela jakno z visokim ovratnikom in se vozila naokoli s kolesom, ker peš tega nisem zmogla. Prav hitro se je  stanje normaliziralo s treningom.  Se pravi ravno situacije, ki te spravljajo v tesnobo moraš premagati. Prvič je najtežje, vendar ti da moč za naprej in vsakič je bolje in bolje in situacija se normalizira.
Tinkara
Back to top
 
 
IP Logged
 
petrapetra
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 5

Re: Anksioznost
Reply #56 - 03.03.2005 at 09:40:13
 
Meni se težave pojavljajo v službi...Napetost, tesnoba, boli glava, gre mi na jok, brez konkretnega razloga, ne morem se skoncentrirat na delo, vrtenje v glavi, neznosne bolečine v ušesih, še posebej takrat ko moram komunicirat po telefonu... strah me je bilo, da imam tumor na možganih Smiley. Takrat bi najraj skočila iz svoje kože. Seveda ta napetost izgine, ko počnem stvari, ki so mi všeč... Ko sem zadovoljna sama s sabo, teh občutkov ni. Ugotavljam, da je vzrok za to, da se mi v službi to dogaja, da preveč pričakujem od sebe in posledično mislim, da v službi od mene pričakujejo nemogoče. V službi se ne počutim samozavestno in temu je primerno tudi moje komuniciranje s sodelavci, nadrejenimi itd. S službo nisem zadovoljna, nisem zadovoljna s porabo mojega prostega časa in ne z odnosom, ki ga imam s partnerjem... V bistvu me je sram, da imam tesnobe,saj se bojim, da me bodo imel za "noro"... (najbrž se bolj bojim, da si bom to mislna sama o sebi). Zanimivo je tudi, da ima moja mlajša sestra podobne težave. le v mili obliki.
Uf... zdej se počutm boljš k sm tole povedala Smiley Včasih imam občutek, da me prou te tesnobe opominjajo "ej, nehej, zdej boš mogla drugač delat" Počutim se kot boječa najstnica, ki še ni dozorela...V bistvu pa je vse en sam trening. Če ve kdo za kakšno dobro knjigo, ki se lotuje teh stvari, se priporočam.
Oglaste se kej...
Petra
Back to top
 
 
IP Logged
 
Tinkara
Guest




Re: Anksioznost
Reply #57 - 03.03.2005 at 15:11:38
 
Petrapetra,
kadar se človek sprašuje, ali je nor je to zelo dober znak , da NI NOR! Shizofrenik se  to ne sprašuje, on je prepričan, da je z njim vse v redu. Kakšne knjige bi rada brala? V slovenščini ali angleščini?
Tinkara
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Anksioznost
Reply #58 - 03.03.2005 at 19:51:54
 
petrapetra wrote on 03.03.2005 at 09:40:13:
. Če ve kdo za kakšno dobro knjigo, ki se lotuje teh stvari, se priporočam.
Oglaste se kej...
Petra


Poglej si Realitetno terapijo v praksi od Williama Glasserja. On se loteva teh reči po principu neke vrste treninga. Pa malo pokomentiraj tule, kako ti je bilo všeč. Ker s tvojo povratno informacijo lažje predlagamo knjige, ki bi ti znale ustrezati.

Aja, pa daj si kak avtogeni trening za sproščanje na cd-ju priskrbi.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
petrapetra
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 5

Re: Anksioznost
Reply #59 - 04.03.2005 at 08:35:50
 
Tinkara in Lilith!
Bom prebrala knjigo od tega Glasserja. Drugač je pa lahko literatura tud v angleščini ali hrvaščini.
Se slismo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6