Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 11410 times)
apostat
Ex Member




Bolestno ljubosumje
31.07.2004 at 17:09:25
 
V ljubosumnosti tiči erotični materializem. V njegovi osnovi je namreč stališče, da je predmet ljubezni last ljubečega.

Ljubosumnež ravna s človekom, katerega bi naj ljubil, kakor da bi bil ta njegova lastnina; v to ga poniža. Hoče ga imeti samo

zase in s ten dokazuje, da njegov odnos sodi v kategorijo imeti. Tudi v pravem ljubezenskem razmerju ni prostora za

ljubosumnost. Ta je že načeloma neutemeljena, ker je za pravo ljubezen prvi pogoj, da človeka pojmuje v njegovi enkratnosti

in edinstvenosti, torej v njegovi načelni neprimerljivosti z drugimi ljudmi. Na drugi strani pa tekmovanje, ki se ga

ljubosumnež tako boji, dopušča možnost za primerjavo s tekmecem. Toda kadar gre za pravo ljubezen, ne more biti konkurence,

saj je vsak človek za tistega, katrega ljubezni je deležen, neprimerljiv, izven konkurence....

Ljubosumnost napartnerjevo preteklost, ko je kdo ljubosumen na predhodnike; ljudje, ki jih muči taka oblika ljubosumja hočejo

biti zmeraj prvi. Tisti, ki pa hočejo ostati zadnji, pa je v ozadju občutek superiornosti. Oboji spreglejujejo dejstvo, da je

človek nepreimerljiv.

V ljubosumnosti se skriva nevarna dinamika v taktičnem pogledu - ljubosumnež doseže tisto, česar se boji: da mu je vzeta

ljubezen. Ljubosumnež dvomi, da bo partnerja mogel obdržati; in dejansko ga lahko izgubi, s tem namreč, da človeka, o čigar

zvestobi dvomi, peha v nezvestobo: žene ga naravnost v roke nekomu tujemu.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Yvonne
2
**
Offline

Živi in pusti živeti
Posts: 91
Slovenia
Gender: female
Re: Bolestno ljubosumje
Reply #1 - 01.08.2004 at 14:13:34
 
apostat wrote on 31.07.2004 at 17:09:25:
V ljubosumnosti tiči erotični materializem. V njegovi osnovi je namreč stališče, da je predmet ljubezni last ljubečega.

Ljubosumnež ravna s človekom, katerega bi naj ljubil, kakor da bi bil ta njegova lastnina; v to ga poniža. Hoče ga imeti samo

zase in s ten dokazuje, da njegov odnos sodi v kategorijo imeti. Tudi v pravem ljubezenskem razmerju ni prostora za

ljubosumnost. Ta je že načeloma neutemeljena, ker je za pravo ljubezen prvi pogoj, da človeka pojmuje v njegovi enkratnosti

in edinstvenosti, torej v njegovi načelni neprimerljivosti z drugimi ljudmi. Na drugi strani pa tekmovanje, ki se ga

ljubosumnež tako boji, dopušča možnost za primerjavo s tekmecem. Toda kadar gre za pravo ljubezen, ne more biti konkurence,

saj je vsak človek za tistega, katrega ljubezni je deležen, neprimerljiv, izven konkurence....

Ljubosumnost napartnerjevo preteklost, ko je kdo ljubosumen na predhodnike; ljudje, ki jih muči taka oblika ljubosumja hočejo

biti zmeraj prvi. Tisti, ki pa hočejo ostati zadnji, pa je v ozadju občutek superiornosti. Oboji spreglejujejo dejstvo, da je

človek nepreimerljiv.

V ljubosumnosti se skriva nevarna dinamika v taktičnem pogledu - ljubosumnež doseže tisto, česar se boji: da mu je vzeta

ljubezen. Ljubosumnež dvomi, da bo partnerja mogel obdržati; in dejansko ga lahko izgubi, s tem namreč, da človeka, o čigar

zvestobi dvomi, peha v nezvestobo: žene ga naravnost v roke nekomu tujemu.




nekaj od tega je res apostat....samo nikar ne pretipkuj iz knjig, zakaj enostavno ne napišeš "po svoje"?
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #2 - 01.08.2004 at 18:50:02
 
Yvonne wrote on 01.08.2004 at 14:13:34:
nekaj od tega je res apostat....samo nikar ne pretipkuj iz knjig, zakaj enostavno ne napišeš "po svoje"?


Zato, ker bolje ne bi moral napisati in se povsem strinjam s tem znanim avstrijskim psihiatrom. Vprašanje se lahko tudi glasi, zakaj pa ne bi prepisal, ko pa se tukaj večino stvari prepicije, in če se, kaj jaz zdaj naj naredim, če komu to ne paše, da se?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Yvonne
2
**
Offline

Živi in pusti živeti
Posts: 91
Slovenia
Gender: female
Re: Bolestno ljubosumje
Reply #3 - 02.08.2004 at 13:23:01
 
Roll Eyesuf...dons je pa tvoj D dan ha? sis pet v akciji, a?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #4 - 03.08.2004 at 22:30:05
 
Exo, pa da nisi ti ljubosumen na nekoga, neki se mi svita.
A veš, da je ljubosumje grda stvar, ccccccccc  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #5 - 03.08.2004 at 22:48:47
 
Quote:
Exo, pa da nisi ti ljubosumen na nekoga, neki se mi svita.
A veš, da je ljubosumje grda stvar, ccccccccc  Roll Eyes


Ne niti priblizno, tezko razumem, da je nekdo ljuubosumen, to pomeni, da svojemu partnerju ne zaupa, da se boji, da ga bo prevaral. Pravzaprav se ljubosumje lahko razvije v pravo bolezen - poznam tudi take ljudi - od enega mojega kolega punca, mu ne dovoli celo, da bi se družil s svojimi kolegicami ali šel v kino z ženskami - parkarat ga je zategadelj hotla celo pustit, če je zvedela kaj? Kaj praviš na to, kak bi ti to komentiral in uvrstil tako žensko? Jaz sem mu rekel, da naj pusti takega človeka, ker to ni normalno, to je bolezen, ki je potrebna zdravljenja?
Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Yvonne
2
**
Offline

Živi in pusti živeti
Posts: 91
Slovenia
Gender: female
Re: Bolestno ljubosumje
Reply #6 - 04.08.2004 at 15:52:39
 
apostat wrote on 03.08.2004 at 22:48:47:
Ne niti priblizno, tezko razumem, da je nekdo ljuubosumen, to pomeni, da svojemu partnerju ne zaupa, da se boji, da ga bo prevaral. Pravzaprav se ljubosumje lahko razvije v pravo bolezen - poznam tudi take ljudi - od enega mojega kolega punca, mu ne dovoli celo, da bi se družil s svojimi kolegicami ali šel v kino z ženskami - parkarat ga je zategadelj hotla celo pustit, če je zvedela kaj? Kaj praviš na to, kak bi ti to komentiral in uvrstil tako žensko? Jaz sem mu rekel, da naj pusti takega človeka, ker to ni normalno, to je bolezen, ki je potrebna zdravljenja?
Tongue



Ne, exo to ni nobena bolezen...to pač tko je..lepo če je kdo tiste, ki te ima rad vsaj malo ljubosumen, ker potem vidiš, da ga še zanimaš, da mu pač ni vseeno zate. Določeni ljudje pa so ljubosumni zaradi kontrole nad drugimi življenji, ki je pač nimajo in ne morejo imeti...ali pa preprosto, ker niso takšni kot mislijo da bi morali biti in delajo napake in so preveč ljubosumni...
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #7 - 04.08.2004 at 19:06:56
 
Yvonne wrote on 04.08.2004 at 15:52:39:
Ne, exo to ni nobena bolezen...to pač tko je..lepo če je kdo tiste, ki te ima rad vsaj malo ljubosumen, ker potem vidiš, da ga še zanimaš, da mu pač ni vseeno zate. Določeni ljudje pa so ljubosumni zaradi kontrole nad drugimi življenji, ki je pač nimajo in ne morejo imeti...ali pa preprosto, ker niso takšni kot mislijo da bi morali biti in delajo napake in so preveč ljubosumni...



to je huda bolzen, en tip z naše vasi, zmerja svojo ženo za kurbo pred 5-letnim otrokom, jo zaslišuje in ji primaže kako, samo če se kdo od vaščanov npr. v gostilni pošali kaj o njej - nor je Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #8 - 05.08.2004 at 05:46:11
 
apostat wrote on 04.08.2004 at 19:06:56:
to je huda bolzen, en tip z naše vasi, zmerja svojo ženo za kurbo pred 5-letnim otrokom, jo zaslišuje in ji primaže kako, samo če se kdo od vaščanov npr. v gostilni pošali kaj o njej - nor je Tongue



En tip iz moje vasi.
Tak tip postajaš prav ti Wink
Se že učiš od dobrih tipov Exsič Wink Grin

Samo en tip iz moje vasi  Grin Grin Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #9 - 05.08.2004 at 10:59:05
 
Quote:
En tip iz moje vasi.
Tak tip postajaš prav ti Wink
Se že učiš od dobrih tipov Exsič Wink Grin

Samo en tip iz moje vasi  Grin Grin Grin Grin Grin



He, he , Kreden, veš, da si čisto zgrešil poanto - hitro padeš pod tuj vpliv.... imaš kako žensko, te mota okrog malega mezinca, pa ti sploh ne veš, vsaj tak se meni to zdi... Tongue
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #10 - 05.08.2004 at 11:22:39
 
apostat wrote on 05.08.2004 at 10:59:05:
He, he , Kreden, veš, da si čisto zgrešil poanto - hitro padeš pod tuj vpliv.... imaš kako žensko, te mota okrog malega mezinca, pa ti sploh ne veš, vsaj tak se meni to zdi... Tongue


Ah Exo, imam, sam ne vem, če lahko povem, je katoliška dušica, pa ti jo poznaš že iz mladosti ven, pa zelo rada me ima in je zelo navdušena nad mojim prijateljem, mi je ona isto povedala, ah, kar en tip iz moje vasi.  Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #11 - 05.08.2004 at 13:23:27
 
Quote:
Ah Exo, imam, sam ne vem, če lahko povem, je katoliška dušica, pa ti jo poznaš že iz mladosti ven, pa zelo rada me ima in je zelo navdušena nad mojim prijateljem, mi je ona isto povedala, ah, kar en tip iz moje vasi.  Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin




ti pa boš si en velik revček, ker vse verjameš.... slepa vera tudi ni dobra? Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #12 - 05.08.2004 at 13:38:13
 
apostat wrote on 05.08.2004 at 13:23:27:
ti pa boš si en velik revček, ker vse verjameš.... slepa vera tudi ni dobra? Grin


A da bom ?

A sem že ?

A verjamem ?

Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Slepa vera je pa edino katoliška vera Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Bolestno ljubosumje
Reply #13 - 05.08.2004 at 14:01:17
 
Quote:
A da bom ?

A sem že ?

A verjamem ?

Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Slepa vera je pa edino katoliška vera Grin


Pa ja ti nisi katolik? nisem vedel..... kdaj si se prepisal?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Yvonne
2
**
Offline

Živi in pusti živeti
Posts: 91
Slovenia
Gender: female
Re: Bolestno ljubosumje
Reply #14 - 06.08.2004 at 08:12:43
 
apostat wrote on 04.08.2004 at 19:06:56:
to je huda bolzen, en tip z naše vasi, zmerja svojo ženo za kurbo pred 5-letnim otrokom, jo zaslišuje in ji primaže kako, samo če se kdo od vaščanov npr. v gostilni pošali kaj o njej - nor je Tongue

Joj,...exo, samo ljubosumje je eno, postati posesiven je pa nekja povsem drugega-se ti ne zdi, ti ko toliko psiholoških knjig bereš? Mešanica obojega je pa lahko zelo huda-kot ta tvoj tip iz vasi....sicer pa nikoli ni za nobeno stvar kriv samo eden, ampak vedno dva! Vprašanje kakšna je žena?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3