Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 18276 times)
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Lilith
08.07.2004 at 14:26:52
 
Toni_Zamene wrote on 08.07.2004 at 08:02:47:
 
Tako vedno bolj prihajam do tega, da si je Lilith sama izbrala najboljše ime - t.j. ime mitološke in svetopisemske Lilith, ki se povsem lepo manifestira  in  materializira v  forumskem okolju.

Zanimivo, zelo zanimivo.



To je pravzaprav res zelo zanimivo in kako to jaz sam doživljam bom še malo spravil na papir - mislim monitor.

Moram priznati, da me "moja" in " naša "  Lilith neverjetno asociira na biblijsko Lilith in Lilith, ki jo poznam iz judovske in druge mitologije. Ima  namreč toliko tistega " neulovljivega ", tisto posedovanja nemožnega, nekaj kar povzroča posebno dinamiko tudi znotraj drame v nebesih ter odloča o stvarstvu in odnosu med  Stvarnikom in Stvarstvom, kot je to opisano v Bibliji.

LIlith velja kot prva Adamova žena, ki pa je le-tega zapustila, ker je z njo grdo ravnal in je želel, da bi mu bila podrejena . Bog je njeno voljo, da se   več ne bo vrnila k "takšnemu " ( beri : patriarhalnemu ) Adamu upošteval in Adamu ustvaril novo ženo iz njegovega rebra- ženo pomočnico (Evo ). Vendar s tem se še komaj Biblijsko življenje Lilith prične. Najprej je "zmešala" Božje namene v raju, ko je v podobi kače posredno povzročila izgon človeka iz raja, ker je ta jedel od drevesa spoznanja in s tem, kljub navidezno negativni  svetopisemski vlogi in podobi, dala pozitivni naglas človekovemu razvoju ( pojav zavesti in samozavedanja ). Vse to so dogodki t.i. Stare zaveze ( Geneze ).

Lilith srečamo tudi v t.i. Novi zavezi ali v evangeliju o življenju Jezusa Kristusa. Kje se tu pojavi Lilith ? V naznanenju angela Devici Mariji, da bo rodila Odrešenika. Angel je namreč prišel do Marije z lilijo v roki, kot simbolom čistosti.

Lilith v Bibliji doživlja neizmerne simbolne transformacije in vse nosijo sporočilo dopolnjevanja  (ali izpolnjevanja ) nečesa, kar želi biti " na silo " popolno. To kar pa želi biti na silo popolno, pa je v resnici patriarhalni svet, ki ga  zelo lepo prikazuje celotna Biblijska zgodba ( Stara in Nova Zaveza skupaj ). Pobegla Lilith pomeni pravzaprav izgon ženskega principa iz življenja  duše - duše človeka, kulture, sveta.
In ravno ta ista duša je, kot priča Biblija, vedno znova reflektirala ( opozarjala ) na to pomanjkljivost oziroma manjko. Tako npr. v Modrih pregovorih beremo Božje besede nekako v tem smislu : ...Ko je ustvarjal svet sem bila poleg njega kot ljubica, polna radosti iz dneva v dan.............. Kdo je ta, ki bi naj bila na njegovi desnici ? Pesem odgovarja - MODROST ( Saphientia ) je bila ta- ŽENSKA, ŽENSKI PRINCIP , LILITH,  ki v Novi Zavezi nadaljuje svoje življenje v podobi Device  Marije in Marije Magdalene, ženske iz katere je izšlo sedem demonov , ženske, ki se je z vsemi močmi borila za svojo dušo in ženske, ki je, kot je rekel Jezus prisotnim, veliko  ljubila - " Odpuščeni so ji mnogi grehi njeni, kajti imela je veliko ljubezen ; a komu se malo odpušča, malo ljubi ."

"Moja" in "naša" Lilith, po svoje ne najbolj priljubljena v forumskem okolju s strani nekaterih, me v svojem spontanem naravnem pojavljanju in odzivanju vedno znova prepriča , da je neka posebna ženska , do katere čutim zelo veliko spoštovanje , jo občudujem in ji želim, da bi v življenju mogla uresničiti  bogastvo darov, ki so ji dani.



Back to top
« Last Edit: 04.08.2004 at 07:16:43 by Toni_Zamene »  

Svašta.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Lilith
Reply #1 - 08.07.2004 at 16:29:40
 
Toni,

Z Lilith so se ukvarjali tudi nekateri Jungovi ucenci in se kasnejsi psihonalitiki te sole. Se mi zdi, da ima pri njih  pomen iskanja nekih globjih korenin in energije, podobno kot trenutno popularna Divja zenska. Verjetno pa ves ti vec povedat o tem, kot jest.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Lilith
Reply #2 - 08.07.2004 at 20:57:40
 
Toni,

si me čist sezul...

resno ... adam, da je imel prvo ženo, ki ga je zapustila ....

a je lahko kdo tukaj tako prijazen in mi priporoči kje bi se dalo o tem kaj več prebrati....


plissssss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Lilith
Reply #3 - 08.07.2004 at 21:28:34
 
sinjeoka wrote on 08.07.2004 at 20:57:40:
Toni,

a je lahko kdo tukaj tako prijazen in mi priporoči kje bi se dalo o tem kaj več prebrati....



Nekaj se da razbrati že iz Svetega pisma. V Genezi v prvem poglavju piše, da je Bog naredil po svoji podobi moža in ženo.
V drugem poglavju pa se ta žena več ne pojavlja, pač  pa v 5. odstavku Bog govori o tem, da ni dobro biti človeku samemu in se odloči narediti Adamu pomoč njegove vrste - pošlje mu trden spanec in iz rebra Adamovega naredi Evo.

Sicer pa o tem piše tudi v Jungovem Odgovoru na Joba, v knjigi Angeli, pozabljena bitja ter v različnih leksikonih.
Back to top
« Last Edit: 09.07.2004 at 08:17:49 by Lilith »  

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Lilith
Reply #4 - 08.07.2004 at 21:42:29
 
Quote:
Z Lilith so se ukvarjali tudi nekateri Jungovi ucenci in se kasnejsi psihonalitiki te sole. Se mi zdi, da ima pri njih  pomen iskanja nekih globjih korenin in energije, podobno kot trenutno popularna Divja zenska. Verjetno pa ves ti vec povedat o tem, kot jest.

bp



Na amazon.com sem našla eno zanimivo knjigico, ki jo je napisal Jungov učenec Siegmund Hurwitz in nosi naslov Lilith-The First Eve: Historical and Psychological Aspects of the Dark Feminine

Lilith predstavlja ženski princip, tisto "divjo žensko" v nas, ki se bori za svojo dušo, v nasprotju z Adamovo "pomočnico" Evo, ki predstavlja prilagoditev oz. podreditev ženske.

Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Lilith
Reply #5 - 09.07.2004 at 08:05:02
 
Bp,

v osnovi najverjetneje gre za delovanje istih ali enakih principov, ko govorim o Lilith  in o Divji ženski. Mogoče prihaja do razlik bolj  zaradi konteksta , ki sta ga deležni ti dve imeni.
Ob branju posamezne literature sem si o Lilith ustvaril podobo neke " primarne " ženske v smislu   arhetipske podobe ( tipa )  kar bi naj ženska bila, ki bi mene kot moškega dopolnila in izpolnila ( celovitost moje duše ). To je mogoče neki  formalni pristop k poskusu prestave Lilith.
Vsebinsko pa se Lilith približa opisu Divje ženske zame tam, kjer je opisana kot "neuničljiva" . Se pravi , žensko lahko življenjsko okolje fizično, socialno, družbeno, ali kakor koli že pohabi, nedosegljiva in nedotakljiva pa ostaja v njenem notranjem življenju. Če je konkretna ženska to rahločutnost za  svoje notranje življenje razvila, potem ima tudi to prednost, da more ta dar, ki ga je mogoče imenovati moč duše, uporabljati kot psihično oporo za premagovanje življenjskih težav.


Sinjeoka,

da, šesti dan je Bog ustvaril človeka; kot moža in ženo ju je ustvaril. Ta žena, pa je kasneje "skrivnostno" izginila , in uradni teološki nauk s tem ni vedel prav kaj početi. Bolj ali manj je obrobno povezal Lilith s slabimi lastnostmi ( demoni, Sotono ), s tem na nek  način zanikal nebeško zvezo med Jahveom ( Bogom ) in Sofijo ( Saphientia ), ki je pravzaprav po "ekonomiji" nebeških porok LIlith. Ker je Jahve želel skleniti poroko ( zavezo ) z izraelskim ljudstvom se mu je za to zdela bolj primerna Eva ( verjetno je bila bolj obvladljiva  ??? ).

Seveda pa je razvoj krščanske dogme ves čas čutil, da nekaj manjka. In kaj to manjka ? Manjka Ženska ali Duša ( Anima ). Tudi troedinosti Nove Zaveze: Oče , Sin in Sveti  duh ( ali duh resnice ), je nekaj manjkalo, ker, simbol celovitosti je 4 . In    ta četrti del, ki je zapolnil to "praznino" je po nauku Marija Devica, ki jo je uradna Cerkev sprejela v ta nebeški rang šele v prejšnjem stoletju.
Osebno mislim, da je po svojem poslanstvu Marija Devica na nek način že od svojega začetka bolj boginja kot pa človek, zato mi je po duši veliko  bližje oseba Marije Magdalene. Zame poseduje vse lastnosti zemeljske Lilith, kot jo jaz doživljam.


Glede literature - mislim, da je Lilith vse navedla, kar je na nek način tudi meni poznano.
Back to top
« Last Edit: 09.07.2004 at 10:06:20 by Toni_Zamene »  

Svašta.
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Lilith
Reply #6 - 11.07.2004 at 23:45:30
 
V Svetem pismu ni zgodbe o Lilith, Stara zaveza pa je dejansko judovska Tora, tak da je to verjetno legenda - nekakšne vrste svetopisemska enačica? Tudi kača je v Svetem pismu samo simbol zla, Satana, nikjer pa nisem zasledil imena Lilith....

Torej je tale Lilith neke vrste ženski element v moški psihi - anima, v tem primeru negativen arhetip, saj je tale Lilith "femme fatale", sirena ali sfinga (uganka), ki ogonobi vsakega moškega in se lahko moškemu maščuje za suh intelektualizem, oziroma za nadvlado moškega principa, ko moški na račun razuma zapostavlja svojo nežno, čutno in ženstveno plat v sebi, če sem prav razumel? Privlačna, ženstvena, ima v sebi nek čar, a hkrati  zelo nevarna, pogubna, tako kot sirene, ki so pomorščake vabile, da je z ladjo treščil ob morske čeri in se ubil?

Ja, še nekaj me zanima. Ali je Lilith sploh lahko srečna, če ima 2 obraza, dobrega in slabega? Jo lahko sploh kaj osreči, če nekako nagonsko zavrže moškega, ki je podlegel njenim čarom? Ji je to v užitek, da moške muči?

PS: Toni, pazi se usodne ženske z imenom Lilith, to je že znak, da te je obsedla, ker si se toliko razpisal o njej. Ali pa je le to hrepenenje po nedosegljivem, ki je lahko enako boleče? Dobila te je v kremplje.... Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Lilith
Reply #7 - 12.07.2004 at 07:02:45
 
apostat wrote on 11.07.2004 at 23:45:30:
V Svetem pismu ni zgodbe o Lilith, Stara zaveza pa je dejansko judovska Tora, tak da je to verjetno legenda - nekakšne vrste svetopisemska enačica? Tudi kača je v Svetem pismu samo simbol zla, Satana, nikjer pa nisem zasledil imena Lilith....

Torej je tale Lilith neke vrste ženski element v moški psihi - anima, v tem primeru negativen arhetip, saj je tale Lilith "femme fatale", sirena ali sfinga (uganka), ki ogonobi vsakega moškega in se lahko moškemu maščuje za suh intelektualizem, oziroma za nadvlado moškega principa, ko moški na račun razuma zapostavlja svojo nežno, čutno in ženstveno plat v sebi, če sem prav razumel? Privlačna, ženstvena, ima v sebi nek čar, a hkrati  zelo nevarna, pogubna, tako kot sirene, ki so pomorščake vabile, da je z ladjo treščil ob morske čeri in se ubil?

Ja, še nekaj me zanima. Ali je Lilith sploh lahko srečna, če ima 2 obraza, dobrega in slabega? Jo lahko sploh kaj osreči, če nekako nagonsko zavrže moškega, ki je podlegel njenim čarom? Ji je to v užitek, da moške muči?

PS: Toni, pazi se usodne ženske z imenom Lilith, to je že znak, da te je obsedla, ker si se toliko razpisal o njej. Ali pa je le to hrepenenje po nedosegljivem, ki je lahko enako boleče? Dobila te je v kremplje.... Grin


Apostat,
tvoja navedba, da se v  Svetem pismu kot nam je na voljo ,dejansko ne navaja ime LIlith ,vsekakor drži.

Seveda pa ne smeš ob tem pozabiti na navedbe v 1. in 2. poglavja Geneze ter drugega mitološkega gradiva ( ne samo judovskega izvora), ter seveda tudi vse t.i. apokrifne spise, t.j. ki jih od določenega obdobja po Kristusu  uradna Cerkev ni več sprejemala kot del Svetih spisov ( beri Svetega pisma ).

Apostat, pozitivnih in negativnih arhetipov ni. Duševne vsebine v nas postanejo t.i. pozitivne ali negativne izključno na račun  naše osebne dinamike. To, da je zame nekaj " nedosegljivega " še ne pomeni, da moram to narediti za nevredno. V primeru, da ravnam tako, si že  vnaprej odvzamem možnost učenja in individualnega razvoja. Tega pa ne želim, ker , če sprejmem, da z mojo dušo po naravi in mimo moje volje enako "upravljajo" dvojni principi , potem sem povsem varen v  svetu  katerega del je tudi Lilith. Seveda pa v tem svetu vse pokvarimo, če želimo ravnati na silo, z močjo in s potrebo posedovanja. Lilith kot osebe torej ni mogoče posedovati, in vse kar bi ji želel skozi to negativnega pripisati, je zgolj posledica prisvajanja pogojev imenovanja in interpretacije nečesa.

Apostat , Lilith je v svoji celovitosti prijateljica in zaščitnica moje   duše. Smiley



Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Lilith
Reply #8 - 12.07.2004 at 10:58:17
 
apostat wrote on 11.07.2004 at 23:45:30:
Ja, še nekaj me zanima. Ali je Lilith sploh lahko srečna, če ima 2 obraza, dobrega in slabega? Jo lahko sploh kaj osreči, če nekako nagonsko zavrže moškega, ki je podlegel njenim čarom? Ji je to v užitek, da moške muči?




Apostat, tako jaz mislim o tem.

Mitološka in duševna Lilith ima vedno en obraz in menim, da je ta srečen. Vse te  njene druge obraze "sproduciram " jaz sam, odvisno od tega iz kakšnih osebnih predpostavk (še posebno glede prepričanje o tem kaj mi pripada )prihajam z njo v odnos. Če sem mnenja, da se mora po nekem nadrejenem ( patriarhalnem ) principu podrediti meni ( moškemu  ali mojim željam) potem bom verjetno potegnil krajši konec. V t.i. "ekonomiji" duše ni večvrednih in manjvrednih vlog . Tukaj ni ničesar kar bi si mogli vnaprej prisvajati. Ničesar pa tudi ne dobimo, če nismo ničesar pripravljeni dati.
Če  govorim o čustvu ljubezni, potem zelo hitro pridem do tega, da zahteva bližina s tem čustvom od mene ponižanje (seveda ne v smislu klečeplazenja, prosjačenja, samožrtvovanega izsiljevanja idr. ). To ,a sem sposoben tega ponižanja ali ne, odloča o tem ali sem ali nisem. Vse skupaj v smislu besed Kahlil Gibrana -...Kajti tako kot vas ljubezen krona, vas mora tudi križati...


V Apostatovo vabo zagrizeni Toni.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Lilith
Reply #9 - 12.07.2004 at 12:18:15
 
Toni_Zamene wrote on 12.07.2004 at 07:02:45:
Apostat, pozitivnih in negativnih arhetipov ni.



Ja, kako ne? Vedno sta 2 pola, zlo in dobro, lepo in grdo, protagonist in antagonist, ki nekako kaže na razcepljenost in dvojnost človeške duše, ker niha med tema dvema skrajnostima kot vrvolazec, in se lahko hitro prekucne na eno stran - bistvo je, da vedno obdržimo ravnotežje, balans med tema dvema ekstrema, vsaj tako si jaz to razlagam. Zame je pozitivni ženski arhetip recimo Devica Marija, Devica Orleanska, Beatrice iz Božanske komedije, muze, dobre vile, dobra starka....

- termin pozitivni arhetip sem izbrskal tudi na internetu:

Quote:
Arhetip očeta ima prav tako več pojavnih oblik:
- pozitivni arhetip, kjer oče pomeni oploditelja, očeta, ki vodi, spremlja, vzgaja: takšen bi lahko bil Kalmus, če bi mu žena to dovolila, in Alonso, če ga ne bi obremenjevala krivda zaradi žene;
- negativni arhetip očeta kot demona srečamo v očetu Mile Micek, v Aninem očetu, Idinem očetu, očetu Marije Gorenjak;
- obstaja pa tudi na zunaj vzoren in vesten arhetip očeta, ki pa deluje iz korenin ljubosumja: vdovin oče, verjetno tudi očeta Emi Kotnik in Štefanije.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Lilith
Reply #10 - 12.07.2004 at 12:30:58
 
Lilith moraš pojmovati v njeni celovitosti, ne kot zgolj negativni aspekt nečesa.
Tako tudi arhetip očeta pojmujemo celovito, skozi negativni in pozitivni pol.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Lilith
Reply #11 - 12.07.2004 at 13:20:45
 
apostat wrote on 12.07.2004 at 12:18:15:
Ja, kako ne? Vedno sta 2 pola, zlo in dobro, lepo in grdo, protagonist in antagonist, ki nekako kaže na razcepljenost in dvojnost človeške duše, ker niha med tema dvema skrajnostima kot vrvolazec, in se lahko hitro prekucne na eno stran - bistvo je, da vedno obdržimo ravnotežje, balans med tema dvema ekstrema, vsaj tako si jaz to razlagam. Zame je pozitivni ženski arhetip recimo Devica Marija, Devica Orleanska, Beatrice iz Božanske komedije, muze, dobre vile, dobra starka....

- termin pozitivni arhetip sem izbrskal tudi na internetu:



Arhetip ( kateri koli že ) je moralno neutralen,  in ga ni nikoli mogoče " zajeti " v tovrstne opredelitve logičnega , razumarskega in moralističnega preigravanja.
Dojemati arhetipe     skozi pridevnike je v osnovi narobe ( nekaj primerov sam navajaš ), ker s tem odvzamemo  arhetipu ravno to kaj je za njega najbolj bistveno. Njegovo dvojno naravo in s tem njegov lastni notranji dinamizem razvoja. Opredeliti Devico Marijo kot pozitivni arhetip in Lilith kot negativni  arhetip je nujni proizvod  kulturnega in moralnega okolja v času in prostoru, s pozicije  arhetipa definiranega kot dinamičnega konstituenta človekove duše pa povsem narobe. Če želim to opredelitev cepitve uveljaviti skozi življenje posameznika in skozi življenje človeštva   , potem začnem ustvarjati nad tem simbolom z vso pripadajočo duševno vsebino ( ki je večji del nezavedna, vendar pa kljub temu jasno notranje dinamsko povezana ) nasilje. Nasilje zato, ker sem s tovrstno fiksacijo ustvaril prostor vsebinske dogme. Delovanje dogme pa je vedno škodljivo v življenju človeka, če se dogaja na račun potreb  duše.  

Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
apostat
Ex Member




Re: Lilith
Reply #12 - 12.07.2004 at 13:34:17
 
Toni_Zamene wrote on 12.07.2004 at 13:20:45:
Arhetip ( kateri koli že ) je moralno neutralen,  in ga ni nikoli mogoče " zajeti " v tovrstne opredelitve logičnega , razumarskega in moralističnega preigravanja.
Dojemati arhetipe     skozi pridevnike je v osnovi narobe ( nekaj primerov sam navajaš ), ker s tem odvzamemo  arhetipu ravno to kaj je za njega najbolj bistveno. Njegovo dvojno naravo in s tem njegov lastni notranji dinamizem razvoja. Opredeliti Devico Marijo kot pozitivni arhetip in Lilith kot negativni  arhetip je nujni proizvod  kulturnega in moralnega okolja v času in prostoru, s pozicije  arhetipa definiranega kot dinamičnega konstituenta človekove duše pa povsem narobe. Če želim to opredelitev cepitve uveljaviti skozi življenje posameznika in skozi življenje človeštva   , potem začnem ustvarjati nad tem simbolom z vso pripadajočo duševno vsebino ( ki je večji del nezavedna, vendar pa kljub temu jasno notranje dinamsko povezana ) nasilje. Nasilje zato, ker sem s tovrstno fiksacijo ustvaril prostor vsebinske dogme. Delovanje dogme pa je vedno škodljivo v življenju človeka, če se dogaja na račun potreb  duše.  



Ja, ja... Pa v rit si porini ti tvojo po božje malikovano Lilith, zlato tele.... S stene si snami razpelo oziroma krucifix, pa jo zamenjaj z njeno sliko. Lahko jo zlorabiš recimo za vizualno stimulacijo...   Cheesy Grin  hi hi (aja, to bi bil greh, tega raje ne počni)

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Lilith
Reply #13 - 12.07.2004 at 13:38:47
 
apostat wrote on 12.07.2004 at 13:34:17:
Ja, ja... Pa v rit si porini ti tvojo po božje malikovano Lilith, zlato tele.... S stene si snami razpelo oziroma krucifix, pa jo zamenjaj z njeno sliko. Lahko jo zlorabiš recimo za vizualno stimulacijo...   Cheesy Grin  hi hi (aja, to bi bil greh, tega raje ne počni)

Wink



Opa, dvoboj je prešel v prvo rundo krvavega obračuna.  Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Lilith
Reply #14 - 12.07.2004 at 13:40:30
 
apostat wrote on 12.07.2004 at 13:34:17:
Ja, ja... Pa v rit si porini ti tvojo po božje malikovano Lilith, zlato tele.... S stene si snami razpelo oziroma krucifix, pa jo zamenjaj z njeno sliko. Lahko jo zlorabiš recimo za vizualno stimulacijo...   Cheesy Grin  hi hi (aja, to bi bil greh, tega raje ne počni)

Wink


Madona , kateri arhetip je sedaj na delu ?

Bom  malo ugibal.... arhetip Apostata ? Shocked
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4