Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 27425 times)
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Zavist in ljubosumje
07.07.2004 at 18:59:57
 
Zavist
Je temeljno človekovo čustvo; eden od sedmih smrtnih grehov. Ima konstitucionalno osnovo in je dejavna že od začetka življenja. Predstavlja posebno uničevalno in pogubno obliko prirojene agresije. Medtem, ko je agresija usmerjena k slabemu objektu, je zavist usmerjena k dobremu objektu. Zavist je goreče čustvo, ker ima oz. uživa druga oseba "nekaj dobrega in zaželjenega" in je zunaj kontrole subjekta. Subjektov impulz, da uniči, odvzame ali pokvari "dobro in zaželjeno"  v objektu, je motiviran z zavistjo.


Ljubosumje
se razlikuje od zavisti in vključuje tri akterje: subjekt, objekt, ki ga ima subjekt rad in tretjo stran, ki v subjektu vzbuja občutke tesnobe in nesigurnosti oz. ogroža subjektovo posest. Subjekt občuti ljubosumje, kadar mu tekmec jemlje ljubezen, za katero misli, da mu pripada ali če obstaja nevarnost, da mu bo odvzeta.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #1 - 07.07.2004 at 23:10:46
 
Baje pa je zdravo v partnerskem odnosu, če imamo kanček ljubosumnosti. Tako sem slišal. Ker po mojem je zadeva čisto brez ljubosumja že indiferenca.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #2 - 07.07.2004 at 23:21:24
 
Mislim, da v odnosu, v katerem lahko partnerju popolnoma zaupamo, niti tisti kanček ljubosumja več ne obstaja. Samo kaj, ko ljudje povečini še sami sebi popolnoma ne zaupamo, kako bi potem drugemu.
Mislim, da je spoznati osebo, ki ji lahko brezpogojno zaupamo, prava božja milost. Povsod drugod pa nas hočeš nočeš obvladuje ljubosumje - ene bolj, druge manj.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #3 - 07.07.2004 at 23:36:46
 
Lilith wrote on 07.07.2004 at 23:21:24:
Mislim, da v odnosu, v katerem lahko partnerju popolnoma zaupamo, niti tisti kanček ljubosumja več ne obstaja. Samo kaj, ko ljudje povečini še sami sebi popolnoma ne zaupamo, kako bi potem drugemu.
Mislim, da je spoznati osebo, ki ji lahko brezpogojno zaupamo, prava božja milost. Povsod drugod pa nas hočeš nočeš obvladuje ljubosumje - ene bolj, druge manj.


V bistvu ne gre toliko za zaupanje. Zaupanje itak moraš imeti. Če tega ni, pol tudi partnerstvo ni možno. Oz. je možno, samo na majavih temeljih. Bolj sem mislil eno tako zdravo ljubosumje. To pomeni, da nam ni vseeno kaj partner počne ali da smo na ta način v nekem stiku s partnerjem. Tudi ko nismo skupaj, da vemo da obstaja. Nekaj takega.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #4 - 07.07.2004 at 23:42:07
 
Quote:
V bistvu ne gre toliko za zaupanje. Zaupanje itak moraš imeti. Če tega ni, pol tudi partnerstvo ni možno. Oz. je možno, samo na majavih temeljih. Bolj sem mislil eno tako zdravo ljubosumje. To pomeni, da nam ni vseeno kaj partner počne ali da smo na ta način v nekem stiku s partnerjem. Tudi ko nismo skupaj, da vemo da obstaja. Nekaj takega.


Saj pa je ravno zaupanje največji možen stik s partnerjem. Če mu zaupamo, potem njegovo početje za nas ni več vprašljivo.
Zavedanje, da partner obstaja je možno tudi brez ljubosumja...napr. z ljubečimi mislimi, pozorno skrbjo...

Če nam kot praviš, ni vseeno za partnerja, tega še ne moremo enačiti z občutki ogroženosti, ki definirajo ljubosumje.

Je pa tudi možno, da jaz čisto nič ne štekam koncept zdravega ljubosumja. Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #5 - 08.07.2004 at 08:02:47
 
V kulturi, ki ceni osebno svobodo in izbiro, je želja po lastništvu nekaj senčnega, a  tudi resnična. Ljubosumje se izpolni v pravi zvezi z drugo osebo. Toda taka zveza postavlja resne zahteve. Terja, da ljubimo navezanost in odvisnost, da tvegamo neznosno bolečino ločitve in da najdemo svojo izpolnitev v partnerstvu z drugim - tradicionalna Herina lastnost.

Hera, Zevsova žena, boginja ljubosumja je simbol življenja napetosti imeti in ne imeti drugega. Živeti pomeni zanjo napetost med tem, da smo posamezniki in v  bistvu sami v življenju, ter čutiti popolno odvisnost od drugega.

Po Heri je človek najbolj posameznik, ko se določa v odnosu do drugega, čeprav se zdi, da je zamisel v nasprotju z vsemi sodobnimi pomeni vrednote neodvisnosti in ločenosti. ... Partnerja lahko v Herinem   duhu varujeta svoje razmerje in cenita znake svoje odvisnosti. Zavoljo Here pokličeta domov, kadar sta na izletu ali stran od doma. Zavoljo nje zajamete partnerja v vizije prihodnosti...

Povzeto po T. Moor ( Nega duše )


P.S.

Ker dopuščam, da grem komu  že precej na živce, predvsem v povezavi z mojim odzivanjem na Lilith sem razmišljal, da bi v prihodnje namesto imena Lilith uporabljal oznako " Tiste, ki je ne smem imenovati ". Pa mi   to nekako ni najbolj všeč, ker ima to imenovanje tam, od   koder bi si  jo izposodil negativno vlogo ( Mrlakenstein ).
Tako vedno bolj prihajam do tega, da si je Lilith sama izbrala najboljše ime - t.j. ime mitološke in svetopisemske Lilith, ki se povsem lepo manifestira  in  materializira v  forumskem okolju.

Zanimivo, zelo zanimivo.
Back to top
 

Svašta.
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #6 - 08.07.2004 at 08:08:09
 
Quote:
V bistvu ne gre toliko za zaupanje.  Bolj sem mislil eno tako zdravo ljubosumje.  

Ne prenesem ljubosumja. To je kt ena kontrola. Al mi zaupaš al pa ne. Itak, da ti bom zvesta, ne rabim pa, da me ti v tem kontroliraš. In mi nič ne laska, če si ljubosumen. V šali mogoče, zares pa ne. Hrepenenje po bližini, ok, ne pa ljubosumje. To se mi zdi en tak nesamozavestni akt poskusa dominacije t.j. manipulacije. Ne rabim tega, zaupaj mi. Ljubosumju tudi ne pritiče pridevnik zdravo. Kot že sama beseda ponuja, ljubosumje nekaj sumi. Torej zaupa pogojno. Torej nezdravo navezuje. Škodi. Razen, če to obema ustreza in je tak njun modus vivendi. Men ne. Mho.  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #7 - 08.07.2004 at 08:59:46
 
Rose, fajn maš to sporihtano, če se le to ne nagiba že  v navezanost na to, da ne bi blo ljubosumja.

Sem enkrat napisala tole:
Quote:
Vse v redu in prav. Pravijo, da če si ljubosumen, v resnici ne ljubiš. Jaz se s tem ne strinjam. Recimo, da sem ljubosumna oseba, ampak to še ne pomeni, da raje ne mobiliziram vseh svojih moči v to, da sprejmem ljubosumje, občutek pomanjkanja, nepopolnosti in nekje na koncu spoznanje svoje popolnosti v nepopolnosti. Gre samo za to, ali ljubosumju dopustiš, da te bo prevladalo, ali ga sprejmeš kot resničen del sebe. Ljudje si pač ne želijo priznati svoje sebičnosti, ki je čisto naravna. Dokler si pa je ne priznajo, pa jo bodo projecirali v druge. Sama ne bi nikoli prizadela sočloveka s svojo ljubosumnostjo. Zavedam se je v polni meri in sprejemam jo z žalostjo, pa vendar vem, da bo zaradi ljubezni, ki jo čutim, pogorela.  



Pa še dva fajn razmišljanja:

herby wrote on 17.08.2002 at 14:03:28:
Zvezdica!

Poglej napisala si: kako se ZNEBITI ljubosumnosti... mogoče se tu malce zatika

kot jaz vidim življenje ima vse svoj namen, tako imajo tudi vse naše lastnosti svoj namen, s tem ko se poiskušamo znebiti "slabih" lastnosti samo podaljšujemo agonijo...ljubosumje je v tvojem življenju da neki iz tega povlečeš, je hrana za dušo...ni pomembno  kako je do tega prišlo, pomembno je kaj je namen tega...ne poizkušaj se znebiti ljubosumnosti, poiskusi jo začutiti, poiskusi odkriti darilo ki se skriva v tej lastnosti




Amstel wrote on 17.08.2002 at 15:36:59:
Herby, mi je všeč ta odgovor.

Tudi sama mislim, da ti ljubosumje nekaj govori. Predvsem da ga poslušaj. In nikakor ti ne govori tega, da si slaba, ker imaš tako "nizka" čustva, kot marsikdo verjame.
Vsako čustvo ima svojo funkcijo. VSAKO. Ima svoj namen in pomen.
Praviš, da bi se tega rada znebila. Hm. Ne verjamem, da se da.
Po mojem, lahko narediš nekaj drugega. Doživi v popolnosti to čustvo. Pa boš videla, kaj je pod njim.

Pa še nekaj. Toliko je govora o sprejemanju sebe, pa o ljubezni do sebe. Vendar se mi dozdeva, da se te besede kaj hitro spremenijo v navadne "parole", ko gre za sprejemanje takoimenovanih in narobe razumljenih "negativnih čustev". Pri sebi in pri drugih.
Negativnih čustev NI. So lahko samo dejanja, ki škodijo. Ampak teh ne povzroča čustvo, temveč naša določitev, da tako ali drugače reagiramo.



Je pa vse o tem kako naj prisluhnemo mnogočutno krasno podano v Negi duše od Thomasa Moora pa tud v Domovanju duše od Garya Zukava.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #8 - 08.07.2004 at 09:05:22
 
Toni_Zamene wrote on 08.07.2004 at 08:02:47:
Tako vedno bolj prihajam do tega, da si je Lilith sama izbrala najboljše ime - t.j. ime mitološke in svetopisemske Lilith, ki se povsem lepo manifestira  in  materializira v  forumskem okolju.

Zanimivo, zelo zanimivo.


To verjetno pomeni, da sem vnaprej zaslutila in sprejela svojo usodo in poslanstvo. Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #9 - 08.07.2004 at 09:22:22
 
Zaupanje in ljubosumnost, to je zdaj, vprašaj Smiley
Zaupanje v nekem odnosu vendarle mora biti, če ne tak odnos ne more obstajati, vendar, zaupanje se gradi na obliki dogovarjanja in medsebojnega pogovarjanja dveh oseb v odnosu.
Če se osebi pogovarjata in sprotno rešujeta vse nastale težavce je zaupanje veliko in ni mesta za ljubosumje.
Ko pa pogovarjanje med dvema oseboma v odnosu začne zamirat, potem se pa pojavi luknja skozi katero udari ljubosumje.
Vendar v odnosu gre predvsem za zaupanje enega partnerja do drugega in obratno.
Vendar v vsakem odnosu je delček ljubosumja tudi prisoten, vprašanje pa je, koliko moč bo dobilo to ljubosumje, seveda, moč mu damo mi sami.
Narobno sklepanje pa je, da če partner vpraša partnerja, kaj je počel, kje je bil, da je to ljubosumje.
Ljubosumje izključno nastane samo takrat, ko začno zamirati pogovori in posledično s tem začne zamirati tudi zaupanje v partnerja.
Dialog med dvema partnerjema je važen in je na prvem mestu pred vsemi ostalimi zadevami in stvarmi.
Kajti, ko začne zamirati pogovor, začne zamirati tudi ljubezen in zaupanje in začne rasti in pridobivati na moči ljubosumje.
Seveda je zelo pomembno, da si partnerja zaupata in da si vzameta tudi čas zase, kot je že Iga omenil.
Vendar vsak partner mora na to gledati kot na dobrodejno dejanje, ker nekdo potrebuje nekaj časa več, nekdo manj, da pri sebi porihta kakšne svoje notranje zadeve in da uredi misli.
Tudi družabno življenje na podlagi nekega odnosa ne sme zamreti, je pa res, da ko se spustimo v odnos tega družabno, prijatelskega življenja ni več toliko kot pred tem ko smo bili sami.
Vendar druženje z prijatelji tudi ne sme biti neka velika ovira v nekem odnosu, seveda, če je med dvema zaupanje dobro in so pogovori odprti in pristni.

Kot je Iga napisal. Komunikacija med partnerjema, pol ni panike Wink

Za zaključek bi dodal samo še to, da vsak odnos naj temelji na iskrenih mislih vsakega posameznika kateri se spušča v odnos in naj bo zaupanje na prvem mestu, predvsem pa, pogovor brez zbadanja naredi ogromno Wink

To je to.

Mogoče sem pa čist mimo ocepu, a nikol se ne ve Smiley


Pogovorni Kr_eden Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #10 - 08.07.2004 at 15:07:26
 
Smiley Wink Smileysi kar v center zadel ...
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Hieroglyphic
Guest




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #11 - 08.07.2004 at 17:16:21
 
Hm...se strinjam z vami-ampak ali to pomeni, da če nekoga ljubiš da ne smeš biti ljubosumen?

Ker če ljubiš in si ljubosumen, potemtakem v resnici ne ljubiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Zavist in ljubosumje
Reply #12 - 08.07.2004 at 20:37:30
 
Quote:
Hm...se strinjam z vami-ampak ali to pomeni, da če nekoga ljubiš da ne smeš biti ljubosumen?

Ker če ljubiš in si ljubosumen, potemtakem v resnici ne ljubiš?


A to pa ne. Če ti bo kdo poskušal prodajati, da ne ljubiš, če si ljubosumen, ga mirne duše usmeri k njegovemu lastnemu pragu.
Ljubezen je izrazito subjektivno čustvo in se ne more primerjati interpersonalno, kvečjemu jo lahko primerja posameznik sam na intrapersonalnem nivoju. Mi vsi ljubimo najbolje kot znamo. Le da je pri nakaterih ljubezen pospremljena z več strahu, posesivnosti in ljubosumnosti, pri drugih pa z manj. To ne pomeni, da prvi ljubijo kaj manj, kvečjemu, da v odnosu bolj trpijo, ker jih spremljajo našteta čustva.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Mae
5
*****
Offline


Posts: 818
Universe
Gender: female
Re: Zavist in ljubosumje
Reply #13 - 08.07.2004 at 21:57:29
 
Quote:
Rose, fajn maš to sporihtano, če se le to ne nagiba že  v navezanost na to, da ne bi blo ljubosumja.

Little Star, preveč me je že bolela ljubezen. Čim postaneš ljubosumen, si že oplel. Padeš na nižjo vibracijo in ne more te potolažit niti 80% čokolada. Trudim se čimvišje vibrirat, ker če začnem razmišljati o tem, da če si domišljam da imam razlog za ljubosumje, in da si nekdo zaradi tega ne/zasluži moje ljubezni, je že ena računica vse skupi, pa zrcalno tut velja, saj ne morem v vsakem trenutku biti jaz, ker moram stalno razmišljati, da ne bi kej sumnega naredila, kar bi nekomu lahko induciralo pridih morebitno nevšečnih iluzij, bla bla. Predpostavka je, da si zaupava in sva totalno skupaj. Če tega ni, je boljš biti jasen ter  se brez prikrivanja in sumnih insinuacij posloviti. Really, i can't take that crap any longer. To je DEFINICIJA zaupanja. Če ti pravim, da sem ti zvesta!!! Če mi ne zaupaš je to moj problem v tolk, kolker si jst tega več ne želim. Velja tut zrcalno. Kakšno ljubosumje človek!? Joj, moj je pa tko lep, da mi ga bo zihr kakšna speljala. Če si dovoli biti speljan, ni bil trden v najini zavezi in naj bo odgovoren za posledice, kajti, če se to zgodi, se stvari spremenijo, nič ni več kot prej, ne pomaga kesanje, pustimo zdej ob strani to, da lahko oprostim in s tem naprej skupaj z njim živim, vendar nobeno ljubosumje ne deluje preventivno, kajti, če žaba hoče v vodo, bo šla v vodo. Ali ima mogoče ljubosumje kakšen preventiven namen? Preventiva pred čim? V mislih, besedi ali dejanjih, what's the difference. Dragi, I wish you all the best in your future life. I've got all my life to live, i will survive, ...!!!  Smiley
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Zavist in ljubosumje
Reply #14 - 08.07.2004 at 22:59:21
 
arelena wrote on 08.07.2004 at 15:07:26:
Smiley Wink Smileysi kar v center zadel ...


Bistvo vsega je center Smiley A ne Smiley Smiley Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7