Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 17 18 19 20 
(Read 64723 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Forumske igre
Reply #270 - 02.03.2004 at 12:33:31
 
Bardo_Thodol wrote on 02.03.2004 at 11:27:06:
Vrednota je v medsebojnih transakcijah irelevantna, čeprav gre v resnici vedno samo za eno vrednoto, za preživetje, ki je pa lahko zavito v najrazličnejše embalaže.

Point je v tem, da se v transakcijah vedno išče nek optimum.
Cilj, ki ga želimo optimizirati, si lahko zastavimo zelo različno, vendar se izkaže, da je zmagovita strategija neodvisna od tega, katere vrednote konkretno želimo uveljavit (maksimizirat). Strategija sama inducira vrednote.



Transakcije ne morejo potekat v vrednostnem vakuumu udeležencev transakcije. Njihovo zaupanje, da bo transakcijska strategija sama inducirala njihove vrednote, predpostvlja transakcijo samo kot temeljno  vrednoto. Zato se na ta način v bistvu samoresničuje prerokba, ki itak sama vedno najde najboljšo strategijo, da se uresniči.

Vsaka vrednota  najde najboljšo strategijo za njeno samouresničitu, tako da optimalna strategija ni nobeno jamstvo za pravilnost te vrednote oz da bi zarad uspešm ne strategje kasterokoli vrednosto lahko razglasil za univerzalno veljavno. Najbliže  temu  idealu  se v zgodovini se dejansko približuje transakcijska družba, ker so  njene temljene vrednote pač  prekrivajo s transakcijo samo.        
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Forumske igre
Reply #271 - 02.03.2004 at 12:38:42
 
Kaj če bi enkrat za spremembo nehali iskati absolutne resnice, absolutno najboljšo rešitev in absolutno popoln svet in bi skušali vzeti v zakup najboljši približek - kar pač to je v tistem momentu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #272 - 02.03.2004 at 12:54:22
 
sinjeoka wrote on 02.03.2004 at 12:38:42:
Kaj če bi enkrat za spremembo nehali iskati absolutne resnice, absolutno najboljšo rešitev in absolutno popoln svet in bi skušali vzeti v zakup najboljši približek - kar pač to je v tistem momentu.

in kaksna je vsebinska razlika med iskanjem absolutne resitve ali pa iskanjem najboljsega priblizka?

vsi bi radi odpravl trpljenje in dosegl zadovoljstvo. v tem smo si eno. razlicno pa smo si v metodah in uspesnosti.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Forumske igre
Reply #273 - 02.03.2004 at 13:04:08
 
Quote:
in kaksna je vsebinska razlika med iskanjem absolutne resitve ali pa iskanjem najboljsega priblizka?

vsi bi radi odpravl trpljenje in dosegl zadovoljstvo. v tem smo si eno. razlicno pa smo si v metodah in uspesnosti.

Hari bol.



trpljenje?
o kasnem trpljenju pa je tule govora...govorimo mislim da o neprimernem obnašanju, ki lahko tudi vodi do trpljenja nekoga...

meni v tejle fazi samo želodec obrne
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Forumske igre
Reply #274 - 02.03.2004 at 13:05:39
 
titud wrote on 02.03.2004 at 12:33:31:
Vsaka vrednota  najde najboljšo strategijo za njeno samouresničitu, tako da optimalna strategija ni nobeno jamstvo za pravilnost te vrednote oz da bi zarad uspešm ne strategje kasterokoli vrednosto lahko razglasil za univerzalno veljavno. Najbliže  temu  idealu  se v zgodovini se dejansko približuje transakcijska družba, ker so  njene temljene vrednote pač  prekrivajo s transakcijo samo.        

Univerzalna in vsem živim bitjem najpomembnejša vrednota v igri, ki jo igramo z drugimi udeleženci skupnega bivanja, je preživetje - preživetje posameznika, vrste, življenja kot takega.

Tudi pri življenju mravelj se osnovna strategija preživetja ne razilikejo bistveno od strategije preživetja v človeški družbi, čeprav razlike seveda obstajajo in težko bi tudi govorili o nekih idealih, po katerih naj bi se mravlje zavestno ravnale.
Sistem mravljišča se je skozi mnoge generacije enostavno utiril v nek optimum medsebojnih transakcij, ki jim zagotavlja preživetje že najmanj 40 milijonov let. Ljudje smo za primerjavo s svojimi par milijoni let obstoja v primerjavi z mravljami še zelo mlada vrsta in vprašanje je, če bomo kot vrsta mravlje tudi preživeli, glede na poznano dejstvo, da vrste velikanov nimajo prav dolgega veka (merjeno v milijonih let). Vsaka večja kataklizma namreč najprej pomete z velikani ...



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #275 - 02.03.2004 at 13:15:37
 
sinjeoka wrote on 02.03.2004 at 13:04:08:
trpljenje?
o kasnem trpljenju pa je tule govora...govorimo mislim da o neprimernem obnašanju, ki lahko tudi vodi do trpljenja nekoga...

meni v tejle fazi samo želodec obrne

govoru sm o vsem nam skupnih hrepenenjih (zeljah), razlicnih metodah doseganja teh ciljev in razlicnih stopnjah uspesnosti.

moj point je bil, da se je brez veze v nedogled kregat, k bi se cajt lahko boljs izrabu za dobrobit vseh.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
DaBi
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #276 - 02.03.2004 at 13:17:09
 
Quote:
moj point je bil, da je brez veze se v nedogled kregat, k bi se cajt lahko boljs izrabu za dobrobit vseh.

Hari bol.
 Smiley Good
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Forumske igre
Reply #277 - 02.03.2004 at 13:21:06
 
Quote:
govoru sm o vsem nam skupnih hrepenenjih (zeljah), razlicnih metodah doseganja teh ciljev in razlicnih stopnjah uspesnosti.

moj point je bil, da se je brez veze v nedogled kregat, k bi se cajt lahko boljs izrabu za dobrobit vseh.

Hari bol.


se načeloma strinjam...

toda če slučajno nisi opazil hotenja in hrepenenja niso enaka

pa tudi če bi bila...ali veš kakšen špetir rata, če se dva tipa zagrejeta za isto punco?  Grin

pa tudi ..konflikti so lahko produktivni
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #278 - 02.03.2004 at 13:22:05
 
Quote:
Hari bol.


Zdaj bi bil pa že čas, da me kdo pouči, kaj pomeni Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #279 - 02.03.2004 at 13:25:10
 
sinjeoka wrote on 02.03.2004 at 13:21:06:
toda če slučajno nisi opazil hotenja in hrepenenja niso enaka

niso enaka... niso pa tudi razlicna. ker so nepojmljivo (nedoumljivo) enaka in hkrati razlicna.

Quote:
pa tudi če bi bila...ali veš kakšen špetir rata, če se dva tipa zagrejeta za isto punco?  Grin

pa tudi ..konflikti so lahko produktivni

vidis. tuki si sama potrdila/napisala zgornje sicer vseprisotno a ne vedno opazno dejstvo. to, da je ena in ista stvar (spetir, konflikt) lahko produktivna ali pa destruktivna.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #280 - 02.03.2004 at 13:42:53
 
Lilith wrote on 02.03.2004 at 13:22:05:
Zdaj bi bil pa že čas, da me kdo pouči, kaj pomeni Hari bol.

Hari = eno izmed svetih imen Boga
bol = poj, reci, izgovori
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Forumske igre
Reply #281 - 02.03.2004 at 14:33:47
 
Bardo_Thodol wrote on 02.03.2004 at 13:05:39:
Univerzalna in vsem živim bitjem najpomembnejša vrednota v igri, ki jo igramo z drugimi udeleženci skupnega bivanja, je preživetje - preživetje posameznika, vrste, življenja kot takega.

Tudi pri življenju mravelj se osnovna strategija preživetja ne razilikejo bistveno od strategije preživetja v človeški družbi, čeprav razlike seveda obstajajo in težko bi tudi govorili o nekih idealih, po katerih naj bi se mravlje zavestno ravnale.
Sistem mravljišča se je skozi mnoge generacije enostavno utiril v nek optimum medsebojnih transakcij, ki jim zagotavlja preživetje že najmanj 40 milijonov let. Ljudje smo za primerjavo s svojimi par milijoni let obstoja v primerjavi z mravljami še zelo mlada vrsta in vprašanje je, če bomo kot vrsta mravlje tudi preživeli, glede na poznano dejstvo, da vrste velikanov nimajo prav dolgega veka (merjeno v milijonih let). Vsaka večja kataklizma namreč najprej pomete z velikani ...



Življenje/preživetje je ziher vrednota, samo si z njo človeštvo nč ne more pomagat pri izbiri prave strategije preživetja. Mravlje so strategijo za realizacijo  te vrednote evolucisjko zakodirale v instinkte, človek pa se je  prisilejn opirat na razum in intuicijo. Pa ne tolk zato, da bi se prilagodu naravi, ji je dokaj predvidljiva in bi se kar se tega tiče skor čist zadovostoval instinkti,  ampak da bi se usterezno odzival na realnost, ki jo sam kreira v misleni interakciji z drugimi ljudmi in ki je zarad učinka povratnosti (slepe pege) dost bolj nepredvidljiva kot je narava. Človeštvu  je zarad take nepredvidljivosti že dolgo ideal taka družbena organiziranost, ki bo čim bolj usklajena z naravno, eden  takih poskusov pa je tud razglasitev transakcijske družbe  za najbolj naravno, saj se v njej organske (darvinistične) strategije boja za preživetje odražajo na najbolj avtentičen način. Jeba je v tem, da nihče ne more jamčit, da  tako kreirana družbena  realnost res z 'naravnim redom stvari' najbolj uravnovešena realnost in da se je že parkrat orenh nalomila in zlomila, tko da so se  morala cela ljudstva  v potrebi po lastnem preživetju transkcijskim vrednotam odrečt in vpostavljat svoje skupnosti na čist novih vrednotah, ki so razvile svoje strategije samoresničevnja, ki pa se slej ko prej zarad svoje pristranskosti spet zlomile. Tko da tolk smo se skoz zgodovino že naučl, da vrednote trasnakcijske družbe niso čit za stran vrč t in  so ziher za marsikaj uprabne, samo se jim ni dobr v celot prepustit. Iz strategije, ki jo transakcije razvijajo, se je mogoče masrikaj naučit, je dobr poznat tud tiste, ki se razvijejo iz drugih vrednot, da se vzajemno korigirajo in ustvarjo  z 'narvnim redom stvari' bolj  uravnoteženo družbeno realnost.        

     

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Forumske igre
Reply #282 - 02.03.2004 at 14:58:39
 
Quote:
hehe, ta je pa dobra. Ti maš zihr kaj dvojčkovskega not, al luno, al asc.  8)

Pa mogoče še kaj Ovna, ki bi skoz nekaj tekmoval Grin. Prijazen??? (Kozorog maybe, tehnic?, al pa rak, ja rak si 8))



Bardo Thodol
Nekako bi se rada opravicila, ce se je zaznalo, da sem šla prevec "v tebe", torej oprosti prosim, ni bilo mišljeno slabonamerno. Vsakega se tu in tam dotakne kak slab dan. Ne bi se mu smela pustiti. Vzet besed nazaj ne morem:-[, pa vseeno, zakaj ti ne bi povedala. Še bolj se zdajle čudim, ker se opravičujem, čeprav vem, da je blo mišljeno čist tako lahkotno ugankarsko, ampak sem nekako dobila feedback, da pa tako ni izpadlo, da je pravzaprav zelo osebno, in jaz bi se verjetno najmanj en teden kujala, prizadeta, če bi se me kdo kr nekaj tako lotil.

Uff.

(Pa modificiranju se tud nisem mogla upret Embarrassed). Hvala če sprejmeš.





Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Forumske igre
Reply #283 - 02.03.2004 at 15:54:22
 
Quote:
, da je pravzaprav zelo osebno, in jaz bi se verjetno najmanj en teden kujala, prizadeta, če bi se me kdo kr nekaj tako lotil.

Uff.

(Pa modificiranju se tud nisem mogla upret Embarrassed). Hvala če sprejmeš.

Sprejmem, seveda sprejmem ... čeprav nisem prepričan, če točno vem, za kaj že.  Roll Eyes

Ob takih "prilikah", ko mi naprimer kdo poskuša iz mojega obnašanja (ki je včasih najbrž res malce nenavadno ) uganiti astrološko znamenje, se sicer vedno iz srca nasmejim in želim ponavadi izvedeti še več o sebi, sicer pa itak kmalu pozabim.

Da bi se pa zaradi tega cel teden prizadeto kujal ... hm, to mi je pa res tuje, bi moral enkrat, ob pravi priliki, poskusiti, kako to gre in upam, da mi ne bo prišlo v navado   Cheesy


Back to top
 
 
IP Logged
 
arelena
5
*****
Offline


Posts: 698

Re: Forumske igre
Reply #284 - 02.03.2004 at 17:07:11
 
Smiley Kisstavnik življenja je širok in na njem rasemo ljudje ....drug za drugega ,in drug ob drugem ,in drug zaradi drugega......kakor rože..
Back to top
 

če poznaš samega sebe se lahko tudi v peklu smeješ
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 17 18 19 20