Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 2902 times)
aryan
Ex Member




Iskanje napak pri drugih...
11.03.2004 at 12:55:46
 
iz izkusenj vem, da iskanje napak pri drugih ni kej prevec koristno niti zame niti za druge, ce sam s svojim zgledom/realizacijo nimam kaj boljsega za ponudit. tako iskanje napak v drugih mi le povecuje moj umetni-ponos, ki pa slej k prej pod vplivom casa izpuhti kot lanski sneg skupaj z vsem umetnim-zadovoljstvom, ki ga je proizvajal.

na napake drugih lahko pokazem le v primeru, da imam zares kaj boljsega za ponudit, pa se to le s prijaznostjo in ob primernem casu in na primernem mestu (ponavadi na "samem") za dobrobit drugega, kar bo obcutil tudi on sam in le v tem primeru bo skusal napako tudi odpravt.

vsiljevanje svojega "boljsega" mnenja se nikoli ne izkaze za uspesno, pa naj bo mnenje dobro ali pa slabo.

ni dost le govort o "najboljsi" poti in ni dost le pokazat kaj je s potmi drugih narobe. poskusat moram z zgledom ziveti tako, da bojo ostali spontano, neprisiljeno pripravljeni slediti poti, ki je univerzalno dobra za vse.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #1 - 11.03.2004 at 13:10:49
 

Najprej se vprašam, zakaj bi sploh iskala "napake" pri drugih. Kaj je napaka, je zelo subjektivna reč. Sama postanem pozorna na vedenje drugega, ko me le-ta z nečim ogroža.
In kaj naj zdaj jaz takemu ponujam? Čisto pošteno- nimam interesa karkoli ponujat, razen morda razlage, da se naša svoboda konča tam, kjer se začne svoboda drugega oz. kjer pričnemo nekoga ogrožati

Močno tudi dvomim v obstoj "univerzalne poti", po kateri bi naj živeli. Taka navodila za uporabo lahko dobiš skupaj z aparatom, ki je bil izdelan s tisoči drugimi skupaj in vsi na enak način funkcionirajo.

Že če vzamem naju dva, aryan, sva ful različna, in kar je zate dobro ni nujno tudi zame.
Mogoče bi ene skupne smernice vzdržale, ampak življenje v osnovi določa en kup drobnih stvari, detajlov, ki so formirali določenega človeka in hkrati ima ta kup drobnih stvari tudi zelo različno težo oz. vrednost za različne ljudi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #2 - 11.03.2004 at 13:23:29
 
Lilith wrote on 11.03.2004 at 13:10:49:
Najprej se vprašam, zakaj bi sploh iskala "napake" pri drugih. Kaj je napaka, je zelo subjektivna reč. Sama postanem pozorna na vedenje drugega, ko me le-ta z nečim ogroža.
In kaj naj zdaj jaz takemu ponujam? Čisto pošteno- nimam interesa karkoli ponujat, razen morda razlage, da se naša svoboda konča tam, kjer se začne svoboda drugega oz. kjer pričnemo nekoga ogrožati

torej vidis njegovo vsiljevanje/nasilje s katerim te ogroza kot napako. tu se lahko vprasam koliko odgovornosti jaz nosim pri tem, da me nekdo ogroza. ker vedno sta v igri dva, jaz (v tem primeru ogrozeni) in se nekdo (grozitelj). spremenim pa lahko le sebe, oz. moj odnos do drugih stvari.

Quote:
Močno tudi dvomim v obstoj "univerzalne poti", po kateri bi naj živeli. Taka navodila za uporabo lahko dobiš skupaj z aparatom, ki je bil izdelan s tisoči drugimi skupaj in vsi na enak način funkcionirajo.

Že če vzamem naju dva, aryan, sva ful različna, in kar je zate dobro ni nujno tudi zame.
Mogoče bi ene skupne smernice vzdržale, ampak življenje v osnovi določa en kup drobnih stvari, detajlov, ki so formirali določenega človeka in hkrati ima ta kup drobnih stvari tudi zelo različno težo oz. vrednost za različne ljudi.

ce bi nasla najino skupno smernico, ki bi vedno in povsod vdrzala (za dobrobit obeh), potem bi blo to mozno. in jaz mislim, da ta obstaja... ne le za naju, ampak za vse in vsakogar.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #3 - 11.03.2004 at 13:25:33
 
Quote:
torej vidis njegovo vsiljevanje/nasilje s katerim te ogroza kot napako. tu se lahko vprasam koliko odgovornosti jaz nosim pri tem, da me nekdo ogroza. ker vedno sta v igri dva, jaz in se nekdo. sprememnim pa lahko le sebe, oz. moj odnos do drugih stvari.


Hari bol.


ary zlo simpel je to ... čista fizika .. dve telesi istočasno ne moreta biti na istem mestu ... ogroža zmeraj tisti, ki hoče zasesti mest drugega... pustimo zdaj razloge
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #4 - 11.03.2004 at 13:39:31
 
sinjeoka wrote on 11.03.2004 at 13:25:33:
ary zlo simpel je to ... čista fizika .. dve telesi istočasno ne moreta biti na istem mestu ... ogroža zmeraj tisti, ki hoče zasesti mest drugega... pustimo zdaj razloge

ni nujno da vedno blizina enega telesa ogroza drugega. vcasih se lahko dve telesi zblizata in postaneta kot eno, ceprav oba ostaneta svoj individum. kdaj se dva lahko zdruzita v eno (v interesu) a hkrati sta oba posamicno zadovoljna in koliko casa to traja pa je ze druga zgodba.

skupni "visji" interes transcendira sebicni interes dveh posameznih, ju sharmonizira in v tem primeru sta se pripravljena zdruzit v sodelovanju. ko skupni interes mine, se razdruzita in ponavadi zacneta kregat.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #5 - 11.03.2004 at 15:36:42
 
Iskanje napak pri drugih je koristno in produktivno početje  le, če bi deloval kor skupina, ki je dosegla konsez glede skupnega cilja in si zato  želi ta cilj  optimalno dosečt. Če ni skupnega  cilja tud ni kariterijev, po katerih bi lahko pri drugemu odkrival napake. To, da če si drug zastav drugačen cilj od mene ni to njegova nobena napaka, če me seveda s tem ne ogroža pri doseganju lastnega cilja. Stališče, da  če je  tvoj cilj zate pravilen mora bit zato pravilen za vse druge, je s stališča drugih seveda napačno  in na to napako  te ima vsak pravico opozarjat, če ga s tem ogrožaš. Zato je dobr, da se tiste cilje, za katere verjemamo, da so univerzalni,  naučimo  izražat tko, da se trad njih noben v svojih ciljih ne počut ogrožnga in jih zato niti nima motiva napadat kot napake.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #6 - 11.03.2004 at 17:02:47
 
Quote:
na napake drugih lahko pokazem le v primeru, da imam zares kaj boljsega za ponudit, pa se to le s prijaznostjo in ob primernem casu in na primernem mestu (ponavadi na "samem") za dobrobit drugega, kar bo obcutil tudi on sam in le v tem primeru bo skusal napako tudi odpravt.

vsiljevanje svojega "boljsega" mnenja se nikoli ne izkaze za uspesno, pa naj bo mnenje dobro ali pa slabo.

poskusat moram z zgledom ziveti tako, da bojo ostali spontano, neprisiljeno pripravljeni slediti poti, ki je univerzalno dobra za vse.

Hari bol.


Iskanje napak pri drugih nima smisla, saj s tem jasno kažeš, da si sam še vedno poln napak.

Če vidiš napako pri drugem, lahko, kot si že povedal - le z lastnim zgledom pokažeš tudi drugačno pot. S tem pa ni rečeno, da te bo nekdo zaradi tega razumel in ti sledil.

Kar je za tebe napaka, je lahko za nekoga celo prednost ali vrlina.

Tvoja edina naloga je, sam stopati po poti in spoznavat lastne napake.

Če nekdo sam spozna lastno napako in te prosi za nasvet, pomoč, spet edino kar lahko storiš, da del te njegove poti stopaš ob njem in ga spodbujaš.

Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Kr_eden
Ex Member




Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #7 - 11.03.2004 at 17:12:06
 
Pa sploh kdo vidi kakšne napake ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #8 - 11.03.2004 at 17:33:02
 
Quote:
Pa sploh kdo vidi kakšne napake ???


Kao napak ni.  ? ?

Lajhko to mal bolj obrazložiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #9 - 12.03.2004 at 09:35:31
 
titud wrote on 11.03.2004 at 15:36:42:
Iskanje napak pri drugih je koristno in produktivno početje  le, če bi deloval kor skupina, ki je dosegla konsez glede skupnega cilja in si zato  želi ta cilj  optimalno dosečt. Če ni skupnega  cilja tud ni kariterijev, po katerih bi lahko pri drugemu odkrival napake. To, da če si drug zastav drugačen cilj od mene ni to njegova nobena napaka, če me seveda s tem ne ogroža pri doseganju lastnega cilja. Stališče, da  če je  tvoj cilj zate pravilen mora bit zato pravilen za vse druge, je s stališča drugih seveda napačno  in na to napako  te ima vsak pravico opozarjat, če ga s tem ogrožaš. Zato je dobr, da se tiste cilje, za katere verjemamo, da so univerzalni,  naučimo  izražat tko, da se trad njih noben v svojih ciljih ne počut ogrožnga in jih zato niti nima motiva napadat kot napake.  

ko te nekdo ne ogroza potem nimas strahu pred njim in se niti on niti ti ne obnasata nasilno, kar ohranja mir. (nenasilje)

ko pa te nekdo privlaci pa bi mu spontano, neprisiljeno rad ustregel v skladu z njegovimi potrebami/zeljami. (ljubezen)

kar iscemo in po cemer hrepenimo je vecna ljubezen... torej moramo pridt v kontakt z nekom, ki nas lahko vecno privlaci. torej z nekom, ki je onkraj materialne pogojenosti, ki je po naravi minljiva. ko/ce pridemo v stik z Bogom, avtomatsko pridemo tudi v stik z njegovo osebno energijo, in ko pridemo v stik z Njegovo osebno energijo, avtomatsko pridemo v stik z Njim. s cim Ju lahko mi pritegnemo, da se nam razodeneta in nam omogocita sluzenje? to lahko (ce hocemo) izvemo iz besed svetnikov in svetih spisov (se posebej Bhagavad-gita in Shrimad Bhagavatam).

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Moonlight
5
*****
Offline

You are the master of
ure Body and  ure soul.

Posts: 1189
MEDVODE
Gender: female
Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #10 - 12.03.2004 at 10:33:26
 
Quote:
iz izkusenj vem, da iskanje napak pri drugih ni kej prevec koristno niti zame niti za druge, ce sam s svojim zgledom/realizacijo nimam kaj boljsega za ponudit. tako iskanje napak v drugih mi le povecuje moj umetni-ponos,...


Vem...
Sem že dala skozi.

Dokler se ne soočiš s tem, da nekoga z lastnim "utrujanjem" še bolj ne raniš, do takrat NITI ne veš, da Sta Pozitivna beseda, predvsem TOPLA in ISKRENA, vredna več kot KAKRŠENKOLI " neizkušen nasvet"...

Dokler napake ne rešimo pri sebi, ne moremo svetovati in v enaki, pomagati drugim. To bi bilo reševanje samega sebe...

To je moj Zorni pogled... Smiley



Lep dan vsem Smiley

Simona-simsi
Back to top
 

Your soul has WINGS.
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Iskanje napak pri drugih...
Reply #11 - 12.03.2004 at 16:22:05
 
Gru Gru wrote on 11.03.2004 at 17:33:02:
Kao napak ni.  ? ?

Lajhko to mal bolj obrazložiš?



http://www.gape.org/geeklog/public_html/article.php?story=2003061217031179

Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1