Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4
(Read 12910 times)
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Sprašujem se ...
08.03.2004 at 13:13:14
 
... ko mi je tole bivša sošolka pripovedovala so mi šli kar lasje pokonci ... očitno živim precej v svojem svetu, z vato ovita, pa s plašnicami na očeh. Sem bila prepričana, da je sledeča zgodba stvar starejših genercij, zdaj pa sem videla, da se bo tudi moja spoprijemala z njo.


Za kaj gre...

... dekle je bilo v vezi cca 8 let (od svojega 18 leta) in tipsonom sta se pri 20-ih preselila na svoje. Po njenem pripovedovanju .. je bila ona klasična ženska... kuharija, vrt, pospravljanje, pranje in likanje na njenih ramenih ... poleg pa še študij in kasneje služba ... denarja je nosila domov približno toliko kot fant. Potem pa je fant postajal čedalje bolj tiranski, opustiti je morala najprej prijateljske stike z moškimi kolegi, nato so po isti poti sledile ženske prijateljice, pa sorodniki, sošolci, sodelavci ... v nekem momentu je ostal samo še On. Ko je zaljubljenost minila Ona ni več ničesar dovolj dobro naredila, kar je naredila je bilo premalo ... On pa je čedalje več časa preživlal s kolegi ...


Pri tej zgodbi sem se začela spraševati zakaj se to dogaja .. OK patriarhlani odnosi v družbi ... samo kaj so to patriarhalni odnosi ... šibka odvisna mati in "močan" nasilen oče ... kaj se pravzaprav dogaja v vzgoji zakega fanta, da kot moški postane tak tiran?

Ali mi zna kdo to odgovorit?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #1 - 08.03.2004 at 13:24:28
 
katerkol odnos, baziran na materialni pogojenosti dveh ali vec individualnih dus (ne duse zamenjevat s "psiho", ki je tud materialna pogojenost oz. manifestacija) je v koncni fazi (slej k prej) obsojen na frustracijo vseh udelezenih. in to z namenom. nic slabega se ne zgodi z dobrim razlogom.

Hari bol.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sidha
4
****
Offline


Posts: 469

Gender: male
Re: Sprašujem se ...
Reply #2 - 08.03.2004 at 14:04:30
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 13:13:14:
Ali mi zna kdo to odgovorit?

Jest ne.
Back to top
 

Živim za trenutke, od zdele naprej.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #3 - 08.03.2004 at 14:17:27
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 13:13:14:
Ali mi zna kdo to odgovorit?

Najbolje, da vprasas to svojo sosolko. Lahko intervjujas tudi njenega tipa (ceprav pri njemu najbrz ni zlo tezko uganit, zakaj mu je tak odnos odgovarjal)

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Toni_Zamene
4
****
Offline

Po svoji podobi.
Posts: 339

Gender: male
Re: Sprašujem se ...
Reply #4 - 08.03.2004 at 14:33:32
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 13:13:14:
 

Pri tej zgodbi sem se začela spraševati zakaj se to dogaja .. OK patriarhlani odnosi v družbi ... samo kaj so to patriarhalni odnosi ... šibka odvisna mati in "močan" nasilen oče ... kaj se pravzaprav dogaja v vzgoji zakega fanta, da kot moški postane tak tiran?

Ali mi zna kdo to odgovorit?



Na nek način si pri sebi znam odgovoriti, ne vem pa kaj narediti, da se takšne stvari ne bi tako pogosto dogajale.

Back to top
« Last Edit: 08.03.2004 at 18:56:01 by gape »  

Svašta.
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprašujem se ...
Reply #5 - 08.03.2004 at 15:02:27
 
Quote:
Najbolje, da vprasas to svojo sosolko. Lahko intervjujas tudi njenega tipa (ceprav pri njemu najbrz ni zlo tezko uganit, zakaj mu je tak odnos odgovarjal)

bp


Grin  Grin  Grin  Grin  Grin

bika grem dražit, če res ni druge poti ...


sem bolj ležerna  Tongue

lahko pa ti to napraviš ... bom takoj za tvojim hrbtom, da mi kaka beseda ne bo slučajno ušla (kritja ti pa glih ne garantiram  Grin)
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #6 - 08.03.2004 at 15:13:34
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 15:02:27:
lahko pa ti to napraviš ... bom takoj za tvojim hrbtom, da mi kaka beseda ne bo slučajno ušla (kritja ti pa glih ne garantiram  Grin)

Sem hotel samo rect, da mi ni jasno zakaj mu je tako dolgo popouscala in se mu umikala in ni postavila meje, dokler tip ni prisel cez vse meje, ko se ona nima vec kam umaknit.

Dvomim, da se bosta zdaj uspela dogovorit o nacinu sozitja, ce se do sedaj nista dogovorila pravzaprav o nicemer, kar se je dotikalo njunega odnosa.

Tako da imata po mojem to svetlo perspektivo pred sabo, da gresta narazen in se najbolje, da se par let izogibata kakrsnekoli zveze (ker ne bo nobena zares uspesna, ali pa bo enaka tej). Ali pa nadaljujeta ta odnos z drugimi sredstvi (z nasiljem in ustrahovanjem).

IMHO.

Ti se pa kar veselo skrivaj se naprej. Wink

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprašujem se ...
Reply #7 - 08.03.2004 at 15:21:27
 
Quote:
Sem hotel samo rect, da mi ni jasno zakaj mu je tako dolgo popouscala in se mu umikala in ni postavila meje, dokler tip ni prisel cez vse meje, ko se ona nima vec kam umaknit.

Dvomim, da se bosta zdaj uspela dogovorit o nacinu sozitja, ce se do sedaj nista dogovorila pravzaprav o nicemer, kar se je dotikalo njunega odnosa.

Tako da imata po mojem to svetlo perspektivo pred sabo, da gresta narazen in se najbolje, da se par let izogibata kakrsnekoli zveze (ker ne bo nobena zares uspesna, ali pa bo enaka tej). Ali pa nadaljujeta ta odnos z drugimi sredstvi (z nasiljem in ustrahovanjem).

IMHO.

Ti se pa kar veselo skrivaj se naprej. Wink

bp



sta že narazen ...

mene zanima neki čist drugega ... kaj tipu dogaja v glavi, da sploh postane tak tiran ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #8 - 08.03.2004 at 15:37:04
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 15:21:27:
sta že narazen ...

mene zanima neki čist drugega ... kaj tipu dogaja v glavi, da sploh postane tak tiran ...

Po mojem mnenju nic kaj dosti.

Je zadosti, da je malo manj samozavesten in pa zato malo bolj razvajen mamin sine, ki misli, da se zato svet vrti okrog njega. Druga moznost je, da ni izzivel svojega strahu in jeze, ki jo je nabral v odnosu s svojim avtoritativnim tiranskim ocetom. Tretja ...

Prvo (nesamozavestnost) verjetno velja tudi za njegovo partnerko. Pri njej do te mere, da sama zase ni nic. Se ne bi cudil, ce bi se sedaj, ko je zadeva koncana, obesala kar na vse tipe po vrsti, ki ji pridejo na pot. Jih rabi, da se pocuti ziva. Ker biti sama s sabo, tega jo je naravnost groza. Zato isce nekoga, s katerim bo vso zgodbo ponovila.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Sprašujem se ...
Reply #9 - 08.03.2004 at 15:57:57
 
sinjeoka wrote on 08.03.2004 at 13:13:14:
Potem pa je fant postajal čedalje bolj tiranski, opustiti je morala najprej prijateljske stike z moškimi kolegi, nato so po isti poti sledile ženske prijateljice, pa sorodniki, sošolci, sodelavci ... v nekem momentu je ostal samo še On.

... kaj se pravzaprav dogaja v vzgoji zakega fanta, da kot moški postane tak tiran?


Dobro premisli:

Za vsako pizdarijo sta potrebna DVA!

Tiran in za-tiranec.

Ko se zatiranec enkrat upre, tiran lahko svojo moč veča -----> do ločitve.

...eni rabijo za to 1 mesec, drugi 2 leti, tretji ne odidejo nikoli.

Torej s sprotnim reševanjem vsake male tiranijice, se bi tiran stopil prej ali slej. Če se ni pripravljen pogajati, topiti, običajno pride spet do ločitve.

Torej se po drugi strani lahko vprašaš: Kaj za boga, je pa bilo tvoji prijateljici, da se mu je uklanjala....

no to je še normalno,,,,,, Wink

Kaj zaboga ji je zdej da ima tega dost  Grin Grin Grin



Kiss

Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka*
Guest




Re: Sprašujem se ...
Reply #10 - 08.03.2004 at 16:14:59
 
Gru Gru wrote on 08.03.2004 at 15:57:57:
Dobro premisli:

Za vsako pizdarijo sta potrebna DVA!

Tiran in za-tiranec.

Ko se zatiranec enkrat upre, tiran lahko svojo moč veča -----> do ločitve.

...eni rabijo za to 1 mesec, drugi 2 leti, tretji ne odidejo nikoli.

Torej s sprotnim reševanjem vsake male tiranijice, se bi tiran stopil prej ali slej. Če se ni pripravljen pogajati, topiti, običajno pride spet do ločitve.

Torej se po drugi strani lahko vprašaš: Kaj za boga, je pa bilo tvoji prijateljici, da se mu je uklanjala....

no to je še normalno,,,,,, Wink

Kaj zaboga ji je zdej da ima tega dost  Grin Grin Grin



Kiss

Edi



agree 100%

samo a se ti ne zdi, da so tirankoti tudi nagnjeni k tiraniji ... obstajajo namreč tudi tipi /upam, da velika večina), ki se ne bodo niti poskušali obnašat tako

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #11 - 08.03.2004 at 16:28:29
 
Quote:
samo a se ti ne zdi, da so tirankoti tudi nagnjeni k tiraniji ... obstajajo namreč tudi tipi /upam, da velika večina), ki se ne bodo niti poskušali obnašat tako

mogoce si bo pa sama poiskala tipa, ki bo imel zadosten "tiranski potencial". v primeru, da jo je strah biti sama s seboj, jo bo verjetno bolj pritegnil tip, ki jo bo cimbolj vkljucil v uresnicevanje njegovih ciljev in zamisli, kot pa nekdo, ki bo od nje pricakoval, da je samostojna in neodvisna osebnost s svojimi zeljami in nacrti.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Sprašujem se ...
Reply #12 - 08.03.2004 at 17:54:29
 
Ma prou fino je vidit tipe, ki se z žensko ubadajo ... a bi mi kdo od vas izvolil razložiti kaj se v moški glavi premakne, da postane tiran ...


..ok ženska, bi mu morala dati kajlo ob prvih zanih tiranije ... ama pustimo zdaj to ... mene zanima bolj to ... kako se vzgoji tirana ... oz. kaj pri vzgoji ne početi

... s temle topikom nikakor ne rešujem svoje bivše sošolke; ampak razmišljam, zakaj so moški tirani na svetu ...

... nekako bi rekla, da bi Edija in bp-ja katerakoli bejba bolj težko prepričala, da bi postala tirana ...  Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #13 - 08.03.2004 at 18:11:00
 
Quote:
Po mojem mnenju nic kaj dosti.

Je zadosti, da je malo manj samozavesten in pa zato malo bolj razvajen mamin sine, ki misli, da se zato svet vrti okrog njega. Druga moznost je, da ni izzivel svojega strahu in jeze, ki jo je nabral v odnosu s svojim avtoritativnim tiranskim ocetom. Tretja ...

Je po mojem vec vrst tiranov (mogoce celo tolk kolikor je tiranov).  In prav nikomur ne koristi, ce se ga pretirano razvaja in je preprican, da morajo vsi okrog njega skrbeti zanj, ali da mu ni treba prevzeti odgovornosti za nic, kar je storil, pa potem misli, da ne glede na to, kaj naredi, to nima zanj nikakrsnih posledic, pa ...

Skratka nobenega nenadnega klika ni. Samo prepricanja, ki so ze od nekdaj v glavi, lahko v taksnih situacijah, ko ni vec kaksne zunanje avtoritete ali kontrole, postanejo naenkrat bistveno bolj radikalno izrazena. Se posebej, ko oseba zacuti moc, da jih lahko tudi uveljavi.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Sprašujem se ...
Reply #14 - 08.03.2004 at 18:22:14
 
Saj ne gre samo zato, da lahko nekdo postane tiran, če mu partner to dovoli.
Gre tudi za to, da nekdo postopoma postaja tiran, če ga partner v to sili skozi svojo pozicijo žrtve.

Z drugimi besedami, če bi se moj partner v odnosu do mene postavljal kot tvoja kolegica, mi stregel spredaj in zadaj - seveda iz ljubezni Grin, potem bi se sčasoma zelo navadila na takšno komoditeto in pričela to jemati kot samoposebi umevno. Ali pa še kaj več zahtevala.

Tudi tako se lahko postane tiran - skozi partnersko vzgojo.

Ampak ti verjetno hočeš vedeti, kako nekdo skozi starševsko vzgojo to postane. Verjetno vzorci iz matične družine.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4