Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12
(Read 108019 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Fajn knjige 2.
Reply #120 - 19.07.2007 at 15:07:52
 
Vinko Möderndorfer

Sinjebradec

slovenska psihološka kriminalka, ki vleče na ameriškega psiha, vendar se na koncu z njim razide
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Fajn knjige 2.
Reply #121 - 19.07.2007 at 16:15:40
 
titud wrote on 19.07.2007 at 13:01:00:
Quote:
ravno berem

Tretja oseba množine;

zanimiva, pretresljiva zgodba... pisatelj opisuje obdobje, ko je spoznal, da ima disociativno motnjo in nato psihoterapija in soočanje s preteklostjo, ko dojame, da sta ga v otroštvu spolno zlorabljali babica in mama.


Ista tema kot v Tradeju-ju (Menjalcu), kjer se je zaradi podobne travme tip razcepil na 9 oseb...


ta je naštel 24 oseb!!!

btw, lepo te spet videt. Wink
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Astral
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #122 - 20.07.2007 at 12:01:05
 
Mabel Collins - Povest o belem lotosu
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Fajn knjige 2.
Reply #123 - 26.07.2007 at 19:37:29
 

Na moč d'best:

knjiga Busting Loose From the Money Game,

podprta s spletno stranjo http://www.bustingloose.com/



Bob Scheinfeld's Busting Loose work rests on a foundation of 5 core concepts:

1. Everything you experience in your life is part of a game created by and played in Consciousness

2. It's all an illusion

3. It takes a tremendous amount of power to create the illusion and make it appear real

4. You can reclaim all that power, collapse the illusion and start playing The Game Of Life
by a new set of rules that finally opens you up to all the joyfulness, peace, abundance and freedom you've always wanted.

5. If you don't reclaim the power and collapse the illusions, you'll never experience those things,
no matter how many self-help, success, or personal growth books, audios, videos, events or coaching you experience.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Fajn knjige 2.
Reply #124 - 26.07.2007 at 20:00:56
 


Tale je pa dober in osvežujoč "summary":

Why You're DUMB, SICK, & BROKE ... and How to Get SMART, HEALTHY & RICH,

podprta s spletno stranjo http://www.randygage.com/
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Astral
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #125 - 29.07.2007 at 11:59:02
 
Še ena super knjiga

Slavinski - Inteziv Gnoze
Back to top
 
 
IP Logged
 
Astral
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #126 - 30.07.2007 at 20:56:16
 
Eva wrote on 17.12.2006 at 14:59:23:
Eva wrote on 11.12.2006 at 18:37:20:
Tole bi znalo bit res fajn, sem še na začetku in počas berem, ampak nekej tazga kot sem si želela

JAZ SEM, KI SEM zdej mam od 1-5 knjige
1 Mogočna prisotnost: izbrani nauki SAint Germaina in drugih vnebovzetih mojstrov
2 Dejavni Bog: - || -
3 Zmaga Luči: Izbrani nauki Vnebovzetih Mojstrov in Kozmičnih Bitij
4 Sveti Ogenj: NAuki Vnebovzetih Mojstrov, Kozmičnih Bitij, Elohimov in Angelov
5 Življenje in nauki Mojstrov Vnebovzetja: Iz knjig Bairda T. Spaldinga "Life and Teaching of the Masters of the Far East"

kontakt jazsemkisem@email.si
http:// users.volja.net/jaz-sem
www.jaz-sem.net
Mobi 031 554 790 / Tomaž Pritekelj
od tega strička sem jih nabavla, pol ko sem jih v knjižnci vidla

Evo meditacijo, ki jo avtorju pove Saint Germain
"15 do 30 min zvečer pred spanjem in zjutraj pred začetkom vsakodnevnih opravil uporabi naslednjo vajo, ki ti bo, če se jo boš potrudil narediti, prinesla čudeže:
Zagotovi si, da te ne bo nihče motil. Ko postaneš zelo tih, glej in občuti svoje telo, obdano z zaslepljujočo Belo lučjo. Prvih pet minut, ko ohranjaš to sliko, spoznaj in občuti povezavo med zunanjim jazom in Mogočnim Bogom v sebi. Svojo pozornost osredotoči na srčni ceneter, ki si ga predstavljaj kot zlato sonce.
Naslednji korak je zavestna potrditev:
"Zdaj radostno sprejemam polnost Mogočne Božje Prisotnosti - Čistega Kristusa."
I now joyously accept the fullness of the Mighty God Presence - the Pure Christ."
Občuti velik sij Luči. Povečuj ga v vsaki celici svojega telesa vsaj naslednjih deset minut. Nato zaključi meditacijo z Odredbo:
" 'JAZ SEM' otrok Luči! Ljubim Luč! Služim Luči! Živim v Luči! 'JAZ SEM' zaščiten, razsvetljen, oskrbovan in vzdrževan z Lučjo! Blagoslavljam Luč!"
'I AM' a Child of Light - I love the Light - I serve the Light - I live in the Light - 'I AM' protected, illuminated, supplied, sustained by the Light, and I bless the Light."
Zapomni si za vekomaj: " Na kar meditiraš, to postajaš." In ker vse stvari prihajajo iz Luči, je Luč vrhovna Popolnost, ki vodi vse stvari. Meditacija in čaščenje Luči pripeljeta do razsvetljenja uma.
...
Po prvih desetih dnevih izvajanja te meditacije jo začni izvajati po trikrat na dan (zjutraj, opoldne in zvečer). "


jest mislim da jo ene tri dni? nism zihr, ampak je lepa, se vidi že v besedah, zihr mi dobro dene. there are changes; četud so to že tko al tko


Tnx.

Mega meditacija,učinek je res neverjeten,bo treba še knjige zrihtat.



Lep dan!
Back to top
 
 
IP Logged
 
snow
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #127 - 31.07.2007 at 14:41:03
 
js mam eno od teh, bo treba na kšno pijačko Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #128 - 23.08.2007 at 21:53:35
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Astral
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #129 - 27.08.2007 at 20:17:21
 
Življenje in Nauki Mojstrov Vnebovzetja

iz knjig Bairda T. Spaldinga

Z Božansko Močjo, o kateri govorijo Mojstri v tej knjigi, lahko razvijemo neslutene sposobnosti in zmagamo smrt. Ideja smrti je tuja, dejansko je neposredno nasprotovanje Božanskemu namenu in ni v skladu z Zakoni Kozmosa.

Veliki Mojstri Himalaje nam predstavljajo resnično dejavnost Velikega Zakona, ki je višji od smrti. Celotno človeštvo se počasi a neustavljivo bliža točki, ko bo ta Zakon razumelo in se ga naučilo uporabljati, da bodo vsi našli pot k Večnemu Življenju. To je začetek Nove Dobe.



V meni je popolno Telo – Božansko Telo.

JAZ SEM zdaj vse, kar želim biti!

Vsak dan si predstavljam svoje čudovito bitje in ga polno izražam.

JAZ SEM Božanski Otrok!

Vse, kar potrebujem, mi je zdaj in za vekomaj priskrbljeno!







JAZ SEM, KI SEM – 1 / Mogočna Prisotnost

Izbrani nauki Saint Germaina in drugih Vnebovzetih Mojstrov



V človeku je Mogočna Prisotnost, imenovana JAZ SEM oziroma JAZ SEM, KI SEM.



Nauk Vnebovzetih Mojstrov o JAZ SEM je resnični Življenjski nauk, ki vodi do Razsvetljenja zavesti. Razumevanje velike ustvarjalne Besede Življenja JAZ SEM je velika Božja Moč, ki je ustvarila ta planet; je večni Zakon Življenja.

V srcu vsakogar na Zemlji je vsidran osebni Božji Plamen oziroma Iskra Boga JAZ SEM. In nad vsakomer je resnično osebna Prisotnost Boga (imenovana Mogočna Prisotnost JAZ SEM) v obliki duhovnega Telesa Luči, ki je neposredna vez z Virom Življenja in vsega dobrega, z Božanstvom v Velikem Središčnem Soncu, s katerim je vsak Eno.



Blagoslovljeni JAZ SEM, moja pot je čista,

vselej mi je blizu Tvoja vrhovna Ljubezen;

o Veliki JAZ SEM, Tvoja veličastna Prisotnost

je za vedno moj Božji Plamen!



Obrnjen k Tebi trdno stojim

in nič me več ne omaja;

za Tvojo Roko se čvrsto držim,

Tvoja sijoča Ljubezen me vedno obdaja!







JAZ SEM, KI SEM – 2 / Dejavni Bog

Izbrani nauki Saint Germaina in drugih Vnebovzetih Mojstrov



Knjiga podaja temeljne razlage Vnebovzetega Mojstra Saint Germaina o uporabi Velike Ustvarjalne Besede JAZ SEM in Mogočne Prisotnosti JAZ SEM, ki je Dejavni Bog v vsakomur.

Preproste misli in izražanje sprostijo veliko Moč Svobode. Le v zapletenem izražanju ostane Resnica pogosto skrita. Saint Germain je podal to Znanje o JAZ SEM na tako enostaven način, da ga lahko razume in uporabi vsak otrok. To praktično uporabno Znanje je bilo dano vsem civilizacijam v vseh dobah.



Na Krilih velikega Božjega Plamena prihajam

v navidezno noč.

Po svoji poti skozi neskončni prostor pohajam

na svojih Svetlih Krilih visoko se dvigajoč.

Vse blagoslavljam, zdravim, razsvetljujem
z izžarevanjem same Božje Mogočnosti.

Vzplamtevam, žarim, kličem: JAZ SEM!

Diamantno Srce Luči!


JAZ SEM, KI SEM – 3 / Zmaga Luči

Nauki Vnebovzetih Mojstrov in Kozmičnih Bitij

Ta knjiga je posvečena Zmagi naše blagoslovljene Zemlje. Zmaga pomeni 'v sebi in okoli sebe zbrati Energijo in Moč Svetega Ognja iz Višav Stvarstva ter Jo izliti v razmere zunanjega sveta, da se izpopolnijo.' Zmaga je polnost Boga, to pomeni polnost vse Ljubezni in Moči Velikega Središčnega Sonca, za Zemljo.

V tej uri svetovne krize Vnebovzeti Mojstri in Kozmična Bitja nudijo vso možno pomoč vsem, ki  iskreno iščete Luč, da lahko tudi vi postanete Mojster samega sebe in svojega sveta. Iz Svojega Območja Luči sijejo na vas Svoje Svetlobne Žarke, da lahko v vsej polnosti dosežete Zmago svoje Luči.

Velik del te knjige podaja nauke mogočnega Kozmičnega Bitja z Venere, ki v vsem, česar se loti, vedno doseže Zmago Luči in Ljubezni.

Božja Luč vedno zmaga!

Božja Luč vedno zmaga!

Božja Luč vedno zmaga!

In Ljubljena Mogočna Prisotnost JAZ SEM je ta Luč!



JAZ SEM, KI SEM – 4 / Sveti Ogenj

Nauki Vnebovzetih Mojstrov, Kozmičnih Bitij, Elohimov in Angelov

Knjiga podaja govore Vnebovzetih Mojstrov o Angelih in nauk Velikih Kozmičnih Bitij imenovanih Sedem Mogočnih Elohimov, ki so v Svetem pismu omenjeni kot Sedem Graditeljev okoli Prestola.

Imeti priložnost obiska Elohimov in prejeti Njihovo razumevanje Svetega Ognja, je največja radost, ki jo lahko poleg svojega Vnebovzetja prejmemo v fizičnem svetu. Priznanje Njihovega Sedmerega Plamena – Mavričnega Plamena vseh barv – na našem čelu je prvi korak sprejemanja Njihovih Kozmičnih darov. Kozmični Sedmeri Plamen vzplamteva v vsem in kliče:

»JAZ SEM Zmaga! JAZ SEM Svoboda! Pot je odprta!«


JAZ SEM, KI SEM – 5 / Zmagovita Moč

Odredbe – Invokacije in Afirmacije Vnebovzetih Mojstrov

Iz vsebine

Zaščita *          Elektronski Krog           *          Vijolični Plamen            *          Odpuščanje      *          Luč      *          Jutro, večer    *          Božja Roka       *          Oskrba *          Zdravje *          Glasba  *          Zemlja  *          Zmaga




JAZ SEM, KI SEM – 6 / Sončna Prisotnost

Odredbe – Invokacije in Afirmacije Vnebovzetih Mojstrov



Iz vsebine

Sončna Prisotnost         *          Častitljivi Plamen          *          Kozmična Luč  *          Vélika Vélika Tišina      *            Magnet Velikega Središčnega Sonca     *          Vnebovzetje     *          Mladina            *          Šole      *          Angeli            *          Elohimi



JAZ SEM v Svetu Kozmične Sončne Prisotnosti Svetega Ognja Sedmih Mogočnih Elohimov, ki je Žarišče Kozmične Moči, s katero so Elohimi ustvarili Univerzum!






















Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Fajn knjige 2.
Reply #130 - 17.11.2007 at 19:27:22
 
knjiga, ki me je navdušila, ker pravzaprav s tako malo besedami in skozi zgodbo, pove tako veliko stvari in me je spet pripravila do tega, da razmišljam o mejah naše svobode, o vrednotah, o ljubezni, o veri, ... in seveda jo je najti na policah, namenjenim mladim bralcem

UROK, avtorice Alice Hoffman

knjiga, ki dokazuje, da so izdaje knjig namenjene mladini v zadnjem času izredno kvalitetne, če ne celo bolj, kot tiste, ki so prvotno namenjene "odrasli" populaciji
Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
Lotus`
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #131 - 09.01.2008 at 21:30:37
 
Celotna zbirka Anastazija avtor: Vladmir Merge

Anastazija je junakinja knjig Vladimira Megreja, ženska iz sibirske tajge z izjemnim znanjem o naravi in našem mestu v njej. Ker živi v naravi, jo lahko razume in se trudi drugim ljudem pomagati do tesnejšega stika z njo, saj iz takega stika izvirajo neizmerna moč, modrost in lepota. Med njenimi sporočili je veliko praktičnih nasvetov, mnogi od njih, ki se nanašajo na odnos človeka do rastlin na vrtu in sploh do zemlje.

Odlomek iz knjige prostranstvo ljubezni
SEME KOT ZDRAVNIK

Anastazija je trdila naslednje:
"Vsako posajeno seme vsebuje ogromno količino podatkov iz vesolja, ki je po velikosti in natančnosti ne moremo primerjati z ničimer, kar je izdelal človek. S temi podatki seme dobro ve, do milisekunde natančno, kdaj naj oživi in začne rasti, katere sokove naj črpa iz zemlje, kako se posluževati svetlobe nebesnih teles - sonca, lune, zvezd - v kaj mora zrasti in s kakšnimi plodovi obroditi. Plodovi so namenjeni življenjski preskrbi človeka; lahko se učinkovito, bolje kot obstoječa ali bodoča umetno izdelana zdravila, borijo proti kateri koli bolezni človeškega organizma. Da bi to bilo možno, pa mora seme poznati stanje človeškega organizma, saj lahko potem v procesu zorenja napolni plod z ustreznim razmerjem snovi, potrebnih za zdravljenje določenega človeka, bodisi da se je njegova bolezen že razvila ali pa je le nagnjen k njej.
Da bi seme kumaric, paradižnika ali katere koli druge rastline, ki jo gojimo na vrtu, imelo take podatke, je treba narediti naslednje. Pred sajenjem damo eno ali nekaj semen v usta in jih držimo pod jezikom vsaj devet minut. Potem jih primemo med dlani in tako držimo kakih trideset sekund. Medtem moramo bosi stati na zemlji, kjer jih nameravamo posaditi. Nato razpremo dlani in skrbno ponesemo semena proti ustom. Vanje dahnemo zrak iz pljuč; ko jih ogrejemo s svojim dihanjem, seme izve, kaj je v nas.
Semena je treba držati kakih trideset sekund na odprtih dlaneh, da se predstavijo nebesnim telesom. Tako določijo trenutek svoje vzkalitve. Planeti jim pri tem pomagajo in bodo za nas darovali poganjkom potrebno svetlobo.
Potem lahko semena posadimo

Back to top
 
 
IP Logged
 
mk
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 1

Gender: male
Re: Fajn knjige 2.
Reply #132 - 11.01.2008 at 13:22:59
 
Zimska zvezda- Izgubljena vrtnica

Mladinska knjiga je z letošnjim letom kot prvo na knjižne police postavila svetovno uspešnico Izgubljena vrtnica. Gre za knjigo turškega pisatelja Serdarja Özkana, ki je takoj postala velika uspešnica in je prevedena že v 15 jezikov. Knjiga bo kar tri mesece posebej izpostavljena v vseh knjigarnah Mladinske knjige.

Gre za pripoved, v kateri je pisatelj zanimivo povezal zahodnjaško filozofijo in vzhodnjaški misticizem. Glavna junakinja Diana po materini smrti izve, da ima sestro dvojčico. Ta uteleša vse, kar si je Diana nekoč želela postati. Iskanje sestre jo popelje na potovanje, ki se prelevi v odkrivanje njenega lastnega bistva in spoznavanje pomena življenja.

Serdar Özkan se je rodil leta 1975 v Izmirju v Turčiji in je trenutno najbolj bran turški pisatelj. Po študiju marketinga in psihologije v ZDA se je vrnil v rodno Turčijo in študiral psihologijo v Carigradu. Od leta 2002 se ukvarja izključno s pisanjem, predvsem zgodb, ki želijo odkrivati globlje pomene. Knjiga Izgubljena vrtnica je njegov prvenec, ki je postala takojšnja uspešnica in predstavlja obvezno branje za tiste, ki so jih navdušili Alkimist, Mali princ in Jonatan Livingston Galeb.
Več informacij najdete na internetni strani: www.serdarozkan.com

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lotus`
Ex Member




Re: Fajn knjige 2.
Reply #133 - 21.02.2008 at 21:10:43
 
PREHOD DUŠ - Slovenska knjiga mrtvih
Pavel Matej Rak


Avtor je že od najzgodnejših otroških let videval in doživljal tisto, česar drugi niso. Več kot trideset let je spremljal sence, se pravi ljudi, ki so odložili svoje fizično telo, in jim v zasmrtju pomagal prestopiti na ustrezno raven. S svojimi posebnimi sposobnostmi, razvitim tretjim očesom in razširjeno zavestjo, je postopno spoznaval zakonitosti onstranstva. Knjiga odgovarja na vprašanja kot so: Kakšen je človek po smrti, Kaj so lupine in kaj sence, Kaj je čakra smrti, Zakaj ne smete nositi zemlje s pokopališča domov, Zakaj ne bi smeli trositi pepela umrlih, Ali je maša učinkovita, Kaj je boljše pokop ali sežig, Kaj se zgodi pri presajanju organov, Kateri živi ljudje so dojilje mrtvih in še na vrsto drugih vprašanj, ki se zastavljajo vsem, ki bomo nekoč prestopili prag smrti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Boris Pahor: Nekropola
Reply #134 - 24.02.2008 at 10:37:25
 

Boris Pahor: Nekropola


Quote:

»Nenadoma sem postal kot nekakšna Gina Lollobrigida …«
Delo, Sobotna priloga, 23.02.2008

V nedeljo zvečer je 4.696.000 ljudi na tretjem programu italijanske državne televizije Rai poslušalo pripoved drobnega človeka, neverjetno živahnega in lucidnega 94-letnika. Brez trohice gneva ali sovraštva je povedal, da so fašistične bande v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pohod na oblast začele prav v njegovem rojstnem Trstu. In to s terorjem nad slovenskim prebivalstvom (danes bi temu rekli etnično čiščenje). Pred tako številnim avditorijem ni takih besed izrekel še nihče. To je bilo nepozabnih dvajset minut tržaškega Slovenca Borisa Pahorja.

Vendar to ni bilo vse. Boris Pahor je v slovenščini pozdravil rojake – italijanske državljane, ki na Tržaškem, Goriškem in Videmskem govorijo ta jezik. Ne le da so mu v oddaji to dopustili, celo povabili so ga, naj to stori.

V Sloveniji ni veliko ljudi, ki se zavedajo, kaj to pomeni. Zato pa so v tistem trenutku postale vlažne oči marsikaterega Slovenca v Italiji. Dobil je zadoščenje; četudi niso ravno njemu prepovedali uporabljati slovenskega jezika, četudi niso ravno njemu vzeli imena in priimka, četudi ga nikoli niso poniževali, ker je Slovenec. Bilo je zadoščenje za tisto, kar so storili njegovim staršem ali starim staršem. »Fašisti so sami povedali, da se je njihova revolucija rodila prav v Trstu, ko so začeli čistiti mesto,« je dejal Boris Pahor. Slovenci v tem mestu pa so doživeli fašistično diktaturo, še preden je Evropa spoznala mučitelje, ki so govorili nemško. Če Evropa ne ve, da se je fašizem na njenih tleh začel prav z zatiranjem Slovencev, je toliko bolj jasno, da Italijani o tem zadnja desetletja niso želeli nič vedeti. Trst se je ves ta čas postavljal kot najbolj italijansko mesto, nasledniki fašistov, ki so po »demokratični preobrazbi« kot Nacionalno zavezništvo postali celo vladna stranka, pa vse do danes niso izpustili nobene priložnosti za poniževanje Slovencev na Tržaškem. Je potem čudno, če je Boris Pahor pred letom dni, ko je italijanski predsednik Giorgio Napolitano ob državnem prazniku dnevu spomina na fojbe omenil »krvoločno ihto in slovanski ekspanzionizem«, slovenskim oblastem očital, da mu niso dovolj odločno odgovorile? »Strah in pomanjkanje ponosa,« pravi temu.

Romar med sencami

Tak Trst in taka Italija sta potrebovala nekoga tretjega, da jima je Borisa Pahorja pomagal prepoznati kot velikega pisatelja, četudi piše v slovenskem jeziku. Začelo se je leta 1990 v Franciji, ko je izšel francoski prevod Nekropole (Pahor si je izbral naslov Pèlerin parmi les ombres– Romar med sencami –, ker je med sprehodom po pariški knjigarni opazil, da ima vsaj pet del naslov Nécropole). Do zdaj so prevedli že sedem njegovih del in je tako najbolj znan slovenski pisatelj v Franciji. Sledili so še prevodi v nemščino (Nekropoli so nemški kritiki leta 2001 podelili nagrado za najboljši roman, ki je tistega leta izšel v Nemčiji, časniki z nemškega govornega območja pa so o romanu pisali še dve leti zatem) in angleščino, zadnji, sedmi po vrsti, je finski prevod. Pred leti je prišel končno tudi čas za prevod v italijanščino. Da je roman lahko sploh izšel v nizki nakladi pri združenju Consorzio Culturale del Monfalconese, se je prevajalec Ezio Martin odpovedal honorarju, avtor pa vsem pravicam. »Naveličal sem se čakanja, da bo roman objavila kakšna založba,« pravi Boris Pahor.

Ko so se pri milanski založbi Fazi odločili za objavo Nekropole, verjetno niso niti slutili, da bi lahko knjiga, ki pripoveduje o taboriščih, v Italiji leta 2008 postala takšna uspešnica. In to tako hitro. Komaj mesec dni po izidu so Nekropolo že tretjič dotisnili. »Menda so prodali že okoli 30.000 izvodov, ne vem natančno,« pravi Pahor, ki je imel ta teden dva dni izklopljen telefon. »Pisal sem tekst za prilogo finančnega časnika Sole 24 ore, pa sem ga izklopil, saj so me po televizijskem nastopu nenehno klicali od vsepovsod. Človek se težko zbere za pisanje, če ga nenehno prekinjajo,« pravi.

Ti zapozneli refleksi, da je treba pisatelja, ki je bil večino življenja namenoma prezrt prav v svojem rojstnem mestu, ob koncu prepoznati in ga počastiti, nagraditi ali odlikovati, so razumljivi. To je človeško. A vendar ni odlikovanja, s katerim bi se mu lahko dostojno opravičili za to, da je bil toliko časa – prezrt.

Zdi se, da se v nekem trenutku vse postavi na svoje mesto. Dela dobrih umetnikov so nekoč prepoznana kot dobra in skupaj z avtorjem jim dovolijo stopiti iz anonimnosti. Kleč je v tem, da ta obred pogosto traja precej dlje, kot je običajno človeku usojeno živeti. Toda Boris Pahor je vse to dočakal. Če bi vsa ta priznanja, s katerimi ga v zadnjem obdobju njegovega dolgega življenja naravnost zasipavajo, porazdelili na zadnjih štirideset let, kolikor je stara Nekropola, bi bilo ravno prav. Vsako leto kakšno priznanje dobro dene tudi tistim, ki ne hlepijo po njih.

Na lestvici najbolj branih

Ko je voditelj Fabio Fazio v nedeljo zvečer vprašal Borisa Pahorja, ali je sam pri sebi prišel do neke definicije zla, mu je sijajno odgovoril. Zdi se mu, da človek sploh še ni prišel do tiste točke, ko bi ga lahko imeli za humanega, je pa že neštetokrat pokazal, kako živalski je lahko, še posebno v izrednih razmerah, kot je vojna. Kljub vsem slabim izkušnjam verjame v dobroto ljudi, toda kakšna je ta dobrota? Poiščite mi tistega kristjana, usmiljenega in dobrega človeka, ki ima doma na primer štiri avtomobile, pa ga vprašajte, ali ne bi morda enega podaril onemu človeku brez avta. Odgovor je občinstvo v studiu nagradilo s spontanim aplavzom.

Ko človek takole iz Slovenije spremlja dogajanje v Italiji, predvsem v kulturi, prebira njihove časnike in gleda njihovo televizijo, dobi občutek, da so Slovenci v Italiji na vsem lepem postali enakovredni državljani. (Vem, Slovenci, ki živijo v Italiji in niso ravno Boris Pahor, bi imeli kakšno pripombo. A kljub temu.) Ko sem prebiral nedeljski Corriere della sera, sem opazil nekaj, kar bi bilo še pred letom dni bolj podobno sanjam. Založba Fazi je na prvi strani (!) objavila oglas, v katerem cenjeno bralstvo opozarja na dejstvo, da so Nekropolo znova dotisnili. Oglas je bil dovolj velik, da se je našel prostor še za dva citata iz kritik, ki sta izšli v najpomembnejših državnih časnikih. Za Corriere jo je napisal Claudio Magris, za Repubblico pa Paolo Rumiz.

Nič manjše ni bilo presenečenje, ko sem si na strani kulture ogledal lestvico najbolje prodajanih knjig (mimogrede, na spletni strani založbe Fazi piše, da je Nekropola v tem hipu njihova najbolje prodajana knjiga). Med tujimi romani je bilo Pahorjevo delo na 13. mestu še pred njegovim nastopom na tv, ki je prodajo menda podvojil. Med esejistiko pa se je na 14. mestu pojavilo delo tržaške zgodovinarke in profesorice na ljubljanski Filozofski fakulteti Marte Verginelle Il confine degli altri (Meja drugih). Drobna knjižica, izdala jo je ugledna rimska založba Donzelli, je že po dveh tednih na tako visokem mestu. Verginella je posebej za italijanske bralce napisala imeniten esej o dogajanju v Julijski krajini pod fašisti ter pojasnila razloge za protiitalijansko razpoloženje med Slovenci in Hrvati med časom povojne partizanske zasedbe Trsta, obdobja, ki je bilo doslej v Italiji pogosto zbanalizirano predvsem na komunistično okupacijo »Titovih banditov«.

Ne vem, kako se počuti človek pri tej starosti, ko se nenadoma zave, da mu bodo po smrti postavljali spominske plošče in doprsne kipe, morda celo kakšen pravi spomenik. Tudi če verjame v posmrtno življenje, ga verjetno ne mika, da bi od nekod lahko opazoval ves ta cirkus. »Ljudje se čudijo, da sem ob vsem tem hrupu, ki ga v Italiji zdaj zganjajo okoli mene, ostal tako miren. Veste, jaz sem bil precejšnjega deleža časti in slave že deležen, tako da me to niti ne vznemirja. Je pa res, da sem tu nenadoma postal že kot nekakšna Gina Lollobrigida …«

Mišo Renko

Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 7 8 9 10 11 12