Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 13003 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Princip nedelovanja
Reply #15 - 30.01.2004 at 11:28:46
 
Toni_Zamene wrote on 30.01.2004 at 10:58:26:
Tako na hitro mi pridejo na pamet sledeči možni vidiki principa nedelovanja:

1. nedelovanje v smislu - vse ob svojem času ( ko morajo stvari dozoreti po naravni poti )

2. nedelovanje kot strategija ( pustiti nekoga na mukah )

3. nedelovanje kot nesposobnost delovanja ( umik )

4. nedelovanje kot stanje nirvane

Znotraj katere (ih) naveden(ih)  točke torej smem brati  in razumevati vaše posamezne razlage nedelovanja ?

odvisno od časa in prostora ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Princip nedelovanja
Reply #16 - 30.01.2004 at 11:29:53
 
gape wrote on 30.01.2004 at 11:28:46:
odvisno od časa in prostora ...


???
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind-
Guest




Re: Princip nedelovanja
Reply #17 - 30.01.2004 at 11:46:43
 
ker je naša izvorna narava (duša, spirit, čista zavest) po naravi aktivna moramo na nek način delovati

nedelovanje je v bistvu delovanje za Njegovo zadovoljstvo oz. delovanje za Njega, in to je tud razlog zarad katerega sploh obstajamo

brez delovanja ni ljubezni, zato v izključni odvezanosti od materije kakršno npr. propagira budistična filozofija (nedelovanje) ne more bit ljubezni in tega stanja (nirvana) ne moremo trajno zadržat, ker smo po naravi aktivni

vsako delovanje v smislu delovanja "za sebe" v tej materialni sferi prinaša svoje materialne posledice (bodisi dobre ali slabe), ampak ne prinaša dokončne rešitve naših osnovnih problemov kakršna sta rojstvo in smrt

in kaj zdaj ? kako delovati in hkrati nedelovati ?  če "delujemo" in izvajamo aktivnosti, ki Njega zadovoljujejo potem to pomeni "nedelovanje" in sicer v tem smislu, da takšno (ne)delovanje ne prinaša niti dobrih niti slabih materialnih posledic, ampak so posledice večne in edino takšno (ne)delovanje nas lahko odreši trpljenja (ponavljanjocih rojstev in smrti)


Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Princip nedelovanja
Reply #18 - 30.01.2004 at 12:07:18
 
Bom še jaz na kratko poskusila razložiti moje videnje nedelovanja. Pa bi me zanimalo, koliko je skladno z videnjem ostalih. Bilo bi lepo, če bi še kdo malce poenostavil zadevo in na kratko zapisal svoj pogled na stvar..

Nedelovanje v širšem smislu je najbrž povezano s taoističnim prepričanjem, da stvari potrebujejo svoj čas. Da je včasih potrebno malce počakati in v tem času ne-delujemo.
V ožjem smislu pa vidim nedelovanje kot delovanje v kontekstu dinamike, ki me obdaja. Predpogoj nedelovanja je torej, da sem del nekega življenjskega okolja, v katerem se odvija dinamika, ki deluje ZA mene. Z nedelovanjem torej nekaj pridobim.


Ostaja pa mi vprašanje, ali se lahko v življenju vseh stvari uspešno lotevate z nedelovanjem. Ali pa imate izkušnjo, ko je bilo potrebno preprosto pričeti delovati?
Back to top
 
 
IP Logged
 
lola
5
*****
Offline


Posts: 1056
Maribor
Gender: female
Re: Princip nedelovanja
Reply #19 - 30.01.2004 at 12:26:09
 

Lahko v svojo razlago vključiš še nameravanje?

Kako gre v ta koncept?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: Princip nedelovanja
Reply #20 - 30.01.2004 at 12:29:25
 
lola wrote on 30.01.2004 at 12:26:09:
Lahko v svojo razlago vključiš še nameravanje?

Kako gre v ta koncept?


Hmm...
nameravati nedelovati...
mogoče...
kaj ti misliš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Princip nedelovanja
Reply #21 - 30.01.2004 at 12:35:13
 
nedelovanje je spiritualni samomor.

iz vidika pravilnega delovanja sta za "nas" tko napacno delovanje (iz sebicnosti) kot nedelovanje (iz nesebicnosti) v koncni fazi neizpolnjujoca.

Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Princip nedelovanja
Reply #22 - 30.01.2004 at 12:52:13
 
Lilith wrote on 30.01.2004 at 12:07:18:
Bom še jaz na kratko poskusila razložiti moje videnje nedelovanja. Pa bi me zanimalo, koliko je skladno z videnjem ostalih. Bilo bi lepo, če bi še kdo malce poenostavil zadevo in na kratko zapisal svoj pogled na stvar..

Nedelovanje v širšem smislu je najbrž povezano s taoističnim prepričanjem, da stvari potrebujejo svoj čas. Da je včasih potrebno malce počakati in v tem času ne-delujemo.
V ožjem smislu pa vidim nedelovanje kot delovanje v kontekstu dinamike, ki me obdaja. Predpogoj nedelovanja je torej, da sem del nekega življenjskega okolja, v katerem se odvija dinamika, ki deluje ZA mene. Z nedelovanjem torej nekaj pridobim.


Ostaja pa mi vprašanje, ali se lahko v življenju vseh stvari uspešno lotevate z nedelovanjem. Ali pa imate izkušnjo, ko je bilo potrebno preprosto pričeti delovati?


včasih je treba malo zadevo odložit in počakt na navdih..odgovor pride sam od sebe..nekako tako kot, če stojiš preblizu gozda vidiš le drevesa, ne pa tudi gozda...čist moj življenjski primer sr. šola, ko sem se učila za MA in FIZ..včasih me je kak problem tako zafilal, da sem zblokirala samo sebe in sem morala zadevo vreči v kot..potem je rešitev prišla sama od sebe...

princip delovanja...spreminajnje samega sebe...razbijanja "družbenih" vzorcev...moj oče se mi je na primer samo smejal, ko sem v 2. letniku faksa obelodanila idejo, da bom šla magisterij delat pa ven, smo pač familija brez nekega pedigreeja. In takrat je padla stava..med nama...s pogojem, da si zadevo sfinanciram sama.
..Oče je stavo izgubil...
včasih si je treba znati poiskat priložnost ali pa jo ustvarit...in najti luknjo v sistemu
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Princip nedelovanja
Reply #23 - 30.01.2004 at 13:29:08
 
Ce zelis biti kreativen, se moras od casa do casa tudi malo prepustit dolgcasu in po domace zabluzit. V nasponanem urniku za kreativnost in drugacne poglede navadno ni casa (razen morda minuto pod tusem).
Ni ga hujse reci, recimo za kaksne reklame, knjige ipd., kot je nasponan casovni rok. Saj lahko tudi v taksnem casovnem roku vcasih spravis skupaj kaj cisto spodobnega, drugic ti gre pa zraven na bruhanje. Po drugi strani, ce pa prevec zabluzis, nicesar ne dokoncas in ne uresnicis nobene svoje zelje. Tako da ves cas lovis ravnotezje med ciljno usmerjenim, planiranim delovanjem in brezciljnim tavanjem.

Podobno je ce zelis zjutraj ujeti vlak. Lahko malo se polezim in posanjam, ampak vlak mi bo v tem primeru najverjetneje usel. Ce pa v trenutku, ko zazvoni ura skocim iz postelje, zdivjam po stopnicah, padem, si razbijem nos, se le spravim skupaj, pa se potem v naglici se polijem s kavo, bo iz tega ciljno usmerjenega delovanja nastal enak rezultat, vlak bom zamudil.

Ves cas sem torej kot Odisej (prej Joycev kot Homerjev) pred nestetimi izbirami, kako ravnati v doloceni situaciji. Izbira moje akcije ali reakcije je navadno se najbolj odvisna od tega, kaj bi rad oz. nameravam iz vsega skupaj potegnilt.

Evo, pa sem uspel vse skupaj sestrikat, pa niti ne zgleda kaksna posebna duhovna modrost. Wink

Tongue

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Princip nedelovanja
Reply #24 - 30.01.2004 at 19:46:02
 
mind je zelo lepo povedu

problem z namero in z nedelovanjem je ta, da vedno lahko opišeš samo popolno stanje, nepopolna stanja pa so popolnoma odvisna od individuuma ... to sta samo dve besedi ki najbolj na kratko opišeta neko življenje ... sta pač skupek nečesa česar se razumu ne da popisat. da se ... ampak traja in pozornost mora bit velika ... osredotočenost na cilj ravno tako ...
namera zgradi zgradbo ... verjetn bi lahk oreku da nedelovanje dograjuje in dokončuje namero ... delovanje pa ustvarja novo namero ...
namera je pa ena sama ...
brez da bi vedeli smo si s pomočjo želj in podobno bedastih misli znameravali malo morje stvari, ki jih bo treba vse odžvet (tko al pa drugač) ... čene ... pade dodatna karma ... ker se je tukaj in zdaj treba odločat precej stvari za naprej nameravaš tisto kar res veš da rabiš za preživetje - prvi nivo ... ostale namere so ponavadi usmerjene v višje - nematerialne nivoje ...

treba je bit izbirčen pri namerah ...


Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
miha-
Guest




Re: Princip nedelovanja
Reply #25 - 31.01.2004 at 15:59:29
 
neki neumesnga:

ja kaj ce bi iz prakse izhajali , bi pomoje blo lazje razumljivo - delovanje, nedelovanje .
poleg tistga da ce vids kamen......

al pa js nimam se dost izkusenj(prakse) da bi cist razumel to delovanje oz nedelovanje.. ?


Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Princip nedelovanja
Reply #26 - 31.01.2004 at 16:20:01
 
niti se ne da raz-um-et

al pa se da pa še ni pršu tist ki bi to razložu

lahko se samo upošteva napotke, maksimalno kolkr se le da ... treba pač probat ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Princip nedelovanja
Reply #27 - 31.01.2004 at 18:56:39
 
gape wrote on 30.01.2004 at 19:46:02:
mind je zelo lepo povedu

problem z namero in z nedelovanjem je ta, da vedno lahko opišeš samo popolno stanje, nepopolna stanja pa so popolnoma odvisna od individuuma ... to sta samo dve besedi ki najbolj na kratko opišeta neko življenje ... sta pač skupek nečesa česar se razumu ne da popisat. da se ... ampak traja in pozornost mora bit velika ... osredotočenost na cilj ravno tako ...
namera zgradi zgradbo ... verjetn bi lahk oreku da nedelovanje dograjuje in dokončuje namero ... delovanje pa ustvarja novo namero ...
namera je pa ena sama ...
brez da bi vedeli smo si s pomočjo želj in podobno bedastih misli znameravali malo morje stvari, ki jih bo treba vse odžvet (tko al pa drugač) ... čene ... pade dodatna karma ... ker se je tukaj in zdaj treba odločat precej stvari za naprej nameravaš tisto kar res veš da rabiš za preživetje - prvi nivo ... ostale namere so ponavadi usmerjene v višje - nematerialne nivoje ...

treba je bit izbirčen pri namerah ...




namera...

imam znanca..starega 36 let, ni v službi,ne študira, nima partnerke, živi od denarja svojgega brata in staršev...
njegovo življenje je ena sama namera...ogromno časa in energije dobesedno zabija za sanjanje o tem, kako mu bo nekoč uspel "veliki met"...vmes pa življenje teče...

to je namera in namerja je še vedno nedelovanje...zato res ne vidim pointa zakaj bi dlakocepili in to dvoje sploh razločevali.
Back to top
 
 
IP Logged
 
siaj
5
*****
Offline


Posts: 706
vrhnika
Gender: female
Re: Princip nedelovanja
Reply #28 - 05.02.2004 at 11:38:19
 
Koncept ne-delovanja ne poznam, niti ne koncept nameravanja.

Vem pa da, če bi hotel recimo postati mojster zena, bi moral še kako delovati. Ampak kako delovati? Tu je bistvena razlika.

Zenovski mojster svoje učence uri v meditaciji,.....v samostanih so po deset let ali več......

Zenovsko delovanje pa konec koncev niti ni nič tako mističnega, ne vem, če bi zenovski mojster rekel ne deluj. Zen ne ceni in ne povzdiguje nagonsko nezavedno, vendar ne-zavedno "zrelega človeka", to stanje je doseženo z zavestnim treningom in metodo samospoznanja, ki podreja zavestno dosežena znanja. Takrat se zbudi "vseprežemanje našega bitja", doseže duhovno raven neoviranosti delovanja tiste nezavedanosti v nas, na meji med zavestnim in nezavednim. Ampak ne tistim psihoanalitskim nezavednim.

To je zelo težko opisati, itak, zato pa o zenu ni nekih strašnih teorij, zen je UMETNOST ŽIVLJENJA. Na Zahod je zen predvsem prinesel Suzuki in že ko ga je razlagal zahodnjakom, se je del tistega "zenovskega" izgubilo.

Veliko izvemo o zenu tudi preko zgodb, anekdot,...pa tudi o učenju zena. Zen kot tak, pa na ena strašna metafizična spoznanja sploh ne da, ali celo: noče dati odgovora, ker odgovor moramo S A M I izkusiti.

Zenovska zgodba:

Nekdanji vladar: "Gudo, kaj se zgodi po smrti s človekom razsvetljenja in kaj s človekom iluzij?"
Gudo: "Kako naj bi vedel gospod?"
Nekdanji vladar: "Saj si vendar mojster!"
Gudo: "Da, gospod, vendar nisem mrtev!"

Back to top
 

There's no teacher&&Who can teach anything new&&He can just help us to remember&&The things we always knew
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Princip nedelovanja
Reply #29 - 05.02.2004 at 15:43:14
 
siaj
Quote:
Zenovski mojster svoje učence uri v meditaciji,.....v samostanih so po deset let ali več......

Zenovsko delovanje pa konec koncev niti ni nič tako mističnega, ne vem, če bi zenovski mojster rekel ne deluj. Zen ne ceni in ne povzdiguje nagonsko nezavedno, vendar ne-zavedno "zrelega človeka", to stanje je doseženo z zavestnim treningom in metodo samospoznanja, ki podreja zavestno dosežena znanja. Takrat se zbudi "vseprežemanje našega bitja", doseže duhovno raven neoviranosti delovanja tiste nezavedanosti v nas, na meji med zavestnim in nezavednim. Ampak ne tistim psihoanalitskim nezavednim.

To je zelo težko opisati, itak, zato pa o zenu ni nekih strašnih teorij, zen je UMETNOST ŽIVLJENJA. Na Zahod je zen predvsem prinesel Suzuki in že ko ga je razlagal zahodnjakom, se je del tistega "zenovskega" izgubilo.  

Veliko izvemo o zenu tudi preko zgodb, anekdot,...pa tudi o učenju zena. Zen kot tak, pa na ena strašna metafizična spoznanja sploh ne da, ali celo: noče dati odgovora, ker odgovor moramo S A M I izkusiti.




kako pa je pri zenu z ljubeznijo oz. tistim kar nas univerzalno lahko najbolj izpolni ?


Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3