Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 19574 times)
aryan
Ex Member




Re: STRAH
Reply #15 - 15.01.2004 at 13:25:24
 
titud wrote on 15.01.2004 at 13:21:36:
Ne rabiš nobenga ne zunaj ne not.  V vodi se boš nehal itak nehal na strah pa pogum opirat,  se ti bo prebudila ena čist življenska strast, ker boš prisiljen mahat  na živlejnje in smrt, da boš splaval. Pogum in strah te spremljeta na kopnem, v vodi spregovori eksistecialna  strast.

lej titud, jaz nisem v vodi zato se opiram na strah in pogum in se sploh ne upam it v vodo.

a ti ves kaj in kako je v vodi, da mi lahko to opisujes? a si bil kdaj prisiljen it v vodo al si se sam odlocu iz notr al govoris vec al manj iz teorije/verjetja? 
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: STRAH
Reply #16 - 15.01.2004 at 13:33:11
 
...
 
"Ampak ali se ne bo človek znova ustrašil, ko se mu bo zgodilo kaj novega?"

"Ne. Ko človek premaga strah, ima mir pred njim do konca življenja, zakaj namesto strahu si je pridobil bistrino razuma, ki zabriše sleherni strah. Zdaj že ve, kaj hoče; ve tudi, kako naj zadosti svojemu hotenju. Zdaj že lahko predvidi naslednje korake na poti učenja in vse okrog njega se kopa v ostri in jasni luči. Človek tedaj čuti, da nič ni skrito.
In tako sreča drugega sovražnika: bistrino! Bistrina duha, ki jo je tako težko doseči, odganja strah, a hkrati tudi zaslepljuje.
Človeku ne dovoli dvomiti o sebi. Daje mu zagotovilo, da lahko stori, karkoli mu srce poželi, saj mu je vse jasno razvidno. Ves neustrašen je, ko mu je vse tako jasno, in pred ničemer se ne ustavi, ko vse tako bistro vidi. Toda vse to je zmota; v tem že ni popolnosti. Če se človek vda tej navidezni moči, se s tem ukloni svojemu drugemu sovražniku in se spridi v uku. Dviza se, kadar bi moral biti potrpežljiv, potrpežljiv je, kadar bi se moral podvizati. In tako se spridi v uku, dokler se nazadnje sploh ni več zmožen naučiti česarkoli novega."

"In kaj se zgodi z človekom, ki je tako poražen? Ali umre?"

"Ne, nič ne umre. Njegov drugi sovražnik je pač opravil z vsemi njegovimi nadalnjimi poskusi, da bi postal vedec; namesto tega postane nemara isker bojevnik ali pa komedijant. Toda bistrina, ki jo je tako drago plačal, se mu nikdar več ne bo skalila v mrakoto ali strah. Bister bo ostal, dokler bo živel, le učil se ne bo več, ne hrepenel po ničemer."






Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: STRAH
Reply #17 - 15.01.2004 at 13:35:04
 
Quote:
Moj strah je, da izgubim zavest in se zbudim med tujci, kateri bi me tretirali kot slabo in prav noben ne bi videl dobrega v meni. Nemoči in prepuščenosti drugim, enemu hladnemu svetu, me je strah.


Nikol ne boš vsenaokrog ustvrla samo dobrei n prijazne ljudi in nikol ne boš mogla zbrat poguma, da bi zmogla  živet čist izolirana od njih. Znotraj vladavine strahu in poguma ni  komprimiosnih rešitev, je le boj za prevlado enga na drugim, ki ne dopušča absolutne rešitve. Zato se je treba osredotočit le na dinamiko, ki jo ta boj povroča, in v nej uživat brez upa na zmago. To je uživat lajf s strastjo, ki ji  nikdar ne sme bit usmerjen k  ultimativni potešitvi, ker to je lahko le smrtonosno in morbidno. Spet bom omenu stare grke, ki so to vedl in prav zard tega živel strastno nasprot naši krščanski tradiciji, ki se je nad potencilno nevrnost strasti spravila s prepovedmi v obliki sedmih smrtnih grehov in nas stem  pahnila iz vladavine strasti nazaj v območje somraka  strahu in poguma.      
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: STRAH
Reply #18 - 15.01.2004 at 13:43:38
 
Vladavina strasti, titud? Ne vidim tle notr tistega, kar iščem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: STRAH
Reply #19 - 15.01.2004 at 13:51:44
 


"Kaj pa mora storiti človek, da bi se ognil takšnemu porazu?"

"To, kar je storil s strahom: bistrosti se mora upirati in jo rabiti samo toliko, da bolje vidi, potem pa potrpežljivo čakati in trikrat premisliti, preden se odloči za naslednje korake; predvsem jo mora imeti malodane za zmoto. In prej ali slej pride trenutek, ko doume, da je bila vsa njegova bistrina samo pika pred njegovimi očmi. In tako torej opravi s svojim drugim sovražnikom in pride v položaj, ko mu nič več ne more do živega. To pa ni več zmota; to ni več samo pika pred njegovimi očmi. To je zdaj resnična moč.
Zdaj torej ve, da je moč, za katero se je tako dolgo gnal, končno njegova. Z njo lahko počne, karkoli se mu zljubi. Njegov zavezni ga uboga na migljaj prsta. Njegova želja je zakon. Vidi vse, kar ga obdaja - hkrati pa že stoji pred tretjim sovražnikom: močjo!
Moč je najmočnejša od vseh sovražnikov. In najlažje od vsega je, seveda, če se ji kar predaš - navsezadnje je človej poslej kratko malo nepremagljiv. On je tisti, ki zapoveduje. Začne s tem, da si premišljeno nakopava tveganja, konča pa s tem, da postavlja zakone, zakaj tedaj je on gospodar.
Na tej stopnji človek le stežka prepozna tretjega, sovražnika, ki ga stiska v obroč. In na vsem lepem, ne da bi vedel kdaj izgubi bitko. Sovražnik ga spremeni v okrutnega, muhavega človeka."

"Ali potem izgubi moč?"

"Ne, nikoli več ne izgubi ne bistrosti ne moči."

"In kaj ga potlej loči od vedca?"

"Človek, ki ga premaga moč, umre, ne da bi vedel, kako se ravna z njo. Moč je samo breme njegove usode. Tak človek se ne zna obvladovati ne ne ve, kdaj in kako naj rabi svojo moč."




Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: STRAH
Reply #20 - 15.01.2004 at 14:00:08
 
"Če te premaga kateri od sovražnikov, ali si potem dokončno premagan"?

"Seveda. Kakor hitro se daš potolči kateremu od njih, je konec in ničesar več ne moreš storiti."

"Kaj ni mogoče, recimo, da bi človek, ki ga je premagala moč, uvidel zablodo in se popravil?"

"Ni. Kakor hitro se vda, je zapečaten."

"Kaj pa, če ga moč samo začasno zaslepi, potem pa se ji odpove?"

"Potem to pomeni, da bitka še traja, se pravi, da si še vedno prizadeva postati vedec. Človek je poražen šele takrat, ko si neha prizadevati in se vda."

"Ampak potem je mogoče tudi to, da se človek leta in leta prepušča strahu in ga naposled le premaga."

"Ne, ni res. Če se vda strahu, ga nikdar več ne premaga, saj zbeži od učenja in nikdar več ne poskuša. Toda če si leta in leta prizadeva učiti se, četudi ves čas v strahu, ga nazadnje vendarle premaga, saj se mu nikdar zares ne preda."

"In kako lahko premaga tretjega sovražnika?"

"Upreti se mu mora, namenoma. Uvideti mora, da moč, ki jo je videz zasvojeval, v resnici nikdar ni njegova. Vseskozi se mora držati na zdi in pazljivo in pošteno uporabljati vse tisto, česar se je naučil. Če uvidi, da sta bistrina in moč slabša kot zmota, če ju ne obvladaš, doseže stopnjo, na kateri lahko obvladuje vse. Zdaj ve, kdaj in kako naj rabi svojo moč. In tako torej premaga tretjega sovražnika."








Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: STRAH
Reply #21 - 15.01.2004 at 14:01:21
 
Lilith wrote on 15.01.2004 at 13:11:05:
Aha...
Se mi samo zdi, ali imava istega v mislih, lola?



se mi je pa zdelo da je LittleStar hotela da bi povedali o svojih strahovih?
well...

se pri sebi do zdaj nisem uspela nobenega spomnit  Shocked

ja, v drugih prepoznavat mi gre boljše od rok  Tongue
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: STRAH
Reply #22 - 15.01.2004 at 14:02:42
 
Quote:
lej titud, jaz nisem v vodi zato se opiram na strah in pogum in se sploh ne upam it v vodo.

a ti ves kaj in kako je v vodi, da mi lahko to opisujes? a si bil kdaj prisiljen it v vodo al si se sam odlocu iz notr al govoris vec al manj iz teorije/verjetja? 


V vodi si, samo priznaš si ne, da si. Iščeš nekoga, da ti bo to na lep način povedal, te prej nauču plavat al pa clo po vodi hodit la pa te kako drugače zaščitu al pa vsaj nauču varovat pred njenimi kao pogubnimi  atmosferskimi vplivi. Pogubnimi ne  tolk zato, ker bi bli pogubni sami po seb, ampak  zato, ker te je strah potencilane pogubnosti  strasti do življenja, ki bi te edina zmogla obdržat  na površuju, če bi se ji prepustu v zaupanje.   Smiley  
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: STRAH
Reply #23 - 15.01.2004 at 14:24:26
 
titud wrote on 15.01.2004 at 14:02:42:
V vodi si, samo priznaš si ne, da si. Iščeš nekoga, da ti bo to na lep način povedal, te prej nauču plavat al pa clo po vodi hodit la pa te kako drugače zaščitu al pa vsaj nauču varovat pred njenimi kao pogubnimi  atmosferskimi vplivi. Pogubnimi ne  tolk zato, ker bi bli pogubni sami po seb, ampak  zato, ker te je strah potencilane pogubnosti  strasti do življenja, ki bi te edina zmogla obdržat  na površuju, če bi se ji prepustu v zaupanje.   Smiley  

titud, a si ti na povrsju vode..., kjer ni vec strahu in poguma, ampak le cista strast do zivljenja in ni bojazni (strahu), da bi kdaj minila?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: STRAH
Reply #24 - 15.01.2004 at 14:36:34
 
m wrote on 15.01.2004 at 14:01:21:
se mi je pa zdelo da je LittleStar hotela da bi povedali o svojih strahovih?
well...

se pri sebi do zdaj nisem uspela nobenega spomnit  Shocked

ja, v drugih prepoznavat mi gre boljše od rok  Tongue


Jaz pa sem se kakšnega svojega domislila.
Samo govoriti o njem na TEM forumu mi na kraj pameti ne pade. Me je preveč strah krdela morskih psov - ljudožercev. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: STRAH
Reply #25 - 15.01.2004 at 14:53:30
 

»No, in zdaj je človek že pri koncu učnega potovanja in malone brez opozorila naleti na zadnjega sovražnika: na starost ! ta sovražnik je od vseh najokrutnejši, edini je, ki ga ne more do kraja pobiti, temveč ga lahko samo odbija.
To je čas, ko človeka zapustijo vsi strahovi, pa tudi nestrpna bistrost – čas, ko je vsa njegova moč že ukročena, hkrati pa tudi čas, ko začuti neustavljivo željo, da bi počival. Če se povsem prepusti želji, da bi legel in na vse skupaj pozabil, če se uspava v svoji utrujenosti, tedaj izgubi poslednji krog svoje bitke in sovražnik ga poseka, da je samo še nebogljeno ostarelo bitje. Želja po umiku tedaj prevlada nad njegovo bistrino, močjo in spoznanjem. Če pa se človek upre utrujenosti in svojo usodo polno doživi, potem mu lahko rečemo vedec, pa čeprav samo za tisti kratki hip, ko mu uspe odbiti zadnjega, nepremagljivega sovražnika. Ta trenutek jasnosti, moči in spoznanja zadostuje.«


Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: STRAH
Reply #26 - 15.01.2004 at 14:55:22
 
Quote:

»No, in zdaj je človek že pri koncu učnega potovanja in malone brez opozorila naleti na zadnjega sovražnika: na starost ! ta sovražnik je od vseh najokrutnejši, edini je, ki ga ne more do kraja pobiti, temveč ga lahko samo odbija.
To je čas, ko človeka zapustijo vsi strahovi, pa tudi nestrpna bistrost – čas, ko je vsa njegova moč že ukročena, hkrati pa tudi čas, ko začuti neustavljivo željo, da bi počival. Če se povsem prepusti želji, da bi legel in na vse skupaj pozabil, če se uspava v svoji utrujenosti, tedaj izgubi poslednji krog svoje bitke in sovražnik ga poseka, da je samo še nebogljeno ostarelo bitje. Želja po umiku tedaj prevlada nad njegovo bistrino, močjo in spoznanjem. Če pa se človek upre utrujenosti in svojo usodo polno doživi, potem mu lahko rečemo vedec, pa čeprav samo za tisti kratki hip, ko mu uspe odbiti zadnjega, nepremagljivega sovražnika. Ta trenutek jasnosti, moči in spoznanja zadostuje.«



Iz kod si to prepisala ???    Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: STRAH
Reply #27 - 15.01.2004 at 14:56:10
 
Lilith wrote on 15.01.2004 at 14:36:34:
Jaz pa sem se kakšnega svojega domislila.
Samo govoriti o njem na TEM forumu mi na kraj pameti ne pade. Me je preveč strah krdela morskih psov - ljudožercev. Grin



Dej no, prav radoveden sem  Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: STRAH
Reply #28 - 15.01.2004 at 15:00:54
 
Quote:
Dej no, prav radoveden sem  Cheesy Cheesy Cheesy

Pa saj je kr_eden taksist že v enem drugem topicu o mojih strahovih pisal. Pravo ekspertizo. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: STRAH
Reply #29 - 15.01.2004 at 15:04:11
 
Lilith wrote on 15.01.2004 at 15:00:54:
Pa saj je kr_eden taksist že v enem drugem topicu o mojih strahovih pisal. Pravo ekspertizo. Smiley



Ti Lilith taksistka, ne zapiraj oči, ko voziš taksi, se lahko zaletiš  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5