Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 12
(Read 59300 times)
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #15 - 15.01.2004 at 11:24:13
 
Motiva oblasti za socialno državo nisi mogel bolje prikazati, kot si ga. Strah pred ponovno neizvolitvijo.
Če pa vzameva čisto operativno, se lahko akumulativnost gospodarstva in s tem investicije in nova delovna mesta z delnico države doseže z eno potezo.
Niti ena plača, penzija, štipendija itd, se ne sme za določeno obdobje, dovolj bi bilo dve leti, dvigniti niti za en procent, ampak samo z rastjo dividende. Cene je potrebno popolnoma sprostiti in vsa inflacija se prelije v dobiček in dividende v razmerju 25:75. Čeje inflacija 10%, se za 2,5% dvigne prihodek prebivalstva, ker cena ni nič drugega kot vsota vseh plač in drugih prejemkov, ki sodelujejo v procesu proizvodnje produkta, tudi družbenega. In tako, kot ugotavljaš, bi za najnižji razred bil to dvig recimo 10%, za zgornji pa 1%. In ker je dodana vrednost cca 30%, bi jo inflacija 10% dvignila na okoli 40 do 50%, kar pa je že v evropskih okvirih.
Tako da, tudi pri ekonomiji so zadeve zelo preproste, če vse postaviš na prave temelje, tako kot zdrava sol, če jo imaš in pravilno uporabljaš.
Poskusi oceniti še, koliko trošimo letno za zdravstvo, pa bova videla, kakšni so tam možni prihranki, kar zopet povečuje dobiček in dividendo.
Ko se igra ekonomiziranja celega naroda enkrat začne, se bo šele videlo, koliko časa bi lahko porabili za lepe zadeve, kulturo, umetnost, šport in ljubezen, namesto, da se energija spušča v prazno in siromaši prostorske resurse.
Samo začeti je potrebno, toda kako?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #16 - 15.01.2004 at 12:17:02
 
stane wrote on 15.01.2004 at 11:24:13:
Če pa vzameva čisto operativno, se lahko akumulativnost gospodarstva in s tem investicije in nova delovna mesta z delnico države doseže z eno potezo.
Niti ena plača, penzija, štipendija itd, se ne sme za določeno obdobje, dovolj bi bilo dve leti, dvigniti niti za en procent, ampak samo z rastjo dividende. Cene je potrebno popolnoma sprostiti in vsa inflacija se prelije v dobiček in dividende v razmerju 25:75. Čeje inflacija 10%, se za 2,5% dvigne prihodek prebivalstva, ker cena ni nič drugega kot vsota vseh plač in drugih prejemkov, ki sodelujejo v procesu proizvodnje produkta, tudi družbenega. In tako, kot ugotavljaš, bi za najnižji razred bil to dvig recimo 10%, za zgornji pa 1%.


Če prav razumem, bi se sprostitev cen (tud ukinitev nadzora cen nafte in elektrike?) ob kratni 'zamrznitvi' prejemkov direktno odrazila v povečanju dobička, ta pa bi se preko državlajske dividende vrnil dolgoročno gledano v večji meri k socilano šibkejšem sloju prebivasltstva kot bogatješemu? Inflacijski učinek  mi zveni precej robinhudovsko, seveda če predhodno odmislim dejstvo, da bo se  75% infalcijskega učinka nateklo v žepe bogatih privatnih delničarjev, tko da spet ne moreš farbat državljana, da gre pri takšnih ukrepih tud dolgoročno za kašne posebne učinke na manjšo razslojenost. Razložiš mu  lahko kvečjemu, da bo od inflacije dobil dolgoročno  vsaj nekaj, ker brez delnic pa od inflacije nima nič (razen nevideznega oz. s produktivnostjio nepokritega dviga pače in socilanih dajatev).  

Quote:
In ker je dodana vrednost cca 30%, bi jo inflacija 10% dvignila na okoli 40 do 50%, kar pa je že v evropskih okvirih.


Tega na zastopim glih. Se pravi,  da si z dvigom cen, ki ni odraz večjega  stroška dela ampak zavestne želje vseh državljanov po povečanju dobička, dolgoročno prav državlajnu z udeležbo na dobičku izboljšap njegov ekonommski položaj kljub njegovi le 1/4 udeležbi pri tem dobičku? Se pravi, da bi državljan moral zavestno pristat na to, da se mu v bistvu zniža osebni standrad za to, da bo učinek inflacije oz. znižnja tega standarda odrazu v prihodku od dobička, ki se ga zdaj (oziroma dve leti) v obliki odrekanja povečevnja  osebnega dohodka in socilanih dajatev, zavestno odreka?

Težka bo ta, hude strokovne pa moralne avtoritete bi morale stat za temi kot praviš preprsotimi ekonomskimi zakonitmostmi. Dvomim, da bi si kdo upal pred drugim  zastavit svoj ugled in strokovno avtoriteto.  Po moje je  edina rešitu, da gre v skoz to vsak sam  pri polni zvesti in s polno odgovornostjo, ker to je tud edino jamstvo, da se folk na sredi ne bo premislu in te avtoritete klical na  odgovornost, preden bi bli tko dolgoročni učinki sploh vidni v obliki izpačila dividend.              

Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #17 - 15.01.2004 at 13:57:20
 
Nikomur se nič osnovni standard ne zniža, kajti osnovni artikli imajo za vse enako ceno in dvig cene teh artiklov brez skrbi, da bi dividenda pokrila. Se pa vsem po lestvici navzgor nekoliko nadstandard prilagodi, tisti pač, ki je v resnici tudi povzročil padec osnovnega standarda do te mere, da spodnji brez karitasa ne zmorejo več.
Gre le za uravnoteženje na neko normalo, ki pa je sedaj pri nas precej porušena.
Tako da mislim, da so stvari zelo preproste, če jih razlagamo in gledamo brez fige v žepu in skritih kalkulacij.
Seveda pa mora priti taka enostavna razlaga ekonomije do čimveč ušes v nepotvorjeni obliki, kajti vse prerado se dogaja, da zaradi večanja svoje cene nekateri preproste stvari tako zakomplicirajo, da jih potem nihče več ne razume, še sami znanstveniki ne.
To opažam tudi pri zdravi soli, ko nekateri nikakor ne morejo sprejeti, da so tudi te stvari zelo enostavne in bi najraje videli, da bi se soli namesto sol reklo abrakadabra z Marsa.
Najvažnejše se mi zatorej zdi, da bi vsaj minimalna skupina ljudi začela enostavne stvari razlagati na enostaven, enak način, brez pridiha neke visoke filozofije v smislu ali je človek kozmično ali zemeljsko bitje.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #18 - 16.01.2004 at 08:55:28
 
stane wrote on 15.01.2004 at 13:57:20:
Nikomur se nič osnovni standard ne zniža, kajti osnovni artikli imajo za vse enako ceno in dvig cene teh artiklov brez skrbi, da bi dividenda pokrila. Se pa vsem po lestvici navzgor nekoliko nadstandard prilagodi, tisti pač, ki je v resnici tudi povzročil padec osnovnega standarda do te mere, da spodnji brez karitasa ne zmorejo več.
Gre le za uravnoteženje na neko normalo, ki pa je sedaj pri nas precej porušena.
Tako da mislim, da so stvari zelo preproste, če jih razlagamo in gledamo brez fige v žepu in skritih kalkulacij.


Tele delnice me kot državljana  intuitivno privlačijo in  le če izhajam iz te intucije, lahko v vsaki posamični kalkulaciji/simulaciji vidim racionalno/ekperimnetalno  izpolnitev  svojih intuitivnih pričakovanj. Če iz te intuivne indoktrinacije   ne izhajam, mi vsak posamičen izračun nasprotno vzbudi upravičen sum v verodostojnost projekta. Tko da jest, ki sem očitno že 'ndoktriniran,  s simulacijami nism sposoben smemu seb racionalno potrdit ali ovrečt splošno družbeno koristnost projekta državljanskih delnic. Sem se imel na zčetku za skeptika in sem imel ambicijo, da bom s stališča vnaprejšnjega dvoma lahko eksperimentalno prišel do  objektivne resnice, ampak se tem poskusom tle javno odrekam. Vabim pa skeptike, da se veselo spravijo nad projekt delnic, saj na spletni strani mora bit projekt predstavljen tud s plati, v kateri se bodo najdl skeptiki.  Indoktriniranci  bomo  skušal skoz svoja celostna pričakovanja interpretirat posamične simulacije skeptikov.  

Quote:
Seveda pa mora priti taka enostavna razlaga ekonomije do čimveč ušes v nepotvorjeni obliki, kajti vse prerado se dogaja, da zaradi večanja svoje cene nekateri preproste stvari tako zakomplicirajo, da jih potem nihče več ne razume, še sami znanstveniki ne.
To opažam tudi pri zdravi soli, ko nekateri nikakor ne morejo sprejeti, da so tudi te stvari zelo enostavne in bi najraje videli, da bi se soli namesto sol reklo abrakadabra z Marsa.
Najvažnejše se mi zatorej zdi, da bi vsaj minimalna skupina ljudi začela enostavne stvari razlagati na enostaven, enak način, brez pridiha neke visoke filozofije v smislu ali je človek kozmično ali zemeljsko bitje.


Še samemu seb ne morem verjet,  da verjamem,  da ima projekt v seb kal uspeha po stanetovih uvidih. Cilje sprejemam za etične, zgodovinsko situacijo (aktualni pomen države za državljana) pa primerno za realizacijo. Priznam da pojma nima, kako zadevo spravit skoz politično, ampak ravno v tem je čar pa izziv.  V tem smislu se pridružujem stojčiju, ki je  takoj  začutu, da je ideja iskrena, in se pol žal umaknu, ko smo jo začel konkretitirat in s tem tud relativizirat. Ker  ne želim, da bi s konkretizacijo še naprej prispeval k relativiziranju projekta, se takemu načinu dela odrekam. Ker hkrati ocenjujem, da je propagiranje tudi oblika realtivizacije, ne želim opravljat niti vloge propagandista. Naj bo tale post samo uvodni prispevek člana minimalne  skupine ljudi, za katero tako kot  stane želim, da bi začela enostavne stvari razlagati na enostaven, enak način, brez pridiha neke visoke filozofije v smislu ali je človek kozmično ali zemeljsko bitje
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #19 - 16.01.2004 at 09:58:21
 
Titud, najlepša ti hvala za iskrene in vzpodbudne misli.
Nerodno je le in na to morava biti pripravljena, da nama bo kdo začel očitati, da je to pot v komunizem, saj če stvar projiciraš v prihodnost, vidiš, da plače padajo zaradi robotizacije proti nič, dividende pa rasejo do maksimuma. V tem primeru so materialne potrebe pokrite, ljudje pa brezplačno delajo to, kar jih veseli.
Na to sem moral opozoriti, ker skeptiki ali kritiki, kot jim praviš, si bodo to možnost hitro lahko izračunali in je bolje, da vedo, da veva, kot pa da se začne kak ideološki boj.
Z religijo v tem smislu nočem imeti nič, saj končno prav vse pripovedujejo, kako čim lepše in čim bolj dolgo živeti, le vsaka ima svoje recepte.
In trditev Marxa, da boga ni, nima popolnoma nič s tem ali komunizem kdaj bo ali ne, ker tja bodo prišli tako verujoči kot neverujoči skupaj, ali pa nobeden, če bo prej konec.
Morda je gape na potezi sedaj?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #20 - 16.01.2004 at 11:18:51
 
Mogoče bo tale link kdaj prav prišel:

http://www.prihodnost-slovenije.si/
Back to top
 
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #21 - 16.01.2004 at 11:32:38
 
Fantje..vi izumljate tukaj toplo vodo...

mislim, da bi morali začeti raziskovat problem (lahko kar v kateremkoli slovenskem podjetju) razdrobljenega lastništva - delničarjev.
Je to čisto isto kot problem volilcev, ki bi morali "nadzorovati" kaj ga oblast cverna
In Enroni, WorldCom-i so se zgodili iz podobnega razloga...

namig...kdo od vas zna brati bilance stanja, izkaz denarnega toka,...?

Kar se pa tiče realizacije dobička, pa to itak že poteka...samo tega denarja ne dobite neposredno na vaš transakcijski račun, ampak posredno preko takšnih in drugačnih programov...

šolstvo
kultura
varovanje mej
izgradnja cest

tako da...

btw... Kje najdete čas za pisanje takih razprav?
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #22 - 16.01.2004 at 12:14:46
 
http://www.prihodnost-slovenije.si/index.php?vie=zelim_sodelovati

Tle bi se blo dobr izbrat temo pa se vpisat, samo nimajo tu univerzalne rubrike, v katero bi pasal  projekt državljanske delnice. Dobr bi blo res tud, da se formlano navsaj navzevn začnemo predstavljat   npr. kot 'projektna skupina za uvedbo državljanske delnice' oz.  kot ena od 'sončnih' skupin pod okriljem 'društva za ozaveščanje in osebnostno rast sonce'. Edi?  

Dragač pa jest bi rad slišov osebno mnenje od  jst-a. Stane, prelet  mal njegove poste, jest v njem vidm eno poosebitev zasidranosti v  zdravi ljudske pameti, ki mu dovoljuje, da se ukvarja z magičnim izročilom zahodne tradicije, ne da bi se v njem zgubu. Ful se tud spozna na ekonomijo, bo po moje hitr znov ocenet, kol so tele sanje o  delnici sploh avtentične.  Undecided Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #23 - 16.01.2004 at 12:33:12
 
sinjeoka wrote on 16.01.2004 at 11:32:38:
Fantje..vi izumljate tukaj toplo vodo...

mislim, da bi morali začeti raziskovat problem (lahko kar v kateremkoli slovenskem podjetju) razdrobljenega lastništva - delničarjev.
Je to čisto isto kot problem volilcev, ki bi morali "nadzorovati" kaj ga oblast cverna
In Enroni, WorldCom-i so se zgodili iz podobnega razloga...

namig...kdo od vas zna brati bilance stanja, izkaz denarnega toka,...?


Po moje noben, smo tovrstno fukkcioanlno nepismeni  Undecided Sad.

Quote:
Kar se pa tiče realizacije dobička, pa to itak že poteka...samo tega denarja ne dobite neposredno na vaš transakcijski račun, ampak posredno preko takšnih in drugačnih programov...

šolstvo
kultura
varovanje mej
izgradnja cest

tako da...


...tko da za tole sem pa vsaj po moje pismen. To  so  dražvni stroški, ki jih dražava pokriva, tko da jih zaračunava pravnim osebam in državljanom preko DDV, dohodnine,  prispevkov, trošarin ipd. Iz davka na dobiček ne pokriva nobeno podjteje svojih stroškov, tko da tud kot državni delničar  jest lahko čist legitimno državi odrečem pravico, da jih zapravi namesto mene, če nism zihr, da bom imel kaj od tega njenga zapravljnja.

Quote:
btw... Kje najdete čas za pisanje takih razprav?


Če te nekaj vzdrma,  se cajt za tisto kr najde, tko kot si si ga vzela  tud ti za tole naše toplovodrstvo, ki  te je mal le vzrmalo  Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #24 - 16.01.2004 at 12:39:58
 
sinjeoka wrote on 16.01.2004 at 11:32:38:
Fantje..vi izumljate tukaj toplo vodo...


Sinjeoka, vsa jabolka so že izumljena, le videti in pobrati jih moraš znati.
Če imaš čas, seveda.
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #25 - 16.01.2004 at 12:43:28
 
titud wrote on 16.01.2004 at 12:14:46:
http://www.prihodnost-slovenije.si/index.php?vie=zelim_sodelovati
Dragač pa jest bi rad slišov osebno mnenje od  jst-a.   Undecided Smiley


Povezava je zanimiva.
Kje pa je ta jst?
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #26 - 16.01.2004 at 12:57:31
 
titud wrote on 16.01.2004 at 12:33:12:
...tko da za tole sem pa vsaj po moje pismen. To  so  dražvni stroški, ki jih dražava pokriva, tko da jih zaračunava pravnim osebam in državljanom preko DDV, dohodnine,  prispevkov, trošarin ipd. Iz davka na dobiček ne pokriva nobeno podjteje svojih stroškov, tko da tud kot državni delničar  jest lahko čist legitimno državi odrečem pravico, da jih zapravi namesto mene, če nism zihr, da bom imel kaj od tega njenga zapravljnja.





državi lahko legitimno odrečeš pravico do zapravljanja  Cheesy

bravo....vse kar morate zgruntat je samo to kako to storit pri obstoječem sistemu...

samo imaš en problem...zagotavljanja socialne solidarnosti...po tem principu delujejo evropske države t.i. države blaginje. ZDA pa se tega principa oprijema precej manj...
Imaš namreč problem med željami (vse storitve in po najvišji možni kvaliteti) in dejanskim stanjem...po domače tošlom

...drug problem je nadzor nad nenamensko porabljenim denarjem...kako to storit??
Se to tudi kar da...že v obstoječem sistemu...sem 1x o tem celo pisala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
stane
5
*****
Offline

ZDRAVO, SALE!
Posts: 975
celje
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #27 - 16.01.2004 at 13:07:05
 
Sinjeoka, ne beli si glave namesto vlade, doseži le, da se bo vlada bala tvojih vprašanj. Wink
Back to top
 
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #28 - 16.01.2004 at 13:21:38
 
stane wrote on 16.01.2004 at 12:43:28:
Kje pa je ta jst?


Jst je fantom, ki se občasno spusti na forum in kakšno vsaj po mojem kakšno pametno reče.  Sem mu poslal en mail sprošnjo, naj bo pozoren na tale topik.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Nova Vlada Republike Slovenije
Reply #29 - 16.01.2004 at 13:35:23
 
sinjeoka wrote on 16.01.2004 at 12:57:31:
državi lahko legitimno odrečeš pravico do zapravljanja  Cheesy

bravo....vse kar morate zgruntat je samo to kako to storit pri obstoječem sistemu...

samo imaš en problem...zagotavljanja socialne solidarnosti...po tem principu delujejo evropske države t.i. države blaginje. ZDA pa se tega principa oprijema precej manj...
Imaš namreč problem med željami (vse storitve in po najvišji možni kvaliteti) in dejanskim stanjem...po domače tošlom


Jest se tem problemom bodoče vlade tud želim ne  obremnjevat. Je dobr plačana zato, da rešuje probleme tko, da bo zame kot  državljana dobr. Za socilao sem tud jest že napisal, zakaj skrbi zanjo, za solidarnost pa moramo državljani sami med sabo poskrbet na splošnočloveški  osnovi in etničnih okvirih.       

Quote:
...drug problem je nadzor nad nenamensko porabljenim denarjem...kako to storit??
Se to tudi kar da...že v obstoječem sistemu...sem 1x o tem celo pisala.


Če izhajam iz stališča, da je dnar, ki ga pobere država v mojmu imenu od dobička pravnih oseb v slo, moj dnar dobesedno, pol ne rabm razmišljat o tem, kako bom nadzoroval tistega, ki ga ga bo v mojem imenu zapravu. Zapravu ga bom sam, draža pa naj kvečjemu razmišlja o tem, kako ga bo kot dobra firma s svojimi dobrami uslugami iz mene izvabla.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 12