Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 10
(Read 68065 times)
bp
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #90 - 07.01.2004 at 20:22:21
 
titud wrote on 07.01.2004 at 19:46:42:
Narcisovoa mitiološka trasformacija v rastlino se vsaj men ne vid kot regresija na vegetativno raven percepcije, ampak bolj kot progresija v enost z biljko. Taka je tud progresija, ki jo zen budist v stanju satori doživlja ob opazovanju cvetlice, ob katrem se izgubi njuna razdvojenost na subjekt-objekt: cvetlica je on in on  je cvetlica. Fromm sicer ugotavlja, da obstaja možnost lažne/ekstaične/hipnotične/regresivne identitete in da je naloga psihonalize, da to iluzijo razkrije. Tej regresivni identifikacije se težko izogne praktikant tako jungovske kot fromovske  psihonalitične šole in tud zen budist, tko da kot je blo že rečeno:  izbira metode sama še ni jamstvo za  dosego cilja.

Imas najbrz prav, Narcisova kazen je hiranje in shiranje ob vodnjaku, transformacija je prej razresitev situacije. Je pa ta preobrazba zelo radikalna, od starega Narcisa ne ostane kaj dosti, mora biti to resnicno posteno satori izkustvo in ne samo kensho, da iz vzdihujocega gumpca nastane ena taka rozica. Rozice najlepse rastejo na gnoju.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #91 - 07.01.2004 at 20:33:11
 
Lilith wrote on 07.01.2004 at 10:20:54:
Nehaj svoje eksplicitne izjave Lilith podtikat. Wink

Ups, pa sploh veš, kaj je eksplicitno? Pa kaj je izjava?
Madonca sem žleht. Grin

Drugače pa čitaj Nego duše od Thomas Moore-a. Pa uživaj!



vse to vem  8)

(pa še kaj drugega)

Drugače pa raje čitaj Raziskovanja človeškega razuma od Davida Hume-a

pa


uživaj!

(dolžna si mi pa še buteljko svojega najboljšega vina  Kiss)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
picola
5
*****
Offline

Življenje je lepo
Posts: 667
Novo mesto
Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #92 - 07.01.2004 at 21:17:49
 
*nasilje nad dušo* praviš Lillith.jst pa mislim,da je ravno obratno,ker nasilje nad dušo je po moje ravno to,da si ne moreš in nočeš priznat,da si lahko tut ti takšna,kot je nekdo,ki te ful iritira.Samo priznat si nočeš.Npr.,jst verjamem v reinkranacijo in npr. v naslednjem življenju si jst izberem nalogo,da bom ful zatežena baba.In kdaj bom jst lahko nehala bit takšna.Ko si bom priznala,da sem takšna.To je prvi korak.Že zdej pa si priznavam,da včasih tut sem takšna,v otroštvu večkrat... Grin...In glih reinkarnacija mi recimo ful pomaga,da sprejmem ljudi takšne,kot so.(oziroma jih poskušam sprejet).Ker si mislim, mogoče sm bla pa jst v prejšnem lajfu tut takšna al pa še hujša.Al pa bom mogoče v naslednjem.Al pa v tem...Nikol se ne ve.Mogoče sem pa že(po tem postu sodeč... Grin Grin Grin).
Back to top
 

Ljubezen vedno prevlada!
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #93 - 08.01.2004 at 08:47:58
 
Amstel wrote on 07.01.2004 at 20:02:08:
Zakaj je izbral pa rastlino?
Ali ni pomembno sploh, v kaj greš??  Shocked
Glavno, da greš? Ti si cvet in cvet je ti?  ??? Shocked Roll Eyes

Aha, to je lažna identiteta.... a je tko?

Titud, dalje, dalje.... Tongue


Kolkr se  jest razumem narcisovo  transformacijo gre pri nej za to, da se v svoji podobi na gladini tolmuna razpozna kot objekt in več kot subjekt. Šele razpoznanje  sebe kot nekoga drugega, šele ozavestitev sebe kot objekta svojega lstenega opazovanja mu je  omogočlo  ponovno združitev subjekta in objekta v eno. Šele na tak način je postal  lahko eno tud z vsakim objektom opazovanja, magari rožico.

Tko da dokler fantek  v materi vidi nadaljevanje sebe, dokler je ni sposoben razločit od svojega subjekta ločen objekt, je narcisek pred transformacijo. Če odrasel človek teži po tej obliki enosti, ko še ni vzpostavljene  meje med notranjim prostorom  subjekta in zunanjim objektivnim prostorom, je to  zame regresija. Če pa človeku (spontano kot narcis ali s pomočjo zavestnega prizadevanja in tehnik kot zen budist) že vzpostvljeni  dualizam subjekt-objekt uspe presečt in vzpostvit enost subjekta/objekta ne s hipnotično/ekstatično tehniko regresijo   v predzavestno stanje ampak s  tehniko ozaveščenja/preseganja umskega dualizama, pol je to tista prava transformacija subjekta in ne več ustvarjanje iluzije. Pol veš, da ne greš več nazaj v inafntilno stanje ampak veš,  da greš  naprej stanje duhovnega preseganja umskega dualizma, v življenje tako-kot-je v svetu, ki je tak-kot- je hkrati tudi tvoj svet.

Dost daleč, amstel?   ??? Undecided Smiley        
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: zrcaljenje, Narcis, praznina, arhetipi
Reply #94 - 08.01.2004 at 09:08:10
 
Amstel wrote on 07.01.2004 at 17:43:17:
Da, kdor ni imel kot otrok izkušnje zrcaljenja s strani mame, mu to pusti tako praznino, da se v njegovo zavest vrivajo, vdirajo.... ves čas, a to neprenehoma, arhetipi.... torej podzavest kolektiva... to je itak na meji norosti... a vendarle, meni ena taka krasna, krasna razlaga....



Hudo. Jaz se zmeraj pač temu pravim karma, ker tud "kolektiv" se nekje nekako "zaključi" kot tud družina oz. mati, ki bi jo v nasprotnem primeru ta otrok imel. Ker je pa kot del kolektivne zavesti se sočasno udejanja tud dharma in ko je en sam zmožen videt in upravljat s svojo avtentično energijo se njegovo delovanje nadaljuje v okviru dharme. Ker kolektivno pozdzavedno se namreč z ozaveščanjem enega samega spreminja. Moti me sicer izraz podzavedno, ker se mi podzavedno zdi bolj subjektivnega značaja, saj bi lahko, glede na moje izhodišče zgoraj kot spodaj, govorili tudi o nadzavednem.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #95 - 08.01.2004 at 09:57:37
 
picola wrote on 07.01.2004 at 21:17:49:
*nasilje nad dušo* praviš Lillith.jst pa mislim,da je ravno obratno,ker nasilje nad dušo je po moje ravno to,da si ne moreš in nočeš priznat,da si lahko tut ti takšna,kot je nekdo,ki te ful iritira.Samo priznat si nočeš.


o.k.
nevem kolikokrat sem že napisala, pa še stokrat bom, če bo treba:
poleg arhetipa sence obstajajo še kakšni drugi; ni vse, kar slabega vidimo zunaj nas, nujno tudi v nas samih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #96 - 08.01.2004 at 10:15:41
 
Lilith wrote on 08.01.2004 at 09:57:37:
o.k.
nevem kolikokrat sem že napisala, pa še stokrat bom, če bo treba:
poleg arhetipa sence obstajajo še kakšni drugi; ni vse, kar slabega vidimo zunaj nas, nujno tudi v nas samih.



Tu se pa popolnoma strinjam z Lilith.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #97 - 08.01.2004 at 10:17:59
 
gape wrote on 07.01.2004 at 11:15:37:
sicer se nimam za duhovneža kot takega, pa se mi zdi tole vseen pomembno

kako se skrbi za dušo?
s čiščenjem vzorcev teles?
kaj duša je?
zate?
kaj je zate višji jaz?
kaj je zate um?
kaj razum?
kaj je zate duh?
kaj Bog?

kaj ego?
kaj super ego?



-kako se skrbi za dušo je preveč za razlagat, ampak je zelo lepo napisano v Negi duše

-ne vem, kaj misliš s: čiščenjem vzorcev telesa

- dušo čutiš, težko jo je definirati, pa lahko probam: duša je nekaj, kar se me globoko dotakne v smislu, da sem "prišla domov"; če se na silo trudim osvobajati se raznoraznih lastnih duševnih vsebin, jo pravzaprav izganjam oz. odganjam od sebe; duša je vez med našim zemeljskim telesom in duhom, kateri ves čas beži od zemeljske vezanosti in se te vezanosti na nek način sramuje

-ne vem, zakaj sprašuješ o višjem jazu, umu, razumu, super egu, ker je to stvar ene čisto druge tematike debate

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #98 - 08.01.2004 at 10:19:47
 
Lilith wrote on 08.01.2004 at 09:57:37:
o.k.
nevem kolikokrat sem že napisala, pa še stokrat bom, če bo treba:
poleg arhetipa sence obstajajo še kakšni drugi; ni vse, kar slabega vidimo zunaj nas, nujno tudi v nas samih.


Če ti vidiš nekaj slabega zunaj tebe, je to v tebi, namreč, da je nekaj slabo. Bog namreč ne ločuje, tako kot mi na dobro in slabo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #99 - 08.01.2004 at 10:19:48
 
Lilith wrote on 08.01.2004 at 09:57:37:
o.k.
nevem kolikokrat sem že napisala, pa še stokrat bom, če bo treba:
poleg arhetipa sence obstajajo še kakšni drugi; ni vse, kar slabega vidimo zunaj nas, nujno tudi v nas samih.



pa smo spet okrog:
to sploh ni važno Smiley

važno je, kaj tebe drma
in kako se TI odzivaš v takih situacijah Smiley


hmmm, zavedanje?
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #100 - 08.01.2004 at 10:21:15
 
Quote:
Nekateri budisti in drugi ljudje verjamejo, da je posameznik celota, ne potrebuje nikakrsne dopolnitve, vse kar rabi je ze v njem (budova-narava) in njegovo in ti ljudje  iscejo to svojo celovitost in enost. Drugi pa iscejo izpolnitev skozi odnose z drugimi ljudmi, ki jih napolnjujejo in dopolnjujejo in na ta nacin tudi postanejo relativno izpolnjeni in zadovoljni.
Narcis pa po mojem mnenju obstane nekje vmes. Odnosi z drugimi mu ne zadoscajo, prav tako v sebi ne najde miru in zadovoljstva, zato vihra skozi zivljenje navadno od ene obljube zadovoljitve do druge, ki pa se vse izakzejo za minljive.
bp



Načeloma obstajata dve poti:

direktna pot in pot pravil

Pri budistih se to zelo lepo vidi že na začetku, ko je Buda postavil cel kup pravil, hkrati pa je sam do svojega prišel ravno mimo kakršnihkoli pravil (za ozek krog pa je podal tudi učenja "direktne poti": iz tega nastane tantra in nato chan ter zen).


uživajte!

("nasilje nad dušo"  Roll Eyes kaj pa nasilje duše nad telesom)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #101 - 08.01.2004 at 10:27:50
 
titud wrote on 07.01.2004 at 12:11:48:
Fromm se prav na koncu knjige kot zahodni psihiater zahvaljuje vzhodu za dragoceni dar zena


Fajn, da je Fromm mislil kot je mislil.
Jaz pa mislim, da mi zahodnjaki ne moremo zagovarjati nekaj, česar ne živimo. Cilj vzhodnjaškega duha je na koncu usmerjen v to, da se odpove življenju skozi vse naše potrebe ter čute, da bi dosegel nirvano. Zahodnjaški duh pa je posledica našega načina življenja, v katerem se dnevno ženemo za raznimi potrebami, čutnimi zadovoljitvami ter materialno izpolnitvijo, kar v osnovi narekuje, da moramo svoje življenje izživeti skozi vse te čute, ki nas na te cilje vežejo.
Samo jaz žal nisem Fromm. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #102 - 08.01.2004 at 10:31:37
 
t wrote on 08.01.2004 at 10:21:15:
("nasilje nad dušo"  Roll Eyes kaj pa nasilje duše nad telesom)


Nasilje duše nad telesom ni možno. Verjetno misliš na nasilje duha nad telesom. Se strinjam. Grozljivo... Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
kr_eden
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #103 - 08.01.2004 at 10:33:00
 
Quote:
Če ti vidiš nekaj slabega zunaj tebe, je to v tebi, namreč, da je nekaj slabo. Bog namreč ne ločuje, tako kot mi na dobro in slabo.



Zdej pa počasi. Zakaj mešeš zdej Boga zraven, ostanmo pri človeku.
Je potem po tej tvoji logiki, da vse kar slabo vidim, da je vse to v meni.
Potem, če vidim slučajno prometno nezgodo, kako je avtomobilist podru človeka na prehodu za pesce, kaj je tukaj slabega v meni ?
Če vidim, da je tam eden enega na nos, kaj je potem tukaj slabega v meni ?
Če vidim, da moj podivjani sosed spet pretepa sredi hodnika svojo ženo, ker sem pač glih domov namenjen, kaj je tu slabega v meni ( drugače upa tepsti samo ženske, pravi heroj )

Zdej mi pa razloži. To pa res ne razumem.

In še lepo en primerček.
Grem na benz pumpo in vidim policaje, dve vozili, kako so od spredaj in zadaj kar naenkrat blokirali en avto, skočli ven, potegnali voznika ven iz avta, ga vrgli na tla, ga vklenili in za cirka par minut ni bilo nobenga nikjer več, jaz sem se samo počohal po glavi in odšel naprej na benz pumpo in kaj je tukaj slabega v meni.

Na miljone slabih stvari se dogaja na svetu, vsak dan, vsako uro, vsako minuto in kaj je potem nekaj slabega v nekom, če samo nekaj vidi.

Slabo je tisto kar nosimo slabega v sebi, tisto, s čemer škodujemo najprej sebi in potem še ostalim soljudem.

In Bog, Bog ne deli na slabo ali dobro, pravilno.

Ampak, mi smo samo ljudje in mi delimo in zato je, vse je dobro, vsako stanje duha je tisti trenutek dober za človeka, kakeršnega koli pač že ima, slabega ali pač dobrega.

V resnici pa ni niti eno niti drugo.

Prijeten dan.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
Ex Member




Re: kar vidiš v svetu, je tvoje
Reply #104 - 08.01.2004 at 10:36:15
 
Quote:
Če vidim, da moj podivjani sosed spet pretepa sredi hodnika svojo ženo, ker sem pač glih domov namenjen, kaj je tu slabega v meni ( drugače upa tepsti samo ženske, pravi heroj )



Ja, Zvezdica, daj še meni na kredenovem primeru razloži, kaj je v meni slabega, če v tej situaciji vidim PRETEP in kaj v tebi dobrega, če to razumeš kot IZKAZOVANJE LJUBEZNI. 8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 5 6 7 8 9 10