Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11051 times)
LittleStar
Guest




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #15 - 20.10.2003 at 12:55:37
 
exorcist wrote on 06.10.2003 at 18:14:56:
Mislite, da je z mano kaj narobe, ker ne verjamem v mistificirano in glorificirano ljubezen, niti ne verjamem v krilatega angelčka z otroškim obrazom, imenovanega Amor, saj vem, da ji rok trajanja kaj hitro poteče?


Heh, mogoče pa glih ti verjameš, ker se tako strastno trudiš demistificirat vse okol "tega", izganjalec.. Poznam par takšnih kot si ti  Grin - "Amor" jih je s posebnimi tretmani obdelal Grin. Vso nerazumevanje, izgubljenost..., kaj misliš zakaj? Vse zato, da najdeš gotovost ljubezni - to je Njegova ljubezen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #16 - 20.10.2003 at 14:32:03
 
Quote:
Heh, mogoče pa glih ti verjameš, ker se tako strastno trudiš demistificirat vse okol "tega", izganjalec.. Poznam par takšnih kot si ti  Grin - "Amor" jih je s posebnimi tretmani obdelal Grin. Vso nerazumevanje, izgubljenost..., kaj misliš zakaj? Vse zato, da najdeš gotovost ljubezni - to je Njegova ljubezen.


Ne vem, morda sem čuden, ampak jaz si ne morem predstavljati, da bi živel z nekom celo življenje, ker s tem, ko se smetana poje (kemija možganov), ostane le še prazen, polizan pladenj in spomini. Če odkrito priznam, nisem še nikoli bil zaljubljen, morda sem tudi zaradi tega nekoliko narcisoidno odklonilen (hladen) do določenih žensk. Ne vem, če bi sploh lahko rekel ženski magično besedo "LJUBIM TE", zato raje molčim, če vem, da to ne prihaja iz srca. Vse skup mi je še uganka, zato tudi sprašujem o tej visokoleteči ljubezni? Ne razumem je, ker se mi vse zdi "optična varka" hormonalnega sistema.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Guest




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #17 - 20.10.2003 at 16:13:34
 
exorcist wrote on 20.10.2003 at 14:32:03:
Ne vem, morda sem čuden, ampak jaz si ne morem predstavljati, da bi živel z nekom celo življenje, ker s tem, ko se smetana poje (kemija možganov), ostane le še prazen, polizan pladenj in spomini. Če odkrito priznam, nisem še nikoli bil zaljubljen, morda sem tudi zaradi tega nekoliko narcisoidno odklonilen (hladen) do določenih žensk. Ne vem, če bi sploh lahko rekel ženski magično besedo "LJUBIM TE", zato raje molčim, če vem, da to ne prihaja iz srca. Vse skup mi je še uganka, zato tudi sprašujem o tej visokoleteči ljubezni? Ne razumem je, ker se mi vse zdi "optična varka" hormonalnega sistema.


Zakaj bi bila besedna zveza "ljubim te" tolk magična? To je spet stvaritev nekogaršnjega uma. To je v bistvu eno priznanje, morda ti "izleti", je v bistvu nekaj, proti čemur kaj dost sploh ne moreš. Če te še ljubezen ni poklicala in takole spucala, da bi zmogel le še to spoznanje, da LJUBIŠ, pol še pač ni cajt Grin, al kaj. Ni nujno, da skozi drugo osebo (žensko) postaneš srce, morda jo moraš poiskat le v sebi. Ko boš pripravljen, verjemi, se bo skozi nekaj/nekoga tudi zate zmanifestiral(o,a).

With love...,


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #18 - 04.11.2003 at 09:35:12
 
Ekso, ker si razmišljuoč človek, ki moraš  občutenjske zadeve  umsko sprocesirat pa  predelat, da jih lahko sprejmeš, ti bo mogoče ljubezenski pesimizem  pomagalo pregnat  tole razmišljanje.

Ljubezen je specifufičen evropski moralni izum, ki ga večina pripadnikov skupnosti še danes kot relevantnega  in ustvarjalnega. Ob tem se je dobr zavedat, da je ljubezen le le ena od možnih  kulturnih prisvojitevspolnega poželenja zaradi repredukcije. Da druge skupnosti pač pozanjo tud druge oblike naklonjenosti med partnerjema oz. družinskimi člani in zato, ker zate evropski obrazec ljubezni  ne predstavlja kaj posebno relevantnega, se ti  zarad tega   ni treba počutiti blokirano, pesimistično in neustvrjalno. Pejmo pogledat, kako je s kombiniranjem  osnovnih čustev v funkciji vzpostvaljanja in ohranjanja družinske vzajemnosti v evropi prišlo do ljubzenskeg aranžmaja, ki je tko  vreden tvojega poželenja.

V evropski srednjeveški skupnosti  11. in 12. stoletja je bila izumljena dvorska ljubezen kot osnovna oblika kulturnega prilaščanja.  V tem času se oblikuje skupnost mladih aristokratskih mladeničev, ki so že šli skozi iniciacijo  in postali vitezi. V nekem pogledu so stopili v svet odraslih,vendar pa so si zaradi cerkvenih omejitev le težko našli ženo v bližnjem okolišu. Ti mladi so postali najbolj agresiven, nestanoviten in avaturističen segment tedanje fevdalne skupnosti. Vse svoje življenje so  posevčali enemu samemu cilju - iskanju primerne ženske za poroko. Oblikovala se je mladinska viteška  subkultura, v kateri je mlade aristokrate  povezoval skupen problem in iz tega izvirajoč podoben pogled na življenje. V središču tega  skupnega  življenjskega stila je ljubljena oseba, ki se ji posveča  svoja delovanja (junaštvo v boju, spretnost v atletskem tekmovanju itd.). Oblikujejo se stilizirane oblike dvorjenja  (samabeseda izvira iz besednega korena 'dvor', na katerem je bila dvorska ljubezen izumljena), skupni kolektivni miti (npr. ljubezen Lancelota in Guinevere na  dvoru kralja Arturja) in nenezadnje tudi oblike estetskega izražanja (trubadurska lirika).

V zapisani obliki doseže novo izumljeno čustvo  tudi druge sloje prebivalstva.  Med pomebnejše razširjevalce  nove kulturne apropriacije, ljubezni, sodi nedvomno Dante, ki se je v13. stoletju  zaljubil v Beatrice, ki  odtega trenutka usmerja vse njegovo javno delovanje, predvsem seveda umetniško usdtvrajalnost. V njegovi interekaciji je ljubezen navdihnila številne ustvarjalce (pri nas denimo veliko kaneje Prešerna in njegov odnos do Primicove Julije) ter postopno postal splošna , kulturno pričakovana oblika  emaptičnega vživljanja  modernih ljudi v vsakdanjem življenju.  Danes nas velika večina samoumevno predpostavlja, da je predpogoj vsake  zakonske zveze vzajemno ljubezensko čustvo. Druge kriterije (družinski ali državni interes) imamo za neligitimne, čeprav so z vidika stabilnosti zveze učinkovitejši odnestnovitnega  ljubezenskega čustva...


Ne vem, če tale ekspoze  glih paše pod tale topik, hotu sem samo opozorit na kulturno pogojenost ljubezni, da ne bi bli z njo  tolk obremenjen. Ta kulturna pogojenost je po moje  tud kriva za skor panična občutja ob morebitni  nesposbnosti doživetja  'prave' ljubezni po tem vzorcu, ki se potem lahko razširjo na nesposbnost občutja lastne ekistence  sploh. Pol smo pa hitr pri mariskomu tle gor, ki nesposbnost občutenja ljubezni po zahodnih kulturni obrazcih prisiljen reševat  na  en bolj inovativen način.  Smiley


 

Back to top
 
 
IP Logged
 
Jakob_Ostrjan
4
****
Offline

Samo srce
Posts: 471
Kranj
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #19 - 04.11.2003 at 13:35:37
 
Titud, pozabil si posebej poudariti, da pišeš o t. i. "romantični ljubezni", ki pa s pravo ljubeznijo nima skupnega nič drugega kot to, da jo ljudje kar naprej zamenjujejo.
Back to top
 

PA BOHLONEJ, K' STE TOLE BRAL...
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #20 - 04.11.2003 at 15:47:52
 
Jakob_Ostrjan wrote on 04.11.2003 at 13:35:37:
Titud, pozabil si posebej poudariti, da pišeš o t. i. "romantični ljubezni", ki pa s pravo ljubeznijo nima skupnega nič drugega kot to, da jo ljudje kar naprej zamenjujejo.



Pri čemer pozabljaš, da je prava ljubezen samo tista, ki gre skozi želodec - ki s pravo nima nič skupnega, razen da je, medtem ko prave ni.  Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #21 - 04.11.2003 at 16:34:06
 
Jakob_Ostrjan wrote on 04.11.2003 at 13:35:37:
Titud, pozabil si posebej poudariti, da pišeš o t. i. "romantični ljubezni", ki pa s pravo ljubeznijo nima skupnega nič drugega kot to, da jo ljudje kar naprej zamenjujejo.


Se mi ni zdel potrebeno tega poudrjat, ker je po moje dost  nazorno prikazan njen sestop  iz romantične v običajno in iz te v pesimistično, ko je zgubila svoj inovativni kulturni naboj.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ranljiva
Ex Member




Re: Pesimistična ljubezen?
Reply #22 - 10.11.2003 at 18:55:41
 
Najprej: meni je ideja neskončnega teksta zelo pri srcu, zato (sori, verjamem, da je bilo na to temo in še na kakšno, že veliko napisanega) bom še jaz na to temo kaj rekla...

titud se popolnoma strinjam s teboj, da je imaginarij viteštva in kult romantične ljubezni izgubil svoj kulturni naboj.

Zaljubljenost je dejansko po moje povezana s celim kupom sanjskih predstav, oziroma bolje s sanjarijami. Sestop iz občutja zaljubljenosti je dejnsko lahko bizaren, morda je cena izgube lastnih iluzij visoka. Hkrati pa je po drugi plati povezana z nekim kulturnim idealom, modelom, kalupom, ki ga aktualna družba ponuja. Lahko se - neuspešno zaljubljen - počutiš tudi družbeno neuspešen.

Morda je danes v naši kulturi problem vera v ljubezen - meni se zdi, da je je vse manj. Ker po moje, da se sploh podaš na pot iskanja ljubezni, moraš najprej verjeti, da res obstaja. In tu je določen procent iluzije neizogiben.

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2