Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 9
(Read 28170 times)
kolibri
Ex Member




Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
27.07.2003 at 13:49:18
 
V zadnjem času smo priče pomoru rib in drugih vodnih živali v slovenskih rekah, ki so vedno bolj onesnažene. Vodna bitja trpijo in množično umirajo zaradi naše malomarnosti. Slovenske vode postajajo vse bolj
(s)truge z mrtvim tovorom v smrdljivi brozgi. Zaradi tekočih grobnic pa se še najbolj razburjajo le ribiči, ki so tako prikrajšani za užitek ribolova, saj je ribe pred njimi pomoril že nekdo drug.

Ob tem nekaj misli iz knjige Bratje Živali, ki jo je napisal Edgar Kupfer-Koberwitz:

"Ribič napne in potegne vrv. Premetavajoča srebrnkasta riba visi na njej. Trnek je dobro prijel, zapičil se je skozi zgornjo čeljust in je pri glavi, nad usti pogledal ven. Ribič strokovno reši zalust. To ni tako lahko, kajti takšen zalust je dobro varovalo. Treba je malo velči sem ter tja in nazadnje s spretnim, odločnim sunkom iztrgati prečno stoječo železno konico. Mala luknjica ostane, pa to ni važno, v nekaj urah bodo ujetnika tako ali tako pojedli." in drugje pravi: " Tako lepo je biti sentimentalen in biti član društva za zaščito živali; to te zavezuje k marsičemu, samo k temu ne, da svojo ljubezen do živali razširiš tudi na klavne živali.
Koliko je vredna takšna ljubezen do živali? Ali sploh obstaja? Ja pa vem, da jastogi, te neme živali, če jih kuhajo žive, v svojih mukah proizvajajo glasove. To je grozovito, kuhar in gospodinja pa to imenujetastrokovno in poetično: - jastogi pojejo... Ti  to zadostuje? Ti povem še več? Ne, mislim, da boš sedaj dojel, da rib in drugih vodnih živali ne morem jesti. Sam sebi bi bil nezvest, če bi to storil."
Tako o vodnih živalih Edgar.

Pri nas smo v zaslepljeni krutosti še nekoliko bolj temeljiti - ne gre le za vprašanje jesti vodne živali ali ne, dovolimo, da pred našimi očmi umira vse živo v slovenskih vodah.
Poleg podjetij smo odgovorni tudi posamezniki. Koliko se nas vpraša, npr. katera čistila uporabljamo in ali je sploh smiselno uporabljati toliko in tako jedka čistila, ki v končni fazi pristanejo v naših vodah... Spremeniti vsak pri sebi, kar je potrebno spremeniti, bi bil že korak naprej...
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #1 - 27.07.2003 at 14:07:53
 
bravo, kolibri

tudi živali imajo na sebi le materialno telo, ki samo po sebi ne more delovat, če ga ne poganja čista zavest, duša, spirit

vsa živa bitja smo bratje, smo iz istega "testa", vsi smo enaki

tudi živali čutijo, razmišljajo, in si (čeprav nagonsko) želijo le mir in ljubezen

tud jaz bi priporočal to knjigico vsem, ki omahujete ali jesti živali ali ne

opisi življenja klavnih živali tudi največje mesojedce ne morejo pustit ravnodušne, in to ni pravljica ali film ali izmišljotina,  to je resničnost




...in začeti je treba pri sebi, ja





LP
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #2 - 27.07.2003 at 14:56:34
 
mind wrote on 27.07.2003 at 14:07:53:
opisi življenja klavnih živali tudi največje mesojedce ne morejo pustit ravnodušne, in to ni pravljica ali film ali izmišljotina,  to je resničnost



To nima toliko veze z mesojedci, gor ali dol. Že pamet bi morala kazati vsakemu, ki jo količkaj uporablja, da smo dejansko mi sami samo del krhke narave, da s tem ko uničujemo naravo, uničujemo tudi sebe. To bi morala toliko še bolj priti v zavest vsakemu Slovencu, ki živimo v nekakšni evropski čisti oazi in bomo čez 10 let lahko vodo izvažali po ceni črnega zlata - nafte. Sedaj pa, ko si pogledamo to neuzaveščenost ljudi in ignoranco do matere narave, pa je prihodnost tudi bolj siva.

Možnosti oziroma tehnologija je že tudi toliko razvita, da bi lahko uporabljajli tudi bolj ekološko spremenljive vire in alternativno energijo, vendar jo multinacionalke in industrijske velesile, kot fevdalci v sr. veku, vse do buržoazne revolucije samo zavirajo, sedaj pa so ti buržoazi največji liberalno kapitalistični hegemoni in onesnaževalci biotopa (npr. Amerika in zavrnitev podpisa Ciotskega sporazuma) samo onemogočajo presedlanje na bio variante, ker jim gre v končni fazi za eksploracijo in iztržek $ naravnih dobrin. Cash in gospodarski davek je glavni faktor, potem posledični boom naravnega prirastka v zadnjem stoletju (več ljudi zahteva več hrane, to vpliva na potrebe za večje obdelovalne površine in izsekovanje gozdov, to potem na erozijo -izpiranje rodovitne zemlje in osnaževanje z gnojenjem fosfati in nitrati), uporaba zastarele tehnike in proizvodnje v državah v razvoju....

Smo kot podgane, ki se bomo vejetno med sabo pojedli, ker nas je preveč.

Kaj ima to zveze z mesojedci, pa te res ne razumem, ker širiš dezinformacije.... ???. Misliš, da če bomo vegeterijanci, da bo potem boljši svet, ne ker v ozadju stojijo gospodarski lobiji in mašinerija - gigantska industrija + multinacionalke..... Večina ljudem se preprosto fučka za naravo, samo, da ješ in piješ, potem pa lahko crkneš..... Sad Žal je tako.

Back to top
 
 
IP Logged
 
exorcist
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #3 - 27.07.2003 at 15:04:56
 
Quote:
Zaradi tekočih grobnic pa se še najbolj razburjajo le ribiči, ki so tako prikrajšani za užitek ribolova, saj je ribe pred njimi pomoril že nekdo drug.



Jaz sem hobi ribič, to pa ne pomeni, da sem mučitelj živali in ne spoštujem narave. Ravno nasprotno, kjer se le da jo skušam zaščiti. S tem tvojim postom žališ vse ribiče, če bi se malo informiral bi videl kdo dejansko počisti večino smeti/odpatkov ob brežinah rek, kamor jih nasujejo nevestni onesneževalci okolja. Me zanima, če si že kdaj pobral kakšno plastično vrečko ob brežinah rek, da pljuvaš po ribičih.....  Angry Ne delati koleracij in pljuvati vsepovprek ljudi, ki ne ustrezajo tvojim mislenim vzorcem, da niso pač vegeterijanci. Mlo več strpnosti do drugačemislečih ti ne bi škodovalo. Če so čiste reke imaš tudi veliko rib, kar pa ne pomeni, če si kako ven specaš, da si morilec in ribo prepustiš na mukotrpno zadušitev!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #4 - 27.07.2003 at 15:08:02
 
Quote:
V zadnjem času smo priče pomoru rib in drugih vodnih živali v slovenskih rekah, ki so vedno bolj onesnažene. Vodna bitja trpijo in množično umirajo zaradi naše malomarnosti. Slovenske vode postajajo vse bolj  
(s)truge z mrtvim tovorom v smrdljivi brozgi. Zaradi tekočih grobnic pa se še najbolj razburjajo le ribiči, ki so tako prikrajšani za užitek ribolova, saj je ribe pred njimi pomoril že nekdo drug.



Pri nas smo v zaslepljeni krutosti še nekoliko bolj temeljiti - ne gre le za vprašanje jesti vodne živali ali ne, dovolimo, da pred našimi očmi umira vse živo v slovenskih vodah.  
Poleg podjetij smo odgovorni tudi posamezniki. Koliko se nas vpraša, npr. katera čistila uporabljamo in ali je sploh smiselno uporabljati toliko in tako jedka čistila, ki v končni fazi pristanejo v naših vodah... Spremeniti vsak pri sebi, kar je potrebno spremeniti, bi bil že korak naprej...


Dragi Kolibri, naj te nekoliko dopolnim. Me veseli, da te skrbijo naše vode. Naj te vprašam še to, ali si v svoji vnemi že kdaj hodil ob bregu reke in pobiral umazanijo, ki se tam nabira?

Ribiče vidiš kot klavce rib. Tu se motiš. Že dolgo za čistočo naših voda na žalost skrbijo le še ribiči. Ribiške družine imajo večkrat na leto čistilne akcije, kjer čistijo naše vodotoke in jezera. Poleg tega skrbijo za to, da v naše vode vlagajo ribji zarod. Brez tega bi bile naše vode že zdavnaj brez rib.
Večina ribiških družin v Sloveniji ne dovoljuje več uporabo trnkov z zalustmi.

Aja, če me boš zdaj seciral, izvoli. Ampak še prej se obrni na razne tovarne, ki spuščajo v naše reke strup.

lp harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
kolibri
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #5 - 27.07.2003 at 16:33:05
 
Prizadetim ribičem sporocam, da ni namen mojega pisanja žaliti ribiče, čeprav imajo pravico biti užaljeni, če so si to stanje izbrali. Glede na to, da imamo ljudje svobodno voljo, so naši bratje živali v mnogo slabšem položaju, ker so odvisni od naših krutosti. Ni moj namen žaliti vsevprek ampak opozoriti na tiste najmanjše in najbolj zatirane, ki si ne morejo sami pomagati. Vodna bitja so toliko na slabšem, ker morajo živeti v vodah polnih naše nesnage. Niso problem le onesnažene brežine in kdo pobira oz. ne pobira vrečk ob obali - naše vode so vse prepogosto morišča nebogljenih. In če se ribiči tako zelo trudijo in vlagajo ribe v reke - kdo jih je pa ven pobral? Po naših vodah se vrši masaker - pa naj so krive tovarne, posamezniki... v končni fazi se naša dejanja vrnejo nam samim. Saj bodo morali prihodnji rodovi živeti s tistim, kar jim bomo zapustili. Onesnažen planet je le ogledalo naše primitivnosti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #6 - 27.07.2003 at 16:47:42
 
jaz ne vidim prevelike razlike med "direktnim ubojom" in "posrednim ubojem"

oboji ubijajo in to je dejstvo, in ribiči res mogoče rešujejo ribe, ampak ali ti ribiči nebi lovili rib, če multinacionalke ali posamezniki ne bi spuščale svoje svinjarije v vode ?

ne bom se spuščal v politične vode, ampak ubiti pomeni ubiti (pa čeprav samo materialno telo  Sad Wink )

exorcist:
Quote:
To nima toliko veze z mesojedci, gor ali dol.


knjiga, ki jo je kolibri omenil in katero sem tud jaz  predlagal ima še kako veze z mesejedci, saj je njim namenjena v prvi vrsti


Quote:
Že pamet bi morala kazati vsakemu, ki jo količkaj uporablja, da smo dejansko mi sami samo del krhke narave, da s tem ko uničujemo naravo, uničujemo tudi sebe.


sebe uničijemo v smislu oddaljevanja od našega končnega cilja, čiste večne ljubezni, ker nam v skladu z našimi materialnimi dejanji zakon karme prinaša v smislu "to kar seješ, tudi žanješ"

z drugimi besedam, zamegljuje nam naš um, ki bi moral biti osredotočen na čisto ljubezen

Quote:
To bi morala toliko še bolj priti v zavest vsakemu Slovencu, ki živimo v nekakšni evropski čisti oazi in bomo čez 10 let lahko vodo izvažali po ceni črnega zlata - nafte.


aha, takšno zavest bi po tvoje torej morali razviti, da bomo uspešno trgovali in si nakopičili materialnih dobrin


Quote:
Sedaj pa, ko si pogledamo to neuzaveščenost ljudi in ignoranco do matere narave, pa je prihodnost tudi bolj siva.


ja, pa res


Quote:
Možnosti oziroma tehnologija je že tudi toliko razvita, da bi lahko uporabljajli tudi bolj ekološko spremenljive vire in alternativno energijo, vendar jo multinacionalke in industrijske velesile, kot fevdalci v sr. veku, vse do buržoazne revolucije samo zavirajo, sedaj pa so ti buržoazi največji liberalno kapitalistični hegemoni in onesnaževalci biotopa (npr. Amerika in zavrnitev podpisa Ciotskega sporazuma) samo onemogočajo presedlanje na bio variante, ker jim gre v končni fazi za eksploracijo in iztržek $ naravnih dobrin.


nekako razumem ribiče da jim seveda ne sme zmanjkati njihovega "materiala" oz. da jim ga nacionalke ne smejo uničit Undecided

Quote:
Smo kot podgane, ki se bomo vejetno med sabo pojedli, ker nas je preveč.


pomoje če ne bi ubijali živali, še pomisliti ne bi mogli, da bi ubili kakšnega človeka, tako pa...


Quote:
Kaj ima to zveze z mesojedci, pa te res ne razumem, ker širiš dezinformacije.... . Misliš, da če bomo vegeterijanci, da bo potem boljši svet,


ja mislim tako, ampak te v ničesar ne prepričujem, samo svoje misli pišem

Quote:
ne ker v ozadju stojijo gospodarski lobiji in mašinerija - gigantska industrija + multinacionalke..... Večina ljudem se preprosto fučka za naravo, samo, da ješ in piješ, potem pa lahko crkneš.....  Žal je tako.


ok, naravo je treba na vsak način spoštovat


Quote:
Jaz sem hobi ribič


ok, tvoj hobi je lovljenje in ubijanje rib


Quote:
to pa ne pomeni, da sem mučitelj živali in ne spoštujem narave.


ok, imava pač verjetno drugačne predstave, kaj je to "spoštovati" naravo

ubijanje za mene ni spoštljivo, sploh če bi to počel za hobi

Quote:
Ravno nasprotno, kjer se le da jo skušam zaščiti.


???


Quote:
Me zanima, če si že kdaj pobral kakšno plastično vrečko ob brežinah rek, da pljuvaš po ribičih.....  


odnesti vrečko v kateri si imel črve, s pomočjo katerih si pokončal ribo, pa pomoje tud ni kaj dosti


Quote:
Če so čiste reke imaš tudi veliko rib, kar pa ne pomeni, če si kako ven specaš, da si morilec in ribo prepustiš na mukotrpno zadušitev!


kaj nisi ti hobi ribič ?

in ne ubijaš in ne mučiš jih ?

kakšen ribič pa potem si ti ?


Smiley




LP







Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #7 - 27.07.2003 at 18:56:41
 
"Zakaj vegetarijanstvo? Odgovor je enostaven - zaradi živali, ki prenašajo neskončno trpljenje na vzgojnih farmah, v transportu; zaradi okolja, ker so proizvajalci mesnih izdelkov drugi največji onesnaževalci okolja in zaradi svojega zdravja; ker diete brez mesa pomagajo preprečevati raka in srčne bolezni."

Mogoče se bo neumno slišalo, ampak jaz zares verjamem, da so to temelji nove, bolj humane družbe, ki ji bo mar za okolje, živali in sočloveka.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #8 - 27.07.2003 at 19:35:55
 
jaz se s tem o vegetariancih ne strinjam sploh pa ne s tem, da se majo za več. sploh s tem ne.

in niti to ne velja, da oni pa so carji, carji so zame tisti ki niti rastline ne ubijejo, niti rastlini ne pojejo hranilnih snovi, da bi nadaljevala svoj zarod...

za vse vas mam vprašanje?
ali v vaših kalčkih ni svetlobe, ali ne dihajo, ali ni ljubezni... ali oni ne pojejo, ali ne govrijo, JIH RES NE SLIŠITE?

ali vaše njive, ki jih imate z namenom prehrane ne pomenijo farm, pšenica je še bolj natalčena, rž tudi, drevesa so pri tleh, da jih lažje obirajo, jagode ko ne zorijo več zamenjajo z novimi, tudi na eko in bijo kmetijah... se vam to zdi dobro?

vam mogoče se, ampak ta čudovita bitja rudnine, rastline, živali, ljudje si zaslužijo več predvsem pa enakopravnost

kolk od vas kao vegetov ma avto?

jaz ljubim rudnine, rastline, živali ljudi in svet vse, ne delam razlik, vegeterjanci jih oni in vi ste to in dokler boste vi delali razlike, razlike bodo.

vse je sveto in kdor je mojster ne je ne enih, en drugih, ne tretjih je na prani...

do vseh homano, vsem ljubezen... z ravnovesjem do vsega
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #9 - 27.07.2003 at 19:48:07
 
aja še to men so teli vegiti full zanimivi, kolk rastlin so pobile odplake, pa kao ko jebe?

in še to iz tega društva in iz te knjige, ki jo omenjate ena stvar, ki me moti za svoj simbol so si izbral kri in ne ubijaj...

groza, groza...

men je to tolk mim, da ne dojamem kako so to mogli, k bi vsaj rekl živimo v harmoniji, in slika krave s človekom kako prijateljujeta in kako je to neki plemenitega, ne oni direkt na bed stvari... da je plemenito ne jest živali a hkrati na čist nov papir ne recicled natisnene tekste, isto majce na rastlinah natisnene slike... čist nedojemljivo ne razumem...

groza od groze... sem drugač full za to da se te stari delajo, sam ta način mi je odbijajoč, vsiljujoč, na nek način mučijo, ostale ljudi za svojo resnico...

nehumanisti... iz ene skrajnosti v svojo skrajnost,...

evo vam pa pošljem ljubezen, da boste mogoče spoznali lepoto, ne groze, lepoto življenja, lepoto in ljubezen vseh stvari jih cenili in izhajali od tu

Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
kolibri
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #10 - 27.07.2003 at 20:42:03
 
Dragi A., zakaj takšno razburjenje? V zastrupljenih vodah umirajo vsa vodna bitja in posledično tudi tvoji zgoraj omenjeni kalčki in ostalo rastlinje ne bo raslo... Takšno stanje bo škodilo tudi ljudem, ne le rastlinam in živalim. Če ne danes pa v bližnji prihodnosti.
Knjiga Bratje živali ni nastala v nekem društvu, skrivaj jo je napisal  Edgar,  v koncentracijskem taborišču Dachau, kjer je bil zaprt pet let. Dosegljiva je na:  www.veggieinfo.net
Back to top
 
 
IP Logged
 
kreden
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #11 - 27.07.2003 at 21:01:38
 
A. men se zdi, da si ti popolnoma oglušel in, da ne slišiš nič več.

Jaz sem vegi, pa se nimam za kaj več kot ti, ki ješ razpadajoče se meso.

S tem, ko zastrupljmo planet, zastrupljamo tudi sami sebe.

Ala A. te je enmalo odneslo. ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #12 - 27.07.2003 at 22:18:03
 
Quote:
odnesti vrečko v kateri si imel črve, s pomočjo katerih si pokončal ribo, pa pomoje tud ni kaj dosti


ribiči za črve uporabljajo posebne posodice, ki so za večkratno uporabo.

Nosijo pa v smetnjake razne vrečke od raznih ostankov piknikov.

Glede poboja rib pa tole. Toliko rib kot jih v enem letu pobije en kormoran, jih ne pobije sto ribičev. A bomo zdaj tudi kormorane obsojali, če pa imajo takšne prehrambene prirojene navade.

Je pa res, da tudi v Sloveniji včasih prihaja do izjem. Ko sem bil mulc je bila Voglajna (reka skozi Celje) črno-rdeča, seveda brez življenja. Danes je ta reka že tako čista, da v njej živijo ribe. To bi moral biti zgled celi Sloveniji.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
kolibri
Ex Member




Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #13 - 27.07.2003 at 22:40:01
 
Quote:
Glede poboja rib pa tole. Toliko rib kot jih v enem letu pobije en kormoran, jih ne pobije sto ribičev. A bomo zdaj tudi kormorane obsojali, če pa imajo takšne prehrambene prirojene navade.

Samo v reki Ljubljanici je v tem poletju poginilo 30 ton rib in drugih vodnih živali. Množični pogini so se pojavljali po celi Sloveniji, mislim, da pred kratkim v Kamniški bistrici.
Ribičev na eno reko pride več sto.
Kormorani   lovijo ribe zaradi obstanka. Takšna je njihova narava. Ribiči ne lovijo zaradi preživetja... Ko smo že pri kormoranih - ravno ribiči se spet razburjajo zaradi kormoranov in cepetajo okrog lovcev, naj jih vendar odrešijo teh nadležnih ptic...
Back to top
 
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Naše vode umirajo - (s)truge umazane brozge
Reply #14 - 27.07.2003 at 22:48:37
 
harry, s vrečko sem mislil nakazat, da nekaj dobrega ne opravičuje tega da lahko storiš nekaj slabega....

mogoče se pač tebi in tudi A. zdi to cool in zaradi mene lahko počneta kar hočeta

tud jaz sem jedel meso, zato vem in nikogar ne obsojam

meni se pač to ne zdi več kot nekaj prijetnega in to poskušam tukaj utemeljit

tud verodostojne vere, svetniki, in sam Bog, tako predlaga

kormorani nimajo možnosti izbire in so, tako kot je nekoč bil človek, obsojeni na propad če ne ubijajo živali

ampak današnji človek z lahkoto preživi brez mesa, če se le tako sam odloči....hrane je dovolj za vse, le na pravi način jo je treba pridelovat oz. uživat

tudi rastline so živa bitja, in ne bi jih smeli uničevati za drugega kot za lastno preživetje....

sadeži, ki padejo na tla se nam nekako kar  sami ponujajo, naj jih pojemo

v glavnem, point vsega kar hočem tukaj povedat je, da zdaj ne potrebujemo živalskega mesa, za obstoj
mašega materialnega telesa




LP





Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 9