Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 15423 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Naše živali
Reply #15 - 21.02.2002 at 15:52:16
 
prioriteta ne spljoh ???
nobena ???
kaj pa tole ???

MIKE wrote on 21.02.2002 at 15:27:57:
Razumem tudi Darwinizem, boj za preživetje, in pa seveda, če bi se moral osebno odločiti, moja družina, naspram živalski družini


sicer pa kaj je z gurklom, ga ne zapopadem nekako.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Naše živali
Reply #16 - 21.02.2002 at 20:53:39
 
Quote:
Mene pa zanima kaj vi mislite kaj vse bi lahko storili za bitja za katera smo odgovorni-živali...

Ljudje še za sebe ne sprejmemo odgovornosti,ne ,da bi lahko za živali.
Tu je vprašanje človeškega vmešavanja v življenje živali.
Res je,da živimo na istem planetu in smo neločljivi,vendar se s to trditvijo,da bi si naj človek podredil živali,ne strinjam.Enostavno zato ne,ker smo ljudje še zaenkrat preveč egoistično in pohlepno usmerjeni.
Ljudje smo takšni,da tisto,od česar imamo korist hvalimo,tisto,za kar pa mislimo,da nam ne koristi pa uničimo.
Kaj pa sploh predstavlja žival ?
Problem je v tem,da že sama beseda žival pomeni nekaj manjvrednega.Živali so dandanes večinoma le kot neki stroji za pridobivanje mesa,mleka in podobno.
Na nek način si ljudje lastimo živali,kot neke predmete.Zato imamo tudi takšen odnos do njih,Kot je že MIKE napisal.Ko imamo od živali korist,tako dolgo za njo skrbimo,ko pa se je naveličamo,pa jo ubijemo ali kako drugače odrešimo.Saj,če od živali nimamo neke koristi,potem nam žival ne predstavlja nič drugega,kot neko odvečno stvar.
Tudi za vse te domače živali,je odgovoren človek.Ker pa človek nima odgovornosti,pa so problemi in zato morajo trpeti živali.
Vse te razne sterilizacije in podoben bulshit,ni nič drugega,kot zločin.Saj živali niso naša lastnina in nimamo pravice tega početi.
Sicer pa se ravno v odnosih do živali kaže ta prava človeška identiteta in to,kakšni v resnici smo.
Na srečo smo ljudje zaščiteni z zakonom,živali pa ne in se zato znašamo nad živalmi.
Kdor ne spoštuje živali,tudi sočloveka ne spoštuje.
Kaj storiti ?
Dokler bomo na živali gledali,kot nekaj manjvrednega in mislili,da so nam podrejene,tako dolgo ne bo nič boljše.
Problem je v tem,da človek nima zavedanja,nima zavesti s katero bi čutil,da so živali tudi živa bitja.
Dokler ne bomo čutili,da tisto,kar storiš drugemu,storiš sebi,tako dolgo bomo povzročali trpljenje in uničevali.
Tudi sam sem velikokrat videl,kako nekateri kar z užitkom ubijajo živali ali pa se nad njimi znašajo.
Čeprav je to res kruto in me je kar stiskalo v prsih.
Tudi to je eden izmed razlogov,zakaj sem postal vegetarijanec,da tudi sam nekaj prispevam k temu,da bo manj ubijanja in mučenja.
Mislim,da bo potrebno še veliko trpljenja,tako na strani človeka,kot na strani živali,da bo človek,ki se ima za najbolj inteligentno bitje,tudi v resnici obnašal,kot inteligentno bitje.
Zaenkrat bi bilo najboljše,da se čimmanj vmešavamo v življenje živali.Da jih ne redimo in ne zapiramo v kletke,če za njih nismo sposobni skrbeti,tako,kot se za živo bitje spodobi.
Ravno zdaj sem se spomnil na film Planet Opic in včasih res človeku zaželim,da bi se obrnilo.Mogoče bi se potem kaj spametovali in se zavedali,kaj povzročamo drugim živim bitjem.
Saj vemo,da je po eni strani življenje kruto,po drugi strani pa zelo pravično. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Naše živali
Reply #17 - 21.02.2002 at 21:56:37
 

Če bi le lahko..., toliko neprespanih noči zaradi žalostnih oči..., živali - najčistejša bitja, I whish..., rada bi bila dovolj močna, da sprejmem kruto realnost, da se soočim, pa nisem,  ne znam. Sem le človek, ki lahko spreminja sebe ne bolje in s tem ljudi, ki so povezani z menoj. I'm weak, odpustite mi prosim vse nebogljene živali. Rada vas imam nadvse. Pomagate nam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #18 - 22.02.2002 at 08:46:47
 
Pred leti je bil hec: moj reiki majster je pravil, kako so z Davorjem, s katerim je živel skupaj, skrbeli za njegovo kačo, pitončka. Kako je kači pasalo plavati v banji, kako v resnici ni mrzla, če jo pošlataš itd. Moja prijateljica je živa znorela in naredila enourno pridigo, da ga ni sram, kako more biti s kačo skupaj, da je to nenormalno itd… no nekaj tednov  kasneje  smo bili pri tej moji prijateljici sosedi na slavnostni večerji, ker je (takrat prvič) medicinsko obveljala za ozdravljeno od raka. In,  ko smo odhajali, nam je ponosno odprla v hodniku omaro s čevlji in pokazala svojo (ogroooomno) zbirko čevljev. Reiki majster se prepadeno zagleda  v en par: a je ta iz kačje kože??? Ona pa samovšečno: pa vsaka ženska, ki se vsaj malo spoštuje, mora imeti vsaj en par takih čevljev iz kačje kože.

Da padeš dol.
No, usoda tistega pitončka iz zgodbe zgoraj je bila naslednja: kače veljajo za nežna in občutljiva bitja (tako piše tudi v ljubljanskem živalskem vrtu poleg terarija). Davor je sprejemal stranke in jim 'šlogal'. Mislim, da je kar na pamet poznal tarot, mislim, da se je kot eden redkih znal priklopit na akaša zapise. No, in kot stranka je prišla k njemu ženska, ki ni vedela za kačo. Ko jo je zagledala, je začela vreščati in ni mogla nehati. Kača je drug dan umrla, verjetno od pretresa.

.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #19 - 22.02.2002 at 08:47:48
 
Všeč mi je COMPovo razmišljanje

Z živalmi lahko živimo samo v sožitju, podrejanje in izkoriščanje drugih v nobenih odnosih ni koristno oz. je samo na prvi trenutek videti kot materialno ugodno, kasneje se vse sfiži.

Najstarejša hči je pred dobrim letom prikorakala iz šole domov z majhno muco v naročju: našla jo je v kontejnerju in zaljubili sta se na prvi pogled. Ker je  zgleda maca prve mesece bila hude bitke za obstoj, je sedaj strah in trepet sosedovih psov. Mački enostavno paše preganjati pse – odgovor Kali, zakaj jaz ne vzamem enega od Mileninih psov. Če seveda odmislim stroške za vzdrževanje psa, ki so vrtoglavo visoki (glede na to, kakšne dohodke imam jaz in koliko nas z njimi živi). Muco sem dala stelirizirati, čeprav tudi jaz mislim tako kot COMP: a imamo res pravico posegati v živali? A izbrala sem manjše zlo: kaj naj storim z mladički? Pobijala jih ne bi, oddati jih ne bi mogla. In tako kot MIKE: če bi se morala odločati, Bog ne daj, med otroci in živaljo, je izbira zelo enostavna. Poleti se je zatekla k nam ranjena čisto mala mucika, neka mešanka z daljšo dlako. Za to muciko sem zrihtala krasnega novega lastnika, saj jo naša prva maca ni marala, čeprav je mala muca grozno moledovala za tovarištvo.

Bi vas vprašala: hodite v živalske vrtove? Z otroci sem bila parkrat pred leti v ljubljanskem, pa ne gremo več. Se vam zdi normalno tako zapiranje živali, da so nam ljudem kot večvrednim bitjem na ogled? Določene živali v kletkah prav sevajo žalost (ali otopolest). Živalske vrtove bi morali ukiniti. Samo moje mnenje, seveda. Ravno tako vsakršno dresuro živali v namen razkazovanja nam, 'večvrednostnim bitjem'. Kaj lahko storimo? Pač ne hodimo na oglede takih živali, pa je. Več je gledalcev, več živali bodo probali zdresirati, vse v imenu boga dobička.Ravno tako testiranje vsesorte izdelkov na živalih. Lahko to preprečimo? Prvi korak je pač ta, da pazimo, kaj kupujemo. Potem domače živalce za našo mularijo: psi brez rodovnika, mešančki, so včasih še bolj ljubki kot velecenjeni primerki z rodovniki. Da pa v stanovanja vnašamo vsesorte ptice, miške, zajčke, to pa meni sploh ne gre v račun. Ravno je človek ločil svoja bivališča od bivališč živali (že zaradi toplote je bilo včasih fajn, da so bile živali blizu), pa si jih ponovno vseljuje v stanovanja. Kar pomislite: v kleti bloka poteka deratizacija glodalcev, en kup glodalcev se pa valja v ličnih kletkicah nad kletjo, pa so kot večvredni (ker so kupljeni) zaščiteni pred tako smrtjo s strupom.
Kadar zaidem v kako trgovino z malimi živalmi, mi je hudo, ko vidim (in čutim) prestrašenost nekaterih živali.

Sama trdim, da če ne bi bilo nas, potencialnih kupcev eksotičnih živali, potem ne bi bilo ropanja živali iz njihovega domačega, naravnega okolja. Potencialni kupec je naročnik ropanja živali iz narave, kot je kupec mesa naročnik umora krave oz. pujsa in zato njegova krivda pri umoru ni nič manjša od mesarjeve, čeprav ne drži noža v rokah.

Vidiš, Kali, Milenini kužki niso edini, ki so potrebni pomoči. Mogoče nje osebno poznaš in ti je zato huje. Vsak lahko naredi za živali zelo zelo veliko. Če vzameš k sebi enega kužka, si tisti trenutek rešil eno življenje. Če bojkotiramo množično kupovanje mesa, krzna, kozmetike, testirane na živalih itd, to noben ne opazi, pa smo skupaj rešili veliko življenj.

Verjetno pa bi se dalo storiti še veliko več. Nisem pa za revolucionarne akcije. Se spomnite pred dvema ali tremi leti, ko so ljubeči zagovorniki živali spustili iz kletke mogoče v Pragi ali Varšavi tigra? Nastala je panika, nek veterinar je poskušal tigra uspavati z nabojem, pa ga je tiger napadel in poškodoval po glavi, nek policaj je poskušal rešiti veterinarja in je streljal na tigra, ubil pa veterinarja. En kup nepotrebnih žrtev, vključno s tigrom.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Naše živali
Reply #20 - 22.02.2002 at 10:01:39
 
Gurkl, je prispodoba za vrat ali pritisniti ob steno. To sem imel v mislih. Ničkolikokrat se sprašujem, kaj je z ljudmi, da tako veselo kopičijo raznorazne živali po stanovanjskih blokih in to opravičujejo z raznoraznimi definicijami, dokazi. V bistvu pa si le na nek način izpolnjujejo praznino ki jih navdaja ko so sami. Koliko mladih ljudi srečaš, ko si kupijo kužka namesto da bi se posvetili sočloveku, imeli lastnega otroka. In celo v isti sapi ti rečejo, da je otrok predrag za njihov standard. Kužek, maček pa je  cenejši. In ničkoliko takih živalic po cele dneve sameva zaprtih med štiri stene, medtem, ko njihov lastnik ždi v službi, leta okrog in se vrača pozno zvečer domov, le z vestjo da je treba ubogo žival nahraniti, ji zamenjati vodo.

Moje osebno mnenje je, da žival vsako bitje sodi tja kamor jo je postavil evolucijski razvoj. Če pogledamo tukaj človeka, je od psa, mačk, raznoraznih papagajev, kanarčkov, zlatih ribic in še premnogih drugih živali naredil uboge revne, od njega sedaj odvisne živali. Ubogi človeček se zdaj (sem mel veliko debat o tem z marsikaterim "lastnikom" udomačene živali) tolaži, opravičuje s tem, da so se živali adaptirale, prilagodile, in še cel kup takih bla, bla štorij. Celo da same kot take nebi mogle več preživeti v naravi. V veliki meri to drži.

Človek si je vzel to pravico, jest si jo ne upam. Drži v tej meri, ko vidimo kako se mnoge ptice (golobi, srake, podgane, mravlje) lepo samostojno prilagodijo za življenje v mestih. Funkcionirajo same od sebe, kolikor jim to uspeva seveda.

Toda kletkarjenje, si vedno predstavljam, kot če bi mene osebno neko kao "višje" razvito bitje vzelo za svojega ljubljenčka ali celo v smotre za raziskave. Mi gre na bruhanje. Živali, bitju, naše prelepe zemlje, odvzamemo pravico do njene spolnosti, intime in svobodnega odločanja kaj bo sama s seboj.

In ta veliki človek, v takih primerih meni postane precej bolj ubog kot žival ki si jo LASTI, ja LASTI, vsa ta društva v povezavi z živalmi jasno govorijo o lastnikih živali in jih na raznoraznih razstavah razkazujejo, kot njihov veliki dosežek. Ker ne morejo pokazati svojega praznoumja, si ga polnejo skozi tak način.

To GAPE sem mislu kot prijeti za gurkl. Vem, da je to izjava v jezi, v nemoči po hitri spremembi, v nemoči ljudem to dopovedati, jih ozavestiti, toda jasno vemo, da z vsemi stvarmi počnemo tako (tudi materialnimi). Sicer pa sem o tem že pisal v primeru s kolesom.

Eto sem se natipkal, zatipkal.

In rešitev za te uboge na smrt obsojene živali. V salomonu poglej koliko raznoraznih zahtev, po točno določeni pasmi, vrsti, želi folk imeti. Če bi si resnično želeli imeti ob sebi samo bitje, nemočno živalico, bi se ti že oglasili. Tako pa gre za prestiž, za zapolnjevanje lastne praznine, in ničesar drugega.

Seveda tu v tem tekstu izvzemam vse tiste primere ki delujejo po principu našega sončka ANA. Iz katere veje in se jasno čuti, da to počne po nasprotnih temeljih kot sem jih zgoraj navedel.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #21 - 22.02.2002 at 10:49:34
 
Q
Seveda tu v tem tekstu izvzemam vse tiste primere ki delujejo po principu našega sončka ANA. Iz katere veje in se jasno čuti, da to počne po nasprotnih temeljih kot sem jih zgoraj navedel.
Q

sorry, MIKE, sem premišljevala, pa ne vem čisto točno, kaj bi rad povedal z zgornjim odstavkom
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Naše živali
Reply #22 - 22.02.2002 at 11:43:49
 
Torej te vprašam:

- Imaš doma živali, si jih lastiš kot svojo lastnino ali jih sprejemaš kot enakovredne člane tvojega okolja?
- Jih mučiš, ne skrbiš zanje, so po 8-10 ur na dan osamljene, prepušene same sebi, zaprte med štiri stene?
- Na njih izvajaš raznorazne poizkuse?

Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #23 - 22.02.2002 at 12:10:23
 
bljak, MIKE, mi je vroče ratalo

naša mačka je gospa in si sama izbere, ali bo noter ali zunaj: po njenem obnašanju zjutraj vem, kakšno bo dopoldne vreme. Če zjutraj, ko odhajamo z otroci od doma, ostane notri, bo kislo in mrzlo, bo pa sonce, če gre z nami skupaj iz hiše. Ne prenašata se pa z bivšim možem, s katerim na žalost še vedno živimo skupaj v hiši: vedno je bil nasilen do živali.

Bi omenila še tistega pokojnega pitončka in njegove(ga) lastnika(e). Sama sem vztrajala, da taka žival ne sodi v človeška prebivališča, ker je iztrgana iz naravnega okolja. Da na ta način podpirajo kvazitrgovino s takimi živalmi, ker dajejo zgled drugim, ki jih bodo posnemali. Oni so vztrajali, da v redu skrbijo zanjo, zato jo imajo pravico imeti. Drugi naj pa vsak zase odgovarja. Danes, s časovnim zamikom, vidim stvari rahlo drugačno kot takrat: kača jim je dvigovala vrednost, ustvarjala imidž, ponazarjala njihovo drugačnost. Res so bili to ljudje, ki so bili duhovno zelo zelo visoko, razmišljali popolnoma drugače kot večina ljudi (Osho je bil eden od zakonov), tisto s pitončkom pa samo pokaže, da so kljub temu bili samo krasni ljudje s svojimi napakami in slabostmi.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Naše živali
Reply #24 - 22.02.2002 at 12:43:07
 
Eto, je potrebno dati še kako razlago?

Pa še tole mi je pitonček prišepnil: "Vera lahko človeka bogati ali ohromi!"
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #25 - 22.02.2002 at 13:25:44
 
MIKE wrote on 22.02.2002 at 12:43:07:
Eto, je potrebno dati še kako razlago?

Pa še tole mi je pitonček prišepnil: "Vera lahko človeka bogati ali ohromi!"



KRASNO

Kiss Cheesy Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Naše živali
Reply #26 - 22.02.2002 at 20:05:54
 
Ljudje imajo hišne ljubljenčke,predvsem zato,ker so živali manj zahtevne,kot pa človek.Žival nima tako izrazitega karakterja in toliko želja,kot pa človek.

Je pa tudi problem v medčloveških odnosih.Vemo,da je vedno več propadlih zvez in se ljudje raje odločijo za samsko življenje.Nekako smo razočarani eden nad drugim.
Ker pa nekoga potrebujemo,imamo zato vedno več raznih hišnih ljubljenčkov,ki nam omogočajo,da z nekom komuniciramo.
Mislim,da je to le začasno,da smo se ljudje malo oddaljili drug od drugega in so zato hišni ljubljenčki,kot neko sredstvo za lajšanje kritičnih trenutkov.
Če zaenkrat ljudje nismo sposobni živeti,kot eno,rabimo zato živali,da nam tako pomagajo prebroditi tudi to izkušnjo.
Verjamem,da bo prišel čas,ko ne bomo več rabili si lastiti živali,ko se bomo ozavestili,si odpustili in se živalim zahvalili,da so bili vedno tu,ko smo jih rabili,pa čeprav so morale zaradi naše nevednosti marsikaj pretrpeti.
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Naše živali
Reply #27 - 23.02.2002 at 17:06:22
 
še ena resnična iz naših logov

pred nekaj leti je župnik pri maši rekel, da je prišla k njemu vsa objokana ena ženska in mu povedala, da ji je pes umrl. In potem je jamrala, pa župniku ni dalo miru in ji je rekel: "Gospa, ko vam je pa mož umrl, pa niste tako hudo jokali." Ženski so se v trenutku ustavile solze in vsa prepadena je rekla:"Gospod župnik! Jaz dobim desca na vsakem voglu, psa sem morala pa kupit!"
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: Naše živali
Reply #28 - 12.03.2002 at 16:57:32
 
Tale tema mi je precej blizu, ampak nisem imela kaj dodati, ko je Ana ze vse (in se vec) tako lepo povedala.

Pa vseeno, ce bo kdaj sem zataval kdo, ki bo zelel delovati na tem podrocju, je tale stran prav fina:

http://www.drustvo-zascita-zivali.si/

Iscejo prostovoljce za delo, najdejo pa se tudi linki na Zakon o zaščiti živali, Zakonu o veterinarstvu, ter Kazenski zakon.

Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
Smrekca
Guest




Re: Naše živali
Reply #29 - 15.03.2002 at 11:43:43
 
Če bo prišlo do odvzema psov, se jih ne bo pobilo! To je laž, ki jo nekateri namerno širijo.
Prilagam vam predlog, ki ga je na Vetrinarsko upravo poslalo Društvo za zaščito živali Ljubljana in sami ocenite, ali jim res hočejo škodovati.
Predlog je bil na sestanku z VURSom odobrem. Dosežen je bil celo konsenz, da se 30 dnevno obdobje, ko je evtanazija dovoljena po zakonu podaljša za Milenine pse na 6 mesecev, ker se vsi zavedajo, da bo potreben čas, da se jim najde ustrezne domove.
Še nekaj, česar ne veste pa je prav, da slišite. Ta grda in hudoba država, bo krila stroške cepljenjenja psov proti steklini. Za navadne smrtnike stane tako cepljenje 5500 SIT na psa. Milena je izredna in rabi pomoč, zato ji bo ta grda država vse pse cepila brezplačno in jih tudi brezplačno označila z mikročipi. A ni to grozno!!! Kako so lahko tako hudobni?

=====================
V imenu Društva za zaščito živali Ljubljana objavljam dopis poslan Veterinarski upravi RS.

Matjaž Urleb

VETERINARSKA UPRAVA RS
mag. Aleš Brecelj
PARMOVA 53
1000 LJUBLJANA

ZADEVA: problem psov pri ge. Mileni Močivnik

Spoštovani!

V zvezi s problemom psov pri ge. Mileni Močivnik, ter odločbo veterinarske inšpekcije po kateri mora ga. Močivnik zmanjšati število psov na največ pet do konca marca 2002 vam sporočamo, da Društvo za zaščito živali Ljubljana podpira prizadevanja za ureditev razmer in rešitev psov pri ge. Mileni Močivnik in je društvo pri tem pripravljeno tudi sodelovati.
Menimo, da razmere v katerih bivajo psi pri ge. Močivnik niso primerne in so v nasprotju z Zakonom o zaščiti živali - po naših informacijah psi nimajo zagotovljene veterinarske oskrbe, čeprav je mnogo psov v slabem zdravstvenem stanju, psi in psice niso ločeni, zaradi česar se število živali še povečuje, živali se ne oddaja. Predlog, da se problem psov pri ge. Močivnik reši z ureditvijo zavetišča na lokaciji ge. Močivnik, je po našem mnenju nerealen - ne verjamemo, da bo ga. Močivnik spoštovala predpisane normative in postopke, ki zagotavljajo ustrezno oskrbo živali in veterinarsko- higienske razmere, ter oddajala živali. Smisel zavetišča pa ni zbiranje živali, ampak iskanje novih domov za zapuščene živali.
Pravtako se nam urejanje zavetišča v občini Borovnica ne zdi smiselno, ker naj bi Ljubljana v roku enega leta dobila pravo zavetišče - menimo, da je veliko bolj smiselno, da se vse občine ljubljanske regije pridružijo Mestni občini Ljubljana in se vzpostavi regijsko zavetišče.

Zato predlagamo:
1. VURS naj nemudoma imenuje strokovno komisijo, ki bo pregledala vse pse pri ge. Močivnik in ugotovila njihovo zdravstveno stanje.
Živali, ki jih je možno zdraviti naj se prepelje na veterinarske ambulante kjer se jih zdravi in nato takoj odda primernemu lastniku. V ambulante se prepelje tudi psice, se jih sterilizira in nato takoj odda primernemu lastniku.
Pse, ki so neozdravljivo bolni ali poškodovani in trpijo se takoj evtanazira.
Komisijo naj sestavljajo trije veterinarji specialisti za hišne živali iz Slovenije, ter po en veterinar iz tujih organizacij za zaščito živali RSPCA, WSPA in Tierhilfe Suden.

2. Vse živali naj se fotografira, označi z identifikacijskimi čipi in sestavi kartoteko z osnovnimi podatki (fotografija, spol, starost, velikost, teža, zdravstveno stanje). Fotografije se objavi na internetu. Zagotovi naj se telefonsko številko na katero lahko pokličejo vsi interesenti za posvojitev živali. Za pomoč pri oddaji živali - objavo fotografij se zaprosi vse medije (tu bi lahko veliko storila zlasti revija Jana, če bi uvedla redno tedensko rubriko Živali iščejo dom).

3. Za pomoč se zaprosi tudi zavetišča v sosednjih državah in sicer, da sprejmejo del živali, saj v Sloveniji ni dovolj interesentov za posvojitev tolikšnega števila živali. Za navezavo teh stikov se zaprosi organizacijo Tierhilfe Suden.

Ta stališča je soglasno sprejel upravni odbor društva v sestavi Nada BLAGDANIČ, Eva DOLINAR, Manca KARER, Urška MARKELJ, Mateja MLAKAR, Tatjana TRŠAN, Matjaž URLEB na telefonski seji dne 09.02.2002.

Lep pozdrav!

Matjaž URLEB
sekretar
=====================================
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5