Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 20246 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
tomažev evangelij
15.04.2001 at 10:51:11
 
Ker je na današnji dan ravno Jezus vstal od mrtvih in to, se mi je zazdelo da bi tole lahko obesil na net.
To je Peti evangelij ali Tomažev evangelij.
Zapisan je bil med prvim in tretjim stoletjem n.š.
Našli so ga leta 1945 v Nag Hammadi-ju v Egiptu.
Link na originalni text (Thomas Homepage), najdete na dnu angleškega texta.

Trudil sem se prevajati čim bolj dobesedno. Saj (po besedah Marka Pogačnika) vsebujejo Jezusove besede posebno vibracijo v etru in ta informacija ostane tudi v prevodih, ki so kolikor toliko natančni. Zato tudi ni razlag - interpretacij - kajti njih si mora vsak ustvariti sam:
Kdorkoli odkrije interpretacijo teh besed, ne bo okusil smrti.

Lahko sčasoma naredimo skupaj neko varijanto prevoda, ki bo interpretacija sama po sebi teh Jezusovih besed, ampak se mi ne zdi tako zelo smiselno, najprej pa bi prosil za nekaj pomoči pri teh 113 izrekih.

Se mi pa zdi da znajo bit tile texti most med krščanstvom kot vero, (ne cerkvijo kot institucijo), in ostalim znanjem, ki po letnici datira veliko pred Jezusa.

Jezus je itak prišel nadgradit to znanje, ki smo ga že imeli ne pa učit učit nove vere.
http://www.gape.org/gapes/tomazev_evangelij.htm

no k sm glih pri tem - jest bi da odpremo eno novo alineo na glavni strani in sicer
Projekti z opisom pač bla bla kamor bi prestavil tale thread in še kakšnega novega, da kdor najde kaj zanimivega zase bi lahko sodeloval in to.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: tomažev evangelij
Reply #1 - 12.05.2003 at 11:10:20
 
A se ti je že javil kje kak prevajalec?

Sem komaj včeraj to odkrila, se mi zdijo zanimivi ti izreki.

Quote:

no k sm glih pri tem - jest bi da odpremo eno novo alineo na glavni strani in sicer
Projekti z opisom pač bla bla kamor bi prestavil tale thread in še kakšnega novega, da kdor najde kaj zanimivega zase bi lahko sodeloval in to.


Če pravilno štekam, mi je prav. (saj misliš s tem, da se odpre v svetu pogovorov nov forum Jezus, tko k so ostali; šamanizem, znanja...?)
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: tomažev evangelij
Reply #2 - 12.05.2003 at 12:50:24
 
nikoli se nihče ne javi ... kr smajlije pejd pogledat ... al pa karkoli druzga kar sm dal v javnost, da bi kdo kej pripomogu ...

je pa res da sm že kr neki prevodov teh textov najdu na netu ...


novi rubriki bi bilo ime:
Quote:
Projekti
opis: pač bla bla
kamor bi prestavil tale thread in še kakšnega novega, da kdor najde kaj zanimivega zase bi lahko sodeloval in to.  
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #3 - 12.05.2003 at 13:37:35
 
sem prebrala tiste preveden in se mi zdi, da to že vse piše v bibliji, se pravi je že prevedeno, samo poiskat bi blo treba  Tongue Undecided
Drugač men eosebno biblija ful mika, mogoče predvsem zato, ker sem k verouku hodila pa sem jo spoznala z enega vidika, ki ti ga pač župnik začne v prvem razredu za otroški možgan tumpat, in se mi je pol vse skupaj enkrat zamerlo, zdaj pa vidim, da v bistvu pišejo v bibliji čist modre in uporabne stvari, samo cenzurirat se jih ne sme, pa prav se jih more interpretirat.. in to mi je d best.. da kao vse piše.. mal sm na hitr tole zdej skup vrgla..
kar se pa tiče sodelovanja, gre pa predvsem za vprašanje čase - ene stvari se dajo na hitrco...vse pa ne.. jest pa mam tud vedno več za opravt izpiti, vodstvo rupuške knjižnice ... ampak sem pripravljena pomagat, no.. sam tolk.. sej bo..... enkrat bo že...
me pa totalno firbec zvija, kaj so bli uni trije izreki, ki jih je stric Jezus Tomažu povedu. ČE kdo kej najde: uaaa  Shocked ne bom bla agresivna, I swear  Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: tomažev evangelij
Reply #4 - 12.05.2003 at 13:50:20
 
slabo so te naučil gospod župnik ... tega ni v bibliji ... tomažev evangelij ni bil nikoli sprejet med kanonske spise ... preveč očitno govori o tem kar instituciji cerkve ne paše, tolk očitno, da očitno niso znali tolk zdenfat spisov da bi 'sedli' v biblijo in 'nauk'.
in so jih voidali zato ...


??? uni trije izreki ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #5 - 12.05.2003 at 13:56:37
 
od kje so mi pa pol tolk poznani?

npr
26. Jezus je rekel:
Vidite trsko v prijateljevem očesu, ne vidite pa bruna v lastnem očesu. Ko si izvlečete bruno iz lastnega očesa, takrat šele boste videli dovolj, da boste lahko odstranili trsko iz prijateljevega očesa.

tega sem jest gotovo pr maši najprej slišala
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #6 - 12.05.2003 at 13:58:52
 
aja pa teli trije izreki:
13. Jezus je rekel učencem:
Primerjajte me z nečim in mi povejte, kakšen sem.

Simon Peter mu je rekel: Si kot glasnik.

Matej mu je rekel: Si kot modri filozof.

Tomaž mu je rekel: Učitelj, moja usta ne zmorejo povedati, kakšen si.

Jezus je rekel:
Nisem vaš učitelj. Ker ste pili, ste postali omamljeni od penečega izvira, ki sem ga jaz negoval.

In odpeljal ga je na samo in mu povedal tri izreke. Ko se je Tomaž vrnil k prijateljem, so ga vprašali: Kaj ti je Jezus povedal?

Tomaž jim je rekel: Če vam povem eno od stvari, ki mi jih je povedal, boste vzeli skale in me kamenjali in ogenj bo prišel iz skal in vas bo uničil.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #7 - 12.05.2003 at 14:04:06
 
aja pa tale o tem, kam padejo semena in kaj iz njih zraste je tud .. mislim tolkrat sm to že slišala pr maši.. kako da ne?

9. Jezus je rekel:
Glejte, sejalec je šel ven, vzel polno pest (semen) in (jih) raztresel. Nekaj jih je padlo na cesto, in ptice so prišle in jih pobrale. Druga so padla na skale in ta niso pognala korenin v zemljo in niso naredila klasov zrnja. Druga so padla med trnje in trnje je zadušilo semena in črvi so jih pojedli. In druga so padla na dobro zemljo in dala dobro letino: obrodila so 60 na mero in 120 na mero.
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #8 - 12.05.2003 at 14:08:22
 
uf..
Prilika o sejalcu
(Mr 4,1–9; Lk 8,4–8 )
13
1 Tisti dan je šel Jezus iz hiše in sédel ob jezero. 2 Pri njem so se zbrale velike množice, tako da je stopil v čoln in sedel, vsa množica pa je stala na obrežju. 3 Takrat jim je veliko povedal v prilikah. Dejal je: »Sejalec je šel sejat. 4 Ko je sejal, je nekaj semena padlo ob pot. Priletele so ptice in ga pozobale. 5 Drugo seme je padlo na kamnita tla, kjer ni imelo veliko prsti. Hitro je pognalo, ker ni imelo globoke zemlje. 6 Ko pa je sonce vzšlo, ga je ožgalo, in ker ni imelo korenine, se je posušilo. 7 Spet drugo je padlo med trnje in trnje je zrastlo ter ga zadušilo. 8 Druga semena pa so padla na dobro zemljo in so dajala sad: eno stoternega, drugo šestdeseternega in spet drugo trideseternega. 9 Kdor ima ušesa, naj posluša!«

http://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Mt+13&id0=1&pos=1&set=2&lang=sl...

sori gape me je kr stisnil, sej vidiš, sm mogla dokazat, da se tolk zlo pa vendarle ne motim.. čeprav, prou, če praviš, da ni tomaževga noter, ti čist verjamem sej res piše tam, da so samo štirje, ampak ene stvari so pa tud, saj se tud v unih štirih evangelijih ki so, stvari ponavljajo, zakaj se pol ne bi tud kaj v tomaževem
ah blja
zdej pa res grem še kej druzga narest
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: tomažev evangelij
Reply #9 - 12.05.2003 at 14:46:53
 
to je res ... stvari se ponavljajo.

nekatere, nekatere pač ne;
teh jest še nism zapazu bv bibliji ... lahko pa da so, nism neki expert na bibliji.

39. Jezus je rekel:
Farizeji in učenjaki so vzeli kjuče znanja in jih skrili. Oni niso vstopili niti niso dovolili vstopiti tistim, ki želijo vstopiti.
Zato bodite zviti kot kače in preprosti kot golobi.

77. Jezus je rekel: Jaz sem luč, ki je povsod. Sem vse: iz mene izhaja vse in vse me dosega.
Razcepi kos lesa; tam sem.
Dvigni kamen in našel me boš.

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: tomažev evangelij
Reply #10 - 12.05.2003 at 16:29:42
 
tud tale  77 mi je ful poznan, sam ga ne najdem zdele  Undecided
btw tud jest nism expert
Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: tomažev evangelij
Reply #11 - 12.05.2003 at 18:22:06
 
Hi,

Jest mam ze dalj casa v mislih, da bi kaj napisal o Jezusu Kristusu kot krscanskemu simbolu in vzporednico
s ostalimi religijami starega sveta, da bi jasno pokazal, kako je krscanstvo kot religija, tudi sodobna, v bistvu naslednik starih religij.

Zadeva sploh ni tolk skrivnostna, samo na pravo mesto je treba pogledat, ker so dejansko vse informacije vsem na razpolago.

Mogoce bo koga zanimal. Moram pa tud cajt najdt za to...



Lp
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
tomi
5
*****
Offline

Kaj pa če je vse RES???

Posts: 519
MB
Gender: male
Re: tomažev evangelij
Reply #12 - 12.05.2003 at 21:21:23
 
Mene bi to kr prvega zelo zanimalo, Jst...
Se še kakšna vesela "teološka" debata lahko razvije  Wink

Glede razpoložljivih informacij se pa ne bi strinjal ...
KC je prav grdo farizejska glede teh...
Back to top
 

Pametni razpravljajo o idejah,&&povprečneži o dogodkih,&&omejeni pa o ljudeh. &&(Hyman Rickover)&&
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: tomažev evangelij
Reply #13 - 12.05.2003 at 21:49:36
 
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: tomažev evangelij
Reply #14 - 13.05.2003 at 08:35:20
 
Quote:
od kje so mi pa pol tolk poznani?

npr
26. Jezus je rekel:
Vidite trsko v prijateljevem očesu, ne vidite pa bruna v lastnem očesu. Ko si izvlečete bruno iz lastnega očesa, takrat šele boste videli dovolj, da boste lahko odstranili trsko iz prijateljevega očesa.

tega sem jest gotovo pr maši najprej slišala


http://www.biblija.net/biblija.cgi?q=bruna&step=20&qall=0&qids=8080808080808080f...

1. Mt 7,3
 Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata, bruna v svojem očesu pa ne opaziš?  

2. Lk 6,41
 Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata, bruna v svojem očesu pa ne opaziš?  

3. Lk 6,42
 Kako moreš reči svojemu bratu: ›Pústi, brat, da vzamem iver, ki je v tvojem očesu,‹ če sam ne vidiš bruna v svojem očesu? Hinavec, odstrani najprej bruno iz svojega očesa in potem boš razločno videl odstraniti iver, ki je v očesu tvojega brata.«  



lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3