Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 18331 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #30 - 03.05.2003 at 18:28:46
 
Dejstva:

Alkohol deluje zaviralno in tudi uspavalno, vsebuje določena hranila in daje kalorije zmanjšuje telesne in duševne sposobnosti določene količina alkohola ne deluje na vse ljudi enako. Za odrasle in zdrave osebe alkohol v manjših količinah ni škodljiv.

Sestava in pridobivanje:
Alkohol v teh pijačah je etilni alkohol ali etanol (CH3CH2OH). Poleg etanola so v alkoholnih pijačah tudi drugi alkoholi kot npr. amil-, butil-, propil- in metilni alkohol, kisline, aldehidi, estri, ketoni, fenoli in tanini; poleg organskih so prisotne tudi mnoge anorganske snovi, vključno z vitamini in minerali. Nekatere izmed teh snovi izvirajo iz rastline, iz katere se izdeluje pijača, druge pa nastanejo v postopku fermentacije in jih lahko odstranimo s prečiščevanjem ali pa se dodajo v postopku staranja (hrastovi sodi).
Kombinacije teh snovi se spreminjajo od pijače do pijače (33mg/l - vodka, 500mg/l - viski, ipd.) in vplivajo na okus, aromo in barvo pijač. Nekatere imajo hranljive ali zdravilne učinke, vendar je glavna sestavina, ki karakterizira alkoholne pijače, etilni alkohol. Odstotek alkohola v pivih se razteza od 2%, v nekaterih blagih skandinavskih vrstah, do 8% v močnejših. V naravnih vinih od 8 do 14%, vermutih in aperitivnih vinih 18% in v desertnih, sladkih vinih od 20 do 21%.
Ker se s postopkom fermentacije doseže najvišja koncentracija alkohola 14%, se v pijače z višjim odstotkom alkohola le-ta dodaja umetno. Žgane pijače (vodka, gin, viskiji, rum, brandiji in likerji) navadno vsebujejo od 40 do 50% alkohola.

Alkohol pride v kri nekaj minut po zaužitju. Če oseba pije hitro, pride do zastrupitve z alkoholom v krajšem času. Alkohol potuje iz ust naravnost v želodec. Kadar želodec ni prazen, se prehod alkohola nekoliko upočasni. Manjši del ga pride v kri že skozi sluznico želodca, večji del pa ga skozi sluznico tankega črevesa. S krvnim obtokom doseže vse organe. Možgani so najbolj dovzetni za učinke alkohola. Ker telesu ne dajejo več ustreznih ukazov, se pri alkoholizirani osebi prikažejo motnje presojanja, ravnotežja, govora. Podaljša se reakcijski čas, poslabša se vid.


Čeprav se zaužiti na zaužiti alkohol vsakdo odziva drugače, je kljub temu mogoče prepoznati pet stopenj zastrupitve z alkoholom:
1. Stopnja zadovoljstva: oseba je klepetava, sproščena, družabna in brezskrbna. Popušča ji nadzor nad vedenjem, pojavijo se napake pri odločanju.
2. Stopnja vznemirjenosti: oseba se odziva zelo čustveno; pojavijo se napake v razmišljanju, reakcije se upočasnijo. Oseba se napačno odloča in izgublja nadzor nad dejanji.
3. Stopnja zmedenosti: oseba se opoteka, izgublja oz. ne najde prave poti, postaja muhasta in čemerna, zapleta se ji jezik, vidi dvojno.
4. Stopnja hude zastrupitve: oseba ne more stati ali hoditi, odpovejo ji okončine, komajda se drži pri zavesti; bruha.
5. Stopnja nezavesti: oseba izgubi zavest, odpovejo ji refleksi. Zaradi prenehanja dihanja lahko nastopi smrt.
Odrasla oseba, ki v četrti ali peti stopnji pijanosti, nujno potrebuje zdravniško pomoč, otroka pa naj pregleda zdravnik tudi v primerih ležje stopnje pijanosti.

Znano je, da alkohol podaljšuje reakcijski čas, slabo vpliva na odločanje, povečuje nasilno in neobzirno vožnjo. S povečanjem koncentracije alkohola v krvi se namreč podaljšuje reakcijski čas, obenem pa se povečuje število napačnih reakcij.

Pa zdravje:
http://www.mf.uni-lj.si/isis/isis97-3/html/alkohol.html

na zdravje 8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #31 - 08.05.2003 at 11:07:32
 
Evo spet imam vprašanje? Povej? Poglej zanima me kako iz odvisnosti?

»Odgovori mi s tvojim primerom: kako si šel ti?

Ja dojel sem kaj se učim?

»Res, se ti zdi da si potem ko si dojel nehal?

No… nisem takoj nehal..

»Ne res nisi nehal takoj!  3 leta si še vedno občasno kar pošteno popival,
lahko bi rekla da si bil tri leta absolvent.

Hm…  No ja, se zgodi ane…
Kako torej gre…

»Predvsem gre za to da obstojata dve vrsti učencev, eni vejo kaj se učijo eni ne vejo.

Daj mi malo bolj razloži, kaj ima to veze s odvisnostjo?

»Torej prvi ne vejo kaj se učijo in potem ko jim to povemo, oz jim postane jasno takrat ponavadi v trenutku padejo iz vzorca. Se spomniš kako so nekateri, ki si jim razložil zaradi cigaret v trenutku ko so ozavestili kdaj in zakaj so začeli kadit, nehali?

Ja se spomnim, neki takih je blo res.

»Ja pa tudi nekaj takih ki so takoj nehal pit alkohol.

Res je.

»Zdej pa drugi, glej drugi pa so težji primeri, ti si spadal mednje, drugi so ozavestl kaj se učijo, oz bova rekla eni so celo zavestno sklenil da se bodo še naprej učili.
S temi je tako, da dokler traja učenje in nabirajo izkušnje je odlično, vendar pa potem ko se študi zaključuje, večinoma podalšajo učenje.
Bom rekel postanejo nekašni večni študentje.
Tu pa nastopijo težave. Poglej na primer kolk ljudi na faxu kar odlaša z tem da bi dokončali šolanje. Tudi ti si bil eden takih…

Ja pa tudi pri tebi, sem imel podoben status, ane?

»Te, ki vejo da je potrebno zaključit pa odlašajo, res težko pripraviš k temu, da kaj naredijo, celo ko jim v grlo teče »voda« se ne premaknejo. Potem je velikokrat prepozno…
To vidiš je razlika med temi, ki vejo kaj se učijo in temi, ki ne vejo.

Pa lahko dava kakšen nasvet enim in drugim?

»Pri prvih ni potrebno dat kakšnega večjega nasveta, naj samo opazujejo kaj jim svet govori. Naj se pozanimajo kdaj so se začeli učiti, kaj in zakaj… Potem ni več ovir
Pri drugih pa je tako, da se je treba odločit in naredit resen korak naprej, saj veš na začetku je težko, treba je spremenit veliko stvari, treba je potegnit črto. Treba se je resno lotit in razumet kaj se učiš in zakaj in potem je treba it naprej in uporabljat to znanje, tako kot počnejo to tretji.

Tretji?
»Ja tretji. To so tisti, ki so šli zavestno v ta študij. To si bil na koncu študija tudi ti, zavestno si dela raziskovalne naloge in delal zaključke iz tega, potem ko si potegnil vse kar si moral, se naučil vse kar si želel, raziskal vsako ped tega kar te je zanimalo, dobil vse kar si hotel, si zaključil študij in šel naprej.
Drugim torej predlagam, da naj se približajo tretjim.

Poglej zakaj naj se drugi približajo tem, kaj pa to da takoj prenehaš z študijem pri tebi?

»Zdaj mešaš dve stvari. Eno je to da si dokončal študij, da že vse veš in da je potrebno, da greš samostojno v svet in delat kar si se učil, drugo pa je to kaj se od alkohola učiš.
Od alkohola se ne učiš popivanja… ne od njega se tako kot od vsega učiš plemenite stvari: kot je komuniciranje, drugačnega pogleda na svet, resnico(saj veš in vino veritas…) ne pa popivanja. Ti misliš, da resen študij pomeni da čim več popiješ, da se čim več in čim dlje učiš?
Ne resen študij pomeni, da poskusiš dojet stvari v ravno prav časa(to pomeni da znanje dobiš, osvojiš in dozoriš da ga živiš) zaključiš študij in da potem to veš za vedno.
In tudi, če takoj nehaš popivat, se boš te stvari, ki si, si jih zadal, učil drugje. Vendar kot praviš A., včasih je prav da nehaš, preden si dojel, boš drugje nadaljeval, je pa tudi tako, da se spreminjaš in da te ne zanimajo stalno iste stvari.
Velikokrat se zgodi, da se pri meni učijo učenci, ki jih to kar so se učili prej, sploh več ne veseli in jih zanima čisto drugo vprašanje, vendar ker niso zaključili s prejšnim, oz sprejeli sklepa za naprej, še kar hodijo popivat. In tem je cela gora, razložit vse te vzorce v katerih so in vse kaj se želijo naučit in kaj ne. Tolk se jim dogaja in najhuje je ker sploh en vejo za vzroke… To so ljudje ki pijejo a ne vedo zakaj pijejo, a niso prvi, ti so četrti, ti so pozabili zakaj pijejo…  
Sej veš iz lastnih izkušenj, nekaj takih si že »rešil«, bom rekel inštruiral…
Se pa to dogaja tudi tem ki se nikdar niso učili pri meni, da pozabijo kaj se učijo… to si itak enkrat že razlagal A. ko si dal zaključne na forum o kako iz vzorcev, mislim da si celo pisal o odvisnosti)

«Je pa tako veš, učitelj te lahko spremlja samo del poti, pri nekaterih je ta del poti kratek pri drugih daljši, a vendar je samo del poti in sam se popolnoma hvaležen za to da sva samo del poti skupaj, saj se tudi jaz učim od tebe…
Veš ko me sprašuješ kaj če takoj nehaš: ti povem da je to itak moj cilj, pravzaprav je učiteljem cilj naredit samostojnega strokovnjaka, iz področja ki se ga uči. Reciva iz samozavesti, noben učitelj ne bo učil učence tako da bi ga ti vedno potrebovali, da bodo »viseli« na njem. In strokovnjaki so tretji, ti dojamejo učenje, vedo da znanje lahko dobijo na kateri koli način, spoznajo da je svet največji učitelj in se zavestno odločijo da bodo resno študirali, oz večinoma še sami odkrijejo še kaj novega..

Veš vsi učitelji se stalno prizadevamo, narediti samostojnega človeka, a včasih zaradi pomanjkljivega znanja o načinu, opcijah, stanjih in pozicijah učenja, včasih tudi zaradi nejasnega odnosa učenec - učitelj in predajanja znanja učitelj - učenec, potem včasih ta študij ne izgleda nič kaj lahek, spodbuden in zanimiv.

A, če se ozreš okrog bo našel veliko zadovoljnih študentov, strokovnjakov in učiteljev z vseh področij,
ki vejo kaj in zakaj se učijo. Sploh pa so v raizkovanju samostojni in se zavedajo da je to le del poti, ki jo bodo več ali manj potrebno samostojno prehoditi...

cil je da učenci postanje neodvisni in da se poslužujejo drugi stvari samo kardar bo to res potrebno, predvsem pa da iz učenja preidejo na sodelovanje in ustvarjanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #32 - 08.05.2003 at 17:33:02
 
Kadar piješ se moraš nazaj držati 8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #33 - 08.05.2003 at 21:47:16
 
ten nej

dva stavka please za razlago, kaj si s tem mislil  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #34 - 09.05.2003 at 07:23:35
 
Dobra tema, a., mam nekaj izkušenj, a ne bi zdej osebno.

Alkohol ni nč posebnega, le naša zahodna kultura je 'tekoča', se prav da daje poudarek tej drogi. Droga kot droga. Uturi se tja, kjer lajfa nimaš pokritga. Zahodna kultura je ustvarla velike luknje, zato je tud ustvarla tako obsežno kulturo pitja (je te-nej kult dioniza dobr popisal). Je v čist v redu, da  droga luknje razkriva, je zato ustvarjena, ni pa ustvarjena za to, da bi te  luknje zafilala, ker je ustvrjena za to, da jih  poglablja.  

Ustvarjene luknje lahko zafila le  ljubezen, ki je edina lahko tako brezmejno polna kot je brezmejno prazna luknja, ki jo ustvarja droga   Smiley Wink

Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #35 - 09.05.2003 at 09:09:52
 
Quote:
ten nej

dva stavka please za razlago, kaj si s tem mislil  Wink



To učim samo na osebnem nivoju Wink
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #36 - 09.05.2003 at 09:56:11
 
prav pol pa bi te prosil, da če se ti ne zdi da bi blo prav dat vsaj 2 cela stavka, da ne odgovorajaš na to kar pišem...


saj se lahk tolk vzdržiš, men je to pomembno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #37 - 09.05.2003 at 10:09:09
 
Seveda. Bom poskusil.




lp
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #38 - 09.05.2003 at 19:34:07
 
Hehehehe, pa ne, da je Ten-nej komu na zulj (duhovni) stopil.

Jah, strup je v majhnih flaskah, modrost pa tud, zato pa tolk prepirov zadnje cajte kdo je bolj duhovno razvit.

Itak smo vsi total duhovno razviti  8).


Pa treba si je jemat na izi...  Wink



Na zdravljenje
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #39 - 10.05.2003 at 01:42:33
 
8) Saj pametnega je lahko poslušat, samo težko ga dobiš 8)

(Strup se pa v male flaške natoči iz velikih, v velike pa iz največjih)




8) haugh 8)
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #40 - 10.05.2003 at 07:28:11
 
Pametenega je res lahko poslusat, sam bi vecina ta bolj duhovno razvitih raje eno ta malo flasko prec spraznila, kot ga poslusala do konca...

Klin se s klinom izbija oz.
dva duhovno nerazvita  = en duhovno razvit

(zato se pa duhovno nerazviti radi grupirajo v razne duhovno razvite sole)  Wink



Na zdravljenje
Jst
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #41 - 10.05.2003 at 13:01:11
 
ja te jst čist razumem, dobil si sam del posta za te neja ki sem ga dal gor in kaj si lahko sklepal...  ???

točno to se ti je zgodil, zato ker nisem vsega povedal,  kar sem spisal da dela men ten nej...

glej men je pomembno, da če neki spišem in mi en odgovori, da mi odgovori s celim stavkom ne sam do polovice in ne vem kaj naj s tem pol počnem ? če da eno besedo je tolk možnosti...

evo tadrug del ten neju...
pogej men je pomembno da, se da znanje naprej, ne v nekih zaprtih krogih ne v stilu:
da če jaz gradim v ljubljan, pa pol dam svoje izkušnje tam in vprašam folk: a kdo ve kaj o tem ? a bi kdo še kaj dodal?

pol sej veš če rečeš neki en stavk, ja tako je ali pa ni, pol povej kako je in naredi ti boljš saj ti nudimo možnost.

ne pa da mi pol rečeš, ej sori sam jaz sam na gorenskem to razlagam...

ja sori tud če si strokovnjak, mi nč ne pomgaa, zato mi je pol boljš da ne rečeš nič...

ti pa dam možnost soustarjanja in resnega delovanja kadar češ...

sej veš men je odprt način dela in, ne neki v dvoje in enki za en krog...


bi reku svoj primer, gape me je prosil, ej daj nam učene za fax, učna leta, programiranje, os... gor

pa sem reku sej veš ne morem dat, pol je reku pol nam ne težit in govort kolk je to dobr če ne moreš dat naprej...

pol sem reku en dan bom in zdej je ta dan tu.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #42 - 26.05.2003 at 10:59:36
 
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Voda goni mlinček,
vinček pa klinček.

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)





na zdravje!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #43 - 21.06.2003 at 15:13:38
 
velik ljudi me sprašuje kaj se učimo od alkohola, pa poglejmo:

alkohol in vse droge so žive, kot je vse na svetu živo in kot nas vse uči in nam pomaga na naši potki in nas uči tudi in nam pomaga alkohol. ne govori sicer z besedami, včasih tudi, ampak bolj z občutki, slikami... večina tega ne dojema kot učenje, zato se pol velikokrat dogaja da ne razumemo zakaj se nam kaj dogaja.

največ se učimo odprtosti, odprte komunikacije, če samo pogledamo kolk lažje kaj povemo, če smo pod vplivom, vemo da je to večji del učenja, drugo je to, da se učimo resnice, iskrenosti(in vino veritas) kolkrat se ko ga pijemo s frendi pogovarjamo res tiste težke, globoke debate, kolk damo iz sebe enih zadržanih stvari, trejte učimo se poguma in izražanja svoje podobe, takrat pod vplivom velikokrat kdo naredi, pove, reče, stori kaj kar drugače ne bi. Glede na to se učimo samozavesti, saj ko pokažemo to kar smo v resnici postanemo samozavestnejši, v tem učenju se velikokrat postavimo zase samo razne pretepe poglejmo... potem se učimo sproščenosti, samo poglejte vse te zabave, kolk se ljudje smejijo, kolk so bolj sproščeni, celo telo vklopijo plesi pa to, to je full...
potem se učimo opuščati nadzor, dopustitu da um včasih umolkne in pridejo na dan čustva, vse te ljubezni in strast, ki jo zaznamo ko pogledamo kakšno ljubko nam bitjece, takrat hitro do nje in potem... sej se ve...

pa še kar dost stvari se učimo od njih, sam za začetek naj bo to.

je pa tko, da ko ugotovimo kaj se učimo in ko zanmo ponavadi ne uporabljamo več tega sredstva za te stvari, to pride spontano, včasih pa še naprej vstrajamo v pitju, ampak potem se nas alkohol hoče znebit, saj nam je vse kar smo rabili dal, pol se začnejo nam ne ljube situacije.
je pa tako, da včasih pol sklenemo, da se bomo naučil še kaj in tisti kaj večinoma ni tolk ljubek. takat pride ponavadi do trdega učenja, na trdih primerih, večinoma potem čez čas spoznamo...

evo primer:
en da sva se učila z enim freendom na enih zadevah na enem placu, takrat pride en frend in nejgov znanec s kitaro, tam pol govorimo in beseda nanese tudi na alko in pol ko razložim, da ne pijem, reče a si zmeri tolk spoščen, rečem valda, to nima s tem al pijem al ne nič, pol reče z mano ma, jaz ne morem igrat kitare, če nisem spli par pirov, sem si uničil lajf, sebe, nisem več jaz... pol vzamem kitaro mu pokažem, da se da, ustvarit dobr fuiling s publiko, povem še o alkoholu in sebi ene par zadev, pol on vzame, igra in pol dojame, simple is that,... se pogledava vzame pločevinko, še vedno se gledava... pol dvigne roko, pločevinko vrže stran in v solzah reče nikol več in hvala

pol gre... in velik nas pol nikol več, za vedno...

tud pri cigaretih je tko... ko dojameš zakaj v trenutku nehaš, je pa res, da obstajo 4 tipi, ki sem jih naštel zgori, glede na to veš kaj je s kom in kaj je treba da neha, če hoče.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: ..Učna leta guruja Alkohola
Reply #44 - 21.06.2003 at 16:27:13
 
t wrote on 26.05.2003 at 10:59:36:
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Voda goni mlinček,
vinček pa klinček.

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)





na zdravje!



LMAO LOL  Grin Grin Grin Tongue
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4