Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 11
(Read 55044 times)
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #60 - 04.09.2002 at 09:02:40
 
Quote:
Pri vsakemu je to pomembno, titud, pri vsakemu!


Samson, je važno, seveda, ampak jest npr. na svoji ne/urejenosti spolnega življenja  ne gradim občestva, člani cerkvenega občestva pa ga, posebno profesionalni. Jest priznavam različnost spolnih stilov in usmeritev in verjamem, da je le čim večja pestrost pa individualnost garant naše enosti. O tem, da so za enost najbolj senzibilni pozameniki, ki so drugačni  od večine, sem pisal v topiku love parades  http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=slovenija;action=display;num=1026...

Robi bi pa s citiranjem mojega stališča po moje rad povedal, da ni sam kriv,  če  ma duhovnike za pedre, da  to pač vsi mislimo in da je zarad  vztrajanja na celibatu za tako mišljenje soodgovorna tud cerkev. To seveda ne opravičuje njegovega stališča, da so  pedri bad guys kot taki, čeprav bi jest skor verjel, da tega morda dejansko ni to mislu, kot se mu je zapisal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #61 - 04.09.2002 at 09:49:39
 
Seveda nisem mislil, da so pedri bad guys.

Saj si niso sami krivi, so pač "proizvod" te družbe in prepričanj.

Poudariti želim vzorce in prepričanja, ki jih širijo religije in z njimi povzročajo takšne "nepravilnosti".

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #62 - 04.09.2002 at 10:08:00
 
gape wrote on 03.09.2002 at 11:07:59:
ker moraš bit najprej poročen, da pol lahko sexsaš, se dogaja da si (poročeni) partnerji niti slučajno niso patrnerji tudi v spolnosti (samsonov primer je izjema ki potrjuje pravilo), saj prej niso mogli tega preizkusit - svojega ujemanja vspolnosti

pa temu ni tako ker ta naravnost idijotski predpis cerkve res malokdo upošteva, ampak mori nam pa, ta vzorec in veliko ljudi se zaobljibi napačni osebi, tudi zaradi tega ... ali predvsem.
in to je slabo, ker v končni fazi to je drugi nivo od sedmih, ki jih je treba osvojit ... če se kle zatakneš, kot se večina ljudi zatakne ... bog ni vesel nad tabo tolk zlo, no ja njemu je vseeno u bistvu, ampak pomoje je več ljubezni vseen bolj vesel kot pa manj.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #63 - 04.09.2002 at 10:25:07
 
Zdaj je pa res skrajni čas, da razčistimo to zadevo do konca.

Quote:
Saj si niso sami krivi, so pač "proizvod" te družbe in prepričanj. Poudariti želim vzorce in prepričanja, ki jih širijo religije in z njimi povzročajo takšne "nepravilnosti".


Kriv si, če si al pa če storiš nekaj, kar je moralnega obosjanja vredno. Cerkvena dogma je homoseksualnost naredila  za obsojanja vredno moralno držo posameznika. Z vztrjanjem pri drugi dogmi, celibatu,  duhovnike postavlja v položaj, da se o njih v javnosti ustvarja stereotip, da so vsaj latentni, če že ne odkriti homoseksulaci. Ta stereotip sam po seb ne bi bil niti negativen in duhovniki za  svojo stereotipno homosesulanost ne  bili niti 'krivi', če   družbena morala ne bi bila prežeta prav s cerkveno moralo, ki homoseksualce obsoja. Cerkeveno občestvo si na ta način spodkopova lastno legitimnost predvsem  pred  tisto javnostjo, ki prizanava cerkvene občestvene norma kot javne. Če teh cerkvenih norm v javni morali ne priznavaš, nimaš duhovnikov česa krivit,  tud če podležeš stereotipu, da tisti, ki nima urejenega spolnega življenja, vsaj potencialen homoseksualec. Seveda če ne gre za dejnasko  zlorabo  (spolno nadlegovanje in posilstvo, še posebej  maldoletnih oseb). Pol je itak kriv pa obsojanja vreden vsak, ne glede na svoj stan in  spolno usmerjenost.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #64 - 04.09.2002 at 10:33:50
 
kolkr se jest spomnem je pametno sprejemat, odpuščat, ne pa obsojat, ker kdo sm jest da bom sodu.

pol ste me prepričal, da lahko obsodiš (obsojaš) dejanja, ne smeš pa ljudi ... obsojanje je zame še vedno obsojanje, če ne sebe pa svojih dejanj.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #65 - 04.09.2002 at 11:03:48
 
1. post
Quote:
nč se na zafrkavam
dejansko:
sskj pravi:
celibat -a m (a) obvezna neoženjenost,
zlasti duhovnikov nekaterih veroizpovedi,
brezženstvo: protestantizem je odpravil celibat;
zagovorniki in nasprotniki celibata / duhovniški
celibat

sploh nism pomislu na to logiko
celibat=neporočenost; saj neporočenost predpostavlja nič sexa
sej veš da nism poročen in sexam
zakaj pa kr direkt ne pomeni celibat da ne smeš sexat?
a masturbiraš lahko?

ampak poglej angleški slovar mi pa reče:
celibacy [selib*si] n celibat, brezzakonstvo, samski stan

torej tudi samski stan, ta pa ne predpostavlja nesex scene
vsaj kolkr jest vem
torej je bil sskj navdahnjen (zelo) od rkc-ja
torej v tem svetu ki je tako zelo prežet s krščanstvom je to res ... noro, nikol nebi pomislu na to logiko

jest ne poznam ljubezni ki je neprijetne oblike, čist tko mimgrede ...


2. post
Quote:
Ne, gape, ne smeš.


To je isto, prav tako sem prevedel izraz jaz, oziroma Slovenski slovar knjižnega jezika.


Pa jo, gape. Če seksaš neporočen, kot samski, tudi grešiš. Tako je učil Kristus.


Saj vem, da je ne. Toda če bi bil v koncentracijskem taborišču, pa bi se javil, da greš v plinsko celico v smrt namesto družinskega očeta, kot je to storil poljski pater Maximilian Kolbe, potem bi jo zaneseljivo poznal. Saj menda veš, da ne obstajajo samo stvari, ki jih poznaš ti in še jaz - oba skupaj. O kako malo stvari je, ki jih poznava ali znava oba skupaj! Si se kdaj vprašal, kako malo veš? Jaz si pogosto postavljam to vprašanje, in potem se spet učim z novim zagonom.



Nekaj mi je pc crknil vmes, pa ne bom še enkrat ponavljala vsega. Upam, da ne bo prišlo do do kakšnega labsusa. V glavnem. Tale 1. post zgoraj ima nekaj misli in citatov in prav nobenega moraliziranja. Nakar sledi odgovor v postu št.: 2;    
Vsebina je moralistična in obtožujoča vnaprej. Ni pomemben avtor. Zdaj ni pomembno zakaj. Toda je nesprejemljivo! To je dejstvo. Tako se ne širi drugega kot kvante ali solato na tržnici! (se opravičujem branjevkam). To je ta shit, ki nam dela današnje s/t/anje. Nehaj takoj! Mir s tabo.
Imaš pa seveda kot vsak dober zemljan še kakšno možnost. Že kristus je poznal post. In ga celo zapovedal. Torej NEHAJ POSTOVATI  in se začni POSTITI!! Z-beri se. Da ne bo tolk sranja za predelat. Da ne bo tolk brezveznega moraliziranja. Za-boga ......!*

Back to top
« Last Edit: 04.09.2002 at 12:49:48 by anuk »  
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #66 - 04.09.2002 at 11:04:20
 
Quote:
Kriv si, če si al pa če storiš nekaj, kar je moralnega obosjanja vredno.


Brezveze je človeku govoriti, da je kriv, če se  tega ne zaveda in verjame, da je to prav, kar počne.

Nam je lahko govoriti in obsojati.

Nek vzorec je "aktiven" le tako dolgo, dokler se ne razkrije njegova dvojnost.
Potem postane nesmiseln. Vzorec "uniči" samega sebe.

Z obsojanjem pa zanikamo del vzorca, torej postane vzorec še močnejši.

Nasprotje obsojanja, je razumevanje. Z razumevanjem se razkrije celoten vzorec, da se ga zavedamo.
Ko se ga zavedamo, pa ego z njim več nima kaj početi, saj ego deluje na dvojnosti.
Torej na vzorcih, ki se jih le delno zaveda.

Ego in enost, ne paše skup. Smiley

Zato so potrebne te stereotipne vloge, saj ego ohranjajo pri življenju.

Quote:
Kje je pravzaprav tisto globlje, če ga v navedku, ki ga repliciraš, ni?!

Samson, vedno je neko globlje bistvo.
Razlika je samo v tem ali ga želimo videti ali ne.
Pravzaprav se nekako boriš proti tem, da bi razumel.
Saj razumevanje ogroža tvoja prepričanja.
Ko bi se zavedel dvojnosti, bi tvoja vera izgubila smisel.

Zato religije obsojajo, saj potrebujejo neke vrste "greh".
Ko obsojamo, pa ne moremo razumeti.

Ja....navezanost......

Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #67 - 04.09.2002 at 11:29:35
 
Jaz pa takole mislim, brez da se v različna mnenja obregnem, če homoseksualce jemljemo kot nekaj normalnega, naravnega, nekaj kar ni nič ekstra, itak ni nič nenaravnega, tudi če bi bil duhovnik homoseksualec, ok, tak je pač po naravi, njegov ženski in moški princip sta pač tako izražena. Koliko je pa to kdo zmožen sprejet, je pa druga stvar. Meni to ne predstavlja problema, ne obsojam in ne etiketiram.

Nekaj drugega je pa
Quote:
Seveda če ne gre za dejnasko  zlorabo  (spolno nadlegovanje in posilstvo, še posebej  maldoletnih oseb).

Pa tudi pedofilija je nekaj drugega, v bistvu se tega ne da metat v isti koš. Zame pedofilija ni spolna usmerjenost kot homoseksualnost, ampak psihična motnja, kot jo je opisala Amstel nekaj postov nazaj. Ali je pedofilov med duhovniki več kot med drugimi profili ne vem, prej bi rekla, da imajo v svojem poklicu več možnosti priti do žrtev in se v cerkveni organizaciji lažje skriti, jih cerkev kao ščiti, ker noče da stvari pridejo v javnost. Tukaj mislim, da bi morali isto kot ostali državljani pred civilno sodišče, ne pa da jih cerkev interno obravnava.

Kar se pa celibata tiče, pa mislim, da bi se duhovniki, ki delujejo v farah, živijo dejansko med ljudmi, lahko poročali (poudarek na lahko!), se mi zdi to bolj življensko, kot vztrajanje na celibatu. Če mu znese imet družino, je to najbolj naravna stvar. Če se pa predaja skupnosti še z delom na socijali, naj se pa posveti temu, OK.
Tisti  posvečeni, ki gredo pa v samostan, naj se pa držijo celibata, naj živijo v askezi in naj se posvečajo duhovnosti, spojitvi z bogom, naj svojo spolno energijo transcendirajo proti razsvetljenju... Se  mi to zdi nekako smiselno, logično.

Tolk od mene, malo bolj praktično.

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #68 - 04.09.2002 at 11:32:20
 
Ups, sem se ujel v tistem zadnjem stavku, me je gape koj najdu.

Quote:
kolkr se jest spomnem je pametno sprejemat, odpuščat, ne pa obsojat, ker kdo sm jest da bom sodu.

pol ste me prepričal, da lahko obsodiš (obsojaš) dejanja, ne smeš pa ljudi ... obsojanje je zame še vedno obsojanje, če ne sebe pa svojih dejanj.


Ostanek  cerkevene morale v men , al pa, boljš povedan, stereotipnih predstav o cerkevni morali v men, saj tud cerkveni nauk  uči sprejemat pa  odpuščat. Tud homoseksualcem, ampak na poti k sprejetju pa odpuščanju  pa vendar (po cerkevnih šegah) morajo najprej priznat svoj greh, al kako? Kljub temu ni opravičila, je  res žalostno, ko gre za dejanski kriminal začnem kar ene  bližnice vlečt med 'grehom' , 'krivdo' in 'obsodbo' pa dejanjem in osebo. Kot da se človk res ne bi mogu od nobenga  ničesar naučit...  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #69 - 04.09.2002 at 12:08:58
 
Valentina... Da te ne bom citirala v celoti... Lahko rečem samo: delim tvoje mnenje?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #70 - 04.09.2002 at 13:13:49
 
Quote:
Meni to ne predstavlja problema, ne obsojam in ne etiketiram.


Tole je lepo slišat, tud verjamem ti, valentina, ampak po moje ne moreš zanikat, da to nekaterim, če že ne večini, dejansko predstavlja problem. Namišljen ali dejasnki, obsojanje in etikarinje je v obeh primerih zraven. Ker si tko al drugač član enega še tako ohlapnega  občestva, se  zna ta problem vsaj  posredno tud tebe še enkrat dotaknt.

Je trajal par tisoč let, da samo nekaterim to ne predstavlja problema. Bo trajal morda še par tisoč let, da to nobenmu ne bo predstavljal problema. Ker cerkev ga sama vedno znova generira.  Če ji to očitaš, odgovori,   da če tisto, kar ona  prav, ni dobr za folk, tolk slabše zanjga. Če začneš  delat na ozavešanju folka, si avtomatsko proti cerkvi. Mam občutek, da se take zadeve lahko končajo res le  pri cerkvi brez folka. Pa tud, če sploh nimaš tega namena.
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #71 - 04.09.2002 at 13:36:56
 
titud wrote on 04.09.2002 at 13:13:49:
Če začneš  delat na ozavešanju folka, si avtomatsko proti cerkvi.  

to je žalostna resnica

drgač pa, dej samson napiš kje je jezus reku da je greh sexat ... dokler nisi poročen.
citiraj ... zihr bo prej preden bom jest najdu.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #72 - 04.09.2002 at 13:41:08
 

Titud, seveda je točno tko, kot ti praviš. Sem tudi napisala, da je vprašanje, koliko je to kdo zmožen sprejet. Bo gotovo potrebnih "par tisoč let", da se bo to zgodilo, ko bo cerkev taka kot je danes  crknila.



Miška:  Wink
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Thot
4
****
Offline


Posts: 331

Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #73 - 04.09.2002 at 15:32:50
 
Khm khm, pozdravljeni, khm khm SAMSON imam vprašanje zate:
Tvoj post z dne 2.9. ob 10:50 pm, ki mili pravi:

Saj prav to je to, kar je pri ljudeh najbolj nevarno. Nekaj nedoločnega. To, Edi, se hitreje spremeni v to, da so pedofili in homoti prav vsi.

Khm, khm, Samson, nekako ne morem preko tega, da je to nevarno pri tebi. Pri meni ni, ali pa sedaj zopet ti posplošuješ. Ampak ne ne bom nesramen in te obtoževal tega bom raje videl v tem strah in zavedanje, da se resnično nekaj dogaja. Da obstaja možnost-projekcija tvojih podzavestnih strahov? Ne vem mogoče ali pa le tvoje napačno sklepanje. Ne vem, khmmmm, mi lahko ti poveš?
LP
T.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Duhovniki in njihov pomen
Reply #74 - 05.09.2002 at 00:42:11
 
gape wrote on 04.09.2002 at 13:36:56:
drgač pa, dej samson napiš kje je jezus reku da je greh sexat ... dokler nisi poročen.
citiraj ... zihr bo prej preden bom jest najdu.


Amstel wrote on 03.09.2002 at 00:02:26:
Hm, kaj pa če je to, o čemer govorimo, le interpretacija tega, kar je rekel bog? Kaj, če je to le pretvorjena božja beseda?
Kaj, če je božji vpliv na duhovnike odvisen od duhovnikov in tej se ne vržejo v mrzlo jezero?
Kaj če greha ni?


No, rada bi prebrala besede Boga o sexu, grehu.
Tudi jaz bi rada videla citate.


(Moj občutek mi govori, da so se njegove besede interpretirale na način, da se ljudi ustrahuje, nadzoruje (občutki krivde, umazanosti) A se je to dogodilo iz premajhnega zaupanja v moč vere?).

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 ... 11