Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14
(Read 53905 times)
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #45 - 05.01.2003 at 13:45:50
 
ars :

ce te trenutna situacija zadovoljuje in izpolnjuje na vseh podrocjih pol sem vesel zate. ko pa se ti bo vcasih zazdel da si spoznala ze vse, razen sebe, bos pa tud bolj iskreno nastopila.
Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #46 - 05.01.2003 at 13:55:06
 
Bardo_Thodol wrote on 05.01.2003 at 13:34:57:
V svetu vladajo zakonitosti, ki nam dejansko onemogočajo absolutno neodvisnost.  Kakšne so te soodvisnosti pa lahko ugotavljamo z opazovanjem in sklepanjem, ter s preizkušanjem v praksi ali naše teorije na določenem nivoju zavesti zdržijo ali ne. To je tisto, kar si predstavljam pod razvoj in napredovanje!
Absolutnih (torej statičnih, večnih in nespremenljivih) resnic pa po moje sploh ni, oziroma, kar je z naše perspektive isto, nam jih ni dano doumeti. Kar nam je dano doumevati, se nenehno spreminja in izpopolnjuje.
no to si ze bl izobrazeno povedu.

torej ce itak priznas da si v vsakem trenutku svojega obstoja odvisen od nekoga ali necesa, pol bos tud indirektno razumel kaksna je tvoja in nasa vsem vecna izvorna in pripadajoca pozicija v absolutni samoorganizaciji.

odvisen-neodvisen, sluga-gospodar je eno in isto, sam da je prvi manj razvit od druge, oz. prvi odnos je pasiven, drug pa aktiven. iz tega lahko zakljucis v kateri vlogi se zmeraj znajdes in da te tud v vsakem primeru ta najbolj osrecuje. zdej mors sam se pocas ugotavljat kdo ali kaj je tisto cemur sem jaz stalno odvisen ali sluga. ko bos sluzil takemu gospodarju bos od njega tud dobival rezultate. tko k sm enkrat ze prej napisu, da se rezultati razlicnih "gospodarjev" razlikujejo po svoji notranji naravi, ki je bodisi kratkotrajna resitev, dolgotrajna ali vecna resitev vse problemov in nezadovoljstev.

drgac pa karkol ali kogarkol bos v svojem zivljenju zacutu, da si odvisen od tistega, ni to nic druzga kokr "manifestacija" Boga v tvoji trenutno zmozni zaznavi. kasnej ko se ti bo zaznava "skristalizirala" bos spoznal sebe v svoji izvorni vecni obliki in takrat bos spoznal tud Boga ali Absolutno resnico kakrsna je v vecnosti in vajin vecni odnos, ki pa se kaze tko al tko v vsaki mozni situaciji, bodisi v pogojenem, bodisi v osvobojenem stanju tvojga obstoja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #47 - 05.01.2003 at 14:27:18
 
Odvisnost še zdaleč ne pomeni odnosa gospodar-sluga, za katerega je znano, da je bil v človeški družbi izumljen iz znanih izkoriščevalskih razlogov.
Odvisnosti je nešteto vrst in družbene oblike odvisnosti so lahko tudi precej drugačne in bolj prijetne, ter predvsem bolj produktivne.

Quote:
kasnej ko se ti bo zaznava "skristalizirala" bos spoznal sebe v svoji izvorni vecni obliki in takrat bos spoznal tud Boga ali Absolutno resnico kakrsna je v vecnosti in vajin vecni odnos, ki pa se kaze tko al tko v vsaki mozni situaciji, bodisi v pogojenem, bodisi v osvobojenem stanju tvojga obstoja.

Velike besede od katerih pa kake večje koristi ni.
Mimogrede; kaj pa tebi, ali se je tebi zaznava že "skristalizirala"?



Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #48 - 05.01.2003 at 14:38:50
 
Bardo_Thodol wrote on 05.01.2003 at 14:27:18:
Odvisnost še zdaleč ne pomeni odnosa gospodar-sluga, za katerega je znano, da je bil v človeški družbi izumljen iz znanih izkoriščevalskih razlogov.
odvisen-neodvisen, izkoriscan-izkoriscevalec...
tebe nihce ne izkorisca, tud tisti od katerih si odvisen?

iskreno premisl, ce si se ze kdaj znajdu v katerikol drugi poziciji kot izkoriscen. ce ne druzga si vsak dan izkoriscen od svojih neskontroliranih cutil in nikol-zadovoljnega uma.
Quote:
Odvisnosti je nešteto vrst in družbene oblike odvisnosti so lahko tudi precej drugačne in bolj prijetne, ter predvsem bolj produktivne.
nastej par primerov in njihovo "prijetnost".
Quote:
Velike besede od katerih pa kake večje koristi ni.
Mimogrede; kaj pa tebi, ali se je tebi zaznava že "skristalizirala"?

reku bi, da se mi pocas kristalizira v "pravi" smeri, oz. v smeri ki ji jaz tud pravim "prijetnejsa", bolj polna in kar je najbl pomembno, premaga cas, kar pomeni da rezultati niso le kratkotrajni prebliski "takoimenovane srece" kot jo izkusajo tebi podobni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #49 - 05.01.2003 at 14:47:42
 
Seveda sem tudi jaz izkoriščan, če od drugih ne, pa od bakterij v črevesju  Tongue vendar tega ne smatram za odnos gospodar-sluga (le kdo naj bi bil v tem odnosu  gospodar in kdo sluga?)

Primer prijetnega odnosa za obe strani je naprimer tudi skladen zakon, kjer si partnerja zaupata in si pomagata. Primer izkoriščevalskega in za eno stran zelo neprijetnega odnosa bi bil pa naprimer tak, kjer mož ženo redno pretepa in drugače maltretira medtem, ko mu ona pere, kuha in vzgaja otroke in se za svoje stanje nima kam pritožiti.

Ma saj primerov je kolikor hočeš. Ali res nimaš nobene domišljije in ali nič ne opazuješ, kaj se okoli tebe dogaja ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #50 - 05.01.2003 at 15:13:06
 
skladen ali uspesen zakon se zgodi samo v tistih primerih kadar si en drugmu pomagata. se strinjam. da pa to lahko funkcionira tud v praksi pa je potrebno nemalo odrekanj in zrtvovanj, ki so podlaga v vsakem mirnem medsebojnem odnosu.

moz in zena sta "sluge" njunemu "zakonu". ko se en izmed njiju ne vid vec v tej poziciji vse v trenutku razpade.

tuki mas sam primer kako lahko ljudje ali dva zivita v harmoniji in miru. le tako da oba ostaneta zvesta sluzenju njunih skupnih ciljev.

ce pa hocmo to prevest v vecnost, bomo mogl pa najdt neki kar je absolutno visjega od vseh nas in nam bo skupni cilj vsem enak in ne bo nbenih nemirov.

ce narises velik razlicnih interesnih centrov  in med tem ko se kroznica okol njih stalno povecuje se slej al pa prej zgodi "krizanje" interesov in izbruhne prepir. ce pa je center en, mas okol njega lahko mejhne ali vecje kroznice pa ne bo nikol prslo do sekanja.

a je mozno najdt neki kar bi blo Absolutno visjega in v centru interesa nas vseh? treba bo ugotovit kdo smo mi v resnic in kaj nam je skupno vsem. na kratk povedan "mi smo vsi sluge Boga, ali Absolutne resnice". takrat kadar tega iz razlicnih razlogov ne zaznamo ali nocemo zaznat ali opazit smo skos v vznemirjenem stanju. simptome vznemirjenosti ali nesigurnosti pa ponavad ni zlo tezko prepoznat. a se strinjas?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #51 - 05.01.2003 at 15:31:26
 
Quote:
Moz in zena sta "sluge" njunemu "zakonu". ko se en izmed njiju ne vid vec v tej poziciji vse v trenutku razpade.

Pogosto je res tako, vendar če sta dva skupaj samo zato, da sta lahko "sluge" nekemu odnosu, ki se mu reče zakon, ki ga torej prisiljeno vzdržujeta, bi bilo morda bolje, da gresta narazen.

Najboljša je spontanost in veselje ki ga imaš do drugih in ki ga imajo drugi do tebe, ko zakona, kot formalnega odnosa pravzaprav sploh ne občutiš več, vsaj ne v obliki nekakšnih nebodigatreba obveznosti, ampak ko se dogaja z veseljem in ljubeznijo. Nasprotno pa odnos gospodar-sluga implicira prisiljenost iz katere ni izhoda - pa veselja tudi ne!

Žalostna resnica je, da smo se velikokrat sposobni priklanjati nekakšnim oddaljenim in nedoseglivim pompoznim idealom (Absolutnim Resnicam ali čemu še bolj nedoseglivemu), pozabljamo pa na tisto, kar imamo stalno pred nosom in kar nam je v končni fazi tudi edino zmožno ponuditi resnično in konkretno srečo.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #52 - 05.01.2003 at 15:46:44
 
zelo svoh filozof si Smiley

absolut je en. absolutna resnica je vreprezemajoca, vseprisotna, neomejena, vecna, se prav vse, povsod, skos, zunaj, znotraj itd. ce reces da je nekaj izven absoluta, potem absolut ne more bit vec absolut.

tud tist kar teb danes "od bliz" prinasa sreco in zadovoljstvo more bit in je znotri absoluta. le da ti noces priznat ali opazit, da si zadovoljen le ko delujes v ze 100x prej omenjenem polozaju in odnosu glede na celoto. zadovoljstvo pa traja le tok casa, dokler spet  ne pozabis na svojo zacetno pozicijo.

najprej sluzis nekomu/necemu, da se ti izpolne obljuba po zadovoljstvu ali zelja po necem/nekom, ampak v tistem trenutko ko tisto dobis, pozabis na zacetni polozaj. seveda zadovoljstva pol ni vec, ampak se ga le se spominjas.

kokr casa bos se zavedno ali nezavedno odklanjal svoj pripadajoc polozaj, tok casa ti bo zadovoljstvo vsakic spolzelo iz rok.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #53 - 05.01.2003 at 15:59:07
 
Ne bo držalo, "absolutov" je več, vsaka religija ali filozofska šola ima svojega, ki se razlikuje od absolutov, ki jih propagirajo druge šole.
Tudi iz zgodovine poznamo kar nekaj "absolutističnih" vladarjev, ki so imeli kao absolutno oblast itd ...

Moje mnenje pa je, da absoluta sploh ni, oziroma, da ne more obstajati, ker je v samem sebi protisloven. Saj že otroci poznajo tisto, da bog ne more biti vsemogočen (torej absolut), ker ne more narediti take skale, ki je ne bi mogel dvigniti niti on.

Le zakaj ljudje ne morejo nikakor razumeti, da za srečo res ne potrebujemo nobenih izmišljenih (filozofskih?)konstruktov, kot je naprimer tale absolut.




Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #54 - 05.01.2003 at 16:11:45
 
Bardo_Thodol wrote on 05.01.2003 at 15:59:07:
Moje mnenje pa je, da absoluta sploh ni, oziroma, da ne more obstajati, ker je v samem sebi protisloven.

ce absoluta ni, kaj pa pol po tvoje je?
Quote:
Saj že otroci poznajo tisto, da bog ne more biti vsemogočen (torej absolut), ker ne more narediti take skale, ki je ne bi mogel dvigniti niti on.
mogoce si pa ti tud en izmed teh otrok? ce Bog ali Absolut obstaja in je vsemogocen pol lahko tud nardi tako skalo da je hkrati ne more in lahko dvigne. vsemogocnost pomen to da tud tist kar je nemogoce lahko nardi da je mogoce. temu se rece vsemogocnost. ta vsemogocnost se indirektno kaze v tvoji vsakdanji nezmoznosti, ki definira njegovo vsemogocnost.

otroc tud ponavad mislijo da so v TV majhni ljudje. a bos tuki tud vzel zavetje njihovga "obzorja znanja"?
Quote:
Le zakaj ljudje ne morejo nikakor razumeti, da za srečo res ne potrebujemo nobenih izmišljenih (filozofskih?)konstruktov, kot je naprimer tale absolut.
mogoce zato, ker so spoznal prevarante v tistih ki obljubljajo zadovoljstvo pa ga pol ne uresnicjo. kateri so zdej izmisljeni?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #55 - 05.01.2003 at 16:18:02
 
Quote:
ce absoluta ni, kaj pa pol po tvoje je?

Je kar je!
Vendar to, kar je, ni absolut, kot si ga nekateri zmotno predstavljajo.

Res moraš biti malce otroka, da lahko spoznaš tisto, česar starci običajno ne vidijo, oziroma nočejo videti
(namreč, da je cesar nag  Grin )


Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #56 - 05.01.2003 at 16:43:08
 
Bardo_Thodol wrote on 05.01.2003 at 16:18:02:
Je kar je!
Vendar to, kar je, ni absolut, kot si ga nekateri zmotno predstavljajo.
se mi je zdel da bos na tak nacin odgovoru kokr si.

ampak s tem da skos hoces povedat kaj absolut ni (pa se to brez ksnih smiselnih dokazov), me
nisi ciz zadovoljil. po moje da tud sam nisi prevec zadovoljen s tem.
Quote:
Res moraš biti malce otroka, da lahko spoznaš tisto, česar starci običajno ne vidijo, oziroma nočejo videti
(namreč, da je cesar nag  Grin )

cesar je lahko nag, sam si zapelu (kot ze ene parkrat dons) ven iz niti pogovora. ko je psa strah, zacne na ves glas lajat, sam da bi pokazu da ga ni strah oz. da bi prestrasu druge.

drz se niti pogovora, drgac se nima smisla sploh pogovarjat o doloceni stvari na dolocenem topiku (kar je namen foruma, a ne?). ce si pa prsu samo kritizirat, brez da bi podal zraven se svoje osebno mnenje, pol pa si se enkrat preber namen foruma, da ne bo spet gape zacel s tabelimi gledat...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #57 - 05.01.2003 at 16:59:18
 
Jaz se že držim teme pogovora, vendar si ti tisti, ki poskušaš z občasnimi žaljivimi toni speljati pogovor  nekam drugam. Naj kar vnaprej povem, da to pri meni ne naredi željenega efekta.

Glede absoluta sem že dovolj odgovoril, vendar nisem prepričan ali si razumel kaj sem hotel povedati.
Pa poskusimo še enkrat:
Ali bog (ki naj bi bil vsemogočen) lahko naredi tako skalo, da je ne bo mogel dvgniti?
Če jo lahko naredi, potem ni vsemogočen, ker je ne more dvigniti.
Če je ne more narediti, potem pač ni vsemogočen, ker je ne more narediti. Ergo ...

Tudi tista primera iz pravljice "Cesarjeva nova oblačila" (če jo poznaš?) se še kako dotika osnovne teme in je po mojem prepričanju v tem kontekstu tako aktualna in resnična, da bolj ne bi mogla biti.

Back to top
 
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Kdo smo...?
Reply #58 - 05.01.2003 at 17:40:33
 
za skalo sm ti ze odgovoru v prejsnih postih. ce ne razumes, se potrudi se malo bolj.

v glavnem, ti men hoces stalno dopovedat da absolutna resnica ne obstaja in hkrati tud neki kar je vsemogocnega ne more obstajat.

po tvoje so besede kot so absolut, univerzalno, neomejeno, vsemogocno, vseprezemajoce, bog itd. le izmisljotine cloveka.

al pa je mogoce to da ljudje kot si ti zarad svoje ljubosumnosti ne morjo sprejet tega, ker bi to pomenil prevelko zgubo lastnega ega, ki pa ga tko al tko imajo za absolutnega v dejanjih in mislih, ceprav se jim vsakdan kaze da to ni lih ciz tko in to preprosto zignorirajo ali prekrijejo se z eno novo lazjo. ko pa ne morjo vec lagat drugim pa zacnejo lagat sebi. vse to jim narekuje in zahteva zmotni-ego.

ce pa so tiste besede na vrh le izmisljotina za izkoriscanje, pol bi jaz rad usmeril pozornost se na nase trenutno obnasanje in bomo znotri opazil da mamo mi zelje ravno po tem absolutnem. dokaz pa ti je tud znanost z vsemimi svojimi izumi in inovacijami za izboljsanje nasga "well-beinga", ceprav v koncni fazi deluje vse le kratkotrajno, kot droga, ki sluzi kot instrument za dosego manipulacije in izkoriscanje "zasvojenih" ljudi, njihova bolezen pa je zmotno poistovecanje s telesom in umom in njunimi potrebami.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Kdo smo...?
Reply #59 - 05.01.2003 at 18:06:40
 
S svojim odgovorom (o skali, ki da se jo lahko hkrati in dvigne in ne dvigne) me nisi ravno prepričal.
Z zanikanjem osnovnih logičnih zakonitosti izgubimo prav vsako oporo v naših razmišljanjih in potem lahko začnemo brez škode kvasiti tudi največje neumnosti, kar si jih lahko izmislimo, pa bo še vedno vse v  najlepšem redu.

Očitek o ljubosumnosti je neosnovan, saj bi ravno ta možnost do neskončnosti povečala moj ego, saj bi bilo potemtakem res prav vse mogoče in mislim, da se tistim, ki v take nebuloze verjamejo, to (z jogurtom) tudi dejansko dogaja ...

Ker pa sem prepričan, da vse pa le ni mogoče, je moj ego lepo tih in majhen, ter skromno sprijaznjen in zadovoljen s tistim, kar pač je, čeprav nenazadnje, tudi tega ni malo  8).

Ne vem no, ampak po moje pa ravno take blodnje glede absoluta delujejo bolj kot kakšna droga, ki zna človeka tako zasvojiti in mu zamegli razum, da s tem istim razumom, ki ga sicer tako v nič daje, poskuša nekaj dokazovati.

Nazadnje bom še res začel verjeti tistemu znanemu stavku: da je religija opij za ljudstvo   Grin


Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 ... 14