Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5
(Read 23694 times)
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #15 - 29.10.2002 at 21:32:30
 
quote]Nekdo me je zelo,zelo prizadel in jaz sem odreagirala vse prej kot...ne vem,smiselno.

Že ves večer si razbijam glavo s tem zakaj.Počutim se kot bi se vse dogajalo v trenutku moje neprištevnosti.Ta način je zame nov...
[/quote]

Smiselno?  Smiley Odreagirala si tako, kot si. Podzavestno. (Vzorci?)  Zato še ni nesmiselno. Pač ni ozaveščeno.  Ali ne?


Quote:
Samozavest je pri meni dokaj dobra. Pade pa na točki, Amstel, saj veš kateri. Kako to premagati, ne vem.  


Za katero točko pa gre, Harry? Si želiš to premagati?

Quote:
- ravnati, če te kdo zapostavlja

Saj te ne morejo zapostavljati, če sam sebi tega ne omogočiš, da bi se počutil zapostavljenega. Potrebna je res samozavest. Ponavadi so zapostavljeni tisti, ki so jih že kot otroke zapostavljali. Navajeni so na zapostavljenost. In to sprejemajo, kot nekaj normalnega, kot da to mora bit.
Če povem iz osebnih izkušenj, ... zadnje čase bi se lahko počutila zelo zapostavljeno, res, zelo, zelo, v smislu, nobeden me ne mara. Smrk, smrk. Ampak, zakaj bi se? Sem takšna kot sem. Rada sem takšna, kakršna sem. Nočem biti drugačna. Če pa drugim ta del mene ni všeč, pa nič. Jaz zato nisem nič manj vredna. Sem samo bolj samosvoja.

Quote:
- sprejemati in dajati kritiko

V kakšnem smislu kritiko?
Jaz govorim resnico. Vsaj poskušam vedno povedati kot dejstvo. Brez predznakov.

Quote:
Vsekakor komplimenti godijo.

Ego?  Smiley

Quote:
- ravnati s komplimenti, načrtovati spremembe?

Kompliment, ko se nekaj pove iskreno, in da ni povedano zato, da bi bil kompliment, ampak potem izpade kot kompliment.  
Sprememb ne načrtujem, ampak se samo prepustim, da se same zgodijo. Načrtovati sprememb ni možno, ker če načrtujemo, potem delujem iz trenutnih prepričanj. Torej bodo tudi ti načrti vedno temeljili na trenutnih prepričanjih, in ne bodo to spremembe. Ampak le "isto sranje, drugo pakovanje".

Quote:
Pravico imaš, da:  
- te drugi spoštujejo

V imenu pravice je bilo že ubitih še pa še ljudi. Ponavadi se s to pravico potegne za sabo tudi pričakovanje in zahteve od drugih ljudi. Torej, da pričakuješ, da te bodo spoštovali. Ampak to potem ni spoštovanje. Pravo in resnično spoštovanje (ki bi si ga jaz želela) je tisto, ki pride samo od sebe. Ne da bi to pričakoval in delal kaj na tem. Zato si ga ne smem želeti. Še manj pričakovati.

Quote:
Če nekomu nisi povšeči, vprašanje, kako resno te bo jemal in poslušal.  

Kaj ti mar? Zakaj bi se s tem obremenjevali? Tudi drugi imajo pravico, da te ne jemljejo resno in te ne poslušajo.
Ti dve pravici se nekako tepeta med sabo, zato mi vse, kar se začenja s pravico, niti ni najbolje povedano.
Imam občutek, da tisti, ki si je izmislil te pravice, da je bil popoln sebičnež ali pa aroganten človek.

V tem tekstu, ki ga je Amstel v uvodnem postu napisala (prepisala) ni nobene globine, nobenega razumevanja. Sama neka navideznost, površnost.

Quote:
- izraziš svoja čustva

To je res. Imaš  pravico, da jih izraziš, vendar pod pogojem, da je tvoj namen le, da jih izraziš.
Saj ima tudi drugi pravico, da te ne posluša. Smiley

Quote:
- delaš napake, spremeniš svoje mnenje.

Napake ???
Saj ne delamo napak. V vsakem trenutku naredimo tisto, za kar smo sposobni in kar v danem trenutku vemo.

Le tako smo lahko pomirjeni sami s sabo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #16 - 29.10.2002 at 21:33:19
 
Quote:
No, s tem imam sama največje težave. Kaj napraviti s temi občutki, ko se čutim ločeno od drage osebe, ne glede na to, ali gre za fizično ali/in psihično distanco.
No, men se včasih kar rola. Ker imam film, ko do tega pride... "evo,zdej je pa gotovo."
Me prav zanima, če poznate te občutke in kaj napravite z njimi?

Nič. Pustiti pri miru.
Treba je te občutke razumeti, če se jih ustrašiš, potem se zapreš in šele takrat pride do  ločenosti.
Šele takrat si v svojih mislih ustvariš vzorec ločenosti in po njem deluješ.
Ko je v  mislih ločenost, začneš od partnerja pričakovati, da je takšen in takšen in da dela to in to, da se  ne boš počutil ločenega.
Tu pa je potem lahko začetek razpada veze, saj se partner počuti vedno bolj nesvobodnega in si želi stran.

Torej je treba razumeti, da  za ločenost niso krivi občutki, ampak naše nerazumevanje občutkov in tudi nesprejemanje občutkov.
Občutki so nihanje in če ne čutimo ločenosti ne čutimo bližine.


Quote:
Ja, tudi jaz ne vem, kako to premagati oz. preoblikovati. Zdej poskušam tole: de-identificiram se od tega občutka.

Torej se zapreš , ampak to nima smisla.
Samo odlagaš nekam na stran in to te čaka in čaka....in ne samo čaka, saj za "skrivanje" tega občutka rabiš energijo.  To je zelo obremenilno. Šele, ko rešiš te potlačene občutke, lahko občutiš srečo in ljubezen.
Šele, ko "porihtaš" s temi potlačenimi občutki, se lahko imaš rad.
Quote:
Te pa totalno zastopim, da je težko spremeniti vzorec razmišljanja

Spet smo tam pri tistem spreminjanju. Smiley
Ne gre se za spreminjanje, ampak za razumevanje vzorcev in s tem ko razumeš ne rabiš ničesar spreminjati. Z razumevanjem pride ozaveščanje. RAZUMEVANJE = SPREMEMBA.
Želja po spremembi, ne more biti sprememba, ker želja ni razumevanje.  Smiley
Quote:
Občutek ločenosti, če me nekdo zapostavlja namenoma pa sovražim še posebej. Ker poleg bolečine, gre še za igro moči.

Kaj pa pravica drugega, da izrazi svoja čustva ? Smiley

Quote:
Hm. Ma vidim, da ni tako enostavna tale tema.

To je zato, ker se še ne poznaš tako dobro. Si komaj začela razmišljati o sebi.

Resnica je ta, da govorimo o tisti stvari, katere ne razumemo, ker tisto, kar razumemo, se nam ne zdi pomembno.

V globini duše, brez nekih vzorcev, smo si zelo podobni in bi si lahko bili vsi dobri prijatelji.
Več nas bo, ki bomo razumeli sami sebe in imeli razčiščene pojme pri sebi, bolj se bo udejanjila ta vizija prijateljstva in ljubezni.
Zato pa zdaj na delo in čimmanj odlaganja občutkov in skrivanja.
Quote:
Reči ne, brez občutkov krivde...

Ti nisi odgovorna za občutke drugih. Če prevzemaš odgovornost za druge, potem še zgleda ne prevzemaš odgovornosti za svoje občutke.

Hmmm.....
Amstel, prej si pisala, da se di - stanciraš od svojih občutkov....in ravno  v tem je odgovor.
Če želiš prevzeti odgovornost za svoje življenje, moraš prevzeti odgovornost tudi za svoje občutke.
Kar pomeni, da dokler se ne boš soočila s svojimi občutki, tako dolgo ne boš mogla iti naprej in razumeti ta vzorec, ki ti povzroča občutek krivde. Šele, ko boš razumela sebe, boš lahko izhajala iz sebe in to več ne bo le teorija.
Torej to pomeni, da se tega ne gre naučiti ( ali oduičiti ), ker to so spet vzorci, ampak se gre le za soočenje s sabo in razumevanje sebe. Kar pa želiš razumeti, pa je treba naprej sprejeti.
Še enkrat ponavljam, da napak ne delamo. Ker, če verjamemo, da delamo napake, potem damo možnost, da dobimo občutek krivde.
Quote:
V katerih primerih jaz koga zapostavljam?

Zakaj koga zapostavljaš ? Zato, ker se z njim ne ukvarjaš ? Zakaj bi se moral z njim ukvarjati ? Zaradi občutka krivde ???
Ja, spet smo tam. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #17 - 29.10.2002 at 21:35:43
 
Quote:
V našem kraju se organizira trening asertivnosti.


Jaz takega treninga s takšnimi postopki ne bi podprl. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
N.
4
****
Offline


Posts: 342

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #18 - 29.10.2002 at 21:44:20
 
Quote:
Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega.


Amstel

Ali se tako malo ceniš ???
Torej ti nisi nič več, kot le "obraz" ( mnenje) drugih ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #19 - 29.10.2002 at 22:01:43
 
N. wrote on 29.10.2002 at 21:32:30:
quote]
Saj te ne morejo zapostavljati, če sam sebi tega ne omogočiš, da bi se počutil zapostavljenega.


Hm, seveda subjektivno dojemamo ... in seveda, zapostavljene se lahko počutimo ali ne. Ali, kdo se ob nas čuti zapostavljene, kdo drug, s podobnim mojim obnašanjem, pa ne.
Kot vedno, govorim o sebi. Občutek ločenosti, se dogaja znotraj mene. In seveda,  ga vidim zunaj sebe. Samo razumevanje tega vzorca, torej ozaveščanje, pa še ni vse. Opažam, da je fajn to izraziti. In fajn je vedeti, da.. tako, kot si someone lepo rekla... drugi nas niso dolžni poslušati, nam biti na razpolago... Sure. To je dobro stanje.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:32:30:
quote] Če povem iz osebnih izkušenj, ... zadnje čase bi se lahko počutila zelo zapostavljeno, res, zelo, zelo, v smislu, nobeden me ne mara. Smrk, smrk. Ampak, zakaj bi se?


Ma ja, na to gledam takole... recimo ta občutek... praviš, da zakaj ga bi imela, ne? Jaz pa nardim drugače... ta občutek imam... in ga lepo pogledam.. kaj mi govori... da morda potrebujem zase nekaj napraviti, pa to pričakujem od drugega. Sam bistveno je to, da se dejasnko neka potreba javi.
In, če rečem "zakaj bi te mela..", ne izgine.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:33:19:
Ko je v  mislih ločenost, začneš od partnerja pričakovati, da je takšen in takšen in da dela to in to, da se  ne boš počutil ločenega.


Hm, v mislih ločen.
Ma ja, ločena sem od sebe.
In, živa resnica je to... nobene pravice nimamo, da od koga pričakujemo, da je tak, tak...
Imamo pa pravico.. in o tem je govora, kot sem razumela na tem treningu, da se zavedamo svojih potreb v bistvu.... da poskrbimo zase.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:33:19:
Občutki so nihanje in če ne čutimo ločenosti ne čutimo bližine.


Hm.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:33:19:
Spet smo tam pri tistem spreminjanju. Smiley
Ne gre za spreminjanje, ampak za razumevanje vzorcev in s tem ko razumeš ne rabiš ničesar spreminjati. Z razumevanjem pride ozaveščanje. RAZUMEVANJE = SPREMEMBA.


Hm.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:33:19:
Si komaj začela razmišljati o sebi.


Grin  Grin ja, ja, včeri.

N. wrote on 29.10.2002 at 21:33:19:
Zato pa zdaj na delo in čimmanj odlaganja občutkov in skrivanja.



Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #20 - 29.10.2002 at 22:03:52
 
N. wrote on 29.10.2002 at 21:44:20:
Torej ti nisi nič več, kot le "obraz" ( mnenje) drugih ???


Govora je o svobodni volji. Morda bi morala še enkrat prebrati.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #21 - 29.10.2002 at 22:08:47
 
Robi in Someone, vaju pa že dolgo ni bilo tu. A vaju je ta tema pritegnila... al kaj drugega?  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: ASERTVINOST
Reply #22 - 29.10.2002 at 23:00:07
 
Amstel wrote on 29.10.2002 at 21:04:40:
Oooo, glede želja.. drage vile, tako vam povem... Naj se zgodi tako, kot je najbolje... pa da bom dovolj pogumna, da bom to zmogla sprejeti... pa mal naklonjenosti, sreče... khm, bi pasalo.... (tudi pri igranju lota).

kaj pa namera ???


Ne gre se za spreminjanje, ampak za razumevanje vzorcev in s tem ko razumeš ne rabiš ničesar spreminjati (jest bi reku da pol razumeš zakaj je to dobro spremeniti in ker razumeš se ne upiraš in se sprememba zgodi sama po sebi ... zaradi spremenjenega vzorca). Z razumevanjem pride ozaveščanje. RAZUMEVANJE = SPREMEMBA.


krivdo smo dobr popisal se mi zdi ... rabiš link?

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Karmen A
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #23 - 29.10.2002 at 23:56:24
 
Quote:
Pravilen odgovor na tvoje vprašanje se glasi:
A. Med praznimi steklenicami piva Amstel se mi preganjajo bele miši jaz pa v deliriju doživljam tudi nemogoče privide in blebetam razne neumnosti.
B. Na sprehodu ob reki je iz daljave priletel  reiki in me zavrtel, da sem s polno glavo reikija pristal v reki. Od pljučnice si še vedno nisem povsem opomogel in počnem stvari, ki jih sicer nikdar ne bi.
C. Ob prebiranju modrecev o modrcih in gatah, sem na nekaterih mestih pozabil izklopit domišljijo, pa zdaj tud mrzel tuš ne pomaga in sem kot kak lokalni desperado ob 4:30 zjutraj pred izhodom iz vaške diskoteke.
D. Je tvoje pretehtane in smiselne prispevke vedno prijetno brat. Ker nikogar ne napadajo, ker izvirajo iz resničnega življenja, ker ne žalijo, ker najdeš en grr v njih samo za šalo, ker znajo zelo asertivno potegnit mejo, do kod sme kdo stopiti, ker skoraj vedno najdeš v njih kak smisel, ker so včasih duhoviti, ker ...


Za nagrado za pravilen odgovor ti bodo dobre vile izpolnile eno željo, če bodo ravno pri volji in če jim bo tvoja želja zadosti všeč.

So pa precej muhaste sorte, vsaj kolikor jih jaz poznam, menda pri njih pomaga tak pravilen in asertiven, nikakor pa ne agresiven pristop.

lp bp

Ops!

A se igramo?   8)

Ja al ne? (Mogoče bi blo pa le boljš tole prej  z Lumpy prediskutirat: da se ne bi zgodil kakšen nepredviden izpad  ali pa še "logoterapevtsko" bljuvanje, blek.. Grin

Do takrat vam pa ne bom povedala, da je pravilen odgovor na zastavljeno vprašanje C in se tako tudi glasi   (EvaZh: Pop TV alias Jonas in Pop kviz od bp ni in nikoli ne more biti isto, tudi v slučaju, da se pravilni odgovor zdaj prekriva 8))


Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
Karmen A
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #24 - 30.10.2002 at 00:34:40
 
Amstel wrote on 29.10.2002 at 21:04:40:
Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega. Sam, škode pa ne rabim delati niti je biti deležna.


Oooo, glede želja.. drage vile, tako vam povem... Naj se zgodi tako, kot je najbolje... pa da bom dovolj pogumna, da bom to zmogla sprejeti... pa mal naklonjenosti, sreče... khm, bi pasalo.... (tudi pri igranju lota).


Amstel, dobre vile so temu početju tudi namenjene; da odvržejo nepotrebno nekam stran,  na svoje mesto pač. Da enostavno izbereš ker moraš, kot v "teoriji izbire": ker še zase težko, za drugega je pa sploh nemogoče prav.
Tudi zato bom samo podala en (morda dober) namig: jogurtu se je po peti popoldne treba odreči (posebej kafa tipi), ker v organizmu povečuje zadrževanje vode,  zaspanost in povzroča otekanje sinusov, nepravilno delovanje žlez ipd.

Tole misel namenjam vsem, sebi pa najprej, torej: kadar pa se vprašamo "zakaj meni ni omogočeno...od drugega-ih?" se moramo obenem tudi "kako lahko jaz omogočim...za drugega-e?"


Karmen

Back to top
 
 
IP Logged
 
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #25 - 30.10.2002 at 07:23:02
 
Quote:
Ops!

A se igramo?   8)

Ja al ne? (Mogoče bi blo pa le boljš tole prej  z Lumpy prediskutirat: da se ne bi zgodil kakšen nepredviden izpad  ali pa še "logoterapevtsko" bljuvanje, blek.. Grin

Karmen



Mislim, da so tukaj pogovori na temo asertivnosti al sem kaj spregledala? ???

Mimogrede - nikoli ne tekmujem z drugimi, vedno le sama s seboj. Tudi to spada pod samozavest, kar je del te teme.

akobané

lumpy
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #26 - 30.10.2002 at 09:40:37
 
lumpy wrote on 30.10.2002 at 07:23:02:
Mislim, da so tukaj pogovori na temo asertivnosti al sem kaj spregledala? ???
Lumpy,

A je nujno jamrat, travmirat, napadat in se brant, a je dovoljeno še kaj drugega?

Sploh na temo asertivnost Wink.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #27 - 30.10.2002 at 10:13:46
 
Quote:
Lumpy,

A je nujno jamrat, travmirat, napadat in se brant, a je dovoljeno še kaj drugega?

Sploh na temo asertivnost Wink.

lp bp

Ops, očitno spet nisem bila jasna.  Embarrassed

Ej,  bp , jaz sem po naravi dobrovoljček in tako naprej, sam mi ni jasno, kaj je hotla Karmen, sploh. Točno to, da ni treba jamrat, travmirat, napadat al se brant, sem hotla povedat.

Bom drugič bolj razumljiva, obljubim.  Grin

Vsakemu enega  Kiss.

akobané

lumpy
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #28 - 30.10.2002 at 10:43:17
 
Lumpy,

Amstel je imela pri komplimentu (ponovljeno in v prozoren celofan zavito v pop-kvizu) pravzaprav samo dve izbiri. Prva je bila, da sprejme kompliment, pri katerem je že ta prvič zaradi nečesa morala odreagirat, druga izbira je bila da poskuša najti kakšno napako pri meni, nek hudoben ali sebičen namen, trenutno neprištevnost, hudomušnost, osebnostno napako, karkoli že.

Kako je odgovorila, oz. ali je raje kot odgovorila odšla domov popravljat svojo samopodobo najbolje ve sama.

Karmen pa je kot lokalni strokovnjak za arhetipe, za maske in za vzorce, vključno z dobrimi vilami, morala malo špecat, da sove niso tisto kar se zdijo. In seveda pozna tudi ta pravi odgovor, saj je vedno in za marsikoga isti Wink

Bi pa verjetno znala o dobrih vilah povedat še marsikaj.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #29 - 30.10.2002 at 11:56:18
 
Zdaj mi je še malo manj jasno.  Grin Saj mi sploh ni važno.  8)

Nekaj sem pa prej pozabla.
Amstel je itak za marsikatero stvar zakon.  Wink
Tega pa ne bom razlagala zakaj. Cheesy


akobané

lumpy
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5