Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 5
(Read 23699 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
ASERTVINOST
27.10.2002 at 15:32:05
 
V našem kraju se organizira trening asertivnosti. KEr se mi zdi zanimiva tema, jo načenjam tule.

Gre za srednjo pot pri komunikaciji, med pasivnostjo in agresivnostjo.
Gre za to, da se ne pasivno umaknemo, kadar nekaj potrebujemo, niti tega agresivno ne uveljavljamo.


Objavljam text, ki predstavlja asertivnost:
Poznaš svoje pravice in odgovornosti?
Ali veš kako:
- postati bolj samozavesten
- ravnati s prošnjami
- ravnati, če te kdo zapostavlja
- sprejemati in dajati kritiko
- ravnati s komplimenti, načrtovati spremembe????

Pravico imaš, da:
- te drugi spoštujejo
- jemljejo resno in poslušajo
- izraziš svoja čustva
- rečeš NE brez občutka krivde
- delaš napake, spremeniš svoje mnenje.

Asertivnost je sposobnost, da izrazimo svoja čustva, mnenje, pravice, na prepričljiv, spoštljiv nenasilen način, je uetnost (ne)verbalnega komuniciranja. Če smo asertivni, to omogočamo tudi drugim. Izrazimo se na preprost, jasen in direkten način in pri tem nismo gospodovalni.


Ko sem tole prebrala in šla skoz te točke... sem se ustavila na bolj na enih, kot na drugih. Zavibrirala sem tam, kjer sprašuje, ali znam ravnati, če me kdo zapostavlja... in pri tem, da imam pravico, da me drugi jemljejo resno in poslušajo. To sem zavibrirala v smislu, drugi do mene.. in kaj jaz s tem napravim?
Sprašujem se, koliko mi pomaga drugi pri moji asertivnosti? Zakaj mi je z nekaterimi biti asertivna lažje, kot z drugimi?
V smislu.. jaz do drugih, pa najbolj v tem: izraziti se na jasen, preprost način itd.. in pri tem.. nismo gospodovalni. Uh... Embarrassed

Kako se vam zdi, da vam gre v lifu asertivnost?
Koliko se vam zdi pomembno, kako drugi reagirajo, ko ste asertivni?
Kaj menite o tem, da gre za sposobnost biti asertiven?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Katarina
3
***
Offline

Unikat-to si!
Posts: 136

Re: ASERTVINOST
Reply #1 - 28.10.2002 at 01:24:03
 
Hmm...
Naključje ali kaj?
Prav danes sem o tem razmišljala sama.Zgodilo se je nekaj na kar nisem niti slučajno ponosna,a zgodilo se je.
Nekdo me je zelo,zelo prizadel in jaz sem odreagirala vse prej kot...ne vem,smiselno.

Že ves večer si razbijam glavo s tem zakaj.Počutim se kot bi se vse dogajalo v trenutku moje neprištevnosti.Ta način je zame nov...

In če poznam svoje pravice in odgovornosti...Zakaj?
Ker jih ne!Čeprav se trudim...
Torej mi primanjkuje asertivnosti.Kakor tudi okolju v katerem funkcioniram...

A v prvi vrsti jaz.Sama sem tista,ki naredi,dovoli.In ta trenutek sem priletela v steno s samo seboj,ne z osebo,ki me je prizadela.Zavedam se tega.


Katarina
Back to top
 

Slabih izkušenj ni,so samo priložnosti za učenje...
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #2 - 28.10.2002 at 10:05:46
 
Ali veš kako:
- postati bolj samozavesten
Samozavest je pri meni dokaj dobra. Pade pa na točki, Amstel, saj veš kateri. Kako to premagati, ne vem.

- ravnati s prošnjami
Tu ni problema. Če mi kdo izrazi prošnjo, mu ugodim, če je v moji moči. Če sam izrazim prošnjo, pričakujem, da mi bo izpolnjena, če bo seveda mogoče. Če se mi prošnja ne izpolni, potem se mi svet ne podere. Skušam iti naprej. Včasih težje, včasih lažje. Odvisno od situacije.

- ravnati, če te kdo zapostavlja
Če te kdo zapostavlja? Odvisno kdo in koliko si želim, da me ne zapostavlja. Vsekakor je boleče, če te zapostavlja nekdo, ki ti je drag.

- sprejemati in dajati kritiko
Lažje sprejmem kritiko, kot pa jo dajem.

- ravnati s komplimenti, načrtovati spremembe?
Vsekakor komplimenti godijo. Tudi dati kompliment ni težko, vsaj zame ne. Načrtovanje sprememb? Odvisno za kako velike spremembe gre.


Pravico imaš, da:
- te drugi spoštujejo
Pravico imaš da te spoštujejo tisti, katere tudi ti spoštuješ. Ne moreš pa pričakovati spoštovanje od nekoga, ki ga sam ne spoštuješ.

- jemljejo resno in poslušajo
Zopet odvisno kaj in komu hočeš kaj povedati. Če nekomu nisi povšeči, vprašanje, kako resno te bo jemal in poslušal.  

- izraziš svoja čustva
- rečeš NE brez občutka krivde
Zopet je vprašanje komu in kako. Ali boš koga prizadel? Vidiš tu je problem pri meni reči ne brez očutka krivde, čeprav pri tem izražaš svoja čustva.  

- delaš napake, spremeniš svoje mnenje.
Kdo jih ne dela. Priznati napako ni težko. Spremeniti mnenje je težje.

LP Harry


Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
lumpy
3
***
Offline

akobane
Posts: 136
vesolje
Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #3 - 28.10.2002 at 12:29:09
 
Amstel wrote on 27.10.2002 at 15:32:05:
Asertivnost je sposobnost, da izrazimo svoja čustva, mnenje, pravice, na prepričljiv, spoštljiv nenasilen način, je uetnost (ne)verbalnega komuniciranja. Če smo asertivni, to omogočamo tudi drugim. Izrazimo se na preprost, jasen in direkten način in pri tem nismo gospodovalni.[/b]



Pri meni je ta sposobnost prišla z leti in izkušnjami. Moram priznati, odkar delujem na ta način (asertivno) je moje življenje veliko lažje.
Manj je travm in raznih nesporazumov.
Mogoče se včasih še kaj zalomi (ko prehitro reagiram), a v glavnem je OK.  8)

akobané

lumpy
Back to top
 

Pot je ena - cest pa tisočero.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #4 - 28.10.2002 at 19:51:01
 
Katarina wrote on 28.10.2002 at 01:24:03:
Že ves večer si razbijam glavo s tem zakaj.


Zakaj? Verjetno zato, ker te je hudo prizadelo. In ker si se s tem identificirala, (verjetno).
Drgač pa... po mojem smo vsi več ali manj.. kdaj prehitrih reakcij.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #5 - 28.10.2002 at 19:57:58
 
Quote:
- ravnati, če te kdo zapostavlja
Če te kdo zapostavlja? Odvisno kdo in koliko si želim, da me ne zapostavlja. Vsekakor je boleče, če te zapostavlja nekdo, ki ti je drag.

- jemljejo resno in poslušajo
Zopet odvisno kaj in komu hočeš kaj povedati. Če nekomu nisi povšeči, vprašanje, kako resno te bo jemal in poslušal.  

- izraziš svoja čustva
- rečeš NE brez občutka krivde
Zopet je vprašanje komu in kako. Ali boš koga prizadel? Vidiš tu je problem pri meni reči ne brez očutka krivde, čeprav pri tem izražaš svoja čustva.  

LP Harry


No, s tem imam sama največje težave. Kaj napraviti s temi občutki, ko se čutim ločeno od drage osebe, ne glede na to, ali gre za fizično ali/in psihično distanco.
No, men se včasih kar rola. Ker imam film, ko do tega pride... "evo,zdej je pa gotovo."
Me prav zanima, če poznate te občutke in kaj napravite z njimi?
Quote:
Kako to premagati, ne vem.  


Ja, tudi jaz ne vem, kako to premagati oz. preoblikovati. Zdej poskušam tole: de-identificiram se od tega občutka. Vem, da izhaja iz številnih ignoriranj, ki so v družinskem krogu trajali tudi 6 mesecev. In si razložim, da niso vsi ljudje enaki in da ne nujno sledi to, kar si sama domišljam.
Te pa totalno zastopim, da je težko spremeniti vzorec razmišljanja. Sam, kaj drugega pa nam sploh preostane?

Občutek ločenosti, če me nekdo zapostavlja namenoma pa sovražim še posebej. Ker poleg bolečine, gre še za igro moči.
Hm. Ma vidim, da ni tako enostavna tale tema.

Če me kdo, ki mi ni blizu, ne jemlje resno, me več kot toliko niti ne zanima.
Reči ne, brez občutkov krivde... hm, se učim, se učim. In dostikrat rečem NE preveč intenzivno.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #6 - 28.10.2002 at 19:59:14
 
lumpy wrote on 28.10.2002 at 12:29:09:
Mogoče se včasih še kaj zalomi (ko prehitro reagiram), a v glavnem je OK.  8)

akobané

lumpy


A ti tudi?  Grin  Grin Ma ja.. saj si Ovnica... Amstel ma pa Luno v Ovnu... grrrr.  Wink
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #7 - 29.10.2002 at 08:30:26
 
Amstel wrote on 28.10.2002 at 19:57:58:
Občutek ločenosti, če me nekdo zapostavlja namenoma pa sovražim še posebej. Ker poleg bolečine, gre še za igro moči.
Hm. Ma vidim, da ni tako enostavna tale tema.

Če me kdo, ki mi ni blizu, ne jemlje resno, me več kot toliko niti ne zanima.
Reči ne, brez občutkov krivde... hm, se učim, se učim. In dostikrat rečem NE preveč intenzivno.




Zakaj misliš, da te kdo namenoma zapostavlja?

Zakaj bi te naj kdo jemal resno, če ti ni blizu? Ali ni to, kar si napisala ravno ta vozel ignorance/arogance, o katerem sem pisala pred kratkim?

Praviš, da se učiš reči NE. Prav. Ampak potem sprejmi, da ti bodo tudi drugi rekli ne. In verjemi, da ne nalašč.
What goes arround, comes arround.
Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #8 - 29.10.2002 at 11:13:15
 
Hej  cvetoča rožica,

Lepo, da si še tukaj, je tvoje pretehtane in smiselne prispevke vedno prijetno brat. Ker nikogar ne napadajo, ker izvirajo iz resničnega življenja, ker ne žalijo, ker najdeš en grr v njih samo za šalo, ker znajo zelo asertivno potegnit mejo, do kod sme kdo stopiti, ker skoraj vedno najdeš v njih kak smisel, ker so včasih duhoviti, ker ..., (pa da te ne bom preveč hvalil, se lahko pokvariš  Tongue) Skratka skoraj popolno je videt, ti pa trdiš, da je vse to daleč od ideala, da se nekje zadaj skrivajo krči in stresi, jezice in besi, da za njimi nadeš tako probleme kot dileme.

Pa me je to spomnilo na moj pristop k opravljanju nekaterih matematičnih izpitov pred leti, ali pa morda tudi na moj turistični pristop k duhovnosti.

Načelno nisem imel nič proti kakšni matematični analizi, od daleč, na predavanjih nisem imel kakšnih problemov z razumevanjem, pravzaprav sem se pošteno dolgočasil, primerom sem navadno uspel sledit (matematiki so se za razliko od drugih navadno potrudili, da so bili nazorni). In verjetno bi se mi zdelo vse prav fino, morda malo dolgočasno, ali pa kar mimo, če oh groza, ne bi od mene zahtevali, da pokažem svoje znanje tudi na nekaterih (v ta namen skonstruiranih in poenostavljenih) praktičnih primerih (beri izpitnih nalogah). In se je v hipu pokazalo, da je v praksi to znanje bistveno težje pravilno (in tudi učinkovito) uporabiti, še posebej če je človek malo bolj meglenoglave sorte, kot sem jaz.

Sem lahko teorijo petkrat ali pa desetkrat prebral, memoriziral vse osnove, pa me to ni pripeljalo prav dosti bližje znanju, ki bi mi omogočilo rešiti en relativno enostaven problem. Je bilo za to potrebno prej vaj, poizkusov, gruntanj, in seveda precej frustracij, še več volje, nekaj omahovanja, obiskov hladilnika, milijon malenkosti, ki so vmes naenkrat postale hudo nujne, pa se je bilo vseeno treba od njih vrnit nazaj.

Kar se asertivnosti tiče, znaš vsaj tukaj na forumu zelo dobro določiti mejo, do kod sme iti kdorkoli pri komunikaciji s tabo. In glej čudež, več ali manj vsi jo upoštevajo. Izraziti želje, svojo stališče, svojo voljo? Nisem opazil tukaj na forumu kakšnega problema. Sem slišal že kakšen au in mijau, ko je kje zabolelo, morda grr, pa za tega ne vem ali je šlo za renčanje ali predenje.

Kar pomeni, da se je treba verjetno lotiti nekaj težjih vaj.

Diplomska komisija pa bo pazljivo opazovala in ocenjevala vse nasmeške v življenju, tako pogostost, situacijo, intenzivnost kot tudi umetniški vtis.

Smiley - evo takole moraš normalno zgledat, da dobiš na koncu prehodno oceno.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #9 - 29.10.2002 at 15:50:17
 
Quote:
Zakaj misliš, da te kdo namenoma zapostavlja?


Starka Littl... pravzaprav sem govorila o primerih, ko se to dogaja dejansko. Že videno, že občuteno... (I've mentioned before = 6 mounth).

Sam... kot vedno, si mi dala misliti.
Zakaj sploh kdo drugega zapostavlja?
V katerih primerih jaz koga zapostavljam?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #10 - 29.10.2002 at 15:52:55
 
Quote:
Hej  cvetoča rožica,

Lepo, da si še tukaj, je tvoje pretehtane in smiselne prispevke vedno prijetno brat. .......pa da te ne bom preveč hvalil, se lahko pokvariš  Tongue)  


Intermezzo pred fitnesom... bom pol odgovorila še kej...
bp... sam.. tko.. da vem, če se lahko razbohotim in še dodatno zacvetim... a ti tko lepo o Amstelki govoriš?
Pa ne o reki, a ne?  Grin  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: ASERTVINOST
Reply #11 - 29.10.2002 at 18:17:08
 
odlična tema ....... to je res prava umetnost kalibriranja soje psihične teže oziroma obremenitve.....seveda ....včasih so situacije ko ne morš mimo vojne.........morš usekat ....ampak u normalnih ustaljenih sistemih ki zahtevajo vzdrževanje istega tempa.....je pa to genialna zadeva........

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #12 - 29.10.2002 at 18:56:40
 
Amstel wrote on 29.10.2002 at 15:52:55:
bp... sam.. tko.. da vem, če se lahko razbohotim in še dodatno zacvetim... a ti tko lepo o Amstelki govoriš?
Pa ne o reki, a ne?  Grin  Grin

Cvetoča rožca, pa še zlo fit bo povrh,

Ker so na forumu v zadnejm času popularne igre, evo en hiter pop-kviz:

Pravilen odgovor na tvoje vprašanje se glasi:
A. Med praznimi steklenicami piva Amstel se mi preganjajo bele miši jaz pa v deliriju doživljam tudi nemogoče privide in blebetam razne neumnosti.
B. Na sprehodu ob reki je iz daljave priletel  reiki in me zavrtel, da sem s polno glavo reikija pristal v reki. Od pljučnice si še vedno nisem povsem opomogel in počnem stvari, ki jih sicer nikdar ne bi.
C. Ob prebiranju modrecev o modrcih in gatah, sem na nekaterih mestih pozabil izklopit domišljijo, pa zdaj tud mrzel tuš ne pomaga in sem kot kak lokalni desperado ob 4:30 zjutraj pred izhodom iz vaške diskoteke.
D. Je tvoje pretehtane in smiselne prispevke vedno prijetno brat. Ker nikogar ne napadajo, ker izvirajo iz resničnega življenja, ker ne žalijo, ker najdeš en grr v njih samo za šalo, ker znajo zelo asertivno potegnit mejo, do kod sme kdo stopiti, ker skoraj vedno najdeš v njih kak smisel, ker so včasih duhoviti, ker ...


Za nagrado za pravilen odgovor ti bodo dobre vile izpolnile eno željo, če bodo ravno pri volji in če jim bo tvoja želja zadosti všeč.

So pa precej muhaste sorte, vsaj kolikor jih jaz poznam, menda pri njih pomaga tak pravilen in asertiven, nikakor pa ne agresiven pristop.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
EvaZh
Ex Member




Re: ASERTVINOST
Reply #13 - 29.10.2002 at 20:37:28
 
klic u sili EvaZh prav, da so po resnici vsi odgovori pravilni, ampak reci D ker v miljonarju je prvi odgovor vedno D.  Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: ASERTVINOST
Reply #14 - 29.10.2002 at 21:04:40
 
Quote:
Ker so na forumu v zadnejm času popularne igre, evo en hiter pop-kviz:

.... do kod sme kdo stopiti


Za nagrado za pravilen odgovor ti bodo dobre vile izpolnile eno željo, če bodo ravno pri volji in če jim bo tvoja želja zadosti všeč.


bp... ma evo, Amstel se v takih igrah ne znajde, ker vmes že pozabi.. za kaj gre ... Grin

Do kod sme kdo stopiti... veš, tole si mi dal misliti. V real lifu, tisti, ki me poznajo, so deležni tudi na pol zavestnih izjav, med pacanjem v lastnem zosu... kar pa...izpuhti  v par sekundah, ko me sonce po nevihti spomne, da je itak vse bistvo v jogurtu... in da čemu le... vse to.

Uradni odnosi... so pa še little bit complicated, z vidika.. samokontrole.

Je pa tko.. treba je imet eno smernico. In smernica je... ali to, kar počnem, me z ljudmi povezuje ali oddaljuje. In.. ali to, kar drugi počne, ga oddaljuje od mene ali približuje.
To zajame vse. Zdej, če vidim, da me oddaljuje, je naslednje vprašanje, "ali sem prirpavljena, glede na to, da škodim najinemu odnosu, to spremeniti pri sebi ali ne?"
Moja svobodna volja se konča pri svobodni volji drugega. Sam, škode pa ne rabim delati niti je biti deležna.


Oooo, glede želja.. drage vile, tako vam povem... Naj se zgodi tako, kot je najbolje... pa da bom dovolj pogumna, da bom to zmogla sprejeti... pa mal naklonjenosti, sreče... khm, bi pasalo.... (tudi pri igranju lota).
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 5