Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 16
(Read 123338 times)
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Astrologija
Reply #165 - 31.07.2005 at 19:19:01
 
Stellarium je že OK in pravilno prikazuje stanje planetov in zvezd na nebu.

Raje povprašaj tiste na lunin.net kako računajo svoje planetarne čirule-čarule.
O tem smo sicer že pisali nekaj postov višje, da astrologi določajo pozicije planetov tako, kot da bi bili še vedno v srednjem veku. Leta 1300 je bilo 31.julija Sonce res v ozvezdju Leva, danes pa ni več tako in je zaradi precesije zemeljske osi v ozvezdju Raka.
(O tem se lahko vsak prepriča tudi sam, če pogleda v nebo ali na kakšno astronomsko stran ali s katerim profesionalnih programov: The Sky, Starry Night..)
Napotilo: Sonce se trenutno na nebu nahaja v bližini Messierjevega objekta M44, ki je pa v ozvezdju Raka.
Luna je danes v bližini M1 (meglica rakovice), ki je pa v ozvezdju Bika in ne v Dvojčkih, kot navaja lunin.net.

Astrologi narobe navajajo konstelacije tudi za druge planete:
Venera trenutno ni v ozvezdju Device, ampak v Levu.
Mars trenutno ni v ozvezdju Bika, ampak v Ribah.
Jupiter trenutno ni v ozvezdju Tehtnice, ampak v Devici itd.

Mimogrede še tale novica; astronomi so pred par dnevi v našem osončju odkrili nov planet, ki je večji od Plutona in je od Sonca oddaljen dvakrat dlje kot Pluton. Pripada Kuiperjevemu pasu, ki obkroža naš sončni sistem.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Astrologija
Reply #166 - 02.08.2005 at 17:16:49
 
Ok, tnx.
Upam, da maš prav. Smiselno je že. (Sem brala tud tisto zgoraj.) Ampak težko razumem, zakaj v tem primeru astrologi še vedno nadaljujejo staro igro.  Undecided
Za deseti planet sem pa že slišala. Zanimivo ni kaj.
A je to mogoče to, o čemer so pred leti govorili kot o Kačjenoscu? A se spomniš? Razen če naj bi to bila kaka nova konstelacija.

Stellarium rules.  Cheesy

A program Google Earth poznaš? Tisti globalni e-zemljevid z resničnimi posnetki?
Eto ga: http://kh.google.com/download/earth/index.html

(Da uravnotežimo nebo in zemljo. Wink )
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Astrologija
Reply #167 - 26.08.2005 at 11:00:24
 
gape wrote on 04.04.2005 at 21:05:22:
.... krog nebesnih znamenj ni sestavljen in ozvezdij (kamor spada tudi njen "trinajsti" Kačenosec), ampak iz zodiakalnih znamenj, ki niso nič drugega kot časovno-prostorska razdelitev ekliptike (navidezna pot Sonca okrog Zemlje, ki jo Sonce opravi v letu dni) na dvanajst enakih delov. Astronomsko oziroma tropsko leto in z njim krog zodiakalnih znamenj se prične 20. ali 21. marca vsako leto, ko Sonce prekriža nebesni ekvator z juga proti severu. Tega dne sta dan in noč na vsej Zemlji enako dolga. Prične se znamenje Ovna in z njim pomlad. Ko Sonce približno 21. junija doseže maksimalno deklinacijo 23,5° severno od ekvatorja (tej točki pravimo poletni solsticij), je na severni polobli dan najdaljši, noč najkrajša; prične se znamenje Raka in z njim poletje. Ob jesenskem enakonočju (v zodiaku točka točno nasproti 0° Ovna) se prične znamenje Tehtnice (jesen), ob zimskem solsticiju, ko je noč najdaljša, dan najkrajši, pa znamenje Kozoroga (zima). Meje vmesnih znamenj so določene z razdelitvijo vsake četrtine na tri enake dele.

Za razliko od znamenj so ozvezdja skupine zvezd različnih velikosti in oblik. Vse zvezde na nebu astronomi danes uvrščajo v 88 ozvezdij. V ozadju ekliptike, ki določa dvanajst horoskopskih znamenj, je (izmed skupaj 88) dvanajst ozvezdij, ki jim pravimo tudi "zodiakalna" ozvezdja: to so ozvezdje Ovna, ozvezdje Bika, ozvezdje Dvojčkov, ozvezdje Raka... Znamenja, kot jih poznamo, so resda dobila ime po dvanajstih poglavitnih ozvezdjih, ki se nahajajo za ekliptiko, a spomnimo se, da naš, astrološki zodiak, določa ekliptika, ne ozvezdja! Ozvezdja se z znamenji prekrivajo samo zelo približno. V prvih pomladnih dnevih je v ozadju Sonca tako na primer ozvezdje Rib, čeprav "štejemo" v tem času znamenje Ovna! Poleg tega se položaj ozvezdij v odnosu do znamenj spreminja, saj ekvinokcijska točka zaradi nekakšnega "tresenja" Zemlje drsi počasi nazaj po nebesnem svodu (takoimenovana "precesija ekvinokcijev"). Ekvinokcij se vsako leto zamakne za 50 sekund nebesne dolžine, kar znese 1° v 72 letih. Znamenja so se približno pokrivala z ozvezdji kakih 300 let pr.n.š., vendar zaradi precejšnjih razlik v pojmovanju, kje se konča eno ozvezdje in kje prične drugo, ter zaradi različnih velikosti posameznih ozvezdij, res samo približno. Ekvinokcijska točka je bila nekako zadnjih 2000 let v ozvezdju Rib - odtod mistična Doba Rib, ki ji zdaj sledi Doba Vodnarja. (To ima nek astrološki pomen, vendar zelo splošen, saj "dobe" vplivajo na razvoj celotnega človeštva, ne na posameznike).





Quote:
Pravzaprav je pojav pravilno razložil že Hiparh pred 2200 leti, sam mehanizem precesije so pa natančneje razložili šele po Newtonu in Koperniku s težnostnimi vplivi Sonca in Lune na vrtenje Zemlje (in ne s tresenjem Zemlje   ).


Precesija je  pojav, povzročen s težnstostmi vplivi lune in sonca, te spremembe vpliva pa  povzroča spreminjajnje lege našega osnočja v teku kozmičnega leta.  To ciklično spreminjanje lege je posledica kroženja naše galasksije (rimske ceste) v okrog svoje osi (čne luknje), ki rabi za obrat 25.800 let (naše osončje leži  priblibližno na 1/3 oddljenosti od zunanjega oboda  galasije od jedra), to je eno kozmično leto. Če galaksija zarotira vsakih 72 let za 1 stopinjo, to pomeni, da pride v svoj  izhodiščni položaj točno takrat, ko opiše krog 360 stopinj, torej čez priližno 25.800 let.

Rotacija galaskije ima torej vpliv na premik zemljske osi, ki se na neko izhodiščno točko nagne in potem nazaj poravna za odklon okrog 30 stopinj. Gledano z neke določene točke z zemlje to pomeni,  da   se točka, na kateri vzhaja sonce ob npr. spomladanskem enkonočju,  dvakrat v kozmičnem letu (na  180 stopinj in na 360 stopinj) točno na isti točki, točka vzhajanja sonce pa pa se največ pomakne ob izhodiščne  na četritni kozmičnega  leta. Če vzamemo za izhodiščno leto nič kozmičnega leta tisto leto, ko je bilo na poti po svoji ekliptiki (navidezni letni ciklični poti sonca okrog zemlje) ob svojem vzhodu na dan spomladnskega ekvinokcija na točki nič, se ta točka sončnega vzhoda premika proti severu četrtino sončenga leta ( 6450 ) let, dokler ne doseže odklona približno 30 stopinj, potem potuje nazaj k izhodiščni točki 0 (ki jo doseže po 12.900 letih) in preko nje prot jugu, kjer  potem po 19.350 letih spet pride do skrajnega odklona približno 30 stopinj in se začne vračati na izhodiščno točko sončnega vzhoda ob npr. pomladanskem   ekvinokciju pred   12.900 oziroma 25.800 leti.

Na podoben način se isti pojav gledano z neke točke na zemlji odraža v selitvi nebesne točke, okrog katere se navidezno vrti nebo okrog zemlje. Ta točka je na podaljšani zemljsi osi  (za nas severnjake) nad severnim polom in se trenutno pokriva  z zvezdo severnico. Ta os napravi v kozmičnem letu krog 360 stopinj s polmerom 30 stopinj, zaradi česar se os navideznznega vrtenja ozvezdja okrog zemlje seli po krožnici, ki jo oriujejo ozvezdja herkula, laboda...

Zadnjič sem gledal eno oddajo o sfingi (kipu leva s človeško glavo pri piramidah v gizi), ki naj bi s položajem  kazala točno na točko sončnega vzhoda ob pomladansekm evkonociju na začetku  kozmičnega leta.  Ob tej predpostavki obstaja  celo možnost, da je nastala v času v enem obdobju tega prehoda sonca skozi ničelno točko, saj so se stari egipčani dvolj dobro spoznali na astrnomijo, da bi s sfingo kot večnim koledrjem ovekovečili  to točko. Ker naj bi se kozmično leto začelo z vodnarjem, naj bi bilo  torej možno da je zadeva nastala celo pred skoraj 13.000 leti...

Če se torej prav razumem na astronomjo, se  zaradi tega (premika) zemeljske osi  lega neke točke na zemlji najbolj razlikuje od prejšnje lege na  približno 13000 let. Leta 6450 kozmičnega leta je ta točka na zemlji skoraj 60 geogrfaskih stopinj drugje kot  bo leta 12800 kozmičnega leta.  Ta lega se premakne približno za toliko, kot  je razdalja med Ljubljano, ki je 46 stopinjah na severni polobli in nekim krajem v afriki, ki   leži 14 stopinj pod ekavtorjem.  Tak  maksimalen zamik  se zgodi samo enkrat v kozmičnem letu, zato  pa je ta dogodek  stališča človeštva toliko bolj katastrofalen (ledena doba/vesoljni potop), da ga je ostal v kolektivni zavesti in da je pritegnil pozornost že antičnih astronomov/astrologov.      

Da pa astrologija kot teorija zaradi  neujemanja dejanske lege sonca na ekliptiki z zodiakovih znamenji v njegovem ozadju  zaradi precesije ne pade kot teorija pa je po jungu zato, ker pri palnetarnih vplivih gre za pojav sinhronicitete, torej neposredne odslikave zunanjega sveta v individualni psihi, (makrokozmoza v mikrozmosu), ki se z vsaj vidika makrokozmosa ne ozira  na  take bolj kot ne optične prevare kot jih  povzroča precesija.

Bi bil  res hvaležen, če kdo pregleda tole moje razumevanje precesije, predvsem  njenga zanemrljivega  vpliva na astrologijo.        
Back to top
« Last Edit: 26.08.2005 at 14:23:51 by titud »  
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Astrologija
Reply #168 - 26.08.2005 at 14:55:57
 
titud wrote on 26.08.2005 at 11:00:24:
Bi bil  res hvaležen, če kdo pregleda tole moje razumevanje precesije, predvsem  njenga zanemrljivega  vpliva na astrologijo.        

Precesija niti ni toliko pomembna, gre za pojav dodatnega vrtenja zemeljseke osi, ki vpliva na to, da nam zvezdno nebo v različnih časih pač malo drugače zgleda, kot bi zgledalo, če precesije ne bi bilo.
Na zemeljsko precesijo imata skoraj izključen vpliv privlačnost Sonca in Lune. Drugi objekti so za ta pojav zanemarljivi.

Ljudje z bujno domišljijo, so že v antičnih časih določene zvezde na nebu povezali z navideznimi črtami in tako dobljene figure poimenovali po živalih ali čem drugem znanem iz njihovega življenja, na kar jih je spominjalo. Naprimer, medved, lev, kača itd. Nekaj teh je ostalo še iz tistih časov, nekaj je bilo pa kasneje dodanih, kakorkoli že, danes je (v zahodni kulturi) za lažjo orientacijo na nebu sprejeta razdelitev na 88 področij, imenovanih konstelacije.

Vsaka konstelacija je dobila svoje ime in tudi njene meje so natančno določene, to so kot "državne meje" na nebu. Tako ni dvoma v katero spada katera zvezda "stalnica". Stalnice se jim reče zato, ker se zaradi velikih razdalj po nebu premikajo tako počasi, da tudi v tisočletjih zgleda, kot da stojijo.
Zvezda Sirius je primer ene hitreje premikajočih se zvezd, ki je zaradi relativne bližine (samo 8,4 svetlobnih let) za katero so v tisočletjih opazovanja zaznali njen relativni premik na nebu.
Za galaksije, ki so oddaljene milijone svetlobnih let, bi bilo mogoče premik na nebu glede na druge stalnice zaznati šele v stotisočih ali milijonih letih. Dlje kot je zvezda, bolj je "stalnica"

Planeti našega osončja, ki so za astronomske razmere čisto blizu Zemlje, pa zaradi tega tudi hitreje spreminjajo svoj navidezni položaj na nebu, tako da je premikanje mogoče opaziti s prostim očesom že v roku tednov ali mesecev, za Luno, ki je najbližje Zemlji pa celo dnevno, (za letala, ki so še bližje, pa celo v par sekundah). Taki premikajoči se objekti so pa ravno pravšnji za razne "sinhronicitetne špekulacije". Ob mojem rojstvu je bil jumbojet v znamenju leva, helikopter pa je retrogradno krožil v ozvezdju ovna ...
8)

Ker planeti krožijo okoli sonca v ravnini, so na nebu navidezno vsi na istem pasu. To pomeni da se vedno nahajajo samo v določenih konstelacijah in jih ni polno po celem nebu. Konstelacij, skozi katere se navidezno (gledano z Zemlje) gibljejo planeti, Sonce ter Luna, je 12 in so tisti zodiakalni znaki, ki jih uporabljajo tudi astrologi.

Zaradi mene lahko astrologi za svoje izračune uporabljajo karkoli, tudi časovne razmejitve, samo zakaj potem navajajo, da je naprimer Sonce prešlo v ozvezdje Leva, če pa to ne drži.
Poleg tega omenjajo tudi retrogradno gibanje planetov, to je navidezno gibanje planetov, ko zgleda, kot da se je njegova navidezna pot na nebu "obrnila" nazaj. Iz vsega tega nedvoumno sledi, da astrologi operirajo s konkretnimi astronomskimi objekti in ne z nekakšnimi "časovnimi razmejitvami" ali na simbolni ravni.
Operirajo pa na način, kot da se že tisoč let ni na nebu nič spremenilo in da lahko še vedno uporabljajo tiste stare tablice, v katerih piše, da je Sonce v Levu, čeprav to ne drži več.

Potem se pa zaradi tega nekateri celo tako zmedejo, da mislijo, da astronomske karte ali stelariji ne kažejo več prav ...


Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Astrologija
Reply #169 - 26.08.2005 at 15:14:24
 
Bardo_Thodol wrote on 26.08.2005 at 14:55:57:
Planeti našega osončja, ki so za astronomske razmere čisto blizu Zemlje, pa zaradi tega tudi hitreje spreminjajo svoj navidezni položaj na nebu, tako da je premikanje mogoče opaziti s prostim očesom že v roku tednov ali mesecev, za Luno, ki je najbližje Zemlji pa celo dnevno, (za letala, ki so še bližje, pa celo v par sekundah). Taki premikajoči se objekti so pa ravno pravšnji za razne "sinhronicitetne špekulacije". Ob mojem rojstvu je bil jumbojet v znamenju leva, helikopter pa je retrogradno krožil v ozvezdju ovna ...
8)




Zanima me, če sem prav predpostavil, da je največja sprememba v vplivu palnetov vključno  z luno in  soncem zaradi percsije v bistva enaka spremembi vpliva, ki bi nastla zaradi spremebekraja  mojega rojstva   namesto  v ljubljani v kraju  nekje v kongu?    
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Astrologija
Reply #170 - 26.08.2005 at 15:35:17
 
titud wrote on 26.08.2005 at 15:14:24:
Zanima me, če sem prav predpostavil, da je največja sprememba v vplivu palnetov vključno  z luno in  soncem zaradi percsije v bistva enaka spremembi vpliva, ki bi nastla zaradi spremebekraja  mojega rojstva   namesto  v ljubljani v kraju  nekje v kongu?    


Če se preseliš drugam, je podobno, kot če se kar Zemlja tako zasuče, da vidiš nebo ob istem času malo drugače.
Ključen je torej čas, tega pa merimo s koledarjem.

Precesija ima vpliv predvsem na izdelavo koledarja. Enakonočje se namreč odmika in naenkrat je kar nevzdržno daleč od določenega datuma (21.3.).

Zaradi teh neskladij z Julijanskim koledarjem, ki je bil v času Julija Cezarja še dober, v 16. stoletju pa ne več, so morali koledar premakniti za 11 dni in zdaj imamo Gregorijanski koledar, ki ga bo pa čez kakšnih tisoč let verjetno spet treba popraviti, čeprav so ga zdaj s pravili za prestopna leta malo bolj zbalansirali. Ne vem po katerem papežu ali imperatorju bo takrat imenovan nov koledar.

....
Precesija dolgoročno vpliva tudi na periodični pojav ledenih dob, ki nastopijo, ko je zemeljska os "neugodno" nagnjena nasproti soncu. Trenutno se zemeljska os nahaja v takem naklonu, da se globalna klima pomika proti toplejši fazi. Poleg precesije so seveda tudi drugi vplivi. Zadnja ledena doba se je končala pred približno 10.000 leti in ker se te periodično ponavljajo približno na 40.000 let, bodo temperature po vsej verjetnosti naraščale še naslednjih 10.000 let, ne glede na to ali k temu damo svoj prispevek v obliki toplogrednih plinov tudi mi. Hladna in topla obdobja se na Zemlji periodično menjavajo že milijarde let in nekatera so bila že davno pred pojavom človeka naravnost katastrofalna za življenje na njej.




Back to top
« Last Edit: 26.08.2005 at 16:45:09 by Bardo_Thodol »  
 
IP Logged
 
Ema Kurent
Guest




Re: Astrologija
Reply #171 - 26.11.2005 at 10:27:26
 
Spoštovani administrator in bralci, v tem forumu sem zasledila nekaj citatov (ref. 155 in 159) iz mojih člankov, objavljenih na moji spletni strani www.stella-ek.si . Z obžalovanjem ugotavljam, da ni naveden vir citatov (avtorica). Na zadnjem je sicer link do strani, ki pa ne obstaja. V zvezi z obravnavano problematiko je stvar sicer zelo preprosta. Kot podrobno opisuje moj odstavek, obstajata dva zodiaka: tropični (naš, zahodni) in siderični. Ko mi astrologi rečemo "namenje to in to", s tem mislimo na del neba, ki ga Sonce v določenem obdobju prehaja, ne pa ozvezdje, ki ga Sonce prehaja. Z ozvezdji operira siderična astrologija, ki jo v glavnem prakticirajo Indijci. Mi zahodnjaki pa operiramo s tropičnimi znamenji, katerih ločnice sta oba ekvinokcija in solsticija. Obe vrsti astrologije ("naša" in "indijska") sta "pravilni", čeprav ima vsak svojo, drugačno metologijo, kar se tiče postavitve planetov v določen predel neba. V tej luči so vse navedbe in pojasnila gospoda Bartola ali kako mu je že ime, nesmiselna in nepotrebna. Ema.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Astrologija
Reply #172 - 26.11.2005 at 12:37:33
 
Quote:
Spoštovani administrator in bralci, v tem forumu sem zasledila nekaj citatov (ref. 155 in 159) iz mojih člankov, objavljenih na moji spletni strani www.stella-ek.si . Z obžalovanjem ugotavljam, da ni naveden vir citatov (avtorica). Na zadnjem je sicer link do strani, ki pa ne obstaja. V zvezi z obravnavano problematiko je stvar sicer zelo preprosta. Kot podrobno opisuje moj odstavek, obstajata dva zodiaka: tropični (naš, zahodni) in siderični. Ko mi astrologi rečemo "namenje to in to", s tem mislimo na del neba, ki ga Sonce v določenem obdobju prehaja, ne pa ozvezdje, ki ga Sonce prehaja. Z ozvezdji operira siderična astrologija, ki jo v glavnem prakticirajo Indijci. Mi zahodnjaki pa operiramo s tropičnimi znamenji, katerih ločnice sta oba ekvinokcija in solsticija. Obe vrsti astrologije ("naša" in "indijska") sta "pravilni", čeprav ima vsak svojo, drugačno metologijo, kar se tiče postavitve planetov v določen predel neba. V tej luči so vse navedbe in pojasnila gospoda Bartola ali kako mu je že ime, nesmiselna in nepotrebna. Ema.    




Kaj pa Kitajci?



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Optimist
1
*
Offline

I Love YaBB 2!
Posts: 12

Re: Astrologija
Reply #173 - 10.01.2007 at 22:01:37
 
Pred kratkim sm še jest odkril natalni horoskop in vnesu svoje podatke. Rezultati so pa taki:
Sonce v vodnarju
2.   hiša - Mars, Jupiter
8.   hiša - Pluton, Luna
10. hiša (MC) - Uran, Saturn, Neptun
11. hiša - Venera, Merkur
12. hiša - Sonce
Ascendent je v ribi
Descendent v devici
Midheaven pa v strelcu
Vodnarjev vladajoči planet je Uran
Po kitajskem horoskopu sem zmaj.

Zdej bi blo pa dobr vedt kaj to pomen.  Huh Undecided
Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Astrologija
Reply #174 - 10.01.2007 at 22:57:26
 
Optimist wrote on 10.01.2007 at 22:01:37:
Pred kratkim sm še jest odkril natalni horoskop in vnesu svoje podatke. Rezultati so pa taki:
Sonce v vodnarju
2.   hiša - Mars, Jupiter
8.   hiša - Pluton, Luna
10. hiša (MC) - Uran, Saturn, Neptun
11. hiša - Venera, Merkur
12. hiša - Sonce
Ascendent je v ribi
Descendent v devici
Midheaven pa v strelcu
Vodnarjev vladajoči planet je Uran
Po kitajskem horoskopu sem zmaj.

Zdej bi blo pa dobr vedt kaj to pomen.  Huh Undecided


Pojdi na www.astro.com , malo pobrskaj in vnesi svoje podatke. Boš dobil kar pošteno razlago.
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Astrologija
Reply #175 - 15.01.2007 at 16:58:37
 


Quote:
Spoštovani administrator in bralci, v tem forumu sem zasledila nekaj citatov (ref. 155 in 159) iz mojih člankov, objavljenih na moji spletni strani www.stella-ek.si . Z obžalovanjem ugotavljam, da ni naveden vir citatov (avtorica). Na zadnjem je sicer link do strani, ki pa ne obstaja. V zvezi z obravnavano problematiko je stvar sicer zelo preprosta. Kot podrobno opisuje moj odstavek, obstajata dva zodiaka: tropični (naš, zahodni) in siderični. Ko mi astrologi rečemo "namenje to in to", s tem mislimo na del neba, ki ga Sonce v določenem obdobju prehaja, ne pa ozvezdje, ki ga Sonce prehaja. Z ozvezdji operira siderična astrologija, ki jo v glavnem prakticirajo Indijci. Mi zahodnjaki pa operiramo s tropičnimi znamenji, katerih ločnice sta oba ekvinokcija in solsticija. Obe vrsti astrologije ("naša" in "indijska") sta "pravilni", čeprav ima vsak svojo, drugačno metologijo, kar se tiče postavitve planetov v določen predel neba. V tej luči so vse navedbe in pojasnila gospoda Bartola ali kako mu je že ime, nesmiselna in nepotrebna. Ema.    


Sem komaj zdaj opazila tole. Spoštovana gospa Kurent, se vam opravičujem, ker vas nisem navedla kot vir, vendar koliko se spomnim sem zadevo squotala iz enega drugega foruma, kjer je bil objavljen članek v celoti prav tako brez navedbe vira in kjer kot sedaj vidim so prav tako imeli debato o viru, čeprav ne na vašo pobudo in nisem brala do konca, da bi ugotovila, ali so ga razkrili. LP

q
Astrologi seveda vemo, da med zodiakalna ozvezdja spada tudi Kačenosec (Sonce ga prehaja decembra). Pa ne samo to: poleg njega obstaja tudi zodiakalno ozvezdje Kit, ki delno sovpada z znamenjem Bika. Obe ozvezdji je v svojih spisih omenjal že slavni astronom/astrolog Ptolemej v 2.stoletju, vendar mu še na misel ni prišlo, da bi ju uvrstil med zodiakalna znamenja. Ta so pač določena s potjo Sonca, ki je središče našega sistema in ima kot tako svoje fizikalne zakonitosti.
q

[/quote]
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Astrologija
Reply #176 - 15.01.2007 at 17:13:35
 
Če je tukaj kaj nesmiselnega, je to astrologija.  Cool

To je vse skup eno navadno kotaljenje buč.  

Izrazi, kot so siderijski, tropični itd se pa uporabljajo zgolj zato, da zgleda bolj znanstveno in verodostojno, čeprav z znanostjo astrologija nima ama baš nič ...





Back to top
 
 
IP Logged
 
ixtlan
5
*****
Offline


Posts: 1130
Jesenice
Gender: male
Re: Astrologija
Reply #177 - 15.01.2007 at 17:47:16
 
Bardo spet si naletel na nekaj, kar ne poznaš, ne veš kam umestit, pa kritiziraš, samo zato ker sam ne vidiš povezav. pa če bi imel mal drugačen odnos, bi se mogoče še potrudil in ti poskušal razložit. zato kar verjemi kar verjameš ker to itak hočeš
Back to top
 

Do what thou wilt shall be the whole of the Law. Love is the law, love under will.&&Acknowledging all truths, I express mine with healing intention.
 
IP Logged
 
Bardo_Thodol
5
*****
Offline


Posts: 2812

Re: Astrologija
Reply #178 - 15.01.2007 at 17:59:37
 
Saj astrologi tudi nič ne razumejo, ampak kaj bi to, glavno je, da se da na ta način od naivnih kaj zaslužiti.  Cool

Astrološke napovedi so se že na veliko testirale in kolikor sem seznanjen, niso prestale prav nobenega testa verodostojnosti.
Nekaj "štih prob" sem iz firbca tudi sam opravil in moram priznati, da sem se ob tem kar lepo zabaval, to je bilo pa tudi vse, kar sem koristnega od astrologije dobil. O kakšnih točnih napovedih seveda ni bilo mogoče govoriti.

Vsi statistični testi žal ali pa na srečo, pokažejo, da je astrologija zgolj nakladanje.


Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Astrologija
Reply #179 - 15.01.2007 at 18:34:29
 
ixtlan wrote on 15.01.2007 at 17:47:16:
Bardo spet si naletel na nekaj, kar ne poznaš, ne veš kam umestit, pa kritiziraš, samo zato ker sam ne vidiš povezav. pa če bi imel mal drugačen odnos, bi se mogoče še potrudil in ti poskušal razložit. zato kar verjemi kar verjameš ker to itak hočeš


Če si tako prepričan v moč astrologije, potem lahko poskusiš pokazat pravilnost svojih astroloških napotkov in sicer s pomočjo statistike in v okviru vnaprej dogovorjenih pravil. S tem lahko celo na hitro zaslužiš miljon dolarjev. Velja tudi za vse ostale paranormalne pojave, za katere znaš nedvoumno pokazat njihov obstoj, če pri tem izključiš vse trike in pri teh rečeh običajen bulšit.

Meni grejo že pošteno na živce razni podcenjevalni in manipulativni odgovori v stilu: če mi ne verjameš takoj na besedo, nisi vreden mojih dodatnih pojasnil, bi bil zelo vesel česa bolj vsebinskega. Konec koncev breme dokaza pravilnosti astroloških napovedi zaenkrat, torej do dokaza, ostaja pri njenih zagovornikih in zato tovrstni odgovori še niso na mestu.

Več o miljonu dolarjev pa na: http://en.wikipedia.org/wiki/James_Randi_Educational_Foundation

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 10 11 12 13 14 ... 16