Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 7251 times)
LittleStar
Ex Member




OGLEDALA
23.09.2002 at 10:40:01
 
Ne vem kako naj se obnašam ob komplimentih, hvalah, ko ljudje vidijo svetlobo v meni?

Na vem kako naj se obnašam ob obsodbah, ki se ljudi zgrne nadme senca, in jo ljudje vidijo v meni?

Zavedam se, da se mi vrača ljubezen in prav tako nesprejetje sence in obsodbe, ki sem jih gojila.

Že odkar se zavedam se trudim biti nevtralna in ne osebno jemati ne hvale, ne obsodb. Torej nekako sem se borila. Prišlo je do točke, ko se prepogosto ne znam v danem trenutku obnašati.

???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: OGLEDALA
Reply #1 - 23.09.2002 at 10:41:17
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: OGLEDALA
Reply #2 - 26.09.2002 at 13:58:46
 
Quote:
Ampak, ko se pri hudiču ne smem navezat na takšne zadeve. Sem veliko pogruntala o kao dolgočasnežih in o tistih, ki so kao zanimivi - tudi ena velika zabloda!


Miska wrote on 26.09.2002 at 13:34:54:
LittleStar – če sem te tule prav razumela, potem je moje mnenje glede tegale malce drugačno. In sicer - ne gre za to, da se ne smeš navezat na te zadeve. Gre pa za to, da se naučiš ločiti med iskreno mislijo in med mislijo, ki ti je izrečena zato, ker nekdo želi nekaj od tebe na tak ali drugačen način – manipulacija v vsaki izmed njenih oblik torej. In na tiste misli, ki so iskrene, se lahko celo na nek način navežeš. S tem mislim na ljudi, ki izrečejo takšne misli. Seveda pa ne smeš pogojevati svoje vrednosti s takšnimi in podobnimi mislimi ali ljudmi, ki jih izrečejo, pa četudi so jih izrekli iskreno. Gre samo za to, da se naučiš prepoznati misel in iz kakšnega vzgiba je bila izrečena. In seveda takšne izrečene misli odgovarjajo vsakemu posamezniku. Svojo vrednost pa takšne in podobne misli dobijo šele takrat, ko so izrečene iskreno in zaradi tebe. Zaradi tega, ker si to, kar si in ne zato, ker bi s seboj in v sebi nosile nekaj drugega...  


m.



Miška, hvala za pozornost. Tole zadevščino sem sem nalepila, kot vidiš, sem to dilemo že izpostavila. Praviš, da gre za to, da se naučimo prepoznati misel, iz kakšnega vzgiba je bila izrečena. Se strinjam, le da ne vem, če se to da naučit.

A ni tako, da lahko nekdo le zase ve, kako misel vzame, tisto prepoznavanje drugih misli, pa je zgolj občutek, ki ga lahko pri sogovorniku preveriš morda z iskrenim vprašanjem - kako si to mislil?

Želim, da bi bila v večjem stiku sama s seboj, kar pomeni, da bi znala iskreno odreagirat. Takole preko neta je lažje, kot v živo, ker imaš čas za premislek.

Se mi zdi, da me človek lahko najbolj prizadene z prijaznostjo oz. komplimentom. Ne znam najbolje sprejemat tega in mi postane nerodno, potem pa ponavadi kakšna butasta izleti Grin ven, al pa se kam zaletim, kaj prevržem ipd. Brez heca - pridejo takšna obdobja. No, al pa čist profesionalno izvedem sprejem poklona.


Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: Zvezdic OGLEDALA
Reply #3 - 26.09.2002 at 23:44:35
 
Ko sem te zgoraj brala, sem se spomnila enega poglavja de Mellovega "Zavedanja", ki je mene nekoč dost fajn butnu, pa še kasneje kdaj. In ko sem ga šla poiskat, sem ugotovila, da je očitno čas, da se ga lotim ponovno...  Wink

Pa prav to poglavje je nenavadno dolgo, zato ga po emajlu dobiš: "Zavedanje brez vrednotenja", v poslani orig. verziji pa "AWARENESS WITHOUT EVALUATING EVERYTHING".

Vsekakor pa se mi zdi, da špegle prav dobro čutiš in štekaš, da pa občasno zatoriraš (ko navznoter ni miru), pa ni prav nič nenavadno, saj mi vsi.

Sicer pa je moj trenutni osebni modus vivendi (odločitev)
* na komplimente ino podobno - samo "Hvala.", brez konotacije, z nasmehom;
* na obsodbe ino podobno - najbolje se zagotovo obnese verzija
  "Ane, kako lahko je bit za druge pameten?!", z nasmehom, če se le da;
* vse, kar se mi pa "vrača" oz. dogaja - probam začutit za kaj gre, in če ni samo-izgovorov ali izogibanja, največkrat tudi res.

Lupčka,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: OGLEDALA
Reply #4 - 27.09.2002 at 08:37:50
 
Uf, LittleStar, si mi pa dala »domačo nalogo«… Wink Glej, bom malo »razkosala« tvoj post in ti poskusila povedati, kakšno je moje mnenje o teh zadevah. Se mi tudi zdi, da je to v večini izmed nas in po mojem mnenju imajo tele stvari izvor v tem, da sami ne cenimo dovolj svoje vrednosti, da se nimamo dovolj radi, ali da čutimo odpor do sebe. Kompliment ali lepo misel, ki je namenjena nam, je ponavadi težko sprejeti, ker si ne upamo verjeti v svojo vrednost ali pa, ker je bila ljubezen, ki smo jo dobivali vedno na nek način pogojena – ljubezen smo torej dobili, če smo naredili to in to… In če nam da kdo kompliment, to takoj povežemo s tem – kaj moram torej narediti, da bom dobil ljubezen?

Bi pa malček morda popravila tudi sama sebe in sicer bi razširila tole svojo misel:

Miska wrote on 26.09.2002 at 13:34:54:
… mislijo, ki ti je izrečena zato, ker nekdo želi nekaj od tebe na tak ali drugačen način – manipulacija v vsaki izmed njenih oblik torej…

Tale manipulacija ima nekako negativen prizvok, se mi zdi, ampak sem v tej besedi poskusila zajeti tudi tiste ljudi, ki dajo kakšen kompliment zato, da bi ugajali drugim ali da bi bili sprejeti. Ker misel izrečejo samo zato, da bi jih nekdo sprejel, ni nujno, da je tudi iskrena. Če mi nekdo npr. reče, da se mu zdim lepa, lahko to reče tudi samo zato, da bi ga sprejela. Ker išče odobravanje in želi biti samo sprejet. V bistvu na ta način manipulira z mano, vendarle ni v tem nobene slabe konotacije ali naglasa.


Quote:
Praviš, da gre za to, da se naučimo prepoznati misel, iz kakšnega vzgiba je bila izrečena. Se strinjam, le da ne vem, če se to da naučit.

Glej, jaz vedno izhajam iz realnosti. Svet je takšen, kakršen pač je in ljudje na njem smo takšni, kakršni pač smo. In ta svet si razdelim v grobem na dva dela – najprej na tiste ljudi, ki jih spustim k sebi, v svojo bližino. V svojo bližino se trudim spuščati tiste ljudi, ki cenijo iste vrednote kot jaz. In med njimi je tudi iskrenost. Drugi del so ljudje, ki jih srečam ali v poslovnem svetu ali pa kar tako mimogrede v svojem zasebnem življenju in s katerimi še nimam nobenega bližnjega stika. Zdaj – pri prvi skupini ljudi, pri ljudeh, ki so mi blizu torej, vem, da je vsaka njihova misel iskrena in izrečena samo zato, ker sem jaz in jaz in ta oseba ta oseba. In v to verjamem. Pri tistem drugem delu, ki je seveda veliko večji in številčnejši, pa vsak kompliment ali vsako tako misel ali besedo vzamem z rezervo. In se poskušam vprašati – kaj se skriva zadaj? Je to iskrena misel ali se za tem skriva še kaj drugega? V poslovnem svetu se ponavadi vedno skriva še nekaj, vendar vsake misli ne vzamem kar     a priori za takšne, ampak dopuščam možnost, da je tudi ta misel iskrena. Saj človeka vendar ne poznam in ne morem soditi, kaj se skriva za njegovimi besedami. Pri ljudeh, ki mi na tak ali drugačen način v mojem zasebnem življenju prečkajo mojo potko, pa pustim času čas. Nikoli ne vzamem prve misli kot iskrene ali pa kot misli, za katero se skriva nekaj drugega, ampak pustim času čas. Če nama je namenjeno, da s tem človekom prehodiva delček poti skupaj, ga tako ali tako počasi spoznavam in potem tudi lažje ocenim, zakaj deli komplimente ali lepe misli. Tudi na podlagi tega ga, ali pa ne, spuščam v svojo bližino.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: OGLEDALA
Reply #5 - 27.09.2002 at 08:38:06
 
Quote:
A ni tako, da lahko nekdo le zase ve, kako misel vzame, tisto prepoznavanje drugih misli, pa je zgolj občutek, ki ga lahko pri sogovorniku preveriš morda z iskrenim vprašanjem - kako si to mislil?

Se strinjam s tabo. Vsaka misel, vsako dejanje nam je ogledalo, ki ga doživimo na podlagi svojih izkušenj, svojih ran in seveda svojih »dobrih« strani. In težko vemo, kaj se dejansko skriva za mislijo, če človeka dobro ne poznamo in ne verjamemo v njegovo iskrenost. In seveda to lahko preverimo z vprašanjem – kako si to mislil, kot praviš. Tako delam tudi sama, vendar nekoga, ki ga srečam kar tako, tega pač ne morem vprašati. To zelo rada naredim takrat, ko človeka začutim bližje. Takrat rada preverim, kako je kakšno stvar mislil. Ravno zaradi tega, da se izognem napačnemu doživljanju in napačnemu sklepu. Pri tistih ljudeh, pri katerih pa tega ne morem narediti, pa poskusim pogledati nekako »od zunaj«. Ker poznam svoje rane (in ponavadi seveda odreagiramo in doživljamo na podlagi svojih ran), vem, kako jaz kakšno stvar doživim. In vem, da sploh ni nujno, da je bila misel tudi tako izrečena ali mišljena. In poskusim pogledati od zunaj, se nekako oddaljiti od sebe, pogledati nekako »od zgoraj«. In seveda ne takoj vzeti kot iskreno ali neiskreno – saj človeka vendar ne poznam dovolj dobro.


Quote:
Želim, da bi bila v večjem stiku sama s seboj, kar pomeni, da bi znala iskreno odreagirat. Takole preko neta je lažje, kot v živo, ker imaš čas za premislek.

Tegale ne razumem prav dobro. Vsaka tvoja iskrena reakcija je tista prva reakcija, ki bi jo napisala v tistem trenutku, ko prebereš kakšen post. To je iskreno. To si ti. Tale čas za premislek pa ti po mojem mnenju da le možnost, da premisliš zadevo in odreagiraš tako, kot bi želela odreagirati. In na ta način je net morda bolj pripraven, ja. Ampak pomembno bi bilo, da se preko neta to naučiš, da boš znala to potem uporabljati v realnem življenju. Takrat je časa za premislek sicer bistveno manj in je tudi vprašanje – ali je nujno potrebno vedno iskreno odreagirat? Ne vem, ampak po mojem mnenju z ljudmi, ki ti niso ravno preveč blizu ni potrebno biti ravno vedno najbolj iskren. Iskren v smislu, da jim ne odkriješ ravno cele sebe, ampak da ne lažeš. Preprosto delček sebe obdržiš zase. Saj ga ni treba deliti ravno z vsemi ljudmi. Ga oni delijo s teboj? Ne veš, v veliki večini primerov ne. Je pa pomembno vedeti, kaj in kdo si ti, biti torej iskren sam do sebe. In to svojo iskrenost deliti z ljudmi, ki so ti blizu.


Quote:
Se mi zdi, da me človek lahko najbolj prizadene z prijaznostjo oz. komplimentom. Ne znam najbolje sprejemat tega in mi postane nerodno, potem pa ponavadi kakšna butasta izleti Grin ven, al pa se kam zaletim, kaj prevržem ipd. Brez heca - pridejo takšna obdobja. No, al pa čist profesionalno izvedem sprejem poklona.

Ja, LittleStar, pa saj vsi poznamo tele fore, se mi zdi. Morda na kakšen drug način, zavračamo recimo komplimente, ki so namenjeni nam  (»oh, to je zaradi obleke«, ali pa »saj v resnici nisem pameten, imel sem srečo«), ali si izmišljamo izgovore, da lepo izgledamo (»to je zasluga moje frizerke, ki bi znala polepšati še krastačo«, ali »modra je pač moja barva«), ali zasluge, ki pripadajo nam, pripisujemo drugim (»hvala bogu, da mi je pomagal Jože«) in podobno. Jaz se vsaki prijaznosti ali komplimentu zahvalim – preprosto pogledam v oči in rečem hvala, ob tem pa se zavedam, da je kompliment ali prijaznost lahko iskren ali pa se za njim še kaj skriva. Ampak zdaj se spet lahko vrnem na začetek tele moje klobase…

m.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: OGLEDALA
Reply #6 - 27.09.2002 at 08:42:44
 
Bolj, kot kompliment, sem imela v mislih: kaj pa, če me ima kdo resnično rad, pa tega ne vidim, pa gre to kar mimo mene, ker sem pač navajena serijsko odklanjat drugih ljubezen, dokler je sama ne začutim ???.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: OGLEDALA
Reply #7 - 27.09.2002 at 10:31:18
 
Quote:
Prišlo je do točke, ko se prepogosto ne znam v danem trenutku obnašati.  


Z obnašanjem ljudi napeljem k temu al pa stran od tega, kar naklepam.  Šele ko nimam nobenga naklepa, moje obnašanje vsaj zame ni pomebno. Ne bi mogu rečt, da ta nepomembnost obnašanja zame ni hkrat tud pomemebno sporočilo za sogovornika, ker če on to nepomembnost iz mojga  obnašanja zazna, pol mu je blo na tak način sporočeno, da njegova reakcija zame   pač  ni pomembna. Po domače povedano, da nečesa nisem  naredu zato, da bi bil pohvaljen al pa grajan, ampak  da bi  to nekaj naredu neglede na to, kako bo sprejeto. Zbeganost pred pohvalo al pa grajo se po moje pojav  zato, ker zame  odziv dejansko ni pomemben, se pa ustrašim, da bo sogovornik iz to nepomembnost  zame razbral za nevljudnost ali celo ignoranco do njega, ki mu moje dejanje laho zelo dost pomen. Da ga bom nehote prizdel, čeprav tega namena s svojim nepozornim obnašanjem nisem imel.

Jest bi zbeganost jemal za en znak, da nekaj res naredim  iz sebe za sebe, ne pa zard drugih. Če ga jemljem kot takega, pol naj se s takim al pa drugačnim tolmačenjem mojga  obnašanja ukvarjajo drugi, mojga  dejanja samega se to itak ne tiče. Ars je za take primere  najdla en svoj modus vivendi, po moje ga  boš ti tud, vsi drugi se ga bomo/bojo pač navdl, to naj  ne bo tvoj problem. Če se boš, zvezdica, poglabljabla v v svoje obnašanje  na reakcije  drugih na svoja dejanja, bo to pomenil da ti take reakcije pomenjo preveč. Jemlji to ko opozorilo, da si spet nekaj nardila zarad drugih in ne iz sebe.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: OGLEDALA
Reply #8 - 27.09.2002 at 11:51:25
 
Quote:
Bolj, kot kompliment, sem imela v mislih: kaj pa, če me ima kdo resnično rad, pa tega ne vidim, pa gre to kar mimo mene, ker sem pač navajena serijsko odklanjat drugih ljubezen, dokler je sama ne začutim ???.

LittleStar, bom poskusila izhajati iz tistega, kar si napisala na temi Odpuščanje – ponovno, pa iz delčkov tvoje zgodbe tudi drugod po forumu in kako sem jaz to doživela…

Najprej bi ti rekla – BILA si navajena serijsko odklanjat ljubezen drugih. Saj v bistvu nikoli nisi verjela, da je iskrena ljubezen mogoča. Ampak – tukaj in zdaj, v tem trenutku pa vanjo verjameš! In verjameš, da si tudi ti vredna tiste prave ljubezni in da jo boš tudi ti znala in zmogla prepoznati, ko se te bo dotaknila! V to moraš najprej verjeti. Ker je res. Ker si tudi ti vredna, da te nekdo iskreno objame, da ti nekdo iskreno poda roko in objem ljubezni. Ker si vredna vsega tega takšna, kakršna si. S svojimi dobrimi in svojimi malo manj dobrimi lastnostmi. Saj jih imamo vsi.

In objemi tistega malega otročka v tebi, ki je klical po ljubezni, pa je ni dobil. Objemi samo sebe, ker veš, da si vredna ljubezni. Sprejmi sama sebe in imej se rada. Stokrat na dan si povej, da si vredna. Da se imaš rada. Sprejmi za svoje tudi tiste stvari v tebi, ki ti danes še niso čisto najbolj povšeči, ampak jih želiš spremeniti.

In verjemi, da tisti, ki ti bo prekrižal pot in v sebi začutil tisto pravo ljubezen do tebe, tisti bo počakal tudi nate in na to, da boš tudi ti sama začutila ljubezen v sebi. Ne obremenjuj se s tem, da boš po svojem vzorcu odklonila ljubezen, kot si jo odklanjala do sedaj. Tudi v to namreč verjamem, da tisto, kar nosimo v sebi, na nek način izražamo navzven. In potem se nam dogajajo takšni ljudje tudi glede na to, kar izžarevamo iz sebe. Kar pomeni samo to, da če boš sama prepričana v to, da serijsko odklanjaš ljubezen, se ti bodo dogajali ljudje, pri katerih boš to lahko naredila. Tisti, ki te bo ljubil zaradi tebe same, se ti bo zgodil takrat, ko boš sama verjela, da si tega vredna. Ko boš verjela, da ne odklanjaš serijsko ljubezni drugih prej, preden jo začutiš tudi sama. In tisti bo počakal tudi nate. Je tudi titud govoril o tem in se strinjam z njim.

Za začetek predvsem – imej se rada. In vem, da se zdajle to sliši kot nemogoče. Pa ni, veš. Je možno in je v bistvu tudi najlepše – da sprejmemo sami sebe z vsemi svojimi lepimi in malo manj lepimi lastnostmi. Pomembno je, da stopamo po svoji potki in poskusimo tisto, kar nas na sebi moti ali nam manjka, spremeniti in dopolniti.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Ponocnjak
1
*
Offline


Posts: 22

Gender: male
Re: OGLEDALA
Reply #9 - 27.09.2002 at 11:56:55
 
Quote:
A ni tako, da lahko nekdo le zase ve, kako misel vzame, tisto prepoznavanje drugih misli, pa je zgolj občutek, ki ga lahko pri sogovorniku preveriš morda z iskrenim vprašanjem - kako si to mislil?

Imel sem tak občutek. Ker poveš stvari tako naravnost. Iz sebe. Ampak mislit sem začel šele pri tehle stavkih. Že kar nekaj časa je tega, kar sem ugotovil, da preprosto ne morem kar naprej mislit.  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: OGLEDALA
Reply #10 - 28.09.2002 at 22:22:12
 
Quote:
Bolj, kot kompliment, sem imela v mislih: kaj pa, če me ima kdo resnično rad, pa tega ne vidim, pa gre to kar mimo mene, ker sem pač navajena serijsko odklanjat drugih ljubezen, dokler je sama ne začutim ???.


a to je tko da če govoriš resnico in imaš iskrene občutke ti ni treba nič odklanjat, ker ti samo pridobivaš ostali pač če tega ne delajo zgubljao...

torej vzorec k se ti rola, je točno tak, ker ne znaš podpret svoje iskrenosti in tega da si resnična ljubezen in da ti to daješ in če ti kdo vrne je ok, else...

torej moj stavek za to da padeš ven itak veš: kar misliš, to govoriš

torej govori resnico, bodi to in deli to
torej si ljubezni, bodi to, deli to
kaj delajo ostali naj te ne skrbi....

aja če govoriš resnico in si ljubezen, takrat maš čiste misli in pol pridejo čiste besede in pol pridejo čisti občutki  Kiss
Back to top
« Last Edit: 29.09.2002 at 13:17:11 by A. »  
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: OGLEDALA
Reply #11 - 30.09.2002 at 20:14:17
 
Quote:
kaj pa, če me ima kdo resnično rad, pa tega ne vidim, pa gre to kar mimo mene, ker sem pač navajena serijsko odklanjat drugih ljubezen, dokler je sama ne začutim ???.


LS, po mojem, ko boš verjela v to, da ima lahko tudi tebe kdo resnično rad, boš to tudi opazila. In čisto možno je, da si kdaj koga spregledala.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: OGLEDALA
Reply #12 - 30.09.2002 at 20:23:33
 
ma ne verjet, bolje je ljubiti  Kiss



Back to top
 
 
IP Logged
 
BRUS-LI
5
*****
Offline

sanje so več kot sanje...

Posts: 665

Gender: male
Re: OGLEDALA
Reply #13 - 01.10.2002 at 22:15:36
 
litl starka ......a si ze odj....unga luzercka?

plp

brus-li
Back to top
 

Kar 1 neumen dobro naredi, 100 pametnih zlepa ne popravi...
BRUS-LI  
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: OGLEDALA
Reply #14 - 02.10.2002 at 09:13:29
 
BRUS-LI wrote on 01.10.2002 at 22:15:36:
litl starka ......a si ze odj....unga luzercka?

plp

brus-li


BRUS-LI wrote on 01.10.2002 at 22:15:36:
litl starka ......a si ze odj....unga luzercka?

plp

brus-li


Skušam ga ne jemati ga kot loos-erja, in ja, napisala sem mu pismo+povedala, da naj s takšnim načinom kot je, ne išče potrditve pri meni, ker bo naletel na odpor. Trudim se ohranjat svojo avtentično moč + stvarnost, saj vem, da če bom popustila, bo spet tukaj, v takšni ali drugačni obliki.

Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2