Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 7
(Read 25756 times)
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
JEZA
06.09.2002 at 15:10:18
 
Debato nadaljujemo tule:
Jeza. Negativno ali pozitivno čustvo? Ali obstajajo negativna in pozitivna čustva?
Ali je kreganje edina posledica jeze? Je jeza lahko uporabna? Kaj napravite s svojo jezo? KAko reagirate, ko je kdo v vaši bližini jezen?


Amstel razmišlja:
Nihče ne sproži naše jeze. Z jezo reagiramo takrat (navadno), ko se srečamo z impulzom, ki je v nasprotju z nami, ko gre preko mejo. Recimo, če nam kdo ukrade parkirni prostor pred nosom. Ali, ko se kak vsiljivec obeša na nas v avtobusu. Ali, ko vam šef ne da povišice, čeprav vam je bila obljubljena. Ali ..... kar že.
Ste kdaj pomislili, da je jeza dobra, ker nam daje dodaten zagon pri postavljanju mej? Pri tem, da se potegnemo zase.
Meja... v smislu našega osebnega okvirja. To, kar je nam lastno.

Zdej, nekateri ljudje jezo potlačijo. In ne reagirajo ustrezno na kake situacije. Pa pustimo situacije, ki sem jih dala za primer.
Naj vsak pri sebi pomisli, kdaj se kaj ujezi.

In zakaj je treba jezo tlačiti? Ker je to tako prav? Prav za koga? In zakaj pravzaprav?

Ker se jezo povezuje s kreganjem, z naslijem. Jezo se povezuje s tem, da je kdo "deležen" jeze drugega. In se ga s tem prizadene..  
Ampak, navadno je nasilje produkt eskalirane jeze.
Torej, pretirane.

A ste kdaj doživeli, ko ste se ujezili, pa vam je kdo rekel... "Daj, daj, ne jezi se"...?
Ali ste kdaj jokali, pa vam je kdo rekel: "Daj ne joči!"
Ali ste kdaj bili veseli in vam je kdo rekel.. "Kaj se toliko veseliš?" ?
Hm?  
A se vam ne zdi nesmiselno, da vam kdo reče... da ne smete čutiti nekih čustev? Meni se zdi.

Po mojem, bi lažje živeli, če bi sprejeli to, kar se pojavi. Ne govorim o identifikaciji s tem čustvom.
In seveda... dobro je pogledati, zakaj smo se ujezili v neki situaciji. Seveda!

Vem pa iz lastnih izkušenj, da ljudje, ki ne poznajo svojih čustev ali / in jih tlačijo, še bolj burno reagirajo, ko čustva privrejo na dan, ker so jih tlačili.  
Pa ne samo to. Tudi odločitve so bolj drastične, ko iz zaprte pipe pricurlja kako "negativno" čustvo.  
In verejmite, da ravno iz nepriznavanja nekih čustev, pride do velikih težav.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: JEZA
Reply #1 - 06.09.2002 at 15:48:29
 
Ne me zdej o jezi sprašvat ker sem jezen... he, he, he...

Ja jeza je še en pokazatelj naše nezrelosti, neodraslosti, nemoči sprejeti življenja takšnega kot samo je. Vsaka jeza v meni sproži reakcijo na nekaj kar se v biti dotika mojega ega, prostorčka ki sem ga pripravljen branit.

Jezo postavljam na negativno čustvo v njeni osnovi, ker sama jeza je de-struktivna. Pri jezi gre navadno za nemoč, da nekaj spremenimo. Z jezo navadno reagiramo pre-hitro, in ne-zavedajoče z Egom.

Zdaj vprašanje, kaktero čustvo je pozitivno in negativno. V gledišču si lahko rečeš, da je pozitivno čustvo tisto, ki ti ustreza, ob katerm začutiš ugodje, tako da za negativno obratno. Vendar nekaterim godi to drugim ono. Se strinjam s tvojim mnenjem, da je potrebno čustvo ki se pojavi sprejet, vendar ga ne identificirat s seboj. Ne ga obesit nase, kot del tebe. Ne bom pa preveč filozofiral, ker ravno takšno vprašanje mi je že odgovoru prijatu in se z njegovimi besedami globoko strinjam, pa ne bit huda ker bo copy-paste.

Velik sončka
Edi-son
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: JEZA
Reply #2 - 06.09.2002 at 15:49:44
 
in še prijatu:

Kaj je pozitivno in kaj negativno čustvo?

Tudi to je svet utvare. Vedno imenujemo za negativno čustvo tisto kar nam ne ustreza. Če bi nam en revež vzel, ker potrebuje sto tolarjev za kruh, bi rekli, da je to negativno. On je pa lačen! Kadar pa darujemo revežu, to imenujemo pozitivno čustvo. Ampak kdaj je to pozitivno? Če se ti čutiš dobrega, ker si temu revežu dal, ali če si bil jezen, ker ti je ta revež vzel? Kdaj si bolj zdrav? Bolj zdravo je, da si jezen ker ti je vzel. Če se imaš za dobrega, ker si dal, si se na fini način prevaral, to je negativno čustvo.

Kadar si samemu sebi identiteta svojega čustva, takrat je to negativno čustvo. Iz strasti ali iz česarkoli.

Kadar pa je to v nevednosti - kot je Jezus rekel; naj levica ne ve kaj dela desnica - takrat je to zdravo čustvo.

Kadar je to samo po sebi umevno, zato si mu dal ker je lačen, ker potrebuje kos kruha, je to normalno čustvo.

Da bi prikazoval neko veliko usmiljenje ali kakršnokoli variacijo na to reakcijo, potem je tudi to negativno čustvo.

Ljudje pojmujemo tudi te stvari popolnoma napačno. Eden pride na televizijo ali kamorkoli s pripravljenim govorom in smatra, da je odigral strašno pozitivno vlogo. Misli, da je zelo potreben narodu in vsemu. Toda vse je zrežiral sam. Če pa bi prišel nekdo pred njegovo oddajo ali med oddajo in mu rekel: "Ti eden umira tam. Ali greš pomagat?", bi se pa razjezil in rekel: "A si ti neumen! Ne veš, da sem jaz ta in ta. Jaz rešujem cel svet, ni časa da enega rešujem!" Potem se bi videlo, kakšno je njegovo čustvo.

Ne ukvarjaj se s pojmom pozitivnih in negativnih čustev. Samo po sebi te bo ganilo karkoli v življenju. Čustvo se bo pojavilo samo od sebe. Čim so kakršnekoli kombinacije, se tudi čustvo pojavi avtomatsko. Vsako zanikano čustvo te bo ubijalo. Na vsako zanikano čustvo boš igral neko svojo igro. V fundamentu bo to zanikano čustvo postalo osnovna misel, v kateri boš začel igrati svojo rusko ruleto.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: JEZA
Reply #3 - 06.09.2002 at 15:57:24
 
Zatirati čustva v sebi Amstel imaš prav-ni ne dobro pa ne zdravo. Čustva nas delajo različne od drugih ljudi, čustva so tista, ki nas zavajo v zmoto, skušnjave, pa še kaj. Jeza sama kot taka ima vedno nek vzrok, posledico pa sami rešimo vsak na drugačen način. Poznam ljudi, ki se znajo obvladat do te mere, da nikoli ne ponorijo. Niti ne reagirajo burno. So pač prišli do te stopnje samoobvladovanja, da jezo zatro in jo rešijo pri sebi brez scen in dokazovanja sebe v smislu kdo ima prav in kdo ne. Zase ti lahko odkrito povem, da še nisem na tej stopnji. Imam tak temperament, da ekspodiram in vedno povem kaj mislim, pa mi je čisto vseeno za posledice. Vem, da ne delam prav, samo se mi zdi huje, da zadrzujem jezo v sebi in se potem grizem, ko me je ta že minila. Zatreti čustva razburjenja v sebi je pa  zame težko. Verjamem pa, da se da. Avtogeni trenig baje pomaga do te mere, da se človek obvlada v pretiranem trošenju energije, ki jo povzroča jeza. Je v bistvu burno reagiranje resnično trošenje energije v nič. Škodujemo s tem samo sebi, tistemu, ki je bil napad jeze namenjen, najbrž ne, edino, če se ne najdeta skupaj dva ekspozivneža, ki nadaljujeta sceno in prepir v še kaj hujšega. Priznam, mene včasih kakšna stvar tudi na moč zjezi, da bi najraje <komu kar glavo odtrgala...>, pa jo še nikomur nisem. Do neke mere se torej le vzdržim. Nisem za fizično obračunavanje bila nikoli, pa še bolj kratko bi pri tem potegnila-saj sem ženska. Besedni dvoboj pa je nekaj drugega. So mi bolj všeč ljudje, ki odkrito povedo, kaj mislijo, kot pa hinavci, ki bi najraje vse zavili v celofan. Za jezo na nekoga, na nek dogodek, na neko čustvo, pa smo si več ali manj krivi sami, očitno se nekdo ali nekaj ni ravnalo pa naših pričakovanjih. Potem pa smo razočarani in jezni. Kaj je potem bolj modro? Prešteti do tri, se vgrizniti v jezik, ali pa reagirati. Mene osebno motijo le ljudje, ki v takem trenutku začno kričati in groziti. Pred takimi <psihoti> začnem šepetati, pa todi to ni najbolj modro, saj jih to še bolj podraži. Se izogibam takih ljudi, če je le možno. Najslabše od vsega pa je, če si jezen sam nase. To pa boli, razjeda telo in dušo, kot žveplena kislina.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: JEZA
Reply #4 - 06.09.2002 at 16:03:28
 
Ajsi Edi, ti pa hitro tipkaš! Ko sem jaz začela pisat, še ni bilo tvojih sporočil. Si pa filozofsko razpredel svoje misli, grem šeenkrat vse prebrat.
Lep dan obema!
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: JEZA
Reply #5 - 06.09.2002 at 17:19:07
 
Edi san,

Se ne bi strinjal s tabo, da je vsako izražanje jeze znak nezrelosti, nedoraslosti situaciji ali česa podobnega. Je včasih, pri nekaterih celo velikokrat.

Bi se strinjal z Amstel, da je jeza potrebna, da znamo kakšnemu posebej tupemu in nesramnemu osebku postaviti mejo in mu to odločno pokazat. Ker bi te, če bi se mu prijazno smehljal on s kamnom po buči kresnil, vso hrano požrl in odensel, ženske posilil in se ti za konec še pokakal nekam. Oz. kaj bolj modernega, pa vseeno nič kaj drugačnega.

Se pa meni dogaja, da včasih ne pokažem takoj dovolj odločno, da me neko vedenje moti. Ko jeza še zdaleč ni potrebna, pa si še tega ne upam ali ne znam pokazat. Še posebej pri ljudeh, ki so mi blizu. Ampak se mi potem to nabere in potem se zgodi da včasih zaradi kakšne malenkosti pokažem čisto neprimerno jezno reakcijo. In potem še nekaj časa gladim in ravnam posledice in razpoke, če jih je to sploh mogoče popraviti. In v tem primeru, bi komot označil mojo jezo kot negativno in destruktivno. Ampak če bi znal koga prej na primeren način zaustavit, oz. kadar mi to vendarle uspe, pa čutim po tem prav olajšanje. Mi pride prav.

Aja, pa še to, ko ravno povsod in ves čas opletate z egom gor in pa egom dol. Če ga ne bi rabili, ga gotovo sploh ne bi imeli, pa kakršnkoli že je. Pa tudi v slona oz. krokodila ga nekateri napihujejo, ker jim je to potrebno, oz. ker drugega ne znajo.

lp bp
Back to top
« Last Edit: 07.09.2002 at 22:07:10 by bp »  
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: JEZA
Reply #6 - 06.09.2002 at 17:40:01
 
ego rabmo zato ker so vanj zakodirane vse lastnosti ki se jih moramo odučiti
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Sploh pa drži, da je neprimerljivo bolj ugRe: JEZA
Reply #7 - 06.09.2002 at 18:19:14
 
Jeza je zelo potrebno čustvo, je kar dinamično čustvu ljubezni, kadar je zdravo, pa še posebej. Z jezo aktiviramo v telesu potrebne dražljaje, da lahko odreagiramo na dogodek sˇ"potrebno potenco"; s tem poudarjam predvsem na odgovoren in nam najbolj primeren način. Kadar občutimo jezo, je to zelo zdravo, ker damo telesu možnost zavestne reakcije na nek moteč dražljaj in to na nam primeren in ljubeč način. Čustvo jeze je dobro ozavestit, je ne tlačit ali se je kako drugače ogibat, neupoštevat, maličit. Ko jo priznamo, damo šele šanso, da nam in s tem drugim lahko koristi.

Sploh pa drži, da je neprimerljivo bolj ugodno in praktično sprožat čustva - čeprav v osnovi negativna -  s fizično prisotnostjo. Ker ima telo na voljo "orodja" in izraze z odtenki, ki ob kombinaciji glasu in vsebine izrečenega šele dobi poln izraz. S tem si človek lahko da tudi možnost, da se na drugačen način ohladi, preden jezo izrazi neposredno z grobostjo ali kako drugo nesramnostjo.

Zdi se mi, da je težko najti pravo in najbolj ustrezno reakcijo določenemu dražljaju tega čustva.  Zato se zgodi, da kljub možnosti, ki nam jo je telo prožilo, da iz jeze naredimo nekaj koristnega, nismo uspeli. Zato pa nas lahko potem ta energija, ki se je sprožila in ne tudi ustrezno aktivirala, obremenjuje ali se kako drugače  pretvarja v druge za nas manj primerne nadomestke v zavesti.

Quote:
.. to nabere in potem se zgodi da včasih zaradi kakšne malenkosti pokažem čisto neprimerno jezno reakcijo. In potem še nekaj časa gladim in ravnam posledice in razpoke, če jih je to sploh mogoče popraviti.
Pomoje med dvema ne more naenkrat, "v šusu", priti do take razpoke, ki je ne bi bilo možno zgladit, posebej, ker govoriš v kontekstu bližine. Zdajle se ne bi mogla spomnit stvari, ki ne bi bila popravljiva - v našem - tem času in prostoru.
Verjamem pa, da stvari zastarajo, po preteku ene dobe lahko postanejo mrtve in zato nezdružljive.

Pozdrav Anuk Karmen.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #8 - 06.09.2002 at 20:22:13
 
Quote:
Ko jeza še zdaleč ni potrebna, pa si še tega ne upam ali ne znam pokazat. Še posebej pri ljudeh, ki so mi blizu. Ampak se mi potem to nabere in potem se zgodi da včasih zaradi kakšne malenkosti pokažem čisto neprimerno jezno reakcijo...
Ampak če bi znal koga prej na primeren način zaustavit, oz. kadar mi to vendarle uspe, pa čutim po tem prav olajšanje. Mi pride prav.


Angel wrote on 06.09.2002 at 15:57:24:
Zatirati čustva v sebi Amstel imaš prav-ni ne dobro pa ne zdravo.
So pač prišli do te stopnje samoobvladovanja, da jezo zatro in jo rešijo pri sebi brez scen in dokazovanja sebe v smislu kdo ima prav in kdo ne.


Quote:

Z jezo aktiviramo v telesu potrebne dražljaje, da lahko odreagiramo na dogodek sˇ"potrebno potenco";

Kadar občutimo jezo, je to zelo zdravo, ker damo telesu možnost zavestne reakcije na nek moteč dražljaj in to na nam primeren in ljubeč način. Čustvo jeze je dobro ozavestit, je ne tlačit ali se je kako drugače ogibat, neupoštevat, maličit. Ko jo priznamo, damo šele šanso, da nam in s tem drugim lahko koristi.


Gru Gru wrote on 06.09.2002 at 15:48:29:

Ja jeza je še en pokazatelj naše nezrelosti, neodraslosti, nemoči sprejeti življenja takšnega kot samo je.


Sem vesela vaših razmišljanj.
Čutim, da je jeza eno tako čustvo, okrog katerega je veliko nepotrebnih tabujev oz. zablod.
Jeza nam nazorno pove, katere zadeve so za nas nesprejemljive. Jaz sem ji hvaležna.

Edi, da bi pa vse morala sprejeti v življenju... in pa da je jeza pokazatelj nezrelosti, bi se lahko s teboj strinjala, če bi verjela, da se mi bo uspelo že v tem življenju razsvetliti. Ker to ni moj namen, sebe jemljem kot nepopolnega človeka napram IDEALU.

Kar se mi zdi bistveno in ste že vi rekli, je, da neopažena jeza, tlačena jeza, je ploden material za proizvajanje iger moči (dokazaovanja svoje nadvlade s kakimi podlimi špičastimi izjavami) in pa za burne reakcije po dolgem tlačenju energije jeze..
Kdor čuti jezo, kot čustvo, ki ima svoj smisel in se ne identificira z njo, ker ima le funkcijo, kot je po mojem mnenju Anuk fajn rekla, da aktivira v nas energetski impulz za zavestno reakcijo, ne bo zmogel reči, da je to negativno čustvo.
Opažam pa, da kdor je navajen vzorca, da je treba jezo tlačiti, saj pelje v kreg, zaradi tega vzroca burno reagira, ko začuti jezo in se zna samo kregati.  To pa zato, ker ni navajen energije jeze in ni več sposoben z njo upravljati in jo usmerjati.


Mislim, da se naučiti upravljati z jezo. Predvsem tako, da se odrečemo dokazovanju, kdo ima prav... Angel, to se strinjam. Samo obvladovanja ne vidim kot zatiranje jeze.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: JEZA
Reply #9 - 06.09.2002 at 21:04:20
 
utegnemo konstruktivno obdelati to temo.
Zato bi nadaljevala...

Katero čustvo dovolite, da vaš otrok čuti, če je recimo za vas jeza nedopustna? Torej, če izhajam iz Edijeve predpostavke, da je jeza nezrela, pa da želite vašega otroka spodbuditi k pozitivnemu čustvovanju, me zanima, katero čustvo pa je za vas sprejemljivo v situaciji, ko recimo otroka zasmehujejo v šoli, ali celo izsiljujejo?
A je žalost bolj primerna? Ali pa sreča?

Upam, da se strinjamo, da vsako situacijo v življenju, spremljajo v nas misli in tudi čustva.

Torej, kaj sme vaš otrok čutiti, da bo po vaše konstruktivno?
In, tudi, kaj ga "učite" misliti, da bo lahko čutil konstruktivno?

In, kako reagirate, če otrok čuti jezo in recimo še ne obvlada svoje jeze, ampak odreagira pretirano?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
SeK
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 28

Re: JEZA
Reply #10 - 07.09.2002 at 00:18:59
 
Amstel wrote on 06.09.2002 at 20:22:13:
Sem vesela vaših razmišljanj.
Čutim, da je jeza eno tako čustvo, okrog katerega je veliko nepotrebnih tabujev oz. zablod.
Jeza nam nazorno pove, katere zadeve so za nas nesprejemljive. Jaz sem ji hvaležna.

Edi, da bi pa vse morala sprejeti v življenju... in pa da je jeza pokazatelj nezrelosti, bi se lahko s teboj strinjala, če bi verjela, da se mi bo uspelo že v tem življenju razsvetliti. Ker to ni moj namen, sebe jemljem kot nepopolnega človeka napram IDEALU.



No, jaz bi se kar strinjal s teboj Amstel in ostalimi. Edino z Edijem ne. Res, če nismo občutljivi za jezo, ne moremo reagirati na krivico. Sam vem, da sem imel kar probleme s prepoznavanjem čustev. Kar pa za moške sploh ni čudno. Ah Edi, boš še spoznal to nekoč...

Sicer pa Amstel. A ti sploh veš, koliko ljudi v Sloveniji se ne zaveda da so jezni in to skrivajo. Mlade pitajo z idelai pop zvezd. Te imajo veliko denarja, veliko partnerjev pa nesrečno življenje. Jemljejo droge, življenje pa jim polzi navzdol. In mladi vse to prebavljajo.  Ponujajo jim take ideale, oni pa drvijo v otopelost, obup, zagrenjenost, alkohol in samomore.
A si kaj razmišljala, kako bi se oni lahko zavedli jeze ki jo imajo do te kulture in te družbe?

In sedaj še odgovor na Gapevo vprašanje (ki pravi dajte nam Kristusa).  Ali je Bog kdaj jezen? Ali je bil Jezus kdaj jezen. Seveda. Govorimo o božji jezi, govoriomo o tem, da mu kaj ni všeč. Kadar mi ne delamo tako, da bi bili še v njegovem ljubečem pogledu. Kaj pa Jezus? Beremo, da je v svetišču izgnal prodajalce in trgovce. Očitno je Jezus občutljiv na krivico. In bog tudi.

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: JEZA
Reply #11 - 07.09.2002 at 12:41:02
 
Amstel wrote on 06.09.2002 at 20:22:13:
Edi, da bi pa vse morala sprejeti v življenju... in pa da je jeza pokazatelj nezrelosti, bi se lahko s teboj strinjala, če bi verjela, da se mi bo uspelo že v tem življenju razsvetliti. Ker to ni moj namen, sebe jemljem kot nepopolnega človeka napram IDEALU.

tuki je u bistvu caka, če se ne postaviš na pravo stran in to 100%, pol je curc.
in če (še) nimaš za cilj v tem življenju razsvetljenja, potem imaš prenizek cilj ... imho

Amstel wrote on 06.09.2002 at 21:04:20:
katero čustvo pa je za vas sprejemljivo v situaciji, ko recimo otroka zasmehujejo v šoli, ali celo izsiljujejo?
A je žalost bolj primerna? Ali pa sreča?

ljubezen ???
100% sprejemanje ???
odpusti jim saj ne vedo kaj delajo ???

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
alenka07
2
**
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 65

Re: JEZA
Reply #12 - 07.09.2002 at 13:06:25
 
... strinjam se z Gape-om - v obeh trditvah,

...k zadnji bi morda dodala, da bi v otroku - nasploh, ne samo v tem primeru - vzpodbujala, budila, ohranjala ali - kar bi pač potreboval - njegovo samozavest, zaupanje vase, da ga to zasmehovanje ne bi preveč motilo in bi se na to požvižgal...in bi "zasmehovalci" itak veselje do tega izgubili, ali pa do zasmehovanja sploh ne bi prišlo...

... do tega pa spet vodi ljubezen... ko otrok čuti v vsakem trenutku, da je ljubljen in sprejet... Smiley

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: JEZA
Reply #13 - 07.09.2002 at 14:08:37
 
Še moje mnenje o jezi:

Jeza zame definitivno je čustvo. In to negativno. Ker je bilo o tem veliko napisanega in ker znajo drugi to tudi bolje razložiti od mene, dodajam dva prispevka na to temo, s katerima se strinjam:

»Ponavadi ljudje dobro opravljamo stvari, ki jih radi počnemo, jih naredimo s srcem, nam prinašajo srečo in izpolnjenost in imajo za nas nek smisel. Ključnega pomena pri tem je, da v takšnem primeru podzavestno gojimo pozitivna čustva, ki nam omogočajo izkoriščati lastni človekov potencial v optimalni meri.

Raziskave so pokazale, da v primeru, ko ljudje gojimo pozitivna čustva, katerih osnovo predstavlja ljubezen (oz. imamo nekaj ali nekoga radi), to blagodejno vpliva na naše zdravje, intelektualne sposobnosti, inovativnost, ustvarjalnost, ipd. To pomeni, da pozitivna čustva omogočajo, da ljudje izkoriščamo naš potencial v optimalni meri.

Raziskave so pokazale, da v primeru gojenja negativnih čustev, kot so na primer jeza, sovraštvo, škodoželjnost, strah, zavist, ipd., za razliko od pozitivnih čustev, ta povzročajo, da se v telesu sproščajo kemične snovi, ki škodujejo našemu zdravju, onemogočajo, da bi funkcije v naših možganih potekale nemoteno, ipd., kar pomeni, da negativna čustva onemogočajo, da bi ljudje optimalno izkoristili ves svoj potencial.«

Pa še tale:
»Z jezo se človek odziva na prepovedi in omejevanje. Če nas usmeri na težavo in pospeši njeno odpravljanje, je celo koristna. Najpogosteje pa je škodljiva, saj jezen človek zoži vse svoje delovanje v zamero proti nekomu drugemu. S tem postane nedojemljiv in slep za dogajanje okrog sebe pa tudi za svoje notranje potrebe in njihovo zadovoljevanje.
Jeza nastaja zunaj zavesti. Njenih vzrokov človek največkrat sploh ne pozna in stresa jezo na popolnoma nedolžne ljudi in stvari, njegova dejanja pa zato ne vodijo do rešitev. Pogosto je jeza zanj krinka, s katero prikriva strahove, ki jih noče priznati niti samemu sebi, kaj šele drugim. Jezo je mogoče res obvladati le z odpravljanjem lastnih strahov. Če jo človek zgolj zapira vase, povzroča stalne notranje napetosti pa tudi občasne neprijetne in nepredvidljive eksplozije.

Jeza povzroči razbijanje srca, glavobol, bolečine v želodcu, vratu in prsih. Zaradi nje je človek pogosto v stresu, posledica tega pa so zvišan krvni tlak, kardiovaskularne bolezni in padec splošne telesne odpornosti.«

Kdaj je po mojem mnenju jeza torej koristna in kdaj ni: Koristna je takrat, ko jo začutimo, ko na podlagi nje lahko nekaj ugotovimo o sebi in se usmerimo v reševanje problema. In dokler to jezo prepoznavamo v sebi, vzroke jeze poskušamo najti v sebi in posledice jeze ne usmerjamo v nekoga drugega, je vse OK. Ker se močno strinjam tudi s tem, da moramo vsa čustva nekako spraviti iz sebe (NIKAKOR tlačiti in zadrževati v sebi), je treba torej tudi jezo na nek način spraviti ven. In tukaj nastopi razlika. Med tem, v koga ali kaj usmerimo svojo jezo.

Kajti pod vplivom jeze lahko zelo hitro izgubimo kontrolo in prizadenemo. Predvsem sočloveka. Vprašanje pa je, ali je sploh on tisti, ki je v nas sprožil jezo. Po mojem mnenju ne. Bil nam je samo ogledalo, na podlagi katerega smo mi sami začutili jezo in je torej problem v nas in ne v njem. In zato ne vidim razloga, da bi z našim problemom obremenjevali koga drugega. To je naš problem, ta problem moramo rešiti mi sami in ne, da jezo stresemo na nekoga in ga s tem prizadenemo.

Bi pa rekla, da je spet odvisno od odnosa, ki ga imamo z nekom. Nekdo, ki nam je zelo blizu, kar pomeni, da nas zelo dobro pozna in tudi mi zelo dobro poznamo njega, bo morda zmogel našo jezo, če jo stresemo na njega, vzeti takšno, kot je: da nam je bil torej samo ogledalo in da smo v bistvu sami v sebi naleteli na nek problem, ki ga moramo rešiti sami. Da je ta jeza, ki smo jo stresli na njega, samo odraz neke naše reakcije, ki pa ni v nobeni povezavi z njim. In da te jeze, ki jo stresemo na njega, ne bo vzel osebno. Sicer se mi zdi, da je to zelo težko in da človek potrebuje ogromno neke notranje moči, da to zmore. Ponavadi smo prehitro prizadeti. V vseh ostalih primerih z izbruhom jeze prizadenemo sočloveka.

In moj zaključek? Priznati si jezo, pogledati sam vase, kaj in zakaj je to jezo sprožilo in sam pri sebi ukrepati. Kakor pač znamo in zmoremo. Predvsem pa paziti na to, da svoje jeze ne stresamo po nepotrebnem naokoli in s tem po nepotrebnem prehitro prizadenemo sočloveka.

Toliko zaenkrat. Glavne misli o jezi, ki se mi jih je zdelo smiselno izpostaviti. Ostalo pa bo dala še debata.

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: JEZA
Reply #14 - 07.09.2002 at 15:00:08
 
Quote:
Bi se strinjal z Amstel, da je jeza potrebna, da znamo kakšnemu posebej tupemu in nesramnemu osebku postaviti mejo in mu to odločno pokazat. Ker bi te, če bi se mu prijazno smehljal on s kamnom po buči kresnil, vso hrano požrl in odensel, ženske posilil in se ti za konec še pokakal nekam. Oz. kaj bolj modernega, pa vseeno nič kaj drugačnega.

bp – z jezo se ne postavlja meja. Vsaj jaz se trudim, da jih ne. Meje poskušam postavljati z mirnim, pa vendar jasnim in odločnim glasom, v katerem pa ni nobene jeze.



Quote:
Se pa meni dogaja, da včasih ne pokažem takoj dovolj odločno, da me neko vedenje moti. Ko jeza še zdaleč ni potrebna, pa si še tega ne upam ali ne znam pokazat. Še posebej pri ljudeh, ki so mi blizu. Ampak se mi potem to nabere in potem se zgodi da včasih zaradi kakšne malenkosti pokažem čisto neprimerno jezno reakcijo. In potem še nekaj časa gladim in ravnam posledice in razpoke, če jih je to sploh mogoče popraviti. In v tem primeru, bi komot označil mojo jezo kot negativno in destruktivno. Ampak če bi znal koga prej na primeren način zaustavit, oz. kadar mi to vendarle uspe, pa čutim po tem prav olajšanje. Mi pride prav.

Temu bi jaz rekla tlačenje čustev. Česar pa, vsaj jaz, ne odobravam. Se ti ne zdi ravno pri človeku, ki ti je najbolj blizu, tudi najbolj vredno vzpostaviti iskren in odkrit odnos? V katerega spadajo tudi pogovori o tistih malenkostih, ki te zmotijo, pa se ti o njih ne zdi vredno razpravljati? In to raje potlačiš vase? Kjer pa se, seveda, kopiči in kopiči in potem naenkrat izbruhne na dan v vsej svoji veličini…

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 7