Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11
(Read 45302 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #30 - 04.07.2002 at 11:22:13
 
titud pisal
Quote:
Ko je izgnala cerkev, je izgnala tud  vero pa religiznost, ki je po mojem čustvo, nujno  potrebno za integriranje človekove psihe. Omogoča njeno sposobnost sidriranja v eni trasnscedenci, ker rcionalistična  znanost ne more dat zadovoljivih odgovorov na vsa vprašanja, ki jih postavlja pred nas realizacija duše.

Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #31 - 04.07.2002 at 11:34:17
 
titud pisal
Quote:
Ko je izgnala cerkev, je izgnala tud  vero pa religiznost, ki je po mojem čustvo, nujno  potrebno za integriranje človekove psihe. Omogoča njeno sposobnost sidriranja v eni trasnscedenci, ker rcionalistična  znanost ne more dat zadovoljivih odgovorov na vsa vprašanja, ki jih postavlja pred nas realizacija duše.

Meni se to ne zdi ravno potrebno. Tam kjer mi stvari niso jasne ne narišem Boga, temveč sem odprt za vse sorte razlag in če se mi kateri zdi bolj logična je pač višje na listi. Drugače pa čisto brez problema živim tudi brez nekega kao smisla življenja, ki naj bi ga definirala "religija".

Kar se pa tiče morale se pa ta danes gradi preko vzgoje s posnemanjem oziroma s primeri iz vsakdanjega življenja ter z mediji.
Vse te lumparije v naši družbi in pravni sistem, ki ga zanimajo le reglci, prav nič pa krivda obtoženega in prizadetost prizadetega, krepko ruši moralo in ko bodo vse do konca zrušili (pomaga jim seveda tudi RKC s pedofili in vsem ostalim), bo zopet en propad sistema oziroma revolucija. RKC morala je tu praktično le v napoto, ker je preveč nerealna in nepovezana z realnostjo. V dokaz sta malo niže posta Natalije in Valentine
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #32 - 04.07.2002 at 12:18:41
 
Quote:
Meni se to ne zdi ravno potrebno. Tam kjer mi stvari niso jasne ne narišem Boga, temveč sem odprt za vse sorte razlag in če se mi kateri zdi bolj logična je pač višje na listi. Drugače pa čisto brez problema živim tudi brez nekega kao smisla življenja, ki naj bi ga definirala "religija".


Pošten povedano, oldi, da se ti ni zdi potrebno slikat Boga, kjer ti kaj ni jasno. Si pač po trebi naslikaš par malih bogkov in jih postaviš v  hierahijo v skaldu s trenutno potrebo. Ampak v ozadju mora delovat en mehanizem, ki trenutne prioritete določa. En sorazmerno trden skupek stališč, preričanj in magari verovanj, ki mu ni treba rečt religija, saj se ga imenovat tud  svetovni nazor. Magari ateističen, po mojem mnenju še boljš, če je tak, čeprav tud tle ne bi mogu najt kakšnega, ki ne bi bil zlorabljen (od idealstičnega panteizma, na katerega so se naslanjali nekdanji  razsvetljeni racinalisti in ateistični romantiki  do materialističnega pozitivizma, na kakterega se naslanja današnja empirična znanost; da njunega odseva  kapitalističnni  in komunistični ideologiji niti ne omenjam posebej). Kaj sem že hotu povedat? Aja, a ti v znanosti al pa v pripadnosti ideologiji ne vidiš enega religioznega zanosa? A se jih ne oklepaš skoraj z enako gorečnostjo kot vernik svoje religije, samo da oni to priznajo, znastvenik pa svojemu laboratoriju ne reče cerkev, politik pa partijskemu sesatanku ne pravi maša? A ne vidiš globoke, tko rekoč obredene vpetosti, v svoje sicer ateistčno početje, ki je ful podobno božjemu čaščenju?

Ne bi več okrog tega tko na približno, bom zadaj rajš trstenjaka citirov tam, kjer pomen  svetovnega nazora za osebnostno rast opredeljuje:

Dokler je človek živel v enotni in vsestranski, recimo religiozni koncepciji sveta,  kakor jo je izgradil krščanski srednji vek, tako dolgo sploh ni čutil potrebe po posebnem "svetovnem nazoru". Tega je dejansako imel, dasi zanj še ni poznal posebnega izraza. Šele novodobno naravoslovje  je človeku začelo odkrivati svet v njegovi neizmerni velikosti in majhnosti, posebnosti in zanimivosti, kar je povzročalo vedno večjo specializacijo  posameznih naravoslovnih  panog znanosti. Tako se je  človek začel vedno bolj izgubljati v posameznosti. Človek je zamenjal svoje prejšnje zgolj kvalitativno poduhovljeno gledanje sveta  in življenja s kvantitativnim  ali materialnim gledanjem, pri katerem mu prvič stopi pred oči svet kot zanimivost, ki ima svoje zakonitosti ne le kot "stvar božja", t .j. v razmerju do Boga, temveč tudi kot samosvoje bistvo brez ozira na vprašanje, od kod je. Natančnejša zgodovinska študija bi nam mogla dobro pokazati, da je sodobni pojem svetovnega nazora v svoji mladi terminiološki posebnosti.prav res le nadomestek za to, kar je v srednjem veku pomenil "religiozni nazor" v svetu.

Od tod zanimiv pojav, da so v zgodovini oživljeni svetovni nazori, ki so pritegnili nase cele narode in čase, v resnici bili polni nekega religioznega čutenja, bili res "prikrite religije". To vidimo tudi na najnovejših prmerih: komunizem s svojim mesijanstvom in narodni socializem z religijo nordijske krvi. Prav v tem religioznem, najsi še tako zgrešenem, mističnem ozadju je iskati podlago za čudovito sugestivno moč, ki jo ima vsaj psihološko gledano, vsaka religija na človeško srce. Čim več je v kakšnem času ali narodu te nadsvetovne ali mistične ubranosti, tem boljša je podlaga za svetovni nazor. Nekaj iracionalne globine in transcedentne vzvišenosti je v vsakem svetovnonazornem gledanju sveta potrebno, vseeno ali je pravilen ali ne.

Svetovni nazor je spoznanje in vrednotenje sveta z vsestranskega, celostnega konkretno življenjskega, vrednostnosmornostnega  in trascednetnega stališča.

Tako je svetovni nazor izrazito kvalitetnega, strokovno znanje pa količinskega značaja. Strokovno znanje zadeva samo popvršje  naših zmožnosti, nikakor pa ne cele osebe. Človek kot oseba lahko kljub diplomami in učenosti ostane lopov, medtem ko svetovni nazor človeka notranje, do osebnih globin oblikuje.  


Upam da si prebral, oldi, ti ne more škodovat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #33 - 04.07.2002 at 12:59:00
 
Zdaj, ko sem se tko zaletu, da ne morem nehat, pa še za vse ostale nekaj na temo topika. Jest cerkev v bistvu razumem, da si se rada spravila v šolo, je zanjo to čist legitimno prizadevanje. Cerkev namreč na državo pa šolo gleda kakor da je 'v rokah' brezvercev, ki imajo njim nasproten, atesitičen namesto teistečen, svetovni nazor. Zato se cerkev prizadeva z državo naredti en 'deal' v  vsaj stilu 50:50 če že ne 70:30 po njenem šteju katoliških vernikov (pa še kakšne druge religije pa sekte bi vključla zraven). Jest kot državljan  odrekam legitimost tako ateistom kot teistom, da na za moj dakoplačevalski denar pa na plečih mojih otrok skepajo take posle. To ne pomen, da mojim otrokom ne dovolim oblikovat enega svetovnega nazora, nasrotno, men se zdi nujno potebno, da si izoblikujejo čim bolj trdnega. Ta pa je lahko tak le, če si ga  oblikujejo sami v skladu s svojo osebnostnostno strukturo in enim kritičnim odonsom do sveta, ne pa da jim je vse kao na krožniku prinešeno. Od države pa  prfoksov zahtevam le, da te življenjsko nujne potrebe v mojmu mulcu ne zatrejo ali 'preusmerjo', lepo bi blo pa, da jo clo razvijajo. Ampak ker jim spričo opisnih razmerij med 'državo' in 'cerkvijo' nič ne zaupam, bojo za moj  davkoplačevalski denar največ naredl za otrške duše, če jih parkrat na teden peljejo 'religiozen' odnos do ptičjega  petja razvijat.              
Back to top
 
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #34 - 04.07.2002 at 23:44:03
 
Titud, se popolnoma strinjam s tabo.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #35 - 05.07.2002 at 11:15:35
 
titud
Med ateizmom in religijo obstaja bistvena razlika, to je dogma. Resda so tudi znanstveniki oz. ateisti na nek način lahko dogmatični, vendar ne na tako globok način kot verniki. Pri slednjih je dogma namreč fundament, pri ateistih je pa fundament skepsa.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #36 - 05.07.2002 at 12:58:41
 
Quote:
ateistih je pa fundament skepsa


Ja, oldi,  ampak skepsa znotraj dogme razuma. Tle se en  atesit ne razlikuje tolk od enega razsvetljenega teista, ki  skepso znotraj polja razuma tud  priznava,  za nerazložljivo pa zanjga  velja dogma. Ko se pa zateče v religijo in razum instrumenatlizira  za vzdrževanje dogem,  je to  bad, fej. Enakako slabo je tud, če  sicer skeptičen atesit iz razuma naredi dogmo, iz znanosti  religijo, iz sebe pa na tak način naredi vernika samo zato, da bi se une  taprave vere v boga ubranu.        

Religioznost samo, brez religije, pa po moje lahko prakticirata tako ateist kot tesit, saj oba  vsak svojo dogmo razbijeta in s tem, ko priznta , da je vse v vsem prizata tud, da je v bistvu vse možno. Skepso tako razširita tudi izven polja razuma, v razum pa vneseta zanesljivost dogme.
Back to top
« Last Edit: 08.07.2002 at 14:55:49 by titud »  
 
IP Logged
 
Sek
Guest




Re: Cerkev v šoli?
Reply #37 - 12.07.2002 at 22:40:45
 
Verjetno bom ob tem pogovoru marsikoga razočaral.
Moja izkušnja s Cerkvijo je namreč zelo pozitivna.
Stara mama je vedno molila zame, me vedno razumela
in me spodbujala. Sedaj vse bolj prepoznavam v njej Jezusa, prav tako dobrega, skrbnega, duhovitega,
kot je bil (in je še) pred dvatisoč leti. Duhovnik je pa kljub slabostim (ki jih imamo vsi, saj končno nismo angeli!) vedno iskrenega srca.

Res mi je žal, prav za vsakega ki ni prejel milosti ljubečega duhovnika ali svetniške stare mame.
Sam vem, da bi si želel (seveda, kdor bi bil za!)
da se o krščanstvu in morebiti tudi drugih verstvih,
pouči v šoli. Prav neobreemenjenost s tem mi
daje največjo svobodo.

Dozdeva pa se mi, da so ljudje prestrašeni
od komunizma. Seveda, ker jih je zasužnjil
z neutemeljenim strahom pred Cerkvijo.





Back to top
 
 
IP Logged
 
EAGLE-1
1
*
Offline

Če želiš videti, moraš
gledati s srcem.
Posts: 28

Re: Cerkev v šoli?
Reply #38 - 12.07.2002 at 22:43:48
 
Najprej en lep pozdravček iz gorenjske. Zanimiva tema,ni kaj. Verouk v šole,da ali ne? Odgovor na to vprašanje ni preprost. Sicer nisem podkovan v strokovnih znanjih pedagogike, niti nisem študiral svetega pisma...sem le nekdo ki redno hodi v službo, plačuje davke in nima nobene posebne izobrazbe. Bom pa podal tukaj svoje mnenje. Zakaj? Zate, ker sem v življenju prebral kako knjigo ali dve, doživel kaj lepega in tudi kaj grdega in mi ni vseeno za naše otroke, saj na njih svet stoji. OK;gremo naprej. Kaj imajo naši otroci od življenja? Imajo mobitel, imajo računalnik, imajo novo kolo in imajo svoje obveznosti in dolžnosti v šolskem sistemu. Ritem življenja je vse hitrejši in vedno manj časa imamo drug za drugega, tudi za svoje otroke.  Kolko otrok ve, da mleko prihaja iz krave? Kolko otrok ve da je na svetu še kaj drugega, kot nov avto (seveda lepši in večji od sosedovega) ? Koliko otrok ve, da je topla beseda in stisk roke veliko bolj potreben človeku v stiski, kot pa da se obrnemo stran od trpečega? Osebno sem mnenja da se človekova srčnost oz srčnost naših otrok v tem hitrem tempu življenja počasi a vztrajno umika ''materialnim'' vrednotam in s tem žal izgubljamo najlepši del samega sebe. Kje jih zopet najti,kako jih predstaviti otroku? Menim da pravilen pristop, lepo prikazan in sprejemljiv otrokovemu nivoju dojemanja in sprejemanja življena v šoli na takem ''duhovnem, nematerialnim nivoju'' ne bi škodoval, lahko mi le koristi v njegovem razvoju in mu pomaga na svoji poti da postane človek, kateri bo znal ceniti še kaj drugega, kot pa samo nov gsm aparat, ali pa zmago svoje najljubše nogometne ekipe. Pa tu ne mislim prisotnost nekega zadrtega starega duhovnika,nasprotno. Obstajajo tudi laični bogoslovci ki niso bili posvečeni, torej niso duhovniki ampak so samo ''navadni ljudje'' kot ti in jaz, ljudje ki so se odločili da svojo pot poskušajo usmeriti v širjenje zavesti, da življenje ni samo ''rojstvo in smrt'', ampak je tudi dar in lepo doživetje...saj je čudovito biti mlad in je čudovito biti človek. Mislim da njihova prisotnost med našimi ''mladiči'' ne bi imela slabega vpljiva, temveč bi jim vrnila umirajoče vrednote in smisel življenja, katerega se sami vse manj zavedamo...ljubiti in biti ljubljen, v najglobjem pomenu besede. Kaj mislite o tem?

                     LP iz gorensjke, Grega Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #39 - 15.07.2002 at 11:34:08
 
Naša debata je povsem brezpredmetna. Ustavno sodišče je presodilo (če se ne motim), da je verouk v OŠ protiustaven.

Kar se pa tiče vzgoje malčkov je pa po moji oceni samo v tej naši mali Sloveniji vsaj 100 000 mislecev, ki bi si izmislili bolj primerni nauk od RKC dogmatizma.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #40 - 15.07.2002 at 12:07:55
 
Sicer je pa po moje verouk povsem irelevantna stvar, saj bo na malčke deloval prej destruktivno kot konstruktivno. Že sedaj je teorija socialnega ponašanja zelo mimo prakse i to lahko le prispeva k stališču "ma kva me briga".

Saj res, kako so po vašem mnenju po pomembnosti razporejeni dejavniki vzgoje naših malčkov. Glasujmo ob predpostavko verouka v celi osemletki.

Po moje bi šlo nenako takole.

1.) Sošolci skupaj s trendi, modo ipd
2.) Starši
3.) Dolgo nič
4.) Šola
5.) Dolgo nič
6.) Verouk
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #41 - 15.07.2002 at 12:20:24
 
EAGLE-1
Q
Obstajajo tudi laični bogoslovci ki niso bili posvečeni, torej niso duhovniki ampak so samo ''navadni ljudje'' kot ti in jaz
Q
pred obiskom Dalajlame v SLO je bil v Dnevniku objavljen intervju z budistko Slovenko. Navajam po spominu. Rekla je, da so (ona in njena skupina) našemu šolstvu kot poznavalci budizma povedali, da je v predmetu devetletke Verstva in etika budizem predstavljen narobe. Da je predstavljen tako, kot vidi budizem krščansko usmerjen človek.

svojemu otroku največ lahko damo mi, starši, in to že daleč pred vstopom v šolo. In laični bogoslovec bo vedno gledal svet s svojega krščanskega stališča.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #42 - 15.07.2002 at 14:05:45
 
ana
Točno tako in slo budistka bo na Budizem gledala s slo očesi, zato jaz ne bi nobenemu našemu guruju nič verjel.

Menda je pa itak tako, da ko se seznaniš z vsemi temi azijskimi religijami od blizu, te pri vsaki od njih vsaj nekaj stvari tako moti, da so le redki tisti, ki so sposobni stvar akceptirati. Za vse ostale je bilo potrebno friziranje, se pravi presečna množica naše in njihove kulture, to pa nikakor ni to, za kar se evro guruji izdajajo - originalnih pa itak ne moremo štekati.

Torej smo izgubljeni v vesolju duhovnosti in če bi bil Kristus rešitev, bi jih bilo vsaj pol že pri njem, tako jih je pa z dneva v dan manj in mi naj bi to pase ideologijo uvedli v šole  ??? ??? ??? ???
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: Cerkev v šoli?
Reply #43 - 25.07.2002 at 17:03:06
 
Kar tako ob rob temi! Ko berem, kaj vse si mnogi na tem forumu predstavljajo pod pojmom Cerkev, še zlasti RKC, mislim, da bi bilo nujno uvesti v naše osnovne in srednje šole obvezen predmet, ki bi obravnaval, kaj dejansko RKC je, kaj uči, v čem je bistvo njenega nauka, in kaj vse človeštvo s tem pridobi, oziroma izgubi, če Cerkve ne bi bilo. Če bi se tega v šoli učili, mislim, da bi se večina od nastopajočih mnogokdaj raje ugriznila v jezik, kot pa širila toliko zmot in ponaredkov o instituciji RKC in o njenem plemenitem učenju.

To je le ob rob, le moj skromen prispevek k temi, zgolj v premislek..., pa srečni bodite!
Lep pozdrav!

Samson
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev v šoli?
Reply #44 - 25.07.2002 at 17:36:59
 
Cerkev v javni šoli nima kaj iskati. Če želi cerkev poučevati verouk, naj to počne v svojih prostorih in na svoje stroške.

Res pa bi mogoče lahko uvedli predmet, ki se navezuje na verstva, ali še bolje, na duhovnost nasploh. Ampak tak predmet bi morali poučevati povsem nepristransko in po ideološko neodvisno izdelanih učnih načrtih.

Res pa je problem, kdo bi to lahko učil. Če bi spustili noter katoliške teologe, bi le-ti hitro spreobrnili vse skupaj v katoliški verouk. Če bi spustili noter pripadnike harekrišna, bi kmalu cela šola pela hare hare. Itd.

Skratka, učitelj bi moral znati v razredu pozabiti na svoje ideološko in versko prepričanje in znati predstaviti snov s pozicije zunanjega neopredeljenega opazovalca. Se pravi, moral bi imeti vrhunske duhovne kvalitete.

Takih pa pri nas skoraj ni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11