Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 ... 11
(Read 45298 times)
JustMe
2
**
Offline

OM SHANTI SHANTI SHANTI

Posts: 66

Cerkev v šoli?
27.06.2002 at 14:55:44
 
mogoče ste o tem že debatiral, ne vem

hojla, firbec me matra kok od vas bi se strinjalo s poukom verouka v šolah
pa lahko še napišete a vam je cerkev kot organizacija kul al ne

jest sm proti temu, ker se mi zdi da bi cerkev kot taka rada imela oblast nad ljudmi in jim pobirala "desetino"

tko recimo od mene, če se komu ljubi pisati pa kar

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Cerkev v šoli?
Reply #1 - 27.06.2002 at 15:55:04
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev v šoli?
Reply #2 - 27.06.2002 at 15:57:54
 
še neki je pa klele
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=998341...

verouk v šolah - ok
cerkev - organizacija - slaba - kot vsaka druga organizacija - vse so slabe - čim si organiziran ne moreš nedelovat ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #3 - 27.06.2002 at 16:02:07
 
Če bo še cerkev v šolah, potem nam res naj bog pomaga. Grin

Ubogi otroci......
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev v šoli?
Reply #4 - 27.06.2002 at 19:26:29
 
BOG dvomim da bo kej pomagu
Bog ja, BOG ne ...

sicer pa ... tebi se zdi slabo da bi otroci (s)poznali Jezusa in njegove nauke?
sej ne učijo glih ne vem kolk butastih reči pri verouku, men je blo zmeri fajn tm.
to da ljudje s tem znanjem nič ne naredijo je pa itak druga (od vsakega posameznika) pesem ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #5 - 27.06.2002 at 20:28:38
 
Quote:
sicer pa ... tebi se zdi slabo da bi otroci (s)poznali Jezusa in njegove nauke?


Na takšen način ja, kot ga predstavljajo religije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Cerkev v šoli?
Reply #6 - 27.06.2002 at 23:22:24
 
Jaz bi se strinjala, da gre verouk v šole edinole v primeru, če se ga uvede kot neobvezen predmet. Veroizpoved je namreč stvar posameznika. Se pa seveda takoj postavi vprašanje razlikovanja – katoliki da, kaj pa pripadniki ostalih ver? So ti potem manjvredni? In ker niso, to potegne za sabo toliko različnih neobveznih predmetov, kot je različnih ver?

Če pa že uvesti verouk kot obvezen predmet, potem bi se po mojem mnenju  v ta predmet poleg rimskokatoliške vključilo še vse druge vere. Splošna razgledanost namreč še ni nikomur škodila.

V cerkev kot ustanovo ne verjamem, verjamem pa v nauke, ki jih rimskokatoliška cerkev uči.

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Petra.
Global Moderator
p
*****
Offline

All IS Full Of Love
Posts: 10693

Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #7 - 28.06.2002 at 01:33:04
 
NE

naj raje uvedejo šolski predmet, ki bi učencem predstavljal vse religije tega sveta in njihove nauke, ki so si v marsičem enaki.

Sama sem tudi hodila k verouku in vse to, in so mi  Jezus in vsi ostali svetniki zelo fajn. Sem celo samoinciativno prebrala Sveto pismo (tisto rdeče barve platnice, notri polno fajnih slik) in mi je bilo vse zelo zanimivo in blizu, dokler mi vse skupaj v cerkvi ni postalo rahlo sumljivo... Npr. zakaj kar naprej fejhtajo denar, če so vse cerkve iz marmorja in zlata, sami duhovniki pa so se že takrat (kdor se še spomni časov pred osamosvojitvijo) vozili v dragih avtih... Le redkokateri duhovnik izžareva resnično duhovnost, večinoma se jim vidi, da so nesrečni z načinom življenja, kjer so sicer res zelo dobro preskrbljeni materialno, jim pa manjka tisto nekaj več... To sem opazila v mladih letih, res, zanimivo. Sicer smo imeli enega župnika, eno leto, ki je bil pa res tak tapravi, je delal stvari iz sebe, je uvedel kitaro k maši kjer smo veselo prepevali Aleluja... Je bil še en fajn župnik, ko sem hodila k frančiškanom v pevski zbor...tam je bilo res vedno fajn... Sem pa v cerkvi drugače vedno nekaj pogrešala, morda tisti osebni človeški stik,  Cheesy...  Ne vem, sedaj, odkar sta se pri nas pomešali cerkev in politika hodim v cerkev le še na poroke ali pogrebe... Še vedno pa verjamem in spoštujem vse, Boga, Angele,  Jezusa, Marijo in ostalo klapo, vendar vem, da so oni vedno z menoj v mojem srcu in zaradi tega ne rabim hodit v cerkev...

Nimam proti njim nič drugače, jih pustim naj živijo po svoje, vendar ne želim, da bi se  moji bodoči otroci morali učiti katoliško cerkev v šoli, naj izbere vsak posameznik ali želi postati pripadnik katere religije...
Back to top
 

you cant look in the mirror and expect it to smile first
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev v šoli?
Reply #8 - 28.06.2002 at 02:43:10
 
Petra. wrote on 28.06.2002 at 01:33:04:
naj raje uvedejo šolski predmet, ki bi učencem predstavljal vse religije tega sveta in njihove nauke, ki so si v marsičem enaki.

to!
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #9 - 28.06.2002 at 07:35:14
 
moji otroci okušajo radosti devetletke postopoma: iz petega razreda osemletke prestopijo v zadnjo triado devetletke (7. razred devetletke). Izbirni predmet devetletke je tudi Verstva in etika. Verstva kot najbolj pogosta verstva tega sveta. To naša Cerkev ve. In sedaj druga finta: naša Cerkev trdi, da bi ta predmet smeli poučevati samo teologi. Eto, tuki se pa spet vse zatakne.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #10 - 28.06.2002 at 08:38:33
 
Ce samo pogledas cerkev in vso to njeno politiko in teznjo po krepitvi njene moci, je v bistvu popolnoma jasno, zakaj so nesposobni predajat dalje duhovno bogastvo, ki ga imajo pod svojim okriljem. Kako naj pa nekdo, ki deluje na ravni osebne moci predaja bogastvo, ki zajema srcno kulturo in zivlejnski smisel? Se mi vcasih zdi, da imajo njihovi verniki vec duhovnega bogastva v sebi, kot oni, ki naj bi bili za to usposobljeni.
Se mi zdi pomembno, da se otroci seznanjijo z verstvi, takimi ali drugacnimi, mogoce bi celo morali boljse poznati krscanstvo, ker je tako nase okolje. Ampak ne od takih ljudi.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev v šoli?
Reply #11 - 28.06.2002 at 11:18:22
 
10000000000000 X NE
Pouk o verstvih vsekakor da in to vsekakor od nekoga, ki ni "zapriseženi" katolik. Sicer so pa farji razumljivo proti, saj bi otroci pri tem predmetu spoznali vso bedo in protislovja velikih religij.

Po moje bi morali do 18 leta verouk prepovedati. Razlogov je cel kup. Recimo tale:
Nek naš župnik je menda (bilo je objavljeno v medijih) iz veroučne sobe odstranil vsa razpela - menda so zaradi krutosti  preveč motila otroke.

Ali si lahko predstavljate, da bi bili mi vzgojeni v kakem budizmu in da bi k nam začela vdirati RKC sekta z nekim kao Bogom pribitem na križu - skratka nekaj podobnega satanizmu. Po moje bi jo prepovedali.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Cerkev v šoli?
Reply #12 - 28.06.2002 at 11:18:50
 
Hallo,

Jest svoje otroke bom posiljal k verouku. Mislim, da clovek s tem pridobi neko sirino.
Navsezadnje je krscanstvo usidrano v slovenskem prostoru ze cca. 1000 let. In ni vse kar so v tem casu v nasem prostoru ustvarili tako zanic. Se celo obratno.

Kako bodo otroci sami to sprejeli kasneje v zivljenju, ko bodo odrasli, pa bo itak njihov problem.

Sem pa zelo proti verouku v solah.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Cerkev v šoli?
Reply #13 - 28.06.2002 at 11:30:45
 

NE!

Ne VEROUKA v šolo!

Zame je to posilstvo, pranje možganov. Predstavljajte si v razredu enega muslimančka. To je nasilje. Pa saj ni važno, iz kakšne tradicije izhaja. Vsiljevanje dogem je nasilje.

Zame verouk nima veze z Jezusovim naukom. Ravno sedaj berem knjigo Marka Pogačnika Moč zemlje in Kristusova navzočnost - peti evangelij. Cerkev kot institucija je Jezusov nauk  potvorila, izmaličila, priredila svojim potrebam po oblasti, moči, iz njega so nastale dogme, ki nimajo nobene zveze z resničnim življenjem ljudi na zemlji. Že kar delitev na dobro in zlo, na pekel in nebesa - to je manipulacija.

Ja, če bi učili originalni Jezusov nauk, ki je tako čist in tako univerzalen, tako vseobsegajoč, da zajema najbloblje bistvo življenja na zemlji, če bi ga poznali, sploh ne bi rabili nobene religije, nobene ideologije, pa tudi nobene utopije. Mogoče je izgubljen za vedno (še ne vem, še nisem prebrala Pogačnika do konca), mogoče se mora Jezus ponovno utelesiti na zemlji in nam ponovno posredovati  svojo modrost, nas ponovno naučiti, zakaj smo tukaj.

Kaj pa vem, mogoče tole zgoraj zveni kot eno kričanje proti, ampak s farji imam res slabe izkušnje, kot piše tudi Kali. Tolk hipokrizije, kot jo je zbrane v cerkveni organizaciji, je ne najdeš nekje, kjer govorijo o dobroti in božji ljubezni. A si predstavljate župnika, ki z dvignjenim kazalcem pridiga otrokom, starim 8 let, če pa kateri od njih ni čisto priden, pa dobi še zaušnico. Teolog pa tak, duhovnik pa tak, človek pa tak. Seveda so izjeme, tudi Kali piše o eni taki. In te izjeme danes, ko gremo v vodnarjevo dobo polnijo cerkve, in ti tudi gotovo po nekem notranjem občutku širijo originalni Jezusov nauk, ljudje to čutijo, in zato gredo v cerkev, zato jjih ta privleči in ne odbija. Upajmo, da bo takih vedno več.

Pustimo otrokom, da lahko sami izberejo. Pustimo jim, da se med šolanjem seznanijo z različnimi možnostmi, ko bodo zreli, pa se bodo odločili sami. V Jezusovem času so tudi krščevali odrasle ljudi, ki so se zavestno odločilo stopiti na pot krščanstva, noben jim ni v otroštvu opral možgan. Je tud Miro že enkrat napisal, da je krst otrok v bistvu ene sorte črna magija, obred v katerega otrok ni pristal, ni šel prostovolno, mu je bil vsiljen.

Učijmo jih ljubezni, dajmo jim vzgled, itak se bodo tako največ naučili. Naučijmo jih ljubezni do sebe, do drugih, do Zemlje, do življenja, ko bodo zreli bodo pa zmožni sami poiskati tisto, kar jih bo izpolnilo tudi v duhovnem smislu. Vse ostalo je dril, naučena stvar brez bistva, ocena zaradi ocene.

Tako je moje mnenje, in tako delujem. Seveda pa dopuščam drugi, da imajo svoje mnenje in da delujejo po svojih prepričanjih. Jaz svojih otrok nisem dala krstiti, drugi jih pa lahko, če tako želite, in tudi ne mislim da ste ravnali narobe - ne - prav ste storili, po svojih prepričanjih in željah. In da vsak lahko stori, kot želi, mora stvar delovati po svobodni izbiri, in ne biti vsiljena s strani neke institucije, pa čeprav se sliši še tako nedolžno kot  - verouk v šoli.



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev v šoli?
Reply #14 - 28.06.2002 at 14:28:48
 
vero-uk
pouk o veri / verah
učenje o lastnostih vere - religij/e
zapisovanje v sinapse razumevanja da vera - verjetje deluje ... ne bodo več rabl verjet otroci, bodo vedl, ker so jih v šoli tko naučil ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 ... 11