Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11
(Read 55090 times)
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #30 - 19.07.2002 at 08:04:24
 
Samo toliko, da se 100% pridružujem Mirotu, dodal bi pa še, da RKC ideologija spodbuje (bolje rečeno omogoča) spolno nasilje nad otroci v družini. Na kratko: Zaradi tabuja sexa otrok ne more izraziti nelagodja oz. nestrinjanja z dejanje starša in "natepavanje" osnovnešolcev iz prve triade se lahko nemoteno nadaljuje.
Sem prepričan, da bi nek kult za katerega bi kaj takega ugotovili, takoj prepovedali. RKC pa ima na grbi še vse tisto, kar je napisal Miro v smislu problemov ljudi ki se izpovejo Petji. Skratka prepovedati jih je treba, ne pa vračati gozdove, farjem plačevati socialno in bolniško, podpisovati srednjeveški Vatikanski sporazum itd.

2 dni nazaj sem na HTV1 slišal, da je v času enega od srednjeveških RKC Koncilov, ko so najbolj udrihali čez spolnost, v mesto prišlo 1400 novih prostitutk. Sicer pa če se prav spomnim, je bilo od nekdaj tako, da so prepovedi veljale le za ruljo, vladarji so bili pa Bogovi in oni ne morejo grešiti.

In vi danes verjamete v njihovo ideologijo???
Naj vas še opozorim, da v pravega Kristusa ne morete verjeti, ker ga ni še nihče uspel zgodovinsko zadovoljivo opisati.

Pa še to, da bi vsi ti ljudje, ki so vpeti v RKC brez RKC ideologije verjetno storili več dobrega, zato je govorjenje o tem kaj je RKC vse naredila neumnost. Kaka druga boljša ideologija bi lahko naredila veliko več dobrega in veliko manj slabega. Kontra bi bilo težko - več ljudi pobiti, več knjig zažgati, več ljudi spolno, moralno in socialno pohabiti bi bilo res težko.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Heretik
1
*
Offline


Posts: 11
Smartno ob Paki ali Ljubljana
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #31 - 19.07.2002 at 11:48:56
 
Pa naj še jaz pristavim svoj lonček...
Cerkev (pod ta pojem osebno uvrščam tudi vse druge institucionalizirane religije: Jehove priče, Islam, Hinduizem... skratka vse religije, ki imajo cerkve in svečenike) je sistem, ki je nastal zaradi dveh potreb.
Prva potreba izhaja iz dejstva, da v dani skupnosti določen (nezanemarljiv, včasih večinski) del populacije ne želi ali ni sposoben razmišljati s svojo glavo. Ti ljudje so lahko srečni le, če jih kdo vodi, saj drugače ne morejo funkcionirati.
Druga potreba je potreba po vodenju družbe. Vladarji si želijo nenehno vladati, zato rabijo določen aparat. Vlogo tega aparata je tradicionalno zavzela cerkev, šele v novejši zgodovini jo počasi prevzema državna uprava.
Ko združimo ti dve potrebi, pridemo do odgovora na vprašanje, zakaj je bila religija od nekdaj tako uspešna. Zadovoljevala je namreč potrebe vladarjev (ki so ji zato dajali moč in denar) in ljudstva (ki ji je zato dajalo moč in oblast).
Iz zgoraj napisanega sledi, da je cerkev pozitivna institucija vsaj za dva segmenta družbe - za vladarje in tiste, ki si ne želijo doživljati pretresov, ki jih prinaša osvobojen razum.
Cerkev je orodje - zelo močno orodje.
Težava s tem orodjem je v tem, da za svoje delovanje deluje stalno mazanje s krvjo tistih, ki so sposobni razmišljati po svoje.

Ti heretiki namreč predstavljajo vir kohezije za cerkev, saj imajo nekaj zelo pripravnih lastnosti:
- na njih lahko družba izživi svojo latentno agresivnost (javne eksekucije so na srečo že preteklost, zdaj se ta agresija izraža predvsem v psihičnem mučenju tipa "nihče te ne bo imel rad, če boš tako razmišljal" in občasnem pretepanju gejev in drugih odstopajočih)
- so zelo dober cilj za črno-belo obravnavo (kako si drzneš misliti tako, ti si gotovo zločinec in sprevrženec)
- če želiš definirati "nas", rabiš primerke "tistih drugih", da olajšaš identifikacijo s čredo
- pobijanje heretikov je enkratna katarza, ki utrdi zapovedi družbe in ponovno usmeri ovčke, ki so se želele podati na izlet izven črede
Organizirana religija je orodje nadzora, pozitivna za svoje privržence in globoko, krvavo negativna za outsiderje in nasprotnike.
IMHO
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #32 - 21.07.2002 at 12:08:58
 
Samson wrote on 19.07.2002 at 11:37:01:
-------------------------------
John_Doe : Sama mucenja je pa itak najboljs izvajala inkvizicija.
-----------------
Mislim, da je ta izjava zelo opredeljena, po svoje popleskana. V njej ni nobene objektivnosti. Nimam komentarja, ker opažam, da so nekateri v določenih stvareh za argumente in dokazovanja preprosto nedostopni.

Filip Lepi je vedel, da redovne brate (templjarje) lahko obsodi le cerkveno sodišče. O vprašanjih herezije je smela odločati samo duhovščina.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
SeK
Guest




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #33 - 21.07.2002 at 23:06:06
 
MIKE------------
Ravno v teh dneh spet malo prebiram Sveto pismo, in kljub priredbah ki so jih v zgodovini zapekli vanj je se vedno veliko resnic, ki jih Cerkveni veleumi ucijo, sami pa ravnajo povsem nasprotno!

Samo simple: Jezus je hodil v cunjici okoli in govoril:"Pusti vse in hodi za menoj"

SeK-----------------------
Joj Mike. Pojdi raje v gozd gobe nabirat, ne pa da klatiš take bedarije. A maš mogoče doma fabriko najboljših superg? Nimaš, ker nisi tega sposoben narediti! In zato ne klatit neumnosti da imaš doma 1000 znanstvenikov, ki so odkrili ponaredke v svetem pismu. Tisti znanstveniki, ki niso v tvoji domači hiši, tega namreč še niso odkrili.  

Drugače pa mi poleg Lady in doktor romanov raje beri še kakne druge časopise. A ti veš, da je 26 % tistih, ki skrbijo za bolne z AIDS-om duhovnikov, redovnikov in laiških misijonarjev v okviru RKC? A ti veš kaj delajo naši misijonarji v Zambiji, Brazliji in drugje po svetu? A ti veš, da je Slovenec, ki se celo življenje trudi na Madagaskarju, predlagan za Nobelovo nagrado za mir?

Poglej duhovnike. Pustili so čast in denar (beri direktorske položaje), se odpovedali družinam. Očitno pa tudi ne vidiš sedemdeset in osemdeset let starih duhovnikov, ki se trudijo in delajo po cele dneve. Razumeš. Edini so, ki so toliko stari in ki še delajo.

No, malce si me razjezil! Verjetno si drugače v redu, samo malce se ozri okoli ….

Jezus Kristus! Bil si poslan, ne ker bi kot človek spoznal veličino Boga, ampak ker je Bog postal sočuten z ljudmi in te poslal na svet. Glej, blagoslavljam tebe Knez miru, tebe Nesmrtni, tebe Mogočni. Kličem in vpijem k Tebi, da bi žrtev tvojega trpljenja in zmagoslavnega vstajenja od mrtvih, dala vsem duhovnikom, redovnikom in škofom moči za nesebično slednje Tebi. Amen.





Back to top
 
 
IP Logged
 
EAGLE-1
1
*
Offline

Če želiš videti, moraš
gledati s srcem.
Posts: 28

Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #34 - 29.07.2002 at 20:09:31
 
Bravo Sek, 100% se strinjam s tabo!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #35 - 29.07.2002 at 20:22:44
 
Quote:
Organizirana religija je orodje nadzora, pozitivna za svoje privržence in globoko, krvavo negativna za outsiderje in nasprotnike.


Res je. Povsod. Se globoko strinjam.

Quote:
Drugače pa mi poleg Lady in doktor romanov raje beri še kakne druge časopise.


SeK, prosim izogibaj se osebnih diskvalifikacij. Kot vzoren rimokatolik bi se moral tega držati. A si se od "slavnega" Samsona učil??

Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #36 - 29.07.2002 at 21:58:31
 
Prispevek k odgovoru na vprašanje: "Cerkev slaba ali ne?"

Nekaj iz zgodovine svete rimskokatoliške cerkve
(vir: Nigel Cawthorne, Spolno življenje papežev, 1996)

Dogajalo se je skozi celo zgodovino katoliške cerkve. V 9. stoletju na primer sploh ni bilo papeža, ki ne bi bil spolni obsedenec. V knjigi je orisano tudi spolno življenje nižjih slojev v cerkveni hierarhiji (duhovnikov, menihov, kardinalov), ki so bili največkrat še bolj papeški od samega papeža.

Papež Pavel II. (1464-1471) je rad gledal gole moške, ki so jih mučili na natezalnici ali kako drugače. Umrl je, ko mu je z občevanjem z enim njegovih najljubših dečkov odpovedalo srce.

Sikst IV. je najbolj znan po sikstinski kapeli, kjer danes ustoličujejo papeže. Bil je bisksualen in incestuozen. Najraje je spolno občeval s svojima nečakoma.
Bil je tudi odgovoren za najhujše obdobje inkvizicije v Španiji, ko je za velikega inkvizitorje imenoval blaznega sadista Torquemado.

Zanimiv je bil papež Inocenc VIII. (kako primerno ime!!). Kariero si je ustvaril kot priležnik Filipa, kardinala iz Bologne. Veliko pa je občeval tudi z ženskami in imel 16 nezakonskih otrok. Bil je tudi goreč zagovornik sežiganja čarovnic. Financiral je knjigo z naslovom "Kladivo čarovnic" in preganjanje.

Papež Aleksander VI. je svoj prvi umor zagrešil, ko je bil star 12 let. Bil je razvpit ženskar. Glasove kardinalov, ki so ga predlagali za ustoličenje, je preprosto kupil. Kot papež je užival v prirejanju golih zabav. Ena izmed njegovih hčera, ki jih je imel seveda z najrazličnejšimi ženskami, je bila tudi slovita Lucrezia Borghia.

Papež Julij II. je bil pijanec, biseksualec in sifilitični bolnik, če naštejemo samo njegove največje vrline. Leon X je bil tudi bisksualec, najraje se je ljubil s svojimi komorniki. Po prepričanju je bil ateist.

Papež Gregor XVI (1831-1846) je imel sedem otrok, ljubil pa je predvsem vino. Vsak večer se je napil. Spodbujal je dejavnost inkvizicije, ki je morala izslediti vsakogar, ki je sklenil pogodbo s Satanom in povzročal jalovost domačih živali. Krivce je čakal dosmrtna ječa. V 19. stoletju!!!

Piko na i slavne zgodovine svete rimokatoliške cerkve in njenih še bolj slavnih papežev pa je zapisal sam papež - Pij XI. (1922-1932) ki je zapisal:
"Katoliška cerkev mora stati pokončno sredi moralnih razvalin, ki jo obkrožajo..." Kot humorist bi bil dober. Manj smisla za humor je pokazal, ko je podprl Mussolinija pri okupacji Albanije.

----

Letos je ZDA pretreslo odkritje enormno velikega števila pedofilskih duhovnikov. Prej se je podobno zgodilo v Franciji. Cerkev je vseskozi poskušala skriti dejanski obseg spolnih škandalov, zato pravega števila verjetno ne bomo nikoli izvedeli. Papež Janez Pavel II. pa je na dnevu mladosti (sem mislil, da ga je imel samo Tito) pozval mlade, naj podprejo poštene duhovnike, ki naj bi bili v veliki večini. Papež je že prej do zadnjega ščitil pedofilskega nadškofa v Avstriji (sem pozabil ime).

Tako se slavna zgodovina nadaljuje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #37 - 31.07.2002 at 07:48:21
 
Pa ja ne misliš, da ti bo kdo od gorečnežev verjel 1% teh resnic.
Na koncu bi moral dodati, da so sedanjega papeža po precej verjetni domnevi postavili morilci prejšnjega, ki jim zaradi naprednosti ni bil po volji.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #38 - 31.07.2002 at 13:03:29
 
Quote:
Pa ja ne misliš, da ti bo kdo od gorečnežev verjel 1% teh resnic.


Seveda ne mislim, da bodo verjeli. Tekst je napisan za pametne. 8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miro
Ex Member




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #39 - 11.08.2002 at 11:39:47
 
Potem pa vse tiho je bilo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #40 - 12.08.2002 at 07:52:10
 
Ja nekam tiho je, le

Šumijo gozdovi domači....pardon farški
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #41 - 12.08.2002 at 10:55:06
 
Bom skušal mal nevtralizirat zadevo.

Če na cerkev kot gledam kot na občestvo, ki jo vežejo ene skupne vrednote ( idelogija/religija, etika/morala), pol sama po seb ni ne  dobra ne slaba. Vsak odgovoren posameznik bo pretehtal, a se bo zarad potrebe po pripadnosti temu občestvu držal enih dogem,  ki nudijo  duhovno gotovost in posledično tud koletivno zaščito pa varnost. Problem RKC je po moje v tem, da izgublja svoja vlogo takega občestva, kar je po svoje logično, saj je večino njenih občetvenih funkcij prezela nacionalna država, ki pa je tolk bolj privlačana, ker v zameno za občutek kolektivne zaščite ne zahteva zase tud duše (razen najortodoksnekješih idelogij fašizem/komunizem).

Zdaj pa pogljemo, kaj se zgodi, če gre nacionalna država v prezgodaj k., kot je šla skupaj z njeno komunistično idelogijo naša bivša juga. Katero občestvo bo zdaj nudo posamezniku zaščito? Kot smo vidli, je novo nastale matične države en k. brigal za svoje razseljne brate oz. tolk, da so jih s svojo bratsko pomočjo  bolj uničli kot zaščitli. Tle je nastopila cerkev, vsaj ene tri od njih.  Evo, po moje ni cerkev nardila pokola, ljudje so v cerkvi vidli le eno rezervno občestvo, na katerga so že skoraj pozabli, dokler ni države vzel hudič. Pustmo zdaj to, da bosanski pa albanski muslimani niso imeli matične  države odzad tko kot so jo imel rimokatoliki in pravoslavci. Pr nas na žalost nekaterih ni blo tko houdo, da bi se ob razpadu države v naročje matere cerkve zatekli, je pa šlo po drugi strani morda marsikaj laže, ker je papež prav hitro našemu kao katoliškemu občestvu novo  državno legitimnost priznal.

Skratka, cerkev eno občestveno vlogo ima, ki jo država ne bo mogla nikol nadomestit. Ko bodo nacionlane države razpadle in bo nastalo eno vesoljno občestvo, pol bomo pa vidli, kako bo s to vesoljno cerkvijo pa njenimi papeži pa klerom. Ko bo za našo varnost   globalno poskrblejn (bt no on american way), po moje ne bo cerkev rabla bit niti za  rezervo, ker če se bo kaj zalomil, bo šlo itak vse v k. in ne bo več simsla ščitit enega občestva proti drugmu. Kaj šele šuntat...
     
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk
Ex Member




Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #42 - 12.08.2002 at 13:19:37
 
Cerkev je odigrala pozitivno vlogo v času, ko je hkrati edina imela še izobraževalno funkcijo. Ker je bila pri nas prav na tem področju suša - so se zato tudi iz njenih vod brusili naši dragoceni biseri pesniki in pisatelji, ne pa zaradi česa drugega. Prav, da je to že jasno; takrat je bilo naše občestvo še tako zelo nevedno in je dopuščalo toliko temačnosti.
Ampak kakšno vlogo lahko ta ista opravlja danes? Jaz te ignorance preprosto ne razumem!
Kako koristna so lahko dogovorjena etična načela danes?
Koliko jih je hodilo k verouku pred 20 leti? In koliko jih hodi danes?
Kdor te razlike ne zazna, pove nič več kot to, da je bila zaman Agata, pa Anica?! Pa četud bi potem zaradi mene lahko vse Julije naenkrat iz groba vstale, bodo itak šle nekam v maloro, kjer so sami taki duhovi, ki še oči nočejo odpret, kaj šele kaj drugega!

Ne bi vnaprej nastopala s takim tonom, ampak ambivalentnost v tem primeru jemljem kot ignoranco.
Ne znam si prav odgovorit, če me vprašate, zakaj se najraje pogovarjam v slovenčini (rada se tudi afnam z angleščino). Ampak drži pa kot pribito in če celo še zdaj ne more biti tako pomembno na kaj?! -  je pa zato gotovo, da si v določenih vprašanjih ne morem privoščit nevtralne poze.

lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #43 - 12.08.2002 at 15:01:27
 
Kdo je pa sežigal prve Slo knjige - komunajzarji??
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Cerkev slaba ali ne???
Reply #44 - 12.08.2002 at 15:24:32
 
Quote:
Ne bi vnaprej nastopala s takim tonom, ampak ambivalentnost v tem primeru jemljem kot ignoranco.  


Saj nevtralen tud jest po mojem nisem, čeprav bi rad bil. Saj je se že tle gor vid, da sem enkrat na enmu bregu, drugič pa na drugmu. Sem dostrakt mislu, da je to nevrtalnost, ampak se je zmeraj izkazalo, da to ni. Ambivaletnost to ziher ni.  Ne vem točno, kot kaj naj bi se kazala, po mojem kot ena nezaineresiranost, brezbrižnost. Že zato, ker  si nasprotujemo med sabo pa iz različnih vidikov iste stvari osvetljujemo, po moje  to ne bore bit ambivalenca. 'Nevtralizacijo' jest razumemem kot kot rezultat soočenja večih mnenj, ne pa pa kot posamezno nevtralno  stališče, ki naj bi ga kao jest zastopal. To, da si nasprotujemo med sabo, je pa super, zato sem tle gor. Jest sem tle gor tud zato, ker bi bil rad opozorejen na tisto, v čemer si v svojih stališčih sam nasprotujerm al pa izključujem. Še najmanj kar bi rad bil, je da bi bil do nečasa nevtralen. To je zame dokaz, da nimam stališča, pol sem pa tak raj kar tiho, da tega ne bi vi opazli pa da bi se pred sabo skril.

Pa lep pozdrav, anuk, kdorkoli že si.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 ... 11