Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6
(Read 37051 times)
LittleStar
Ex Member




Re: LJUBOSUMJE
Reply #30 - 11.09.2002 at 11:45:31
 
Ljubosumje je čustvo, občutek ločenosti (nezupanja zaradi pomanjkanja pozornosti). Nemogoče je, da nisi ljubosumen, dokler se res ne zaveš, kdo si. Lahko ji dodamo tudi +predznak, če je tisto gonilo, ki nas spodbuja, da smo boljši, da nabiramo znanje - delovanje. Le-to samo po sebi ne pomeni kaj dosti. Dokler jasno ne vidiš (ne deluješ). Seveda pa je ljubosumje samo beseda, ki lahko obsega tisoče načinov, kako ljudje ne sprejemajo dejanskega stanja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #31 - 11.09.2002 at 11:47:23
 
Miska wrote on 11.09.2002 at 11:42:39:
Govoriš zdajle o ljubezenskem razmerju ali o bonbončkih? Če govoriš o prvem, potem se mi zdi, da brezpogojna ljubezen (h kateri naj bi vsi težili?) ne temelji ravno na relaciji daj-dam. Wink


Idealno naj bi bila brezpogojna ljubezen v obeh primerih.
Vendar vsi dobro vemo, v kako malo primerih je dejansko prisotna, tako da prevlada daj-dam.  Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #32 - 11.09.2002 at 11:52:13
 
ok...nezaupanje - ljubosumje....ne dela

kaj pa "želja po kontroli" oz. imeti vse pod kontrolo, svoje življenje, življenje ljudi, ki te obkrožajo...želja vedno vedeti in biti prvi pri nekom, ki ga ljubiš oz. do ljudi, ki ti kaj pomenijo....tu ni povezave z ljubosumjem?

Tole me blazno zanima...trudim se razčistit določene zadeve...Vzamem v obzir tudi Miško in Bardo...strah pred bližino...vem, da vse dojemanje izhaja iz otroštva, oz. "vzgoje" pomanjkljive ali ne...
Ampak, če jaz vem, da to ne izhaja iz tega, ampak zaradi izhaja iz slabe izkušnje - konkretne. In jaz to vem, ker prej nisem bila ljubosumna...in sem zaupala....kako iti sedaj čez to!
To me zanima...ne o vzrokih zakaj (to vem), ampak kako se znebiti nezaupanja, ljubosumja, želje po kontroli....
Mogoče s samozavestjo, delom na sebi, večanjem svojega ega, vlaganjem samo vase...???? A ni potem to že potem egoizem...
In če smo že pri tem....: (Kdor je ljubosumen, ne ljubi. - filozofsko je to čisto res). Kako spet ljubiti?

Hvala!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: LJUBOSUMJE
Reply #33 - 11.09.2002 at 11:53:45
 
Quote:
Vendar vsi dobro vemo, v kako malo primerih je dejansko prisotna, tako da prevlada daj-dam.  Roll Eyes

OK - se strinjam. To je realnost. In je takšna, žal.

Ampak - zakaj bi se morala sprijazniti s takšno realnostjo? Zakaj ne bi težila k nečemu, kar je meni lepše, kar je meni boljše, kar mi da večjo izpolnitev?

In - se ti ne zdi, da tisto, kar daješ, to se ti tudi vrača? Dokler bom torej sama delovala po principu daj-dam, toliko časa se mi bodo dogajali ljudje, ki bodo delovali po istem principu? Kakor, da bi mi hodili na mojo pot zato, ker moram še vedno opraviti to "vajo"? Se iz nje nekaj naučiti in stopiti korak naprej? K tistemu, kar je dejansko v mojem srcu?

m.



Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #34 - 11.09.2002 at 11:57:41
 
Želja po posedovanju nečesa ali želja po kontroliranju nečesa sta praktično ista stvar. Ja seveda, ljubosumnost je povezana tudi z željo po kontroli, obvladovanju.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: LJUBOSUMJE
Reply #35 - 11.09.2002 at 11:58:30
 
cleo wrote on 11.09.2002 at 11:52:13:
ok...nezaupanje - ljubosumje....ne dela

kaj pa "želja po kontroli" oz. imeti vse pod kontrolo, svoje življenje, življenje ljudi, ki te obkrožajo...želja vedno vedeti in biti prvi pri nekom, ki ga ljubiš oz. do ljudi, ki ti kaj pomenijo....tu ni povezave z ljubosumjem?

Tole me blazno zanima...trudim se razčistit določene zadeve...Vzamem v obzir tudi Miško in Bardo...strah pred bližino...vem, da vse dojemanje izhaja iz otroštva, oz. "vzgoje" pomanjkljive ali ne...
Ampak, če jaz vem, da to ne izhaja iz tega, ampak zaradi izhaja iz slabe izkušnje - konkretne. In jaz to vem, ker prej nisem bila ljubosumna...in sem zaupala....kako iti sedaj čez to!
To me zanima...ne o vzrokih zakaj (to vem), ampak kako se znebiti nezaupanja, ljubosumja, želje po kontroli....
Mogoče s samozavestjo, delom na sebi, večanjem svojega ega, vlaganjem samo vase...???? A ni potem to že potem egoizem...
In če smo že pri tem....: (Kdor je ljubosumen, ne ljubi. - filozofsko je to čisto res). Kako spet ljubiti?
Hvala!


a nisi prebrala mojega prvega odgovora ? ? ?
Replay 25.....
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: LJUBOSUMJE
Reply #36 - 11.09.2002 at 12:04:34
 
Quote:
Torej je ljubosumnost bolj v zvezi s prilaščanjem (pozornosti)  kot z nezaupanjem.


Je tle dobr ločit zavist pa ljubosumnost, pri čemer gre pri zavistnosti za to da nekdo poseduje nekaj, kar bi rad imel ti, pa nimaš, pri ljubosmju pa ge za to, da nekdo poseduje nekaj, kar ne posveča teb oiroma ne deli s tabo amapak z nekom drugim al pa sploh nobenmu.

Gre človek ponavad skoz fazo ljubosumnosti k zavistnosti. Naprej v drugmu odkriješ nekaj, kar bi rad imel, pa si želiš to vsaj prek njega (njegove pozornosti teb) posedovat. Če tega na tak način ne dobiš al pa če to nikakor ne more do konca potešit (ker absolutne pozornosti pač ne moreš od sočloveka zahtevat), prešaltaš za eno stopnjo više, hočeš ti direktno pa absoluno  posedvat tisto, kar un ima, ti pa ne. Se ti vzbudi en zavist, ki  jo lahko razrešiš tud tko, da si človeka v celoti prilastiš, ga psihično tkorekoč zasužnjiš. S tem si zagarntiraš absoluno pozornost, hkrat uničiš tisto, kar si prej vsaj  skoz pozornost od  enga drugega črpal.

Gre seveda za ljubezen, ki si jo ji niti skoz ljubosumje (željio po pozornosti) niti zavist (željo po posedovanju) ne moreš do konca prilastit.  Te ne, sta pa dober pa vpeljan pricip za posedovanje  vsega drugega, zato sta obe lastnosti tako učinkovita generatorja, ki poganjata naprej  našo na lastninjenju/posedovanju  utemeljneno civilizacijo.  

Quote:
da dopusti vsaki osebi, vsakemu bitju na našem planetu popolno svobodo, in z njo komunicira v odnosu čiste ljubezni, sprejemanja.


Radikalna rešitu iz objema vladavine zavisti in ljubosumja, edi, a hkrat žal  tud izstop iz na njej utemljene civililizacije.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #37 - 11.09.2002 at 12:05:23
 
Ne... Roll Eyes ups....
Hvala da si me spomnu...in res izčrpno napisou...

Rečem lahko le, da bom poskusla,...koliko konkretno pa se situacija izboljša, pa prinese le čas...
Čeprav, ko si v situaciji, kjer je potrebno reagirat....vse tisto kar piše in kar si ponoviš 100x...moraš biti močan....drugače ne gre...

Hvala Edi in ostalim...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: LJUBOSUMJE
Reply #38 - 11.09.2002 at 12:08:12
 
Ja CLEO, sej nisem reku da je enostavno, niti težko, to je odvisno od vsakega posameznika.

Poznam dost primerov takih in drugačnih. Eni to pri 20 spucajo, eni pri 30, eni pri 50, 80, važn da spucaš.

He he....
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #39 - 11.09.2002 at 12:11:24
 
Quote:
Je tle dobr ločit zavist pa ljubosumnost, pri čemer gre pri zavistnosti za to da nekdo poseduje nekaj, kar bi rad imel ti, pa nimaš, pri ljubosmju pa ge za to, da nekdo poseduje nekaj, kar ne posveča teb oiroma ne deli s tabo amapak z nekom drugim al pa sploh nobenmu.  

Drži, da je treba ločiti zavist in ljuboumje. Zavist je  nekako širša in vsebuje tudi ljubosumje.

Tudi pri zavisti bi rad nekaj imel, kar ima nekdo drug, namreč pozornost, izkazano ljubezen, itd..


Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: LJUBOSUMJE
Reply #40 - 11.09.2002 at 12:25:27
 
cleo wrote on 11.09.2002 at 11:52:13:

To me zanima...ne o vzrokih zakaj (to vem), ampak kako se znebiti nezaupanja, ljubosumja, želje po kontroli....

Cleo… Ti »preklofam« celotni del teksta iz knjige »Podzavest – centrala moči«, katerega delček sem iztrgala iz konteksta in ga postala danes zjutraj. Morda ti bo v pomoč. Moje mnenje o tem sicer je, da je to lahko le pripomoček, da pa se ljubosumja (in ostalih vzorcev otroštva) dejansko znebiš le, če te vzorce presežeš. Kar pomeni prepoznati, ozavestiti in na novo zapisati. Ampak morda deluje tudi tole, boš videla, če te bo pritegnilo. In nam potem poročala?

***

NAJPREJ SE NAUČIMO LJUBITI SAMEGA SEBE

Drug primer psihičnega trpljenja je 24-letna Elvira B., ki je imela za sabo poskus samomora s tabletami. Življenje si je hotela vzeti zaradi razočaranja v ljubezni, potem ko jo je zapustil zaročenec. Po zdravljenju v bolnišnici je prišla v ordinacijo k meni še vsa slabotna in deprimirana.

Njen osnovni problem je bila strašna ljubosumnost. V času, ko je bila skupaj s svojim zaročencem, ni smel ta razen nje opaziti nobene druge ženske. Že ena prijazna beseda natakarici jo je iztirila. Ponoči ga je nadzorovala po telefonu, če je res doma. Vsako minuto, ki je ni preživel v pisarni, je preverjala. Mladega moškega je postalo strah, če je le pomislil na prihodnost s tem dekletom. Tolažil se je s sodelavko, ki je bila bolj prepričana v svojo osebnost.

Pri Elviri je prišlo do napačnega razvoja v njeni mladosti, kar ji je odvzelo pravo sposobnost za ljubezen. Tako je bilo okrnjeno tudi njeno samozaupanje, da bi znala podariti drugemu pravo ljubezen.

Elvira je dobila sugestijo in formulo s to vsebino:
»Jaz sem prepustna za neskončno moč svoje podzavesti, ki me preseva iz sredine mojega bitja in se širi v moje okolje. Jaz čutim, kako se pretaka moja življenjska sila in me krepi. Vsa moja hotenja mi s tem zanesljivo uspejo. Jaz moram samo prisluhniti svojemu notranjemu glasu, ki mi vedno daje možnost, da ravnam pravilno in dobro.

Jaz ljubim samo sebe. Jaz sem polna harmonije. Vsi moji občutki so jasno in čisto ter z ljubeznijo usmerjeni k drugim ljudem. Jaz vem, da ima vsak človek božje jedro in čutim povezanost z ostalimi dušami, ki imajo enako življenjsko moč, kot preplavlja tudi mene. V meni sta globok mir in harmonija. Odslej prepoznam takoj napačne, sebične občutke ali pravo duševno povezanost z ostalimi ljudmi. Varno mirujem v svoji duševni moči. Ta notranja trdnost me osvobaja za pozitivno, srečno in uspešno življenje.«

Po zdravljenju se je Elvira ujela v svojem novem življenju in se mi zahvalila, da je končno našla oporo v sami sebi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #41 - 11.09.2002 at 12:40:15
 
Miška,
ful, ful ful hvala za tipkanje in besedilo...že printam....o rezultatih pa ko bodo...če ne bodo, ne komentiram  Wink

Sicer sem podobne zadeve že probavala....trenutno se ubadam s samoprepričevanjem...na trnutke zdrži, dolgoročno pa ne dela...rabim temelj, osnovo...da bo pol zlaufalo...mogoče je to una stopnja "ozaveščanje"...

Vsekakor...vsaj trudim se, ker vsaj vem, da je nekaj narobe (s tem se pa tolažim, če že nič ne naredim)... Wink
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: LJUBOSUMJE
Reply #42 - 11.09.2002 at 12:48:30
 
Quote:
Tako je bilo okrnjeno tudi njeno samozaupanje, da bi znala podariti drugemu pravo ljubezen...


Sem v tem smsilu tud sam napisov, da je zatevanje stalne pozornosti od drugega le  poskus posedovanja prek tega drugega nečesa, kar v seb v bistvu nimaš oz. nisi sposoben artikulirat. Ker si misiliš: da kom bom od njega še to ta to pa še to ... dobil, šele  pol bom pa tud jest imel. Ti nikol ni pozornosti dost, ker svojemu čustvu ne zaupaš, ne njegovmu. Al kaj, miška?      
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: LJUBOSUMJE
Reply #43 - 11.09.2002 at 12:49:28
 
cleo wrote on 11.09.2002 at 11:52:13:
To me zanima...ne o vzrokih zakaj (to vem), ampak kako se znebiti nezaupanja, ljubosumja, želje po kontroli....
Mogoče s samozavestjo, delom na sebi, večanjem svojega ega, vlaganjem samo vase...???? A ni potem to že potem egoizem...

Hvala!


Kaj je narobe z zdravim egoizmom? Ta diktator, ki te napeljuje na kontrolo se bo preusmeril drugam, energija se bo lahkotneje pretakala, do tedaj pa le vlagaj vase (kjerkoli se že vidiš)....


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #44 - 11.09.2002 at 12:51:09
 
Roll Eyes ne vem, če lahko s takimi avtosugestijami, kot jih predlaga naprimer knjiga "Podzavest - Centrala moči" res kaj  narediš. To se mi zdi tako, kot da bi vsak dan po nekaj ur namenil resnemu samoprepričevanju, da razumem kitajščino, da razumem kitajščino, ... dejansko je pa ne razumem in je s pomočjo takih avtosugestij ali "šnel kursov" tudi nikoli ne bom.
Metoda, ki bi zagotovo delovala mnogo bolje, je ta, da greš na Kitajsko, med tamkajšnje ljudi in se skozi druženje in komuniciranje učiš kitajščine.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6