Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 37302 times)
Sebastijan
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #15 - 18.08.2002 at 14:18:52
 
Jest sem ljubosumen... na vse k so meli pravo ljubezen. Sicer je to prej zavidanje kot ljubosumje saaam vseen...vem da ni fino niti za tistega k je ljubosumen, še manj pa za tistega k ne ve, kaj se dogaja... zanj/o je namreč vse čist ok... vseen pa jekao neki narobe pa sploh ne ve kaj bi blo lahko narobe...čista štala... most med srcema je dvignjen

torej če si ljubosumna zvezdica...potem je prvo vprašanje na koga... al je to tvoj  fant al pa si ljubosumna kr tko kot jest...
k ne vem niti na kaj niti na koga...
najbolj verjetno - kar na boga

Vse kar je potrebno je da si pozdraviš rane v srčku... in pol bo spet tista znana pesem v srčku... srček dela tika taka, ko na tebe...

Rane na srcu pa se zdravijo izključno z ljjubeznijo
tko da ....  Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Angel
5
*****
Offline

The Voice of an Angel

Posts: 742
Kranj
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #16 - 22.08.2002 at 14:35:04
 
Sebastijan jaz pa mislim, da je ljubosumlje podobno kot če bi vsako jutro dodali drobec strihnina v skodelico kave ljubjeni osebi...Potem pa našli prav bedno opravičilo za naše dejanje:<...ker ga tako ljubim!> Ne, to ne pomeni ljubiti. Ker ni niti plemenito, niti rahločutno, nima nič skupnega z ljubeznijo. In na koncu bi dodali še:
<Sem zelo ponosna, namreč!> O joj! Kaj pa ima opraviti ponos takrat, ko gre za prava, globoka čustva? Če ste ljubosumni, se ne pomilujte, bodite neusmiljeni do sebe, ne dovolite si nobene umazanosti, prisilite se, da ne boste več sumničili, niti pri očitnih povodih, da ne boste stikali po žepih, brskali po predalih in duši človeka, ki ga ljubite, ker boste s tem uničili vso ljubezen, ki med vama je. Ljubite nesebično tako, kot on ljubi vas. Ozdraveli boste in v zdravem duhu spet našli pravo ljubezen.
lp
Angel
Back to top
 

Angel*
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #17 - 22.08.2002 at 15:27:26
 
ljubosumnost je zame posesivnost - poskus obladovati, nadvladovati nekoga, nekaj, po svojih željah
je kratenje svobode sobitju, nezmožnost priznati, da oseba obstaja (tudi) ločeno od nas
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: LJUBOSUMJE
Reply #18 - 02.09.2002 at 15:11:14
 
Mogoče sploh ni prava beseda - ljubosumje. Pravzaprav nazaj jemljem izjavo, da sem ljubosumna. V srcu vem, da nisem. Le razumem ne. Bolje rečeno je, ko nastopi nerazumskost, sem žalostna. Žalost je čustvo. Ziher ni pozitivno. Veselje je pozitivno čustvo. Večkrat, ko je dotična oseba začutila mojo žalost, sem dobila opazko, da sem ljubosumna. Moj odgovor je bil: nisem. Sem le drugačna. In kaj, če sem le začutila omejenost dotičnega? In toliko je večje hrepenenje, da bi me nekdo sprejel. Vem, da sem ta nekdo jaz sama, pa vendar skozi drugega. Sem neskončna...
Back to top
 
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: LJUBOSUMJE
Reply #19 - 03.09.2002 at 15:08:33
 
sej ni nič narobe če neki čutiš, prav pa je da to poveš na lep način...  Kiss
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: LJUBOSUMJE
Reply #20 - 11.09.2002 at 08:53:18
 
O ljubosumju iz knjige »Podzavest – centrala moči«:

»Ljubosumje spada, skupaj s sovraštvom, zavistjo in nevoščljivostjo, med štiri najmočnejše destruktivne strupe, ki jih lahko razvijemo proti svoji naravni življenjski moči. Ljubosumje je totalno priznavanje manjkajoče lastne gotovosti in nemočnih prizadevanj imeti koga v oblasti; zasledovani ali zasledovana se zato trdno odloči, da je nesmisel vezati se na tako pomanjkljivega človeka. Ljubosumni mobilizirajo vse svoje moči, da bi navezali druge nase. S tem pa navadno dosežejo prav nasprotno. Ljubosumje je samo ideja o ljubezni, ne pa resnična, globoka naklonjenost. Gre za egoistično iskanje dokaza ljubezni pri drugem.«
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: LJUBOSUMJE
Reply #21 - 11.09.2002 at 09:01:59
 
Vse v redu in prav. Pravijo, da če si ljubosumen, v resnici ne ljubiš. Jaz se s tem ne strinjam. Recimo, da sem ljubosumna oseba, ampak to še ne pomeni, da raje ne mobiliziram vseh svojih moči v to, da sprejmem ljubosumje, občutek pomanjkanja, nepopolnosti in nekje na koncu spoznanje svoje popolnosti v nepopolnosti. Gre samo za to, ali ljubosumju dopustiš, da te bo prevladalo, ali ga sprejmeš kot resničen del sebe. Ljudje si pač ne želijo priznati svoje sebičnosti, ki je čisto naravna. Dokler si pa je ne priznajo, pa jo bodo projecirali v druge. Sama ne bi nikoli prizadela sočloveka s svojo ljubosumnostjo. Zavedam se je v polni meri in sprejemam jo z žalostjo, pa vendar vem, da bo zaradi ljubezni, ki jo čutim, pogorela.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
cleo
3
***
Offline

življenje je čudovito

Posts: 118
Ljubljana
Gender: female
Re: LJUBOSUMJE
Reply #22 - 11.09.2002 at 10:56:10
 
Mogoče je "ljubosumje" vezano na nezaupanje, na slabo izkušnjo iz preteklosti? Predvsem na nezaupnje človeku, ki ga imaš rad... A je to oboje skupaj možno?
Ne zaupaš človeku, ki ga ljubiš?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: LJUBOSUMJE
Reply #23 - 11.09.2002 at 11:09:01
 
Cleo, po mojem mnenju ne gre samo za slabo izkušnjo v preteklosti. Če si s tem mislila na razočaranje v ljubezni, kar se partnerskega odnosa tiče. Saj te imamo verjetno vsi, ane? Wink Po mojem so vzroki globlji in segajo tja v otroštvo in »nedoživljanje« prave ljubezni najprej od staršev. Temu se reče tudi strah pred bližino. Slabe izkušnje v mladosti in kasneje pa samo poglabljajo tisti strah pred bližino, ki ga najprej vcepijo starši. Hote ali nehote, da ne bo kakšne pomote.

In, ja – gre za nezaupanje človeku, ki ga sicer ljubiš. Ampak to nezaupanje v bistvu ne doživljaš zaradi tega človeka in zato, ker morda ne bi verjel temu človeku. Ampak gre spet za tisti vzorec preteklosti, za tisto, kar je zapisano v tvoji podzavesti in kar si od staršev prejel tam nekje do šestega (ali sedmega) starosti. Sem o tem že nekje pisala, se mi zdi.

Sem dovolj jasno razložila tole?

m.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #24 - 11.09.2002 at 11:10:19
 
Ljubosumje ni nujno povezano z nezaupanjem.
Za primer, če daš enemu otroku en bonbon, drugemu pa dva, bo prvi ljubosumen na drugega, ker bo upravičeno sumil, da imaš drugega rajši, kot njega. Čeprav ti sicer povsem zaupa, pa vendar zahteva zase enako (ali še bolje več  Tongue) pozornosti (za mnoge je ljubezen isto kot pozornost), kot je namenjaš drugemu.
Torej je ljubosumnost bolj v zvezi s prilaščanjem (pozornosti)  kot z nezaupanjem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: LJUBOSUMJE
Reply #25 - 11.09.2002 at 11:23:28
 
Vsekakor je ljubusumje občutje TUKAJ in ZDAJ. Tko kot je že odprla razmišljanje CLEO, gre za razčiščevanje vzorcev iz preteklosti.

Kakšna je bila starševska vzgoja v prvih letih? Je otrok imel dovolj ljubezni, je imel oporo, je imel stabilno otroštvo... Vse to so predpogoji, ki v nadaljevanju, sploh z vstopom v pubertetniško dobo, ko je možnost čiščenja teh vzorcev zelo izpostavljena, da prepoznamo blokade, ki so se nabrale z leti.

Zakaj blokada? Ker smo v tistem nujnem obdobju bili brez prave ljubezni, celo borili smo se zanjo in bili nezavedno nevoščljivi-ljubosumni, ker sami tega nismo dobili.
In za razreševanje, lahko uporabiš dve poti. Včasih in po mnogih avtorjih, je fino iti v preteklost in ugotoviti te vzorce odraščanja. Ali pa kar se truditi biti v trenutku. Obe poti sta seveda lahko povezani med seboj, vsak se sam odloči kaj mu pomaga pri odpravljanju ljubosumja.

Ljubusumje kaže enostavno na to, da bi želeli nekaj imeti pa ne moremo. Ljubosumje kaže na ego, na nenasitnost ega.
Ljubljena oseba se nam izmika in na nek način, "premalo za nas" kaže naklonjenost nam. Lahko se še tako trudi, pa če vsebujemo ta vzorec in posledično strah, težko kaj pomaga. Oziroma pomaga;
-da se ljubosumna oseba sama poskuša sprijazniti z dejstvi, ki jih kaže življenje;
-da, ko se pojavi čustvo, to čustvo zanalizira, pogleda vase in poišče vzroke zakaj se takšno čustvo pojavlja, v kakšnih primerih se pojavi, v odnosu s kom, kakšna pričakovanja imamo...
-da spozna, da ni človeka "dvojčice duše" in cele palete podobnih iluzij, ampak golo življenje iz trenutka v trenutek
-da dopusti vsaki osebi, vsakemu bitju na našem planetu popolno svobodo, in z njo komunicira v odnosu čiste ljubezni, sprejemanja.

No, hotel sem razvozlati še izjavo: Kdor je ljubosumen, ne ljubi. - filozofsko je to čisto res. Zato ker čisti pojem ljubiti, redkokateri osebki posedujejo, so pa. Vendar se v to niti ni potrebno spuščati. Življenje že ve.

P.S. vmes sta natipkala odgovora še Miška in Bardo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: LJUBOSUMJE
Reply #26 - 11.09.2002 at 11:31:28
 
Ja Bardo je nakazal večjo povezavo pozornost-ljubosumnost, kot nezaupanje-ljubosumnost.

Težko bi tukaj potrdil katerokoli relacijo, ker je že sam pojem iz SSKJ - ljubosumje - bojazen koga, da bi izgubil ljubezen, naklonjenost kake osebe. Na nek način je od primera do primera podobno, ker otroci in bonboni so res druga kategorija, kot ljubosumnost v ljubezenskem razmerju... celo prijateljskem.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Bardo Thodol
Guest




Re: LJUBOSUMJE
Reply #27 - 11.09.2002 at 11:38:53
 
Pa ja, da je ljubosumnost pri bonbončkih in otrocih druga kategorija, kot ljubosumnost v ljubezenskem razmerju, vendar gre dejansko za zelo podobna razmerja (le bonbončki so drugače zapakirani  8)). Ti meni, jaz tebi!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: LJUBOSUMJE
Reply #28 - 11.09.2002 at 11:40:11
 
Maš prov.

Hvala za bonbonček, he he he
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: LJUBOSUMJE
Reply #29 - 11.09.2002 at 11:42:39
 
Quote:
Ti meni, jaz tebi!

Govoriš zdajle o ljubezenskem razmerju ali o bonbončkih? Če govoriš o prvem, potem se mi zdi, da brezpogojna ljubezen (h kateri naj bi vsi težili?) ne temelji ravno na relaciji daj-dam. Wink

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6