Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 
(Read 31239 times)
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #45 - 30.07.2002 at 11:23:12
 
He, še vedno ti ostane en teden.


Probi. Bodi opazovalec, budni opazovalec.

A je to tako težko.

Pa še um se ti bo mal spočil.

Paše, kot ležanje na plaži.

Več ti ne morem svetovat. To je najenostavnejša vaja.
Back to top
 
 
IP Logged
 
sirena
3
***
Offline

živi in pusti živeti!

Posts: 118
Koper
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #46 - 30.07.2002 at 14:05:01
 
EmbarrassedKo je moj ljubljeni oče lansko leto umiral, sem bila z mamo in sestro z njim, dokler ni odšel... Šepetala sem mu v uho, naj se ne ozira na nas, naj gre svojo pot...nisem ga zadrževala, saj če bi ostal (sem prepričana, da bi -zaradi nas domačih), bi se njegovo trpljenje nadaljevalo in njegovo življenje bi bila samo še vegetacija...
Mislim, da se človek lahko tudi sam odloči kdaj bo odšel... še posebno pa takrat, ko je deležen "žegna" od svojih ljubljenih.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #47 - 30.07.2002 at 14:59:43
 
Nekaj je na tem, samo so tudi bolezni, pri katerih je smrt še sila daleč in navadni smrtniki ne moremo kar tako umreti, ko se nam zalušta. Takrat pa pride prav evtanazija.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #48 - 30.07.2002 at 15:28:20
 
Oldi, edino kar se mi zdi hecno pri tebi je le večno priseganje na znanost.

Postavi se 150 let nazaj, in se vpraši. Kolk od tega kar je danes vsakdanjega (mobi, računalništvo, moderna fizika, matematika, medicina...) bi ti vi tistem času obsodil za neumnost, bedastočo.

Že da bi 150 let nazaj trdil, da se boš lahko vozil pri vročini 40 C, v škatlici s klimo in uravnaval željeno temperaturo, bi te postavilo na grmado.

Skorajda vse. Pa kaj čmo. Eni že vnaprej kaj začutimo in verjamemo v to. Drugi pridejo kasneje.

Sej bo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #49 - 31.07.2002 at 07:24:08
 
Ste pa hecni vi verniki. Napredek v tehniki uporabljate kot izgovor za vero v vaše fantazme.
Kup tega v kar verujete je znanstveno izmerjeno in razloženo na povsem drugačen način kot vi verujete in zakaj hudiča mislite, da bi vam moral na vse ostalo, kar še ni razloženo kar verjeti. Ste pač isti ko naši predniki, vse kar ne štekate pripisujete Bogu, duši blablabla. Zguba časa tole govorjenje eden mimo drugega.
Baj zaenkrat; morda se kdaj spet vidimo, ko me piči da bi se oglasil.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #50 - 31.07.2002 at 10:00:22
 
Oldio wrote on 31.07.2002 at 07:24:08:
Ste pa hecni vi verniki. Napredek v tehniki uporabljate kot izgovor za vero v vaše fantazme.
Kup tega v kar verujete je znanstveno izmerjeno in razloženo na povsem drugačen način kot vi verujete in zakaj hudiča mislite, da bi vam moral na vse ostalo, kar še ni razloženo kar verjeti. Ste pač isti ko naši predniki, vse kar ne štekate pripisujete Bogu, duši blablabla. Zguba časa tole govorjenje eden mimo drugega.
Baj zaenkrat; morda se kdaj spet vidimo, ko me piči da bi se oglasil.


Oldi, pa sej ne gre za vernike, kot jih ti zaničljivo okarakteriziraš.

Podal sem ti primer, na katerega niti nisi podal konkretnega odgovora. V tisto kar jest verjamem, je moja osebna odločitev in plod lastnih izkušenj in opazovanj. Če stojiš v sobi in si ne dovoliš odpreti vrat in stopiti ven, je to tvoj problem. In noben te ne sili, oz. prepričuje da v kaj veruješ. Napisal sem ti le tehniko, za katero pa nisi pripravljen storiti nič. Kot bi ti rekel, da te naučim plavat.

Npr. Pojdi v plitko vodo in se uleži na vodo, poskušaj se obdržati tako da mahaš z rokami in nogami. Ampak ne Oldi, bo privleku s seboj laboratorij in začel meriti gostoto vode, upor telesa, gibalne količine in ne vem kaj še vse. Da nekdo splava ne rabi fizičnih, matematičnih izračunov. Stvar deluje povsem enostavno in z malo vaje.

In se strinjam s teboj. Nikoli nebi silil človeka, da se nauči plavati, če to noče ali pa če hoče poprej narediti vsemogočne znanstvene izračune. Je pač sam sebi kriv če ne zaupa učitelju.

In pri duhovnosti gre za čisto enako stvar. Ko si pripravljen, da se spustiš v reko življenja, lahko splavaš, lahko pa se še vedno zadržuješ na obrežju in izvajaš znanstvene poizkuse. Žal pa znanost ne napreduje tako hitro, kot človekovo zaupanje in prepuščanje.

Pa le pridi še kaj napisat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldio
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 688
Kranj
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #51 - 31.07.2002 at 15:07:20
 
Kako ne skopčaš, da prepuščanje vzgibom iz notranjosti pomeni nekritično sprejemati vse, s čemer so te napolnili in kar tvoj fantazijski del možganov sproducira.

Človeka jaz razumem drugače kot vi verniki. Za vsa je vse kar prihaja od znotraj mimo uma nekaj svetega nezmotljivega oh in sploh.

Že eden vaših gurujev Krišnamurti je pisal o tem, samo sem bil priča kako tega njegovega pisanja celo njegovi oboževalci ne "porajtajo" - je pač v nasprotju z vero, Krišnamurti je pa - kot ga bežno poznam spregledal.
Back to top
 

Sreče ne more dati človeku ne država, ne partija, ne religija, samo ljudje imamo to moč.
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Evtanazija in morala
Reply #52 - 31.07.2002 at 15:39:50
 
Oldi,

pri vsej tvoji hudi znanstvenosti in pedantnosti si preklemano površen. Vse mečeš v isti koš. Potrudi se vsaj in preveri s kom debatiraš. Kdo je moj Krišnamurti, Jung, Osho, Jezus, Buda. Noben ni moj.

Tisto kar je moje, sem jest sam. Seveda, pa je iz dneva v dan mene manj. In moja izkušnja je moja. Upam da se boš tega počasi zavedel. Tukaj na forum hodi tok in tok ljudi, in ne moreš vseh dat v isto gajbo. Na žalost ne.

Mene pa sploh ne v nobeno. To pa zato, ker nisem pripadnik nobene religije, noben tečaj še nisem obisku. Tud žerjavce še nisem prehodu, jo pa kdaj pa kdaj primem v roko. Mi ni potrebno zganjat nekega rituala, me ne potegne.

Opazujem pa svoje življenje in svet okoli sebe. In edino kar mi lahko očitaš je pot k ljubezni, sočutju in sprejemanju in za to ne potrebujem nobenega boga z nekim imenom. In če na tej poti srečam potrditve take in drugačne, so moje in moja resnica.

In ker skozi svoje delovanje iz dneva v dan dobivam vse več potrditev, in ne iz lastne sklede, predvsem od drugih ljudi, smatram to za resnico in potrditev da se držim začrtane poti.


Tle lahko rečem;:"Vsak je svoje sreče berač al pa dober kovač"

In če boš hotu plavat dalje v duhovnosti te to čaka. Drugače pa ostani na pomolu s svojimi inštrumenti, jest pa se bom lepo naplaval, brez meritev.

Moje telo je zelo dober instrument, ki ga še izboljšujem. Ve samo kdaj je voda topla in kdaj mrzla, ne rabim za to termometra.


Ajd mej se, naj te sonce enkrat zadane  Grin

Ti napovem nekaj, enkrat bova še dobra frenda.

Edi
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Evtanazija in morala
Reply #53 - 31.07.2002 at 20:04:43
 
Oldio wrote on 31.07.2002 at 07:24:08:
Kup tega v kar verujete je znanstveno izmerjeno in razloženo na povsem drugačen način kot vi verujete

naprimer ???

Oldio wrote on 31.07.2002 at 15:07:20:
Kako ne skopčaš, da prepuščanje vzgibom iz notranjosti pomeni nekritično sprejemati vse, s čemer so te napolnili in kar tvoj fantazijski del možganov sproducira.

Človeka jaz razumem drugače kot vi verniki. Za vsa je vse kar prihaja od znotraj mimo uma nekaj svetega nezmotljivega oh in sploh.

mene so polnili z informacijami dokler so mi drugi govorili katere informacije naj sprejemam (berem ... recimo v šoli).
tisti trenutek ko pa sem začel brati material, ki mi je prišel v roko, bi reku po na-ključ-ju, tisti trenutek me ne polnijo več drugi ampak se polnim sam in če mi informacija ni všeč, jo ignoriram, sigurno pa vanjo ne vlagam več energije. kar sm vložu posrkam nazaj, se iz tega neki naučim ... in je.
rajt ???
v vsakem primeru ko vpijam informacijo jo prejemam od nekoga in zdej če mi je ta nekdo vsiljen, je to da me nekdo polni z informacijami, če pa informacije izbiram po svoji svobodni izbiri, potem me s temi informacijami nihče ne polni, ampak se polnim sam.
in to je ozaveščanje.
šola naprimer ni tolk primer ozaveščanja kot primer ustvarjanja vzorcev, ustvarjanja ega, družbe ...
in tuki se pol odločiš na kateri strani si.


ja še drugi del ... nič ne prihaja od znotraj mimo uma,
prihaja skozi um, um je najbolj nefizični od fizičnih nivojev, razum je še bolj fizičen, možgani recimo še bolj ...
višji jaz lahko dostopa edino do uma, od znotraj, od zunaj pa so možnosti neomejene.


vsi smo dobri frendi že zdej
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
sirena
3
***
Offline

živi in pusti živeti!

Posts: 118
Koper
Gender: female
Re: Evtanazija in morala
Reply #54 - 01.08.2002 at 08:43:11
 
WinkNihče nima monopola na resnico, nihče nima izključne pravice na zmoto!
Do najglobjih in najčistejših resnic se pa pride prej z občutkom, kot pa z razmišljanjem. Modrost ne izvira toliko iz razuma, kot pa iz SRCA. Mogočnosti srca pa še nobeden ni izmeril...
Vse je preprosto ko pasulj...Kaj stori ptica v viharju? ...ne drži se veje:sledi viharju.....
Zliti se s SVOJIM FEELINGOM z naravo, to je edina prava pot.

PS: Tako kot Edi, tudi jaz nisem v nobeni verski sekti oz. skupnosti. Zame obstaja samo potovanje po poteh, ki imajo "srca". Tam potujem jaz in to je edini dostojen izziv, da jih prehodiš cele, do konca. In po njih potujem in gledam, čutim in opazujem brez daha...
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #55 - 05.08.2002 at 14:34:34
 
Oldi je začel polemiko z edijem preko citiranja v bistvu mojega nasveta

Quote:
Ampak če se pokaže kot dilema, kot eno tehtanje da ali ne, pol ne. Pol tehta razum, ne pa srce.


ki ga je oldi zavrnu kot neumnost. Jest dodajam, da je sama odločitev za življenje in smrt na induvidalnem nivoju v razumskem smislu lahko tud je ne-umna, bolje ne-do-umna. S tem pa ne zanikam, da o njej na enem družbnem nivoju o njej ne bi smel razumno razpravljat in jo tud razumno uzokanit. Ampak vsak razumen zakon bo not moral upoštevat dokončnost in nepopravljivost te individulne odločitve, v kateri morajo  etika pa morala pa vera pa vse kar na 'stanje srce' v tistem trenutku vpliva imet vso legitimnost.

Zakon mora dopustit tud ne-doumnost srca, ne pa da jo v imenu razuma omejuje ali pa celo zapoveduje. Zato je skor bolje, da ga ni, kot pa če damo spisat enim pragmitničnim razumnikom na eni al pa etično-moralnim razosodnikm na drugi strani.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: Evtanazija in morala
Reply #56 - 13.05.2003 at 15:17:08
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Evtanazija in morala
Reply #57 - 10.01.2015 at 12:12:23
 
po več kot 11 letih ... gremo dalje zgleda :/
bom kr tegale ponucu k je edini citiru kar je men pomembno
Quote:
Vprašanje evtanazije je eno najtežjih, tako kompleksno je in sploh ne črno-belo - res mi ni jasno, s kakšno lahkoto imate eni takoj stališče za ali proti. Saj nismo na tekmi.
Intimno sem proti evtanaziji, ampak mislim, da bi bilo to potrebno zakonsko urediti, ker so primeri, ki jim lahko samo prikimaš. So pa ti primeri izjema, ne pravilo.

Včeraj na Odmevih je Ihan dobro povedal:
pri nas več kot pol ljudi umre v bolnicah, pri čemer večina njih tega noče, večina bi raje umrla doma, ob primerni oskrbi, seveda, pa za to ni možnosti. Toda
kot družba se ne znamo/zmoremo pogovarjati niti o tem, o umiranju večine ljudi. Se strinjam z njim, da bi bil to pravi prvi korak.

tretja stran od uzadi :/


mislm da je nadaljeval neki u stilu:
ko bi se pomenl kako omogočt večini dostojno umiranje, bi pršli tud do rešitve za teh par procentov ki hočjo umret s pomočjo drugega ...
pa sm skor zihr da po tem pomenku takih več ne bi blo ...

o useh grozah/zlorabah evtanazije ne bi niti začel - živimo pač v sistemu v kakršnem živimo ...
in kot družba na to nismo pripravljeni
da bi šli uzakonjat samo zato ker se dogaja sem in tja ... nwem ... pomoje da ne
pogovarjat ja ...

http://www.delo.si/zgodbe/sobotnapriloga/alojz-ihan-zdravstveni-sistem-skrbi-zas...

http://www.delo.si/sobotna/tabu-smrti-in-smrt-demokracije.html
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #58 - 12.01.2015 at 11:14:27
 
Stvar morale je, da lahko človek svobodno odloča o svojem življenju in seveda tudi o koncu svojega življenja.

Ljudi je preveč, zato bi morali vsakemu, ki ima željo po smrti, čim prej izpolniti - s čim manj trpljenja in še preden si premisli. Cheesy


hawgh!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Evtanazija in morala
Reply #59 - 12.01.2015 at 11:26:09
 
Sem za evtanazijo.
Ne vem, zakaj človek ne bi smel sam odločati o svojem življenju in smrti ter bi moral trpeti za vsako ceno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4