Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 11923 times)
bp
Ex Member




Re: osebnost (živali)
Reply #15 - 16.07.2002 at 10:49:08
 
Miška,

AAA, se mi je ob ponovnem branju citatov nekaj posvetilo. Lahko seveda tudi vse narobe razumem.

Imaš pet čutov. In imaš tudi dušo, preko katere lahko prideš v stik z ostalo množico čutov. Če se svoje duše ne zavedaš, ostaneš pri samo petih čutih, brez množice ostalih.

Potem pa samo še našteva posledice, kako dosti boljše je, če prideš v stik s svojo dušo, kot če ne prideš? Kako lahko preko duše in njene mnogočutnosti prideš do povsem drugačnega načina življenja?

Ker samo, če si v stiku s svojo dušo si lahko dušica od človeka, sicer pa ne.

Evo mene, že spet brusim rezilo Occamove britve. Popolnoma brezdušno sem pripravljen porezat stran vse, brez česar bom lahko povsem enako jadral naprej skozi življenje.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: osebnost (živali)
Reply #16 - 16.07.2002 at 10:54:43
 
No gape, pa sva prsla do skupne tocke, katero sem podal ze cist na zacetku, da je clovek zival in nic drugega - seveda ce mu povberes vse, kar sva nastela, le da vsak na svoj nacin. Smiley

Ne vem pa od kod ti ideja, da mene in Thota enacis? In prou zabavno mi je brat, ko v vedno vec postih berem prikrite zbadljivke, ces, da sem zabit kt spar kasa in da se najverjetneje nahajam (po vasi lestvici) nekje na prvem nivoju in mi ni pomoci, da bi se dvignil vise. Sej pravim.. zabava me in ne mislt, da kej zamerim, sam tud ne mislt, da ne dojamem bistva teh zbadljivk, samo ne udam se se. Wink

Uzivej se dalje...  8)
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: osebnost (živali)
Reply #17 - 16.07.2002 at 10:59:18
 
Hja, bp - kaj naj rečem drugega, kot: knjiga te čaka...

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Heretik
1
*
Offline


Posts: 11
Smartno ob Paki ali Ljubljana
Gender: male
Re: osebnost (živali)
Reply #18 - 19.07.2002 at 13:03:58
 
Pa se vam ne zdi malo prevzetno Angry razlagati, kako imamo nekaj popolnoma drugačnega in dodatnega, česar živali nimajo.
Vem, da so živali sposobne abstraktnega dojemanja (vam povem zgodbico drugič), vem, da na bolečino in ugodje reagirajo enako kot jaz, vem, da znajo občutiti žalost in veselje, da uživajo v bližini itd. Po mojem skromnem mnenju imajo vsaj višji sesalci neke vrste osebnost.
Naj vam to razložim po inženirsko: ljudje imamo najzmogljvejši procesor (možgane) na kilogram telesne teže od trenutno raziskanih živali. To je glavni razlog, zakaj sedimo tule in se o tem pogovarjamo. Moja muca ima veliko manjšo zmogljivost možgan, zato so tudi njene reakcje temu primerno enostavnejše. Ker ima celotne možgane malenkost večje, kot je samo naš govorni center, ne moremo pričakovati, da bo znala govoriti, ker potem ne bo ostalo nič za nadzor ostalega telesa. Ideja, da nam je neka višja sila z lijakom v glavo ulila neko izmuzljivo stvar, ki ji rečemo duša, se mi zdi milo rečeno zelo prevzetna in (kot večina prevzetnih stvari) tudi neumna. Ljudje in živali (oboji smo nastali z istim procesom) delujemo po enakih zakonitostih (ste se kdaj spraševali, zakaj se veterinarji najprej učijo človeške anatomije), zato imamo tudi sorodne odzive (kar nekateri imenujejo osebnost). Razlika je le v sofisticiranosti našega orodja za dojemanje in odločanje. To razliko so nekateri poimenovali duša in dobili instant opravičilo zato, da jim ni treba spoštovati življenja v vseh svojih pojavnih oblikah.
IMHO
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: osebnost (živali)
Reply #19 - 19.07.2002 at 14:53:01
 
Heretik,

Jaz bi se s tabo lahko komot strinjal. Še posebej s tistim o mačkonih.  Mnogočutnost, sofisticiranost, duša,  lsejfnjksd, karkoli že. Celo sam trdiš, da smo malo bolj X, kot ostale živali, pri čemer si ta X izberi kar sam, da se ne bi okrog tega slučajno prepirala.

Kje pa si našel tisto našo prevzetnost, ki ni tudi tvoja prevzetnost?

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Heretik
1
*
Offline


Posts: 11
Smartno ob Paki ali Ljubljana
Gender: male
Re: osebnost (živali)
Reply #20 - 19.07.2002 at 16:09:06
 
bp "Kje pa si našel tisto našo prevzetnost, ki ni tudi tvoja prevzetnost?"
Gre za prevzetnost, ko nekdo trdi, da je njegova vrsta izbrana od boga in je zato dobila dušo - to se mi zdi neumno.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: osebnost (živali)
Reply #21 - 19.07.2002 at 16:25:08
 
Heretik,

Točno to. Ampak, kje si jo v tej debati našel? Saj meni se ni zdelo, da bi kdo trdil kaj takega.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: osebnost (živali)
Reply #22 - 19.07.2002 at 18:29:26
 
[quote author=Heretik: Ideja, da nam je neka višja sila z lijakom v glavo ulila neko izmuzljivo stvar, ki ji rečemo duša, se mi zdi milo rečeno zelo prevzetna in (kot večina prevzetnih stvari) tudi neumna.

-----------------------

Tvoja inženirska razlaga mi je kar všeč. Kar lepo teče. In veliko resnice je v tem, namreč v fizioloških podobnostih med človekom in živaljo. Moti pa me to, da se lotevaš "inženisrkega" prikazovanja stvari, ki se inženirsko ne da predstavljati. Kje si neki našel lijak, s katerim bi v človeka vlival duhovno dušo, torej nekaj netvarnega? Ker je duhovna, zato je izmuzljiva, in se je tebi očitno povsem izmuznila. Pa sem prepričan, da imaš dušo tudi ti. Le tega ne razumem, kako moreš biti tako neumen, di bi je ne maral imeti?
Back to top
 
 
IP Logged
 
Heretik
1
*
Offline


Posts: 11
Smartno ob Paki ali Ljubljana
Gender: male
Re: osebnost (živali)
Reply #23 - 20.07.2002 at 11:46:36
 
Moja poanta (ki sem jo očitno premalo jasno postavil) je v tem, da je duša naš proces dojemanja in odločanja, torej je njen izvor čisto materialen. Vlivanje duše z lijakom v glavo je bila karikatura na vdihovanje duše človeku v svetih besedilih nekaterih religij.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Samson
Guest




Re: osebnost (živali)
Reply #24 - 20.07.2002 at 15:19:03
 
Heretik wrote on 20.07.2002 at 11:46:36:
Moja poanta (ki sem jo očitno premalo jasno postavil) je v tem, da je duša naš proces dojemanja in odločanja, torej je njen izvor čisto materialen. Vlivanje duše z lijakom v glavo je bila karikatura na vdihovanje duše človeku v svetih besedilih nekaterih religij.


Hvala, heretik. Pač imaš svoj pogled na to. Spoštujem ga. Seveda si se izrazil figurativno, vsi se radi tako izražamo, ker na ta način mnogokdaj več povemo. Mogoče bova kdaj drugič kaj več rekla o tem, namreč o pojmovanju duše, o gledanju na njen obstoj ali neobstoj. Jaz vidim v človekovem duhovnem delovanju veliko več kot le procese dojemanja in odločanja. Če bi bilo pri duši samo to, bi bila kaj borna. Mi pa imamo bolj bogato dušo, v bistvu je naša duša podstat naše prave človeške osebnosti, je nosilec človečnosti v nas, ki daje tudi telesni pojavnosti človeka ustrezno vrednost, po njej šele smo človek, ne zgolj s procesi spoznavanja in odločanja. Tudi ti pri tem nisi izjema, čeprav očitno tega ne vidiš. Pa ni v tem nobenega napuha ali prevzetnosti, kot si spet figurativno lepo povedal. Je pač preprosta ugotovitev dejstva, da ima vendarle človek v stvarstu popolnoma edinstveno mesto, le da ga pogosto premalo cenimo.

Pa vesel in srečen dan ti želim, tebi in vsem drugim udeležencem tega foruma!

Živeli!

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2