Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 11879 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
agresija
24.06.2002 at 19:14:07
 
:::devi je to napisala v:::
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=svetovalnica;action=display;num=1...

Da naredimo eno resno otvoritev tele svetovalnice, bom jaz odprla en problem, ki me muci te dneve in je se tolko zmeden v meni, da ne vidim bistva. Mogoce ga boste vi, ce ste se kdaj ukvarjali s cim podobnim.
Gre za mojo nezmoznost agresije ali pa jo samo jaz tako dozivljam.
V nekem obdobju sem zivela v precej agresivnem okolju in nekaj te agresije je padlo tudi na mene. Nekako nisem nasla nacina, da tega ne sprejmem in da se postavim nazaj. Predvidevam, da sem si takrat rekla, da nikoli ne bom agresivna. Zdaj sem se sposobna kvecjemu razjokat, ce me kdo nadere, siknit ven kaj hudobnega, pograbi me totalen strah in se samo zaprem in umaknem, nikakor pa se nisem sposobna postavit za sebe, zato se okolij, kjer bi si morala izborit svoj prostor, izogibam. Opazila sem, da odklanjam tudi vsako tekmovalnost, saj si ne morem dovolit, da bi bila boljsa od drugih, ker bi lahko to koga prizadelo. Nimam zdravega pogleda na to. Hkrati pa mi je se kako pomembno, da se izkazem in da sem pohvaljena. Se pravi da gre z dvojnost v meni, kjer si zelim upeha, hkrati pa si ga ne privoscim, ceprav ga drugim vedno. Se mi zdi, da se s takim pogledom ne pride nikamor.
Cel smorn tole.
Ima kdo kako idejo, kje naj zacnem to spreminjat?
Back to top
« Last Edit: 27.06.2002 at 15:44:30 by gape »  

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: nezmožnost agresije
Reply #1 - 24.06.2002 at 19:44:15
 
Quote:
Ima kdo kako idejo, kje naj zacnem to spreminjat?


Devi!

Občutek krivde nadomesti z odgovornostjo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: nezmožnost agresije
Reply #2 - 24.06.2002 at 20:34:22
 
A bi tole preimenovali v beg pred agresivnostjo, ker mislim, da devi ne tezi ravno to, da je premalo agresivna do ljudi, s katerimi zivi?

Mogoce sem povrsno bral ta forum, ampak mislim, da  dokaj jasno poves svoje stalisce in ga tudi zagovarjas. Torej v situacijah, ko ljudje ne izrazajo svojih stalisc in interesov na agresiven nacin, funkcioniras cisto OK.

Problemi se morda pojavijo v situacijah, ko kdo drug nasproti tebi nastopi ali bi lahko nastopil agresivno?

V tem primeru si lahko naredis nacrt, cilj, program, kaj bos storila, v taksni situaciji in se potem zavestno trudis, da ga izpeljes. Prvic morda sploh ne bo slo. Drugic reakcija ne bo cisto primerna, tretjic bos sama odreagirala prevec agresivno in se takoj nato prevec umaknila, mogoce pa bo cetrtic ali petic ze bolje.
Ta petdesetic se mogoce niti ne bo treba vec zavestno trudit.

Huje se mi zdi, da se izogibas razlicnim vsakdanjim situacijam. Se bojim, da si postavila mocno povezavo med tem, da ce poskusis uveljaviti sebe, potem lahko z veliko gotovostjo pricakujes nazaj mocno agresivno reakcijo. Lahko ima pa to tudi kak cisto drug vzrok, o tem lahko bolje sodis sama.

Impulza, da bi se borila, ti se ni uspelo potlaciti, kar je v redu. Vsaj bleknes kaksno grdobijo, ali pa se zaradi tega zjoces. To je po mojem celo pozitivno, dosti bolj, kot ce se skrijes pred zivljenjem in svetom.

Normalno ljudje, ce se nam zgodi, da nas kdo brezveze nadere ali sicer brez potrebe nastopi agresivno, reagiramo jezno (tisti pametnejsi od mene znajo to jezo preoblikovati v humor). Z jezo pokazemo, da njegov nastop ni bil niti najmanj primeren. V primeru, da je realna razlika v moci prevelika ali strah prevelik tisto jezo prav na debelo pogoltnemo in ta se potem nabira in zgoscuje in destilira v gnev.

Gnev pa je tako mocno custvo, da lahko izravna marsikatero razliko v moci, ce se enkrat kljub vsem barieram in pregradam uspe izraziti.

Ce ne bi slo z zavestnim trudom, bi lahko poskusila pobrskat, kdo ali kaj v tvojem (prejsnjem) okolju je tisti, zaradi katerega se bojis reagirati situaciji primerno. Mogoce se moras neposredno soociti z njim, mogoce bo dovolj ze simbolen obracun.

Pojma nimam. Lahko ti povem samo to, da ni slabih custev. Jeza in gnev nista slabi ali negativni ali crni custvi. Lahko sta samo neprimerni v posameznih situacijah. Lahko pa sta v drugi situaciji vec kot primerni, celo potrebni, da se prepreci ponavljanje nekaterih zate zelo skodljivih vzorcev.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #3 - 24.06.2002 at 20:34:40
 
gape wrote on 24.06.2002 at 19:14:07:
:::devi je to napisala v:::
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=svetovalnica;action=display;num=1... Predvidevam, da sem si takrat rekla, da nikoli ne bom agresivna.
Ima kdo kako idejo, kje naj zacnem to spreminjat?


Ma ni šmorn.

Moja rzumevanje je tako:
Med agresijo in jezo je zelo velika razlika. Se ti zdi, da si dovoliš biti jezna?
Agresivnost je stanje, v katerem problemov NE rešuješ. In prav se mi zdi, da si se ji odrekla.

Jeza ima drugačno energijo. In namen.

Vprašala si, če imamo mi kako idejo, kje bi lahko začela spreminjati?
Jah, to je bolšj, da ti to idejo dobiš.
Če bo izhajala iz nas ta ideja, ne bo iz tvoje dinamike, ampak naše.

Zato: Devi, kaj bi ti rada, namesto tega, kar pošneš, misliš, čutiš, sedaj? Kako želiš, da bi odreagirala, kaj si ob tem mislila o sebi?



Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nezmožnost agresije
Reply #4 - 24.06.2002 at 21:53:22
 
Quote:
A bi tole preimenovali v beg pred agresivnostjo?

Lahko ti povem samo to, da ni slabih custev. Jeza in gnev nista slabi ali negativni ali crni custvi. Lahko sta samo neprimerni v posameznih situacijah. Lahko pa sta v drugi situaciji vec kot primerni, celo potrebni, da se prepreci ponavljanje nekaterih zate zelo skodljivih vzorcev.

to zadnje mi je zlo zanimivo, celo ušeč

z lahkoto preimenujemo thread
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #5 - 24.06.2002 at 22:56:45
 
hvala vam, res, da ste se lotili tega z mano.
ja, saj sem sposobna zagovarjat svoja stalisca in jih tudi imam, se tudi trudim, da jih jasno izrazam, vsaj upam. Problem nastane, ko zacutim nestrpnost na drugi strani, kopicenje custev, ki se mi zdi, da samo cakajo na izbruh, jasno na mene Wink
Da je to resnejsi problem vidim na tem, da srecujem tudi izven tega kroga ljudi, ki imajo iste navade...in so mocnejsi...se pravi se mi ponavlja.
Nisem sigurna da je resitev v tem, da sprostim ves gnev iz sebe. Moram povedat, da sem takrat ko se mi to zgodi  tolko na koncu kontrole in je lahko izbruh tak silen, da vse leti okoli mene, to pa ni neka stvar, ki bi jo bilo prijetno dozivet, zato pazim da do tega ne prihaja.
Nimam srednje meje. To je tisto, kar bi rada dosegla. Na nek uravnovesen nacin. Ki ocitno ne obstaja?
Obcutek krivde, ja, tudi to je prisotno. In je nesmiseln, ker cesa takega sama od sebe nikoli ne sprozim. In to me samo se bolj razjezi.  Vcasih lahko custva nevtraliziram s humorjem, se tudi potrudim, da jih, ampak to je spet tisto stalisce, zakaj bi jaz mirila, ce nisem sprozila tega?
Mislim, lahko je o tem govorit zdaj, saj se lahko tud hecamo na to temo. Ampak, ko bo prislo do podobne situacije, bom pa spet mrzla.
Hvala vam vseeno, za razmislek pa debato.
Ker me vse bolj moti, bom to tudi morala resit. Je pa to postopek, ki traja.
Ce bo koga zanimalo, lahko porocam, kako si krepim glas Grin
Back to top
« Last Edit: 26.06.2002 at 12:12:19 by Devi »  

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nezmožnost agresije
Reply #6 - 24.06.2002 at 23:14:18
 
družina praviš ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: nezmožnost agresije
Reply #7 - 25.06.2002 at 00:10:52
 
Devi,

Veliko uspeha pri resevanju, veseli me, da si se odlocila to situacijo resiti. Porocaj raje o tem, kako si to resevala, kako je sla komunikacija,  o uspehih (morda tudi o tezavah, ce bo treba),  ne o moci glasu.

Pa ne pozabit, da ne gre za tekmo v kricanju, ampak za toje zivljenje.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: nezmožnost agresije
Reply #8 - 25.06.2002 at 01:48:40
 
Devi!

Kot sem lahko razbral gre za druzinski stran s strani partnerja, tasce, ali nekoga pac s katerim delis streho nad glavo. Upam da se ne motim.
Ves, mnogo nas, med rugim tudi posamezniki na forumu imamo "rafalno" preteklost.  
Primerjame moje rafale, rafale, ki sem jih dozivel s strani bivse zene in potem  tebe oziroma tvojo prosnjo za pomoc.
Po moje si moras pomagati sama, mi ti lahko svetujemo, ti pa potem izluscis najboljse orodje za "rafalno projekcijo". Samo podatki so malo pomankljivi, da bi lahko kdorkoli tu med nami dodobra dal kakrsen koli odgovor.  Vsi lahko recemo tako in tako, samo nekateri pa si lahko predstavljajo kaksen je rafalisticen odraz druzine.  Grozen.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #9 - 25.06.2002 at 19:03:53
 
Mislim, da zdaj nekaj casa ne bom vec pisala, bom poskusala bolj resevat.
In tole je tud najdlje ko lahko prenesem da ostaja tole odprto Wink
Back to top
« Last Edit: 26.06.2002 at 12:06:25 by Devi »  

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #10 - 25.06.2002 at 19:27:13
 
Devi wrote on 25.06.2002 at 19:03:53:
Ko hocem uveljavit svojo osebnost, ko zelim imet del svojega zivljenja za sebe.

Mislim, da zdaj nekaj casa ne bom vec pisala, bom poskusala bolj resevat.


Devi!
Bravo. Ravnokar si uveljavila svojo osebnost. Postavila si mejo.

Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #11 - 27.06.2002 at 08:12:27
 
Sem se prebila skozi. Kaki dnevi tole, res hudi  Grin
Potem pa stopis samo korak stran, pa vidis vse v novi luci in ti naenkrat ni vec jasno, kako ti je lahko taka stvar dala par let razmisljanja.
Moram Robiju povedat, da je imel popolnoma prav.
Stvar je bila v sprejemanju odgovornosti, krivde in ljubezni do sebe.
Treba bit svoj clovek in se na svoje noge postavit.
V bistvu cist preprosto, ko enkrat vidis.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: nezmožnost agresije
Reply #12 - 27.06.2002 at 09:13:51
 
Devi,
dovoli mi povedati še moje mnenje, ki seveda izhaja iz vzorcev preteklosti, po moje tako ali tako večina vsega, kar smo, dokler se ne soočimo s tem in tega presežemo, izhaja ravno iz tega.

Tole, kar si napisala:
Devi wrote on 24.06.2002 at 11:20:40:
V nekem obdobju sem zivela v precej agresivnem okolju in nekaj te agresije je padlo tudi na mene. Nekako nisem nasla nacina, da tega ne sprejmem in da se postavim nazaj. Predvidevam, da sem si takrat rekla, da nikoli ne bom agresivna.

To obdobje se verjetno nanaša na tvoje otroštvo. Ali je bil oče tak, ali mama. Ponavadi so očetje tisti, ki so agresivni, ni pa seveda to nujno. Kakorkoli, mala punčka nikoli ni mogla izraziti svojega mnenja, ker jo je vedno dobila po »buči«, zato se je raje umaknila. In verjetno je malo punčko to bolelo, ker je to doživljala s strani ljubljene osebe, zato pa tudi nisi našla načina, kako se postaviti nazaj. In to je ostalo v tvoji podzavesti tudi danes, kar si povedala s temle:

Devi wrote on 24.06.2002 at 22:56:45:
ja, saj sem sposobna zagovarjat svoja stalisca in jih tudi imam, se tudi trudim, da jih jasno izrazam, vsaj upam. Problem nastane, ko zacutim nestrpnost na drugi strani, kopicenje custev, ki se mi zdi, da samo cakajo na izbruh, jasno na mene Wink

Ker takrat vstane iz tvoje podzavesti mala punčka in ti reče: ja, spet bo bolelo. Tako, kot je bolelo takrat, ko sem bila majhna. Ker me oče/mama nista objela in pokazala svoje ljubezni, ampak sta odreagirala agresivno. In mala punčka v tebi doseže, da odreagiraš tako, kot si odreagirala takrat. Da torej ne najdeš načina, kako odreagirati.

Kako naprej? Hja, meni se obnese tako, da se vsakega trenutka poskusim čimbolj zavedeti. Konkretno? Glej, če se ti danes zgodi, da se znajdeš v takem trenutku, ga moraš najprej prepoznati. V tistem trenutku, ne potem, ko je trenutek že mimo in razmišljaš o njem, kako se spet nisi uspela postaviti zase. Prepoznati je treba trenutek takrat, ko se dogaja.

Druga stvar, ki jo moraš vedeti je to, kako pa želiš odreagirati. Ali se odločiš, da boš na agresijo odreagirala z agresijo, kar po mojem mnenju ni dobro. Saj veš – kakor deluješ, tako se ti vrača, lahko pa izbereš drug način reagiranja, jaz bi se recimo odločila za to, da svoje mnenje mirno, ampak z odločnim glasom povem nazaj.

In zdaj pride akcija. Pride tak trenutek in ti ga prepoznaš. Takrat si rečeš: hej, Devi. To je tisti trenutek. Tisti trenutek, ki sem ga doživljala takrat, ko sem bila majhna punčka. Ampak tisto je preteklost in če je bolelo v preteklosti, ni nujno, da boli tudi sedaj. Ne stoji pred menoj oče/mama ali tisti pač, od katerega si doživljala agresijo v preteklost, ampak stoji pred menoj nekdo drug, ki je sicer agresiven, ni pa to potrebno povezati z bolečino, ki jo je doživljala mala punčka. In takrat zavestno odreagiraš tako, kot si si zamislila danes.

In mislim, da je bil bp tisti, ki je rekel, da bo treba poskusiti enkrat, pa drugič, pa tretjič, pa stotič, če bo potrebno. Ampak bolj, ko boš vztrajala, več napak, ko boš naredila – slej ko prej ti bo to prišlo v podzavest in potem ti bo ne treba več misliti. Tako boš odreagirala podzavestno. In presegla vzorec preteklosti.

Ne vem. Takole je moje mnenje in tako delam jaz. In sem uspešna. Včasih. Pa spet falim, pa mi spet uspe. Ampak na napakah se učimo in jih je treba sprejeti. Veš, da je pot. In veš, da je cilj.

Je pa tole spet samo moje mnenje. In prav lahko, da se motim.

Srečno, Devi!
M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: nezmožnost agresije
Reply #13 - 27.06.2002 at 09:43:32
 
Hvala, Miska za tole razmisljanje.
Sem pa vidla, da pri meni sploh ni slo tolko za agresijo, agresija je bila samo vmesni pojav. V bistvu je slo za custveno izsiljevanje. V smislu> ti si kriva, da se derem na tebe, ker nisi taka, kot bi mogla bit, da bi te lahko imela rada. Imet pricakovanja do nekoga, ga zelet po svoji podobi ustvarit. In potem potreba po ljubezni ko si se mali in reakcija ki se razsiri na vse, ko vec ne ves, kje je bil osnovni vzrok. Si ne upat bit kar si in obenem ne mores bit nekaj kar nisi, skozi v tem menjavanju kaj bi rajsi in kaj je boljse, oz kaj je bolj varno.

Zdaj ko sem se tolko izpletla ven, nisem vec jezna. V bistvu sem prav hvalezna za to izkusnjo. Bom pa hudo jezna postala, ko bom zacutila, da si nekdo spet zeli me spreminjat v nekaj, kar se njemu zdi, da bi mu na meni bolj pasalo Wink
Uh, kak bo pokalo  Grin

Takrat se bo tudi lahko tudi preizkusilo, kolko imam prav in kolko sem res naredila.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: nezmožnost agresije
Reply #14 - 27.06.2002 at 09:48:07
 
Zadnjič sem gledala eno super dobro dokumentarno oddajo o eni mali punčki, ki se je rodila v divjini (Afriki) dvema Evropejcema, ki sta predana raziskovalnemu delu - preučevanju živih bitij na tem kontinentu, fotografiranju. Tam živijo, in skoraj nisem mogla verjeti, kako se je tamala prilagodila okolju - prijatelj je z vsemi živalmi - dobesedno, z bušmani, z ostalimi plemeni... Vse sprejema totalno naravno, s spoštovanjem, kot da je njihova. Približa se tudi tigru, in ostalim divjim mačkam, se z njimi igra - njena obrazložitev na ta 'čudež' pa je bila nekako tako: "oni vedo, da se bom borila, ampak se nočem" - to je njen namen in oni ga čutijo. Je kdo gledal?




Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3