Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7 
(Read 36068 times)
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: Kaj bomo...
Reply #60 - 25.06.2002 at 00:05:10
 
Po moje narod samo pogleda naslov in ne nadnaslova oziroma imena skupine topicov, ali drugace, imena folderja.  Sem preprican, da je pol folka iskal svetovalnico v katero ze par dni iscejo.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #61 - 27.06.2002 at 10:04:58
 
Se priključujem temu topiku, kjer se o konkretnem svetovanju govori na splošno. Ker sem zadnje čase tud preko sodelovanja pri drugih topikih odkriv ene luknje na področju osnovnega poznavanja zakonitosti  psihe, se njenga spoznavanja lotevam tkorekoč od nule. Saj itak ugotovljam, da večino stvari že vem in da pravzaprav odkrivam toplo vodo, ampak je dobro včasih stvari pospravit pa en red naredit, da pol pa rata spet palc za drugo kramo.

Hočem povedat, da se zadeve ujemajo tud s razvojem tega foruma, ki je sveto-valnico loču od raz-mišljevalnice, u-vidnice, raz-
umnice, v-poglednice, samo-zdravilnice...  Tle naj bi se šli tle drug drugemu odkrito ene 'psiho-terapevte', kar je za 'pacienta' lahko učinkovito le, če 'terapevtu' prizna eno osebnostno kavliteto (avtoriteto?) na katero se lahko opre. To pa predpostavlja tako 'terapevtovo' znanje kot sposobnost, da reševanje posameznega problema v postavi v 'pacientovo' osebnostno strukturo, ne pa v svoje predstave kaj naj bi blo tko na splošno prav in narobe. Tle smo po mojem zelo omejeni, zato je po mojem prav, da se usmerjamo predsvem v samopomoč,  tko kot to delamo pri drugih temah, ki so bolj splošno  spiritualno ali intelektulano obarvane. Absolutno je treba 'pacientu' zaupat, da bo problem rešu sam, sebe moramo ven potegnt in drug drugega pred vpletanjem v lastno osebnostno strukturo svarit. Naša osebna izkušnja se v tem kontekstu po  mojem lahko podaja  le kot   ilustracija ene splošnejše psihološke zakonitosti, ki jo moramo najprej sami kot svetovalci uvidet. Je treba eno distanco do lastne izkušnje postavit, tle se svetovalnica po mojem razlikuje od klepetalnice.

Še en nasvet: dejmo nekje zbrat ene osnovne, splošno preverjene in veljavne zakonitosti, po katerih deluje psiha. Naredmo eno vrste omarco psiho-prve pomoči, ki jo pregledamo preden se zatečemo pomoč in kamor drug drugega lahko usmermo, če smo v njej  spegledali karkoli, s čimer bi si lahko pomagali. Hudič se itak skriva v detajlih, zato bo za doziranje  vsak še vedno  prisiljen bit odgovoren kar sam.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #62 - 27.06.2002 at 11:03:50
 
titud wrote on 27.06.2002 at 10:04:58:
dejmo nekje zbrat ene osnovne, splošno preverjene in veljavne zakonitosti, po katerih deluje psiha. Naredmo eno vrste omarco psiho-prve pomoči, ki jo pregledamo preden se zatečemo pomoč in kamor drug drugega lahko usmermo, če smo v njej  spegledali karkoli, s čimer bi si lahko pomagali. Hudič se itak skriva v detajlih, zato bo za doziranje  vsak še vedno  prisiljen bit odgovoren kar sam.  


Tole se mi zdi prima ideja. Ampak ko se spomnim na to, kolko knjig o takih in drugacnih zakonitostih psihe sem prebrala... mogoce, ce bi se spravil sistematicno k temu nekdo, ki zna speljat te zakonitosti iz same osnove. Mogoce pa ze obstaja kaj podobnega napisanega.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #63 - 27.06.2002 at 11:59:38
 
Quote:
Ampak ko se spomnim na to, kolko knjig o takih in drugacnih zakonitostih psihe sem prebrala...


Vidim, devi,  da s svojimi nasveti nisem čist mimo usekal. Ker se tko kot jest bojiš,  da jih bo težko spelajt,  bi se poskusu že koj na začetku omejit.

Men se zdi, da nas večina tle gor išče en odgovor, kam svojo lastno psiho nekak sidrirat, jo v pogon spravit, da ne bo v praznem lavfala. Smo presegl eno tisto fazo otroštva pa oblikovanja ega, ki mu je edin namen samemu sebe skoz druge potrjevat al pa jih seb podrejat. 'Pacieta' s takim 'sindromom' hitro znamo locirat, ampak po mojem ni v redu, da je edin nasvet ki mu znamo dat, da se mora svojega ega znebit. Tam do enega 40 leta ma ego lahko čist eno pozitivno funkcijo, ne posebej razvetljen človek žačne šele po tej dobi namesto navzven nekako navznoter izgorevat pa sevat. Ko ga futranje lastnega ega ne zadovolji več, ko lastna volja do moči začne ugašat, je najpogosteje šele čas za spoznanje, da to še ni konc sveta, da se najlepše morda šele začenja. Men se zato zdi, da se kakšne psihologije tle gor ne bi šli z namenom, kako zmanjševat kašne osebene nervoze zaradi izživljanja svojega ega (v stilu  težav pri postavljanju   'osebnostne difernciranosti, povečevanju  'delovne učinkovitosti' in vpostavljanje  'družbene prilagojenosti'   ipd),  zato več kot 3/4 psihološke stroke odpade. Po moje pride v poštev le tisti del stroke, ki ji tud ego veže v en psiho-socialni/spiritualni kontekst, v katerem se bo hitreje in samorealiziral hkrati manj  travmatično transormiral. Po moje  nas je večina tle gor zato  in za take bi ta omarca s psihološko samopomočja  prav prišla.

Tist, ki si sam ni sposoben  kruha odrezat, si tud ne bo znal prsta obvezat.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #64 - 27.06.2002 at 14:02:31
 
titud wrote on 27.06.2002 at 10:04:58:
dejmo nekje zbrat ene osnovne, splošno preverjene in veljavne zakonitosti, po katerih deluje psiha. Naredmo eno vrste omarco psiho-prve pomoči, ki jo pregledamo preden se zatečemo pomoč in kamor drug drugega lahko usmermo, če smo v njej  spegledali karkoli, s čimer bi si lahko pomagali.


Točno tega sem se lotila... s članki v Pozitivkah, od junija dalje, bodo predstavili eno tako "psiho deželo", v kateri bi vsak sam potoval in sebi pomagal.
http://www.svetduhovnosti.org/pozitivke/
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #65 - 27.06.2002 at 15:17:49
 
Uf, amstel, dober namen, ampak naporen, saj veš kako se mi tega lotevamo po alkimističnem receptu: ščepec skupne paradigme tko kot jo ma znanost, eno pest trancendence kot jo majo religije,  eno dozo razodevanja  skrivnostnosti tko kot v mistiki  in nekaj enot  manipuliranja z energijami kot je v magiji.

Amstel, sama veš, da si s psihičnimi  vsebinami, ki niso hkarti vpete v mrežo vsega naštetega, ni moč kaj dosti pomagat. Se prehitro razpredejo in pustijo duši uhajat namesto  da se skoznje realizirala.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #66 - 27.06.2002 at 15:26:50
 
Amstel wrote on 27.06.2002 at 14:02:31:
Točno tega sem se lotila... /


Meni se pa tud to prima zdi. Od ene psiho osnove do druge ezo osnove. Slava vam, ki si upate se v to spustit  Wink
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #67 - 27.06.2002 at 15:46:51
 
titud wrote on 27.06.2002 at 15:17:49:
Uf, amstel, dober namen, ampak naporen.............

Amstel, sama veš, da si s psihičnimi  vsebinami, ki niso hkarti vpete v mrežo vsega naštetega, ni moč kaj dosti pomagat.


Meni moj namen ni naporen. Opisala bom, kar vem. Kar meni pomaga.
Upam, da nisi razumel, kot da sem znašla alkimijo, ki vse spremeni v zlato.
Koliko si boste lahko s tem pomagali, ne vem.
Sicer, ko boš prebral, boš imel boljšo sliko.

Kot sem tebe razumela, imaš tudi ti namen podati neke osnove psihe... kot si rekel, zato, da jih daš v omarico prve pomoči. Kaj imaš pa ti v načrtu?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Kaj bomo...
Reply #68 - 27.06.2002 at 15:54:47
 
ne vem no titud če si se to dobr spomnu da bi ego do 40 bil ok, zate ja, k jih maš že tm tm in bo tud tvoja meja kr ok ... za na splošno ...
bi reku to je tvoja izkušnja, ampak ta ni ta da je treba do 40 ego ujčkat, pol pa ga začet prevzgajat, ampak da čim ugotoviš da je ego (spet) - vzorci za preoblikovat, da je to treba začet delat - čistit vzorce ... in to ne pomeni pri 40 ampak takrat takrat, ko ugotoviš da je za to čas.
zato tud se jest nebi omejil na to, da bi tuki notr osebne izkušnje ne pomagale, glih tko so pomembne, v bistvu so naše izkušnje vse kar imamo, ostalo je samo načitano in to samo verjamemo, dokler nimamo izkušnje samo verjamemo, ko imamo izkušnjo, takrat vemo ... resnico ... in po njej delujemo.


amstel ... ti sam gas
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #69 - 27.06.2002 at 15:58:15
 
gape wrote on 27.06.2002 at 15:54:47:
amstel ... ti sam gas


Itak... za-kaj bi se pa ustavljala  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #70 - 27.06.2002 at 16:12:08
 
Jest bi se pa rad le prepričal, če je na al pa iz  psihe mogoče gradit ali pa si je s poznavanjem njenih zakonitosti  mogoče le pomagat.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #71 - 27.06.2002 at 16:20:02
 
Un limit, gape, ni moj ampak od junga, ki se je cel življenje z ljudmi vseh starosti ukvarjal. Un ga je tam med 30-pa 40 leti postavu, takrat se zadeva nekako fiziološko začne sama obračat tud če na obračnju ne delaš nč al pa clo kontra...

Glede izkušenj pa: nč ne pomagajo, če zato ni čas.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kaj bomo...
Reply #72 - 27.06.2002 at 16:42:14
 
titud wrote on 27.06.2002 at 16:12:08:
Jest bi se pa rad le prepričal, če je na al pa iz  psihe mogoče gradit ali pa si je s poznavanjem njenih zakonitosti  mogoče le pomagat.


Gradit kaj?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kaj bomo...
Reply #73 - 28.06.2002 at 09:24:35
 
Quote:
Gradit kaj?


Gradit realnost, svet...

Gre za dilemo, a je psiha/duševnost 'stvar po  sebi' (Ding an sich). A je duševnost nekaj, kar ima lastno vzročnost in učinkovitost? A so ji vezi materialnega obstoja le ovira in je skozi zavest  v bistvu vsemogočna? A je duševnost nekaj, kar obstaja samo zase  v prostoru in času in jo lahko  enačimo s pojmovanjem duše? A je pa psiha le neke vrste mehanska zadeva, mentalni proces, duša pa le subjektivni aspekt delujočih možganov?  A se od fenomena zavesti kot samozavedajoče misli sploh lahko pričakuje, da bo razložil samega sebe? A je zavest le ene vrste biološki pripomoček za povečanje učinka možganskega mehanizma a je mogoče posbena oblika trancedentalnih sil, ki 'bivajo' v človekovem organizmu?

A sem dobro zašutral zadevo? Take dileme so sicer moj problem, a ko začnem svetovat drugim, od nekje pač moram štartat in zato taka izhodišča lahko postanejo tud problem tistega, ki mu skušam svetovat. Jest sicer nekomu lahko  rečem, da po enem  psihičnem simptomi kot izkustveno/znanstveno/empiričnem dejstvu si v bistvu en tipičen  nervotik, zato moraš naredit to pa to, da boš lahko funkcioniral spet 'normalno'. Ampak jest lahko nekomu tud rečem, da je tvoja 'nervoza' čist normalen odziv duše na ta jebeni svet in zato toliko slabše zanj oz. za 'dejstva'.  Jest nisem zavezan niti zdravniški 'stroki' in 'etiki' in s tem znanstvenmu pojmavnju psihe  niti religijskim, ezoteričnim in kaj vem še kašnim  dojemanjem psihe. Jest se trenutno obnašam pragmatično, kar po domače pomeni tko, da mi znese. Ampak kdo drug pa morda dejansko rab samo strokovno/znanstveno pomoč  pa bi ga ena doza ezoterike samo še naprej nekam odnesla, kdo drug pa mogče rabi samo eno duhovno sidro v enem religijskem pomenu, da ga umesti svojo sicer 'zdravo' a zalutalo psiho.

A sem vsaj približno razložu, na čem, kaj pa kako gradit?
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kaj bomo...
Reply #74 - 28.06.2002 at 12:00:14
 
titud wrote on 28.06.2002 at 09:24:35:
Gre za dilemo, a je psiha/duševnost 'stvar po  sebi' (Ding an sich). A je duševnost nekaj, kar ima lastno vzročnost in učinkovitost? A so ji vezi materialnega obstoja le ovira in je skozi zavest  v bistvu vsemogočna? A je duševnost nekaj, kar obstaja samo zase  v prostoru in času in jo lahko  enačimo s pojmovanjem duše? A je pa psiha le neke vrste mehanska zadeva, mentalni proces, duša pa le subjektivni aspekt delujočih možganov?  A se od fenomena zavesti kot samozavedajoče misli sploh lahko pričakuje, da bo razložil samega sebe? A je zavest le ene vrste biološki pripomoček za povečanje učinka možganskega mehanizma a je mogoče posbena oblika trancedentalnih sil, ki 'bivajo' v človekovem organizmu?


Morda zanimiva knjiga zate: George Lakoff, Mark Johnson: Philosophy of Flesh.

V njej lingvist in filozof, po že nekaj predhodnih knjigah na podobne teme poskušata nakazat, kako zelo nekatere naše osnovne metafore izhajajo iz nas samih in našega neposrednega fizičnega videnja sveta, iz tega da imamo dve roki, dve nogi, par oči, če zelo poenostavljam.
Pred tem pa sta (že v knjigi Metaphors we live by) uspela pokazati, kako pomembne so metafore za to, kako si strukturiramo življenje in kako razumemo svet.
Pa da je zadeva še hujša, gre tudi naše učenje in spoznavanje sveta skozi proces v katerem igrajo metafore in metonimije zelo pomembno vlogo (knjiga G. Lakoffa: Women, Fire and Dangerous Things), pri tem kako si ustvarjamo kategorije in s tem naše predstave o svetu.

Srednje užitno filozofsko, lingvistično, znanstveno žaganje, ki nas spomni na pomembnost poezije in precej zatrese kakšno predstavo o tem zakaj smo taki kot smo. Pa niti ni imela nikoli ambicije, da bi poskusila odgovorit na katerokoli od velikih vprašanj, ki si si jih postavil.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 3 4 5 6 7