Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9
(Read 31240 times)
bp
Guest




Re: Sočutje in pomoč
Reply #15 - 20.06.2002 at 18:31:26
 
Quote:
Katerih osmih? A kdo ve?


Pa poskusimo:

Nekateri trdijo nekaj takega:
Jeza, Gnus, Strah,  Zalost, Radost, Interes, pri cemer se niti o zadnjem vsi ne strinjajo.
Drugi dodajajo Gnev, Tesnobo, Ljubezen
Tretji se npr. Zanos, cetrti pa naprimer Prezir

V sirsi okvir pa uvrscajo naslednje:
spostovanje, dogcas, socutje (v angl. kot compassion in kot empathy, dve razl. stvari), zmedenost, sram, zavist, vznemirjenje, hvaleznost, zalovanje, ljubosumnost, krivdo, ponos, mascevanje, simpatijo in pa Schadenfreude
Back to top
 
 
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: Sočutje in pomoč
Reply #16 - 20.06.2002 at 20:17:00
 

Glede reikistov ne poznam situacije, tko da ne bi o tem, ampak pogled na sočloveka, da mu ne boš pomagal, ker on rabi določeno izkušnjo za svojo rast, rabi trpet pa to, to se mi nekako ne zdi, da naj bi mi ljudje tako ravnali, ker tudi če nekdo rabi doživet neko situacijo, je nekdo ki mu priskoči na pomoč itak že vprogramiran v dogajanje, drugač ga gotovo itak ne bi blo kje zraven. Se mi zdi sočutje eden temeljev človeškosti in v bistvu ena temeljna naloga, ki jo ljudje z inkarnacijami moramo osvojit. Tud DalaiLama v bistvu večinokrat govori ravno o tem, sočutju in ljubezni.

Jaz na primer sem probala s sočutjem pri nekom, ki mi je škodoval. S tem njemu konkretno nisem nič koristila, neskončno pa je pomagalo meni. To je bila ena totalna osvoboditev od tega človeka, vsa negativna čustva so me zapustila, moja duša je postala lahkotna kot pero.

Tko da - deluje!

Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #17 - 20.06.2002 at 21:51:51
 
Odlično napisano, Valentina! Couldn't agree more. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #18 - 21.06.2002 at 08:45:57
 
Quote:
Jaz namreč mislim, da so-čutje in so-čustvovanje ni isto. Da sočutja ne smemo mešati s čustvi. Čustva so po mojem individualna, čut je pa čut, a ne? (vonj, sluh, otip, vid, okus, intuicija  in morda kot 7. čut - sočutje?).


Pozornosti vredno razmišljanje, dobro izhodišče za napletanje o sočutju  v filozofskem smislu. Jest žal ne morem brez tega, sorry.

Je že stara, zadnje časa pa ponovno obnovljena dilema:

a smo ljudje totalno avtonmona bitja in smo drug druga sposobni dojemat le preko lastnega živčnega sistema s pomočjo čutov in iz njih izvedenih čustev (empatije)  

a smo smo živa bitja samo veje na skupnem drevesu življenja; a   mamo v bistvu skupne korenine in deblo ter posledično gledano en med sabo poveza živčni sistem tko da  se na čutenja in čustvovanja drugih odzivamo takorekoč neposredno.

Po po prvi paradigmi smo individualizitrana bitja z avtonomno odgovornostjo do sebe in drugih, ki si medsebojne odnose  urejamo racionalno na emaptični podlagi. Na taki pardigmi je zgrajena zahodna kultura, ki kot vemo hodo šepa predvsem  na področju so-čutenja globalne povezanosti živih bitj in se pragmatično zadovoljuje z materialistično  interesno.  

Druga paradigma je v bistvu arhaična/vzhodnjška  in kot taka v naši zahodnjaški  kulturi preživeta. Zadnje čase  se obnavlja v novodbni obliki kot medsebojna povezanost zavesti na kvantnem polju. Živčni končnici oziroma možganski nevroni naj bi se neposredno odzivali na sprembe v kvantnem polju, ki je nekašna kolektivna zavest. Pomanjkljivost te pardigme je po mojem v tem, da posameznika odvezuje osebne odgovornosti za drugega oz.  ga prepušča karmi/usodi, kar zveni, kot ste že ugotovili, za naše pojme precej ne so-čutno.            

Če kdo čut potrebo, da o sočutju razpleta naprej pa nazaj iz gornjih izhodišč, lepo povabljen, sicer pa vzemte to kot še en titudov  intermezzo.
 
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #19 - 21.06.2002 at 09:33:23
 
titud wrote on 21.06.2002 at 08:45:57:
Po po prvi paradigmi smo individualizitrana bitja z avtonomno odgovornostjo do sebe in drugih, ki si medsebojne odnose  urejamo racionalno na emaptični podlagi. Na taki pardigmi je zgrajena zahodna kultura, ki kot vemo hodo šepa predvsem  na področju so-čutenja globalne povezanosti živih bitj in se pragmatično zadovoljuje z materialistično  interesno.  

Druga paradigma je v bistvu arhaična/vzhodnjška  in kot taka v naši zahodnjaški  kulturi preživeta.

Kljub povedanem mi je predvsem zanimivih nekaj protislovjij... naprimer, na zahodu bodo ljudje veliko prej pomagali drug drugemu kot na vzhodu, ne glede na zgoraj našteta dejstva. Na vzhodu, po mojem opazovanju, ljudje delujejo veliko bolj zaprto in misleči sami nase. Zamislite si primer: nekoga pretepajo sredi ulice, kdo bo prej posegel vmes in poskusil končat fight, vzhodnjak ali zahodnjak? Povprečni vzhodnjak si bo po vsej verjetnosti mislil: "Eh, saj si je verjetno zaslužil, kar naj ga... kaj se pa ne brani.", povprečni zahodnjak pa: "Nedolžnega človeka napadajo, le kaj lahko storim, da pomagam?". Je še za ugibat kdo bo prej poklical 113/911?

Vsaj jaz tako vidim stvar. Naj me kdo popravi, če imam napačno predstavo. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #20 - 21.06.2002 at 09:57:06
 
Someone...
Ne mi zamert, ker te bom spet mal popravil.
Napial sem, da je kolega prebolel odstranitev tumorja - operacijo in obsevanja. Zdravniki so svoje naredili. Tega je eno leto, clovek je pa se vedno depresiven zaradi vsega tega, kar naj bi bila po mojem notranja bolecina - bolecina duse.
Od mene je pricakoval tolazbo in strinjanje z njim, da je bogi in oh in sploh. no, dobil je vzpodbudo, da je vse za njim in da je treba ziveti dalje...

Saj sem rekel, da je primerov veliko in je tezko posplosevati, zato tud ta tvoj primer, ko je nekdo v zivem pesku in da bi ga jaz s palico stoknil se globje zal ne spada med tist, ko pravim, da jamrajo zaradi iskanja tolazbe. Razlika je vec kot ocitna, prav tako bi bila najbrz tudi moja dejanja.

Si me pa spomnil na un vic, ko se deklica utaplja v zivem pesku, treh moskih, fafanju in potopitvi deklice.
No, ker sem bil opozorjen, da je to forum z resnimi debatami, sem dal samo iztocnice. Pa brez zamere. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #21 - 21.06.2002 at 10:20:44
 
John_Doe wrote on 21.06.2002 at 09:57:06:
Od mene je pricakoval tolazbo in strinjanje z njim, da je bogi in oh in sploh. no, dobil je vzpodbudo, da je vse za njim in da je treba ziveti dalje...

Saj sem rekel, da je primerov veliko in je tezko posplosevati, zato tud ta tvoj primer, ko je nekdo v zivem pesku in da bi ga jaz s palico stoknil se globje zal ne spada med tist, ko pravim, da jamrajo zaradi iskanja tolazbe.

Hmm, lej John, meni se zdi, da si se tu ujel v lastno past. Najprej praviš, da si tistemu s tumorjem na modih rade volje čustveno pomagal in mu dal vzpodbudo za nadaljno življenje... a ni to čist isto "jamranje in iskanje tolažbe" kot ga opisuješ nadalje? Jaz res ne vidim tu razlike.
Človek trpi, trpi od znotraj, pa je lahko tu vzrok le preprost tumor, lahko je vzrok njegova simpatija, katera mu je pomenila vse na svetu, lahko je vzrok družba katera ga ne sprejme, lahko je vzrok čisto nekaj vsakdanjega, kar drugi enostavno premagujejo, a nekdo le nima te moči zaradi tega ali onega vzroka. Zdaj razumeš, kaj hočem povedati? Noben človek ne jamra kar tako zaradi lepšega, vsakega nekaj muči in trpi ob tem. Kdor tako jamranje spreobrne v svojo korist in ga izpostavi za kretena javnosti, ali pa ga še bolj zabije v tla... kot sem rekel, je preziranja vreden. Če nekomu ne znaš pomagati, ga pusti pri miru in pojdi naprej po svoji poti!

Samo moje mnenje, pa brez zamere. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sočutje in pomoč
Reply #22 - 21.06.2002 at 10:32:40
 
Meni se zdi, da krutost, s katero nekomu odklonis socutje temelji na tem, da ga odklanjas tudi samemu sebi.
Kot vedno, izhajam iz sebe, ker samo sebe poznam, pa se to ne dobro Wink
Ker se je meni zgodilo, da sem se pobrala iz neke situacije na silo, ker sem si onemogocila socustvovanje s sabo, ker sem bila prepricana, da je vse skupaj samo smisljenje sami sebi, sem s tem v bistvu zaprla dostop do dolocenega dela sebe in zdaj ta vec ne deluje na tak nacin, kot je deloval sprva. In ko srecam nekoga, ki ujame tisti del mojega socutja, ki mi je se ostal do same sebe, lahko socustvujem z njim, ko pa naleti na del, ki ga niti sebi ne priznavam, ga ne morem priznavat niti njemu.

Mislim pa da je to napacna pot. Ne mores se ozdravit, ce si krut do sebe. Do sebe je treba bit nezen. Je pa meja med socustvovanjem s sabo in smiljenjem sebi precej varljiva. Na drugih to lazje vidimo. In vcasih sele s pogledom na drugega popravljamo napake, ki smo jih naredili pri sebi.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #23 - 21.06.2002 at 10:38:17
 
Quote:
Vsaj jaz tako vidim stvar. Naj me kdo popravi, če imam napačno predstavo.


Ne vem, če sem se prov izrazu, da je vhzodnjšako so-čutenje drugega pri nas preživeto. Vsaj v krščanskem smilu je bilo k nam na nek način prenešeno v obliki 'ljubi do bližnjigega', ampak že na samem začetku s pristavkom 'kot samega sebe', torej najprej moraš imet odnos do sebe da ga lahko empatičnom preneseš na drugega. V moderni družbi se še ta vrednota neko zgublja, zato je na zahodu tle ena luknja, ki so jo trudmo z direktno vzhodnjaškimi pojmovanji drugega zafilat, kar ma sveda tud svoje luknje.  

Neidentificirano truplo, someone... vidva me že po nikih  mal na vzhodnjaško mentaliteto dojemanja sebe spominjata, ker sicer v igri  poudarjata svojo nepomembnost. Kot tak nerpomembnen posameznik  pa se dejansko dojema en tipičen npr. indijec. Zato če je ogrožen,  sam ne pričakuje pomoči in ker je ne pričakuje sam, je tud drugmu nima potrebe nudit. Vzhodnjaških  družb ne povezujejo medsebojni interesi in empatičnost med posmezniki temveč zavedanje enosti (kolikor jo je sploh še ostalo) in s tem lastne nepomembnosti. Žal se med vzhodnjaki zahodnjaška materialistična interesna mentaliteta prijela bolj kot osebna vrednost in odgovornsot za drugega  (preko krščanske   emptične sposobnosti vživeti se v drugega), zato je življenja  tam dol z našega gledišča tako kruto. Mi se nato ne znamo niti prav odzavt: če se nam vzbudi sočutje, se zaradi množične bede kmalu otopi in ga zamenja še večja brezbrižnost kot so jo med sabo in do nas sposobni gojit vzhodnjaki. Mi namreč ostnemo tud brez zavedanja o medsebojni enosti, zato smo  tud sposobni genocidnih dejanj tako med sabo kot do drugih.  

Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #24 - 21.06.2002 at 10:41:37
 
Devi, pred objavo svojega  nisem vidu tvojga posta. Se mi pa zdi da, da ti  na osebni ravni govoriš o istem pojavu, kot jest na držbeni.
Back to top
 
 
IP Logged
 
John_Doe
5
*****
Offline


Posts: 500
Ljubljana
Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #25 - 21.06.2002 at 10:57:01
 
Someone... nake se mi zdi, da midva pod tem topikom ne komunicirava na isti frekvenci. AL jest tebe nocem razumet, al ti mene ne, al pa drug drugega ne.

Dejansko jest ne iscem nobenega globjega pomena v socustvovanju in JA, poznam kar veliko primerov, ki jamrajo kar tako nekaj brez veze - ce se malo pohecam jamramo vsi cist neki brez veze, ko pravimo, da smo cele dneve utrujeni, da nam vreme ni po godu itd... (samo mal zajebantske prispodobe).

No, kokr kol ze... ce mal posplosim in recem, da ne socustvujem s tistimi amerikanci, ki so pomrl 11.11. sem pol preziranja vreden? Pa naj bo tako. Vseeno sem raje preziranja vreden in imam svoj mir, kot pa da sem socialna ustanova, na katero se obesi vsak pimpek, ki se mu je noht zalomil in bi mi rad to pojamral. Pa ne zdej tega spet vzet za sveto. Samo posplosujem.

Opazam pa, da moram prekleto pazit, kaj napisem, ker me radi lovite na besede. Ste kdaj pomislili, da se lahko misli v cloveku tudi spreminjajo in je danes recimo prav negativno nastrojen, jutri pa dobre volje in se sam sebi cudi svojim besedam. Ne? Saj vem, da ne. Ocitno sem res prekleto drugacen od vas, ki 100% stojite za svojimi stalisci.. Svaka vam cast... Sam a ni stagniranje na enem nivoju neki tolk dolgocasnega? Nekak se mi zdi lajf bolj zanimiv ce mal odstopam v - in + in ker to pocnem skoraj, povdarjam, skoraj (da me ne bo spet kdo kej lovil na besede) povsod, delam to tudi pri socustvovanju.

Cakam na kurcanje.... Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Sočutje in pomoč
Reply #26 - 21.06.2002 at 11:06:39
 
Devi wrote on 21.06.2002 at 10:32:40:
Meni se zdi, da krutost, s katero nekomu odklonis socutje temelji na tem, da ga odklanjas tudi samemu sebi.
Kot vedno, izhajam iz sebe, ker samo sebe poznam, pa se to ne dobro Wink
Ker se je meni zgodilo, da sem se pobrala iz neke situacije na silo, ker sem si onemogocila socustvovanje s sabo, ker sem bila prepricana, da je vse skupaj samo smisljenje sami sebi, sem s tem v bistvu zaprla dostop do dolocenega dela sebe in zdaj ta vec ne deluje na tak nacin, kot je deloval sprva. In ko srecam nekoga, ki ujame tisti del mojega socutja, ki mi je se ostal do same sebe, lahko socustvujem z njim, ko pa naleti na del, ki ga niti sebi ne priznavam, ga ne morem priznavat niti njemu.

Mislim pa da je to napacna pot. Ne mores se ozdravit, ce si krut do sebe. Do sebe je treba bit nezen. Je pa meja med socustvovanjem s sabo in smiljenjem sebi precej varljiva. Na drugih to lazje vidimo. In vcasih sele s pogledom na drugega popravljamo napake, ki smo jih naredili pri sebi.


Da tud jaz mal izrazim navdušenje nad tvojim mišljenjem, Devi, itak mi je všeč, velikokrat se strinjam, pa tega ne pišem, ampak glede tega pa: Super si napisala - TO JE TO!
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Sočutje in pomoč
Reply #27 - 21.06.2002 at 11:18:25
 
Men je pa zdej nerodno, ker je obobravanje tolk fajn, ko ga dobis, ampak cist napacen nacin, da nekaj zaradi njega delas.
Jaz se moram vsem vam zahvalit, da mi sploh sprozate kake ideje, ker brez vas ne bi nikol nic razumela in ce ne bi blo vas bi blo mene manj, mi skupej pa smo tolk dobri, da stvari kar letijo na kup.
joj, ko bi vi vedli, kak vas imam rada  Kiss
hvala vam
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #28 - 21.06.2002 at 11:19:00
 
John, beri sosednji topic, mislim, da smo tam zadevi že bolj pri dnu. Wink

Drugače pa, kar se tiče 11. Sept... hmm, nisem ravno tako mislil, to je čisto drug primer spet.
Jaz sem bolj ciljal na človeka, ki rabi pomoč in se na tebe obrne osebno, pri tebi, ne na nekem daljnem zahodu. Tako kot tisti s tumorjem, samo ni nujno, da ima tumor, lahko je bolečina zgolj notranja - duševna.
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Someone
3
***
Offline

Love and be loved.
Posts: 112

Gender: male
Re: Sočutje in pomoč
Reply #29 - 21.06.2002 at 11:21:33
 
Quote:
Da tud jaz mal izrazim navdušenje nad tvojim mišljenjem, Devi, itak mi je všeč, velikokrat se strinjam, pa tega ne pišem, ampak glede tega pa: Super si napisala - TO JE TO!

A se lahko še jaz pridružim? Grin Res, odlično napisano. Smiley

Enako sem mnenja, da tudi LittleStar večkrat poda zelo dobra mišljenja. Smiley
Back to top
 

To love means to understand, to hate means not to.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 9