Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 8943 times)
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Čustvena inteligenca
02.05.2002 at 17:30:51
 
na spodnjem prvem naslovu lahko vidite vprašalnik s katerim preverite, kaka je EQ pri vas
na drugem naslovu pa najdete članek iz revije Mladine, ki to vedo totalno popljuva...

Sam vidim EQ kot pomemben manjkajoči člen brez katerega so, odnosi in njihova razlaga, pomanjkljivi in brez bistvenega elementa - dobro razumevanje in poznavanje čustev... ozaveščanje in spoznavanje samega sebe


http://fov.uni-mb.si/~ufopra331a/custvena1.htm

http://www.mladina.si/tednik/200120/clanek/knjige-03/index.print.html-l2

kake so kj vaše izkušnje s tem pojmom
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #1 - 02.05.2002 at 17:45:03
 
Dobre izkušnje Smiley

Meni se zdi bolj pomemben,kot pa sam IQ.

Če znaš prisluhniti sebi in svojim čustvom,boš znal tudi drugim prisluhniti in jih razumeti.
To pa lahko veliko koritsti pri ustvarjanju odnosov.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldi
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #2 - 06.05.2002 at 11:38:40
 
Zame je EQ vse kar prihaja iz možganov in ni produkt razmišljanja oziroma razuma kot "strojčka", ki na osnovi znanj producira zaključke.

Korelacija med šolskim (IQ) in življenskim uspehom (EQ)je zelo majhna.

Zakaj je lahko nekdo brez končane osnovne šole lastnik uspešne mehanične delavnice in prodajalne avtomobilov - vse je zraslo v cca 10 letih.

Očitno nas dela uspešne nekaj drugega kot šola in IQ - to je nekaj, čemur se aktualno reče čustvena inteligenca, staromodno pa doševna zrelost. Za poznavalce človeka torej nič novega.

Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #3 - 09.05.2002 at 08:58:33
 
Ja, spet še en razmislek.

A sploh rabiš IQ, EQ, UQ, OQ, in vse te Q-je.

Jih ti kot iskalec resnice, razsveteljenja sploh rabiš. Si sploh rabiš basat možgane z vso to solato, ki je v bistvu samo premetavanje pojmov. Zato, da se nek znanstvenik sfura, neka institucija. Jutri se bo spomnu, John in Pensilvanije, da človek pa ima DUHOVNO INTELIGENCO. In se bodo delali testi, razprave, debate, kot že

(.... uh grem na kavo, bom pol napisal naprej)

za vsak nov vpeljan pojem sestavljen iz starih pojmov. Na nek način zguba cajta. Al pa se mogoče motim. Ipak je treba neki počet v lifeu. Smiley
Back to top
« Last Edit: 09.05.2002 at 15:14:34 by MIKE »  

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #4 - 09.05.2002 at 14:06:05
 
Mike,a še zdaj nisi spil te kave ? Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miška
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #5 - 09.05.2002 at 20:38:34
 
Mike!

He, he, ne potrebuješ Johna iz Pensilvanije. Beri:

Danah Zohar, Ian Marshall: Duhovna inteligenca

"…Popolno podobo človeške inteligence si lahko ustvarimo z razpravo o naši duhovni inteligenci. Z duhovno inteligenco mislim na inteligenco, s katero se lotevamo in rešujemo vprašanja smisla in pomena, na inteligenco, s katero lahko umestimo naša dejanja in naša življenja v širši, bogatejši okvir, ki jih osmišlja, na inteligenco, s katero lahko ocenimo, da je neka smer delovanja ali neka življenjska pot tehtnejša od druge. Duhovna inteligenca je nujna osnova za učinkovito delovanje razumske inteligence in čustvene inteligence. Je naša najvišja, najpomembnejša inteligenca…"

Boš še eno kavo?
M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldi
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #6 - 10.05.2002 at 07:32:33
 
Brez veze; izven razumski del našega podstrešja bodo secirali do onemoglosti, gre pa preprosto za sistem, ki smo ga podedovali od naših predhodnikov - živali.

One zlo dobr funkcionirajo pa čeprav praktično nimajo razumskega predela možgan oziroma IQ-ja.
Če hočemo torej te stvari razumeti, se moramo vprašati, kako lahko funkcionirajo živali in to ponavadi veliko bolje kot mi, ki imamo razum.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #7 - 10.05.2002 at 09:23:54
 
Živali so usklajene z "naravno" inteligenco.Saj zemlja je,kot eno živo bitje,zato se vse zliva v harmonijo.

Človek s svojim razumom,pa izstopa iz teh okvirjev in je ločen od narave.Vsaj s svojim umom. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #8 - 10.05.2002 at 11:03:53
 
Madonca, bom še eno kavo, zlo kmalu.

Nimam besed, torej dejmo raje kar o NIČNI inteligenci, al se bo spet najdu znanstvenik nične inteligence (čakam Johna iz Pensilvanije)

.... sonček, sonček

MIKE

P.S. če se glih najde, potem iščimo SONČNO inteligenco
Grin
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #9 - 10.05.2002 at 11:48:33
 
Pa dajmo najprej definirati,kaj sploh je inteligenca. Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Le-ona
3
***
Offline

Biti ali ne biti, to zdaj
ni več vprašanje...
Posts: 108
Celje (okolica)
Gender: female
Re: Čustvena inteligenca
Reply #10 - 10.05.2002 at 12:28:14
 
MIKE wrote on 10.05.2002 at 11:03:53:
 

.... sonček, sonček




Ja? A me je mogoče kdo klical?  Ups, to je bil  le klic mojih lastnih čustev...se pardoniram!    ...

Lep vikend želim vsem, obilo čustev in seveda, kot vedno mnogo ...

Le-ona
...

Back to top
 

Biti-ljubiti...imeti za kaj živeti!
 
IP Logged
 
Miška
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #11 - 10.05.2002 at 12:43:01
 
Comp!

Da ne boš zgubljal dragocenega časa s slovarjem knjižnjega jezika (hm, imam en bad feeling, da tale slovar ni ravno inteligenten - vsaj pri razlagi inteligence...):

inteligenca
nadarjenost za umske dejavnosti

inteligenčen
nanašajoč se na inteligenco

inteligenten
nadarjen za umske dejavnosti

inteligentnost
lastnost inteligentnega človeka

To je bila prva ideja, morda se mi utrne še kakšna.

Pozdravček,
M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Čustvena inteligenca
Reply #12 - 10.05.2002 at 19:28:19
 
Miška !

Nisem izgubljal dragocenega časa s SSKJ Smiley.


Hotel sem povedati to,da smo ponavadi ljudje vedno le omejeno inteligentni oz. le na določenem področju.
Saj je naš jaz in nakopičeno znanje tisto,kar nas omejuje.Zato je lahko celostno inteligenten le človek,ki je brez jaza.
Brez jaza pa smo takrat,ko ljubimo,saj ljubezni "jaz" ni sposoben razumeti.

Ljubezen pa je najvišja oblika inteligence. Smiley

Tako,da zdaj vemo,točneje povedano ,ne vemo,kaj je treba storiti,točneje povedano ,ne storiti(nedelovanje). Smiley
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miška
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #13 - 10.05.2002 at 21:30:18
 
Comp!

Hm – tole mi boš ob priliki, ko se ti bo dalo, malo bolj razložil. Saj bi te konkretno vprašala, česa ne razumem, pa ko berem, razumem in se strinjam s tabo, potem grem brat še enkrat, pa ne razumem nič več… Predvsem zadnjega stavka – vem samo še to, da nič več ne vem… oziroma točneje – sem rahlo zmedena…

Aja, pa Johna iz Pensilvanije pokliči – pravkar si izumil CELOSTNO intelignenco – te še ni bilo na spisku… pa še en kofetek za MIKE-a zrihtaj…

M.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Oldi
Guest




Re: Čustvena inteligenca
Reply #14 - 13.05.2002 at 08:00:15
 
comp
Po moji teoriji si vse pomešal, izvirni greh je pa v napačnem prevodu pojma EQ, ki po moje nikakor ne more biti čustvena inteligenca.
Če prav vem je IQ Intelligence Quotient, skrajšano inteligenca, EQ pa naj bi bila emocijski kvocient ali kvaliteta, ki pa ga tudi v angleščini poimenujeji Emotional Intelligence, kar po moje vse skupaj zamegli.

Med branjem tovrstne literature me je v začetku pojem ČI tako motil, da sem si omislil izraz čustvena kvaliteta ali zrelost, še bolje pa duhovna zrelost, ki ga uporabljajo tudi psihologi stare šole.

Gre skratka za sposobnosti oz. razvistost našega čustvenega oziroma duhovnega sveta, vendar duhovnega v smislu izven razumskosti, ne pa verske indoktrinacije.

Ljubezen torej ne more biti najvišja oblika inteligence, je pa v celoti produkt našega duhovnega oz. čustvenega sveta. Kemija zaljubljenosti namreč poskrbi, da se razum ne vpleta v delovanje čustvenega dela možganov.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2