Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 9471 times)
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
nataliteta
19.03.2002 at 12:12:55
 
nataliteta pada, to vemo vsi, v vsem razvitem svetu, v nerazvitem pač ne ... a se je s tem za obremenjevat? ... dokler smo razdeljeni po državah, nacijah itd pomoje ja, ko bomo to ukinili mogoče ne več, zdej ja.

zakaj sem to temo sploh načel ... možno da je že kje načeta, čeprov dvomim, moja sodelavka pravi 'o tem nihče ne govori'.
o čem?
o tem kjer smo danes, o tem da je treba družino, s tem mislim na otroke, načrtovat, zelo pozorno, da slučajno zaradi tega ne zgubiš dela, predvsem ženske imajo ta problem valjda, država ta problem rešuje po svoje ... omogoča moškim it na porodniški dopust ... pha ... i spit on it!
pa ne da nebi šu na tak dopust ... itak da bi šu ... ampak jest komot svoje delo opravljam od doma ... poznam veliko žensk ki tega pač ne morejo in se predvsem zaradi dela ne odločajo za otroke ... pa tudi zaradi une slavne (zadnjič je makarovičpeva to prjavla na tv slo) 'v tak drek jest že ne bom otrok rodila'.

no ja načel sm ... naprej pa pol ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: nataliteta
Reply #1 - 19.03.2002 at 16:12:44
 
Katera Makarovičeva? Mogoče Svetlana!!!

No kar se tiče natalitete, je to problem zahodnega sveta, ki daje prednost predvsem drugim stvarem, kot pa otrokom. To kažejo naši vrli delodajalci, ki iz svojega bogatega obličja vpijejo, da ne marajo žensk ki bodo imele otroke, ki imajo otroke, ker so to za njih stroški in zguba denarja. To so pač dejstva. In seveda mlade punce se bojijo (MED DRUGIM), imet otroka ker bodo izgubile službo, ali pa je niti ne bodo dolgo dobile. Poleg tega pa je prevladujoča misel:"Najprej štalca, pol pa kravca, al pa bik!" že dodobra zasidrana v glavah zahodnjakov, med katere se lahko v tej smeri fino prištevamo.
Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nataliteta
Reply #2 - 19.03.2002 at 23:45:01
 
MIKE wrote on 19.03.2002 at 16:12:44:
Katera Makarovičeva? Mogoče Svetlana!!!

točno ona
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: nataliteta
Reply #3 - 20.03.2002 at 00:54:06
 
Ja Gape na nekaj si pozabil. Na emancipacijo.  Ta zahteva zensko, ki je vsaj visoko izobrazena in zato je zapostavljen druzinski del in s tem nataliteta. Seveda pa se v vseh emancipiranih druzbah zenske celo strizejo kot moski. Temu sledi, da bo devetmesecna zanositev v prihodnosti brzkone potekala elektronsko skozi razne inkubatorje ipd.  
Ker zenska svojega otroka ne bo nosila se temu ne bo reklo zanositev temvec "medicinska genetska pomoc pri nakupu". Ker pac prvi kupljen otrok ne bo po zelji si ze tako razvajeni potrosniki niti ne bodo vec zelili imeti drugega in s tem bo nataliteta se nizja.  Kot receno. Ni kriva le drziva in moski del porodniskega dopusta, cerkev ipd.  Tudi emancipacija prispeva svoje.  Kaj pa motika??  Ali tiste najmljase na forumu se veste  kaksen pripomocek je to?  

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: nataliteta
Reply #4 - 20.03.2002 at 08:36:26
 
Pred kakim tednom je bil v Dnevniku članek na temo o predvidenem prirastku svetovnega prebivalstva.
Svetovno znani demografski strokovnjaki so se znašli na kupu in ugotovili, da se svetovno prebivalstvo ne bo tako hitro množilo kot so predvidevali. Menda v državah v razvoju, kamor se šteje več kot  70 držav, v sedanjem času nimajo več kot  5-7 otrok na družino, kar je veliko manj kot so prvotno predvidevali.
A to so pač predvidevanja.

Osebno sem mnenja, da se nam zaradi natalitete ni treba sekirat oz. da se lahko sekiramo bolj zaradi drugih stvari. Otroci so se vedno rojevali in se vedno bodo. Moje mnenje je, da naj bo otrok spočet  zares iz ljubezni med dvema človekoma, to pa še ne pomeni, da naj bo načrtovan. Iz tega sledi, (moje mnenje), da naj bi se v odnose spuščali samo v primeru, da se partnerja res predajata eden drugemu in da pri samem seksu ne gre samo za pucanje rorov. Čustva so zelo zelo važna. Vse ostalo se bo potem že uredilo na tak ali drugačen način. S tem seveda ne mislim, da bo par ostal skupaj, hočem samo reči, da so energije drugačne kvalitete in da se pozitivne rešitve lažje najdejo.

Enkrat, se mi zdi, sem že pisala o tem, da na kmetih težko dobiš kuro, ki bi hotela biti mama, pred tridesetimi leti  pa je bilo kandidatk za mame odločno preveč. Kaj hočem reči? Da se izrojen način življenja, ki je posledica napačnega mišljenja, pozna tudi pri domačih živalih (ker ima človek moč in oblast nad njimi), kako šele se to odraža pri človeških samicah. Da od samcev ne govorimo. Ko bodo ljudje do neke mere spremenili način razmišljanja, kar se življenja tiče, ko bodo duhovno zrasli in znali na drugačen način sprejemati življenja (ne samo človeška), bo tudi nataliteta drugačna. A v prvi vrsti bo to pomenilo, da bodo otroci, ki so že rojeni, doživljali svet manj travmatično, da bo manj primerov stresov, da bodo imeli bolj umirjeno in kvaliteno življenje. Saj v neki meri se svetovni trend že spreminja: poudarja se pomembnost čim daljšega  dojenja, prvega stika matere in otroka takoj po porodu (tega si pred desetimi leti še nisi mogel privoščiti) itd…. Saj gre svet v pravo smer, samo počasi, počasi….
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nataliteta
Reply #5 - 20.03.2002 at 14:45:06
 
počasi se daleč pride ...

Kaj pa motika??  Ali tiste najmljase na forumu se veste  kaksen pripomocek je to?    Grin

pucanje rorov   Grin  Grin

pizda smo neresni ...   Grin  Grin  Grin


pa tolk resna tema je to  Sad  Undecided  Cry
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: nataliteta
Reply #6 - 20.03.2002 at 15:11:28
 
gape wrote
Q
Kaj pa motika??  Ali tiste najmljase na forumu se veste  kaksen pripomocek je to?    
Q

jah, saj nisem pri mlajših tukaj gor, se mi zdi, da sem pri starejših, in od nekdaj vem, kaj je motika. Ste že posejali korenček pa peteršilj, pa posadili krompir? Premišljujem edino to, ali naj vržem v zemljo še seme marjončka ali naj še malo počakam - zgleda, da so mi  stari grmički čez zimo konec vzeli, pa sem kupila novo seme

tako gape  Grin Grin Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nataliteta
Reply #7 - 20.03.2002 at 16:07:26
 
spet ... nism mislu tebe nič zaj...vat

hotu sm samo povedat da mi je blo smešno brat poste vajine (motike in pol rori)
Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
majaronček je pa kul ja ...
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: nataliteta
Reply #8 - 20.03.2002 at 16:58:29
 
Jaz pa mislim tko: nataliteta ni problem posameznika. Posamezna ženska oziroma posamezen par pač rešuje svoje probleme in stiske, prilagaja se svojim zmožnostim, niso pa ženske in družine na svetu zato, da državi dvigajo nataliteto. Pa da jim za prihodnost zagotovijo delovno silo in davkoplačevalce. Torej je nataliteta stvar države, ona je dolžna ustvarit pogoje, da se bodo ljudje odločali imeti otroke, niso jih pa dolžni. Država bi morala stimulirati delodajalce, da ne bi diskriminirali mladih žensk, ženske bi morale imeti možnost izbire imeti daljšo ali krajšo porodniško, možnost dobiti varstvo za otroka, možnost najeti varuško, možnost biti gospodinja, če to želijo, in zato imeti pojkojninsko dobo in zdravstveno zavarovanje, itd.
Ampak možnosti izbire žal večinoma nimajo. Problem je pa konec koncev vedno pri denarju. Ampak ne v tem, da denarja ni, ampak da je narobe razdeljen.



Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: nataliteta
Reply #9 - 20.03.2002 at 17:55:07
 
rajt

in kaj nam je storiti ???
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Valentinaa
5
*****
Offline

V iskanju svojega ORIGINALA.

Posts: 1101

Gender: female
Re: nataliteta
Reply #10 - 20.03.2002 at 23:19:19
 

Ja, če vsak kaj stori zase, pa za svoje bližnje, pa da pozitivno vpliva še na kakšnega okoli sebe, je pa že kar dovolj. Ker, če to stori vsak, potem to storijo vsi ljudje, in napredek je tu.  Najbolj važen se men zdi, da vsak pri sebi kaj stori, to je največji korak, ostalo se potem zgodi spontano po zakonu množice.

Država pa... ja za to je pa demokracija  Grin
Back to top
 

Bog ni maščevalen in ne kaznuje.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: nataliteta
Reply #11 - 21.03.2002 at 07:22:01
 
gape wrote on 20.03.2002 at 16:07:26:
spet ... nism mislu tebe nič zaj...vat

hotu sm samo povedat da mi je blo smešno brat poste vajine (motike in pol rori)
Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
majaronček je pa kul ja ...

brez skrbi gape, nisem imela občutka, da zaj...vaš, včeraj sem imela pač tipkarski dan in sem se odzvala na stvar, na katero se kak drug dan ne bi. Sem bila dobro razpoložena in mi je pasalo malo humorja. No, saj mi humor vseskozi paše, samo tipkanje ne.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: nataliteta
Reply #12 - 21.03.2002 at 07:23:28
 
Valentinaa wrote on 20.03.2002 at 16:58:29:
Jaz pa mislim tko: nataliteta ni problem posameznika. Posamezna ženska oziroma posamezen par pač rešuje svoje probleme in stiske, prilagaja se svojim zmožnostim, niso pa ženske in družine na svetu zato, da državi dvigajo nataliteto. Pa da jim za prihodnost zagotovijo delovno silo in davkoplačevalce. Torej je nataliteta stvar države, ona je dolžna ustvarit pogoje, da se bodo ljudje odločali imeti otroke, niso jih pa dolžni. Država bi morala stimulirati delodajalce, da ne bi diskriminirali mladih žensk, ženske bi morale imeti možnost izbire imeti daljšo ali krajšo porodniško, možnost dobiti varstvo za otroka, možnost najeti varuško, možnost biti gospodinja, če to želijo, in zato imeti pojkojninsko dobo in zdravstveno zavarovanje, itd.
Ampak možnosti izbire žal večinoma nimajo. Problem je pa konec koncev vedno pri denarju. Ampak ne v tem, da denarja ni, ampak da je narobe razdeljen.



jest tud tko mislim, Valentina
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: nataliteta
Reply #13 - 21.03.2002 at 09:13:33
 
Cisto z osebnega vidika: vcasih je bilo zivljenje bolj rutina, naredil si kaksno (poklicno) solo, si poiskal zakonskega partnerja in potem zacel delat otroke (pri tem sploh ne bi o razsirjenosti kontracepcije, pa gledanju cerkve na to..).

Dandanes, ljudje iscejo sebe. Sploh ne pomislim, da bi imela otroka, ker moram najprej sama sebe v red spravit, stvari pri sebi razcistit. Kako naj se za novo bitje skrbim, tako zblojena kot sem sama? Wink Grin
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: nataliteta
Reply #14 - 21.03.2002 at 09:30:09
 
sama mislim, da je edino pravi čas za met otroke takrat, ko začutiš hudo notranjo potrebo po njih (klic po materinstvu)
a je to pri dvajsetih  a pri petdestih, pa ni važno
pa tud ni važno, a sam rodiš, a prideš do otroka npr. s posvojitvijo
če do notranjega klica ne pride, pač nimaš otrok

ženske se morajo (šele) naučiti, da tiste z otroci niso večvredne, ravno tako kot tiste s (stalnimi) partnerji niso večvredne od onih brez njih

sicer pa, by the way, Marjana, kako se pa pride na mailing listo? Grin Grin Grin
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2