Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6579 times)
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: (Ne)navezanost
Reply #15 - 06.10.2002 at 10:31:38
 
Miska wrote on 04.10.2002 at 09:03:55:
Druga resnica: Če stvari samo uživaš in se upiraš, da bi se nanje navezal, se pravi, upiraš se, da bi se držal zmotnega prepričanja, da brez njih ne boš srečen, ti je prihranjen ves boj in čustveni napor, da bi jih varoval in hranil zase. Ali se ti je posvetilo, da lahko zadržiš vse predmete svoje navezanosti in jih ne opustiš, se ne odpoveš niti enemu, pa lahko še bolj uživaš na osnovi nenavezanosti, neoklepanja, ker si zdaj miren, sproščen in neogrožen v svojem uživanju?

Hmm, nisem ravno Tony de Mello Wink, ampak lahko ti pa povem, kako sem jaz razumela tole. In mislim, da je zate dovolj, če to povem čisto na kratko: odvrzi ego (navezanost), stvari samo uživaj (kar pa seveda ne pomeni izkoriščaj), ne izgubljaj svoje energije zato, da bi se nanje navezoval, pa boš lahko miren, sproščen in srečen…

Ali pa naj poskusim razložiti bolj na dolgo?

m.


Back to top
 
 
IP Logged
 
Nara
Guest




Re: (Ne)navezanost
Reply #16 - 09.10.2002 at 21:38:54
 
Čau!

Čujte, jaz sem tu prvič, pa ne vem čisto kaka so pravila, ampak ker se mi je zdelo, da bi morda lahko dodal kaj "pametnega" k vaši diskusiji, sem se odločil poslati nekaj misli. De Mella ste že obdelali, pa ziher bi lahko dodali še kako njegovo o tej temi, ker res super piše.

Jaz sicer veliko razmišljam in pišem o navezanosti, pa si vse lahko preberete v raznih clankih, ki so bili ze objavljeni v raznih revijah in jih imam nalozene na www.zdravduh.org/np/clanki.htm. Posebej navezanosti je posvečen članek na www.zdravduh.org/np/clanki/011karma.htm.

Moja temeljna ideja je:

Nenavezanost ... ne pomeni, da vse, tako dobro kot slabo, zavržemo in se odklopimo od sveta, da postanemo hladni in nedostopni. Pomeni to, da ohranimo potrebne odnose, pretrgamo pa [i]čustveno odvisnost od njih. Ne prekinemo čustvenega odnosa, saj so čustva pravzaprav gonilo vsakega dejanja. Človek in okolje se nenehno prepletata - da bi ohranili pristno individualnost in hkrati ostali povsem povezani s svetom, je potrebno veliko modrosti. Če se začnemo zlivati in nas preplavi nezadovoljstvo, se ustavimo in razmislimo: smo vezani ali navezani?[/i]

Nekaterim ljudem je življenje brez navezanosti pusto. Če jim ni treba nositi težkih bremen, so zbegani in nezadovoljni, ne pa sproščeni in osvobojeni. Nič čudnega, da jih duhovnost in religija navdajata s strahom, kar pogosto prikrivajo z ironijo. To spominja na plavalca s kamenjem v žepih, ki se dela, da mu je plavanje lahkotno, ko je povsem izčrpan, pa je že prepozno, da bi se rešil. Res se sliši neumno, ampak duša brez navezanosti je kot plavalec brez kamenja v žepih.

...

Nadaljevanje v članku ...

Nara
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: (Ne)navezanost
Reply #17 - 09.10.2002 at 23:48:27
 
Miska wrote on 06.10.2002 at 10:31:38:
Ali pa naj poskusim razložiti bolj na dolgo?

dej probi, ker nekako mi ni jasno, kje poteka meja med navezanostjo (zloraba) in nenavezanostjo (uporaba) ... če sm si pravilno razložu ...

nara naprimer ... kako definiraš 'čustveno odvisnost od'?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: (Ne)navezanost
Reply #18 - 10.10.2002 at 08:53:11
 
Tale topik o navezanosti spremljam kot eno bolj soft verzijo unega o odvisnosti. Berem miškinega de mellota pa tud men ene dileme ne razreš:

Zakaj navezost, če ničemer ne služ? A ni to ena lekcija, ki jo je treba vzet pa skoz dat? Se je po moje ne da prešpricat, zato ne vem zakaj taka panika pred njo. Šele ko si not, ko si navezan, da dihat ne moreš brez naveznosti, maš šele šanso, da spoznaš, da te ta naveznost utesnjuje. Prej ne, prej v nekem smislu osvobaja, saj ti omogoča, da slišiš vsaj en inštrument, da izostriš svoje otopele čute vsaj nanjga, kar je boljš, kot da preslišiš cel orkseter. Šele, ko se čuti prebudijo pa magari navežejo na posamezno, pol se morda šele izostri potreba pa tud sposobnost dojemanja  vseh inštrumentov v  de mellotovi simfonični harmoniji. Ne moreš v začetku stvari dojemat totalno, ker te kot take ne potegnejo vase. Potegne detjal, ki ma en potencial celote v seb. Če ga ma res, se bo pozornost razvezala navezanosti nanj pa  se razširla na kontekst, v katerem se pojavlja tkorekoč avtomtasko, se po moje ni treba v naprej bat, da se to ne bo zgodl. Ker če bi se praviloma dogajal,  da obtičimo v omejenosti navezanosti, pol bi bli po defoltu patološki odvisniki, kar praviloma nismo in kar smo v topiku o odvisnisnosti po mojem dost natnčn obdelal.

V bistvu je to spet eno post festum razmišljanje:ko daš koz, ti je vse jasno. Prej pa vmes pa nč al pa bolj mal, zato tud nima smisla vnaprej z navezanostjo okrog strašit.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: (Ne)navezanost
Reply #19 - 10.10.2002 at 08:59:03
 
gape wrote on 09.10.2002 at 23:48:27:
dej probi, ker nekako mi ni jasno, kje poteka meja med navezanostjo (zloraba) in nenavezanostjo (uporaba) ... če sm si pravilno razložu ...

nara naprimer ... kako definiraš 'čustveno odvisnost od'?

Bom poskusila…

Najprej, kako si jaz razložim »čustveno odvisnost od…« Po moje sem/si/je nekdo čustveno odvisen od nečesa/nekoga takrat, kadar svoje zadovoljstvo, svojo srečo, svoj notranji mir vežeš na nekaj/nekoga. Če tistega ni, nekaj manjka. Nekaj te »praska« Wink, nekaj ti »fali« in ko dobiš tisto, šele takrat si popolnoma srečen in zadovoljen. In navezanost pomeni ravno to. Neka stvar/oseba ti je potrebna za to, da se ti počutiš dobro. Če tega ni, ti nekaj manjka. Če vzamem recimo partnerski odnos, se po moje navezanost izraža tudi v ljubosumju, posesivnosti in v tistem: »brez tebe mi živeti ni«. Ali drugače rečeno – na ta način ustvarjaš zunanjo moč. Ki ti daje polnost, zadovoljstvo, srečo. Hodiš vodoravno potko.

Nenavezanost pa pomeni, da si to, kar si in si srečen zato, ker si to, kar si. Nekako bi se navezala na tisto avtentično/notranjo moč, ki izhaja iz tebe in jo nosiš sam v sebi. V bistvu ne potrebuješ nikogar/ničesar, da si srečen, zadovoljen, miren. Če ti recimo kdo prekriža tvojo potko (zdajle mislim na partnerstvo) to ne pomeni, da svoje zadovoljstvo vežeš nanj, ampak samo ti ostaneš ti in on/a ostane on/a. Oba skupaj lahko uživata bližino drug drugega, ampak pri tem ostaneta vsak zase popolna celota. Vsak zase sta mirna in srečna, ker pa se recimo dopolnjujeta, potem bližino drug drugega in srečo ter zadovoljstvo, ki jo ob tem doživljata, uživata skupaj. Hodiš navpično potko, to je pot zavedanja in teženja tvoje duše k popolni ljubezni.

Uf, zdaj sem šele zakomplicirala, ane?

Ampak, če zraven privlečem še karmo in to, da vsakdo, ki ti prekriža tvojo potko, jo prekriža z določenim namenom…. hmm, potem… ja, potem se mi stvar še bolj zakomplicira in edino, kar lahko spet zaključim, je, da je navpična potka edina prava… POT ZAVEDANJA!!

Če poskusim še enkrat na kratko: razlika med navezanostjo in nenavezanostjo je v tem, da pri navezanosti svojo srečo vežeš na nekaj/nekoga zunaj tebe. Nenavezanost pomeni biti srečen in zadovoljen sam v sebi in sam s sabo in v bistvu to deliti z nekom.

Kaj bolj jasno? Drugače ti jutri iz oči v oči razložim v Pržančku?

m.
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: (Ne)navezanost
Reply #20 - 10.10.2002 at 09:05:40
 
Quote:
Ampak, če zraven privlečem še karmo in to, da vsakdo, ki ti prekriža tvojo potko, jo prekriža z določenim namenom…. hmm, potem… ja, potem se mi stvar še bolj zakomplicira in edino, kar lahko spet zaključim, je, da je navpična potka edina prava… POT ZAVEDANJA!!


Ne vem, men se zdi, da pot zavedanja ni tako premorčrtna. Ne moreš se kar odločit za pot 'gor', ker pol ti tvoje potke noben ne prekriža in ti nobenmu. Men zveni to nekak sterilno, čeprav morda gladko...
Back to top
 
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: (Ne)navezanost
Reply #21 - 10.10.2002 at 09:17:45
 
titud wrote on 10.10.2002 at 08:53:11:
Tale topik o navezanosti spremljam kot eno bolj soft verzijo unega o odvisnosti.

Tut jest mam tak filing, Titud.

Men "povezanost" predstavlja vse tisto, kar nas povezuje v smislu tega, da sploh lahko živimo; smo povezani med seboj močno bolj, kot pa sploh uspemo čutit oz. se zavedat.

Npr.: lahko jem, ker "nekdo" mojo hrano pridela; lahko se umijem, ker je "nekdo" poskrbel, da skozi moje pipe voda teče; lahko svoje težave in misli tle razpredam, ker je "nekdo" ta forum skupi spravu; lahko se peljem na morje, ker je "nekdo" moj avto naredu, pa "nekdo" cesto zgradil; lahko karkoli, ker je "nekdo" omogočil, da ta karkoli jest lahko; pa še mnogo vas oz. drugih. To je men povezanost; prepletenost našega (so)bivanja in zmožnost furat svoj lajf, ker vsakodnevno mnogo njih omogoča, da ga sploh lahko živim ...

Dočim svojo "navezanost" prevajam v odvisnost (al pa obratno) in jo velikokrat čekiram prav tkole (predvsem pri sebi, valjda) oz. mi praviloma tkole butne nazaj:

Če bi me vprašali,
kaj je odvisnost,
bi lahko čutila bolečino vaših dejanj,
narejenih za drugih priznanje, ljubezen.

Mi je znana začetna bolečina dejanj,
da ljubezen nase in navzven obrneš.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Miska
5
*****
Offline


Posts: 1599

Re: (Ne)navezanost
Reply #22 - 10.10.2002 at 09:17:53
 
titud wrote on 10.10.2002 at 08:53:11:
Tale topik o navezanosti spremljam kot eno bolj soft verzijo unega o odvisnosti. Berem miškinega de mellota pa tud men ene dileme ne razreš:

Zakaj navezost, če ničemer ne služ? A ni to ena lekcija, ki jo je treba vzet pa skoz dat? Se je po moje ne da prešpricat, zato ne vem zakaj taka panika pred njo. Šele ko si not, ko si navezan, da dihat ne moreš brez naveznosti, maš šele šanso, da spoznaš, da te ta naveznost utesnjuje. Prej ne, prej v nekem smislu osvobaja, saj ti omogoča, da slišiš vsaj en inštrument, da izostriš svoje otopele čute vsaj nanjga, kar je boljš, kot da preslišiš cel orkseter. Šele, ko se čuti prebudijo pa magari navežejo na posamezno, pol se morda šele izostri potreba pa tud sposobnost dojemanja  vseh inštrumentov v  de mellotovi simfonični harmoniji. Ne moreš v začetku stvari dojemat totalno, ker te kot take ne potegnejo vase. Potegne detjal, ki ma en potencial celote v seb. Če ga ma res, se bo pozornost razvezala navezanosti nanj pa  se razširla na kontekst, v katerem se pojavlja tkorekoč avtomtasko, se po moje ni treba v naprej bat, da se to ne bo zgodl. Ker če bi se praviloma dogajal,  da obtičimo v omejenosti navezanosti, pol bi bli po defoltu patološki odvisniki, kar praviloma nismo in kar smo v topiku o odvisnisnosti po mojem dost natnčn obdelal.

V bistvu je to spet eno post festum razmišljanje:ko daš koz, ti je vse jasno. Prej pa vmes pa nč al pa bolj mal, zato tud nima smisla vnaprej z navezanostjo okrog strašit.

Ja, titud… Navezanost ne služi ničemur. Ampak vsi smo »gor rasli« s tem, da so nas tako učili, ane? No, ja, vsaj velika večina nas, po moje. In prešpricat se je ne da, imaš prav. Je del potke, ki jo je treba prehodit. In mislim tudi jaz, da dokler ne daš skozi navezanosti na svoji lastni koži in dokler sam ne izkusiš, kaj v bistvu pomeni navezanost in dokler sam ne ugotoviš, da navezanost ni prav nič OK, toliko časa pač živiš na ta način. Saj ni frke. Če ti odgovarja, seveda. In ni nobene panike tukaj, nihče nikogar ne straši. Saj veš – vsakdo sam zase odloča, kaj se ga dotakne in kaj ne. O čem želi razmišljati in o čem ne. Kaj bo sploh bral, če bo bral. Kaj bo sploh izkusil, če bo izkusil. Po kateri potki bo hodil, če bo sploh hodil…


titud wrote on 10.10.2002 at 09:05:40:
Ne vem, men se zdi, da pot zavedanja ni tako premorčrtna. Ne moreš se kar odločit za pot 'gor', ker pol ti tvoje potke noben ne prekriža in ti nobenmu. Men zveni to nekak sterilno, čeprav morda gladko...

Pa ker si me prehitel s temle tvojim zadnjim postom, naj dodam še tole: kdor trdi, da je navpična potka premočrtna in da je lahka, se po mojem mnenju hudo moti. Ker ni. Vsaj jaz mislim tako. Je polno ovinkov, ki jih moraš prehoditi, je polno hribčkov, ki jih moraš prestopiti, je polno kamenčkov, ki jih moraš prestaviti. Pa si enkrati "up", pa si spet "down". Kar pa bi jaz poudarila, je to, da je pomembno predvsem to, da veš, po kateri potki želiš hoditi. Ali želiš razvijati zunanjo moč ali notranjo, avtentično moč. Sem nekje brala, da v bistvu vse duše stremijo k navpični potki. In jo vse duše tudi tudi opravijo. Prej ko slej. Nekatere v tem življenju, nekatere v naslednjem, nekatere v nekem prihodnjem. Odvisno tudi od naloge, ki si jo izberejo, ko se inkarnirajo in od karme, ki si jo naberejo v vsakem življenju. Ampak opravijo jo pa. Ker vse duše težijo k ljubezni, sočutju, radosti, sreči, veselju. Ker je to njihova naloga.

m.



Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: (Ne)navezanost
Reply #23 - 10.10.2002 at 10:03:13
 
Quote:
Ali želiš razvijati zunanjo moč ali notranjo, avtentično moč. Sem nekje brala, da v bistvu vse duše stremijo k navpični potki.


Tisto našo pot navzgor si jest ne predstavljam kot eno spiralno pot iz ene orbite v drugo, kjer se vsakič  bližina/navezanost ustvari  na orbiti,  za vzdrževanje  katere je potrebna najmanjša energija: da te ne  potegne noter pa dol v polno al pa izstreli v ven pa  prazno. Avtentične moči ne kaže preveć izčrpavat za zadrževanje v tej orbiti, ampak jo  teba  zmeraj imet  v rezervi le za 'zagon' motorjev v pravem trentku, da te utiri v novo orbito, ko bi za vztrajanje v stari potreboval preveč njene energije. Po  takih zakonih  astrofizike se 'osvaja'  vesolje z minimalno porabo avtentične  moči in maksimalno izrabo gravitacije, ki tako kot 'zunanja' moč  lahko deluje zločesto kot navezaost/odvisnost ali pa  kot osvobajajoča odskočna deska  za vesoljsko potovanje od enega mase do druge in naprej gor v neskončnost...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: (Ne)navezanost
Reply #24 - 10.10.2002 at 10:11:38
 
Miska wrote on 10.10.2002 at 09:17:53:
kdor trdi, da je navpična potka premočrtna in da je lahka, se po mojem mnenju hudo moti. Ker ni. Vsaj jaz mislim tako. Je polno ovinkov, ki jih moraš prehoditi, je polno hribčkov, ki jih moraš prestopiti, je polno kamenčkov, ki jih moraš prestaviti. Pa si enkrati "up", pa si spet "down". Kar pa bi jaz poudarila, je to, da je pomembno predvsem to, da veš, po kateri potki želiš hoditi.


Jest trdim, da je navpična potka v dimenizij spodaj-zgoraj lahko ravna, v gledišču na dimenzijo levo-desno, ampak, takih ki tako pot hodijo je kar dost, le ne vedo (vemo), da smo na njej. In vse je odvisno od predstave teh poti, ki si jih zgradimo v lastnih glavah. Vsaka glava pa, že ko rečeš:"Predstavljaj si goro" zgradi toliko različnih gora, kolikor glav nagovoriš k temu predstavljanju. He he, in kje so potem šele poti...

Jupi, za vse ki želijo na Nanos.
Jest bi to goro dal v enciklopedijo, kot statusni simbol, govorjenja o življenjsko-duhovni poti človeka. Ma zelo strmo pot, pa malo manj strmo, pa sredno, pa lahko, in za konec še tisto, po kateri se lahko kar z avtom gor pripelješ. Seveda, se pa najdejo zoprni posamezniki, ki po poti ne gredo navzgor, ampak malo zavijejo s poti dol na levi ali desni strani.....

Grin Grin Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2