Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 3162 times)
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Zgodovina in naš odnos
10.09.2001 at 23:06:00
 
Čas..Neskočnost časa….In izmivanje zgodovine…Vse je usmerjeno v pol preteklo zgodovino, vspovosd poslušaš: ko smo bili pri partizanih..Govore o bataljonih, brigadah, divizijah…Nihče pa ničesar ne reče o tistih resničnih bataljonih in divizijah, o polkih in tisočih slovenskih fantov, ki so se bili prisiljeni boriti za mačehovsko državo…Morali, ker je bila slovenska zemlja del mačehovske in če pade mačeha, pade tudi naša zemlja. Nihče ne govori o ogromnih količinah snega, o lakoti in prezebanju, o plazovih in regljanju strojnic, bobnenju topov…Križem kražem po svetu leže razmetani grobovi ..tudi slovenskih mož….NA mnogih krajih na tujem vzorno skrbe za grobove padlih, ne glede na barvo, pripadnost, raso ali stan..Vsepovsod..LE na domači zemlji, za katero so s tolikim ognjem darovali svoja življenja tisoči in tisoči slovenski fanjte, malega milijonskega naroda, le na domači , s trnjem porasli grudi je to ne važno..Soško bojišče- najzahtevnejše gorsko bojišče, neverjetni podvig, ki je slonel na zavesti in pripadnosti domači zemlji..Vojaški stroj je to vedel, zato je tukaj potreboval naše može, pa tudi ostale slovanske narode…A mi tega ne vemo, da je 160 000 Slovencev služilo v A.O vojski, da je med celotno 4 letno vojno 40 000naših fantov sestavilo marš bataljone za vse fronte, soško, Galicijo, solunsko…Mi tega ne vemo…Vse nekdanje bitke in partizanske kurirje, vse male gverilske napade poznamo, vse bitke s popolnimi podatki; Neretvo, Sutjesko, pohorski bataljon, preboj 14. divizije, etc. Vse to vemo in smo bili primorani vedeti…a o slovenskih fantih v prvi vojni niti besede…Niti besede o tem kar pravi Hobsbawm: »Preko vreč, napolnjenih s peskom, se je soočilo več kot dva milijona ljudi, ki so skupaj s podganami in ušmi životarili v svojih strelskih jarkih in čakali na odločitev generalov za preboj iz te mišnice. Njihovi odločitvi so sledili dnevi, včasih celo tedni neprestanega topovskega obstreljevanja /…/, ki naj bi sovražnika pregnalo pod zemljo, nato pa so se v točno določenem trenutku čez bodečo žico vsuli valovi vojakov in se zagrizli v nikogaršnje ozemlje. Zarili so se v kaos blatnih ali z vodo zalitih lijakov, ki so jih izvrtali topovski izstrelki sovražnika. Medtem ko so se skušali prebiti preko blata, pomešanega s trupli pobitih, so jih kosile sovražnikove strojnice…« In to ni bila le slika Verduna, ni samo slika Somme, to je odsev vse velike vojne, ki je terjala in izterjala velik krvni davek, žal, tudi na naših tleh. Soča je še dolgo nosila kri pobitih in še dandanes najdemo sem ter tja razmetane ostanke padlih Slovencev, Italijanov, Avstrijcev, praktično skorajda vse predstavnike evropskih narodov. A mi? Brezbrižno zremo v svet, saj vse tako je samoumevno in niti spomina ni, ki bi nas opominjal..Ničesar ni..LE velike proslave ovenčanih partizanov in drugih spomenic, take ali drugačne proslave…a o padlih v prvi vojni »niti besede«/(Lyn Mac Donald)…..
»Če vpraša kdo te, zakaj življenje smo dali
Povej mu: zato ker so očetje nam lagali.« /Rudyard Kipling/..

In danes? nam tudi lažejo?..ah ja, tudi danes je naše življenje v prefinjeni vojni medijev vredno toliko, kot je napisal Stephane Audoin- Rouzeau za takratno Nemčijo: »..kajti v tej deželi kulture je človeško življenje cenjeno toliko kot ščurki po barakah in podgane po strelskih jarkih…«  
Zgodovina! papir, zmagovalcev? In vendar se skristalizira spoznanje šele čez čas: O mrtvih le dobro..a kaj ko mi zanje sploh ne vemo in nam nič ne pomenijo- ali pa se bomo vendarli zbudili in jim izkazali čast kakršna jim gre? Vprašanje časa….naj kot že toliko časa še nadalje spe…Pozabljeni, neznano kje…Naj spe!? ..in njihov spomin sinovi njih sinov naj počaste, za dom ne le cesarja, za sina ne tujega kralja…za zemljo rodne krvi…je tekla njih mlada kri.-.a naša jih ne počasti…?/kolesar/
»They rose responsive to their country's call,They gave their best, their lives, their all.« /na spomeniku v Queenslandu, Avstralija/
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
A.
Ex Member




Re: Zgodovina in naš odnos
Reply #1 - 11.09.2001 at 15:43:19
 
a se da tole prestavit ker bl pase v slo?
Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Zgodovina in naš odnos
Reply #2 - 11.09.2001 at 15:52:13
 
jest sm za.

kolesar?
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: Zgodovina in naš odnos
Reply #3 - 11.09.2001 at 16:08:44
 
ČE tko meniš kar prestavi tja...Al morm jaz?Smiley
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
MIKE
5
*****
Offline

Sonce    :)
Posts: 1011
Ljubljana
Gender: male
Re: Zgodovina in naš odnos
Reply #4 - 11.09.2001 at 18:32:17
 
Jest bi prestavu v peto (moj bicikl ma samo pet prestav).

Je pa tko kolesar, se mnogi spomnejo, nekateri še živijo, se pojavljajo članki v raznih revijah o lažeh, o mnogočem kar je Rdeča oblast zamolčala, pa se itak nihče ne zgane. Poznam kar nekaj direktnih borcev, v MAG-u je marsikaj letos poleti pisalo o dvolični partizanski revoluciji, pa vendar se moraš zavedati, da so si ti Rdečki, zgradili do danes take imperije, ter si jih še gradijo, ker so v vseh možnih prvih vrstah (politiki, negospodarstvu, športu, gospodarstvu) in tako bo toliko časa, dokler se ne bo pojavilo veliko somišljenikov in reklo ne, če boš sam rekel ne ti bodo odpihnili glavo, to ti garantiram.

Back to top
 

Zdaj.....zdaj.....zdaj.....in spet zdaj.
heronero  
IP Logged
 
kolesar
3
***
Offline

Žalostil sem se, da nimam
čevljev. Ko sem šel mimo
vrat mošeje v Damasku,
sem opazil človeka brez
nog. Takrat sem nehal
žalovati in prigovarjati
usodi. SAADI
Posts: 106

Gender: male
Re: Zgodovina in naš odnos
Reply #5 - 01.11.2001 at 23:31:00
 
Kr probej mi jo odpihnit:) Raje vse take na kako ekskurzijo peljem v Mathausen ali pa čisto preprosto v Kočevski rog.. Me prav zanima kako se bo kdo ven izvlekel. Dejansko je zdj tole postalo spet bolj aktualno ob množičnih grobiščih in vsem podobnem, kar se v zadnjem času dogaja v slovenskem prostoru. Dejstvo je, da si še vedno mečejo pesek v oči... Češ, ni virov ni ničesar... Morda v določeni meri jih ni tukaj, so pa v Beogradu, marsikaj je v Zagrebu pa pod domačimi fascikli tudi leži še cel kup neprebranih ukazov.. Zgodovina pač, ki jo vsak po svoje izrablja za lastne namene... Resnica pa pride prej ali slej na dan...Zgodovina kot znanost pač?!Smiley
Back to top
 

Ozri se na lastno srce in svoje misli-&&so samo tvoje in nihče ti jih ne more vzeti..&&Zato hodi, zato se ne vdaj../kolesar/&&
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1