Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 14
(Read 88130 times)
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #150 - 14.12.2005 at 10:41:08
 
TheONE wrote on 14.12.2005 at 08:49:26:
nc najbolje je da se odlocimo za dve smeri al pa kr tri

1 prenehamo
2 nadaljujemo po poti A
3 nadaljujemo po poti B

pot A naj bi bila povzemanje in kopiranje besed skozi realnost skozi filozofe skozi ljudi ki nikoli niso niti od dalec zacutili kaj naj bi bila ljubezen

pot B naj prevzamemo debato po notranjih obcutenjih po tistih kjer srce zamegli razum in se oprimes tiste cistosti kjer ljubezen postane ljubezen v njeni prvinskosti in ne stereotip v arhaicnem modelu znanega




In kakšna je razlika med A in B?

Razen, da se pot B zdi lažja saj ni zavezujoča - u bistvu na obeh poteh počnemo isto.

Mogoče bi morali vzeti pot C in govoriti o tistih besedah, skozi katere lahko občutimo ljubezen nekoga, ki nikoli ni ljubil?



uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #151 - 14.12.2005 at 11:11:41
 
TheONE wrote on 14.12.2005 at 09:45:57:
mogoce me pa res sama najde tko kot sem vedno govoril da vse lepo samo pride




tako kot tudi kaj manj lepega

(recimo edina gotova stvar)

uživaj!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #152 - 14.12.2005 at 11:24:31
 
t wrote on 14.12.2005 at 10:36:50:
Smisel je samo to, kar zares mislimo z nečim, na višjem nivoju pa lahko predstavlja tudi neki cilj (tako našega govorjenja kot tudi delovanja - predvsem delovanja) - zato je lahko smisel popolnoma poljuben - medtem ko celovitost ni nekaj popolnoma poljubnega. Zato lahko svoj smisel/smoter/cilj najdemo v popolnoma parcialnih zadevah, celovitosti pa ne.




Platonistični ideal celote v osnovi zgreši, ko vse razstavi na duha in materijo pri čemer materijo zavrže kot začasno in delno duha obdrži kot večnega in celovitega - in se pokavsa - ker kot celoviti smo trenutno celoviti samo kot duh in materija; karkoli od tega umanjka nam že jemlje našo celovitost. Z analizo in cepljenjem sicer lahko pridemo do nekega koščka, katerega ne moremo več cepiti naprej - vendar je to samo del, ki smo ga odcepili od celote - to, da ga ne moremo cepiti naprej v neskončnost nam kaže samo na pomankljivosti naše metode (kar je konec koncev lepo pokazala tudi znanost).


Napaka tvoja je v tem, da ljubezen gledaš skozi kulturno/religijsko/duhovna očala, ne pa skozi to kar zares je: osnovna sila življenja - reprodukcijska sila, katero vse kulture poskušajo tako ali drugače obvladovati in spreminjati pa jim nikakor ne uspeva.


Ljubezen je osnovna sila narave - naše kulture jo samo poskušajo ukrotiti. Drugače ni nič človeško specifičnega, saj se plodijo vse živali in v njenem imenu so marsikdaj pripravljene na iste skrajnosti kot ljudje.



Vidiš - tukaj spet mešaš ljubezen s sprejemanjem - ljubezen ni sprejemanje, temveč je sila, ki teži k ustvarjanju novega življenja, kot taka z lahkoto pomete z vsem, kar ji leži na poti - kot taka je ljubezen sovraštvo do vsega, kar se ji upira (ne v ambivalentnem smislu - temveč v smislu vodnega toka, ki naleti na oviro). Ljubezen je fenomen (vsega) življenja, ne pa neko naše orodje - u bistvu smo mi njeno orodje.



Te je prava uživancija brat, zato me tud tko mika tebe izzvat. Wink

Bi ti tud težko oporekal glede tvoje opredelitve smisla in celovitosti,  svojega kulturološko gledanja na ljubezen pa kljub temu ne nameravam  kar tko zavrečt, vsaj dokler mi kolikor toliko dobro služi pri (samo)refleksiji  tega po tvoje naravnega  fenomena.

Ko govorimo o ljubezni, ne govorimo več o slepi in neukrotljivi sili, ki nas tako kot vsa živa bitja žene v reprodukcijo, ampak o specifično človeškem načinu sobivanja, ki reprodukciji služi le pogojno (ali pa sploh ne). Razvoj človeštva kot vrste je za razliko od drugih živih bitij pogojen s  samorazvojem vsakega od posameznih/avtonomnih  članov te skupnosti, od njegove samrealizacije/individualizacije,  zato je bil  človek prisiljen  med sabo razvit obliko odnosv, ki bi jo živali prisiljene razvit, če bi bil obstoj in razvoj posameznih   vrst odvisen od  njihove  sposbnosti reprodukcije sicer   avtonomnnih vrst  med sabo. Zaradi takega modela ljubezen ni zgolj 'orodje' za reprodukcijo posameznika in s tem  človštva kot  vrste, ampak vsega živega na zemlji. Tko da ljubezen ni nekaj, kar je nastalo v naravi in jo  je človek od nje prevzel (udomačil/ukrotil) ampak jo  je razvil/izumil  takorekoč avtonomno, da bi jo potem  apliciral na vse svoje okolje,  ga s tem humaniziral.


Se pa strinjam, da bi se o ljubezni kot specifičnem človekovem izumu ali  naravni sili dalo  prepirat kot o na pol polnem ali na pol praznem kozarcu. Stvar okusa,  dokler ocena o kvantititeti ne vpliva na spremembo kakovokosti.
Back to top
« Last Edit: 14.12.2005 at 12:38:14 by titud »  
 
IP Logged
 
Loops of Infinity
Ex Member




Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #153 - 14.12.2005 at 12:05:54
 
t wrote on 14.12.2005 at 10:36:50:
Vidiš - tukaj spet mešaš ljubezen s sprejemanjem - ljubezen ni sprejemanje, temveč je sila, ki teži k ustvarjanju novega življenja, kot taka z lahkoto pomete z vsem, kar ji leži na poti - kot taka je ljubezen sovraštvo do vsega, kar se ji upira (ne v ambivalentnem smislu - temveč v smislu vodnega toka, ki naleti na oviro). Ljubezen je fenomen (vsega) življenja, ne pa neko naše orodje - u bistvu smo mi njeno orodje.



Kaj njej mar, če izgleda ljubezen ali ne, zato se ji v tej brezbrižnosti ne more nič tako daleč izjalovit, da bi sovražila. Sovraštvo je človekova iznajdba, ker v svoji nemoči ne zmore uvideti moči. Ona namreč ne pometa tako, da izloča, ker ji nekaj ne bi bilo všeč ali ljubo, ampak enostavno ker je na to naletela ali tisto nanjo in je močnejša od predhodnega le zato, ker ga zmore sprejeti, zrcaliti ter se transformirati in je tako sama sebi namen. Je del vsega in vsebuje vse.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #154 - 14.12.2005 at 12:12:48
 

Je Imanuel odlično razdelal z enim stavkom:

Moški je ljubosumen, če ljubi, žena tudi, če ne ljubi. (Kant)





uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #155 - 14.12.2005 at 12:24:22
 
Quote:
Kaj njej mar, če izgleda ljubezen ali ne, zato se ji v tej brezbrižnosti ne more nič tako daleč izjalovit, da bi sovražila. Sovraštvo je človekova iznajdba, ker v svoji nemoči ne zmore uvideti moči. Ona namreč ne pometa tako, da izloča, ker ji nekaj ne bi bilo všeč ali ljubo, ampak enostavno ker je na to naletela ali tisto nanjo in je močnejša od predhodnega le zato, ker ga zmore sprejeti, zrcaliti ter se transformirati in je tako sama sebi namen. Je del vsega in vsebuje vse.


Tko opredeljena sila je volja do moči in  ljubezni  ni mogoče  enostavno zrdeucirat  nanjo, pa če se tako trudmo potegnt njen skupen imenovalec iz vseh  njenih pojavnih oblik v svetovni literaturi, filozofiji, religiji in v osebni izkušnji slehrernega posameznika.    
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #156 - 14.12.2005 at 12:35:37
 
t wrote on 14.12.2005 at 12:12:48:
Je Imanuel odlično razdelal z enim stavkom:

Moški je ljubosumen, če ljubi, žena tudi, če ne ljubi. (Kant)

uživajte!



Glede na vse bolj očitno transeksualnost sodobnega moškega in ženske se mora vsak zase ponovno vprašat,  kolk si s to njegovo  zkušnjo lahko pomaga pr seb.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #157 - 14.12.2005 at 12:47:37
 
titud wrote on 14.12.2005 at 11:24:31:
Ko govorimo o ljubezni, ne govorimo več o slepi in neukrotljivi sili, ki nas tako kot vsa živa bitja žene v reprodukcijo, ampak o specifično človeškem načinu sobivanja, ki reprodukciji služi le pogojno (ali pa sploh ne). Razvoj človeštva kot vrste je za razliko od drugih živih bitij pogojen s  samorazvojem vsakega od posameznih/avtonomnih  članov te skupnosti, od njegove samrealizacije/individualizacije,  zato je bil  človek prisiljen  med sabo razvit obliko odnosv, ki bi jo živali prisiljene razvit, če bi bil obstoj in razvoj posameznih   vrsteodvisen od   sposbnosti reprudukcije sicre   avtonomnnih vrst  med sabo. Zaradi takega modela ljubezen ni zgolj 'orodje' za reprodukcijo posameznika in s tem  človštva kot  vrste, ampak vsega živega na zemlji. Tko da ljubezen ni nekaj, kar je nastalo v naravi in jo  je človek od nje prevzel (udomačil/ukrotil) ampak jo  je razvil/izumil  takorekoč avtonomno, da bi jo potem  apliciral na vse svoje okolje,  ga s tem humaniziral.


Mislim, da gledaš nekoliko preozko - lahko da je ljubezen slepa sila življenja, vendar mi vidimo: zato lahko skozi vse gledamo kot na udejanjanja te sile, tudi na omejitve, transferje, odložitve - načeloma vsi delujejo v njeni domeni - seveda pa se jim ne pusti ujeti, ker je stvar obrnjena: mi smo orodje, ne pa ta sila, in to se vedno znova izkazuje.

U bistvu ni nobenega specifično človeškega načina - obstajajo različni kulturni vzorci, ki so množičnejši in pogostejši, v osnovi pa ni nobenega bolj specifičnega načina.

Če gremo k Buldožerskim pesnikom, ki  zelo preprosto povedo, kajk je ljubezen: "... ljubav to je ona stvar, zbog koje srce kuca, ljubav to je ona stvar zbog koje kurac puca..."

(ne gre za vprašanje kura/jajce, gre za to, da brez določenega izpolnjenega pogoja sploh ne bi bilo ne kur ne jajca, lahko bi imeli petelina in kuro pa se brez ljubezni iz jajca nikoli ne bi nič izvalilo)

U bistvu je jasno, zakaj vsaka kultura poskuša tako ali drugače obvladovati neko tako silo - gre za moč, katero lahko dosežemo s takšno kontrolo (to kar se grejo jogiji, mistiki, taoisti, kabalisi...in seveda vse religije...). Brez te sile pa ne bi ničesar humanizirali, ker nas preprosto ne bi bilo.



uživajte!

Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #158 - 14.12.2005 at 16:10:13
 
t wrote on 14.12.2005 at 12:47:37:
Mislim, da gledaš nekoliko preozko - lahko da je ljubezen slepa sila življenja, vendar mi vidimo: zato lahko skozi vse gledamo kot na udejanjanja te sile, tudi na omejitve, transferje, odložitve - načeloma vsi delujejo v njeni domeni - seveda pa se jim ne pusti ujeti, ker je stvar obrnjena: mi smo orodje, ne pa ta sila, in to se vedno znova izkazuje.

U bistvu ni nobenega specifično človeškega načina - obstajajo različni kulturni vzorci, ki so množičnejši in pogostejši, v osnovi pa ni nobenega bolj specifičnega načina.

Če gremo k Buldožerskim pesnikom, ki  zelo preprosto povedo, kajk je ljubezen: "... ljubav to je ona stvar, zbog koje srce kuca, ljubav to je ona stvar zbog koje kurac puca..."

(ne gre za vprašanje kura/jajce, gre za to, da brez določenega izpolnjenega pogoja sploh ne bi bilo ne kur ne jajca, lahko bi imeli petelina in kuro pa se brez ljubezni iz jajca nikoli ne bi nič izvalilo)

U bistvu je jasno, zakaj vsaka kultura poskuša tako ali drugače obvladovati neko tako silo - gre za moč, katero lahko dosežemo s takšno kontrolo (to kar se grejo jogiji, mistiki, taoisti, kabalisi...in seveda vse religije...). Brez te sile pa ne bi ničesar humanizirali, ker nas preprosto ne bi bilo.



uživajte!



Sila, ki bi se slepo  udejanjala  skozi človeka,  bi se,  če bi jo človek ne humaniziral, skozenj tud samouničla. Tko da vsaka aktualna kultura je že  oblika uvida v to samodestrucijo, pa naj bo to humaizacija sile  v obliki  plemenske  tabuizacije incesta ali  v obliki moderne seksualne revolucije kot oblike  osvoboditve  služenju  religioznegomalomeščanskemu  druženemu   nadzoru.  

Ne gre skratka samo za to, da bi aktualna družba univerzalno silo bolj ali manj nadzorovala, jo racionalizirala, instrumentalizirala  oz. jo vpregala  v svoje parcialne cilje in interese. Gre za to,  ljubezen brez človeka spoh ne bi  ekiastirala, da  v neki univerzalni biološki/kozmični  sili sicer gnezdi, a je emergenčno nova kvaliteta z drugačnimi lastnostmi od te sile, ki ravno zaradi te drugačnosti  vzdržuje pri življenju tako človeka kot preko njega praktično vse živo.

V tem kontekstu razumem theone-ja, da si ne pusti ljubezni zreducirat na razumsko redukcijo neke slepe sile, sebe pa instrumetalizirat v njeno orodje. Ljubezni (v pomenu srčnosti) tako  ni za razumet kot razumno omejevanje sicer slepih  nagonov ampak kot  polno afirmacijo avtentično humane energije.
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #159 - 14.12.2005 at 18:25:14
 
titud wrote on 14.12.2005 at 16:10:13:
Sila, ki bi se slepo  udejanjala  skozi človeka,  bi se,  če bi jo človek ne humaniziral, skozenj tud samouničla. Tko da vsaka aktualna kultura je že  oblika uvida v to samodestrucijo, pa naj bo to humaizacija sile  v obliki  plemenske  tabuizacije incesta ali  v obliki moderne seksualne revolucije kot oblike  osvoboditve  služenju  religioznegomalomeščanskemu  druženemu   nadzoru.



Mislim, da vseeno ne bi mogli govoriti o neki slepi sili - konec koncev gre tudi za ohranitev, ne pa zgolj za divjanje. Če je nekaj bistvo kreacije življenja, se ne bo na koncu uničilo.


titud wrote on 14.12.2005 at 16:10:13:
Ne gre skratka samo za to, da bi aktualna družba univerzalno silo bolj ali manj nadzorovala, jo racionalizirala, instrumentalizirala  oz. jo vpregala  v svoje parcialne cilje in interese. Gre za to,  ljubezen brez človeka spoh ne bi  ekiastirala, da  v neki univerzalni biološki/kozmični  sili sicer gnezdi, a je emergenčno nova kvaliteta z drugačnimi lastnostmi od te sile, ki ravno zaradi te drugačnosti  vzdržuje pri življenju tako človeka kot preko njega praktično vse živo.


Po moje smo ljudje tej sili dali samo ime, če izginemo bo še vedno delovala v ostalih živih bitjih. To kar počnemo mi, je samo dajanje različnih interpretacij, ene in iste stvari, seveda pa je je interpretacija vedno tudi omejevanje, da ne rečem spreminjanje.

titud wrote on 14.12.2005 at 16:10:13:
V tem kontekstu razumem theone-ja, da si ne pusti ljubezni zreducirat na razumsko redukcijo neke slepe sile, sebe pa instrumetalizirat v njeno orodje. Ljubezni (v pomenu srčnosti) tako  ni za razumet kot razumno omejevanje sicer slepih  nagonov ampak kot  polno afirmacijo avtentično humane energije.    


Načeloma se lahko upiramo in upremo, vendar pa se bo to vedno nekje pokazalo - TheONE bi se rad nerazumsko prepustil, hkrati pa razumsko stopil v novo enoto, zato je u bistvu v pat poziciji, po eni strani bi se sili prepustil, po drugi pa ne bi bil njeno orodje (oziroma mu ni všeč nekoliko bolj racionalna razlaga vsega skupaj)...

(če gremo posamezne negone ali sile bi jih le težko tako napočez označevali za slepe - ponavadi imajo vsi svoje cilje in objekte...)

Ljubezen ni srčnost, zato se je vedno dobro vračati na tisto osnovno definicijo - močno čustvo naklonjenosti do osebe nasprotnega spola - vse ostale interpretacije so že sekundarne, s prilastkom (v smislu starševska, bratska, religiozna...), tudi glagol "ljubiti se" ima primarno popolnoma jasen pomen, šele potem pridejo ostale interpretacije.


uživajte!
Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #160 - 15.12.2005 at 08:02:55
 
t wrote on 14.12.2005 at 18:25:14:
Mislim, da vseeno ne bi mogli govoriti o neki slepi sili - konec koncev gre tudi za ohranitev, ne pa zgolj za divjanje. Če je nekaj bistvo kreacije življenja, se ne bo na koncu uničilo.

Po moje smo ljudje tej sili dali samo ime, če izginemo bo še vedno delovala v ostalih živih bitjih. To kar počnemo mi, je samo dajanje različnih interpretacij, ene in iste stvari, seveda pa je je interpretacija vedno tudi omejevanje, da ne rečem spreminjanje.
Načeloma se lahko upiramo in upremo, vendar pa se bo to vedno nekje pokazalo - TheONE bi se rad nerazumsko prepustil, hkrati pa razumsko stopil v novo enoto, zato je u bistvu v pat poziciji, po eni strani bi se sili prepustil, po drugi pa ne bi bil njeno orodje (oziroma mu ni všeč nekoliko bolj racionalna razlaga vsega skupaj)...

(če gremo posamezne negone ali sile bi jih le težko tako napočez označevali za slepe - ponavadi imajo vsi svoje cilje in objekte...)

Ljubezen ni srčnost, zato se je vedno dobro vračati na tisto osnovno definicijo - močno čustvo naklonjenosti do osebe nasprotnega spola - vse ostale interpretacije so že sekundarne, s prilastkom (v smislu starševska, bratska, religiozna...), tudi glagol "ljubiti se" ima primarno popolnoma jasen pomen, šele potem pridejo ostale interpretacije.



Sila je lahko slepa in si lahko privošči vso  nerazumnost, ki ne more uničit vrste, če ne zmore presečt okvirov lastne vrste in  če je celotna vrsta intstiktivno tko sprogramirana, da ne prihaja do degeneracije z incestom.

Človeška vrsta si takega divjanja slepe sile ne more more privoščit, ker so mladički prisiljeni pri  kulturi/socializaciji v  družinski/rodovni skupnosti participirat  še krepko v svojo telesno/spolno zrelost, glede na svoj kreativno uničevalni potencial vrste pa bi si s humanoegozimom  in ogrožanjem drugih oblik isti življenja spodrezal korenine svoji lastni vrtsi.

Seveda se ob zavedanju vseh teh  razlogov za (samo)destrukcijo lahko lotimo slepe sile s krotenjem/nadziranjem  nagonov s križem in mečem, fintiranja in nevtraliziranja  s sublimiranjem, transformiranjem in  transcedentiranjem ali instrumentaliziranja  z razumom. Nč od tega pa ni to, kar nas ne bi na nek način osiromašl/oropal in  v tem  smislu ni čudno, da se zasekiramo nad dejstvom, da smo sploh ljudje, da nismo že  duhovi/bogovi  ali da nismo ostali živali.


Ljubezen je po moje ravno odgovor na nelagodje, ki ga prinaša naša vpetost v kulturo, ki ji ne moremo pobegnt, ne da bi si spodkopal temlje svoje učlovečitve. Ne vem, za kaj si ne bi zaupal, da je človk v tem procesu učlovečitve razvil svoj, avtentičen način idejavnega manifestiranja  te 'slepe sile', ki  ne ogroža ne njega ne drugega. Vsak to znanje in sposbnost nosi vsebi v obliki kolektivno nezavednega, na njem  pa sveda je, da si popolnoma zaupa, da to res nosi v vsebi in da ne more sfalit, če to izživi na nepotvorjen in avtentičen način.    
   
   
Back to top
 
 
IP Logged
 
t
5
p
*****
Offline

Ride si sapis!
Posts: 5103
Kozmos
Gender: male
Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #161 - 15.12.2005 at 09:25:32
 
titud wrote on 15.12.2005 at 08:02:55:
Sila je lahko slepa in si lahko privošči vso  nerazumnost, ki ne more uničit vrste, če ne zmore presečt okvirov lastne vrste in  če je celotna vrsta intstiktivno tko sprogramirana, da ne prihaja do degeneracije z incestom.


Na tem nivoju zaenkrat še ni vse dorečeno - mislim, da je zelo težko določati, kdaj je nekaj degeneracija, kdaj pa možnost novega napredka: imamo cel kup družb, ki se še vedno gonijo znotraj bližnjih sorodstev pa so uspele obstati zelo dolgo: po svoje se je ravno dvospolno razmnoževanje že samo po sebi izkazalo za zelo učinkovito, po drugi strani pa nse ta ista varovalka lovi znotraj podobnosti.

Če bi se lotili zadeve resno bi najbrž ugotovili, da je zadeva dvorezna - imamo veliko možnosti neželenih napak, hkrati pa lahko dobimo tudi zelo zaželjene lastnosti (tako kot recimo pri pasjih pasmah): zato je tvoj pomislek o degeneraciji upravičen, po drugi strani pa je ravno toliko moižnosti, da se združijo boljši geni: zadevo o parjenju znotraj družine lahko torej gledamo tako s pozitivne kot z negativne plati vsekakor pa ni nujno, da bi neka vrsta propadla samo zaradi tega.

titud wrote on 15.12.2005 at 08:02:55:
Človeška vrsta si takega divjanja slepe sile ne more more privoščit, ker so mladički prisiljeni pri  kulturi/socializaciji v  družinski/rodovni skupnosti participirat  še krepko v svojo telesno/spolno zrelost, glede na svoj kreativno uničevalni potencial vrste pa bi si s humanoegozimom  in ogrožanjem drugih oblik isti življenja spodrezal korenine svoji lastni vrtsi.


U bistvu je vse stvar morale - načeloma pa velja, da si bolj razvite družbe lahko privoščijo tudi več degeneracij - še posebej, če obstajajo tudi obeti izboljšav (to je tisto česar se religiozneži bojijo kot hudič križa): tako kot gre svet, bo seks lahko že čez par desetletji zgolj zabava, razmnoževali pa se bomo po epruetah - pa to ni nek znanstvenofantastični hec temveč problem onesnaženja z estrogeni in podobnimi strupi.

titud wrote on 15.12.2005 at 08:02:55:
Seveda se ob zavedanju vseh teh  razlogov za (samo)destrukcijo lahko lotimo slepe sile s krotenjem/nadziranjem  nagonov s križem in mečem, fintiranja in nevtraliziranja  s sublimiranjem, transformiranjem in  transcedentiranjem ali instrumentaliziranja  z razumom. Nč od tega pa ni to, kar nas ne bi na nek način osiromašl/oropal in  v tem  smislu ni čudno, da se zasekiramo nad dejstvom, da smo sploh ljudje, da nismo že  duhovi/bogovi  ali da nismo ostali živali.


Po moje je naš največji problem neumnost, ki sicer nima veze z nobenimi nagoni, temveč je posledica pohlepa in človeške ignorance (bolj ali manj namernega mižanja pred določenimi posledicami naših dejanj); v tem smislu bi se degenerirani debili, spočeti znotraj incesta, ki bi bili brez takšnih (tipično človeških) lastnosti lahko izkazali celo za rešitev (zagotovo bi naredili manj škode kot razni Buši in Blairi, Putini...) in konec koncev mar ni ideal ljjubezni ravno takšna "nedolžna in iskrena" ljubezen, ki jo lahko najdemo pri otrocih in debilih - za to da lažemo potrebujemo inteligenco, za iskrenost pa ne.


titud wrote on 15.12.2005 at 08:02:55:
Ljubezen je po moje ravno odgovor na nelagodje, ki ga prinaša naša vpetost v kulturo, ki ji ne moremo pobegnt, ne da bi si spodkopal temlje svoje učlovečitve. Ne vem, za kaj si ne bi zaupal, da je človk v tem procesu učlovečitve razvil svoj, avtentičen način idejavnega manifestiranja  te 'slepe sile', ki  ne ogroža ne njega ne drugega. Vsak to znanje in sposbnost nosi vsebi v obliki kolektivno nezavednega, na njem  pa sveda je, da si popolnoma zaupa, da to res nosi v vsebi in da ne more sfalit, če to izživi na nepotvorjen in avtentičen način.


Ljubezen je po moje sila/nagon, ki je bil davno pred kulturo in če čutimo nelagodje, je to nelogodje že posledica tega, da smo razpeti med sile (vseh) gonov in zahteve kulture - ljubezen je tu povsem jasno na strani gonov in je seveda tako pred kulturo kot tudi pred obstojem kogarkoli od nas.

Manifestiranje ljubezni je ljubljenje - koitus: vse ostalo je zgolj navaden blef, seveda je res, da resnično ljubimo svoje fantazme (in tudi svoj drek, dokler ga ne spremenimo v darilo) in tako naprej, vendar je to popolnoma sekundarno - navlaka, ki zadeve nekoliko zamegli in polepša, poleg tega pa nam pomaga na begu pred realnostjo in realnim, ki nas lahko zlomita, še preden bi do konca opravili svoje delo znotraj življenske verige.



uživajte!


Back to top
 

Nič na svetu nikogar ne čaka. Nič ni dokončano, in vendar nič ne ostane nerazrešeno.
WWW WWW  
IP Logged
 
mail
Guest




Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #162 - 15.12.2005 at 12:08:30
 
Po mojem občutke ste precej zašli od prvotne teme oziroma naslova teme? Roll Eyes
Back to top
 
 
IP Logged
 
Madan Gopal Das
Ex Member




Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #163 - 15.12.2005 at 12:17:07
 
"Zakaj je moj fant tako ljubosumen?"

Ker imas ti, njegova punca premalo ljubezni do sebe in posledicno do svojega fanta.

Kako razvit/povecat/obudit ljubezen do sebe in drugih pa je ze novo vprasanje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
vida
5
*****
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 1240

Re: Zakaj je moj fant tako ljubosumen?
Reply #164 - 15.12.2005 at 12:49:49
 
Madan Gopal Das wrote on 15.12.2005 at 12:17:07:
"Zakaj je moj fant tako ljubosumen?"

Ker imas ti, njegova punca premalo ljubezni do sebe in posledicno do svojega fanta.

Kako razvit/povecat/obudit ljubezen do sebe in drugih pa je ze novo vprasanje.


ja kaj pa fant, a on je ima dost do sebe  ???
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 ... 9 10 11 12 13 14