Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 10041 times)
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
vEge receptTi
20.11.2001 at 18:41:51
 
Prizemljimo se z hrano  Tongue

Ali morda kdo ve kak uredu recept za zalenjavni namaz.  Za cicerikin namaz ze vem... lahko tud povem

                 Hvala!  Cheesy
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: vEge receptTi
Reply #1 - 21.11.2001 at 07:57:45
 
Poznaš seitan?
Menda ga imenujejo vegeterijansko meso in z malo truda ga pripraviš doma iz moke in vode. Sama ne uporabljam kupljenega glutena, ker se mi zdi, da je seitan boljši, če ga naredim sama iz moke. No, in kuhan seitan lahko potem vržeš v mikser in dodaš zelenjavico in take stvari po svojem okusu.

Tisti recept  za čičerikin namaz pa kar povej. Če kdo želi, lahko opišem domačo proizvodnjo seitana, ampak je pa zamudno in ne vem, koliko so pripravljene nežne moške ročice na izpiranje moknate kepe, kar traja več kot pol ure...
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: vEge receptTi
Reply #2 - 21.11.2001 at 09:24:03
 
no dejte povedat, da bomo vedl tud mi.
Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
m
5
p
*****
Offline


Posts: 6632

Gender: female
Re: vEge receptTi
Reply #3 - 21.11.2001 at 12:08:43
 

Iz soje tudi gre, ampak je treba dodat malo margarine, da je bolj mazljivo. Smiley Jaz samo zmeckam kuhano sojo, malo posolim in popopram, namazem na kruh in po vrhu potrosim drobnjak. Njam. Wink
Back to top
 

Joj kolk radi drug drugemu izdiramo iveri iz oči! Cheesy
 
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: vEge receptTi
Reply #4 - 21.11.2001 at 14:00:15
 
Ana nic se bat za nezne moske rocice, ti samo tipkej... Wink

Tle je pa :
Čičirikin namaz

Sestavine:

1 skodelico kuhane čičerike
1 žličko olivnega olja
1/2 limone
1 velik strok česna
(1 majhen ščepec popra) ..po želji
1/3 -1/2 žličke soli
( peteršilj, korenček, čebula, sezam, čili, druge začimbe......)
(žlahtni kvas)
Priprava:
V mikser daš čičeriko (brez vode), olje, stisni pol limone, strt strok česna, sol in poper, in vse skupaj dobro zmiksaj in namaz je tu. Če se slabo maže je pregost, zato dodaj žličko vode. Njam.

skopirano iz tle: http://kid.kibla.org/~gverila/vegansvet/kuharskikoticek.htm

Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: vEge receptTi
Reply #5 - 21.11.2001 at 20:27:03
 
Pšenično meso, nekrvavo meso, seitan, ki so ga poznali menda Indijanci in budistični menihi

1 ) V dovolj veliko posodo vsuj 2 kg pšenične moke in dolij 1 l vode. Bolj belo moko uporabiš, bolj bel bo seitan.  Zmešaj s kuhalnico, da dobiš lepo kepo testa. Previdno jo zalij s hladno vodo, tako da bo vsa kepa testa prekrita z vodo. Počiva naj v vodi 15 minut do osem ur, nato se začne izpiranje. Kepo testa previdno mečkaš med rokami, da voda postaja bela. Odlivaš vodo in dolivaš svežo vodo. Postopek ponavljaj, dokler ne dobiš čvrste kepe, približno tretjine prvotne, in voda ne postaja več bela. V veliki posodi zavri nekaj l slane vode (da bo seitan lahko plaval v njej). Vodi lahko dodaš alge ali kake začimbe. Kuhaj eno uro. Seitan nato lahko hraniš v hladilniku 7-10 dni, ga režeš po rezinah stran in ga pripravljaš na način kot vsako drugo rdeče meso.

2 ) Kupiš gluten v prahu in pripraviš seitan po navodilih na vrečki – izogneš se zamudnemu izpiranju. Vse ostalo je enako kot v prvi točki.

3 ) Kupiš že kuhan seitan.

4 ) Recept: vržeš seitan v multipraktik, dodaš čebulo, stisnjen česen, malo tamarija, malo olja, malo curryja.
Prej lahko čebulo prepražiš  nad ognjem ali na vroči plošči. Okus tako dobljene paštete je menda precej drugačen.

5 ) V knjigi Ice Sitarovasnikove Kuharica za telo in dušo je naštetih precej namazov za na kruh. Nekaj je sladkih, nekaj zelenjavnih. Pri zelenjavnih vzame avtorica kot osnovo kuhano sojo ali pa kuhane stročnice, zelenjavo in začimbe pa dodajaš pač po svojem okusu. Sama doma vedno celo zimo kalim različne kalčke v kalilniku na kuhinjskem oknu, tako da ponavadi v službo vzamem sendvič, namazan s skuto in na debelo posut s kalčki. V zgoraj omenjeni kuharici se najde marsikaj zanimivega: od vaj za spodbujanje pretočnosti energijskih poti, do osnov makrobiotike (razlaga jin-jang in kakšna hrana je jin oz. jang),  prilagojene slovenskemu človeku, itd. Dodana pa je še Esenska poslanica miru.

6 ) Recept s čičeriko zgleda prima. Menda se da take namaze kar nekaj dni hraniti v hladilniku, tako da ni vsak dan pacanja posod.

7 ) Dober tek vsem.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: vEge receptTi
Reply #6 - 21.11.2001 at 20:31:25
 
eh eh, sem skočila firbčna na tisto stran, ki jo je herby priporočil, pa je seitan tam tudi omenjen, z malo drugačnim receptom
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: vEge receptTi
Reply #7 - 12.12.2001 at 19:58:01
 
Ana hvala za recept za seitan (roke od gnetenja me se zdej bolijo  Wink )

Me pa zanima kaj si mislila s tem od 15 do 8 ur da pociva v vodi? Kaj je bolje 15min ali 8 ur? In kako se lazje naredi: iz polnozrnate moke ali bele, jst sem delal iz polnozrnate pa se mi zdi da je bilo treba zato dolgo gnest?
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: vEge receptTi
Reply #8 - 13.12.2001 at 09:02:19
 
Herby,
po mojih izkušnjah kaže, da ni važno, ali imaš kepo testa 15 minut v vodi ali pa kar 8 ur. Na kvaliteto zgleda ne vpliva.
Polnozrnate moke ne uporabljam več za seitan, ker sem ugotovila, da vsi otrobi pobegnejo skupaj z vodo iz sklede in da je kepa testa manjša pa tudi trša kot pa če vzamem fino mleto moko, pa naj bo bela ali črna.

Pred mnogimi leti, ko sem bila še poročena, sem imela na kosilu moje in moževe starše, oboji so kmetje in seveda strogi in zagnani mesojedci. Poleg ostalega krvavega mesa sem jim podtaknila tudi seitan na pariški način, in ker so ga lepo pridkano papcali, sem jih vsa firbčna vprašala, če vedo, kakšno meso sploh jedo. Ugibanja je bilo veliko, kasneje tudi strahu (ker sem rekla, da takega mesa še niso jedli) in mislim, da moja tašča nikoli ni verjela, da je bilo to narejeno iz moke.

želim ti veliko kulinaričnih užitkov
pa še to naj povem, da si me presenetil: kar poznam ljudi, se ne spravijo delat seitan (jamrajo pa, kako je drag, če ga kupiš). Sama temu rečem, da ima zelo veliko ljudi prepričanje o tem, da bi nekaj naredili zase in za svoj razvoj, na koncu jezika, v srcu pa ne in vedno najdejo opravičljive razloge za svoje (ne)delovanje

krasen dan še naprej in prijetno lopatanje snega (jaz sem prvo rundo že odbila pred službo - namesto kofeta)
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: vEge receptTi
Reply #9 - 13.12.2001 at 11:09:21
 
ana evo še ena pohvala...sam spadam med  tiste, ki jim ni težko  odšteti 400 SIT za en najmanjši sendviček iz seitana...seveda nisem vedel, da je stvar tako preprosta in bom že ta vikend preizkusil tvoj recept za ene orenk pariške in dunajske zrezke... za stare čase  Grin

herby.... tut tvoja omaka bo moja omaka...vse bo eno... ko si bom vzel dovolj časa in kupil mixer - mogoče kakšen predlog? ???
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
herby
5
*****
Offline


Posts: 503
SLO - NM
Gender: male
Re: vEge receptTi
Reply #10 - 09.01.2002 at 18:32:52
 
Evo en izredno simpatičen namaz, trenutno se z njim mastim  Tongue

MAJONEZA IZ SOJE
2 zvrhani žlici sojine moke
4 žlice vode
2dl olivnega olja
1 žlica gorčice
sol
1-2 žlici limoninega soka

Sojino moko v vodi skuhamo v gladko maso. Maso ohladimo in počasi vtepamo olje. Ko je majoneza dovolj gosta, primešamo še ostale sestavine.

Osebno sem brez gorčice dal in mešal sem pol olivnega in pol navadnega olja...

dober tek!  Smiley
Back to top
 

Why not help one another, makin it much more easier... bob marley
 
IP Logged
 
Andres
5
*****
Offline


Posts: 3724

Re: vEge receptTi
Reply #11 - 11.01.2002 at 22:54:12
 
Tunina solata      

dve mali konzervi tune
dva jajca
majoneza
cebula
zelena paprika


Jajca se trdo skuhajo nakar se jih nareze na drobne kose, ravno tako cebulo, papriko, konzervi tune  (v vodi, ne v olju). Evo vse to se potem zmesa skupaj s priblizno dvema ali vec zlicama majoneze, za sol boste pa ze sami vedeli kdaj je dost. Jaz sicer dam Vegeto namesto soli.

Samo prosim, ne rezat z aparati in stiskalci pa mesealniki, ker potem pride poc ven. Tudi majoneze ne sme biti prevec, oziroma ne sme biti tista italjianska mastna majoneza, ker jo je tudi hitro prevec.

Pa ne se na mene jezit, ce bo slo kej narobe. Kdor bo pac moj gost mu bom to naredil za zajtrk na kruh ali pa za na krekerje, po zelji pac.

Isti postopek je z rakci, le da se jih uporabi namesto tune.

Andres
Back to top
 
 
IP Logged
 
Magla
adm

Offline

domišlija je pomembnejša
od znanja-Albert Einsten

Posts: 788
SLO
Gender: male
Re: vEge receptTi
Reply #12 - 05.01.2005 at 12:09:58
 
Namaz iz avokada in zelišč    

    Potrebujete:
  • 1 avokado
  • 1 žlico limoninega soka
  • 1 žlico konjaka
  • 1 žlico gorčice
  • 1/2 drobno sesekljane majhne čebule
  • 1 drobno seseklan strok česna
  • 1 žlico sesekljanega drobnjaka
  • 1 žlico sesekljanega  peteršilja
  • 1 žlico sesekljanih kaper
  • 1 sesekljano kislo kumarico
  • sol, poper


Avokado prerežite na pol in odstranite koščico. Z žlico izločite meso avokada, ga pretlačite, dodajte limonin sok, gorčico, konjak in premešajte. Nato dodajte čebulo, česen, drobnjak, peteršilj, kapre, kumarico, sol in poper ter vse skupaj ponovno dobro premešajte. Namaz lahko okrasite z rezinami limone in s peteršiljem.

Dober tek! Smiley
Back to top
 

nikoli ne smemo prenehati postavljati vprašanj-radovednost ima lasten razlog za svoj obstoj- začutimo lahko le globoko spoštovanje do skrivnosti večnosti-nikdar ne izgubite svete radovednosti-Einsten
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1